#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2011 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαλύεται η ηγετική ομάδα του Γ. Παπανδρέου



Μέσα σε ένα διεθνές και ευρωπαϊκό οικονομικό κλίμα, όπου το κάθε πολιτικό λάθος έχει μεγάλο τίμημα οι ηγέτες της Ευρώπης προσπαθούν να δώσουν νόημα στη λέξη ηγεσία, αλλά όπως φαίνεται από τις απόψεις ιστορικών ευρωπαίων ηγετών, που εκφράστηκαν πρόσφατα, όπως ο Helmut Koll, δεν το έχουν καταφέρει ακόμα.

Στην Ελλάδα από την άλλη μεριά η παραπαίουσα κυβέρνηση των επαναλαμβανόμενων λαθών και αμέτρητων πισωγυρισμάτων, στρέφεται για ηγεσία στο πρόσωπο του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, όπως περίτρανα φάνηκε με τη ψήφιση του νομοσχεδίου για την παιδεία.

Αυτή την έλλειψη ηγεσίας και την τρικυμία που χαρακτηρίζει την κυβέρνηση,  ήρθε να επιβεβαιώσει και η πρόσφατη παραίτηση ενός από τους πιο κλειστούς συνεργάτες του πρωθυπουργού, αυτή του Χάρη Παμπούκη.

Ο αναπληρωτής υπουργός οικονομίας υπήρξε ένας από τους βασικούς συντελεστές της απίστευτης αυτής πολιτικής απόφασης για την Ελλάδα της κατάργησης του υπουργείου εμπορικής ναυτιλίας. Σήμερα  που οι πολλαπλές επιπτώσεις αυτού του τεράστιου πολιτικού λάθους είναι παραπάνω από εμφανείς, το να το αναγνωρίζεις όχι μόνο δεν είναι αρκετό αλλά μάλλον θα το χαρακτήριζε κανείς και αφελές.

Υπό αυτές τις συνθήκες αυτή η παραίτηση δεν ήταν έκπληξη. Αλλά οι βαθύτεροι λόγοι είναι άλλοι. Το ζήτημα του υπουργείου ναυτιλίας ήταν απλώς η επίκαιρη αφορμή. Αυτό που σηματοδοτεί η αποχώρηση Παμπούκη από την κυβέρνηση είναι η εσωτερική διάλυση μιας ηγετικής ομάδας η οποία ουδέποτε πίστεψε στις αρχές και τις αξίες του κόμματος από το οποίο προήλθε.

Μια τέτοια ψυχρή και αντικειμενική αλήθεια, όσο και αν κανείς θέλει να την παραβλέψει, και αυτή η ομάδα το προσπάθησε, έχει μεγάλες επιπτώσεις που τις βλέπουμε σήμερα. Γιατί όταν χλευάζει κανείς την ιδεολογία και τα πιστεύω τόσο πολλών ανθρώπων μέσα σε ένα πολιτικό φορέα, δύσκολα μπορεί να αντιμετωπίσει την οργή και το θυμό τους.

Η αιτία λοιπόν βρίσκεται βαθειά μέσα στο κυβερνών κόμμα και σε κάποιους ανθρώπους που αγωνίστηκαν γι’ αυτό, και απέχουν πολύ από τις σημερινές του εκφράσεις, που χαρακτηρίζονται από την οικογενειοκρατία και την ατομική επιχειρηματικότητα.

Στέφανος Αγιάσογλου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 26/08/2011 17:42:20

    Σε χαιρετώ από τη Μακεδονία και συμφωνώ μαζί σου
    Γεώργιος Λιάκος.

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ φωνη 26/08/2011 21:14:20

      Είσαι μήπως ο Λιάκος ο Πολ.Μηχανικός απο την Πτολεμαϊδα;

      ΠΕΛΙΑΣ

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 26/08/2011 17:46:28

    ...υπάρχει και το ενδεχόμενο η αποχώρηση του Παμπούκη να έρχεται μετά από την οριστικοποίηση μιας συμφωνίας που ναι μεν επετεύχθη επιτέλους -τρομάρα του-, αλλά δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο η ταύτιση του ονόματος με αυτήν... (πχ, ξεπούλημα Ελληνικού...)

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/08/2011 20:12:47

    H καταργηση του υπουργειου Εμπορικης Ναυτιλιας δεν εξηγειται με αλλο τροπο παρα μονο με την επιδιωξη δολιοφθορας ή συνειδητης υπονομευσης της οικονομιας.Φαινεται περιεργο αλλα δεν υπαρχουν συμφεροντα οικονομικα - επιχειρηματικα ή συνδικαλιστικα ή ιδεολογικα που να επεβαλαν την καταργηση του.
    Απλως ετσι τους καθησε να το κανουν.Η αλλη εξηγηση ειναι κομπλεξ προς τους εφοπλιστες.

  4. Κεφαλονίτης avatar
    Κεφαλονίτης 26/08/2011 21:17:25

    Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση. Αποτυπώνει μία πραγματικότητα και οπωσδήποτε αποδεικνύει ότι το στενό περιβάλλον του Πρωθυπουργού ψάχνει αφορμή να εγκαταλείψει το πλοίο!! Την αρχή βέβαια την έκανε προ διμήνου ο ίδιος ο Πρωθυπουργός όταν πήρε την πρωτοφανή απόφαση να παραδώσει την εξουσία στην Αξιωματική αντιπολίτευση και την πανικόβλητη προσπάθεια του σκληρού πυρήνα του ΠΑΣΟΚ να αναστρέψει την απόφαση αυτή, ορίζοντας αντ' αυτού τον κ. Βενιζέλο. Γεγονός είναι πάντως ότι η απόφαση αυτή του κ. Παμπούκη δεν έγινε εν αγνοία και προπαντός χωρίς την συγκατάθεση του κ. Παπανδρέου. Αυτό επιβεβαιώνει τις υποψίες ότι η Κυβέρνηση χωρίς σχέδιο και στρατηγική οδηγεί την χώτρα στην καταστροφή!!! Οι έξυπνοι και προπαντός οι μη καρεκλοκένταυροι το βλέπουν (όρα Παμπούκης) και αναχωρούν για να αποφύγουν τις συνέπειες. Γεγονός είναι πάντως ότι για άλλη μία φορά η ΝΔ και ο Πρόεδρός της Αντώνης Σαμαράς δικαιώνονται απόλυτα και για το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Τι άλλο πρέπει να γίνει για να ξεσκεπασθεί η ανικανότητα και η προχειρότητα της Κυβέρνησης!!! Με μαθηματική ακρίβεια αναμένουμε σύντομα να αναδειχθούν από τα ίδια τα υψηλόβαθμα στελέχη του ΠΑΣΟΚ και άλλες καταστροφικές επιλογές της Κυβέρνησης που θα πείθουν και τον πλέον κακόπιστο ψηφοφόρο ότι υλοποιείται ένα σχέδιο που βαίνει με επιτυχία στο τέλος του!!!
    Συγχαρητήρια κ. Αγιάσογλου. Αποτελείται τη νέα γενιά πολιτικών που είναι καταδικασμένη να ανορθώσει την χώρα από τα ερείπια που θα παραλάβει.

  5. μαρικα avatar
    μαρικα 26/08/2011 21:40:05

    Οταν καταργησανε το Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας ο Παμπουκης που ητανε?
    Γιατι τοτε δεν αντισταθηκε?Μας το παιζει τωρα αθωα περιστερα.

  6. φωνη avatar
    φωνη 26/08/2011 23:00:03

    Ναι εσύ ποιός είσαι; Σε ξέρω;

  7. Theo avatar
    Theo 26/08/2011 23:01:45

    πολυ προβοκατορικο το σχολιο!!
    κραταμε και λιγο τα προσχηματα κε. Αγιασογλου!!

  8. Στέφανος Αγιάσογλου avatar
    Στέφανος Αγιάσογλου 26/08/2011 23:05:01

    Αγαπητή Μαρικα ο Χάρης Παμπουκης όχι μόνον ήταν εκει όταν καταργουσαν το υπουργείο εμπορικής ναυτιλιας αλλα υπήρξε και απο τους πρωτεργάτες της ιδέας.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/08/2011 02:14:04

    Να αναμένουμε και καλπασμό του Πεταλωτή έξω από την πράσινη φάρμα; πολύ θα το χαιρόμουν..

  10. Απολίτιστος avatar
    Απολίτιστος 27/08/2011 09:18:44

    Όταν το πλοίο βουλιάζει, οι πρώτοι που το εγκαταλείπουν είναι οι ποντικοι. Αυτό που περιμένουμε με ανυπομονησία είναι το ποτέ θα εγκαταλείψει και ο αρχι- αρουραιος ο ΓΑΠ ( ή μήπως έχει ήδη εγκαταλείψει;)

  11. δημης avatar
    δημης 27/08/2011 11:54:23

    "Αυτό που σηματοδοτεί η αποχώρηση Παμπούκη από την κυβέρνηση είναι η εσωτερική διάλυση μιας ηγετικής ομάδας η οποία ουδέποτε πίστεψε στις αρχές και τις αξίες του κόμματος από το οποίο προήλθε. ".....
    ΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΙΟ ΚΟΜΑ;;;;;;;
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ...ΔΟΥΛΕΙΑ... (ΔΗΛ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ) ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΑΝ...

  12. ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ avatar