#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διασπάται ο ΣΥΡΙΖΑ



Αποχώρησαν από τη συνεδρίαση της Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ οι συνιστώσες που στηρίζουν το μέτωπο της Αλληλεγγύης και Ανατροπής, οριστικοποιώντας το αδιέξοδο στο συμμαχικό σχήμα.

Λίγο αργότερα, ο Αλέκος Αλαβάνοπς ανακοίνωσε ότι κατεβαίνει ως υποψήφιος περιφερειάρχης , οριστικοποιώντας την διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ.

Στη συνεδρίαση της Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής ο Αλέξης Τσίπρας εξαπέλυσε δριμύτατη επίθεση στον Αλέκο Αλαβάνο, κατηγορώντας τον για «εκβιασμούς», «μπλόφες» και «κόλπα της τελευταίας στιγμής» και πρότεινε τη στήριξη της υποψηφιότητας του Αλέξη Μητρόπουλου.

Ωστόσο, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, Παν. Λαφαζάνης αμφισβήτησε τη σκοπιμότητα της υποψηφιότητας του εργατολόγου και τάχθηκε υπέρ της υποψηφιότητας της κ. Νάντιας Βαλαβάνη που πρότεινε ο Αλέκος Αλαβάνος

Αφού προεκλογικά μας θύμισε με την στάση του τη γνωστή  ξανθιά που μαδάει τη μαργαρίτα («Παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι, παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι, παραιτούμαι και … περισσεύει και ένα»… ) και τελικά παραιτήθηκε εγκαταλείποντας έτσι τον ΣΥΡΙΖΑ σε μια κρίσιμη μάχη για την ύπαρξή του, ο κ. Αλαβάνος επανέκαμψε δριμύτερος με την αρχή του προεκλογικού αγώνα για να βοηθήσει στην εκλογική κάθοδο της Αριστεράς λένε οι κολλητοί του, για να παίξει τα παιχνίδια άλλων σε βάρος της και υπέρ του ΠΑΣΟΚ λένε οι εχθροί του.

Χθες το πρωί, ο κ. Αλαβάνος ενώ αρχικά επιβεβαίωσε την υποψηφιότητά του γιά περιφερειάρχης Αττικής, λίγες ώρες αργότερα με ανακοίνωσή του, πρότεινε ως υποψήφια τη Νάντια Βαλαβάνη.

Βραβείο υποκριτικής; Παλιμπαιδισμός παιδική ασθένεια του αριστερισμού; Αξιοπιστία ανάλογη με τα παιχνίδια του γνωστού εκδοτικού συγκροτήματος που στηρίζει διακριτικά τη Νάντια και τον Αλέκο;

Υπενθυμίζουμε πως ο Αλέκος Αλαβάνος ήταν ο πρώτος που έκανε άνοιγμα προς το κόσμο του ΠΑΣΟΚ μιλώντας για τις αυτοδιοικητικές εκλογές, προ μηνών (Εποχή 11/7)

Θ.

τις δηλώσεις του ο κ. Αλαβάνος είπε ότι οι αυτοδιοικητικές εκλογές δίνουν μια μοναδική ευκαιρία στους πολίτες να τοποθετηθούν για το κοινωνικό κράτος και την ανάπτυξη, «ενάντια στο Μνημόνιο και σε μια κυβέρνηση που πρέπει να φύγει το συντομότερο δυνατό».

Απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με τις εξελίξεις στον ΣΥΡΙΖΑ και την αδυναμία να υπάρξει κοινός υποψήφιος, ο κ. Αλαβάνος σημείωσε στις δηλώσεις του ότι «δεν χρειαζόταν να φτάσουμε σε αυτό το σημείο αν τοποθετούμασταν με βάση τα κριτήρια της κοινωνίας και όχι με βάση τα κριτήρια προσώπων και ομάδων».

Αναφορικά με την υποψηφιότητα του εργατολόγου Αλέξη Μητρόπουλου, ο κ. Αλαβάνος είπε ότι είναι μια πρόταση, η οποία δεν έγινε δεκτή από τον ΣΥΡΙΖΑ, ενώ για τον Παναγιώτη Λαφαζάνη ανέφερε ότι θα μπορούσε να ήταν κοινός υποψήφιος, αλλά δεν δέχθηκε ο ίδιος.

Ανέφερε ότι στις υπόλοιπες περιφέρειες της χώρας το «Μέτωπο Αλληλεγγύης και Ανατροπής» θα επιδιώξει την ευρύτερη δυνατή ενότητα, ενώ για την περιφέρεια Αττικής σημείωσε ότι το εγχείρημα είναι ενωτικό και είναι ανοιχτό σε μεγαλύτερη διεύρυνση.

Στην ερώτηση σχετικά με το τι θα θεωρήσει επιτυχία στις αυτοδιοικητικές εκλογές, ο κ. Αλαβάνος απάντησε ότι το αποτέλεσμα μπορεί και να μην είναι καλό, ωστόσο, πρόσθεσε: «Ξέρουμε ότι διακινδυνεύουμε, αλλά ζούμε ιστορικές στιγμές και κανείς δεν μπορεί να είναι απών».

Επίθεση στον Αλέκο Αλαβάνο εξαπέλυσε μέσω του ΒΗΜΑ 99,5 ο βουλευτής Δημήτρης Παπαδημούλης:

«Ο Αλ.Αλαβάνος, όταν πριν ένα χρόνο ο Συνασπισμός και ο ΣΥΡΙΖΑ έδινε σκληρή μάχη για να μπει στη Βουλή, αρνήθηκε να κάνει έστω μια δήλωση στήριξης. Απείχε επιδεικτικά.

» Τώρα προσπάθησε, περίπου εκβιαστικά, να επιβάλλει την υποψηφιότητά του στην Περιφέρεια Αττικής, με τη θεωρία 'ή εγώ ή διάσπαση', επιτείνοντας και επιταχύνοντας μια κρίση που σοβεί εδώ και ενάμιση χρόνο στο συμμαχικό σχήμα του ΣΥΡΙΖΑ.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/09/2010 12:48:19

    Τελικά ο Κουβέλης πρόλαβε και την κοπάνησε εγκαίρως.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 09/09/2010 14:14:54

      ...έχει τόση θαπλωρή η Μεγάλη και Σίγουρη εξουσιαστική αγκαλιά του ΠΑΣΟΚ!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 09/09/2010 14:42:02

      "Η μανούλα του Χωσέ δεν τον θρήνησε ποτέ". Οι Αλογομούρηδες έτσι δεν λένε, στην παράγκα του Σοφόκλα;
      Άν δείς ότι η εταιρεία πάει για φούντο, "τα χώνεις" εγκαίρως, πουλάς όλες τις μετοχές, χτυπάς τα πόδια στους ώμους και γίνεσαι Μπάγκς Μπάννυ.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 11/09/2010 21:27:11

        Αχ, τί να πώ πολυμετοχικό το κάνανε το σχήμα! Κι ο κυρ Νίκος προτίμησε άλλο πολυμετοχικό, τριφυλλένιο!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 11/09/2010 21:30:05

        Ουτε κι εκεί του βγήκε, του άμοιρου! Με τάνκερ και μίγκ πώς να τα βγάλεις πέρα;

  2. enterprize avatar
    enterprize 09/09/2010 13:30:17

    αυτος ο αλαβανος ητανε μια μαυρη σελιδα για τον συνασπισμο

    αχρηστος και εξουσιομανης

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/09/2010 13:36:37

    Ηταν επι 25ετιας Ευρωβουλευτης ο κ.κ.Αλαβανος, ο οποιος τυγχανει και γονος πλουσιοτατης οικογενειας.Διερωταται ο κοινος νους.Δεν χορτασε???Εχει τιποτα, να προσφερει???Ποιοι δυνανται να πιστευουν στα κελευσματα του αριστερου/αριστεριστικου λογου του, οταν, ο βιος του δεν εχει καμια συναφεια με τα αριστερα "ιδεωδη"??Καποια στιγμη ολοι μας πρεπει σοβαρα να ασχοληθουμε, τι εκπροσωπουν ολοι οσοι ζητουν την ψηφο μας.
    Εκτος και αν ειναι εξουσιομανεις, οποτε το προβλημα τους επιλυεται μονο δια των ειδικων.

  4. Greg avatar
    Greg 09/09/2010 13:43:55

    Άνθρωποι που τον ξέρουν μου λέγανε: "Έτσι ήταν πάντα ο Αλέκος, γέμισε την καρδάρα και μετά την έχυνε". Γιατί εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας; Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, πρέπει να αναρωτηθούμε: Ποιος ωφελείται;

    • antonis avatar
      antonis @ Greg 09/09/2010 13:51:33

      Με τις υποψηφιοτητες τυπου Αλαβανου ή Δημαρα, η μονη που ωφελειται ειναι η κυβερνηση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ antonis 09/09/2010 13:55:50

        Και το ΚΚΕ από τη διάσπασή τους.

      • ouf avatar
        ouf @ antonis 09/09/2010 15:08:58

        Ακριβώς αλλενάκι, οπότε θα στείλουνε το ΚΚΕ ίσως και δεύτερο στην περιφέρεια Αττικής και θα λένε πώς έγινε

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/09/2010 13:57:57

    «Παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι, παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι, παραιτούμαι και … περισσεύει και ένα»

    χαχαχαχαχαχαχαχα!!! θεϊκό κύριε Θ. , φοβερή και ακριβής περιγραφή

  6. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 09/09/2010 14:19:51

    ωραία κόλπο. Τα εξαπτέρυγα εξ αριστερών του ΓΑΠ θα βάλουν καμμιά δεκαριά υποψηφίους δήθεν κατά του μνημονίου, έτσι ώστε την πρώτη κυριακή να ξεσπαθώσει ο κόσμος και να πει ψήφισα κατά του μνημονίου.
    Τη δεύτερη κυριακή ή θα απέχουν ή θα ψηφίσουν τον επίσημο του ΠΑΣΟΚ...

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/09/2010 14:21:11

    Σήμερα θα ανοίγουν σαμπάνιες στο ΠΑΣΟΚ, γιατί από εδώ και πέρα θα ακολουθήσει ΜΕΓΑΛΟ γέλιο. Πρώτον, θα αρχίσουν τα άγρια ξεκατινιάσματα μεταξύ των (πρώην) συνιστωσών του (πρώην) ΣΥΡΙΖΑ. Και δεύτερον, μπορεί να δούμε τον Τσίπρα να απευθύνει κάλεσμα στους σαλονάτους ψευτοαριστερούς να επιστρέψουν στον ΣΥΝ μετά τη διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ, κι εκείνοι να αρνούνται με κάποιο άλλο μαξιμαλιστικό πρόσχημα, προτιμώντας τις αγκάλες του ΠΑΣΟΚ και του Μνημονίου.

    Στον δε Περισσό, θα έχουν ήδη ανοίξει τα βαζάκια με το ρώσικο χαβιάρι...

    • ouf avatar
      ouf @ Αυριανιστής 09/09/2010 15:10:06

      Πια βαζάκια σαμπάνιες άνοιξαν ήδη

  8. rs avatar
    rs 09/09/2010 15:10:53

    Τελικά όλοι αποδεικνύονται πολοί μικροί. Κρίμα. Είνα θλιβερό οι ιδέες - οι όποιες ιδέες - να γίνονται "κουρελόχαρτα", απο ανεπαρκή πρόσωπα!
    Και να φανταστείς οτι ο ...Μητσιτάκης ανήκει σ' άλλον πολιτικό "χώρο".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ rs 09/09/2010 15:24:07

      Από διαταραγμένους αρχομανείς (Αλαβάνος), ανεπάγγελτα κομματικά σωληνόπαιδα (Τσίπρας) και εστέτ θαμώνες του "Φίλιον" (Κουβέλης), τι μέλλον περιμένεις να έχει η αριστερά στην Ελλάδα;

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 09/09/2010 20:58:21

        "...ανεπαγγελτα κομματικά σωληνόπαιδα..."

        Τσ, τσ, τσ... Ωρες ώρες η λογοπλαστική σου ικανότητα/εφευρετικότητα με αφήνει άναυδο!

        Πάντως η ΑΡΙΣΤΕΡΑ στην Ελλάδα, ΔΕΝ ήταν ΠΟΤΕ κανένα μόρφωμα, συνονθήλευμα σαλονάτων ψευτοαριστερών, εξουσιολάγνων, τύπου ΣΥΡΙΖΑ, ΞΥΡΙΖΑ, και πάει λέγοντας.
        Αν όλοι αυτοί οι δήθεν προοδευτικοί, δεν πατούσαν σε δύο βάρκες, όπως έκαναν τόσα χρόνια, και δεν είχε διασπασθεί η ενιαία αριστερά, σήμερα ο ρόλος της (και η βαρυτητά της στο πολιτικο σκηνικό) θα ήταν διαφορετικός, απο αυτόν που αναγκαστικά -με τα όποια εγγενή μειονεκτήματα- παίζει...

  9. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 09/09/2010 15:24:38

    μετα την διασπαση του ατομου ουδεν προφητικοτερον

  10. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 09/09/2010 15:29:09

    Και τώρα τί θα κάνουμε χωρίς τους Βανδάλους?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Beyond The Stars 09/09/2010 15:31:26

      Ά, έχουμε τους Βησιγότθους. Τους Ούννους..
      Το μοναστήρι να είναι καλά.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Ο Θείος 09/09/2010 15:46:48

        Οι "άνθρωποι" αυτοί ήταν μια κάποια λύσις...

  11. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/09/2010 16:26:45

    ¨Πρώτα ΚΝΙΤΗΣ – ΜΕΤΑ ΜΑΑΣΤΡΙΧ-ΧΙΤΗΣ¨ ΣΤΗΝ ¨ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ¨ ΤΗΣ ¨ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ¨ ( ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΕΥΡΩ- ¨ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ¨ ) …

    Στο Ευρω-¨κοινοβούλιο¨ τάσσεται ( στο γνωστό ¨ψήφισμα¨ ) υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων και παλεύει για την αναγνώριση των ¨Κ.Ε.Σ.¨ στην Ελλάδα …,

    Στην Ελλάδα τον συναντάμε ¨ορμητικό¨ στον ¨αγώνα¨ κατά της ιδιωτικοποίησης της παιδείας…

    Μετά ¨ ALEXIS ¨ – POWER TO THE YOUNG-PEOPLE ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ…

    Στην συνέχεια ¨ OLD IS BEAUTIFUL ¨ ( ¨Κομμουνιστικές¨ - Συνιστώσες ) ,

    Ο ένας Αλαβάνος τα έκανε θάλασσα στο ΤΕΕ , ο άλλος όπως λέει λαός τα ¨σκάτωσ娨 στον ΣΥΝ και τον Σύριζα και τον τρίτο ούτε στα μνημόσυνα της Μελίνας Μερκούρη και του Πασόκ δεν τον ακούμε…

    Φαίνεται ότι η ¨Παναγιά της ΤΗΝΟΥ ¨ ( όπου και η έδρα της εταιρικής οικογένειας ) δεν μπορεί σε ειδικές περιπτώσεις να κάνει θαύματα…

    Δεν μου είναι συμπαθείς για την διαλεκτική πολιτική τους σκέψη , ούτε για τα πολιτικά τους συμπεράσματα , αλλά μπροστά συγκεκριμένα και ανάλογα παραδείγματα μάλλον δίκιο έχουν οι κ.κ. Λαζαρίδης και Κύρκος με το συμπέρασμα ¨ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ… ¨ .

    Άξιοι της τύχης τους και άξιοι της τύχης μας ( μιλώ σαν ¨αυτοπροσδιοριζόμενος αριστερός¨ ).

  12. zap-zap avatar
    zap-zap 09/09/2010 17:26:15

    για την ώρα παιδιά ο Μητρόπουλος βγαίνει δεύτερος στις δημοσκοπήσεις όμως... Οπότε βάλτε πρωτοκλασσάτους αντιπεριφερειάρχες γιατί αν πιάσει 20% ο Κικίλιας θα γίνει πάρτυ στην Ρηγίλλης (και μελλοντικά Συγγρού)

  13. athamas avatar
    athamas 09/09/2010 17:46:45

    Είδηση θα ήταν το να μην διασπαστεί ένας συνασπισμός διασπαμένων συνασπισμών.

  14. ΛΕΩΝ avatar
    ΛΕΩΝ 09/09/2010 18:50:35

    Χεστήκαμε που διασπάται ο ΣΥΡΙΖΑ.

  15. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 09/09/2010 18:54:37

    αυτη ειναι η γοητεια της αριστερας ...σε αντιθεση με το μαντρι του αβερωφ

  16. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/09/2010 19:28:50

    Διασπάται ο ΣΥΡΙΖΑ;

    Πανικός στη Γουολ Στριτ, κατέρρευσε το χρηματιστήριο τού Χονγκ Κονγκ, μαζικές διαδηλώσεις υπέρ της ενότητας του ΣΥΡΙΖΑ στην Ινδία.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/09/2010 19:55:16

    Πρέπει να ξέρεις να συνδιάζεις τις συνιστώσες, γιατι αλλιώς η συνισταμένη μηδενίζεται.

  18. γιαννης avatar
    γιαννης 09/09/2010 22:32:37

    ωραια τα καταφερνει ο μικρος αλεξης,απο την διασπαση του συν στην διασπαση του συριζα.

  19. Ευη avatar
    Ευη 10/09/2010 11:59:51

    Ποιος ωφελείται από τη διάσπαση της αριστεράς??? Αρχίστε να ψάχνεστε!!!!

    • Ευη avatar
      Ευη @ Ευη 10/09/2010 12:06:41

      Οι μισθωτοί, συνταξιούχοι, μικροεπαγγελματίες αγρότες κλπ (Δεξιοί- κεντρώοι-αριστεροί), κατά τη γνώμη μου, ΟΧΙ!!!!

  20. takis avatar
    takis 10/09/2010 21:46:10

    και πολυ κρατησε ο συριζα με μυαλα σαν του αλαβανου και της παρεας των δηθεν αγωνιστων για συνεργασια μολους τους δημοκρατες.αυτοι δειχνουν χειροτερο και πιο σκληρο προσωπο σε συνεργασιες ακομη και απο το περισσο.εβαλε ενα νεο ανθρωπο μπροστα για να οδηγησει τη κουρσα και τον εκαναν ρομπα,του επεβαλαν τι θα λεει,με ποιους θα μιλαει,τι θα τρωει,ποτε θα του ριχνουν καρπαζια και παει λεγοντας,κυριε αλαβανο πηγαινε στο καλο και ασε τους νεους να δοκιμαστουν και αυτοι.εσυ εκτος απο τους αγωνες σου πολιτικα απετυχες σολα.