#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2013 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διασώζονται οι συντάξεις των αποστράτων



(Ανανεωμένο) H συμφωνία με την τρόικα που όλοι περίμεναν να κλείσει το μεσημέρι της Κυριακής δεν έγινε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι στον αέρα ή ότι χάνεται η δόση. Αν σε διάφορα μέσα ενημέρωσης σήμερα και αύριο διαβάσετε τις λέξεις «θρίλερ», «αγωνία», «χάνεται η δόση», «πρόβλημα» ή «κινδυνεύει η χρηματοδότηση της χώρας», μη… μασήσετε.

Είναι οι ίδιες λέξεις που χρησιμοποιούνται από τους δημοσιογράφους κάθε φορά που είναι κοντά η συμφωνία. «Πουλάνε» άλλωστε τα θρίλερ και η αγωνία πριν από το… happy end. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές τεχνικές λεπτομέρειες που μένει να διευκρινιστούν, κι αυτό θα γίνει πριν την έναρξη των εργασιών του  Eurogroup. Άλλωστε, πώς θα δικαιολογηθεί και η απόφαση που έχει ήδη ληφθεί για τμηματική καταβολή της δόσης; Κάθε φορά που η Ελλάδα θα κάνει αυτά που δεσμεύτηκε να κάνει, θα παίρνει και χρήματα. Κι εδώ που τα λέμε έχουν δίκιο οι τροικανοί να μην μας πιστεύουν. Ένα χρόνο τώρα μιλούσαμε για το δημόσιο τομέα και ο Μανιτάκης έπαιζε… μπιρίμπα με τον Ρουπακιώτη.

Δύο χρόνια λέμε τώρα να γίνει εξορθολογισμός στον ΕΟΠΥΥ κι εκεί δεν ξέρουν ούτε πόσοι είναι οι ασφαλισμένοι. Καιρό τώρα λέμε ότι ο ΟΑΕΕ είναι απασφαλισμένη βόμβα αλλά κανείς δεν κάνει τίποτε για να πληρώσουν όσοι χρωστάνε. Δύο χρόνια ασχολούμαστε με το φόρο στα ακίνητα και ο μόνος φόρος που έχουμε είναι το έκτακτο χαράτσι μέσω της ΔΕΗ.

Εν πάση περιπτώσει η τρόικα έφυγε από την Αθήνα, θα καταθέσει την έκθεσή της στο Eurogroup το οποίο και θα δώσει τις τελικές αποφάσεις. Όλες, πάντως, οι ενδείξεις από τα ξένα κέντρα εξουσίας δείχνουν ότι υπάρχει συμφωνία, έστω και με εκκρεμότητες. Αυτό που ίσως είναι η μεγαλύτερη είναι αν θα ανακοινωθεί αύριο κάποια απόφαση για μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση για λίγους μήνες. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα επιβληθεί η εισφορά 0,2% στον τζίρο των επιχειρήσεων υπέρ του ΟΑΕΕ αλλά και δεν θα υπάρξει περαιτέρω μείωση ούτε στις συντάξεις των αποστράτων, ούτε στους μισθούς των εν ενεργεία στρατιωτικών. Ήταν μια κόκκινη γραμμή που έχει μπει εδώ και μήνες καθώς δεν υπάρχουν άλλες αντοχές στους απόστρατους αλλά και στους εν ενεργεία οι οποίοι έχουν δει αιματηρές περικοπές μισθών.

Οι απώλειες των εσόδων 250 εκατ. ευρώ από το σκέλος των συντάξεων των απόστρατων, αναμένεται να αντισταθμιστούν εν μέρει (κατά 100 εκατ. ευρώ) από τη μείωση των εξοπλισμών από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

Όσο για τη δόση και πώς θα πληρώνεται; Η τρόικα λέει ότι θα εξαρτάται από τους μηνιαίους στόχους που πετυχαίνει η ελληνική κυβέρνηση κυρίως στο θέμα της διαθεσιμότητας στο δημόσιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 07/07/2013 20:24:43

    Να υποθέσουμε ότι οι συντάξεις των υπολοίπων [μη στρατιωτικών] δεν διασώζονται ;;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σ.Κ.Μ. 07/07/2013 21:35:42

      Υπήρχε θέμα με τις συγκεκριμένες που τελικά ανακλήθηκε. Τόσο απλό. Και είναι επιτυχία της διαπραγμάτευσης. Πήγες να βγάλεις άσο από 30άρι και κάηκες όπως σου έπρεπε...

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 07/07/2013 21:30:29

    FactorX, αυτό το άρθρο με αυτόν τον τίτλο, τη δεδομένη στιγμή,
    που 12.500 εργαζόμενοι περιμένουν την απόλυσή τους,
    είναι προκλητικό.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ roadrunner 08/07/2013 08:43:44

      Σωστο μονο εαν υπαρχουν στις Εν.Δυναμεις ατομα χωρις ΑΣΕΠ.Διαφορετικα εισαι αδικος εσυ να τους βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με τους υπαλληλους των Δημων

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Μεγαλες στιγμες 08/07/2013 12:09:12

        Ήμουν ενάντια στις ρουσφετολογικές λογικές και διαδικασίες και μάλιστα όχι μόνο, με λόγια, αλλά κυρίως, με πράξεις, (με προσωπικό μάλιστα κόστος), από τον καιρό ακόμη, που μεσουρανούσαν οι πανίσχυροι πασόκοι άρχοντες της αδιαφάνειας και της διάβρωσης του δημόσιου βίου.
        Είπαμε και παλιότερα εξάλλου, πως για τις ρουσφετολογικές προσλήψεις που διόγκωσαν το Δημόσιο, οι ευθύνες βαρύνουν εκτός από τους ψηφοφόρους-προσληφθέντες, πρώτα και κύρια τους ψηφοεισπράκτορες-πολιτικούς, που τους διόριζαν. Οι δυσμενείς επιπτώσεις θα ήταν δίκαιο να βαρύνουν αμφότερους, και όχι μόνο τους εργαζόμενους.

        Παρόλα αυτά όμως, και ανεξαρτήτως του τρόπου πρόσληψης, νομίζω δεν επιτρέπεται, να αγνοούμε τον ανθρώπινο παράγοντα,
        σε σχέση με το πραγματικό και αναπάντεχο πρόβλημα που δημιουργείται, για τους υπό απόλυση-διαθεσιμότητα εργαζόμενους και τις οικογένειές τους, ειδικά για όσους βρίσκονται αντιμέτωποι με το φάσμα της ανεργίας.
        Με αυτά δοθέντα, η προσωπική μου άποψη λοιπόν, είναι ότι είναι περιττό να καυχιέται κάποια επαγγελματική/κοινωνική ομάδα, ότι διατήρησε τα κεκτημένα της. Μακάρι να γινόταν να τα διατηρούσαν όλοι.

  3. AM Παπαιωάννου avatar
    AM Παπαιωάννου 07/07/2013 22:19:20

    ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ....

  4. ΠΕΙΣΙΣΤΡΑΤΟΣ avatar
    ΠΕΙΣΙΣΤΡΑΤΟΣ 07/07/2013 22:57:30

    Αδερφια τα 2,7 δις απο το φορο ακινητων θα καλυψουν την τρυπα του ΕΟΠΥΥ που δημιουργουν οι εκατομμυρια ανασφαλιστοι λαθρομεταναστες στους οποιους παρεχετε δωρεαν υγεια;;;
    Η θα χρειαστει και νεα μειωση μισθων και συνταξεων;;;

  5. ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
    ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 00:07:28

    ΑΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΑ 45 ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΑ 67 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΟΥ....ΕΔΩ ΕΧΕΙ 1000% ΔΙΚΙΟ Ο ΤΟΜΣΕΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ....ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΑΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΙ

    • AM Παπαιωάννου avatar
      AM Παπαιωάννου @ ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 00:18:10

      ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ….

    • ΠΕΙΣΙΣΤΡΑΤΟΣ avatar
      ΠΕΙΣΙΣΤΡΑΤΟΣ @ ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 00:20:05

      Αληθεια θοδωρη;
      Πηγες στρατο να κατσεις 18 η 12 που καθονται τωρα μηνες;
      Αν πας μετα ελα να μας πεις γιατι επαιρναν συνταξη στα 45 επειτα απο 27 χρονια υπηρεσιας στο Ελληνικο Στρατο και ενω ειχαν γυρισει ολη την Ελλαδα με τις οικογενειες τους μαζι.
      Οποτε το κρατος διεταζε και το εθνος καλουσε.

    • Googler avatar
      Googler @ ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 16:21:47

      Οταν μπήκα στο στρατό στα 18 μου και υπηρέτησα 35 χρόνια μας κάνει μια ηλικία εξόδου στα 53. Οταν ισχύει (ή ίσχυε μέχρι πρότινος όταν αποστρατευόμουν) η 35ετία, ποιο είναι το αμάρτημά μου για να τιμωρούμαι? δεν πλήρωνα επί 35 χρόνια εισφορές? μήπως κάποιοι άλλοι που ξεκινάνε καριέρα στα 30 τους δουλεύουν περισσότερο? γιατί να πάω στα 67 και να αποστρατευτώ ή να περιμένω να πάρω σύνταξη? είμαστε όλοι ιδιοι και όμοιοι? Αλλά ξέρω, η σύνταξη έχει μετονομασθεί σε επίδομα γήρατος που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι ρετάλι (ηλικιακά - ψυχολογικά) για να την πάρεις αν στην δώσουν και ανίκανος για περαιτέρω απασχόληση για καλυτέρευση αυτού του "επιδόματος". Υπάρχει όμως στο τέλος μια κόκκινη γραμμή για όλους. Πέραν αυτής τα πράγματα γίνονται ανεξέλεγκτα.

  6. ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
    ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 00:26:17

    ΕΚΑΝΑ 23 ΜΗΝΕΣ ΩΣ ΕΦΕΔΡΟ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΑΓΩΡΑΣΩ ΕΝΩ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ...ΟΚ ΦΥΓΕ ΣΤΑ 45 ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 67 ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ;;;; ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΑΔΙΑ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΒΡΩΜΙΖΕΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

  7. ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
    ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 00:28:05

    23 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΩΣ ΕΦΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΩ ΕΣΥ ΠΗΡΕΣ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ...ΑΝ ΘΕΣ ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΣΤΑ 45 ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 67 ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ

  8. Α.Μ avatar
    Α.Μ 08/07/2013 00:33:39

    Σωστά. ΄Ολοι σύνταξη στα 67, ακόμη και αν οι στρατιωτικοί μετακινηθούν σε άλλους τομείς, λιγότερο απαιτητικούς παρελθόντος του χρόνου.

    • ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
      ΘΟΔΩΡΗΣ @ Α.Μ 08/07/2013 00:38:36

      ΣΥΜΦΩΝΩ Η ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 45 ΠΡΑΓΜΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

      • αΠύθία avatar
        αΠύθία @ ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 08:21:26

        Αν όλοι στα 45, τότε ποιοί θα πληρώνουν τα ασφαλιστικά ταμεία για να ...ξεκουραζόμαστε για 40 χρόνια; Βέβαια αν το προσεγγίσουμε σουρεαλιστικά, υπάρχει και ακόμη ....καλύτερο για τους ονειροπόλους!! Σύνταξη στα 18, στράτευση στα 100.

  9. περιμπανού avatar
    περιμπανού 08/07/2013 03:50:39

    Συγγενής μου... χήρα στρατηγού (από εκείνους που πολέμησαν το 40),
    είδε την σύνταξή της πάλι κομένη στις αρχές Ιουλίου.
    ...άρα, να της πω, ότι δεν θα έχει κι άλλη μείωση;

  10. ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
    ΘΟΔΩΡΗΣ 08/07/2013 09:48:30

    ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ...

  11. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 08/07/2013 12:06:27

    Ποτε θα τελειωσει το παραμυθι των 45αρηδων στρατιωτικων;;;Ποιος βγαινει πια στην συνταξη πριν τα 60 ? Βεβαιως οτι γραφουν συνταξιμα χρονια απο τα 18 εως τα 60 και 65 δηλ παραπανω απο 40 χρονια ειναι αλλο κεφαλαιο....λεγεται κοινωνικη δκαιοσυνη...Οτι ο συνταξεις των ναυαρχων ,στρατηγων και πτεραρχων αγγιζει το εξωφρενικο ποσο των 1200€ εγω το λεω κοινωνικη δικαιοσυνη...ενω οι βουλευτες με δυο τετραετιες και συνταξη τριπλασια το εχουμε ξεχασει.Ή μηπως κανω λαθος και δεν λεγεται κοινωνικη δικαιοσυνη αυτο;;;

  12. λειβαδιτης avatar
    λειβαδιτης 08/07/2013 14:34:26

    Ακουσε κε Θοδωρη γιατι απο το σπιτι η το γραφειο σας κανεται ευκολα κριτικη γιατι να φευγουν οι στρατιωτικοι απο τα 46 τους ,θα πρεπει να μαθεις [αν και κανεις τον ανηξερο γιατι δεν σε συμφερει]αφου σαν εφεδρος [;]επρεπε να το γνωριζεις οτι ολοι οι στρατιωτικοι μετατιθενται καθε 2 χρονια απο τη μια ακρη της Ελλαδος στην αλλη μαζι με τις οικογενειες τους[αντε στα 3 χρονια] και με ολα τα υπαρχοντα τους ,τα παιδια τους μεγαλωνουν χωρις φιλους και γνωστους,ζουν μεχρι τα 45 τους σε ακραιες καταστασεις[κοινωνικες ,καιρικες,οικονομικες],χωρις ωραρια,υπηρεσιες συνεχομενες που εσυ στη ζωη σου δεν θα τις ζησεις ποτε μεσα σε κρυα και χιονια και να εισαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για πασα πραξη η μη των υφισταμενων σου.Και τελικως αν ειναι τοσο καλα στο στρατο γιατι δεν καθοσουν και εσυ στο Στρατο να καλοπερνας αλλα φαινεται οτι δεν σου αρεσε η πειθαρχεια αλλα ηθελες να καθεσε στο γραφειο σου και με το πληκτρολογειο να κανεις τη κριτικη σου και τις εξυπναδες σου .Α ξεχασα οι στρατιωτικοι δεν ειναι ΔΥ να μη μπορει κανεις να τους αγγιξει η` να τους ματαθεσει.Αυτα .

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ λειβαδιτης 08/07/2013 22:03:53

      Έχουμε όλη την καλή προαίρεση, στο σημείο που εφτασε η ελληνική κοινωνία, και στο επίπεδα που έπεσαν το βιοτικό επίπεδο των περισσοτέρων,
      να δείξουμε κατανόηση @Λειβαδίτη, ώστε να μην στοχοποιήσουμε κανένα επαγγελματικό κλαδο, αλλά μην υπερβάλετε κιόλας, λέγοντας:
      ".....σε ακραιες καταστασεις[κοινωνικες ,καιρικες,οικονομικες],χωρις ωραρια,υπηρεσιες συνεχομενες..."
      γιατί τότε θα μας προκαλέσετε να ρωτήσουμε,
      για κάποιους κληρωτούς που ρισκάρουν και χάνουν τη ζωή τους,
      χωρίς να εισπράττουν τίποτε,
      διεκπεραιώνοντας επικίνδυνα καθήκοντα και με ελλιπή εκπαίδευση αντί των μονίμων συναδέλφων τους...

      Αρκεστείτε (επί του παρόντος μόνο), να μακαρίζετε την τύχη σας, που δεν κινδυνεύετε με απολύσεις-διαθεσιμότητες και που είχατε (και ίσως έχετε ακόμη) τη δυνατότητα να συνταξιοδοτείστε σε ηλικίες κάτω των 40 ετών...

  13. Petronius avatar
    Petronius 08/07/2013 15:00:38

    τώρα ησυχάσαμε -μη ξεχάσετε και τις άγαμες θυγατέρες

  14. Mpaaa avatar
    Mpaaa 08/07/2013 18:05:53

    Ενταξει παιδια , ολοι εχουμε φιλους , γνωστους στρατιωτικους και ξερουμε αν περνανε δυσκολα ή οχι .
    Δικος μου φιλος παντως στα 43 του πηγαινει οποτε θελει στην ...υπηρεσια , φευγει οποτε θελει , ειναι να παρει συνταξη , εφαπαξ και φυσικα να προικοδοτηθουν και τα 2 του παιδια .
    Για να μην μιλησουμε για αλλες ευκολιες και παροχες .
    Τωρα ποτε προλαβε να πληρωσει για ολα αυτα ειναι ενα θαυμα του ελληνικου δημοσιου .

    Προς θεου ομως , μην πειραξετε συνταξεις σε στρατιωτικους,αστυνομικους και δεκοτζηδες .
    Ολους τους αλλους τελειωστε τους .

  15. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 08/07/2013 18:31:08

    Ω τι κόσμος πατέρα...καθόμαστε και συζητάμε με ανθρώπους που βγαίνουν στην σύνταξη στα 45 και αυτό το θεωρούν δικαίωμα!!!!! Οχι 3 αλλά 103 μνημόνια θέλουμε να φτιάξει αυτός ο τόπος

  16. λειβαδιτης avatar
    λειβαδιτης 08/07/2013 21:33:41

    Επειδη ολοι ειστε ασχετοι με το στρατο ας τα μαθετε. 1.οι προικοδοτησεις των τεκνων τους ειναι απο κρατησεις που αρχιζουν με τη γεννηση των εως το λιγοτερο τα 21 τους. 2.Δεν μπορεις να πηγαινεις οποτε θελεις `η να φευγεις οποτε θελεις δεν γινονται αυτα. 3.Για ποιες παροχες και ευκολιες μιλας ; για κοιτα γυρο σου 4.Αν εισαι παντρεμενος να πεις στη συζυγος σου ετσι για πλακα οτι φευγεις με τη δουλεια σου για 2 χρονια μακρυα απο το σπιτι σου να δεις για ποτε θα σου δοσει τα παπουτσια στο χερι. 5.Και αν ειναι ολα ωραια λαμπρα αν δεν προλαβαινετε να πατε στο στρατο να στειλετε τα παιδια σας [για να εχετε παιδια χωρις να εχετε] Αντε μαγκιες εκ του ασφαλους

  17. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 08/07/2013 22:32:33

    Απο οτι καταλαβα εδω ειναι το στεκι των δουλευταραδων με δυο τρια πτυχια ισαριθμα μεταπτυχιακα που δουλευουν πανω απο 40 χρονια χωρις κανενα προνομιο και φυσικα "δικαιως " και τιμητες των παντων.
    Οι υπολοιποι Ελληνες δηλ οι τεμπεληδες καθηγητες οι στρατιωτικοι συνταξιουχοι των 45 που σε αυτους οφείλονται και τα ελλειματα και οι ΔΥ που μπηκαν εκτος ΑΣΕΠ με κομματικα κριτηρια και καααααθονται ολη την ημερα δεν συχναζουν εδω. Αν κανω λαθος να με διορθωσετε παρακαλω.

  18. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 09/07/2013 08:34:21

    Συμφωνώ με την "αντίδραση" και επιπλέον θέλω να επισημάνω σε σε όλους τους τιμητές των "45ρηδων στρατιωτικών" ότι η σύνταξη έχει ως κύριο σκοπό τη μείωση της ανεργίας στους νέους. Εκεί θα πρέπει να εστιάζουν την προσοχή τους.
    Οι νέοι είναι το πρόβλημα και όχι η σύντξη των 1200 ΕΥΡΩ που σε όλη την Ευρώπη θεωρείται φιλοδώρημα.
    Όσον αφορά τους λοιπούς κλάδους η σύνταξη εχει πάει στα 67 γιατί οι περισσότεροι εργαζόμενοι δεν εργάζονται ανελλιπώς από τα 18 αλλά από τα 30 και τα 32, λογω μεταπτυχιακών.