19/09/2011 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα

Τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα από την ελληνική κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Σύμφωνα με το Βήμα, πέραν των άλλων μέτρων οι δανειστές ζητούν η διακοπή να εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Τα νέα μέτρα που ζητεί η τρόικα

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή.

Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λπ. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 12:55:58

    Κανένα πρόβλημα, ο Σημίτης έχει δείξει το δρόμο. Αλλά να δω αν τα ΜΑΤ θα ρίξουν ξύλο στους πρώην συναδέλφους τους...

  2. Απορία avatar
    Απορία 19/09/2011 12:58:51

    Μήπως ήρθε τελικά η ώρα να πάει στο διάολο η τρόικα;

    Οι έλληνες δεν παρέδωσαν ποτέ τα όπλα. Ας έρθουν με τα όπλα να την καταλάβουν, έτσι δεν πάντως την παραδίδουμε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Απορία 19/09/2011 13:06:53

      Εγώ θα έλεγα, μήπως ήρθε τελικά η ώρα να πάει στο διάολο το φασιστικό γκουλάγκ της Ε"Ε";

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 19/09/2011 13:12:58

        Η ΕΕ είναι το πρόβλημα

  3. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 13:09:05

    Εξακολουθώ να ρωτάω: Τα ζητάει η Τρόικα τα μέτρα; ή απλά ζητάει νούμερα κι ο θίασος του ΓΑΠ παίρνει το κομπιουτεράκι στο χέρι και τα πασάρει;

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/09/2011 13:12:12

    Γιατί όχι διακοπή και στους άνω των 55 ώστε να ολοκληρωθεί η πράσινη ανάπτυξη?

    • θοδωρης avatar
      θοδωρης @ Orestios 19/09/2011 15:47:28

      αυτο εχει δρομολογηθεί, μόνο πληρώνουμε τώρα

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/09/2011 13:20:04

    Δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν.Αφήνουν να εννοηθεί ότι ζητούν να διακοπεί σύνταξη ήδη συνταξιούχων μέχρι να γίνουν 65 ετών!!!!!!!
    Δηλαδή να αυτοκτονήσουν ομαδικά μαζί με όσους εξαρτώνται από αυτούς!!!!
    Προφανώς θέλουν να πουν ότι ζητήθηκε να εφαρμοσθεί από τώρα όριο συνταξιοδότησης στα 65 χρόνια.
    Στην κατάσταση παραφροσύνης που έχουν περιέλθει ενεργούν σαν ταύροι εν υαλοπωλείο.
    Πρέπει η διεύθυνση και το προσωπικό του υαλοπωλείου να τους εξουδετερώσουν άμεσα πριν καταστέψουν όλο το εμπόρευμα μαζί με το κατάστημα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/09/2011 14:03:14

      Όχι, σωστά κατάλαβες. Να διακοπεί Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ήδη εκδοθεισών συντάξεων ζητάνε, μέχρι ο συνταξιούχος να γίνει 55 ετών. Και ναι, να αυτοκτονήσουν "με συμβολικό χαρακτήρα" οι συνταξιούχοι. Αν δεν θέλουν να αυτοκτονήσουν, μπορούν να ζητιανέψουν στα φανάρια τώρα που η Ελλάδα θα εξαθλιωθεί και οι λάθρο θα αποχωρήσουν για χώρες... υψηλότερου κινήτρου.

      Είναι ΚΤΗΝΗ, δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/09/2011 15:01:32

      Γνωστό μου άτομο από χώρα μακρυνή. Δεν θεμελιώνει δικαίωμα για σύνταξη στην χώρα του εφ'οσον δεν είναι ακόμη 60 χρονών. Πρωην ΔΥ παραιτήθηκε ύστερα από 25 χρόνια δουλειάς. Εφ'όσον παραιτήθηκε δεν έχει πλεον κανένα προνόμιο ούτε δικαιούται σύνταξη ΔΥ. Σύνταξη θα πάρει στα 60 αφού όλο αυτό το διάστημα καταβάλει εξ ιδίων τα ποσά που θεμελιώνουν δικαίωμα στην απλή κρατική σύνταξη συγχωνεύοντας τα με τα χρόνια υπηρεσίας στο Δημόσιο τα οποία έχουν ήδη καταβληθεί.
      Με άλλα λόγια λύσεις πολλές υπάρχουν. Απλά σε μας αφ' ενός ο πολίτης θεωρείται εκ του προοιμίου απατεώνας αφού σε κάθε βήμα η ΔΔ μας ζητά δήλωση του νόμου 105 να αποδείξουμε ότι δεν λέμε ψέμματα και αφ' ετέρου οι συντεχνίες έχουν ενσωματώσει στην νομοθεσία τα πιο απίθανα προνόμια που ίσως είχαν λόγο ύπαρξης 50~100 χρόνια πριν αλλά όχι σήμερα (σκέφτομαι πχ. για το επίδομα αγάμων θυγατέρων εκπαιδευτικών ή στρατιωτικών και έχω υπ'όψιν μου τέτοια άτομα με σπουδές και μαύρη δουλειά που δεν παντρεύονται γαι να μην χάσουν τα 1400 ευρώπουλα)

      Απλά η συζήτηση πολώνεται έντεχνα στα δικαιώματα που έχουν οι συντεχνίες που ανάδειξαν το ΠΑΣΟΚ σε κυβέρνηση ενώ από την άλλη συνεχίζεται η σοσιαλιστική παράδοση των δωρεάν παροχών σε όσους έχουν το κοννέ να τις απαιτήσουν σε βάρος του τίμιου πολίτη και φορολογούμενου που δυστυχώς υπάρχει. Οι παροχές αυτές φυσικά είναι πέρα από τα μαύρα και αφορολογητα και συχνά παράνομα κέρδη που μαζεύουν οι κάθε λογής παρατρεχάμενοι της εξουσίας.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Κοντη Λιζα 19/09/2011 15:02:59

        Εννοείται ότι όλο αυτό το διάστημα μπορεί να εργαστεί κανονικά.

      • ersi avatar
        ersi @ Κοντη Λιζα 20/09/2011 00:56:51

        με μια μεγαλη διαφορα. ο γνωστος σου το γνωριζε οτι στα 60 θα παρει την κρατικη συνταξη.o ελληνας οχι,αρα εξαπατηθηκε.

        κι επειδη μιλας για κρατικη συνταξη και 60 χρονων ,μηπως μιλας για Αυστραλια;;;

        εκει ομως , μεχρι τα 60 του θα παιρνει το επιδομα ανεργιας ,που ειναι γυρω στα 1000 τον μηνα. Και θα εχει παρει κι ενα μεγαλο ποσο οταν εφυγε απ τη δουλεια ,το Superannuation.

        οποτε , μην συγκρινουμε ανομοια συστηματα.

  6. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 19/09/2011 13:49:44

    Δηλαδη θα δουλευω μεχρι τα 70 για να μην χασουν κατι πιτσιρικια των 45 την συνταξη τους?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ειλωτας 19/09/2011 13:59:52

      Ωραιότατα... Άρχισε κι εδώ ο κοινωνικός αυτοματισμός...

      Μπες κι εσύ πρόθυμα στο τριπάκι αγαπητέ, και σύντομα η σύνταξη θα είναι αποκλειστικά δικό σου μέλημα. Ούτε τριμερής, ούτε ανταποδοτικότητα, ούτε τίποτα. Έκανες ιδιωτικό συνταξιοδοτικό; Επιβιώνεις (εκτός κι αν πέσεις σε καμιά "Ασπίς Πρόνοια"). Δεν έκανες; Πεθαίνεις από την πείνα όταν, στα 70, ο εργοδότης σου σε απολύσει για να πάρει κάποιο νέο και φτηνό. Opos Ameriki!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ειλωτας 19/09/2011 15:14:55

      αυριανιστή, τα πασόκια είναι αστέρια στο κοινωνικό αυτοματισμό.
      Βλέπεις ότι υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι που τσιμπάνε στο να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
      Όταν όμως τους χτυπήσει ο τζέφρις και η νεοφιλελεύθερη συμμορία του, την πόρτα...θα είναι μονάχοι τους.

      • ersi avatar
        ersi @ popolaros 20/09/2011 01:09:47

        respect !

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ειλωτας 19/09/2011 15:29:04

      είλωτα με τέτοια μυαλά δικαιούσε να δουλεύεις μέχρι τα 170.
      ..και τη σύνταξη μας θα δώσουμε στο giorgo για σωθεί το patrida.

    • ΠΑΡΛΑΠΙΠΑΣ avatar
      ΠΑΡΛΑΠΙΠΑΣ @ Ειλωτας 21/09/2011 11:32:46

      ΝΑΙ ΡΕ ΓΛΕΙΩΔΗ, ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕΣ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΣΤΡΑΤΟ ΠΗΓΕΣ Η ΒΓΗΚΕΣ Ι5 ΛΟΓΩ ΒΟΥΒΟΥΖΕΛΑΣ? ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

  7. ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ avatar
    ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ 19/09/2011 14:05:57

    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΚΤΗΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ?ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΙΝΑ?ΑΣ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΠΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΩ 55,ΚΑΙ ΑΣ ΤΗ ΚΟΨΟΥΝ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΠΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΖΟΥΜΕ ΡΕ ΑΝ ΜΑΣ ΤΗ ΚΟΨΕΤΕ?ΜΑΣ ΚΟΨΑΤΕ ΗΔΗ ΤΗ ΜΙΣΗ.ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ.

  8. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 19/09/2011 14:06:12

    Οταν ακουμπω στον ΟΑΕΕ το διμηνο 920 ευρο
    Δηλαδη το χρονο 5500 το χρονο
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ
    Και αλλοι τα περνουν σαν ταβατσιδες
    Εχω αποριες και νευρα πολλα

    • Απορία avatar
      Απορία @ Ειλωτας 19/09/2011 14:15:24

      Δηλαδή εσύ τι θα ήθελες να εξυγιανθεί ο ΟΑΕΕ και να σταματήσει η έκδοση συντάξεων μαϊμού ή απλά να ικανοποιηθεί μόνο το γινάτι σου και να σταματήσουν συντάξεις συναδέλφων σου;

      • ss_sk avatar
        ss_sk @ Απορία 19/09/2011 14:27:03

        Ε, από κάπου δεν πρέπει ν' αρχίσουμε?

      • popolaros avatar
        popolaros @ Απορία 19/09/2011 15:26:01

        τζέφρι μέχρι και εδώ έχεις ψηφοφόρους.
        Προχώρα να σώσεις τη χώρα και μην ακούς κανένα.

  9. The Saint avatar
    The Saint 19/09/2011 15:19:09

    Ε, ρε τι έρχεται...
    Ε, ρε τι έχει να γίνει....
    Η Αργεντινή θα είναι κωμωδία γιά παιδάκια....
    ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙ@ΟΛΟΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ...

  10. popolaros avatar
    popolaros 19/09/2011 15:23:38

    Δεν παίζονται με τίποτα οι νεοφασίστες.
    Αφού τους τρομοκρατούν εδώ και 2 χρόνια για να βγουν όπως-όπως στην πρόωρη και χαμηλότερη σύνταξη....έρχονται τώρα και τους την κόβουν.
    χαχα είστε unpaiktable.

    Αν και όλα αυτά πιστεύω ότι είναι μέρος της κατατρομοκράτησης του λαού με μια νέα τεχνητή 'κρίση'.
    Μίλαγε ο Αντώνης, βγήκαν στον αφρό και οι προδοσίες με τα στατιστικά.
    Έπρεπε πάση θυσία να αλλάξει η ατζέντα.

    Επ'ευκαιρίας ξεκίνησε εισαγγελική έρευνα για τις αποκαλύψεις περί ΕΛΣΤΑΤ.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 16:14:48

    Ωραία λοιπόν. Με τη λογική αυτή, να επανέλθουν αυτοδικαίως στην υπηρεσία τα στίφη των συνταξιούχων του δημοσίου που έφυγαν με πρόωρη, και να ξαναρχίσουν να εργάζονται μέχρι να φτάσουν 55. Και τότε να φτάσουν πράγματι στο 1.000.000 οι ΔΥ, από 700.000 που ειναι τώρα. Και να καταρρεύσει πλήρως και άμεσα το κράτος. Και να γίνει θρύψαλα η κοινωνική συνοχή, με τους ανέργους του ιδιωτικού τομέα να υποκινούνται από τους κοινωνικούς αυτοματιστές και να πιάνουν τις ματσέτες για να βγουν να σφάξουν επανελθόντες, πρώην συνταξιοδοτημένους, ΔΥ.

    Πώς σου φαίνεται; Γουστάρεις; Τελικά, μήπως ο κοινωνικός αυτοματισμός και το μπάχαλο που οραματίζονται οι ακροαριστεροί, είναι συγκοινωνούντα δοχεία;

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Αυριανιστής 19/09/2011 16:32:47

      Είσαι φοβερός!!!! Οι απαντήσεις σου, όλες όσες είναι ας το πούμε 'κόντρας', είναι στο δεκάλεπτο!!! Είσαι απίστευτος. Καλησπέρα κιόλας.

  12. Κρης avatar
    Κρης 19/09/2011 16:36:53

    Απο Υφ/γο Εργασιας κ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ

    Εγκυκλιος

    ΠΡΟΣ
    ΙΚΑ - ΕΤΑΜ
    Φ 10621/Οικ 1548/848/28.4.10

    Με την εγκυκλιο αυτη ο κ. Κουτρουμανης οριζει οτι απο τις 6.000 ημερες εργασιας ενος εργαζομενου στις ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΑΕΡΟΓΡΑΜΜΕΣ ΑΕ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΑΕ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΕΡΟΠΛΟΙΑ ΑΕ,

    με τη ιδιοτητα του ιπταμενου φροντιστη και συνοδου οι 5.250 μερες ασφαλισης του προσαυξανονται κατα..100%

    και των ιπταμενων χειριστων και τεχνικου, διοκητικου κλπ. προσωπικου εδαφους κατα 50%.

    Ετσι οι ημερες ασφαλισης γινονται 10.500!!

    Το αστειο ειναι δε οτι τις υπολοιπες 750 ημερες ασφαλισης
    (6.000-5.250) τις προσθετει παλι στις προσαυξημενες 10.500.

    Δηλαδη το ΑΙΣΧΟΣ.

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

    ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΥ ΜΕ 17 ΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ: 2,500-3,500 Ε

    ΕΦΑΠΑΞ: 120.000-150.000 Ε

    h**p://www.antinews.gr/2010/05/02/43332/

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Κρης 19/09/2011 18:12:44

      Απλά τα φανταζόμουν και τελικά είναι χειρότερα από τη φαντασία μου. 150 χιλ εφάπαξ για κάνα τζιπ, καμιά μύκονο, κάνα τετραήμερο στο λονδίνο. 3χιλ το μήνα με 17 χρόνια δουλειάς (δηλαδή κάπου κοντά στα 45) και θα κάτσω να τον λυπηθώ !!! Που αν έχει κάνει τα κουμάντα του και δεν είναι το απόλυτο τεμπελόσκυλο όλο και θα έχει βρει κάτι να παίρνει κάνα 'μαύρο' έσοδο, χώρια ότι με 3 χιλιάρικα όλο και κάποια αποταμίευση θα έχει κάνει.

      Εν τω μεταξύ, άσχετο, αλλά αν δει κανείς τις αεροσυνοδούς της Ολυμπιακής το μόνο που δεν πάει το μυαλό του είναι ότι πρόκειται για αεροσυνοδούς. Τι βύσμα έχει πέσει.

    • ersi avatar
      ersi @ Κρης 20/09/2011 01:06:22

      αυτα τα ψηφισε η ΝΔ και τα εφαρμοσε το Πασοκ το 2008 .και στο εδαφος εκανε το ιδιο.

      τους εκανε δωρο τα ενσημα εις διπλουν... τα 20 χρ τα εκανε σαραντα.

      ενω στον αερα ,που ο ενας χρονος ετσι κι αλλιως πιανοταν για εναμισης οπως στους ναυτικους και το πληρωναν με μεγαλες κρατησεις ,τους εκανε δωρο τα μισα των πραγματικων ενσημων.

      κι οσοι ηταν απ το 1993 ,οπως η γυναικα του Loverdus π.χ ,τους χαρισε ενσημα ,συνταξη δεν δικαιουνταν ,πηγαν στο δημοσιο ,απ οπου θα παρουν συντομα συνταξη . δηλαδη 16 χρονια που κανουν 24 συν το δωρο Χατζηδακη άλλα 8 χρ ,εχουμε 32 συνταξιμα ...

  13. φωνη avatar
    φωνη 19/09/2011 16:46:15

    Αφού θα την πάρουν την έκτη δόση, τι μας πρήζουν για να φοβηθούμε; Χεστήκαμε πάνω μας ξέρετε αν δεν πάρετε την 6 δόση, στα τέτοια μας,μην την παίρνετε. Αν θέλουν να επιβάλλουν νέα μέτρα και έχουν όρχεις παρακαλώ ας το κάνουν χωρίς την απειλή της 6 δόσης. Και γω πολεμάω και κερδίζω χρυσό πρωταθλητή της πυγμαχίας αν του κάνω αναισθητική ένεση. Μην εστιάζετε στο αν θα δοθεί η έκτη δόση ή αν θα χρεοκπήσουμε κ.λ.π. Δεν υπάρχει κανένας υπαρκτός μεγαλύτερος κίνδυνος από τα ίδια τα μέτρα και την ίδια την επιχείρηση σωτηρίας της Ελλάδας από την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 19/09/2011 17:15:29

      Φωνή,καλησπέρα
      έχουμε να χάσουν οι χαμένοι; θα γίνει σανίδα ο Μπένυ να τον πατήσουμε, ο Πάγκαλος γιοφύρι και ο ΓΑΠ θα είναι το πετεινάρι που θα σφάξουμε για να στερειώσουμε την νέα αρχή.........

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 19/09/2011 17:20:05

        Δεν εστιάζω καν στο τι θα συμβεί και τι θα χάσουμς αν δεν πάρουμε την έκτη δόση ή αν θα χρεοκοπήσουμε. Αυτή τη ρητορική την θεωρώ μια σκέτη απειλή και τίποτα άλλο και έχει επίδραση μόνο όταν της προσδίδεις ρεαλιστικά χαρακτηριστικά.

        Τόσο καιρό τα ίδια λένε, εντάξει τώρα αύξησαν λίγο τη δόση γιατί συνηθίσαμε και δε μας πιάνει η μικρή δόση τρομοκρατίας. Τόσο καιρό, λοιπόν, που λένε τα ίδια εγώ βλέπω ότι το μόνο που τελικά μας συμβαίνει και μας βλάπτει είναι τα ίδια τα μέτρα και η ίδια η κυβέρνηση.

        • juliet avatar
          juliet @ φωνη 19/09/2011 17:30:47

          Το φαγοπότι που γίνεται εις υγεία των ραγιάδων ,δεν σ΄ενοχλεί; Δεν την θέλουν την χρεωκοπία, αν την ήθελαν θα την είχανε κάνει, να είσαι σίγουρος ,δεν έχουνε ενδοιασμούς για τέτοια.Αυτός που απειλεί φοβάται ποιό πολύ ο ίδιος .

          • φωνη avatar
            φωνη @ juliet 19/09/2011 17:36:37

            Με ενοχλεί το φαγοπότι, αλλά με ενοχλεί πιο πολύ η τρομοκρατία της φήμης. Η κυβέρνηση το κάνει αυτό για να της επιτρέψεις να σου πάρει τα πάντα. Όταν νιώσεις ότι κινδυνεύεις είσαι πιο πειθήνιος. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει κίνδυνος, σημασία έχει να πιστέψεις ότι υπάρχει κίνδυνος.
            Όσο πιο πολύ φοβόμαστε τόσο πιο πολλά μέτρα θα αποφασίζουν και τόσο πιο πολλά χρήματα θα μας τρώνε.

  14. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 19/09/2011 16:55:08

    Καλησπέρα αν και η προηγούμενη καλησπέρα πήγαινε στον αυριανιστή ο οποίος έχει βαφτίσει κοινωνικό αυτοματιστή (πες με και ελαιοχρωματιστή, ασυρματιστή, ξέρεις δίνω μεγάλη σημασία στις ετικέτες) όποιον δεν του γουστάρει και λες και περιμένει με το καραούλι για να απαντήσει σε όποιον θα πει κάτι σαν αυτά που λες ή που είπε ο είλωτας και πολλοί πολλοί άλλοι σε άλλες αναρτήσεις.

    Οπως κι' εσύ σκέφτηκα κι' εγώ αν αξίζει να σχολιάσω. Επειδή δεν γνωρίζω τελικά με ποιον πραγματικά συνομιλώ και δεν ξέρω αν ο αυριανιστής και ο κάθε αυριανιστής λέει ό,τι λέει από την καλή του την καρδιά ή γιατί έχει 5-6-7 άτομα στην οικογένεια που είναι ΔΥ σε κάποιον απίθανο οργανισμό (εύχομαι να πέφτω παταγωδώς έξω σ' αυτό που λέω), το σκέφτομαι δύο φορές περισσότερο.

    Μέχρι τότε θα πίνω στην υγεία των διάφορων μαντάμ ας πούμε της πρώην ολυμπιακής ή δεν ξέρω κι' εγώ ποιου άλλου ανύπαρκτου οργανισμού που μπορεί να αμόλησε και 2-3 παιδιά και να έχει να δουλέψει 2-3 χρόνια ή που παίρνει καμιά απίθανη σύνταξη στα 45 της και να πέφτει κάνα διχίλιαρο κάθε μήνα, στην υγειά και διάφορων άλλων αναλόγων προσόντων κελεπουριών που ανθούν στο μοντέλο αξιοκρατίας που λέγεται Ελλάδα και που δεν θέλουμε να τα πειράξουμε ποτέ. Ζήτω!!

    • juliet avatar
      juliet @ Βούρδουλας 19/09/2011 17:34:55

      Γι΄εκείνη την σύνταξη της εθνικής αντίστασης κανένας δεν μιλάει;
      Συνταξιοδοτήθηκαν οι μισοί Ελληνες γιατί πολέμησαν τους άλλους μισούς.Ονομάσανε τον εμφύλιο -αντίσταση,για να κάνουν κομματικούς στρατούς.ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ....

    • ersi avatar
      ersi @ Βούρδουλας 20/09/2011 00:35:05

      μην χαλιεσαι..... η Ολυμπιακη δεν ηταν ΔΕΚΟ ουτε Δημοσιο.Νομικο προσωπο ιδιωτικου δικαιου ηταν ,οποτε δεν πληρωνει την μανταμ που λες ,το κρατος αλλά το ΙΚΑ.Και δε θες να μαθεις ,τί κρατησεις ειχε η μανταμ... αν τα δινε σε ιδιωτικη ασφαλιστικη ,με ελικοπτερο θα την πηγαινοφερναν οταν αρρωσταινε και θα παιρνε και συνταξαρα.. εκτος κι αν θεωρεις π.χ πολυ μεγαλη συνταξη μετα απο 30 χρ σκληρης δουλειας και με πολυ μεγαλες κρατησεις ,τα 1050 ευρω βασικη και 340 επικουρικη.....

  15. juliet avatar
    juliet 19/09/2011 17:11:32

    Φίλε του λαού ,χαιρετώ
    Εχω ένα γαμπρό Κεφαλλονίτη ο οποίος έχει λεωφορείο στο ΚΤΕΛ Κεφαλληνίας.
    Πριν απο χρόνια μου είπε το ανεπανάληπτο .
    Πήρε μια απο τον Ισθμό και του έδειξε αναπηρίας και έκοψε μισό εισητήριο.
    Ο Κεφαλλονίτης ,την κοίταζε επίμονα να διαπιστώσει τι αναπηρία έχει.Σκεφτείτε πόσο επίμονα την κοιτούσε που όταν φτάσανε του είπε:Η αναπηρία δεν φαίνεται ,να ΣΤΡΑΒΟΓΕΝΝΗΣΑ και η μάνα μου είχε κάποιο γνωστό και μου βγάλανε τη σύνταξη.
    Αυριανιστή, αυτό για σένα και για την αξιοκρατία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ juliet 19/09/2011 18:21:46

      Ειδικά όταν "επανεξεταστούν" (διάβαζε: κοπούν) οι αναπηρικές συντάξεις, πολλοί κοινωνικοί αυτοματιστές θα αναθεωρήσουν για τη ρήξη της... χοληδόχου κύστεως που δείχνουν σήμερα τόσο άκριτα. Θα είναι αργά όμως...

    • ersi avatar
      ersi @ juliet 20/09/2011 00:39:44

      υπαρχουν αναπηριες που δεν φαινονται.... και ο καρδιοπαθης ,αναπηρος ειναι για το ταμειο του . οπως κι ο καρκινοπαθης....οποτε καλα θα κανει ο γαμπρος σου ,να μην κοιταει σαν ανακριτης οσους εχουν καρτα αναπηριας..

  16. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 19/09/2011 17:50:47

    Όσοι παίρνουν σύνταξη κάτω από τα 55 δεν μπορούν να ξαναβρούν δουλειά.
    Δε νομίζω η Τρόϊκα να ζήτησε κάτι τέτοιο, για κομπίνα του ΠΑΣΟΚ πρόκειται.
    Ένας τρόπος για να βρεθούν 5 δις το χρόνο είναι οι περικοπές μισθών και συντάξεων ΔΕΚΟ. Αν οι μισθοί εργαζομένων στις ΔΕΚΟ φτάσουν 1500 Ευρώ και των συνταξιούχων αντίστοιχα δε χρειάζεται κανένα μέτρο περικοπών για τα επόμενα 10 χρόνια.

  17. ο ξένος avatar
    ο ξένος 19/09/2011 18:01:08

    Αλληλεγγύη των γενεών; Μην του λέτε τέτοια του Αυριανιστή, τώρα μαθαίνει καινούργιες λεξούλες και βρίσκεται ακόμη στο λήμμα κοινωνικός αυτοματισμός.
    Όταν του 'ρθει ο 25χρονος που του δίνουν μισθό 300 ευρώ για να συντηρούνται τα κοπρόσκυλα, οι κηφήνες του δημοσίου, οι μπεμπέκες συνταξιούχες, γενικά οι εκατοντάδες χιλιάδες αλήτες με τα κεκτημένα, που κέρδισαν με "αγώνες"
    -ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΑ ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΝΕΟΥΣ... όταν του 'ρθει, λοιπόν ο 25χρονος, του ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΚΛΕΨΑΝ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΙΣΤΕΣ, στο σπίτι με το χατζάρι για του πάρει το σκαλπ, τότε θα δούμε αν επιμείνει στις σαχλοθεωρίες του.

    ΥΓ Σύντροφε σχολιαστή, σχήμα λόγου είναι το σκαλπ, μην αρχίσεις τα αιματηρά σου σχόλια!

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/09/2011 18:16:47

    "Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα." Θα το πείτε ξανά και ξανά εσείς οι κοινωνικοί αυτοματιστές, θυμήσου το.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 19/09/2011 18:35:11

      Μου αρέσει που ώς μη Δ.Υ. έχεις αποδειχθεί βασιλικότερος του Βασιλέως....
      Τι Κολλάδες, και Φωτόπουλοι, εσυ είσαι ο Κεμάλ Ατατούρκ των Ελληνικού Δημοσίου!!!
      Εσένα έπρεπε να είχαν ΑΡΧΗΓΟ βρέ Αυριανιστή οι άνθρωποι...

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/09/2011 19:24:24

    Ας μιλήσει η κυβέρνηση σε τηλεδιάσκεψη ...και να πει τι;
    Οτι παρά τις περικοπές του εισοδήματος των Δ Υπαλλήλων του στενού δημόσιου τομέα τα αστέρια της κυβέρνησης έχουν 25,000 προσλήψεις στην κατάσταση που είμαστε;
    Οτι μετατάσσονται στο στενό δημόσιο τομέα άτομα εκτός των διαδικασιών ΑΣΕΠ από τα παραμάγαζα των εκλεκτών;
    Οτι οι πρωτογενείς δαπάνες είχαν 60% αύξηση σε σχέση με το 2010;
    Οτι δεν έχει γίνει τίποτα για τη φοροδιαφυγή;
    Οτι παραμονές κάθε δόσης τρέχουμε να εφαρμόσουμε τους νόμους της προηγούμενης δόσης;

    Ας αφήσουμε να μιλήσει η προσωπική διαφορά στους υπαλλήλους του ΥΠΟΙΟ, οι υπερωρίες των Υπουργικών γραφείων και των ΔΕΚΟ, τα ΤΑΧΙ του Ρέππα και οι 16 μισθοί της Βουλής.

    Ας πληρώσει ο άνεργος φόρο ακινήτου στη ΔΕΗ γιατί οι ιδιώτες και το ΓΛΚ δεν μπορούν να εισπράξουν ούτε το ΕΤΑΚ.

    Ας πληρώσουμε κεφαλικό γιατί τα ανίκανα ΔΙΒΕΤ δεν μπορούν να συλλάβουν τη φοροδιαφυγή ...αλλά τι να ελέγξουν; τους εφοριακούς που δεν υπέβαλλαν Ε1;

    Αει σιχτίρ να χρεοκοπήσουμε για να ξεφορτωθούμε τους άχρηστους κηφήνες της διαπλοκής (όλων των επιπέδων)

  20. popolaros avatar
    popolaros 19/09/2011 22:08:54

    Δυστυχώς όσο υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι στηρίζουν 'δίκαια μέτρα' αυτής της δοσιλογικής κυβέρνησης...δεν υπάρχει μέλλον.

    Δεν πρόκειται να πέσουν όταν υπάρχουν ακόμα υποστηρικτές τους...παραδόξως ακόμα και 'δεξιοί'.

    Με έκπληξη διάβασα σχόλια επιδοκιμασίας για τα φασιστικά μέτρα που αφορούν ακόμα και μητέρες ανηλίκων που είναι κάτω των 55.

    Η λογική αφού δεν παίρνω εγώ ας κόψουν το λαιμό τους και αυτοί, είναι που δίνει στήριγμα στο νεοπασοκ να συνεχίσει το θεάρεστο έργο του.

    ...και όλα αυτά μόλις 2-3 μέρες από την επίσημη πλεον αποκάλυψη για το μαγείρεμα στην ΕΛΣΤΑΤ που μας έστειλε στα ΔΝΤ, τρόικες, ξένη κατοχή, ξεπούλημα, μνημόνια κλπ
    Σοκ και Δέος.

    Go Jeffrey go..
    Οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν!

  21. vaggelis avatar
    vaggelis 20/09/2011 00:21:45

    Επικοινωνιακό τρικ το κόψιμο των συντάξεων σε όσους είναι κάτω των 55 ετών

    Νωρίς το μεσημέρι, ένα από τα σενάρια που κυκλοφόρησαν ήταν οτι η τρόικα έχει απαιτήσει τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε όσους είναι κάτω των 55 ετών στο Δημόσιο. Το σενάριο αυτό σύμφωνα με πληροφορίες του Newsit αποδεικνύεται αποκύημα φαντασίας, αφού διαψεύδεται από το υπουργείο Οικονομικών.


    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=96686&catid=13

  22. λαλακης avatar
    λαλακης 20/09/2011 01:50:34

    Εγω προτεινω οι ΔΥ να βγαινουν στη συνταξη στα 30 τους και οι ΙΥ στα 85
    ετσι κι αλλιως πολλοι ΙΥ δε θα παρουν ποτε ,ειτε πεθαινουν προωρα
    ειτε δεν τους κολλουσαν ενσημα.

    Σιγα μη λυπηθω το 40 αρη συνταξιουχο που πινει εσπρεσσο το πρωι
    και ο κοινος λαος -οι μη ΔΥ δηλαδη υποφερει.

    Εχουμε τρελαθει στην Ελλαδα ,αυτα μονο σε Αφρικανικες χωρες τυπου Αγκολα και Ζιμπαμπουε τα συναντας

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 20/09/2011 02:05:20

    Δηλαδή, κοινωνικός αυτοματισμός είναι, το να βλέπεις παράλογη την σύνταξη στα 40,45,50;
    ΠΗΛΕΑΣ autosocialist! Μου αρέσει!
    (Κι' αν "δεν υπάρχει σάλιο" όντως, από που να κόψουμε; Από τους 70ρηδες;)

  24. Abadistas avatar
    Abadistas 20/09/2011 07:38:49

    Είμαι άνω των 55 και δεν παίρνω σύνταξη. Πόσο μαλ.κας είμαι;

  25. Εgώ avatar
    Εgώ 20/09/2011 10:29:01

    Αυτή είναι η λύση? Να τους βρίζουμε και να παραπονιομαστε? Ουτε πορειες χρειαζονται ουτε τιποτα. Μπορουμε να σηκωθουμε να φυγουμε ολοι απο τη χωρα, το έχω δρομολογησει για το προσεχες ετος, και να τους αφησουμε να κανουν τα σωστα μαθηματικά. Τα οποια όλα συμψηφιζονται σε μια πράξη! Μια διαίρεση, η οποια είναι:

    Ποσο πληρωμής = Χρωστούμενα / λαμόγια

    Αυτός ειναι ο σωστος μαθηματικοοικονομικος τυπος!

  26. γεωργοπουλου ευη avatar
    γεωργοπουλου ευη 20/09/2011 17:00:27

    εργαζομουν στην ολυμπιακη αεροπορια σαν διοικητικος υπαλληλος 21 χρονια. εχω δυο ανηλικα παιδια,πτυχιο τει και επαρκεια σε δυο ξενες γλωσσες. ο μισθος μου ηταν 1800 ευρω. Δεν επελεξα να κλεισει η εταιρεια μου. Αλλοι αποφασισαν για μενα και ψηφισαν τους νομους. Η αποζημιωση απολυσης μου ηταν 50.000 ευρω.(εφαπαξ). Η συνταξη μου ειναι 1800 ευρω (μαζι με το επιδομα 2 παιδιων), Ειμαι 47 ετων.Πολυ θα ηθελα να εργαζομουν. Αν μου βρουν δουλεια ασ μου κοψουν τη συνταξη.Ομως ταυτοχρονα να κοψουν και αλλες συνταξεις (χηρες που δεν εργαστηκαν ποτε, κορες στρατιωτικων που δεν εργαστηκαν ποτε, βουλευτικες που χρειαζονται 8 μολις χρονια κλπ)

  27. Πάνος avatar
    Πάνος 20/09/2011 18:02:39

    Είμαι συνταξιούχος στρατιωτικός(μηχανικός αεροσκαφών).Είμαι κάτω από 50 ετών αλλά δεν έκανα κάτι παράνομο(έτσι νομίζω τουλάχιστον).Όταν συμπλήρωσα σύμφωνα με τον νόμο έκανα αίτηση αποστρατείας και εν γνώση μου έχασα πολλά χρήματα.Δεν ήθελα πολλά.Αν τα χρόνια που δούλεψα ήταν λίγα , καλά ή κακά αυτό το έκρινε το κράτος.Τώρα αν μου κόψει την σύνταξη ,θα με ξαναπάρει πίσω;Και αν δεν με πάρει τι δουλειά θα κάνω.Θα φτιάχνω τα F-16 της γειτονιάς μου;Τα παιδιά μου;Τι θα τα κάνω;Όταν έδωσα εξετάσεις στην ΣΤΥΑ κάποιοι περάσαμε κάποιοι όχι.Εγώ πάντως πέρασα χωρίς μέσον.Ένα χωριατόπαιδο ήμουν,που να το βρω.(για μένα μιλάω ...).Δεν κλαίγομαι σε σας γιατί αναγνωρίζω πως υπάρχουν Έλληνες σε πολύ χειρ'οτερη μοίρα από εμένα.Απλά γράφω την άποψη μου.

  28. juliet avatar
    juliet 20/09/2011 20:23:50

    Αν όλοι διαβάσετε ο ένας του αλλου ,ξέρετε τι συμπέρασμα θα βρεί;
    Νομίζετε ότι δεν ήξεραν ότι όλα αυτά ήτανε σε βάρος των κρατικών ταμείων;
    Τα χρήματα τα δικά μας δεν έπαιξαν στο χρηματιστήριο;
    Τους τιμωρήσαμε; Οχι.Γιατί; Τα χρήματα αυτά δεν ήτανε κόπος ,ιδρώτας ήτανε αεράτα ,ξεπλυμα χρημάτων,τι ακριβώς ,βρε παιδιά;
    Αυτοί όμως τώρα που δεν μας έχουνε ανάγκη για να γεμίσουνε τις τσέπες τους, να φτιάξουν τις πισινες στα ρημάδια τους που νομίζουν ότι όταν πεθάνουν θα τα σύρουνε μαζί τους,τώρα θυμηθήκανε τι ακριβώς παράνομο,ανήθικο κάναμε εμείς οι άφρονες.
    Τους τιμωρήσαμε με την ψήφο μας ,10% τους δώσαμε !και τώρα αντι ν' απολογούνται αυτοί για τα αίσχη που έχουνε σε βάρος μας υλικά και ηθικά ρίχνουμε ό ένας στον άλλο ότι φταίει εκείνος και όχι ο άλλος.
    Γιατί δεν υπήρχε ''πόθεν έσχες'';γιατί μας αγαπήσανε; Το πιο απλό ,αγοράζεις κτίζεις το εισόδημά σου ανταποκρίνεται στο κόστος; εντάξει ,αν όχι που τα βρήκες .Απλά πράγματα,γιατί η εφορία όταν πάει για έλεγχο στα βιβλία σε θεωρεί πάντα κλέφτη;
    38 ετών ,συνταξιούχος γυναίκα 15ετία.Στις φάμπρικες οι γυναίκες δουλεύανε και η σύνταξη στα 60.Ανθρωποι β κατηγορίας ; γιατί δεν είχανε πτυχία,γιατί δουλεύανε στους δρόμους ,αυτοί σπουδάσανε επιστήμονες όμως.
    Σταματείστε ,ανθρωπάκια ,τα προνόμια δεν τα χάνετε είσαστε οι καλύτεροι ,οι πρώτοι .Οι Β κατηγορίας ας πεθάνουν ,ας φουντάρουν απο τα παράθυρα ,ας χαθούνε οι ζωούλες τους σκουπίδια.Εσεις όμως θα αγωνιστειτε για πάρτη σας και μόνο,πάντα θα έχετε δίκιο.Είμαι σίγουρη ουδέποτε σκεφτήκατε να μοιραστείτε κάτι ,ουδέποτε σκεφτήκατε να δώσετε, όχι γιατί σας περίσσεψε,αλλά το μισό απο το δικό σας.
    Εχω δουλέψει και ανασφάλιστη για να πάρω περισσότερα ,γιατί έτσι έπρεπε τότε.
    Σύνταξη για να πάρω με το κυάλι.