25/02/2009 17:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαμαρτυρία προς τον ΟΤΕ

 Χθες το πρωί (8 πμ) ζητήσαμε να αναβαθμίσουμε την σύνδεσή μας σε 24Μbps. Από τότε πέρασαν 33 ώρες και σύνδεση δεν έχουμε ακόμα.

Στις επανειλημμένες εκκλήσεις μας προς την τεχνική υπηρεσία της OΤΕΝΕΤ (121) μας λένε ότι «γνωρίζουν το πρόβλημα», αλλά «είναι θέμα των τεχνικών» και «δεν μπορούν να κάνουν τίποτα».

Επειδή λοιπόν δεν έχουμε τη δυνατότητα να βγούμε στους δρόμους και να ψάχνουμε τους τεχνικούς μήπως μπορείτε να παρέμβετε μπας και αποκτήσουμε σύνδεση επειδή είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ να χρειάζονται 24ΩΡΑ για να αναβαθμισθεί η σύνδεση ενός χρήστη - για να μην σας υπενθυμίσουμε ότι πρόκειται περί δημοσιογραφικού site με χιλιάδες επισκεπτών ημερησίως όπως θα διαπιστώσετε από τα στοιχεία σας. 

Αναμένουμε

http://www.antinews.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/02/2009 17:51:14

    αυτές τις μέρες πράγματι είναι μαρτύριο να συνδεθούμε, μπαίνουμε από το γκλγκλ, μπαίνουμε από άλλα σάϊτ, μας έχουν σπάσει τα νεύρα

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 17:51:37

    Στις τηλεπικοινωνίες ΟΛΑ είναι θέμα τεχνικών, συνεπώς τι τα θέλουν τα 121 κλπ αν δεν έχουν τεχνικούς διαθέσιμους;

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 25/02/2009 18:05:14

    Θυμάμαι πριν εικοσιπέντε χρόνια ήθελες επτά οκτώ χρόνια για να βάλεις τηλέφωνο.
    Τώρα το όριο του ξεφωνίσματος έπεσε στις 24 ώρες.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 18:11:38

    @4 πες πριν 15 χρόνια καλύτερα.

  5. Factorx avatar
    Factorx 25/02/2009 18:17:14

    Για να φανταστείτε την απόγνωσή μας ζητήσαμε ακόμα και από τη συνάδελφό μας Αριστέα Μπουγάτσου να μεσολαβήσει επειδή γνωρίζει καλύτερα τα τεχνικά του ΟΤΕ. Μας συμβούλευσε όμως να μην το κάνει επειδή τότε δεν θα μας συνέδεαν ουτε του αγίου...

  6. fantomas avatar
    fantomas 25/02/2009 18:28:24

    Factorx ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ SIEMENS ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΚΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ...... ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ......ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΕ ..... ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ..... ΑΝΤΙ ΚΑΛΟ!!

  7. adslptilktos avatar
    adslptilktos 25/02/2009 18:47:00

    μη βιάζεστε !
    φίλος που έκανε ανάλογο ατόπημα, έμεινε για 1 βδομάδα χωρίς ΤΗΛΕΦΩΝΟ και για ένα μήνα χωρίς internet !!!
    βλέπετε, υπάρχουν και χειρότερα !

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 19:04:35

    Καλα μη φωναζετε ρε σεις.Δεν εγινε και τιποτα.Δε χασαμε την Πολη.
    Ελλαδα ειναι αυτη,θελει το χρονο της.Αργει,αλλα στο τελος,ολο και κατι καταφερνει.

  9. aris53m avatar
    aris53m 25/02/2009 19:47:02

    Καλά, έχω σκάσει στα γέλια.

    Κι εγώ ΟΤΕΝΕΤ είχα....Μια μέρα λοιπόν (όπως λέμε μια φορά κι έναν καιρό) βγαίνει η FORTHNET με το double play στην αγορά. Πιστός στο Ελληνικό δημόσιο εγώ, παίρνω τον ΟΤΕ και τους λέω. Θέλω, με αυτα τα χρήματα (που θα έδινα στην FORTHNET ) να μου δώσετε το ίδιο πακέτο με FORTHNET.

    Απάντηση ΟΤΕΝΕΤ: Αααααα δεν μπορούμε, η FORTHNET δεν έχει το ίδιο .... SERVICE .... με εμάς.

    Ε με πιάσανε τα γέλια :)

  10. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 25/02/2009 19:50:00

    Μένω στον Κολωνό και είμαι με Otenet. Επιχείρησα πριν λίγους μήνες να κάνω αναβάθμιση από 8Mbps, στα 24. Η αναβάθμιση έγινε μέσα σε 24 ώρες, αλλά κάθε 10 λεπτά έπεφτε η σύνδεση. Όταν τους το είπα και το κοίταξαν, μου είπαν οτι δυστυχώς στην περίπτωσή μου δεν γίνετε τίποτα –ποτέ δεν κατάλαβα γιατί- και οτι θα έπρεπε να αρκεστώ στα 8 Mbps που ήμουν και πριν. Να σημειωθεί οτι θέμα ελαττωματικού φερέσυχνου δεν τίθεται, γιατί η dsl μου είναι πάνω σε ISDN.
    Κι επειδή με γνωστούς μου που το συζήτησα έχει συμβεί και σε αυτούς, σας το γνωστοποιώ μη τυχόν βρεθείτε σε παρόμοια θέση.

  11. adslpliktos avatar
    adslpliktos 25/02/2009 20:27:48

    στις διαφημίσεις αναφέρουν: έως 24 Mbps
    περισσότερα, σε εξειδικευμένα fora, όπως αυτό:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

  12. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 20:31:47

    Ξένε δάκτυλε, έπαθα το ίδιο ακριβώς. Μόνο που μέχρι να μου το πούνε, έμεινα μια εβδομάδα χωρίς σύνδεση και με δουλειές να τρέχουνε.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/02/2009 20:39:26

    DTnet είπατε;

  14. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 21:48:56

    Ανώνυμε 12 και 18, μπορεί να έχεις δίκηο. Είναι όμως απάτη να μας λένε πως θα γίνει αναβάθμιση, χωρίς να ελέγξουν τις γραμμές μας πρώτα. Και να μας βάζουν αυξημένα τιμολόγια. Εγώ έχω αδιάληπτη σύνδεση όχι επαγγελματική και δεν με νοιάζει τόσο η ταχύτητα. Ομως δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 22:45:39

    Εσυ κυριε Αρη,δεν ξερεις,οτι η ΕΕΤΤ,δεν αφηνει τον ΟΤΕ,να κατεβασει τις τιμες,γιατι,λεει,θα χτυπηθουν ετσι οι αλλοι;
    Αν δεδν το ξερεις,κακως.
    Εκει λοιπον επρεπε να αποτανθεις.Στην ΕΕΤΤ.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 22:49:41

    Κι εσυ δαχτυλε,πηγαινε στο ADSLR ΤΟ SITE ΔΗΛΑΔΗ,ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΑYΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΚΙ ΕΓΩ.οΤΙ ΔΗΛΑΔΗ,ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ATTENUATION,ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    κΑΙ ΑΥΤΟ,ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ
    dslam.
    Συγνωμη για τα κεφαλαια,αλλα βαριεμαι να τα διορθωσω.

  17. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 25/02/2009 23:56:56

    @14
    την απόσταση από το κέντρο κλπ....
    την αποσταση απο το μοντεμ, και φυσικα τον αριθμο των χρηστων. Ιδεατα οταν ειναι κανεις μονος του θα μπορουσε να φτασει τα 24 Μ.
    @17
    η αξιοπιστια της συνδεσης. Η υπηρεσια ειναι αυτη που προσφερουν οσοι εχουν Ελληνες υπαλληλους. Η ιδια δλδ. Που τσαμπουκαλεβονται τον πελατη που τους πληρωνει.

    Γενικα ο ΟΤΕ ειναι πιο αξιοπιστος γιατι οι υλικες εγκαταστασεις ειναι δικες του και τις γνωριζει. Κατα τα αλλα αν ο ΟΤΕ δουλευε καλυτερα και οι παροχι θα ηταν καλυτεροι. Ο ΟΤΕ ομως εχει μεινει με την νοοτροπια του δ. υπαλληλου στα ψηλα ποστα και τον πελατη πολιτη τον εχει γραμμενο στα πα@@@ια του.

    Αλλα οι παροχοι για την δικη τους ανεπαρκεια μπορουν να λενε φταιει ο ΟΤΕ και να τους πιστευουμε.

    Εζησα στο εξωτερικο και ειχα 12Μ το 2002 με 23 Ε σε χωρα με πολυ μεγαλυτερο κοστος ζωης απο την παλιοκωσταινα.
    @ 18
    Συχνα ειναι ενας διακοπτης. Απλα η ταχυτητα η οχι του ΟΤΕ εχει επιπτωσεις για την ταχυτητα που καποιος παροχος μπορει να στησει τις γραμμες του.

    Τελος μερικοι το εθιξαν. Η υλικοτεχνικη υποδομη. Συμφωνα με τα λογια τεχνικων του ΟΤΕ το συνολο των εγκαταστασεων ειναι για ταχυτητες 1~2Μ. Με αλλα λογια ξεπερασμενο και αναξιοπιστο.

    Ζημενς; Ισως.

    Συγκρινομενο με αλλα δικτυα ειναι εντελως αναξιοπιστο. Και οπως γνωριζετε θεμελια πανω στη αμμο δεν στηνονται.

    Τωρα για την πορεια; Καταγγελιες για παροχους στην ΕΕΤΤ. Που περιμενει βεβαιως να μαζευτουν καμμια 500ρεα καταγγελιες για να κανει κατι, επειδη ο Ελληνας πολιτης για καποιο λογο εχει γενηθει αναξιοπιστος και ο λογος του δεν φτανει για να κινησει την κοιμωμενη τον υπνο του δικαιου δ. διοικηση. Για οικονομικες βλαβες στον Συντου καταναλωτη. Για αποζημιωσεις στα δικαστηρια.

  18. ariel avatar
    ariel 26/02/2009 00:03:35

    Προβοκάτορα, τώρα έχω μάθει και εγώ το attenuation και το dslam. Αφού όμως πρώτα καταταλαιπωρήθηκα, τηλεφωνούσα κάθε μέρα και μου έλεγαν no problem. Mέχρι που στο τέλος από τις φωνές και την αγανάκτησή μου, αναγκάστηκαν να ψάξουν το τι συμβαίνει και να μου κατεβάσουν την ταχύτητα. Δεν με πείραξε αυτό, με ενόχλησε η κοροϊδία και ο ωχαδελφισμός.

  19. vsaet avatar
    vsaet 26/02/2009 14:07:09

    Μ'αρέσει ο άλλος που λέει γιά το εξωτερικό αλλά να του εξηγήσω του ανθρώπου.
    Ας πάρουμε την Γαλλία,όπου η απάτη είναι στο μέγιστο! Ναι! έχει adsl+2 στο Παρίσι και σε μιά δύο μεγάλες πόλεις αλλά όταν διαβάζεις τους όρους έχει κάτι μικρούλια γράμματα που λένε "αν δεν μπορούμε θα πάρετε 500ΚΒ!!!!!!σύνδεση και επειδή ξέρω καλά η επαρχία στη Γαλλία τρώει "χώμα"
    Πάμε στην Γερμανία τώρα όπου όταν είσαι εκτός πόλεως παίρνεις 2Mbit με 55€!!!! ...σας αρέσει;
    Και εξυπηρέτηση με χρέωση που φθάνει 1500€ γιά ένα!!!! πρόβλημα!
    Μην παραπονιέσται λοιπόν γιατί εμείς εδώ και στην επαρχία έχουμε και 2Μbit εγώ δεν περίμενα ποτέ στο κολοχώρι μου να έχω 2άρα κασι όμως την έχω από το 2007 και σύνδεση από το 2006 σε 1Mbit.
    Βέβαια επειδή όλοι μας "μένουμε" στην Αθήνα lol θέλουμε 24άρα δεν κοιτάμε την τρύφλα μας.
    Και επιπλέον η ψωροκώσταινα που ενώ ο ΟΤΕ είναι ΑΕ δεν του επιτρεπει να κάνει μειώσεις και ν'αφαιρέσει πάγια γιατί την θεωρεί ακόμα "Κρατική εταιρεία" και την μείωση την θεωρεί αθέμιτο ανταγωνισμό και έχει αφήσει τους ενναλακτικούς ν'αλωνίζουν και μετά να ρίχνουν και καμιά "φούσκα" αφήνοντας τον κόσμο να ψάχνεται.
    Συγνώμη γιά το ύφος αλλά τα παίρνω όταν κάνουμε άδικες επιθέσεις.

  20. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 26/02/2009 17:02:55

    @24

    Οντως! Για αλλο μιλησα κατα λάθος. Δικαιο εχεις για τα τεχνικα μερη. Μεα κουλπα...

    ...Οι εναλλακτικοί τα ρίχνουν στον ΟΤΕ, ενώ υποτιμολογούν τις υπηρεσίες τους...

    Καμμια διαφωνια. Αυτο επιτρεπει στους εναλλακτικους να μαδησουν τα κοτοπουλα. Εν τουτοις αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι για ποιο λογο οι εν γενει αναξιοπιστες υπηρεσιες στην Ελλαδα στοιχιζουν τόσο ακριβα; Ειναι οι μισθοι των στελεχων; Των συνδικαλιστων; Κατι αλλο; Ας μην ξεχναμε οτι ο κατωτερος μισθος ειναι τα 700 και οχι τα 300000 του Αθανασοπουλου πχ.

    ...Δεν μπορεί ένας πελάτης με φτηνή οικιακή σύνδεση να θεωρεί πως ένας τεχνικός πρέπει να είναι αμανάτι πάνω του....

    Σε καμμια περιπτωση αλλα παντως εχει δικαιωμα στα οσα αναφερει ο παροχος ειτε στις διαφημισεις του ειτε στα συμβολαια αλλιως αυτο λεγεται παραπλανητική διαφημιση και τιμωρείται ποινικα αν δεν κανω λαθος στις δημοκρατιες.

    @26 Ευχαριστω! Σημερα, χαρις σε εσας, εμαθα ότι για τους Ελλαδισιους, εξωτερικο είναι η Γαλλια και η Γερμανια. Οσο για την ΑΕ ΟΤΕ ας ειναι καλα η οθωμανικη μας δημοκρατια που του επιτρεπει να ειναι δικαστης και διαδικος ταυτοχρονα.

    Απο τα λεγομενα των εποπτευοντων ΕΕΤΤ και ΥΜΕ φαινεται να υπακουει σε δικους του νομους και οχι αυτούς που ισχυουν για τους υπολοιπους Ελληνες.

  21. vsaet avatar
    vsaet 27/02/2009 08:17:26

    @Κοντη Λιζα : Αναφέρθηκα μόνο σε δύο που ξέρω καλά γιά να δώσω παραδειγμα αλλά....
    ...δεν μας είπες σε ποιά χώρα ήσουν ή ΔΕΝ ήσουν! lol

  22. aris53m avatar
    aris53m 27/02/2009 19:27:20

    @ 17 Anonymous.

    Ναι ξέρω τι λες, και το σκεπτικό μου ήταν το εξής.

    Κανένας από τους δύο (μωρέ που το έχω ξανακούσει αυτό?) δεν έχει service. Αυτό που εννοούν όταν λένε service είναι δώστε μας το αριθμό σας να το αναφέρω στον τεχνικό. Και εκεί λήγει.

    Άρα αφού κανείς δεν πρόκειται να με βοηθήσει, γιατί όχι τον φθηνότερο?

    (άσε που άμα κατέχεις λίγο το είδος το ΜΟΝΟ που χρειάζεσαι από αυτούς είναι connectivity).

    Σωστός?

  23. top avatar
    top 18/01/2010 14:11:53

    Ρε ΕΥΔΑΠ, λίγο φιλότιμο! Σας ειδοποιήσαμε από τις 10,10 π.μ. σήμερα 18 Ιανουαρίου 2010 (Απάντησε η θέση 71) ότι υπάρχει διαρροή νερού της ΕΥΔΑΠ στο δρόμο (Γωνία 28ης Οκτωβρίου και Τερψιθέας στο Π. Φάληρο).

    Κανένας δεν ήρθε ακόμα (14,20 μμ), και η διαρροή συνεχίζεται.

    Ρε! Ρίξτε καμιά καμπάνα, διώξτε κανέναν, ποιος θα πληρώσει με τους λογαριασμούς αυτό το νερό που χύνεται άδικα:

    Ρε ΕΥΔΑΠ!!!!