#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2011 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαμαντοπούλου: ΠΑΣΟΚ ή ... δραχμή



Συγγνώμη από μαθητές και γονείς για την αναταραχή που επικρατεί με την εκτύπωση των σχολικών βιβλίων ζήτησε, μιλώντας στον ΒΗΜΑ 99,5, η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, η οποία καταλόγισε ευθύνες στο Ελεγκτικό Συνέδριο.

"Ούτε οι γονείς, ούτε οι μαθητές, ούτε οι καθηγητές οφείλουν να κατανοήσουν τις αδυναμίες του κράτους. Ζητώ συγγνώμη για την ταλαιπωρία αυτή και αναλαμβάνω την ευθύνη για να βρεθούν λύσεις" είπε η υπουργός.  Και πρόσθεσε: "Έχω ζητήσει από το υπουργείο Δικαιοσύνης να ελέγξει την υπόθεση και να αποδοθούν ευθύνες"

Διαφοροποιούμενη εξάλλου σαφώς από τον άλλο δελφίνο Βενιζέλο (που θέλει όπως έχουμε γράψει εκλογές) , δήλωσε κατηγορηματικά αντίθετη στο ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών και εξέφρασε την εκτίμηση ότι στην περίπτωση αδυναμίας λήψης αποφάσεων και εσωτερικού χάους, όλα τα αρνητικά σενάρια είναι ανοικτά, συμπεριλαμβανομένου της εξόδου από την Ευρωζώνη.

Μιλώντας για τις επερχόμενες εκλογές και τα μετεκλογικά  σενάρια , είπε μεταξύ άλλων πως "θα χρειαστεί μια άλλη κυβέρνηση να κάνει τα ίδια πράγματα με τις ίδιες συγκρούσεις ή δεν θα βγει κυβέρνηση, άρα θα χάσουμε κάνα τρίμηνο στις εσωτερικές ισορροπίες για να βγει η κυβέρνηση... Όλα αυτά δεν θα οδηγήσουν σε διαφορετικά πράγματα, τουλάχιστον όσο το ευρωπαϊκό σύστημα είναι έτσι όπως είναι, γιατί αν στην Ευρώπη υπάρχουν άλλες εξελίξεις, τότε και εδώ θα υπάρχουν άλλες εξελίξεις... Πολύ φοβάμαι ότι ο επόμενος πρωθυπουργός στο τέλος αυτής της περιπέτειας μπορεί να μην είναι πρωθυπουργός του ευρώ και να είναι πρωθυπουργός της δραχμής. Το λέω ως μια ακραία προσέγγιση, σε μια χώρα που ελπίζω ότι ποτέ δεν θα γίνει.

Αν πάμε σε εσωτερικό χάος, σε μη δυνατότητα αποφάσεων, να χάνονται οι μήνες και οι ημέρες, να προσπαθούμε εμείς εσωτερικά να κάνουμε ισορροπίες στο Κοινοβούλιο, να μην μπορούμε να κάνουμε κυβέρνηση, θεωρώ ότι όλοι οι κίνδυνοι είναι ανοικτοί.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στα όσα είπε  σήμερα, στο ρ/σ «Βήμα FM», η υπουργός Παιδείας κα Διαμαντοπούλου, για κινδύνους εξόδου από το Ευρώ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Μόνο και μόνο που λέει τη λέξη “δραχμή”, η κα Διαμαντοπούλου τρομοκρατεί τους πολίτες και προκαλεί τεράστια ζημιά στην εθνική μας οικονομία. Δεν είδε η κα Διαμαντοπούλου ότι τα spread έφτασαν σήμερα στις 1.730 μονάδες; Ούτε άκουσε τις δηλώσεις του κ. Ρομπάι, ο οποίος απέκλεισε την έξοδο της Ελλάδος από το ευρώ;

Αναγνωρίζοντας ευθέως την προοπτική αυτοδυναμίας της Νέας Δημοκρατίας στις επόμενες εκλογές –όποτε κι αν γίνουν– προσπαθεί να ξορκίσει τις κάλπες, καταφεύγοντας στην έσχατη κινδυνολογία.  Συνεχίζοντας τα εκβιαστικά διλήμματα, για χρεοκοπία και στάση πληρωμών, που εγκαινίασαν ο κ. Παπακωνσταντίνου, ο κ. Πάγκαλος και η κα Δαμανάκη, η κα Διαμαντοπούλου επανέρχεται σήμερα στα καταστροφικά σενάρια επιστροφής στη δραχμή.

Πρόκειται για ανεύθυνα και επικίνδυνα παιχνίδια μιας κυβέρνησης που βάζει πάνω απ’ όλα το κομματικό της συμφέρον».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2011 12:48:29

    Παλιά τους τέχνη, κόσκινο στο ΠΑΣΟΚ. Με ολίγη από... '88-'89. Και τότε, αν θυμάστε, οι υπουργοί απαξίωναν τη Δικαιοσύνη επειδή είχε στριμώξει το ΠΑΣΟΚ στα σχοινιά για τα διάφορα σκάνδαλα της εποχής.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 05/09/2011 17:28:58

      Ναι, την έσκισαν την γάτα και τότε...

  2. Ignoramus avatar
    Ignoramus 05/09/2011 12:48:31

    αυτη δεν είναι που ειχε βλεψεις ακομη και για πρωθυπουργια; τωρα καταλαβε οτι αλλο η ευροβουλη και αλλο η Ελλαδα. Κόντυνε λιγο η *&%$ να μην την χαρακτηρισω.

  3. Απορία avatar
    Απορία 05/09/2011 12:50:50

    Αυτή πέρυσι δεν κατάργησε τον ΟΕΔΒ και φέτος που δεν της βγήκαν τα βιβλία τον αναβάθμισε; Τι μας τσαμπουνάει τώρα. Ανικανότητα δική της είναι η όλη ιστορία.

    • Greek Ninja avatar
      Greek Ninja @ Απορία 05/09/2011 17:51:36

      Ανίκανοι ονομάζονται αυτοί που ενώ έχουν αγαθά κίνητρα, αδυνατούν να φανούν αποτελεσματικοί. Αυτοί που συνειδητά καταλύουν τα θεμέλια της ελληνικής παιδείας, καλούνται αλλιώς...

      • madprof avatar
        madprof @ Greek Ninja 06/09/2011 16:39:29

        Γιατί επιτρέπεται ακόμη η απαράδεκτη άνευ δικαιολογητικών απουσία ανήλικων από το σχολείο, χωρίς την άμεση ενημέρωση των γονέων, ειδικά σήμερα που οι κίνδυνοι είναι άμεσοι για τους εφήβους;
        Η "μεταρρύθμιση" της ΓιανΚουτς α) με την ισοτιμία του πτυχίου των ΤΕΕ και απολυτηρίου Ενιαίου λυκείου (Ε.Λ., απίστευτο και όμως αληθινό!) δηλαδή τον έμμεσο τρόπο ώστε οι απόφοιτοι του Ε.Λ. να οδηγούνται υποχρεωτικά στα ιδιωτικά ΙΕΚ έναντι αδράς αμοιβής και β) με την αναδιάρθρωση των μαθημάτων των λυκείων είχε ως αποτέλεσμα α) εκκένωση των ΤΕΕ λόγω έλλειψης μαθητών και β) την Αλβανοποίηση και αδρανοποίηση χιλιάδων εκπαιδευτικών, τεχνικών ειδικοτήτων : πληροφορικής, οικονομίας, αποφοίτους πολυτεχνικών σχολών κλπ!
        Ουαί τοις κομματοπολτοποιημένοις τε υπερχρεωκοπ-ημένοις τε κεκρετινισμένοις!

        • madprof avatar
          madprof @ madprof 06/09/2011 16:50:54

          Δεν θέλω να αναφερθώ στο αίσχος του άμεσου διορισμού των πολυτέκνων, με προτεραιότητα επιλογής σχολικής μονάδας έναντι των συναδέλφων με προυπηρεσία σε όλες τις παραμεθόριες περιοχές, της ΤατιανοΤσιτσιολινοΚώσταινας του κουρασμένου λαπά!

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ Απορία 05/09/2011 20:13:16

      και μαλιστα τον συγχωνευσε με το πλεον αμαρτωλο πρασινο ΕΑΙΤΥ

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Απορία 05/09/2011 23:51:41

      ΄Πάλι καλά που δεν είπε οτι φταίει η ΝΔ.!

  4. Kargia avatar
    Kargia 05/09/2011 12:52:54

    Βάλε έναν διαδραστικό πίνακα να παίζει καραγκιόζη στα παιδιά,και έληξε το θέμα Αλογομούρα. Άλλωστε έχεις μεγάλη εμπειρία για δολοπλοκίες (και ότι άλλο) πίσω από τον μπερντέ.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Kargia 05/09/2011 12:56:38

      Είσαι άπαικτη!

  5. sawas avatar
    sawas 05/09/2011 12:59:02

    Να ετοιμάσει την παραίτηση της για να αποδεχτώ την συγνώμη της.......για λόγους ευθιξίας......... Χαχαχαχα!!!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ sawas 06/09/2011 09:30:24

      Χαχαχαχαχαχαχαχα!

  6. zame avatar
    zame 05/09/2011 13:08:03

    ENA ΣΥΓΝΩΜΗ ομως ακομα ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ για τα 20 χρονια που αλλαξαν & εξιδανίκευσαν την ΛΑΜΟΓΙΑ .. αλλοίωσανε ακομα και την οικογενειακη διαπεδαγωγηση..(γιατι η Πολιτικη πρεπει & να διαπαιδαγωγεί)..& γεμισανε οι καφετεριες απο "ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ"που ψαχνανε πως να τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΣΟΥΝΕ με ΑΕΡΑ..(ουτε ο γονιος δεν εστελνε το παιδι του για το "ΠΟΤΑΠΟ" μεροκαματο..)
    κανοντας τους Πολιτες αυτης της χωρας ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥΣ τεμπέληδες (αγροτικη πολιτικη) & ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ανέργους...
    (διώξανε ολες τις βιοτεχνίες στα βαλκάνια) ..και ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ..(ισως γιατι τους δωσαμε το δικαιωμα)

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/09/2011 13:16:54

    Από τη στιγμή που χάθηκε το φιλότιμο,εφευρέθηκε η συγγνώμη...ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ τους!!!Τριάντα χρόνια έχουν καθίσει στο σβέρκο της ελληνικής κοινωνίας και έχουν ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΕΙ τους πάντες με ψέματα,διαστρεβλώσεις,ανακολουθία,αναξιοπιστία...Η φετινή χρονιά τινάζεται στον αέρα!!!ΔΕΝ έχουν αφήσει τίποτα όρθιο....

  8. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 05/09/2011 13:23:05

    Η ΝΔ αλλά και τα κόμματα της αριστεράς θα έπρεπε ήδη να είχαν ζητήσει την παραίτηση της, όπως θα γινόταν σε κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα αν ξεκινούσε η σχολική χρονιά χωρίς βιβλία. Αυτό είναι το ελάχιστο ψήγμα αποτελεσματικότητας που πρέπει να έχει ένας λειτουργός του δημόσιου τομέα, τον οποίο κατά τα άλλα υποτίθεται ότι θα σουλουπώσουν.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ τηλέμαχος αναγνώστου 05/09/2011 18:36:32

      Προφανώς θα αστειεύεσαι όταν λες ότι η ΝΔ θα έπρεπε να έχει ζήτήσει την παραίτησή της. Δεν έχει περάσει σχεδόν ουτε μία εβδομάδα απο τότε που ψηφίζοντας το πανεπιστημιοκτόνο νομοσχέδιό της για την ανώτατη παιδεία, την ανέδειξε στην πιο επιτυχημένη υπουργό του ΠΑΣΟΚ και πρωτοπόρο της πολυπόθητης, απο το κατεστημένο, συναίνεσης!

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 05/09/2011 13:26:38

    ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ...
    ΜΑΛΛΟΝ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ "ΛΑΘΟΣ" ΤΗΣ ΣΤΟ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ"!!!
    "Παρά τις επίμονες παρεμβάσεις μου, η απόφαση καθυστέρησε" κλπ, κλπ, κλπ...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΜΑΝΙΑ 05/09/2011 13:33:56

      Σε τι "σχολές" έχει θητεύσει η εν λόγω κυρία για να έχει διαφορετική κουλτούρα;

      Από τα 24 της, η μόνη της ενασχόληση ήταν η δοτή πολιτική: ξεκίνησε από διορισμένη νομάρχις Καστοριάς. Πώς να μην έχει εγκολπωθεί λοιπόν το παραδοσιακό "κατόπιν ενεργειών μου";

      Ειλικρινά απορώ πώς υπάρχει και κόσμος εκεί έξω που τη θεωρεί "εκσυγχρονίστρια" πολιτικό...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Αυριανιστής 05/09/2011 15:43:21

        Κοζάνης...

        • tsofa avatar
          tsofa @ ΑΡΚΑΣ 05/09/2011 17:47:24

          σωστα το γραφει,διορισμένη Νομάρχης Καστοριάς,και μετα ήταν υποψήφιαστην Κοζάνη και δεν βγήκε,ενω θα μπορούσε να έπαιρνε την έδρα του Βλαχόπουλου αλλα δεν έκανε ένσταση,και στις άλλες εκλογες βγήκε 1Η με 22000 σταυρούς,αν θυμάμαι και κατόπιν έφυγε απο την Κοζανη και την ξέχασε αμμέσως χαχα,βλέπετε την απορόφησε το γιγαντιαίο έργο στο υπουργείο

    • sofia avatar
      sofia @ ΜΑΝΙΑ 06/09/2011 10:51:46

      ΝΑΙ, ΜΕΘΟΔΟ ΧΡΙΣΤΟΦΙΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΚΙ ΑΥΤΗ... ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ("ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ"... ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ!!!)

  10. danaos avatar
    danaos 05/09/2011 13:30:22

    Κόμη κι εγώ θα της ζητήσω συγνώμη: Συγνώμη κ.Μπίλντερμπεγκ που δεν θα σας ψηφίσω -ποτέ δεν σας ψήφισα εξ άλλου-αλλά και αν χρειαστεί θα είμαι και μάρτυρας κατηγορίας για τα δεινά που φέρατε σ' αυτόν εδώ τον τόπο! Οχιά!

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 05/09/2011 13:41:11

      Κάποτε εκεί στο ΥΠ.ΑΝ. με υπουργό τον Ακη ,υπήρχε και μια εργαζόμενη που περίπου 5 το απόγευμα πήγαινε το ασθενοφόρο και την επήγαινε στο νοσοκομείο απο υπερκόπωση ,απ ο τότε φαινότανε ότι θα γίνει σπουδαία κατόπιν ενεργειών της.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ danaos 05/09/2011 14:25:39

      Δαναέ,δεν έχουν αφήσει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ άρθιο!!!Έχουν διαλύσει τα ΠΑΝΤΑ!!!Η χώρα ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ!!!Έχουν ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ όλους τους τομείς της δημόσιας ζωής και οδηγούν μια ολόκληρη κοινωνία στην ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ,στη ΦΤΩΧΕΙΑ,τη ΔΥΣΤΥΧΙΑ....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ danaos 05/09/2011 14:43:14

      Γιατί σε ενικό αριθμό η λέξη ''οχιά''; τρεις είναι!
      Τριμούτσουνες οχιές θα έλεγε ο Κωνσταντάρας...είναι οικτρός κι αισχρός ο τρόπος που προσπαθεί να δικαιολογήσει τα οικτρά κι αισχρά...
      Όλοι πλέον έχουμε καταλάβει τι εννοούσατε με τη φράση ''Πρώτα ο μαθητής''...τα παιδιά είναι τα πρώτα θύματα της ανθελληνικής πολιτικής σας!

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ danaos 05/09/2011 14:45:32

      Για ποια συγνώμη μιλάει; Από πέρυσι δεν ετοίμαζε την κοινή γνώμη για τα CD αφού είχε προαναγγείλει και την κατάργηση του ΟΕΒΔ;
      Είναι λαμόγια, ψεύτες και ανθέλληνες που μισούν την ελληνική παιδεία και τα ελληνικά γράμματα. Αλλά τι τα θέλει η ελληνική νεολαία τα γράμματα;
      Ας γίνουν ηλεκτρολόγοι και καθαρίστριες στους ΟΤΑ για να έχουν ετήσιο εισόδημα από 40000 ως 90000E . Οι εκπαιδευτικοί και οι γιατροί (του δημοσίου) έχουν από 15000 ως 21000Ε το χρόνο.
      Άρα κάψτε τα αχρείαστα βιβλία.
      Ζήτω τα CD και τα DVD-ειδικά αν είναι και της Τζούλιας

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΓΙΑΝΝΑ 05/09/2011 15:04:53

        Από τη μια κλείνουν σχολεία, για να εξοικονομήσουν χρήματα κι αμόρφωτους, κι από την άλλη δαπανούν και 300.000 ευρώ για ''μεταφορικά''...

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ danaos 05/09/2011 15:56:40

      Οχιά! Σωστός χαρακτηρισμός!

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/09/2011 13:43:15

    Από εκείνα εκεί τα 32 δις ευρώ που φέρνανε προεκλογικά μαζί τους δεν περίσσεψε τίποτα για την Αννούλα του χιονιά;

  12. Απορία avatar
    Απορία 05/09/2011 13:56:25

    ΠΑΣΟΚ μια δραχμή

  13. Lampros avatar
    Lampros 05/09/2011 14:09:16

    Τρόμαξα προς στιγμήν. Ειδα να λεει "αναλαμβάνω την ευθύνη..." και νόμιζα πως ενας ΠΑΣΟΚΟΣ θα πει πως φταιει κάποιος άλλος εκτός του Καραμανλή. Αλλά επανηλθε η καρδιά μου στην θέση της. Η πλήρης φράση ειναι "αναλαμβάνω την ευθύνη...για να βρεθούν λύσεις" Κουτα παιδια... γινεται να φταιει το ΠΑΣΟΚ???? Το ΠΑΣΟΚ μονο σώζει...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Lampros 05/09/2011 14:45:40

      Ευτυχώς Lampro άντεξες, γιατί δεν ολοκλήρωσε κι ο Λοβέρδος τις εκπληκτικές αλλαγές στην Υγεία..

    • sofia avatar
      sofia @ Lampros 06/09/2011 10:53:33

      ΚΑΛΟΟΟΟΟ!!!

  14. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 05/09/2011 15:00:08

    ΤΟ πασοκ εχει παντα δικιο ,επι παντος θεματος , εις παντα χρονο, και καθε τοπο .Οσοι δεν το εχετε αντιληφθει εισθε εναντια στο λαο και στο βαθεμα και το πλατεμα του σοσιαλησμου. Πασοκον νουθετειν η θανοντα θεραπευειν ταυτον. Ηρεμηστε παλι θα σωθουμε απο την κακια δεξια και με δραχμη και με πασοκ η οβολο.

  15. Pluto avatar
    Pluto 05/09/2011 15:07:50

    "Αυτή η δραχμή είναι δική σου,μην αφήσεις τον Παπανδρέου να σου την πάρει!"'. Βρε πως αλλάζουν οι καιροί.....
    Είμαστε ήδη στα μπαλκόνια.....

  16. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 05/09/2011 15:09:00

    Η σοβαρή μεταρρύθμιση στην τριτοβάθμια εκπ/ση, ή οι αποσπάσεις καθηγητών και άλλα διαχειριστικά ζητήματα που διεκπεραίωσε επιτυχώς, δεν αποτελούν άλλοθι ούτε για καταργήσεις σχολικών μονάδων -δεν μιλάω για κινήσεις εξορθολογισμού σε γειτονικά σχολικά συγκροτήματα-, ούτε για την κατάρρευση της εθνικής κουλτούρας, ούτε για το χάλι με τις ειδικές κατηγορίες που αποτέλεσαν "εισιτήριο" δωρεάν εισόδου στα πανεπιστήμια και το ακόμα μεγαλύτερο χάλι με τη διανομή των βιβλίων...
    Πρέπει να συνειδητοποιήσουν πως δεν αξιολογούνται από γλείφτες ή μανιασμένους αντιπολιτευόμενους, αλλά από τη πλειονότητα της κοινωνίας που βιώνει καταστάσεις και κατά περίσταση σχηματίζει ανεξάρτητη άποψη.

  17. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/09/2011 15:23:37

    Βλέπουνε ότι χάνουνε και αρχίσανε τους εκβιασμούς και τα ψέμματα....'Αφού δεν γίνεται τίποτα διαφορετικό , δεν υπάρχει αυτοδυναμία, κινδυνεύει η χώρα να γυρίσει στη δραχμή'( και λοιπές ...ακακίες ), 'ψηφίστε μας να σας σώσουμε' . Θα βγεί ο Α.Σ. και θα βγει με αυτοδυναμία και το ξέρει και η κακιασμένη οχιά(μπράβο Δαναέ!) και οι άλλοι ,γι'αυτό έχουν λυσσάξει!Ειδικά αυτή ,που ηδονίζεται να δολοπλοκεί και να καταστρέφει.

  18. φωνη avatar
    φωνη 05/09/2011 16:01:04

    Η Διαμαντοπούλου το μόνο που θέλει είναι να μην πάμε σε εκλογές για να φθαρεί κιάλλο ο χοντρός και να της αδιάσει τη γωνιά στην κούρσα διαδοχής.

    Όλα τα άλλα είναι μια σκέτη τρομοκράτηση και εκβιασμός προς το λαό για να εξασφαλίσει το πολιτικό μέλλον που φιλοδοξεί να έχει.

    • Greek Ninja avatar
      Greek Ninja @ φωνη 05/09/2011 17:55:58

      Μπράβο, μες στο μυαλό μου είσαι... Οξυδερκέστατο σχόλιο!

      • φωνη avatar
        φωνη @ Greek Ninja 06/09/2011 01:08:35

        Ο Παπανδρέου λέει για εκλογές το 2013 για να μην βρει μπροστά του εκλογές πριν τελειώσει τη δουλειά που του έχουν αναθέσει τα αφεντικά του.

        Ο Βενιζέλος θέλει να πάμε τώρα σε εκλογές για να χρεωθεί την αποτυχία ο ΓΑΠ να μην καεί άλλο ο ίδιος και να βγει αρχηγός.

        Η Διαμαντοπούλου θέλει να καθυστερήσουν οι εκλογές για να καεί και ο Βενιζέλος.

        Και οι 3 τους σκέφτονται διαφορετικά πράγματα, αλλά και οι 3 για το καλό του τόπου!

    • sofia avatar
      sofia @ φωνη 06/09/2011 11:00:48

      ΠΟΙΑΣ ΔΙΑΔΟΧΗΣ? ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ?

      • φωνη avatar
        φωνη @ sofia 06/09/2011 11:16:42

        Της διαδοχής στην αρχηγία του κόμματος.
        Ο υψηλότερος στόχος γιαυτούς πολιτικά τώρα είναι να γίνουν πρόεδροι του ΠΑΣΟΚ.
        Και όλος τους ο καημός είναι να μη φθείρονται οι ίδιοι και παράλληλα να φθείρονται οι αντίπαλοί τους.
        Γιαυτό και στο ΠΑΣΟΚ δεν μπορούν να μαζέψουν τα κορυφαία στελέχη τους.

  19. koutarnithas avatar
    koutarnithas 05/09/2011 16:10:17

    Ή όπως λέμε, μόνος ή Γιώργος...

    • ανευ πηδαλιούχου avatar
      ανευ πηδαλιούχου @ koutarnithas 05/09/2011 17:02:46

      ΠΑΣΟΚ ή Δραχμή;
      Δραχμή.

  20. drider avatar
    drider 05/09/2011 16:24:50

    "Πολύ φοβάμαι ότι ο επόμενος πρωθυπουργός στο τέλος αυτής της περιπέτειας μπορεί να μην είναι πρωθυπουργός του ευρώ και να είναι πρωθυπουργός της δραχμής."

    Δεν πάει να είναι και ο πρωθυπουργός της κάλπικης δεκάρας... Εν τω μεταξύ τί γίνεται προς το παρόν με το λαό που θα έχει τη τιμή να εκλέξει τον επόμενο πρωθυπουργό;

    • sofia avatar
      sofia @ drider 06/09/2011 11:05:27

      ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΩΝ. ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΤΕΛΙΣΤΕΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ? ΜΗΠΩΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ Η ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ?
      ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΧΕ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΡΑΧΜΗ? ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ 400-500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ? ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΣΕ ΔΡΑΧΜΕΣ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΙΜΗΜΕΝΑ (ΑΝΑΤΙΜΗΜΕΝΑ...) ΣΕ ΕΥΡΩ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ...

  21. Ραββινος avatar
    Ραββινος 05/09/2011 16:49:10

    ΟΚ !Μπηκε στον καταλογο των υπευθυνων για το οικονομικο εγκλημα κατα της Ελλαδος στην μια και μονη εξεταστικη που θα γινει απο την επομενη κυβερνηση της ΝΔ αυτη της διαδρομης για το μνημονιο της οικονομικης καταδικης της ελλαδος και του λαου της ! Ηδη ο πρωην πρωθυπουργος της Ισλανδιας πηρε την αγουσα για την φυλακη για το δικο του μνημονιο !Επεται ο ΓΑΠ και οι συν αυτω ως η Μπουμπουλινα Διαμαντοπουλου !

    • juliet avatar
      juliet @ Ραββινος 05/09/2011 17:03:33

      Εδω είναι Ελλάδα ,θα στήσουνε ένα δικαστήριο θα μαζευτούν οι ''συνταγματολόγοι'' ,οι δικηγόροι θα αρχίσουνε τις σοφιστείες και στο τέλος θα αθωώσουνε.
      Μόνο λαΐκα δικαστήρια ή έστω μικτά ,έτσι θα έχεις δικαιοσύνη .Ο λαός είναι ο καλύτερος δικαστής,ο αγρότης ,η μάνα που έχασε το παιδί της στη φωτιά, ο άνδρας που έχασε τη γυναίκα του ετοιμόγεννη στη δουλειά ,τους κάψανε ζωντανούς,ποιός πλήρωσε;
      Τελείωσε λαΐκα δικαστήρια ,μόνο έτσι θα σταματήσεις τα καθε είδος λαμόγια και πουλημένα τομάρια να λεηλατούν τη Ελλάδα.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ραββινος 05/09/2011 17:14:13

      ραββινε, αυτή η εξεταστική πρέπει να γίνει και να χυθεί αιμα. Δεν μπορεί να μεινει ασυγχώρητο αυτό. Αν θέλει ο Σαμαράς ή η ΝΔ γενικότερα να μεινουν στην ιστορία ΄μονο αυτή την επιλογή έχουν

    • sofia avatar
      sofia @ Ραββινος 06/09/2011 11:09:00

      ΘΑ ΚΑΛΕΣΕΙ Η Ν.Δ. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΧΘΟΥΣ ΧΡΕΟΥΣ? ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΑ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΙΚΡΗ, ΜΕΡΙΔΑ ΕΥΘΥΝΗΣ...
      ΠΑΡ' ΟΛ' ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ.

  22. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 05/09/2011 16:57:48

    Διαμαντοπουλου, δεν προκαλεις συμπνοια, δεν προκαλεις σεβασμο, ουτε οργη ή ενταση, δεν προκαλεις ουτε καν τρομο, ή εστω τρανταχτα γέλια, ή τουλαχιστον απεραντη αδιαφορια.

    Το μονο που αναβλυζει αφθονο κοιταζοντας την ανεπαρκη, ανοητη και παντελως γελοια "Μπίλντερμπεργκ" ασχημοφατσα ειναι η ανυπερβλητη αηδια.

    Απο σενα περισσοτερο ενδιαφερον εχει ενα σακι ρυζι που καποιοι ειχαν καποτε ανεμελα ακουμπισει σε εναν οποιονδηποτε τοιχο ενος οποιουδηποτε χωριου σε μια επαρχια της δυτικης Κινας και καποια στιγμη εγυρε και επεσε.

    Δεν εισαι ο "πολιτισμενος πολιτης του κοσμου".

    Διαμαντοπουλου, φυγε!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Πεπόνης 05/09/2011 22:04:19

      Τέλειος!!!!!!!!!

  23. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 05/09/2011 17:52:05

    ΠΑΣΟΚ ή Δραχμή; Επειδή δεν πιστεύω στα διλήμματα: "Γουδή"

  24. factorx avatar
    factorx 05/09/2011 18:34:38

    Στα ταμεία των Τραπεζών οι Ελληνες

    Η προσωρινή διακοπή των διαπραγματεύσεων της ελληνικής κυβέρνησης με την τρόικα, το ενδεχόμενο της καθυστέρησης της χορήγησης της δόσης των 8 δισ ευρω ( μπορεί να δοθεί ακόμα και σε δόσεις), η πιθανότητα το κράτος να κηρύξει έστω και προσωρινά στάση πληρωμών και, βεβαίως, οι δηλώσεις έχει δημιουργήσει σημαντικές
    εστίες ανησυχίας για μια ακόμα φορά στους έλληνες τραπεζίτες.

    Σύμφωνα με κορυφαία στελέχη χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων «σήμερα η εικόνα όπως διαμορφώθηκε στις τράπεζες ήταν ανησυχητική καθώς οι περισσότεροι πελάτες των τραπεζών που έμπαιναν στα υποκαταστήματα ρωτούσαν τους υπάλληλους των τραπεζών τι μέλει γενέσθαι με το ευρω εάν θα ξαναγυρίσει η χώρα στην δραχμή κοκ».

    Σύμφωνα με τα ιδία στελέχη μεγάλες εκροές καταθέσεων δεν υπήρξαν στο βαθμό που να είναι ανησυχητικές όμως κανείς δεν μπορεί να προδικάσει τι θα συμβεί μέσα στις επόμενες 10-15 ημέρες.

    Παρά το γεγονός ότι οι τραπεζικοί προσπαθούσαν να καθησυχάσουν τους πελάτες τους ότι οι τράπεζες είναι ασφαλείς , ότι οι καταθέσεις είναι εγγυημένες εν τούτοις ο φόβος κάποιων τους οδήγησε για μια ακόμα φορά να προχωρήσουν σε αναλήψεις μετρητών προκειμένου να αποθηκεύσουν τα χρήματα αυτά σε θυρίδες η στα σπίτια τους.

    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=143655

  25. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 05/09/2011 18:45:20

    Οταν ζορίζουν τα πράγματα, βγαίνουν όλα τα φερέφωνα και αρχίζουν την ιστορία με τη δραχμή.Μια η Μαρία του Πολυτεχνείου,μία η Αννούλα του χιονιά,μία ο κάθε λιμοκοντόρος που το παίζει υπουργός,και με σκοπό να συνεχίσουν να μας εκβιάζουν για να γίνουμε όλοι ραγιάδες.Αραγε δε βαρέθηκαν?

  26. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/09/2011 20:33:55

    ''Ιδιωτικοποίηση στο εσωτερικό της δημόσιας εκπαίδευσης ή «ενδογε-
    νής» ιδιωτικοποίηση
    Οι μορφές αυτές ιδιωτικοποίησης αφορούν την εισαγωγή ιδεών, τεχνικών
    και πρακτικών από τον ιδιωτικό τομέα, έτσι ώστε ο δημόσιος τομέας να μοιά-
    ζει περισσότερο με επιχείρηση και να γίνει πιο φιλικός με τις επιχειρήσεις.
    Πράγματα, δηλαδή, όπως η επιλογή, η μεταβίβαση του ελέγχου του προϋπο-
    λογισμού, ο ανταγωνισμός μεταξύ σχολείων, ο «νέος διοικητισμός» (new
    managerialism), η ανταγωνιστική χρηματοδότηση μέσω συμβάσεων, το μά-
    νατζμεντ της απόδοσης και το επιχειρηματικό πνεύμα.
    Ιδιωτικοποίηση της δημόσιας εκπαίδευσης ή «εξωγενής» ιδιωτικοποίηση
    Οι μορφές αυτές ιδιωτικοποίησης αφορούν το άνοιγμα των υπηρεσιών της
    δημόσιας εκπαίδευσης στη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα σε κερδοσκοπική
    βάση και τη χρησιμοποίηση του ιδιωτικού τομέα για τον σχεδιασμό, τη διοί-
    κηση ή την παροχή πλευρών της δημόσιας εκπαίδευσης. Όπως θα υποστηρί-
    ξουμε αργότερα, αυτό επεκτείνεται, επίσης, στην ιδιωτικοποίηση προγραμμά-
    των πολιτικής, αλλά και της ίδιας της πολιτικής, με παραινέσεις, συμβουλευ-
    τικές υπηρεσίες, αξιολογήσεις και έρευνες, καθώς και με τη διαμόρφωση και
    διατύπωση πολιτικής. ''
    Έκθεση του Stephen Ball και της Deborah Youdell
    Ινστιτούτο της Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου

    Θεωρώ ότι το Υπουργείο, με τις ''μεταρρυθμίσεις '' του, βρίσκεται πολύ κοντά σε ένα τέτοιο πλάνο...

    • sofia avatar
      sofia @ ΕΥΑ 06/09/2011 11:23:47

      ΑΚΡΙΒΩΣ. Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΓΕΝΙΚΩΣ, ΘΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΓΙΕΣ ΣΚΕΛΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΙ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΕΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ "ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ" ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΚΑΣΙΛΑ Η ΤΡΟΪΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ (ΚΤΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΙΓΙΑΛΟ, ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΠΛΑΖ ΚΛΠ). ΜΕΧΡΙ ΝΑ "ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ" Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ. ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ ΑΠΟΣΙΩΠΟΙΗΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΚΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ( ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΕΣ)ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΡΟΪΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΤΥΠΟΥ LIDL KAI ZARA. ΨΑΞΤΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ.

  27. BlueSky avatar
    BlueSky 05/09/2011 20:41:33

    Όχι ρε μαγδάλω δεν φταίει το Ελεγκτικό Συνέδριο, φταίει ο πρώην πρωθυπουργός Κ.Καραμανλής που δεν φρόντισε να φυτέψει έγκαιρα δέντρα για επόμενα δύο χρόνια, προς κατασκευή χαρτιού, όπως και ο επόμενος πρωθυπουργός Α.Σαμαράς που δεν φρόντισε να ποτίσει εγκαίρως αυτά που δεν φύτεψε ο πρώην, έτσι ώστε να μεγαλώσουν έγκαιρα τα δέντρα, για να χρησιμοποιηθούν ως ρώτη ύλη για την κατασκευή χαρτιού!
    Ρε πασόκια θα μας τρελάνετε, είστε άπαιχτοι!

  28. Γιαδικιάρογλου;α; avatar
    Γιαδικιάρογλου;α; 05/09/2011 21:48:49

    Καλά τη λέει και ο παπούλης μου Διαβολοπούλου.....

  29. Grigoris avatar
    Grigoris 05/09/2011 23:16:36

    Πασοκ ή Δραχμη! Εγω ψηφιζω Ολυμπιακο!

  30. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/09/2011 23:30:12

    προκειτε περι σπειρας αυτονων που μας κυβερνουν. αν κοιταξετε καλα ολοι οι υπουργοι του πασοκ ειναι μελλη της λεσχης μπιλντερμπεργκ. ολοι τους με κορυφαια φυσικα την διαμαντοπολου . τι περιμενετε λοιπον να ενδιαφερθουν για το καλο της πατριδας ? αποκλειεται. το καλο της παγκσμιοποιησης τους ενδιαφερει.

  31. Orestios avatar
    Orestios 05/09/2011 23:34:21

    Μετά τη Δραχμανάκη, έχουμε τη Δραχμαντοπούλου.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 05/09/2011 23:48:33

      !!!!! άψογο!

  32. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 05/09/2011 23:48:12

    Γιωργο - Γιωργο εισαι εδώ ? σε ζηταει η αννουλα...

  33. danaos avatar
    danaos 06/09/2011 00:28:18

    Απίθανος γλωσσοπλάστης Ορέστιε!!!

  34. xrayman avatar
    xrayman 06/09/2011 01:31:09

    Εκτός από την δραχμή υπάρχει και το Γουδί. Το γνωρίζει αυτό η φιλτάτη Άννα.

  35. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 01:41:59

    Ευτυχώς η Διαμαντοπούλου φρόντισε να υπάρχει ιστοσελίδα με τα βιβλία...αφού λοιπόν όλοι οι γονείς έχουν υπολογιστές, δεν υπάρχει και κανένα απολύτως πρόβλημα...ας τα κατεβάσουν από το διαδίκτυο...

  36. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/09/2011 01:44:09

    Τραγικό..για μας όμως!

  37. AΡΗΣ avatar
    AΡΗΣ 06/09/2011 14:36:56

    από τότε που ανακαλύφθηκε η συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο. Τα παιδάκια όμως που δε θα έχουν βιβλία τι να την κάνουν τη συγγνώμη της; Μου αρέσει ότι προβάλλεται και ως η πλέον επιτυχημένη υπουργός...με σχολεία χωρίς δασκάλους και προσεχώς χωρίς βιβλία...Να είχε ενημερώσει άραγε και γι'αυτό την αμερικανική πρεσβεία από το 2009;

    Υ.Γ. Θέλει να κάνει και εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και πληροφοριοκεντρικό σχολείο...τρομάρα της!!!