#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 04:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαφωνίες Ευρωπαίων για την αναδιάρθρωση



(Ανανεωμένο) Κατηγορηματικά διέψευσε, για ακόμη μια φορά, την πιθανότητα αναδιάρθρωσης του ελληνικού  χρέους ο Ευρωπαίος Επίτροπος  Όλι Ρεν, στις δηλώσεις του μετά το τέλος της συνεδρίασης του Ecofin στην Βουδαπέστη.

Ο κύριος Ρεν επανέλαβε  πως «συνολικά η Ευρωπαϊκή  Ένωση συνεχίζει και αποκλείει  την αναδιάρθρωση», ενώ δήλωσε πως  σε κάθε περίπτωση χώρας – μέλους της ΕΕ που χρήζει βοήθειας η «αποδοχή και η στήριξη από τα μέλη της Ευρωζώνης είναι δεδομένη και αδιαπραγμάτευτη».

Η τελευταία αυτή … διευκρίνιση ήρθε ως απάντηση στις πληροφορίες πως κατά τη διάρκεια των συνεδριάσεων Eurogroup και Ecofin υπήρξε έντονη διαφωνία μεταξύ των Ευρωπαίων υπουργών αλλά και των επικεφαλής των εθνικών κεντρικών τραπεζών, αναφορικά με το πόσο ακόμα μπορούν να «αντέξουν» να χρηματοδοτούν τα ελλείμματα των εταίρων τους.

Σύμφωνα με www.capital.gr, οι υπουργοί Οικονομικών των σημαντικότερων χωρών της Ευρωζώνης και ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Jean-Claude Trichet διαφωνούν για την αναγκαιότητα πιθανής αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, σύμφωνα με όσα αναφέρουν ξένα μέσα ενημέρωσης.


Πιο αναλυτικά, το Dow Jones Newswires, επικαλούμενο απόσπασμα από το επόμενο τεύχος του γερμανικού περιοδικού Der Spiegel, αναφέρει ότι σε τηλεφωνική συνδιάσκεψη ορισμένων υπουργών Οικονομικών με τον Trichet το περασμένο Σάββατο, εκφράστηκαν αμφιβολίες αναφορικά με την ικανότητα της Ελλάδας να εξυπηρετήσει το χρέος της και να βγει ξανά στις αγορές τον επόμενο χρόνο.

Ο Trichet, σύμφωνα με το Der Spiegel, αρνήθηκε να συζητήσει το θέμα, καθώς φοβάται ότι η Ευρωζώνη και οι τράπεζας που διαθέτουν ελληνικά ομόλογα θα υποστούν ζημιά από μία τέτοια συζήτηση.

Εκτός από τον Trichet, στην τηλεφωνική συνδιάσκεψη έλαβαν μέρος οι υπουργοί Οικονομικών της Γαλλίας και της Γερμανίας Christine Lagarde και Wolfgang Schaeuble καθώς και ο Ευρωπαίος Επίτροπος Oli Rehn, αναφέρει το γερμανικό περιοδικό.

Επισημαίνει επίσης, ότι ο Schaeuble θεωρεί τη συμπεριφορά του Trichet στην αντιμετώπιση των αγορών κεφαλαίου υπερβολική και έως ένα βαθμό αναξιόπιστη.

Παραμένει στη σκληρή γραμμή η Γερμανία

Την πεποίθησή του ότι οι απόφασεις της 11ης Μαρτίου ίσως να είναι ανεπαρκείς εξέφρασε  ο υπουργός οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, επισημαίνοντας ότι η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής αλλά και το φθηνότερο επιτόκιο δεν φτάνουν για να βγει η Ελλάδα από το οικονομικό αδιέξοδο.

Όπως γράφει το 'Πρώτο Θέμα", απαντώντας στις δηλώσεις του Ευρωπαίου Επίτροπου Όλι Ρεν ο οποίος, μετά το τέλος της συνεδρίασης του Ecofin χθες, διέψευσε κατηγορηματικά την πιθανότητα αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, ο Σόιμπλε άφησε ανοιχτό κάθε ενδεχόμενο.

"Είναι γνωστό πως η Ελλάδα έχει σημαντικές υποχρεώσεις τα επόμενα χρόνια," ανέφερε ο Σόιμπλε.

"Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που συμφωνήσαμε επί της αρχής να επιμηκύνουμε τη διάρκεια του δανείου. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως αυτό θα είναι αρκετό," τόνισε ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών προσθέτοντας πως η πορεία της Ελλάδας θα πρέπει να είναι υπό στενή παρακολούθηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 19:49:31

    Μας λενε καθε μερα ΠΟΥ ΔΕΝ.. ΠΑΜΕ !!
    ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ???????????????

    ΠΠ

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 19:52:58

      Ζάλογγο;!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ σιδεράκιας 09/04/2011 23:02:13

        Αν περιμενω απ τους χαρτογιακαδες υπαλληλους να μου δειξουν το δρομο, καλυτερα να γινω κοκκινοσκουφιτσα στο δασος.

        ΠΠ

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/04/2011 19:57:39

    Εγώ πάντως, θα έπαιρνα τον τίτλο της ανάρτησης και θα τον έκανα: "Ρε, δεν πα' να αναδιαρθρωθείτε...".

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 09/04/2011 22:26:12

      Aπίστευτο!
      Απ'το στόμα μου το πήρες!!!

  3. nasos avatar
    nasos 09/04/2011 20:31:46

    δηλαδή η ντε φάκτο χρεωκοπημένη Ελλάδα θα συνεχίζει να εφαρμόζει το Μνημόνιο,το οποίοι σκοτώνει μέρα με τη μέρα την Ελληνική οικονομία και εξαθλιώνει τους Έλληνες,προκειμένου να αποπληρώσει στο ακέραιο το Δημόσιο Χρεός,που αναμένεται να αγγίξει σύντομα το 150% του ΑΕΠ
    τέτοιο ξεζούμισμα ούτε στην πιο ξεφτυλισμένη τριτοκοσμική μπανανία δεν έχει γίνει

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ nasos 10/04/2011 16:58:31

      Αααα, σε παρακαλώ Naso...!! Είμαστε κιμπάρηδες εμείς, τα χρέη μας τα πληρώνουμε.
      Στην ανάγκη θα κόψουμε από τη σύνταξη της γιαγιάς, θα καταστρέψουμε μερικές δεκάδες χιλιάδες εμπόρους, θα αφήσουμε άνεργους τους μισούς έλληνες, θα στείλουμε στο θάνατο δια αυτοκτονίας μερικές ακόμη χιλιάδες απελπισμένους οικογενειάρχες, θα διώξουμε τη νεολαία στο εξωτερικό, ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.
      Στην ανάγκη θα πουλήσουμε ότι έχουμε, θα παραχωρήσουμε την εκμετάλλευση των μελλοντικών πετρελαίων και αερίου για μερικές δεκαετίες (μέχρι να τελειώσουν δηλαδή) και βέβαια -εξ ανάγκης- σε συνεκμετάλευση με τους καλούς μας γείτονες και κουμπάρους.
      Αλλά τα χρέη μας ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.
      Όχι σαν τους γύφτουλες τους Ισλανδούς, εμείς είμαστε περήφανος λαός.
      Γιατί αν δεν πληρώσουμε, θα έλθει η συντέλεια του κόσμου, έτσι δεν μας λένε τόσοι και τόσοι στις εφημερίδες, στα κανάλια, και βέβαια η σκληρά αγωνιζόμενη κυβέρνησή μας και ο αρχιτραπεζίτης μας κ Προβόπουλος?
      Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν κατέρρεαν οι τράπεζές μας? Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! Τι θα απογίνουν τα χρέη μου, ποιός μου τα εγγυάται???

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/04/2011 21:00:39

    O Τρισέ ήταν ακόμα πιό κατηγορηματικός.
    Εξαγριωμένος με τις διαρροές (ή δήθεν διαρροές) συζητήσεων περί "αναδιάρθρωσης" μεταξύ υπουργών προς τα ΜΜΕ, της τελευταίας εβδομάδας. Του χαλάνε το "μαγαζί" - προς το παρόν μόνο τη βιτρίνα, αλλά λίγο είναι;
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,756060,00.html
    Ήταν παπαγαλάκια εν δράσει, εκτός και εντός Ελλάδος; Συχνό το φαινόμενο παρουσίας ψιττακών σε ότι έχει να κάνει με money (και μάλιστα "χοντρό") ή και με "κουκιά". Θα δείξει.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/04/2011 22:49:24

    Πάντως η πραγνατική είδηση δεν είναι οι δηλώσεις Τρισέ ή Ρέν, αλλά αυτό που είπε ο Σόιμπλε: "Είναι νωρίς ακόμα, αλλά θα δούμε άν η επιμήκυνση της αποπληρωμής του δανείου, που εξασφάλισε πρόσφατα η Ελλάδα είναι αρκετή".
    h**p://www.zeit.de/wirtschaft/2011-04/schuldenkrise-eu-finanzminister
    Μετά την γρήγορη αλλαγή πολιτικών ισορροπιών στη Γερμανία, αρχίζουν να σκέφτονται και πιό γρήγορα: Αυτή η ιστορία της "διάσωσης" των 3 χωρών είναι work in progress: Ενώ "χτίζεται το κτίριο", τα "αρχιτεκτονικά σχέδια" διαρκώς τροποποιούνται.

  6. A.M. avatar
    A.M. 09/04/2011 22:59:18

    Πάμε!
    Πάμε! ....και όσο στοίχημα γουστάρεις άμα λάχει να 'ούμε!

    Που θα μας πείς εσύ που θα πάμε και αν θα πάμε!
    Εδώ είναι Βαλκάνια ρε δεν είναι ...Φινλανδία!

    Αν ξέρατε που έχεΤε μπλέξει δεν θα μας βάζατε στο ευρώ στον αιώνα τον άπαντα!
    Τώρα μπλέξαΤε και άντε να ξεμπλέξετε από μάς.
    Περαστικά πάντως.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ A.M. 09/04/2011 23:07:05

      Σε χαλάει δηλαδή, που μπλέξαΝε;

      Προσωπικά, πώς και πώς περιμένω τη διάλυση του ευρώ, ήδη από την πρώτη μέρα της συγκρότησής του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 09/04/2011 23:17:07

        1,448 σήμερα. "Ισχυρό δολλάριο, ασθενές ευρώ" προβλέπανε οι "γκουρού των αγορών", χα χα!
        Αυριανιστή μου, άκουγε τους οικονομολόγους (και την Αλέκα) πρόβλεπε τα ανάποδα: Άν είχα λεφτά, και το έκανα επενδύοντάς τα, τώρα θα σε πήγαινα κρουαζιέρα στο γύρω του κόσμου, με το δικό μου γιώτ!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Αυριανιστής 09/04/2011 23:32:31

        @Αυριανιστής
        Βλέπεις να με χαλάει;
        Ποτέ δεν υπήρξα φάν του ευρώ και απ την πρώτη μέρα που μας βάλανε - γιατί δεν μπήκαμε, μας βάλανε! - περιμένω πότε θα βγούμε (θα βγούμε επειδή δεν πρόκειται να μας βγάλουν μόνοι τους, μας αρμέγουν μια χαρά και ακόμα η γελάδα έχει γάλα μπόλικο).

        Αναμένω την δραχμή.
        Και μάλιστα νάχει και τρύπιες δεκάρες και εικοσάρες!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ A.M. 09/04/2011 23:42:04

          Μήπως είναι καλύτερα μόνον τρύπα, χωρίς μέταλλο γύρω γύρω;
          Θα συναλλασσόμεθα με αέρα κοπανιστό, οποία αίσθησις ελαφρότητος και ελαφροχειρίας, χωρίς ίχνος βάρους και μόχθου!
          Ά ρε Ελληνάρες που είμαστε, πάντα θα γουστάρουμε ελεύθερη και πλούσια ζωή!

          • A.M. avatar
            A.M. @ Ο Θείος 09/04/2011 23:47:12

            Ως προς το «Ελληνάρες» ...οκ... ανάλογα πως το ερμηνεύει κάποιος.

            Ως προς το «ελεύθερη ζωή»... εννοείται!!!

            Ως προς το «πλούσια ζωή» .. προσωπικά ..δεν δίνω μία!
            Τα απαραίτητα .. τροφή, στέγη, ένδυση, και κατοικία.
            Αρκούν σε μένα.

          • A.M. avatar
            A.M. @ A.M. 09/04/2011 23:54:21

            Και για να κλείσω...
            Τα προαναφερθέντα εγώ τα είχε σε υπερεπάρκεια επί εποχής ΔΡΑΧΜΉΣ!
            Αντιθέτως επί εποχής ΕΥΡΏ, εργαζόμενος περισσότερο απ ότι επί δραχμής, αρχίζω να δυσκολεύομαι να τα έχω.
            Και αναφέρομαι ΜΌΝΟΝ στα απαραίτητα.

            Άρα .. εμένα μου αρκούσε η δραχμή.
            Ζούσα μια χαρούλα!
            Και για νάμαι ειλικρινήσ σε σχέση με σήμερα ..τρείς χαρούλες! και όχι μόνο μία.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ A.M. 10/04/2011 11:52:52

            Του λόγου μου πάλι, φίλε, τα βλέπω εντελώς ανάποδα! Εκείνους τους πληθωρισμούς 15 - 20 % και τις υποτιμήσεις κάθε Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή, τους θυμάμαι σαν remake του Αγίου Βαρθολομαίου! Ο βλάκας, είχα επιλέξει και ήμουν πάντα συνήθης μισθωτός του ιδιωτικού τομέα.
            Άχ life is a bitch, που λένε και οι Άγγλοι!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ A.M. 09/04/2011 23:10:41

      Χα χα, είναι σαν το ανέκδοτο με τον πεθαμένο γύφτο και τον Άγιο Πέτρο:
      "Που θα με βάλεις εσύ με το ζόρι στον Παράδεισο, μουσάτε παλιόγερε! Το τσαντίρι το στήνω πάντα στο ύπαιθρο. Όπου θέλω το στήνω".

  7. gloup avatar
    gloup 10/04/2011 00:26:15

    Οι εξελίξεις στην Ελλάδα με τα κακά στοιχεία από την πρόοδο της εφαρμογής του Μνημονίου έχουνε βάλει φωτιά στην Ευρωζώνη και όχι μόνο.Τη μια μέρα οι μεν λένε αναδιάρθρωση, την άλλη μέρα οι δε λένε όχι αναδιάρθρωση.
    Η κρίση των υπερχρεωμένων χωρών συνεχώς βαθαίνει και μπαίνουν νέα στοιχεία που πρέπει να συνυπολογισθούν. Προς το παρόν η σούμα φαίνεται να κλείνει προς τα παρακάτω:

    Η περίοδος που θα χρειασθεί για την εξυγίανση των δημοσίων οικονομικών θα είναι μακρά και δύσκολη και θα διαρκέσει τουλάχιστον δέκα χρόνια. Δεν μπορεί να αποκλεισθεί το ενδεχόμενο να γίνει αναδιάταξη του δημόσιου χρέους για να δοθεί χρόνος να μειωθούν τα ελλείμματα και το χρέος σε λογικά επίπεδα.

    Η αναδιάρθρωση του χρέους με κούρεμα είναι πολύ δύσκολη απόφαση. Ο αντίκτυπος μιας τέτοιας διαδικασίας και οι κίνδυνοι μετάδοσης δεν είναι πολύ καλά ελεγχόμενοι. Η μεγαλύτερη αναδιάρθρωση που γνώρισε η παγκόσμια οικονομία μέχρι σήμερα είναι αυτή της Αργεντινής το 2001. Όμως στην περίπτωση αυτή τα ποσά ανέρχονταν περίπου σε 80 δισ. έναντι περίπου 350 δισ. δολαρίων, εάν η Ελλάδα έκανε στάση πληρωμών.
    Για την Ελλάδα επίσης η αναδιάρθρωση θα ήταν σχεδόν άχρηστη, γιατί δεν θα έλυνε το πρόβλημα του πρωτογενούς ελλείμματος (13,5%). Μόνο με βαθιές διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις μπορεί να καλυφθεί ένα τέτοιο κενό. Η αναδιάρθρωση θα δημιουργούσε πανικό στους δανειστές και θα οδηγούσε σε μεγάλη αύξηση των αποδόσεων των ομολόγων.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/04/2011 12:00:57

    Ήμουν, είμαι, και θα είμαι οπαδός της με δική ΜΑΣ πρωτοβουλία ανδιάρθρωσης. Δεν είμαι ούτε μπαταχτζής, ούτε ανέντιμος. Απλά μπατίρης. ΔΕΝ ΈΧΩ. Ελάτε όταν έχω. Εν τω μεταξύ δίνα αυτά καί κάνω τα άλλα. Και εάν δεν θέλετε ή κάνετε τον δύσκολο, δις ιζ Πάρτα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 10/04/2011 12:36:19

      "Ελάτε όταν έχω". Σωστό, 100 %.
      Αυτό ίσως σκέφτεται και ο Σόιμπλε, γι αυτό ...ξανασκέφτεται.
      h**p://www.antinews.gr/2011/04/10/95762/#comment-680878
      Ίσως είναι τόσο ιδιόρρυθμος για Γερμανός, επειδή είναι κι αυτός Σβάμπος, γεννημένος στο Φράιμπουργκ, στην καρδιά του Μέλανος Δρυμού.
      Οι άλλοι Γερμανοί λένε για τους Σουαβούς (Schwaben) ότι "μπορούν να κάνουν τα πάντα, εκτός από το να μιλήσουν Γερμανικά".
      Είναι που η Σουαβία είχε γεμίσει Ουγενότους μετά τη νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου, και μάλλον έγιναν επιμειξίες "παρά φύσιν".
      Αλλά ήδη από το Μεσαίωνα, οι χωρικοί του Σβάρτσβαλντ είχαν ρημάξει δεκάδες φορές τους τοπικούς φεουδάρχες με φοβερές εξεγέρσεις. Συνήθως τα λάβαρά τους είχαν ζωγραφισμένο ένα ποιμενικό γουρουνοτσάρουχο (Bundschuh) κι ένα ουράνιο τόξο (Regenbogen).
      Στις αρχές της δεκαετίας του 1980, οι πρώτοι πυρήνες του νέου κόμματος στο Γερμανικό πολιτικό σύστημα, των Πρασίνων, ξεκίνησαν από τη Βάδη Βυρτεμβέργη και τη γειτονική Έσση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 10/04/2011 13:32:54

      Στο Φράιμπουργκ, γενέτειρα του Σόïμπλε και νύν "Πράσινη Μέκκα":
      h**p://www.welt.de/politik/deutschland/article13119249/Im-Eldorado-der-Oeko-Spiesser.html#
      Όσο για τα "γαλλικά", μια από τις καλές του συνοικίες σήμερα λέγεται Vauban, από τον διάσημο στρατιωτικό μηχανικό του Λουδοβίκου 14ου, Sébastien Le Prestre, marquis de Vauban.
      Εκεί μένανε οι Γάλλοι αξιωματικοί της Γαλλικής στρατιωτικής δύναμης στην περίοδο 1945 -1989 (Το Φριμπούρ όπως το λένε, ενήκε στη Γαλλική ζώνη κατοχής και μετά στον λεγόμενο "Γαλλικό τομέα").
      The past is never dead, it is'nt ever past (William Faulkner)
      Για την ακρίβεια, η παραλλαγή της Σβάμπικης διαλέκτου που μιλιέται στην περιοχή του Φράιμπουργκ λέγεται Αλλεμανική (από την Γαλλική ονομασία της Γερμανίας L’Allemagne. Τυχαίο; Δεν νομίζω!)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 10/04/2011 18:28:28

      Oρίστε και το Επαναστατικό Γουρουνοτσάρουχο, δια τους ρέκτες της επανάστασης:
      h**p://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Jo%C3%9FFritzBundschuhfahne1502_1517.JPG&filetimestamp=20090214143636
      Η μεγαλύτερη συνωμοσία Γουρουνοτσάρουχου έγινε με αρχηγό τον Joß Fritz, το 1502, στο Untergrombach και στο Bruchsal, στη μικρή πολιτεία όπου έμενα επί πολλά χρόνια μετά το 1980. Γι αυτό τα αναφέρω με συγκίνηση.
      h**p://de.wikipedia.org/wiki/Jo%C3%9F_Fritz
      Ζητούσαν κατάργηση της δουλοπαροικίας και διανομή της εκκλησιαστικής περιουσίας, στο λαικό επαναστατικό στρατό τους συμμετείχαν 7.000 άνδρες και 400 γυναίκες.
      Εδώ στην Αλλεμανική διάλεκτο:
      h**p://als.wikipedia.org/wiki/Bundschuh-Bewegung
      Ένας πολύ καλός γνώστης της Γερμανικής, ελάχιστα καταλαβαίνει.

  9. factorx avatar
    factorx 10/04/2011 14:22:27

    Παραμένει στη σκληρή γραμμή η Γερμανία

    Την πεποίθησή του ότι οι απόφασεις της 11ης Μαρτίου ίσως να είναι ανεπαρκείς εξέφρασε ο υπουργός οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, επισημαίνοντας ότι η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής αλλά και το φθηνότερο επιτόκιο δεν φτάνουν για να βγει η Ελλάδα από το οικονομικό αδιέξοδο.

    Απαντώντας στις δηλώσεις του Ευρωπαίου Επίτροπου Όλι Ρεν ο οποίος, μετά το τέλος της συνεδρίασης του Ecofin χθες, διέψευσε κατηγορηματικά την πιθανότητα αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, ο Σόιμπλε άφησε ανοιχτό κάθε ενδεχόμενο.

    "Είναι γνωστό πως η Ελλάδα έχει σημαντικές υποχρεώσεις τα επόμενα χρόνια," ανέφερε ο Σόιμπλε.

    "Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που συμφωνήσαμε επί της αρχής να επιμηκύνουμε τη διάρκεια του δανείου. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως αυτό θα είναι αρκετό," τόνισε ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών προσθέτοντας πως η πορεία της Ελλάδας θα πρέπει να είναι υπό στενή παρακολούθηση.

    • JOHN avatar
      JOHN @ factorx 10/04/2011 22:58:57

      Θειε αυτα που μας λες συνεχως μας τα ειπαν πρωτου απο εσενα ο Σιμητης και ο Παπαντωνιου.Το ασφαλες λιμανι του ευρω που μας ελεγαν μαλλον εγινε τσουναμι που μας πνιγει.Τωρα το τι ακολουθησε απο τοτε εως σημερα και με την ανοχη των Ευρωπαιων εταιρων μας φτασαμε σε σημειο πολυ χειροτερο απο εποχης δραχμης καλο θα ηταν να γινει μια αναλυση σε βαθος για να δουμε ποιος και τι εφταιξε και τοτε θα ξεσκεπαστουν ρολοι συμφεροντα και σκοπιμοτητες!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ JOHN 11/04/2011 11:46:07

        Ωραία, πάρτε δραχμή με αντίκρυσμα σε δολλάριο. Και καλό ταξίδι, στο δρόμο για την ισοτιμία ευρώ προς δολλάριο 1 πρός 2.
        Όταν με το καλό φθάσει το στόχο, θα πηγαίνετε με μια καρότσα Ντάτσουν γεμάτη χαρτονομίσματα της δραχμής σας, για να πάρετε μια πλεξούδα σκόρδα Αιγύπτου.
        Ο γύφτος πάντα θα παρατά το γάμο και θα τρέχει για πουρνάρια.