#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2012 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαμαρτύρονται και τα golden boys...



Ομαδική παραίτηση (σαν ομαδική αυτοκτονία μας ακούγεται) 40 κορυφαίων στελεχών, προκαλεί αναταραχή στην Τράπεζα της Ελλάδος. Τα στελέχη που κάλυπταν κρίσιμες θέσεις στην κεντρική τράπεζα, διαμαρτύρονται διότι μειώθηκε ο ανώτατος μισθός τους. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το πολυνομοσχέδιο ο ανώτατος μισθός των στελεχών των διοικήσεων σε τράπεζες και ΔΕΚΟ δεν θα ξεπερνάει τα 5.000 ευρώ μικτά (ή 2.900 ευρώ καθαρά). Μεταξύ των στελεχών που υπέβαλαν την παραίτηση τους είναι ο Διευθυντής Εποπτείας του τραπεζικού συστήματος Γιάννης Γούσιος τον οποίο θα αντικαταστήσει η Βασιλική Ζάκκα. Επίσης αποχωρούν ο διευθυντής Ασφαλιστικής Εποπτείας της Τραπέζης της Ελλάδος Χαράλαμπος Βογιαντζής, ο διευθυντής οικονομικών μελετών Ισαάκ Σαμπεθάι, ο Οικονομικός Διευθυντής της ΤτΕ Χ. Παπακωνσταντίνου, ο Διευθυντής Ελέγχων της Τράπεζας της Ελλάδος και ο Διευθυντής Εσωτερικής Επιθεώρησης της ΤτΕ.

Προφανώς τα στελέχη αυτά πιστεύουν ότι σε μια κατεστραμμένη χώρα πρέπει να συνεχίσουν να παίρνουν 3 και 4 χιλιάρικα καθαρά, συν τα μπόνους ή τις συμμετοχές σε επιτροπές και διοικητικά συμβούλια. Ίσως επίσης πιστεύουν ότι με 2.900 ευρώ καθαρά δε θα μπορούν να ζήσουν και θα γίνουν όπως αυτοί που παίρνουν 300 ευρώ. Με γειά τους με χαρά τους. Άλλωστε, τα προσόντα τα έχουν ας αναζητήσουν  δουλειές στον ιδιωτικό τομέα και ας πάψουν να είναι κρατικοδίαιτοι. Φανταζόμαστε, νέοι άνθρωποι με πτυχία και όρεξη για δουλειά θα υπάρχουν στην αγορά.

Αυτός που ακόμη μένει στη δουλειά του πάντως είναι ο διοικητής της ΤτΕ, Γ. Προβόπουλος...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 06/11/2012 17:07:09

    Μην τους κατακρίνετε. Έτσι τους έμαθαν, έτσι συμπεριφέρονται. Να γίνουν δεκτές οι παραιτήσεις τους αμέσως και να πάνε αλλού να βρούνε περισσότερα λεφτά αφού το επιθυμούν. Καλή τους τύχη και καλή συνέχεια στην καριέρα τους.

  2. pontikos avatar
    pontikos 06/11/2012 17:10:03

    βρε αμε τε και στον......καλο το δρομο

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 06/11/2012 17:10:39

    Δίκιο έχουν, πως θα συντηρήσουν την μεζονέτα στο Κολονάκι και την Cayenne με τόσες περικοπές?

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/11/2012 17:14:19

    Αποψιλώθηκαν ολοι οι κρίσιμοι τομείς που μέχρι τώρα αναμφίβολα "λειτουργούσαν ρολόι" (!) : Διευθύνσεις Εποπτείας τραπεζικού συστήματος, Ασφαλιστικής Εποπτείας, Ελέγχων, Εσωτερικής Επιθεώρησης !!!!!!
    Και τώρα ποιός θα ελέγχει τις εκροές (αφορολόγητων) καταθέσεων από το τραπεζικό σύστημα;
    Ποιός θα παρακολουθεί την διακίνηση μαύρου χρήματος;
    Ποιός θα εποπτεύει με τι "τρέφονται" οι τράπεζες-ζόμπι;
    Καταστροφή !!!

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ Ο Θείος 06/11/2012 17:20:14

      Θειε εχεις απολυτο δίκιο στην τοποθέτηση σου. Ωστόσο, απο την εμπειρία μου στο χώρο μπορώ να σου πώ πως δυσυχως τα απλοποιούμε όλα. Οι 40 αυτοι που εφυγαν το πιο πιθανό ειναι να εχουν ήδη βρεί αλλου δουλεια & μάλιστα ή με τα ίδια ή και πρισσότερα χρηματα. Δηλαδή ΠΡΩΤΑ φευγουν αυτοι που αξίζουν και μένουν όσοι δεν μπορουν να πάνε αλλου... Στο τέλος μένει ένα κουφάρι με όσους δεν ειχαν άλλη επιλογη παρα να μεινουν στην θέση τους.
      Ξέρεις, τα πάντα στην ζωή ειναι "οτι πληρωνεις παιρνεις" ετσι λοιπόν, μάλλον θα μεινουμε με τους "φθηνους" -αν μου επιτρέπεται η έκφραση- με ότι αυτο σημαινει για την περεταιρω υποβάθμιση της ΤτΕ.

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Ο Θείος 06/11/2012 17:26:40

      Βλέπεις Θείο που φωνάζεις;;;

      Μπαίνει σειρά σιγά-σιγά με την Τρόικα...

      Όπως βλέπω στο άλλο ποστ, λιγοστεύουν τα επιδόματα σε "άγαμες θυγατέρες", κόβονται τα συνδικαλιστικά επιδόματα και οι συντάξεις κτλ.

      • noldor avatar
        noldor @ Βασίλης Γκιώνης 06/11/2012 23:43:38

        Μπορείς μήπως να κάνεις μία υπόθεση να μας πεις αυτοί τι ήταν μνημονιακοί ή αντιμνημονιακοί;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ noldor 07/11/2012 12:04:59

          Neither.
          Κολλημένοι οπαδοί της πρώιμης και μέσης δεκαετίας του 2000.
          Και δεν διαβάζουν κλασικούς της οικονομίας: Ακόμη πιστεύουν ότι οι ανοδικοί και καθοδικοί κύκλοι της οικονομίας δεν έχουν επίδραση στις απολαβές των υψηλόμισθων...

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/11/2012 17:19:45

    h**p://www.antinews.gr/2012/11/06/188044/#comment-1081685

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 06/11/2012 17:59:28

    Ουδείς αναντικατάστητος. Ειδικά δε, αυτοί. Θα βρουν μεροκάματο αλλού, άν είναι ικανοί. Κι άν δεν είναι, τουλάχιστον έχουν λίπος να κάψουν. Στις θέσεις τους θα προσληφθούν άλλοι, που θα είναι ευχαριστημένοι κι από πάνω με τους μισθούς τους. Και στις παλιές τις θέσεις που θα αφήσουν πίσω τους, θα προσληφθούν άλλοι κοκ.

  7. δρόμος avatar
    δρόμος 06/11/2012 18:14:26

    Αν, (λέω τώρα, αν...) χρειασθεί μελλοντικά να απολογηθούν για ενδεχόμενες παραλείψεις κατά την (παρελθούσα) θητεία τους, θα τους καλέσουν? ή μήπως (προ) είδαν τα μελλούμενα και την κοπάνισαν εγκαίρως, για κάθε ενδεχόμενο?

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/11/2012 19:02:32

    Στο καλό και να μη μας γράφουν!
    Αν είναι τόσο άξιοι, ας πάνε να σταδιοδρομήσουν στον ιδιωτικό τομέα που σίγουρα τον λατρεύουν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ εναςάσχετος 06/11/2012 19:30:52

      Κι όμως, αγαπητέ. Παραδόξως για σένα, εκεί έχουν βρει ήδη να πάνε. Βλέπεις, δεν πολυγουστάρουνε όλοι την ισοπέδωση του ιδιότυπου... σοβιέτσκο νεοφιλελευθερισμού που ενέσκηψε εσχάτως για να χορεύουν τοτεμικούς χορούς οι κοινωνικοί αυτοματιστές...

      • tarzan avatar
        tarzan @ Αυριανιστής 07/11/2012 08:50:36

        "εκεί έχουν βρει ήδη να πάνε.." πολυ αμφιβαλω ... ενα παραδειγμα !

  9. Γιώργος Κάππα avatar
    Γιώργος Κάππα 06/11/2012 19:16:41

    Το Μοναστήρι να είναι καλά... και από καλογέρους...!

  10. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/11/2012 19:18:23

    Τό πράγμα είναι ...σοβαρό, εάν σκεφθούμε πώς ο πραγματικός εργοδότης τους δέν είναι η Ελληνική Πολιτεία αλλά ο χρηματοοικονομικός (μόνον ?) 'Ομιλος Rothchild. Θέλουν μέ τήν στάση τους νά προκαλέσουν παρέμβασή του ή μήπως τού διαμαρτύρονται μέ τό σκεπτικό ότι η Ελληνική Πολιτεία δέν θά τούς πείραζε εάν δέν είχε τήν σύμφωνη γνώμη του ?
    Μιλώντας όμως πράγματι σοβαρά, πότε καί ποιά Κυβέρνηση θά
    1. αναφέρη λεπτομερειακά τήν μετοχική σύνθεση αυτής τής προστατευόμενης πανταχόθεν ανώνυμης εταιρείας ?
    2. τροποποιήση διάφορα νομοθετήματα τού παρελθόντος, μέ τά οποία η (ηλίθια ή ξενοκίνητη) Ελληνική Πολιτεία απαγόρευσε στόν εαυτό της κάθε δυνατότητα οποιουδήποτε ουσιαστικού ελέγχου στήν εταιρεία τών βαρώνων ?
    3. ανακοινώση πόσες ουγγιές χρυσού υπάρχουν στήν ιδιοκτησία της (τής Ελληνικής Πολιτείας) ?
    4. διακριβώση πού φυλλάσσονται οι ουγγιές χρυσού καί εάν υπάρχει κόστος φυλάξεως, μέ ποιό ?
    Η Εθνική Ανεξαρτησία τής Ελλάδος υπονομεύθηκε από τόν θαυματουργικό πόλεμο τής Εθνεγερσίας καί σέ όλα τά επακολουθήσαντα χρόνια τόσο πολύ πού φαντάζει τώρα αδύνατον σέ κάθε Πρωθυπουργό νά "ξηλώση τήν κάλτσα" καί τελικά δέν τό προσπαθεί καθόλου (σχεδόν όλοι οι διατελέσαντες Πρωθυπουργοί έμειναν αδρανείς συνειδητά).
    Τήν Άνοιξη τού επάρατου 2009, ποιόν συνόδευε ο Δκτής τής ΑΛΦΑ Τραπέζης Πίστεως κος Κωστόπουλος σέ ένα μή αναμενόμενο ραντεβού στό Μέγαρο Μαξίμου, μαζί μέ τόν τότε Υπουργό κο Παπαθανασίου ? Τόν κο Rothchild, υπ' αριθμόν 1 στήν ιεραρχική πυραμίδα τού Ομίλου...
    Σύμπτωση πού ούτε ο τότε Υπουργός, ούτε τό Μέγαρο Μαξίμου έβγαλαν ανακοίνωση γιά τά θέματα τής συναντήσεως ?
    Σύμπτωση πού ο τότε (προσωρινός...) ένοικος τού Μεγάρου Μαξίμου ωργάνωσε μία "ηρωϊκή" έξοδο λίγο καιρό αργότερα καί "δραπέτευσε" από τό κτήριο ?
    Σύμπτωση πού στήν συνέχεια επισκέφθηκε ο νεοεκλεγείς Γεν. Γραμματέας τού ΝΑΤΟ, πού οι "κακές" (γιά τήν νέα εποχή τού Μεγάλου αποκαλυπτικού Θηρίου) πληροφορίες λένε πώς έφαγε πόρτα σέ 3 απαιτήσεις του (Σκοπιανό, συνεκμετάλλευση τού Αιγαίου, Κυπριακό) ?
    Δυστυχώς οι μετά τήν Νέα Ρώμη νεοΈλληνες ρέπουμε πρός τήν συνωμοσιολογία καί γιά αυτό πολλές φορές κάνουμε μεγάλα λάθη.
    Αλλά δέν είναι λάθος αλλά αλήθεια ότι η περιώνυμη Τράπεζα τής Ελλάδος δέν είναι Ελληνική, απλώς δρά σέ Ελληνικό έδαφος καί γιά αυτό δήθεν δικαιούται νά ονομάζεται "τής Ελλάδος".
    Όπως δέν είναι λάθος αλλά αλήθεια ότι η περιουσία τής οικογενείας τών Ευγενών τιτλούχων Rothchild υπερβαίνει τά 450 τρίς δολλαρίων Η.Π.Α. (μέ στοιχεία αρχών 2000), ενώ τό Δημόσιο χρέος όλων τών κρατών τού Πλανήτη φθάνει μόλις τά 95 τρίς δολλαρίων Η.Π.Α. περίπου (μέ στοιχεία τού 2010).
    Συνεπώς, μία τέτοια εικόνα,χωρίς συνωμοσίες ανά τόν κόσμο μάλλον δέν επιτυγχάνεται...
    Αυτά δέ τά Ελλαδικά Golden Boys ίσως στίς στιγμές πού η κρίση συνειδήσεως έρχεται αναρωτιούνται (ή βεβαιώνονται) εάν (ότι) τόσες δεκαετίες υπηρέτησαν τόν Μαμμωνά καί όχι τούς Ανθρώπους, τούς εν δυνάμει δηλαδή μικρούς θεούς καί αντιπάλους θανάσιμους τού ανοικτίρμονος Μαμμωνά !!!
    Ανάξιος ο μισθός τους αγαπητοί.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/11/2012 21:24:51

      Μηπως για το παρόν εννοείτε την οικογένεια Ρό-Τσίλ (με τα σχιστά μάτια);
      ΣΕ σχέση με το 1929, έχουν γίνει κάποιες μεταβολές στην Παγκόσμια Κατάταξη, άν δεν απατώμαι...

      • αβγό avatar
        αβγό @ Ο Θείος 08/11/2012 11:11:10

        Θείε αυτό σου ξίνισε εσένα? Αν ο νο1 έγινε νο4 και ο νο4 έγινε νο1? Οπότε η καλά παθαίνουμε και πληρώνουμε τα κερατιάτικά τους? Αυτό θες να πείς?
        Αν μπορείς εξηγήσου για να μη σε παρεξηγούμε γιατι μας τόχεις ξαναπεί αυτό για τον Ρο-Τσιλ.
        Τα σχιστά μάτια μας μάραναν.. Τό οτι το 1% (ανεξαρτήτως τύπου ματιών) κατέχει το 70-80 του πλούτου της γής είναι φυσικός νόμος για σένα? Το μεγάλο ψάρι (πρέπει να) τρώει το μικρό (γιατί αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξής του)?

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ αβγό 08/11/2012 11:28:16

          Χα, χα, φυσικός νόμος ο καπιταλισμός !
          ¨Οσο ήταν "φυσικός νόμος" κάποτε ο τρόπος παραγωγής που προηγήθηκε, η δουλοπαροικία, και πουλούσαν οι άρχοντες τους γεωργούς μαζί με το αγρόκτημα...
          O καπιταλισμός αυτοκαταστρέφεται. Δυστυχώς για μας τους παρόντες, αυτό συμβαίνει σε ρυθμό slow motion.
          h**p://www.project-syndicate.org/commentary/is-capitalism-doomed

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ αβγό 08/11/2012 12:24:45

          Αγαπητέ/ή αβγό,
          δες άν θέλεις και την άποψη του Immanuel Wallerstein για τον καπιταλισμό, σε σχέση με τους οικονομικούς κύκλους Σουμπέτερ/Κοντράτιεφ, την "μακρά ιστορική διάρκεια" (Μπρωντέλ) κτλ
          h**p://viotiareader.blogspot.gr/2008/10/blog-post.html

          • αβγό avatar
            αβγό @ Ο Θείος 08/11/2012 15:04:25

            Θείε μ' αρέσει τελικά αυτή η τέχνη σου να στρίβεις δια του αρραβώνος...Αν μή τι άλλο δείχνει μια ευφυία που είναι ασύμβατη με δογματικό άνθρωπο. Κι αυτό είναι που σε τρώει μου φαίνεται...Το καταλαβαίνεις αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις...
            Λοιπόν για να μην ξεχνιόμαστε την κρίση δημιούργησαν βασικά οι τρείς οικογένειες:
            Rotchild,Rcfeller,Paulson. Αν απ' αυτή επωφελήθηκαν ( εκτός απο τους Υπερτραπεζίτες και τους Γερμανούς) και οι Κινέζοι (Ρο-τσίλ) δεν μας αφορά, ούτε μας αποπροσανατολίζει γιατί τώρα ξέρουμε πολύ καλά ποιός είναι ο οχθρός. Θα το επαναλάβω αντιγράφοντας τον πλέον ειδικό επ' αυτού, Χέλμουτ Σμίτ :«Δεν είναι δουλειά του ηγέτη να ευχαριστεί τις αγορές, αλλά να τους αφαιρέσει δύναμη τους και να την ξαναδώσει στο κράτος», δήλωσε ο Σμιτ. Σύμφωνα με τον πρώην Καγκελάριο, οι αρχηγοί των χωρών της Ευρώπης απέτυχαν ως προς τη διαχείριση της κρίσης. Σήμερα οι τραπεζίτες κυριαρχούν και πάλι στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα.

            «Είναι γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος με βάση τις διαθέσεις των αγορών, από 35χρονους νεαρούς οι οποίοι αυτοθεωρούνται μάνατζερ τραπεζών», δήλωσε ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/11/2012 19:28:04

    Ακριβώς έτσι. Όποιος νομίζει, για παράδειγμα, ότι θα βρει έμπειρο και ικανό μάνατζερ από την αγορά, για να έρθει να αναλάβει διευθύνων σύμβουλος σε ΔΕΚΟ (που θα βάζει την υπογραφή του σε ισολογισμούς τζίρων εκατομμυρίων ευρώ και όλα τα συμπαρομαρτούντα) με... 2900 καθαρά, τη στιγμή που απλοί διευθυντές σε πολυεθνικές (στα ελληνικά τους παραρτήματα) καθαρίζουν ακόμα και σε εποχές κρίσης τουλάχιστον 5 χιλιάρικα (συν ένα σκασμό μπόνους), μάλλον δεν έχει ιδέα από τιμές αγοράς. Εκτός κι αν "αγορά" (αναγκαστούν να) θεωρήσουν τα κατά τόπους γραφεία του ΟΑΕΔ.

  12. George avatar
    George 06/11/2012 19:40:29

    H Ελλάδα έπρεπε να είχε γίνει όλα αυτά τα χρόνια τραπεζικό-χρηματιστηριακό κέντρο αναφοράς για όλη τη Νοτιοανατολική Ευρώπη. Όλοι αυτοί που τόσα χρόνια εισέπρατταν μισθούς και μπόνους ας κάνουν μιαν αποτίμηση τι προσέφεραν σε τούτο τον τόπο με την "καριέρα τους". Η απάντηση είναι ότι δεν αφήνουν τίποτα πίσω τους. Μετριότητες ήταν και ως μετριότητες έδρασαν. Άτομα με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, που με τη στάση τους υποτιμούν όλους εκείνους που προσφέρουν υψηλής ποιότητας υπηρεσίες στην πατρίδα τους με πενιχρούς μισθούς (βλ. μάχιμους αξιωματικούς, πιλότους σε μαχητικά, ο πυροσβέστης που θα σε σώσει αμα καίγεσαι, ο καρδιοχειρουργός που θα σου επιδιορθώσει την καρδιά, ο ειδικευόμενος παθολόγος που ξενυχτάει για να σου σώσει τον γέρο πατέρα σου όταν τον πας στο νοσοκομείο). Σαμαρά βάλε τάξη σε στηρίζουν πολλοί.

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 06/11/2012 19:44:05

    Αυτοι που παραιτηθηκαν ειναι ακαπνοι των μετοπισΘεν !Αυτος που γραφει το δημοσιευμα υπευθυνος για το Κοινο Κεφαλαιο των Ασφαλιστικων Ταμειων που τα αποθεματα τους εγιναν βορα του PSI του Βενιζελου παραιτηθηκε ?'' «Ο νόμος υποχρεώνει τα ασφαλιστικά ταμεία και τα ΝΠΔΔ να καταθέτουν στο "Κοινό Κεφάλαιο" της Τράπεζας της Ελλάδος μη επενδεδυμένα τους κεφάλαια και αυτά που δεν χρειάζονται για τις ταμειακές τους ανάγκες» αναφέρει ο διευθυντής της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Μιχ. Μιχαλόπουλος, που διαχειρίζεται το «Κοινό Κεφάλαιο»

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/11/2012 20:54:43

    Oύτε έναν Έλληνα "Φαλσιανί" της προκοπής δεν μπόρεσαν να βγάλουν απο τις τάξεις τους ! Ξεφτίλα.
    Και ίσως από πληροφορική -χακερικά μηδέν...
    Ξέρουν π.χ. να "ψήνουν" CD με εσωτερικά - απόρρητα data του server καταγραφής χωρίς να επισημανθούν;
    Ποιός θα τους πάρει με καλό μισθό στον ιδιωτικό τομέα άν δεν ξέρουν τα μοντέρνα εργαλεία;

  15. kapar13 avatar
    kapar13 06/11/2012 21:06:00

    Η Τράπεζα Της Ελλάδος έμεινε περίπου χωρίς αντικείμενο μετά την είσοδό μας στο Ευρώ.
    Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα) μετά το Ευρώ το μόνο που τους απέμεινε να κάνουν είναι να ελέγχουν (εδώ γελάμε) τις εμπορικές τράπεζες. Το προσωπικό πόσο άραγε μειώθηκε από τότε;

    • tarzan avatar
      tarzan @ kapar13 07/11/2012 08:56:31

      έχω γνώση του πράγματος ! έτσι ακριβώς είναι . μια καλή ελεγκτική εταιρεία από τις τόσες που υπάρχουν κάνει πολύ καλλίτερη δουλειά .Aσε που είναι
      ύποπτοι μερικοί από αυτούς για την “προώθηση” λογισμικού (risk ,AML) συγκεκριμένων πολυεθνικών

  16. nikos avatar
    nikos 06/11/2012 21:10:41

    Ωρα καλή. Αντε να βρίσκουν δουλειά οι νεότεροι . Σιγά μην κλάψουμε για τους υψηλόμισθους καρεκλοκενταυρους.
    Τι είναι αυτα τα κλαψουρισματα που ακούμε ; Ποιος θα χειρίζεται λέει προϋπολογισμούς . Αυτοί που τους χειρίζονται ήταν σαΐνια μέχρι τώρα δηλαδη;
    Παρκάκιδες ήταν και είστε υγείαν τα κορόϊδα

  17. Μπάρμπα Μυτούσης avatar
    Μπάρμπα Μυτούσης 06/11/2012 21:41:26

    ....η Τράπςζα της Ελλάδος είναι ιδιωτικών συμφερόντων τραπεζικό ίδρυμα. Μόνο κατ όνομα είναι Ελλάδος. Ας βγάλουν τα μάτια τους. Παρ όλο που τους έχει παραχωρηθεί το δικαίωμα ελέγχου στην οικονομία της Ελλάδος παραμένουν ιδιώτες, με μικρή συμμετοχή του Ελλαδικού κράτους. Ακόμη κι ο επι κεφαλής διορίζεται τυπικά από την Ελλάδα αλλά ουσιαστικά κατόπιν εντολής των ιδιοκτητών της.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Μπάρμπα Μυτούσης 06/11/2012 23:17:41

      κολοκύθια - ποιος ειναι ο ρολος τον μετοχων οταν δεν μπορουν να διοριζουν διοικησεις και δεν νεμονται τα κερδη(?)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μπάρμπα Μυτούσης 07/11/2012 11:12:41

      Τι ακριβώς αντικείμενο έχει σήμερα ;
      Και τι την θέλουν οι "ιδιοκτήτες", πώς βγάζει κέρδη γι΄αυτούς;

  18. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/11/2012 22:26:45

    Γι αυτό κι εγώ φερόμενος ευγενικά, τους ευχήθηκα στο καλό!
    Θα μπορούσα να είμαι αγενής και να τους στείλω στον αγύριστο!
    Εδώ ο κόσμος χάνεται και άλλο καημό δεν είχαμε από την παραίτηση των golden boys!
    Μη χάσει η Βενετιά βελόνι!

  19. Στουρναρικός avatar
    Στουρναρικός 06/11/2012 22:41:39

    Όλο παράπονα είστε... Τόσο καιρό λέγατε "αν δεν τους αρέσει, ας πάνε να τα βρουν στον ιδιωτικό τομέα", και τώρα που πάνε, τους βρίζετε!
    Πέραν της πλάκας, φίλε factorx, νομίζω ότι το άρθρο ρέπει λίγο προς το λαϊκισμό.
    Η Ελλάδα είναι μια χρεωκοπημένη χώρα, προφανώς δεν μπορεί να πληρώνει ό,τι πλήρωνε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να παίρνουν όλοι τα ίδια- μάλλον προς ΕΣΣΔ φέρνει αυτό.
    Άλλωστε, είναι γνωστό ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν θες να έχεις εφέτες, επίκουρους καθηγητές, πρεσβευτές, χειρουργούς στο ΕΣΥ με 2000 μικτά, αναγκαστικά θα βρεις μόνον αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα. Και όσοι μπορούν, θα τα παρατήσουν και θα πάνε.
    Επομένως, στο δημόσιο θα μείνουν μόνο αυτοί που δεν μπορούν να βρουν αλλού δουλειά. Και, με συγχωρείτε αγαπητοί φίλοι, αλλά δεν στέκει το επιχείρημα: "δεν ήταν ικανοί" ή "δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους". Αν δεν την έκαναν, να τους αλλάξει. Αλλά, για να βρει κάποιους που θα την κάνουν καλά, θα πρέπει να προσφέρει τα αντίστοιχα.

    • Γραικός avatar
      Γραικός @ Στουρναρικός 07/11/2012 05:27:10

      Πως τώρα σε μια χώρα που άνθρωποι παίρνουν από 0 ή 300 Ευρώ το μήνα έως και 5000 Ευρώ το μήνα έχουμε σοβιετικού τύπου ισοπέδωση στην οποία παίρνουν όλοι τα ίδια, ένας θεός ξέρει.

  20. TARAMAS avatar
    TARAMAS 07/11/2012 00:45:39

    Δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα στελέχη και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Γενικότερα όμως μιλώντας, η μισθολογική ισοπέδωση οδηγεί στην διάλυση των κρατικών δομών και την αποψίλωση από τα αξιότερα στελέχη. Όποιος αξίζει θα φύγει μάλλον διότι θα βρει δουλειά τον ιδιωτικό τομέα. Είμαι ένθερμος υποστηρικτής της δραστικής μείωσης του δημόσιου τομέα και της συρρίκνωσης του μισθολογικού κόστους, αλλά έχω εκφραστεί επανειλημμένα εναντίον των οριζόντιων περικοπών και της ισοπεδωτικής λογικής. Όταν σκοπός σου είναι ένα αποδοτικότερο κράτος, δε μπορεί να απαξιώνεις το αξιότερο τμήμα του ανθρώπινου δυναμικού. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες, κράτημα των αξιότερων και κατά το δυνατόν προστασία των μισθών τους, απόλυση ή μισθολογική συρρίκνωση των περιττών και άχρηστων.

  21. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 07/11/2012 11:57:30

    Ξεκουμπίδια.