#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2011 10:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαμαρτυρίες καναλαρχών στην κυβέρνηση για την Ε. Στάη



Το μοντέλο που θέλει να εφαρμόσει η κ. Έλλη Στάη τις ειδήσεις της Κρατικής Τηλεόρασης (αυτό το παραμύθι περί “δημόσιας” να τελειώσει) είναι όντως πρωτόγνωρο για τα studio της οδού Μεσογείων.

Πρόκειται καθαρά για ένα dελτίο όχι τόσο ειδησεογραφικό. Περισσότερο θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει στοιχεία από “Τα μάτια της Έλλης”.

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί και διακριτικοί μορφασμοί, δίνουν τον τόνο στο Δελτίο.

Η υποκειμενικότητα των απόψεων δεν αποτελεί σε κάθε περίπτωση, ζήτημα μομφής. Η ιδιοτέλεια όμως του τρόπου παρουσίασης των θεμάτων είναι θέμα.Πρωτίστως Πολιτικό!

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του antinews η προχθεσινή παρουσία στο Κεντρικό Δελτίο της ΝΕΤ του Ν. Χατζηνικολάου προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από καναλάρχες προς τη κυβέρνηση.

Τα τηλεφωνήματα έπεφταν βροχή προκειμένου να δωθεί ένα σαφές μήνυμα πως “η παρουσία του Χατζηνικολάου είναι φάουλ και πρόκληση”.

Οι παρεμβάσεις έγιναν προς τον αρμόδιο υπουργό αλλά και υφυπουργό από τα μεγάλα εκδοτικά και τηλεοπτικά συγκροτήματα που δεν φαίνονται διατεθειμένοι να κάνουν πίσω.

Πιθανόν να στοχεύουν σε άλλου είδους εξυπηρετήσεις. Μπορεί όμως και όχι.

Η δυσαρέσκεια ήταν πάντως μεγάλη.

Για να δούμε...

Να θυμίσουμε πως η Ελλη Στάη είχε συμμετάσχει στο Δελτίο Ειδήσεων του Alter 2 μόλις λίγες ημέρες πριν αναλάβει στη ΝΕΤ.

Media Epontai

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/02/2011 10:57:27

    Υπάρχει και ένα άλλο θέμα που αποσιωπάται.
    Η κα. Στάη συνεχίζει να διατηρεί προσωπικό ειδησειογραφικό πόρταλ όπου έκαναν την εμφάνισή τους και κρατικές διαφημίσεις.
    Νόμιμο είναι, βεβαίως-βεβαίως!
    Ηθικό και δεοντολογικό;
    Εκτος και αν ισχύει εδώ γνωστή ρήση του κ. Βουλγαράκη, που έγραψε ιστορία!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 11:04:00

      Από την πρώτη καρέκλα στις ομιλίες του Γιωργάκη στην πρώτη γραμμή των δελτίων της κρατικής τηλεόρασης;

      Αλήθεια θα ρωτήσει κανείς τι μισθό παίρνει η κύρια; Γιατί παλιότερα μας τα είχαν κάνει τσουρέκια με τα μισθολόγια του καναλιού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 11:47:50

      +1000

    • factorx avatar
      factorx @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 14:10:08

      Σε εμάς την έκοψαν όμως, Κώστα. Αρτχίζω και σκέφτομαι ότι μας την έδωσαν για δυο εβδομάδες προκειμένου να κάνει την γνωστή ερώτηση στην Βουλή η Ντόρα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ factorx 06/02/2011 18:54:51

        Εσύ είσαι επικίνδυνος αντίπαλος της κυβέρνησης!
        Μάλλον κατά λάθος θα σου έδωσαν τη διαφήμιση!

  2. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 06/02/2011 11:06:56

    μην ασχολείσται με τους τελειωμένους.
    "ακόμη ετούτη η Άνοιξη ραγιάδες-ραγιάδες"

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 06/02/2011 11:26:11

    εγω παντως απ την κυρια θυμαμαι μονο ενα πραγμα.την εκπομπη «τα ματια της ελλης» και την οθονη να γεμιζει απο τα ματια της.δεν το σχολιαζω γιατι ο σχολιασμος περιτευει.μου γενηθηκε ομως μια απορια.αν θεωρουσε οτι το πιο ωραιο μελος του σωματος της δεν ηταν τα ματια ,αλλα καποιο αλλο,τι θα εκανε?θα μας το προσεφερε σε κοινη θεα?

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 06/02/2011 15:24:49

      an eisoun sti thesi tis stai. poio meros tou somatos sou tha mas edeixnes;

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 06/02/2011 11:29:56

    Έχει πέσει από χθες το σιτε της πράσινης Παραπολιτικής. Έρχουν αρχίσει άραγε να βγάζουν μόνοι τους τα μάτια τους;

  5. anonymous avatar
    anonymous 06/02/2011 12:44:30

    (αυτό το παραμύθι περί “δημόσιας” να τελειώσει)
    Η ΕΡΤ λέγεται δημόσια τηλεόραση όταν η ΝΔ είναι στα πράγματα και κρατική όταν το ΠΑΣΟΚ είναι στα πράγματα. Συμβολίζει δε το ότι η ΝΔ δεν ελέγχει την ΕΡΤ ούτε πρόκειται να την ελέγξει ποτέ.

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 06/02/2011 12:55:50

    Το κίνημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ να επεκταθεί και στο χαράτσι της ΕΡΤ που σαν κορόιδα πληρώνουμε τόσα χρόνια για να τρέφουμε τις διάφορες κοκότες πολυτελείας. Ας πληρώνουν μόνο οι πρασινοφρουροί που εκφράζονται από τα κομματικά δελτία της ΕΡΤ..

    • man8os avatar
      man8os @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 06/02/2011 15:11:18

      ++++
      Αλλα πως γινετεαυτο? Αφου ερχεται με την ΔΕΗ...

  7. NONOS avatar
    NONOS 06/02/2011 13:55:46

    Αρχισε σιγα-σιγα να αναβιωνει το ΠΑΣΟΚ του'81 σε λιγο θα δουμε και το Χατζαρα απο δίπλα και δυστυχως η ΝΔ κοιμαται ....τον υπνο του δικαιου(700 συμβασιούχοι στην ΕΡΤ και δε ραισε ρωθων ουτε μια επερωτηση εστω για την τιμη των οπλων.............)

  8. ROULIS avatar
    ROULIS 06/02/2011 14:32:25

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ.ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤE ;

  9. Έρεβος avatar
    Έρεβος 06/02/2011 15:05:33

    Έχει ανοίξει και το δεύτερο κουμπάκι του ντεκολτέ της.

    Σηφουνάκης δίπλα άλλωστε, γνωστός δεινός γόης. Αλλά από ότι φαίνεται το βιντεοπαίγχνιδο στο κινητό παρουσιάζει πιο πολύ ενδιαφερον από το ντεκολτέ...

    Έχει δει αυτός...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/02/2011 15:17:27

    ..Να θυμίσουμε πως η Ελλη Στάη είχε συμμετάσχει στο Δελτίο Ειδήσεων του Alter 2 μόλις λίγες ημέρες πριν αναλάβει στη ΝΕΤ...

    Αλλαξοκωλιές!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 06/02/2011 17:43:26

    Ellie, is overselling. Viewers, are Not buying.

  12. βαγόνι avatar
    βαγόνι 06/02/2011 18:23:53

    Το συγκεκριμμένο προιόν δεν πουλάει πιά....αυτή είναι
    η εκδίκηση της πραγματικότητας!

  13. Sargos avatar
    Sargos 06/02/2011 21:24:32

    H επόμενη καλεσμένη θα είναι η Λιανη για να θυμηθούν τις ένδοξες σοσιαλιστικές κρουαζιέρες που κάναν μαζί.

  14. parsifal avatar
    parsifal 06/02/2011 21:51:42

    Η κυρία δεν "ενημερώνει". Ακκίζεται, προσέξτε το χαρακτηριστικό "οοοοτιιι..." με την ανάλογη χαριτωμένη γκριμάτσα ! Στο ραδιόφωνο οπου είχα την τιμή να την ακούω για επαγγελματικούς λόγους είναι ευκρινέστερο, στην τηλεόραση οντως τα μάτια κλέβουν την παράσταση. Πάντως πρόκειται ακριβώς για αυτό : Παράσταση ενημερώσεως.

  15. ΕΛΕΝΗ avatar
    ΕΛΕΝΗ 07/02/2011 11:54:33

    Η ΚΑ ΕΛΛΗ ΣΤΑΗ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΩΝ9.ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΙΑ,&ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΥΝΙΚΟΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑΖΟΝΙΚΟΣ,ΕΜΕΙΣ,ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΑΛΗΣ ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ,ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ,ΚΑΤΙ ΣΑΝΝΑ ΧΡΕΙΖΕΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ(ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΠΗΣ ΕΠΙΛΥΣΗ Η ΜΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ&ΛΟΓΙΚΗΣ,ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥ,ΟΠΟΥ ΤΟ ΙΔΕΩΔΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ).ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΚΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΒΡΟΜΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΘΟΡΥΒΑ ΑΘΕΑΤΑ,ΣΚΥΛΟΣ,ΠΟΥ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ,ΜΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΩΤ'ΑΠ'ΟΛΑ-ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ,Η ΣΟΦΗ ΣΤΑΣΗ,ΛΥΠΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΛΕΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ"TERPENIE&TRUD VSIO PERETRUT",ΔΗΛ.Η ΥΠΟΜΟΝΗ&Η ΕΡΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ "ΜΕΤΑΛΕΣΟΥΝ"(ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΕΘΩ) ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΟΝΗ ΚΑΘΕ ΒΡΑΧΟ -ΕΜΠΟΔΙΟ.