#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2010 11:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαμαντοπούλου: «Ή αυτός ή εγώ».

 

«Ή αυτός ή εγώ». Αυτή τη φράση φέρεται να χρησιμοποίησε η Άννα Διαμαντοπούλου σε συζήτηση που είχε με τον πρωθυπουργό που παρενέβη στην διένεξή της με τον υφυπουργό Παιδείας, Γ. Πανάρετος.

Οι κόντρες υπουργού και υφυπουργού είναι μεγάλες και σχεδόν δεν μιλιούνται οι δυο τους. Ο Πανάρετος αρέσκεται στο να παίρνει πρωτοβουλίες χωρίς να ρωτά την Α. Διαμαντοπούλου, η Κοζανίτισσα «τα έχει πάρει στο κρανίο» και το θέμα έφτασε στον Γ. Παπανδρέου.

Έλα όμως που ο κ. Πανάρετος είναι στενός συνεργάτης του πρωθυπουργού εδώ και δεκαετίες, από τότε που και οι δύο ήταν στο υπ. Παιδείας. Έλα που ο ίδιος ανέλαβε το εγχείρημα της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης και της πρόσληψης στελεχών μέσω βιογραφικών στο ίντερνετ. Με όχι και τόση επιτυχία ομολογουμένως.

Έτσι, ο πρωθυπουργός βρίσκεται εν μέσω εμφύλιας σύρραξης που σοβεί στο υπουργείο Παιδείας και δεν ξέρει τι να κάνει. Να αδειάσει την υπουργό του, και σημαίνον στέλεχος του ΠΑΣΟΚ (που όμως δεν είναι και τόσο θερμή Παπανδρεϊκή) ή να παραμερίσει τον στενό του συνεργάτη και σύμβουλό του.

Το δίλημμα είναι μεγάλο, όπως και το διακύβευμα αφού μαζί με το εκρηκτικό δίδυμο Κατσέλη – Παπακωνσταντίνου, απειλούν τη συνοχή της κυβέρνησης.

Προς ώρας είπε στην κ. Διαμαντοπούλου να δώσει τόπο στην οργή, αλλά η υπουργός έχει φτάσει στα όριά της. Μην εκπλαγείτε αν τη δείτε να παίρνει ανάποδες και να στρίβει από το υπουργείο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 02/04/2010 11:56:45

    Δεν γίνεται να την κάνουν και οι δύο και να πάρουν μαζί και την Δραγώνα;

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 02/04/2010 11:59:49

    Ας φύγουν πακέτο δεν μας πειράζει καθόλου, μαζί με την Δραγώνα._

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 02/04/2010 12:08:42

    Λέτε ν'άχουμε σύγκρουση Πασόκ εσωτερικού-Πασόκ εξωτερικού;(τι μου θυμίζει;τι μου θυμίζει;).Πάντως,αυτό κακό δεν είναι.Κοινωνική διαπάλη,ιδεολογική αντιπαράθεση,κάθετη διαφωνία,οριζόντια ζύμωση και σφαιρική διαπλοκή.Αχταρμάς.Αν κάτι πρέπει ν'αναγνωρίσουμε στην κυβέρνηση,είναι ότι δεν μας αφήνει να πλήξουμε.

  4. ._ avatar
    ._ 02/04/2010 12:27:06

    Θυμάμαι τον Πανάρετο από την ΑΣΟΕΕ, και πραγματικά, ακόμα δεν έχω καταλάβει πως έμπλεξε με τον θίασο αυτόν...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ._ 02/04/2010 14:52:14

      Προς ._

      από σφοδρή επιθυμία να υπηρετήσει την πατρίδα του, φαντάζομαι, όπως και όλοι οι άλλοι που τόσα χρόνια μας υπηρετούν πιστά, και μαζί και όλοι όσοι σκίζονται να μας υπηρετήσουν

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ ._ 02/04/2010 18:40:53

      Γιατί μεγάλε,βρήκε ο γύφτος τη γεννιά του.Ομοιως ομοίω αεί...βελάζει.(το 'β' δεν μου ξέφυγε ).

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Σπάρτακος 02/04/2010 18:42:13

        Ομοιος ομοίω..........μπέέέέεεεεεεεεεεεεε

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/04/2010 15:18:02

    Ε όχι και Κοζανίτισσα η Διαμαντοπούλου!

    Αθηναία είναι η γυναίκα. Βουλευτής του Κλεινού Άστεως.

    Ζήτημα είναι αν έζησε 8 χρόνια από τη ζωή της στην Κοζάνη, 4 μικρή και άλλα 4 από το 1981 ως το 1985. Η θητεία της ως βουλετού Κοζάνης δεν πιάνει, αφού όπως όλοι οι βουλευτές, θα πήγαινε στο νομό της κάποια Σαββατοκύριακα. Μεσοβδόμαδα, το μυαλό της ήταν πώς να γίνει Αθηναία. Όπως και έγινε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Στέργιος 02/04/2010 22:40:36

      Μεταξύ '81 και '85 δεν ήταν νομαρχίνα στην Κοζάνη, αλλά στην Καστοριά. Άρα, μένουν μόνο τα 4 χρόνια που έζησε στην Κοζάνη, όταν ήταν μικρή.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/04/2010 15:22:22

    Επίσης, δεν μπορώ να ξεχάσω τη δήλωσή της για τα νέα μέτρα, μια δήλωση που φανερώνει πόσο βαθύτατα ανελλήνιστη είναι η Υπουργός Παιδείας και Αγγλικών Ως Επίσημης Γλώσσας.

    Την είχε ρωτήσει ένας δημοσιογράφος τή γνωστή ερώτηση-αβάντα που κάνουν όλοι οι ασπόνδυλοι δημοσιογράφοι στους υπουργούς: "Μα είναι δυνατόν να συμφωνείτε με τέτοια μέτρα, σαν σοσιαλιστική κυβέρνηση που είστε;"

    Και η απάντηση τής Διαμαντοπούλου:
    "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ"

    Μια γραμματική τού Μανόλη Τριανταφυλλίδη που έχω στη βιβλιοθήκη μου αυτοανεφλέγη από την απελπισία της.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Στέργιος 03/04/2010 00:01:19

      Οι Ρομά έχουν συχνά μία δυσκολία με την ελληνική σύνταξη.
      Οι Κοζανίτες καταλαβαίνουν τι εννοώ...

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 02/04/2010 17:06:28

    Ο (νεοταξικος) λυκος μεσα στο (εθνικο) μαντρι. Που καταντησαμε...

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/04/2010 17:57:15

    Τό συντακτικό της σπάει κόκκαλα.
    Οὔτε αὐτή κατάλαβε τί εἶπε.Γι΄αὐτό θέλει τήν Ἀγγλική,γιά νά καταλαβαίνη τί λέει.Φαίνεται τήν κατέχει καλλίτερα.Νά φύγη ὅμως,ἀδύνατον,ὁ Σόρος δέν ἀφήνει.Πιθανότερο νά φύγη ὁ ἄλλος.

  9. thespieys avatar
    thespieys 02/04/2010 19:28:57

    Aσε που έβγαλε και τη μεγάλη της Bilderberg σχολή!

  10. Απόστολος avatar
    Απόστολος 03/04/2010 02:23:08

    Φαίνεται ότι ο Πανάρετος είναι της Σχολής (Αμερικέν) του Γιώργου , πετάμε διάφορα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα της Ελλάδος. Μία με τα κολέγια και την κατάργηση των πανελλαδικών (το παιδί το είδε στην Καλιφόρνια), μία με το opengov (κάντε βιογραφικά να διαλέξω ΠΑΣΟΚΟΥΣ) , μία με την κατάργηση της βάσης του 10.
    Το ωραιότερο είναι των ημερών, συνέταξε με τους συνδικαλιστές των αποφοίτων Υπομηχανικών, ΚΑΤΕ, ΚΑΤΕΕ , ΤΕΙ 3 χρόνων , ΤΕΙ 4 χρόνων σχέδια ΠΔ για επαγγελματικά δικαιώματα που εξομοιώνει όλους αυτούς με τους απόφοιτους του ΕΜΠ των 5 ετών και της βάσης εισαγωγής των 19,300 μορίων . Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα στις νοσοκόμες των ΤΕΙ να χειρουργούν.

    Όλα αυτά εν αγνοία της Υπουργού και με την κάλυψη όπως δηλώνει ο ίδιος του ... Γιώργου.

    Εκείνο με τα χασίσια στις γλάστρες του Γιώργου το θυμάστε;

    Χαίρε βάθος αμέτρητον.......

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Απόστολος 04/04/2010 16:21:23

      Εμ, τόσα τούβλα έχουνε με άχρηστες ειδικότητες πως θα τα διορίσουν στους φορείς της "Πράσινης ανάπτυξης".

  11. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 05/04/2010 23:30:08

    Η υπουργός μου είναι πολύ συμπαθής. Θα λυπόμουν αν έβγαινε από το κυβερνητικό σχήμα. Μη με ρωτήσετε το γιατί. Σ' αυτή τη ζωή υπάρχουν και εξολογικές καταστάσεις.