#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2010 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαφωνεί με τα μέτρα και δεν αναλαμβάνει καθήκοντα στο ΠΑΣΟΚ



«Είναι δύσκολο σε εμένα συνειδησιακά, να υπερασπίζομαι κάποιες αποφάσεις στις οποίες ενδεχομένως δεν συμφωνώ, όταν δεν συμμετέχω στη διαμόρφωσή τους», δήλωσε στο ραδιοσταθμό Real FΜ, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιλτιάδης Παπαϊωάννου, για την άρνησή του να αναλάβει γραμματέας της ΚΟ του Κινήματος.

Αφού σημείωσε πως είναι πολιτικός χωρίς ανάγκη αξιωμάτων, ο κ. Παπαϊωάννου εξέφρασε την ενόχλησή του για την ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του, χωρίς ο ίδιος να το γνωρίζει: «Μίλησα με τον πρόεδρο, προφανώς δεν αφορούσε τον ίδιο, ήταν πάρα πολύ καλός μαζί μου (...). Του εξήγησα τους λόγους και τους σεβάστηκε και μου είπε, "εντάξει Μιλτιάδη, σε εσένα πέφτει ο πρώτος λόγος"», υποστήριξε μεταξύ άλλων. «Κατά συνέπεια», πρόσθεσε, «αυτή είναι η βασική αιτία που είπα, όχι. Παρ' ότι και αυτή η θέση είναι τιμητική, συμμετέχεις πιο πολύ στα κέντρα των αποφάσεων και ένας πολιτικός θέλει να συμμετέχει στα κέντρα των αποφάσεων».

Ο Μιλτιάδης Παπαϊωάννου παραδέχθηκε πως «όταν δεν είσαι μέσα στις αποφάσεις και είσαι υποχρεωμένος κάθε στιγμή (να τις υπερασπίζεσαι) - και αυτή είναι η δουλειά σου, γιατί δεν θα πήγαινα εκεί να κρατήσω αποστάσεις από κάποιες πράξεις του υπουργού Οικονομικών, να πω ένα παράδειγμα, που αυτό έχει να κάνει με την πορεία μου και τη συνείδησή μου».

Πάντως, όπως διευκρίνισε, «δεν κρατώ μεγάλες αποστάσεις από την κυβερνητική πολιτική, (αλλά) από επιμέρους επιλογές και χειρισμούς, είναι αυτονόητο ότι έχω αποστάσεις και έχω την κριτική μου». «Η χώρα καταβάλλει μία τεράστια προσπάθεια αυτή τη στιγμή και δεν είμαι μακριά από την αναγκαιότητα κάποιων μέτρων. Και θέλω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό», σημείωσε για να αφήσει ωστόσο σαφέστατες αιχμές: «Από την άλλη μεριά, όμως, γιατί να μην μπορούμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα; Και θέλω να πιστεύω ότι αυτοί που διαχειρίστηκαν κάποια ζητήματα, όπως του ανασχηματισμού, δεν τα διαχειρίστηκαν καλά - και δεν αναφέρομαι στις επιλογές του Προέδρου, αυτές είναι επιλογές του, έχει την αρμοδιότητα από το σύνταγμα, από τον πολιτικό μας πολιτισμό. Σε κάθε περίπτωση, κάποια πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα».

Καταλήγοντας, ο κ. Παπαϊωάννου τόνισε πως σημαντικό ρόλο στην απόφασή του έπαιξε και η θέση του ως προέδρου της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής. «Ξέρω ότι ο αγώνας κατά της διαφθοράς είναι μία πολύ δύσκολη υπόθεση, αλλά επειδή ξεκινήσαμε τον προηγούμενο χρόνο να κάνουμε εντοπισμό και προτάσεις στην κυβέρνηση και επειδή πιστεύω ότι η χώρα χρειάζεται ένα ολοκληρωμένο σχέδιο αντιμετώπισης του προβλήματος, το πρώτο που πρυτάνευσε στη σκέψη μου, ήταν ότι πρέπει να συνεχίσω από εκεί που ξεκίνησα».

"http://naftemporiki.gr/"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/09/2010 17:31:16

    30 χρονια στο ΠΑΣΟΚ ειναι και τωρα ανταρτεψε κ αυτος??

    το βλεπετε πως μας κλεινει το ματι????!!!!! "το πιασες μεγαλε..."

    ΠΠ

  2. Misha avatar
    Misha 14/09/2010 17:33:13

    Τα ποντίκια μυρίζονται τα νερά που βουλιάζουν το σκάφος κι εγκαταλείπουν.
    Οι Ηρακλειδείς του κλεφτοΣημιτιστάν είναι απολύτως συνυπεύθυνοι για τα δύο κορυφαία σκάνδαλα από τη δημιουργία του νεοελληνικού κράτους μετά τις εθνικές τραγωδίες: ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ και ΜΝΗΜΟΝΙΟ.

    Τα ρέστα είναι στο γνωστό κλίμα παραπλάνησης ή καλού μπάτσου και καού μπάτσου.
    Ο Μίχαλος δειχνει το δρόμο!

  3. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 14/09/2010 17:40:04

    Δεν είναι τρελός ο άνθρωπος...
    Για να συνδέσει κάποιο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ σε αυτή τη φάση το όνομά του με τη διακυβέρνηση ΓΑΠ πρέπει να είναι είτε νέος και άπειρος, είτε παλιός αλλά με "διακυβεύματα" και φιλοδοξίες για παραπάνω.
    Ο Παπαϊωάννου είναι παλιός και έμπειρος, με σχετικά καλό όνομα, και μάλλον ξέρει ότι τα χρόνια τους στο προσκήνιο πέρασαν.
    Επομένως γιατί να χαλάσει το όνομά του υπερασπιζόμενος τη διακυβέρνηση ΓΑΠ;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Οδυσσέας 14/09/2010 17:43:39

      Για τα ψηφαλακια δηλαδης..

      Μονο ο Δημαρας εκανε κινηση. Οι αλλοι καλπιζονται.

      ΠΠ

  4. Orestios avatar
    Orestios 14/09/2010 17:47:45

    Ο νέος Παπουτσής?
    Κάνει τάχα αντίσταση?

  5. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 14/09/2010 18:07:30

    Πρέπει να μείνουν πίσω κάποιοι "αγνοί και παραδοσιακοί σοσιαλιστές", για να κρατήσουν έστω και λίγη πελατεία...εκλογές έρχονται...πρέπει να φυλάξουνε τα πρόβατα που ετοιμάζονται να το σκάσουν απο το μαντρί....

  6. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 14/09/2010 18:16:13

    Η Υποκρισια περισσευει σε αυτην την χωρα...

  7. popolaros avatar
    popolaros 14/09/2010 20:46:16

    Ετοιμάζονται για το μετάΓΑΠ πασοκ, που έρχεται ταχέως.
    Αλήθεια Giorgo το Νοέμβριο στην διάσκεψη του ΝΑΤΟ, τι θα κάνεις με την 'Μακεδονία του Βαρδάρη'?
    Νύχτα θα φύγεις ολίγιστε.

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ popolaros 14/09/2010 21:04:37

      Έχουμε παραδοθεί; Έχουμε αιχμαλωτιστεί;
      Γιατί νομίζω ότι όλοι μας στα μπλόκια εκφράζουμε επιθυμίες μόνο αλλά στην πράξη έχουμε αποδεχθεί αυτό που "μισούμε" και αφού ξεσπάσουμε πάμε για ύπνο ήρεμοι.
      Με τίποτα δεν θάθελα απάθεια, καλύτερη αυτή η διαδικτυακή αντίδραση που νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα φέρει την ποθούμενη αλλαγή, από το να ..."παραδοθούμε" τελείως αμαχητί.

  8. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 14/09/2010 20:47:51

    Mια κα λέτε για "ανταρσίες" και άλλα τέτοια "Η κοινή ανακοιίνωση των "τριών" και του ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ σημερινό http://firiki2010.wordpress.com/

  9. kiki avatar
    kiki 14/09/2010 20:54:13

    Αυτος εχει φαει ηδη γιαουρτι και θυμαστε τον τρομο του.Ξερω δεν ειναι πρεπον να ριχνουμε γιαουρτια.Πολιτικα Ορθον,αλλα δεν ειμαστε και δανοι του Βορα.
    Σου λεει τωρα θα μου ριξουν τελεμε στο κεφαλι.
    Διαβασα στο Ολυμπια οτι γιαουρτωσαν στο Κολωνακι τον μεγαλο τραγουσιστη,με τσανακα.Καλο.

  10. Hase avatar
    Hase 14/09/2010 20:59:45

    Και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ.