#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαλύουν την διπλωματική υπηρεσία χάριν του κατευνασμού της Τουρκίας !!!


 


Επιστολή-καταπέλτη, με την οποία κατηγορεί τον πρωθυπουργό και την ηγεσία του υπουργείου Εξωτερικών ότι «επέλεξε την οδό των ανομολόγητων χειρισμών σε καίρια εθνικά θέματα από παραθεσμικούς μηχανισμούς, προφανώς όχι με το αζημίωτο», απέστειλε χθες ο πρόεδρος της Ενωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων, πρέσβης Θ. Δασκαρόλλης. Αποτέλεσμα, «η χώρα να βιώνει άμεσα τις οδυνηρές και καταστροφικές συνέπειες της διπλωματικής και οικονομικής διαπραγματευτικής ανικανότητας των κυβερνώντων».

Του καταλογίζουν «ανομολόγητους χειρισμούς»Η επιστολή απεστάλη στους συναδέλφους του εν όψει της τρίωρης στάσης και της συγκέντρωσης που πραγματοποιούν τη Δευτέρα 16 Μαΐου στο προαύλιο του υπουργείου Εξωτερικών στη 1 μ.μ., την ώρα που ο υπουργός Εξωτερικών Δ. Δρούτσας θα δέχεται στο γραφείο του τον υφυπουργό Εξωτερικών της Ρωσίας.

Και η πρόθεση είναι οι στάσεις να επαναλαμβάνονται και οι διπλωμάτες να μπαίνουν στο κάδρο (τηλεοπτικό και όχι μόνο) κάθε φορά που ο υπουργός θα δέχεται στο γραφείο του κάποιον ξένο αξιωματούχο.

Στην επιστολή, επί της ουσίας, όπως τουλάχιστον ερμηνεύεται από διπλωματικούς κύκλους, ο πρέσβης στέλνει το μήνυμα ότι η διπλωματική υπηρεσία του υπουργείου Εξωτερικών διαλύεται «όχι λόγω της οικονομικής κρίσης, αλλά λόγω της συγκεκριμένης εξωτερικής πολιτικής "μη επιβάρυνσης" των σχέσεών μας με την Τουρκία. Χάριν της πολιτικής του κατευνασμού και της εκχώρησης κυριαρχίας των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων».

Νεο - οθωμανισμός

Σαρκαστικά δε, οι ίδιοι κύκλοι συμπληρώνουν: «Αφού τα βρίσκουμε με τους Τούρκους, γιατί να έχουμε πρεσβείες στη Χιλή, στο Περού ή στο Καζακστάν. Θα 'χει η Τουρκία εκεί για μας, αφού προσχωρούμε στη νεο-Οθωμανική Αυτοκρατορία».

Ο κ. Δασκαρόλλης σημειώνει ότι «η κατάργηση ελληνικών διπλωματικών και προξενικών αρχών θα εξοικονομήσει ελάχιστα σε σύγκριση με όσα θα μπορούσε να εισφέρει στον κρατικό προϋπολογισμό και έχει τεράστιο κόστος, διπλωματικό και πολιτικό. Τη διεθνή απομόνωση της χώρας».

Κι αυτό γιατί «οι ελληνικές πρεσβείες και τα προξενεία αντιμετωπίζονται σαν σχολάζουσες "αντιπαραγωγικές" ΔΕΚΟ. Οι εκάστοτε πολιτικοί μας προϊστάμενοι είναι αυτοί που απαξίωσαν την παραγωγή εξωτερικής πολιτικής από τη διπλωματική υπηρεσία. Εμφανίστηκαν παντογνώστες και με προκατασκευασμένες θέσεις, ενεθάρρυναν την αυτολογοκρισία στα τηλεγραφήματα και τις αναφορές μας».

Κατά πρωθυπουργού

Και καταλήγει βάλλοντας εμμέσως και κατά του πρωθυπουργού, καθώς διά της πλαγίας οδού αναφέρεται σε κατά καιρούς ρήσεις του Γ. Παπανδρέου: «Κατά παραγγελίαν απόντες από τις εξελίξεις, με απαξιωμένη τη θεσμική υποχρέωση λόγου και πρότασης, οι Ελληνες διπλωμάτες δεν αξιοποιούμαστε ούτε ως εναργείς φορείς εθνικού αντιλόγου στη διεθνή διαπόμπευση και δαιμονοποίηση της χώρας, για την οποία μείζονα ευθύνη έχουν τουλάχιστον επιπόλαιες κυβερνητικές διακηρύξεις περί "Τιτανικού", μειωμένης εθνικής κυριαρχίας και περίπου αναγόρευσης της πατρίδας μας σε κοιτίδα της διαφθοράς».

Ερωτηθείς για την επιστολή χθες ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Γρ. Δελαβέκουρας, αρνήθηκε να τη σχολιάσει. Περιορίστηκε να επαναλάβει, παραπέμποντας «σε κάθε δήλωση και κάθε συνέντευξη του υπουργού Εξωτερικών», ότι «δεν υπάρχει καμία πολιτική κατευνασμού, καμία απεμπόληση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 13/05/2011 12:35:00

    Ο όρος "εθνική προδοσία" που σε κάποιους φαίνεται ή φαινόταν υπερβολικός αποκτά δυστυχώς το πλήρες και αληθινό της νόημα μετά από αυτή την ανακοίνωση. Ότι και αν πεί κανείς είναι λίγο. Το χειρότερο όμως είναι ότι αυτή η πολιτική βρίσκει πολλόυς σύμφωνους ή παθητικά αδιάφορους λόγω οικονομικών προβλημάτων αλλά και τυφλής εποιστοσύνης στο ΠΑΣΟΚ. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τύποι. Πάρα πολλοί δυστυχώς...

  2. enianos avatar
    enianos 13/05/2011 12:38:12

    Γράμματα ξέρουν για να γράψουν ομαδικά τις παραιτήσεις τους ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ enianos 13/05/2011 12:45:23

      Νομιζω μια ομαδικη παραιτηση Διπλωματων, θα ειναι χειροτερη απο το ΓΑΠ και το Δρουτσεικο!!
      Επιστολη προ τη Βουλη υπογεγραμμενη απ ολους, και κοινοποιηση της σε ολα τα ΜΜΕ... τους θελουμε να κρατουν τον Ελληνισμο εκει που ειναι !!
      φαντασου να φυγουν ολοι.... και ο ΕΛληνας να μην εχει ποια πορτα να χτυπησει !!
      Ολα τα Προξενεια και Πρεσβειες ειναι ΕΛΛΑΔΑ !

      ΠΠ

  3. Pyrros avatar
    Pyrros 13/05/2011 12:38:17

    Τι λέει η ΝΔ για όλα αυτά; Ελπίζω να μη συμφωνεί με τη στάση της κυβέρνησης.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Pyrros 13/05/2011 13:21:59

      Αγαπητέ Πύρρο, λες να συμφωνεί η ΝΔ μ΄ αυτές τις αθλιότητες;

      Εδώ πρέπει να συνειδητοποιήσει ο καθένας μας που ζει στην Ελλάδα, ότι με τη τακτική αυτή που ακολουθείται από τον φον Δρούτσας και τον ΓΑΠάκη ΚΛΕΙΝΟΥΝ τις πόρτες στον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ.

      Αυτά.

      Φιλικά
      Αρκάς

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 12:42:24

    Εκκρεμες ΠΑΣΟΚ, πονηρη και γατζωμενη στην Εξουσια πασει Ελληνικη Θυσια!
    Να παζαρεψει τα παντα, αρκει το ΓΑΠ ο συζητητης με τους πολλους φιλους, να ειναι εκει!! ΕΞΩ.. να φωτογραφιζεται.. να ειναι το ονομα του σε λιστες επισκεπτων και ομιλητων.. περι πορτοκαλεας!.. Αυτο ειναι το ΓΑΠ.

    Ποια εξωτερικη πολιτικη? Τα σκι? Ο Δρουτσας με την ΑΟΖ της μοδας? Ποια Αννουλα με σχολεια μειονοτικων?? Ποιος Λοβερμαν με Υγεια σε λαθρομεταναστες? Ποια Εθνικη Αμυνα και Αστυνομια χωρις ανταλλακτικα και βενζινη ??

    Το αστρο του ΓΑΠ ακτινοβολει επικινδυνα στον ουρανο του Global Govenrance.
    Το ΓΑΠ ειναι χειμαρος μπορδολολογιας και Πρασινιας...

    Φανταζεται καποιος τον Αντωνη αναμεσα στα μεμετια με ΑΟΖ ?? χαχαχααααα

    ΠΠ

  5. Απορία avatar
    Απορία 13/05/2011 12:58:15

    Η ΝΔ τι κάνει γι'αυτό; Δεν αρκούν μόνον δηλώσεις το πράγμα είναι σοβαρότατο.

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 13/05/2011 13:07:25

    Προς FACTORX

    Παρακαλώ με ανάρτησή σας να αναδείξετε την πασοκοχούντα που επιβλήθηκε μετά το Ζαππειοπ ΙΙ και τα γεγονότα στην Αθήνα...
    Eξηγούμαι:
    Σε κανένα Blog δεν μπορεί κανείς πλέον να αναρτήσει άρθρα ή σχόλια...από την Τετάρτη το βράδυ συμβαίνει...
    Θα θέλαμε ενημέρωση αν το φαινόμενο είναι τοπικό ή γενικότερο...

    ευχαριστώ

  7. GSV avatar
    GSV 13/05/2011 13:09:38

    Γιατι αραγε οι Τουρκοι ναυπηγουν αποβατικα πλοια?

    Ποια η γνωμη του κυπριακου λαου για τον συμπατριωτη τους κ. Δρουτσα?

    Γιατι ο πρωθυπουργος μας δεν μας εχει πει οτι ειναι και Τουρκος... αφου ηδη μας εχει εξομολογηθει οτι ειναι πρωτιστως Ιρλανδος, Πολωνος, Ισπανος, Πορτογαλος και στο τελος λιγο Ελληνας?

    Γιατι απαξιωνονται με τοσο εμφανη τροπο οι ενοπλες δυναμεις μας?

    Πως νομιμοποιηται η κυβερνηση να εχει μυστικες συνομιλιες με τους Τουρκους χωρις να ενημερωνεται ο Ελληνικος λαος?

  8. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 13/05/2011 13:30:30

    GSV, Aπορία,
    μήπως ξεχνάτε μια συμφωνία που υπέγραψαν κάτι καλά παιδιά και την καινούργια που ετοιμάζονται να υπογράψουν; Έχει και όρους η συμφωνία.......

    • GSV avatar
      GSV @ Ναυσικά... 13/05/2011 14:12:51

      Αν και ειμαι κατα της συνομωσιολογιας θα μπω στη διαδικασια να σκεφτω κατα αυτο το τροπο,

      Η οικονομικη και στρατιωτικη ισχυς μια χωρας καθοριζουν το μεγεθος της διπλωματικης της ισχυος.

      Παρατηρουμε μια σκοπευμενη οικονομικη υποδουλωση της χωρας καθως και ενα οργανωμενο σχεδιο απαξιωσης των ενοπλων δυναμεων. Σε αυτο το σημειο εχει μεγαλη σημασια να δουμε το πινακα τις μειωσεις αμυντικων δαπανων που εχει αναγγειλει η κυβερνηση και αυτες που προτεινει η ΝΔ. Απο τη μια η κυβερνηση προωθει μειωση 1.2 δις ευρω και η ΝΔ προτεινει 500 εκ. ευρω. Μια διαφορα της ταξεως των 700 εκατομμυριων. Τι σημαινουν 700 εκατομμυρια? 10 αεροσκαφη f-16.

      Επομενως, μια συντονισμενη αποδομηση της οικονομιας και της στρατιωτικης ισχυος θα εδινε αυτοματα το απαραιτητο αλλοθι για τη δημιουργεια τετελεσμενων.

      Ειμαστε αδυναμοι οικονομικως και στρατιωτικως, θα ισχυρισθουν, γιαυτο πρεπει να υποχωρησουμε στις απαιτησεις τους. Θα σε εχουν πεισει γιαυτο, διοτι η ανεργεια στην Ελλαδα θα καλπαζει, οι φωνες περι χρεοκωπιας θα πληθαινουν, στις ενοπλες δυναμεις θα βλεπεις να δημιουργειται χαος.

      Ετσι δημιουργειται η παγκοσμια διακυβερνηση. Οταν θα σου εχουν προκαλεσει τοσο φοβο, στο τελος θα εμφανισθει ενας υποτιθεμενος μεσσιας απο το εξωτερικο και θα σε αναγκασουν να ζεις υποδουλωμενος και να λες και ευχαριστω. Θα δεις τι εχει να γινει με τα πετρελαια. Συνεκμεταλλευση με τους Τουρκους, και επειδη η Ελλαδα χρωσταει, το μεριδιο της δεν θα το δει ποτε!

      Πραγματικα εχει ενδιαφερον η αποψη του κυπριακου λαου για τον συμπατριωτη τους και υπουργο εξωτερικων μας κ. Δρουτσα.

  9. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 14:24:28

    Mε την πολιτική ΠΑΣΟΚ η Ελλάδα μετατρέπεται σε failed state

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Orestios 13/05/2011 18:01:16

      Ε, "μα τι θελετε να κανουμε"
      copyright Σημιτης.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Orestios 13/05/2011 18:09:56

      και λογικα να το δεις, αν το ΠΑΣΟΚ συνηθισε να κυβερνα με μιζες, τι μιζες δηλαδη, ΜΙΖΑΡΕΣ, κι αν δεν υπαρχει σαλιο στα ταμεια τοτε θα παει στους Τουρκους, στους Αμερικανους κι οπου αλλου μπορει για νεες μιζες. Κακως νομισαν πολλοι οτι οταν καταρευσουν τα ταμεια στην Ελλαδα θα φυγουν κι ολοι αυτοι. Μην πω οτι ακριβως ΑΥΤΟ περιμεναν για να βγαλουν ακομη περισσοτερα. Για παραδειγμα κοιταξτε τις μελλοντικες αποδωσεις των CDS. Γιατι να μη θεωρησω οτι εβαλαν επιτηδες τη χωρα σε μια τροχια χρεωκοπιας γιατι θα αξιζε ακομη περισσοτερα σαν λαφυρο χωρις να λογαριαζουν την αντιδραση των Ελληνων που δεν αντιληφθηκαν ψηφιζωντας τους "δωστα ολα" του ΠΑΣΟΚ οτι θα φταναμε σε αυτη την ανεχεια.

  10. Aeroporos avatar
    Aeroporos 13/05/2011 15:02:29

    Ά ρε οθωμανικό που χρειάζονται Μερικοί- Μερικοί. !!!!!!!! και ο νοών νοείτω !!!!!!!
    Άντε καρντάση μου, βολεψέ τους !!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aeroporos 13/05/2011 16:06:59

      Αυτό θα ήταν ευτυχία για αυτούς που αναφέρεσαι.

  11. xriteo avatar
    xriteo 13/05/2011 15:23:11

    Εσπαγα τοσο καιρο το κεφαλι μου,τι μου θυμιζει ο Νταβουντογλου! Τον Αρτεμη Ματσα......"ειναι φιλοι μας οι γερμανοι...χιχιχιχι!!!"

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/05/2011 16:16:47

    Όσο έπεφταν τα μπικικίνια για να μένει ο κύριος πρέσβης στη βίλλα στο Παρίσι και στο Μπουένος Άιρες και να πηγαίνει από δεξίωση σε δεξίωση, δεν υπήρχε πρόσδεση τής Ελλάδα στον νεο-οθωμανισμό. Όλα ήταν ωραία και καλά. Κύριε πρέσβη, μας κακομαθαίνετε!

    Με το που κόπηκαν λίγο οι αποδοχές, άμεσες και έμμεσες (γιατί οι διπλωμάτες ζουν όπως οι βασιλιάδες, όχι από τον μισθό τους, αλλά από τα λούσα που φεσώνουν στο κράτος σαν -τάχα μου- λειτουργικά έξοδα), ξύπνησε ο πατριωτισμός μέσα στον κύριο πρέσβη.

    Δυστυχώς, η κυβέρνηση δεν διαλύει τίποτα που δεν ήταν ήδη διαλυμένο από μόνο του:
    1) Στα προξενεία τής Ρωσσίας και της Γεωργίας, πιθανώς και σε άλλες πρώην σοβιετικές χώρες, λειτουργούσαν (λειτουργούν;) κυκλώματα παράνομων ελληνοποιήσεων που καθόλουν δεν ενοχλούσαν τον κ. Δασκαρόλλη.
    2) Στο προξενείο τού Λος Άντζελες αρνήθηκαν να με βοηθήσουν να κάνω ένα πληρεξούσιο λέγοντας ψέμματα ότι τάχα δεν είχαν λάβει το φαξ μου, κι ας είχα την απόδειξη αποστολής στο χέρι μου. Ούτε ένας υπάλληλος του εκεί προξενείου δεν εδέησε να μου δώσει το όνομά του.
    3) Στα προξενεία της Γερμανίας γίνεται τέτοιο μπάχαλο που οι ομογενείς έρχονται στην Ελλάδα να βγάλουν διαβατήρια.
    4) Στο προξενείο τής Τρίπολης στη Λιβύη, οι διπλωμάτες έγιναν αέρας κοπανιστός αφήνοντας τους Έλληνες της Λιβύης στην τύχη τους - ευτυχώς που υπάρχει Μητροπολίτης στην Τρίπολη (οι παπάδες δεν εγκαταλείπουν ποτέ το ποίμνιό τους).
    5) Η πρεσβεία μας στο Παρίσι διαθέτει/νοικιάζει ένα κτίριο, το Maison de Grece, το οποίο υποτίθεται ότι είναι ελληνικό πολιτιστικό κέντρο. Το κτίριο βρίσκεται σε άθλια κατάσταση, γίνονται στη χάση και στη φέξη κάτι εκθέσεις ζωγραφικής επιπέδου Greek Art, ενώ σε μια πόλη που είναι αναμφίβολα μια από τις παγκόσμιες πρωτεύουσες τού πολιτισμού, δεν υπάρχει μορφωτικός ακόλουθος.

    Εγώ λέω μπράβο στον Δρούτσα! Κλείσ'τες ΟΛΕΣ τις πρεσβείες και ΟΛΑ τα προξενεία. Δεν μας βοηθάνε που δεν μας βοηθάνε, τουλάχιστον δεν θα ντρεπόμαστε ως Έλληνες για την κατάντια των διπλωματικών μας αποστολών.

  13. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 13/05/2011 16:56:42

    ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ..... ΑΛΛΑ, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΕ Ο πρώην βουλευτής Έβρου και δεξί χέρι του Αντώνη Σαμαρά, Άκης Γεροντόπουλος, να δώσει το παρών σε τελετή «Χατίμ» των μουσουλμάνων στο Μεγάλο Δέρειο! Το ξέρει αυτό ο Αντώνης Σαμαράς, ο Χρύσανθος Λαζαρίδης, ο Φαήλος Κρανιδιώτης, (τον οποίο αν και δεν γνωρίζω μέσα απο τα γραφόμενα του αναγνωρίζω ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ) ο Διονύσης Καραχάλιος και η αγαπητή Βασιλική Τζότζολα;
    Εκτός του ότι ήταν στην τελετή, συμμετείχε και με τους υποπρόξενο Φατίχ Ακαρτζά, τον (ψευτο)μουφτή Κομοτηνής Ιμπραήμ Σερίφ, τον... πρόεδρο του Ιδρύματος «Διαφύλαξης του Τεκκέ» Σαγίντ Αλή Σουλτάν και με μουσουλμάνους συμπολίτες μας!!!

  14. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2011 17:34:42

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικών της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Β΄ Αθηνών, κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Κόλαφο για τον Πρωθυπουργό, τον Υπουργό των Εξωτερικών και γενικότερα για την Εξωτερική Πολιτική της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ αποτελεί το περιεχόμενο της επιστολής, την οποία απέστειλε ο Πρόεδρος της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων Πρέσβης κ. Θ. Δασκαρόλης.

    Με την επιστολή αυτή αποδομείται όλη η πολιτική που ακολουθεί ο κ. Παπανδρέου, ιδιαιτέρως στα εθνικά θέματα και γίνονται βαρύτατες καταγγελίες κατά των κυβερνώντων, με τοποθετήσεις και χαρακτηρισμούς, που δεν είναι συνήθεις στην υπηρεσιακή διάλεκτο του Υπουργείου των Εξωτερικών.

    Το μέγεθος, αλλά και η ένταση της αυστηρής κρητικής που ασκείται, αλλά και οι κινητοποιήσεις, που ξεκινούν οι διπλωματικοί υπάλληλοι από την ερχόμενη Δευτέρα, αναδεικνύουν τα πολλά και δραματικά αδιέξοδα στα οποία μας οδηγεί και στον τομέα της Εξωτερικής Πολιτικής η Κυβέρνηση Παπανδρέου, δικαιώνοντας πλήρως τις υπεύθυνες και συγκροτημένες θέσεις της ΝΔ, η οποία, εδώ και πολύ καιρό, κρούει τον κώδωνα του κινδύνου.

    Οι βαρύτατες καταγγελίες του Προέδρου της Ένωσης των Διπλωματικών Υπαλλήλων έρχονται να προστεθούν στην άκρως ανησυχητική εικόνα που έχει διαμορφωθεί για την πολιτική του ΥΠΕΞ και επιδεινώθηκε πρόσφατα από τις απαράδεκτες δηλώσεις του Υπουργού των Εξωτερικών κ. Δρούτσα για την άρνηση της κυβέρνησης να κηρύξει τώρα την Ελληνική ΑΟΖ. Και υποχρεώνουν, τον ίδιο πλέον τον Πρωθυπουργό, αλλά και τον Υπουργό των Εξωτερικών, να προσέλθουν άμεσα στα αρμόδια θεσμικά όργανα της Βουλής για να δώσουν τις απαραίτητες εξηγήσεις».

  15. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 17:39:51

    Αλλάζει την μορφή των διά θαλάσσης μεταφορών ενέργειας το νέο κανάλι στο Βόσπορο λέει το Bloomberg

    Το σχέδιο του Τούρκου πρωθυπουργού, Recep Tayip Erdogan να εκτρέψει τα τάνκερς από το Βόσπορο σε ένα νέο κανάλι, ίσως βγάλει από το αδιέξοδο ένα από τα χειρότερα σημεία συμφόρησης για τις μεταφορικές εταιρείες ενέργειας, όπως η δανέζικη AP Moller-Maersk και η ελληνική Tsakos Energy Navigation.

    Όπως σχολιάζει σε δημοσίευμά του το Bloomberg και αναδημοσιεύεi το capital.gr μπορεί επίσης, το σχέδιο αυτό του Τούρκου πρωθυπουργού, να αλλάξει το τοπίο για την μεταφορά πετρελαίου από τη Ρωσία, την Ουκρανία, τη Γεωργία και το Καζακστάν στη Μεσόγειο, εκτρέποντας τις επιχειρήσεις προς τα μεγαλύτερα τάνκερ παγκοσμίως, από τα μικρότερα πλοία που διέρχονται σήμερα τα στενά.

    h++p://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=19917&Itemid=138




    Επικίνδυνο ''παιχνίδι'' της Τουρκίας στο Βόσπορο


    Η Ρωσία προειδοποίησε το Τούρκο πρωθυπουργό Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να σεβαστεί την Συνθήκη του Μοντρέ, η οποία διέπει τον έλεγχο των στενών του Βοσπόρου και των Δαρδανελίων. Η προειδοποίηση έχει να κάνει με το “τρελό” σχέδιο Ερντογάν για τη δημιουργία “δεύτερου Βόσπορου”.Ο Ρώσος πρεσβευτής στην Τουρκία Βλαντιμίρ Ιβανόφσκι είπε στην Hürriyet ότι εξακολουθούν να προσπαθούν να καταλάβουν τι ακριβώς προβλέπει το έργο και δεν θέλησε να επιβεβαιώσει πληροφορίες που λένε ότι θα χρηματοδοτηθεί από ρωσικές εταιρείες.«Για να υπάρξει ένα σχόλιο, θα πρέπει να γνωρίζουμε περισσότερα για το έργο. Αλλά ακόμη και το τουρκικό Υπουργείο Εξωτερικών δεν έχει πολλές πληροφορίες σχετικά με αυτό. Βρισκόμαστε στο στάδιο της συλλογής πληροφοριών «, δήλωσε ο Ρώσος πρέσβης,οποίος έθεσε και ένα λογικό ερώτημα.Πως θα αποδόσει οικονομικά το κανάλι που οραματίζεται να ανοίξει ο Ερντογάν;

    Στο link υπαρχει και φωτο για το που θα ειναι η διωρυγα.
    Ε, φυσικα θα εχει καλυτερη προσβαση με τη νεα ναυτικη αεροπορικη βαση που υπεγραψε η Ρουμανια με την Αμερικη προσφατα και ακομη δεν ειδαμε την αντιδραση της ρωσιας σε αυτο.
    h++p://ithominews.blogspot.com/2011/05/blog-post_615.html

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 17:45:50

      Επισης η Αιγυπτος ζητα βοηθεια απο το ΔΝΤ
      Για να δουμε τωρα θα τους πει το ΔΝΤ με ποιους να μοιρασουν τις ΑΟΖ τους, οπως πιθανοτατα και σε εμας?

      Νεος γεωπολιτικος σχεδιασμος εν οψη οικονομικης κρισης της Αμερικης αλλα και της προσφατης της ιαπωνικης οικονομιας που επιταχυνουν τρελα τις εξελιξεις κι εμεις κοιμωμαστε ορθιοι με ΓΑΠ στο τιμονι.
      Να ποιους εξυπηρετει ο ΓΑΠαρος.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 17:51:13

        εγω τωρα δε πρεπει να υποθεσω οτι η ανατροπη του ΚΚβ' με Βατοπεδια το 2006, φωτιες το 2007, Δεκεμβριανα το 2008, εκλογη του ΓΑΠ στηριξη απο τα εξαπτερυγα ΔΟΛ, Μεγκα, Αλαφουζο ηταν το προοιμιο της ανατροπης Μουμπαρακ με τις επαναστασεις των facebook twitter που κατεληξε σε εμφυλιο πολεμο με περμβαση του ΝΑΤΟ στη Λιβυη, σχεδιο ανατροπης του Ασαντ στη Συρια, αναταραχη στο Μπαχρεϊν και την Υεμενη???

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 17:58:35

        Μετα εχεις τη συνεχη εποδω "του κοσμου" που μεσα απο το ιντερνετ με χιλιαδες μπλογκς "βαρεθηκε ολους τους πολιτικους" (δεν εχω να φαω ο ανεργος αλλα εχω μπλογκ facebook και twitter και χρονο να φτιαχνω βιντεακια στο youtube με περιεχομενο με νοημα) ο Σαμαρας ειναι λιγος, ο Σαμαρας ειναι λιγος, ο Σαμαρας ειναι λιγος!
        Ε, δε μας λενε ομως ποιος θα ηταν ΠΟΛΥΣ για αυτους!
        Ολα αυτα τα ΤΕΡΑΤΑ που εχουν συγκεντρωθει γυρω μας ουτε τα μυριζωνται, ουτε τα αντιλαμβανωνται?
        Ο σωστος πολιτικος ηγετης τι θα επρεπε να κανει για αυτους, αν εξαιρεσουμε να βαλουμε μπουρλωτο στα παντα και να ριξουμε τη χωρα σε μια διαρκη περιοδο ανωμαλιας, η να παραδωσουμε τα παντα παντου οπως ο ΓΑΠ?
        Ο Σαμαρας τουλαχιστον εχει τις πιο σοβαρες αποψεις με τα Ελληνικα συμφεροντα στο προσκηνιο.

        Δηλαδη προς το παρων αυτο καταφερνω να κρινω σαν αναγνωστης και ερευνητης πολλων θεματων στο ιντερνετ και σαν ελληνας πολιτης που ψηφιζει.

  16. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 17:43:13

    ΙαπωνεζοΤουρκικη συμφωνια (αντε ρε ναυτεμπορικη που θαβεις η ιδια τις ειδησεις σου χωρις σωστα θεματικα tags για αναζητηση στο ιντερνετ) εκαττομυριων για μεταφορα τεχνογνωσιας γιαμ θαλασσιες μεταφορες απο Ιαπωνια προς Τουρκια υπογραφηκε προσφατα στη Τουρκια.


    Που παει το πραγμα με τη Τουρκια?
    Νεα Οθωμανικη Αυτοκρατορια?

  17. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 18:21:57

    Σχετικα με το φαραωνικο Project του Ερντογαν:

    "Το πρακτορείο σημειώνει πως ο Erdogan επαίνεσε την προσφορά του Inan να δαπανήσει 30 δισ. δολάρια για την κατασκευή του project. Ο Inan από την πλευρά του, προβλέπει ότι τα συνολικά έσοδα από την κατασκευή του καναλιού και των γύρω υποδομών, θα υπερβεί τα 300 δισ. δολάρια σε έσοδα σε 15 χρόνια. Τα περισσότερα από τα έσοδα θα προκύψουν από την κατασκευή, πώληση και διαχείριση των κτηρίων, των ξενοδοχείων και των άλλων υποδομών στις ακτές του καναλιού, δηλώνει ο Inan.

    Ο Erdogan δήλωσε ακόμη ότι το project θα περιλαμβάνει ένα νέο αεροδρόμιο, το μεγαλύτερο της Τουρκίας, και δύο νέες πόλεις, από μία σε κάθε πλευρά του Βοσπόρου, για να επιτρέψει στους πολίτες να μετακινηθούν από τα πολυπληθή και ευάλωτα σε σεισμούς τμήματα της Κωνσταντινούπολης. Ωστόσο, όπως επισημαίνει το Bloomberg, τα μεγαλεπήβολα σχέδια έχουν ιστορικό αποτυχίας στην Τουρκία. "

    Δεν θα μπορουσα εγω ως Ελλαδα να εχω βρει 30 δις απο το 2005 ας πουμε, (τη στιγμη που θα φτασουμε να χρωσταμε 500 δις σε χρεος σε λιγο με τις υπογειες ενεργεις του ΓΑΠ) να πρωοτεινω αυτο το εργο εγω ο Ελληνας στον Ερντογαν και να του πω: "κοιτα σου βαζω εγω ολα τα λεφτα, απο εσενα θελω μονο να κανεις τη παπια και θα βγαλεις το μπαχτσισι σου" μετα να παω στους Ρωσους να πω "κοιτα τι φτιαχνω που σας συμφερει, θελω υποστηριξη, εκει κι εκει.." μετα στους Αμερικανους και να πω "κοιταξε, εχω αυτα τα 5 σχεδια ετοιμα για υλοποιηση, απο αυτα θα κανω ΜΟΝΟ τα 4 (ψεματα) για χαρη σας αλλα το 1 το καναλι στο Βοσπορο θα με αφησετε να το κανω οπως και να εχει αλλιως..." και θα μου ελεγαν λογικα ναι.

    Αυτα ομως δεν γινωνται σε μια χωρα διατρητη και χωρις σωστες μυστικες υπηρεσεις, αλλωμενη απο τη κομματικοποιηση ΠΑΝΤΟΥ, στρατο Αεροπορια, Σωματα ασφαλειας κλπ. και με ενα ψηφοφορο που ΔΕΝ νοιαζεται για το τι ψηφιζει!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 18:45:05

      "Αυτα ομως δεν γινωνται σε μια χωρα διατρητη και χωρις σωστες μυστικες υπηρεσεις, αλλωμενη απο τη κομματικοποιηση ΠΑΝΤΟΥ, στρατο Αεροπορια, Σωματα ασφαλειας κλπ. και με ενα ψηφοφορο που ΔΕΝ νοιαζεται για το τι ψηφιζει!"

      Ουτε φυσικα γινωνται σε μια χωρα που εχουν μονιμοποιηθει οι σαμποτερ της επιχειρηματικοτητας στο κομματικο σκηνικο και στην παιδεια προωθωντας παραλληλα την προελαση του εθνομηδενισμου στην κοιωνια. Μονιμως λειτουργωντας ως ο φορεας που μορφωθηκε και συμπεριφερεται ετσι ωστε να αποτελει τον μονιμο και αξιοπιστο φορεα, το wild card του κοινωνικου πολιτικου γιγνεσθαι που θα διατυμπανιζει το αναξιοπιστο της Ελληνικης κοινωνιας σε θεματα αναπτυξης. Ομιλω φυσικα για τα προσφιλη μας αριστερα κομματα που με προφαση τα δηθεν "δικια του εργατη" εγκατεστησαν αποτελεσματικη τροχοπεδη στην επιχειρηματικη αναπτυξη του τοπου μας και ενοχοποιησαν την επιχειρηματικοτητα ενοτς και εκτος συνορων.

  18. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 18:23:42

    λαθος:

    “κοιταξε, εχω αυτα τα 5 σχεδια ετοιμα για υλοποιηση, απο αυτα θα κανω ΜΟΝΟ το 1 (ψεματα) για χαρη σας απο τα 4, αλλα αυτο το 1 το καναλι στο Βοσπορο θα με αφησετε να το κανω οπως και να εχει, αλλιως…”

  19. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 13/05/2011 20:00:36

    Πώς το είπε ο Δελαβέκουρας;. «Δεν υπάρχει καμία πολιτική κατευνασμού, καμία απεμπόληση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας».
    Του προτείνω να πάμε διακοπές στα Ίμια . Δέχεται;

  20. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 13/05/2011 20:16:01

    O Ertogan ntaboutoglou φαντάζουν άγιοι μπροστά στους εντολοδόχους πεμτοφαλαγγίτες εθνικούς προδότες που θα μείνουν στην ιστορία ως σύνχρονοι Εφιάλτες!

  21. Pluto avatar
    Pluto 14/05/2011 04:59:18

    Bγάζουν μερικοί (=Σέργιος) φετφάδες γιά τους διπλωμάτες σήμερα, γιά τους στρατιωτικούς χθές ,γιά τους παπάδες αύριο στη βάσει προσωπικών απωθημένων π.χ δεν μου έκαναν ένα πληρεξούσιο στο Λος Αντελες άρα κοπρόσκυλα , με έπηξαν στο καψόνι στην Κόρινθο άρα φασίστες οι αξιωματικοί κοκ.
    Διαβάστε τί γράφει γιά το θέμα ο Καλαρρύτης στον ΕΤ της 13ης,να καταλάβετε πόσο δύναμη, ήθος καί απελπισία απαιτείται να βγεί ένας διπλωμάτης καί να πεί αυτά που είπε ο Δασκαρόλης.Υπάρχουν στο ΥΠΕΞ οι αιώνιοι κολλητοί των εκάστοτε κυβερνώντων, που δεν δίνουν δεκάρα γιά το τί συμβαίνει στην Ελλάδα (αρκεί να παίρνουν τα άνετα πόστα καί τα απόρρητα) καί μάλιστα πρωτοστατούν στις εκχωρήσεις κυριαρχίας...ακόμη καί εδάφους : πχ το `74 διπλωματικός ιθύνων νους του πραξηκοπήματος κατα Μακαρίου ήταν ο Σωσσίδης ,πρώην διευθυντής του Διπλ.Γραφείου του Γεωργίου Παπανδρέου (καί ο διαπραγματευτής στη Γενεύη του σχεδίου Ατσεσον το`65),πρώην υπασπιστης του διαδόχου Παύλου στην Μέση Ανατολή.Παντός καιρού,γιά το κακό της Ελλάδας.Καί τώρα υπάρχουν αντίστοιχοι που έχουν τις διερευνητικές με τους Τούρκους καί είναι ιπποκόμοι των ΓΑΠ, Δρούτσα...
    Αυτους παλεύει ο Δασκαρόλης καί όσοι διπλωμάτες έχουν συνείδηση...Πάλι καλά που η ΝΔ το είδε (επιτέλους) σωστά..