24/04/2009 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαφοροποίηση Καραμανλή στο ενεργειακό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 24/04/2009 20:43:58

    Καλά και το μεγαλεπήβολο σχέδιο του South Stream πάει περίπατο χα χα χα

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 20:46:39

    Μια εισβολή στην Γεωργία όμως να γίνει και ο NABUCO πάει περίπατο.
    Υπάρχει και η εναλλακτική διαδρομή της Αρμενίας.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 20:49:20

    Πως γινεται και ολοι οι γειτονες μας εχουν η θελουν να εχουν στρατηγηκη ΘΕΣΗ στα ενεργειακα κ εμεις να ειμαστε κολαουζοι??? τροχονομοι !!! για χαιρετουρες και για ομιλιες του κωλου!!!
    τι ειμαστε ?? ι "Χωρα της Χαιρέτας"??

    Ειμαστε Χωρα ?
    Ειμαστε κατι ?
    Ειμαστε για καποια δουλεια εδω ?

    ρε γαμω το σπιτι σας... κολαουζοι των Βουλγαρων θα γινουμε??? Αλβανοι, Τουρκοι, Σερβοι, ΠΓΔΜητες ολοι ειναι στο τραπεζι και παιζουν ποκα κ εμεις οτι μεινει απο τη γκανιοτα.

    Για τιποτε δεν ειμαστε. Κανε ρε Φακτωρα ενα κρυφο ποστ να ριξω μπινελικια να ξεδωσω !!!!!!!!


    ΠΠ

  4. ataktos avatar
    ataktos 24/04/2009 20:50:11

    Πάλι καλά που ο Νικόλας Γ. παρέλαβε τον ΑΗΣ –Κομοτηνής δίχως αλχημικές του Άκη τότε και ο Κωστάκης δεν κατέβασε τα βρακια τώρα .

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 20:51:14

    χμμμ... μόλις είδα σε διαφήμιση συνδρομητικού καναλιού τον Κρουτσοφ να παινεύεται στον τότε αντιπρόεδρο Νίξον ότι "σε δύο χρόνια" η ΕΣΣΔ θα ξεπερνούσε τις ΗΠΑ. Πόσοι δεν θα συμφωνούσαν τότε με τον Κρούτσοφ...

  6. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 20:53:33

    @ 3
    Μην εξάπτεσαι. Θα γίνουμε χώρα της πράσινης ανάπτυξης και θα τους φάμε όλους λάχανο. Θα μείνουν με τους αγωγούς στα χέρια.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 20:58:03

    Και βέβαια θα γίνουμε κολαούζοι των Βουλγάρων αφού πάντα είμαστε counterculture και έχουμε κάνει τον αντιαμερικάνισμό σκοπό ζωής, και τις ανεμογεννήτριες όνειρο. Εμένα ανέβηκε στην εκτίμησή μου ο ΚΚ ο β με την τελευταία του επίσκεψη στην Βουλγαρία. Και αν η αδερφή ο Χατζηδάκις δεν το έπαιζε αποστασιωποιημένος από το πυρηνικό, θα ανέβαινε και αυτός στην εκτίμησή μου.

    Δύναμοι, σύντροφοι, είναι η δυνατότητα να υπάρχεις, να παράγεις, να πατάς στα πόδια σου, να τελειώνεις μια μέρα με κάποιο επίτευγμα. Αντ' αυτού πορδές, κουβέντες, λόγια παχειά και ομορφος ήλιος και αέρας για να ζουν οι Γερμανοί εξαγωγείς.

    Όταν η Βουλγαρία μας εξαγει πυρηνικό ρεύμα, θα μας εξάγει και μέταλλα, και τσιμέντο, και τηλεόραση. Εμείς θα εξάγουμε φραπέ στην καφετέρια της τσιμεντένιας πλατείας που έχει γίνει πάρκινγκ.

    Οι Βούλγαροι θα στέλνουν τις υπηρέτριές τους για διακοπές εδώ. Οι ίδιοι θα πηγαίνουν αλλού. Και αυτοί έχουν διαφθορά αλλά νομίζω ντρέπονται για αυτό. Την θεωρούν έγκλημα.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 20:58:53

    καλά, από ορθογραφία σκίζω όταν θυμώνω...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:02:16

    μια χαρα τα ειπες Αρχαιε.

    και λιγα λεμε δηλαδη αλλα μεταξυ μας μεταξα !


    ΠΠ

  10. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 21:05:27

    @7 archaeopteryx
    Και ο Φραπε εισαγωμενος ειναι.

  11. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:09:31

    Πτωχοί Έλληνες!
    Μόνο το GAP έχει όραμα και σχέδιο. Μόνο με πράσινη ανάπτυξη θα γίνουμε ο τροφοδότης ενέργειας σε όλο τον κόσμο. Ποιοί άγωγοί? Τι είναι αυτά? Λέξη άγνωστη στο GAP ο αγωγός. Πράσινη ανάπτυξη και ξερό ψωμί. Και μην βλέπετε τον μίζερο Καραμανλή που έκλεισε συμφωνία για άλλον έναν αγωγό. Δεν έχει όραμα σαν το GAP the spitfire.

  12. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 21:14:16

    @ 11 Orestios
    ε οχι και πτωχοι .τωρα ειναι επενδυτες του ΧΑ ,και με 100.000 πισινες παρακαλω. Τροποποιουν και τις καταναλωτικες τους βαρβαρες συνηθειες και στρεφονται Οικολογικα. Ειναι Σικ ταιριαζει με το Τζιπ και το πορσικο.

  13. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:20:50

    @ 12
    Την δεκαετία του 80, ήταν της μόδας για τους νεοgreen κάτι αυτοκίνητα που τα φώτα τους σηκώνοταν σαν αυτιά (δεν θυμάμαι το όνομα τους) και φυσικά κάτι MERC σαν τη μαρμάρω.

  14. Κανένας avatar
    Κανένας 24/04/2009 21:32:59

    Προπαγανδιστικές ανακρίβειες. Ο Southstream ΔΕΝ περνάει από την Ελλάδα, αλλά από Βουλγαρία και Σερβία. Η Ελλάδα ΔΕΝ είναι χώρα διέλευσης, αλλά τερματικός σταθμός, καταλήγει δηλαδή σε μας ένας κλάδος που ξεκινάει από τη Βουλγαρία. Ο κλάδος αυτός θα εξυπηρετεί δικές μας ανάγκες ΜΟΝΟ (εφόσον είναι τερματικός), δε μας καθιστά δηλαδή διαμετακομιστικό σταθμό.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 21:36:27

    με αυτό το χάρτη δύσκολο να καταλάβουν οι μη γνωρίζοντες τα ενεργειακά τι γίνεται, δεν υπάρχει χάρτης με όλους τους υπάρχοντες ή προγραμματιζόμενους αγωγούς, το δυτικό τμήμα του χάρτη δεν έχει καθόλου αγωγούς;

  16. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:39:43

    @ 14
    Θέλεις να μας πείς ότι η κωλυσιεργεία όλη γίνεται γιατί νοιάζονται τα αμερικανά μόνο για την πάρτυ μας (να παίρνουμε και από αλλού αέριο δηλαδη)?
    Μια μικρή επίσκεψη στον επίσημο ιστοτόπο του South Stream θα σε βοηθούσε να δεις τη διαδρομή του αγωγού.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 21:42:32

    Εαν καταλαβετε με τη σημερινη συμφωνια για πρωτη φορα γινονται οι Βουλγαροι κολαουζοι δικοι μας ενω ως σημερα ειμαστε εμεις δικοι τους λογω γεωγραφιας.
    Απλουστατα για να πας σπο τη Ρωσια στην Ελλαδα πρεπει να περασεις απο τη Βουλγαρια.Αν οι Βουλγαροι για δικους τους λογους δεν θελουν δε γινεται κανενας αγωγος απο Ρωσια προς Ελλαδα.Δειτε τον χαρτη.
    Αντιθετα με το σημερινο αγωγο Κομοτηνη - Ντιμτροβγκραντ μεταφερεται αεριο απο Αλγερια δια θαλασσης μεσω Ελλαδος στη Βουλγαρια.Αρα σημερα υπογραφηκε ο πρωτος αγωγος στον οποιο εμεις δινουμε στους Βουλγαρους.Το αν θα γινουν οι αλλοι εξαρταται απο τις σχεσεις Βουλγαριας - ΗΠΑ - Ρωσιας.

  18. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:46:21

    @ 17
    Μόλις με πρόλαβες σε αυτό που θα έγραφα.
    Αλλά και πάλι, ένα τμήμα του Southstream προυποθέτει σύνδεση Ελλάδας Βουλγαρίας.

  19. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 22:04:51

    @αλλενάκι: όλο αιτήματα που ικανοποιούνται είσαι τελευταία. Ανοίγουμε και κανένα γκουγκλ. Δες και την καινουργια φωτογραφία που ανέβασα

  20. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/04/2009 22:16:35

    Φακτορ, παραιτούμαι από την ερμηνεία των σκέψεων σου :
    ποια είναι η θέση σου στο προκείμενο;

    Αυτή της προηγούμενης ανάρτησης, που λίγο-πολύ έλεγε ότι ο Καρ. δεν ξέρει γιατί πάει στη Σόφια ;

    Ή η παρούσα, που λίγο-πολύ λέει ότι στη Σόφια άσκησε ενεργειακή πολιτική;

    Εγώ, θα παρακαλούσα να μην υπερ-αντιδράς σε καλοπροαίρετα σχόλια.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 22:20:01

    ένα αίτημα διατύπωσα μόνο αυτό για τους αγωγούς, είναι πάρα πολλοί οι αγωγοί, γιατί λες αιτήματα;

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 22:21:19

    αν λες για τον τίτλο που είχε λάθος αναγραφή ονόματος αυτό ήταν για σένα, για να μην είναι λάθος

  23. 321 avatar
    321 24/04/2009 22:56:37

    Το πιο σημαντικό, ριζοσπαστικό, προοδευτικό και ουσιαστικά απελευθερωτικό είναι η γενναία χρηματοδότηση ερευνητικών προγραμμάτων σε ελληνικά πολυτεχνεία/τει προκειμένου να καλύψουν το χαμένο έδαφος τεχνογνωσίας ώστε να αρχίσει η σταδιακή ενεργειακή κάλυψη της χώρας με ανανεώσιμες πηγές ενέργειες.

    Για τους αγωγούς, τώρα, είναι λεπτό θέμα και κάθε υπογραφή σημαίνει και προσκόλληση σε στρατηγικά συμφέροντα που δεν ταυτίζονται με τα δικά μας.

    Εάν Ο ΓΑΠ είναι ενημερωμένος σε ό,τι λέει για πράσινη ενέργεια so be it.

    Προσωπικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ενεργειακή αυτάρκεια=καλύτερη οικονομική κατάσταση=διασφαλισμένη εθνική αυτονομία

  24. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 23:29:24

    @ 23
    Αν θυμηθούμε τι προπαγάνδα έπεφτε επί ΠΑΣΟΚ για την αυτάρκεια των σοσιαλιστικών χωρών Αλβανίας και Ρουμανίας, τότε το GAP, the τσατίλας, είναι μεγάλος οραματιστής. Δηλαδή ο Χότζα και ο Τσαουσέσκου μπροστά του είναι ένα τίποτα. Γειά σου GAP αθάνατε οραματιστή. Άντε, γύρνα τώρα πλευρό και κοιμήσου σαν πουλάκι.

  25. ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24/04/2009 23:45:41

    321.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΓΟΥΣ ΟΤΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗ
    Η ΟΛΙΚΗ(ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ)ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.ΚΑΘΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΚΥΡΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ-ΕΔΑΦΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ(ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ,ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΛΠ).

  26. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:11:45

    @ Orestie
    Νομίζω ότι ακριβώς επειδή επρόκειτο για προπαγάνδα δεν υπάρχει λόγος να την αναμασάμε. Άλλωστε σε εποχή διπολικότητας ζούσανε τότε, έτσι συνήθως πορεύονταν. Ακόμα και τα σχετικά ανέκδοτα κάπως έτσι εκφέρονταν.

    Σήμερα, υπάρχουν κάποια, διαφορετικά δεδομένα. Με αυτά μπορείς να πορευτείς; Αν όχι, υπάρχουν και καλά χωνευτικά.

  27. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:15:01

    @25 ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Για μένα το κρίσιμο είναι η έρευνα και η τεχνολογία σε συγκεκριμένους τομείς, π.χ. στην ενέργεια.

    Εάν ανατάξουμε εκεί τα πράγματα πολλά μπορούν να διορθωθούν.

  28. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:16:01

    @ 321
    Μπά δεν θέλω χωνευτικό. Αυτά που παίρνει το GAP, the τσατίλας, θέλω. Δεν μπορεί μόνο αυτός να έχι οράματα. Ποιός νομίζει ότι είναι? Κανένας προφήτης της Ιουδαίας?

  29. Αλέξης avatar
    Αλέξης 25/04/2009 00:16:24

    Πιστεύεις σοβαρά Φάκτορα ότι ο Καραμανλής έχει οποιαδήποτε πολιτική για το ενεργειακό; Μήπως τον μπερδεύεις με τον θείο του;

  30. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:20:16

    Άλλοι έχουν οράματα και άλλοι παροράματα. Πάντως, φαίνεται ότι μπορείς να τοn ρωτήσεις και to τι παίρνει και to ποιός είναι. Για να σού λυθούν και οι απορίες. Just do it!

  31. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:26:35

    Λαμπάδα θα ανάψω στον Προφήτη GAP, the τσατίλας, να μου πεί τα μελλούμενα. Μεγάλη η χάρη του. Ο ναός του είναι Ιπποκράτους είπαμε?

  32. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:28:05

    Έτσι λένε οι Γραφές, μια και τον αποκαλείς προφήτη...

  33. tiramola avatar
    tiramola 25/04/2009 00:28:23

    Ορέστιε έχει καταλήξει ο δικός σου , πως τον βλέπεις?
    ναμπουκο ή σαουθστριμ?
    Επειδή κάπου έγραψες ότι κλείνει συμφωνίες...

  34. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:28:28

    μιας

  35. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:36:14

    @ 33
    Τι σου φάνηκε ότι κάνει βρε τιραμόλα? Σαν το GAP, the τσαντίλας, είναι που παίρνει την σκούπα και γλύφει το πάτωμα?

  36. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:38:37

    @Οrestie
    Άρα, είναι ψυχαναλυτικής τάξεως το θέμα: "αποστροφή" για αυτόν που μάς θυμίζει οικεία κακά.

  37. tiramola avatar
    tiramola 25/04/2009 00:39:20

    Έχεις βάλει σκούπα ποτέ?

  38. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:39:43

    @ 321
    Δεν ξέρω. Τι θέλεις να πείς?

  39. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:41:18

    @ 38
    Τι εννοείς?

  40. tiramola avatar
    tiramola 25/04/2009 00:44:42

    Ποιός καθαρίζει στο σπίτι ρε παιδί μου , εσύ δεν σκουπίζεις?

  41. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 25/04/2009 00:49:23

    Εχουμε να δούμε πολλά σενάρια με τους αγωγούς.

  42. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:51:30

    @ Ορέστιε
    Σε ρώτησε ο τιραμολα και του απαντάς: "Τι σου φάνηκε ότι κάνει βρε τιραμόλα? Σαν το GAP, the τσαντίλας, είναι που παίρνει την σκούπα και γλύφει το πάτωμα?"

    Είναι πιθανόν να αποστρέφεσαι τον ΓΑΠ ακριβώς γιατί σου θυμίζει τον ΚΚ, που τόσο σε εκφράζει

  43. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 00:54:54

    @ 321
    Ερμηνεία κολοτούμπα. Ουάου. ΠΑΣΟΚ είσαι?

    @ Τιραμόλα
    Όχι.

  44. 321 avatar
    321 25/04/2009 00:56:41

    @44
    Εύκολο είναι?

  45. tiramola avatar
    tiramola 25/04/2009 01:03:27

    Ήμουν σίγουρος για σένα ότι χωρίς βοήθεια θα κολυμπάς μέσα στη βρώμα....

    Αφήνω ένα περιθώριο να μην πιστεύεις αυτά που γράφεις ειδικά στο ποστ για τον Τενέζο και επιλέγεις απλώς να πουλάς εξυπνάδα....

  46. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 01:08:43

    Μην είσαι τόσο σίγουρος. Επιλέγω να αυξάνω το ΑΕΠ μισθώνοντας οικιακή βοηθό.

  47. Factorx avatar
    Factorx 25/04/2009 01:31:49

    @ 20 Προφήτης. H Θέση μου είναι πεντακάθαρη

    Στο πρώτο ποστ είχα τίτλο "θεμα με τον Καραμανλή κλπ" και στην τελευταία παραγραφο θέτω ερώτημα επειδή δεν ήμουν στην Σόφια και εκείνη την στιγμή δεν ηξερα τι έπαιζε. Γράφω συγκεκριμένα: "Το ερώτημα που μένει αναπάντητο είναι αν ο κ. Κ. Καραμανλή έχει πράγματι αποφασίσει να τα σπάσει με τον Πούτιν ή είχε σκοπίμως κακή πληροφόρηση και δεν κατάλαβε ακριβώς γιατί βρίσκεται εκεί που πήγε". Κραταω δηλαδη επιφυλάξεις μεχρι να μαθω τι έγινε

    Στο παρόν ποστ, οταν έχει ξεκαθαρίσει πια το θέμα αρχίζω ως εξης: "Επιβεβαιώνονται τελικά οι επιφυλάξεις που εκφράσαμε για την πολιτική Καραμανλή στους αγωγούς στο Θέμα με το ταξίδι Καραμανλή στην Σόφια".

    Είναι ξεκάθαρο;

    Και φυσικά καλοδεχούμενη η κριτική, αλλά η αντίδρασή μου ήταν επειδή σχολίασες ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΥΠΟ ΕΞΕΛΙΞΗ οχι άρθρο ΓΝΩΜΗΣ.

  48. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/04/2009 03:05:13

    @48 Φακτορ

    Τα "διάβαζε προσεκτικότερα" τα προσπερνάω.

    Η πρώτη ανάρτηση περίπου ισχυρίζεται ότι ο πρωθυπουργός της χώρας δεν γνωρίζει που πάει και τι πάει να κάνει.
    «…η Ντόρα Μπακογιάννη και ο Κωστής Χατζηδάκης φαίνεται ότι εγκλώβισαν τον πρωθυπουργό κ. Κ. Καραμανλή και τον παρέσυραν να συμμετάσχει σε μια Διεθνή Διάσκεψη στην οποία δεν συμμετέχει όμως κανένας Ευρωπαίος ηγέτης…»
    Το επιβεβαιώνεις και πάλι στο @48 "..ή είχε σκοπίμως κακή πληροφόρηση και δεν κατάλαβε ακριβώς γιατί βρίσκεται εκεί που πήγε“.

    Οι διατυπώσεις σημαίνουν πως θεωρείς ενδεχόμενο, δεδομένου ότι άγεται και φέρεται, ο πρωθυπουργός
    Η οπτική αυτή είναι άσχετη με τα γεγονότα τού υπό εξέλιξη ρεπορτάζ, είναι ΓΝΩΜΗ για πρόσωπο.

    Επί αυτού ακριβώς άσκησα κριτική, γιατί το θεωρώ τρέχουσα παραπολιτική φιλολογία, την οποία αφού καταθέτεις σημαίνει ότι συμμερίζεσαι.

    Στην δεύτερη ανάρτηση το ύφος αλλάζει και ο Καρ. μετατρέπεται σε "παίκτη", καλό ή κακό αδιάφορο.

    Αν δεν γίνεται αντιληπτό ότι αυτές είναι δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απόψεις, δυο διαφορετικές οπτικές, να ζητήσω και τη γνώμη των άλλων σχολιαστών.

  49. 321 avatar
    321 25/04/2009 08:36:43

    so it seems

  50. αλλενάκι avatar