#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 09:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαρκές τουρκικό "φεστιβάλ" στην Θράκη

[caption id="attachment_101770" align="alignnone" width="600" caption="Το ζεύγος Ερντογάν σε παλαιότερη επίσκεψή του στην Θράκη (Eurokinissi)"][/caption]

Σε χώρο διοργάνωσης πολιτιστικών εκδηλώσεων έχει μετατρέψει η Τουρκία τη Θράκη πραγματοποιώντας κάθε είδους προπαγανδιστικές φιέστες με συχνότητα που παραπέμπει σε διαρκές… φεστιβάλ. Ελλείψει οποιασδήποτε αντίδρασης από την κυβέρνηση, η Άγκυρα προχωρά σε όλο και περισσότερες προκλήσεις, προφανώς εντυπωσιασμένη και η ίδια από την ελληνική αδράνεια. Την Κυριακή αναμένεται στην Κομοτηνή η Εμινέ Ερντογάν, σύζυγος του Τούρκου πρωθυπουργού, προκειμένου να παραβρεθεί στον «6ο Διαγωνισμό Καλής Ανάγνωσης του Κορανίου» που διοργανώνει στο Κικίδιο ο… εκλεγμένος Μουφτής Κομοτηνής Ιμπραήμ Σερίφ! Η κυρία Εμινέ θα συνοδεύεται μάλιστα από τον υπουργό Επικρατείας της Τουρκίας και διαπραγματευτή με την Ε.Ε. στις ενταξιακές συνομιλίες Εγκεμέν Μπαγίς και από τον υποψήφιο βουλευτή του κυβερνώντος κόμματος ΑΚΡ στην Αδριανούπολη Μεχμέτ Μουεζίνογλου. Η περιοδεία της συζύγου του Τούρκου πρωθυπουργού θα έχει και συνέχεια με προφανή συμβολισμό: Με τη συνοδεία της θα τιμήσουν με την παρουσία τους την τελετή περιτομής των εγγονών του μακαρίτη Σαδίκ Αχμέτ, Σαδικχάν και Μεχμετχάν… Εννοείται ότι στη συνέχεια θα επισκεφθούν και το Γενικό Προξενείο στην Κομοτηνή, το οποίο είναι ο βασικός βραχίονας ενορχήστρωσης και υλοποίησης της τουρκικής προπαγανδιστικής πολιτικής στην περιοχή. Και για να μη μείνει καμία αμφιβολία για τη σκοπιμότητα της περιοδείας, το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με επίσκεψη στην κηρυχθείσα παράνομη και απαγορευμένη από την Ελληνική Δικαιοσύνη «Ενωση Τουρκικής Νεολαίας Κομοτηνής». Περιχαρής ο πρόεδρος της Ενωσης, Κοράι Χασάν, δήλωσε ότι οι υψηλοί επισκέπτες είναι καλεσμένοι στη λέσχη της «Τουρκικής Νεολαίας». Πρόκειται για πλήρη εγκατάλειψη των προσχημάτων, από πλευράς Αγκυρας, και απόλυτη περιφρόνηση της έννομης τάξης της χώρας. Υπάρχουν όμως και… καλύτερα. Η Ομοσπονδία Στίβου της Τουρκίας, στο πλαίσιο των «23ων Αγώνων Στίβου Ειρήνης και Μνημόνευσης του Ατατούρκ», διοργάνωσε προ ημερών, προεόρτια τελετή μεταφοράς χώματος από τον κήπο του σπιτιού του Ατατούρκ στη Θεσσαλονίκη στην Τουρκία. Το χώμα μεταφέρθηκε στο Τελωνείο Υψάλων, όπου παραδόθηκε σε αντιπροσωπία στην άλλη πλευρά των συνόρων. Στην τελετή συμμετείχαν όλοι οι γνωστοί παράγοντες της τουρκικής προπαγάνδας στη Θράκη. Από τους μουφτήδες και τον πρόξενο μέχρι προέδρους των διαφόρων παράνομων «τουρκικών συλλόγων Θράκης», αυτοδιοικητικούς και πρώην μειονοτικούς βουλευτές. Επρόκειτο για μία άκρως προκλητική, αλυτρωτική φιέστα. Το ερώτημα πώς αντιδρά το ελληνικό κράτος στην απροκάλυπτα εχθρική και ανοιχτά παρεμβατική πολιτική της Τουρκίας στη Θράκη έχει χάσει πλέον το νόημά του διότι, αν υπήρχε αντίδραση, στοιχειώδης έστω, δεν θα είχαμε φθάσει στο σημείο να καταλύονται ο νόμος, η κυριαρχία και η εθνική αξιοπρέπεια στην ελληνική επικράτεια. Τα πράγματα στη Θράκη είναι πολύ σοβαρά...

ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΛΑΡΡΥΤΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 20/05/2011 09:12:12

    Αναρωτιέμαι πότε η ΝΔ θα ασχοληθεί σοβαρά με την περίπτωση Δρούτσα.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/05/2011 09:43:14

    ΜΟΝΟ Ο ΔΡΟΥΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ; Ο ΓΑΠΟΥΛΗΣ, Η ΑΝΝΟΥΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ...

  3. Stefanos avatar
    Stefanos 20/05/2011 10:34:54

    Ο λαός της Θράκης (όπως και όλοι οι Έλληνες βέβαια) τι κάνει; Κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου;...Μάλλον μια κατοχή τους χρειάζεται, καμμιά 500αριά ακόμη χρονάκια. Φαίνεται πως δεν τον χορτάσαμε τον ραγιαδισμό. Ώρες ώρες ντρέπομαι που γεννήθηκα Έλληνας. Τόσο πολύ ξεφτιλίσαμε την πατρίδα μας.

    • Dora avatar
      Dora @ Stefanos 20/05/2011 16:23:36

      Stefane,
      Δεν ειναι " ο λαος της Θρακης τι κανει" και το (κι ολοι οι ελληνες βεβαια).
      Ειναι :"Υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ ρε,σ'αυτον τον τοπο????????"
      Οι Θρακη δεν ειναι ξεχωριστο κρατος απ' την υπολοιπη Ελλαδα(αυτο το επιθυμουν οι τουρκοι) ειναι ΕΛΛΑΔΑ.
      Αμα ποναει το δοντι σου,τα ποδια σου θα σε πανε στον οδοντιατρο κι αν εχεις αυτοκινητο και τα χερια σου που θα οδηγησουν.Δεν θα σηκωθει να παει το δοντι σου (η οποιο αλλο αρρωστο μελος του σωματος σου)μονο του στον γιατρο.Καταλαβες που ειναι το προβλημα???
      Οτι εξω απ' το σπιτι μας να ειναι κι ας κοψουν οι "αλλοι" το κεφαλι τους!!!!!

      Ειναι λοιπον:"Ποτε εγω ο Στεφανος η η Ντορα κλπ,θα παρω νερο να σβυσω το σπιτι μου που πηρε φωτια????"
      Αν καιγεται η κουζινα σου δεν θα πας να την σβυσεις μονο και μονο επειδη στην κρεββατοκαμαρα που κοιμασαι δεν εχει ακομη φθασει η φωτια?

      Τι νοοτροποια ειναι αυτη ρε που να με παρει η ευχη?

      Ξυπνηστε ρε,υπνοι,ξυπνηστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 20/05/2011 10:59:25

    Ορισμένους δεν θα τους "χαλούσε" καθόλου αν τα σύνορα της Ελλάδος επανερχόταν στην γραμμή Αμβρακικού-Παγασητικού κόλπου όπως ήταν στα τέλη του 19ου αιώνα δηλαδή.

  5. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 11:23:50

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας σήμερα δεν είναι το οικονομικό αλλά η επεκτατικότητα της Τουρκίας.

    Με βάση την σημερινή παγκόσμια γεωπολιτική κατάσταση και τους ρυθμούς ανάπτυξης των δύο χωρών, εαν σε 2-3 χρόνια η Ελλαδα δεν έχει αποκτήσει σοβαρή ηγεσία και δεν έχει μπει σε μια ομαλή οικονομική ζωή θα έχουμε σοβαρότατα προβλήματα με τους Τούρκους.

    • Dora avatar
      Dora @ Απορία 20/05/2011 16:26:39

      Το μεγαλο προβλημα σημερα ειναι η ΑΔΡΑΝΕΙΑ κι η ΟΚΝΗΡΙΑ των ελληνων,φιλε μου.
      Αν δεν σεβεσαι εσυ τον εαυτο σου,δεν θα σε σεβαστει ουτε ο τουρκος,ουτε ο αμερικανος,ουτε ο ευρωπαιος.
      Α ρε Ισραηλ,με τα ωραια σου....

  6. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 20/05/2011 11:44:05

    Η Τουρκία έχει ήδη στο οπλοστάσιο της τεθωρακισμένα-γέφυρες ενώ έχει παραγγείλει ολοκαίνουργιο αποβατικό στόλο. Μόνο ηλίθιοι θα πίστευαν πως κάνει έξοδα για κάτι άχρηστο, όταν αυτά παραπέμπουν στην Θράκη και τα νησιά του Αιγαίου. Πρέπει σήμερα κιόλας να αφήσουμε ελεύθερη την ανάπτυξη της εγχώριας πολεμικής βιομηχανίας που θα μας δώσει την αυτονομία από τους διάφορους "συμμάχους" που μας έχουν σκάψει τον λάκκο, ενώ θα εργαστούν σ' αυτές οι Έλληνες επιστήμονες και μηχανικοί που αναγκάζονται τώρα να καταφεύγουν στο εξωτερικό. Σίγουρα κάτι Άκηδες θα χάσουν τις μίζες τους, αλλά τι να κάνουμε; Πρέπει να κοιτάξουμε την πατρίδα μας γιατί δεν έχουμε κάπου αλλού να φύγουμε άμα μας πάρουν τον τόπο μας οι τούρκοι. Η Τουρκία έχει ήδη κάνει τεράστια βήματα για την εγχώρια παραγωγή οπλικών συστημάτων, έστω και αντιγραφών από κορεάτικα πρωτότυπα. Ας ξεκινήσουμε και εμείς με την ίδια λογική μέχρι να υπάρχει η τεχνογνωσία και οι σωστές υποδομές για πλήρη αυτονομία.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Φ.K ΓΑΠ 20/05/2011 12:00:33

      Μάλλιασε και μας η γλώσσα να τα λέμε αγαπητέ, αλλά τι να πεις σε μια χώρα που τα ΜΜΕ έχουν κάνει το μυαλό του κόσμου στόκο και το 80% του κόσμου πιστεύει ότι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ πόλεμος με την τουρκία και ότι όλα γίνονται για να πουλάνε όπλα οι "κακοί" αμερικάνοι;

      • Φ.K ΓΑΠ avatar
        Φ.K ΓΑΠ @ Απορία 20/05/2011 12:30:56

        Η κατάσταση της Ελλάδας αυτή τη στιγμή ομοιάζει με την εποχή πριν από την πτώση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Η Δύση μας χτυπάει με σταυροφορίες οικονομικής φύσεως ενώ οι οθωμανοί (είτε των Βαλκανίων - Αλβανοί, Σκοπιανοί - είτε οι Τούρκοι) ετοιμάζονται για το τελικό χτύπημα, ενώ οι Έλληνες κοιτάνε ακόμα τα μικροσυμφέροντα τους, γι' αυτό ο ΓΑΠ είναι ακόμα στην εξουσία ενώ θα έπρεπε να είχε ήδη ανεβεί στο καταραμένο εκείνο ελικόπτερο...

  7. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 20/05/2011 13:24:39

    Aπορώ πως στον 21ο αιώνα,εν έτει 2011,μερικοί απροσάρμοστοι επιμένουν με εμμονή να επιστρέφουν στη πολιτική του 1453 τότε που οι Τούρκοι μας πήραν την Πόλη γιατί μας έπιασαν στον ύπνο,όταν όμως ξυπνήσαμε τους δόσαμε και κατάλαβαν το 1821,τότε που φορούσαμε φουστανέλες και τσαρούχια και οι άλλοι τα δικά τους, φερετζέδες και δε ξέρω τι άλλο και δε θέλω να τους ακούω ούτε τους μεν ούτε τους δε.Ούτε τους Οθωμανούς,ούτε τους Χριστιανούς εκείνης της εποχής,χωρίς πολιτισμό και ανέσεις,αυτοί οι συγκεκριμένοι,αγράμματο πλήθος,συρφετός που συνέφερε κάποιους να παραμένουν σ'αυτή τη κατάσταση, ως εκμεταλεύσιμα "προιόντα",στις άνομίες μεγάλων συμφερόντων.Για ποιά συμφέροντα θέλουν να επιστρέψουν στα ίδια.
    Η Ιστορία μαθαίνεται μέσα από καλογυρισμένες ταινίες και δεν είναι ανάγκη να τη πληροφορηθούμε ξανά από την αρχή και στις πραγματικές της διαστάσεις.
    Μόνο οι άρρωστοι ψυχικά και διαστροφικοί μπορεί να θέλουν να ξαναπεράσουμε τα ίδια σαν λαός και να γίνουν οι ίδιοι ο Θεός που θα χωρίσει τα ερίφια από τα πρόβατα.Αυτή την ερμηνεία δίνουν οι αδαείς.Τ

  8. Greco avatar
    Greco 20/05/2011 18:19:37

    μια ειναι η ριζοσπαστικοτερη λυση
    απελαση στην Τουρκια ολων των μουσουλμανων απτη Θρακη. Ακομα και των πομακων που εκ-τουρκιστηκαν. Να καθαρισει ο τοπος που σημερα θυμιζει μικρη τουρκια εν ελλαδι

    Και αν η τουρκια απειλεισει το Πατριαρχειο (σιγα τα ωα), να απειλεισουμε και για απελαση των μουσουλμανων της δωδεκανησου

  9. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 20/05/2011 18:36:47

    To Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης προωθεί τη μείωση της αξίας πολλών φαρμάκων,ελπίζω ότι και άλλες χώρες θα προβούν σε ανάλογες ενέργειες για το καλό της ανθρωπότητας.Να μπορέσουν οι άνθρωποι,όλοι οι άνθρωποι να τύχουν καλύτερης μεταχειρήσεως για να μπορέσουν έτσι ώστε οι αδυναμίες τους να γίνουν δυνάμεις για το καλό τους ,των οικογενειών τους και όλης της ανθρωπότητας.