#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2011 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαδηλώνουμε και απαιτούμε: Δεν πάει άλλο



Είναι ίσως η δυναμικότερη κινητοποίηση από τη μεταπολίτευση, καθώς είναι η πρώτη φορά που η διεξαγωγή της ξεπερνά τα παραδοσιακά συνδικαλιστικά στέκια και αγγίζει, λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής και πολιτικής κατάπτωσης, μια σιωπηρή πλειοψηφία αποφασισμένων και οργισμένων πολιτών.

Η Νέα Δημοκρατία δε φημίζεται για την άσκηση επαναστατικής γυμναστικής.  Είναι ένα σύγχρονο, σοβαρό κόμμα, που αρέσκεται να εξασκείται στο κοινοβούλιο, εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις.  Ένα κόμμα της ουσίας και όχι της φανφάρας.

Είναι επίσης ένα κόμμα εξουσίας και είναι ένα κόμμα κατεξοχήν πατριωτικό.  Όσο ο εκλεγμένος πρωθυπουργός αγωνιζόταν απέναντι σε μια σφοδρή οικονομική κρίση, παρά τις αδυναμίες του και τις επιπόλαιες κινήσεις του, η Νέα Δημοκρατία άσκησε μια πρωτόγνωρα υπεύθυνη πολιτική, στηρίζοντας όπου έκρινε ότι έγιναν θετικά βήματα και προτείνοντας έξυπνες λύσεις, όπου έκρινε ότι η πολιτική της κυβέρνησης ήταν αδιέξοδη.  Ο κ. Σαμαράς προτίμησε συνειδητά να θυσιάσει τα πρόσκαιρα κομματικά οφέλη και να στηρίξει εμπράκτως την κυβέρνηση στο δύσκολο έργο της.

Οι τελευταίες εβδομάδες, όμως, έφεραν στο φως πολλά νέα στοιχεία, τόσο για την πραγματική διάσταση της οικονομικής αποτυχίας, όσο και για τις κρυφές επιδιώξεις της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.

Η διέξοδος που υποσχέθηκε ο υπουργός οικονομικών για το 2011, όχι μόνο δεν ήρθε, αλλά έδωσε τη θέση της σε μια υφεσιακή βεβαιότητα για άγνωστο χρονικό διάστημα.  Οι στόχοι ελλείμματος και χρέους αποδείχθηκαν ανέφικτοι και οι δανειστές, στηριζόμενοι σε μία αποικιοκρατικού ύφους σύμβαση, δεσμεύουν τη χώρα για περαιτέρω περικοπές δεκάδων δις.

Την ίδια ώρα η κοινωνία καταρρέει.  Οι πολίτες ζουν έναν εφιάλτη, χωρίς να βλέπουν καμία βελτίωση, σε κανέναν τομέα:

Οι μικρές επιχειρήσεις κλείνουν κατά χιλιάδες, σπρώχνοντας στην αγχόνη της ανεργίας όλο και περισσότερους οικογενειάρχες.

Οι μισθοί έχουν συρρικνωθεί και το βιοτικό επίπεδο έχει ισοπεδωθεί κάτω από το βάρος μιας δυσβάσταχτης φορολογίας σε είδη πρώτης ανάγκης.

Η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου, όχι μόνο δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες της, αλλά φθάνει στο σημείο να τιμωρεί τους πολίτες με ποινές φυλάκισης, για μικροποσά που αδυνατούν, λόγω της πρωτοφανούς ύφεσης, να πληρώσουν.

Οι τράπεζες αποχαλινωμένες, χωρίς κανέναν φραγμό, επελαύνουν έναντι απροστάτευτων δανειοληπτών, αντλώντας αφειδώς κεφάλαια από το δημόσιο ταμείο, τα οποία στη συνέχεια χρησιμοποιούν για να εξαθλιώσουν τους πολίτες, διασύροντάς τους στα δικαστήρια και αφανίζοντάς τους από το οικονομικό γίγνεσθαι, μέσω της λίστας του Τειρεσία.

Την ίδια ώρα, το κέντρο της Αθήνας έχει ουσιαστικά καταληφθεί από αναρίθμητους παράνομους μετανάστες και έχει μετατραπεί σε γκρίζα ζώνη.

Ο πολίτης νιώθει απροστάτευτος και εγκλωβισμένος.  Απολύεται από την εργασία του, εξαναγκάζεται σε ληστρική φορολόγηση, δέχεται απειλητικά τηλεφωνήματα από τράπεζες που εποφθαλμιούν την περιουσία του και προπηλακίζεται από ξένους υπηκόους στα πεζοδρόμια της γειτονιάς του.  Οι κυβερνώντες τον αποκαλούν κοπρίτη και τζαμπατζή και στο εξωτερικό τον χλευάζουν.  Ακόμα και η αξιοπρέπειά του έχει εκχωρηθεί.

Και ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες παρατηρεί αηδιασμένος και εξοργισμένος τους άπληστους δανειστές, να απαιτούν την εκποίηση της δημόσιας περιουσίας.  Και ενώ του είχαν πει ότι αυτοί βρέθηκαν εκεί εξαιτίας ενός ‘’μονόδρομου’’, έκπληκτος ανακαλύπτει με τον πλέον επίσημο τρόπο, ότι εξαπατήθηκε από τον ίδιο τον πρωθυπουργό του, ο οποίος καθοδήγησε τους επικυρίαρχους ως άλλος Εφιάλτης.

Οι μέρες της αθωότητας πέρασαν.

Τα εκατομμύρια των φίλων και μελών της Νέας Δημοκρατίας ενώνουν τις δυνάμεις τους με όλους τους εξαθλιωμένους, εξαπατημένους και οργισμένους έλληνες πολίτες και συμμετέχουν ενεργά στην αυριανή απεργία – συγκέντρωση.

Είμαστε ειρηνικοί, μαχητικοί και αποφασισμένοι.  Σεβόμαστε την περιουσία των συμπολιτών μας, τις υποδομές των πόλεών μας και τη φήμη της πατρίδας μας.  Σεβόμαστε πάνω από όλα τις αρχές και τις αξίες μας.

Διαδηλώνουμε και Απαιτούμε:  Δεν πάει άλλο.

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 22/02/2011 10:18:47

    «Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ και ληστεύει τον λαό».
    Στο Βερολίνο τραγούδησαν οι Eλληνες φοιτητές στον ΚΟΛΛΗΤΟ
    του παράφρωνα σοσιαληστή της τζαμαχιρίας, που αυτή τη στιγμή
    δολοφονεί τον λαό του.

    «Εγώ σάς υπόσχομαι αίμα, δάκρυα και ιδρώτα».
    Δεσμεύτηκε ο υπουργός οικονομικών της Ελλάδας.

    Αδέλφια, ήρθε η ώρα να πάρουμε τις τύχες μας και το μέλλον της Ελλάδας στα χέρια μας. Αυτό το έκτρωμα που «ψήφισαν» οι τριτοκοσμικοί σαλαμαλέκουμ,
    καταρρέει και πρέπει να εξαφανιστεί.

    Οι Ελληνες ΔΕΝ είμαστε συνεργάσιμοι. ΔΕΝ είμαστε υποτακτικοί της νεο-αταξίας και των λεπρών αχυρανθρώπων της. Τελεία και Τέλος.

    • AthenianWanderer avatar
      AthenianWanderer @ η Dimi 23/02/2011 16:41:39

      Να γινει ο ΓΑΠ ο Ελληνας Κανταφι!

  2. aekaz12345 avatar
    aekaz12345 22/02/2011 10:25:09

    Αυριο πρεπει να φυγουν ολα τα λαμογια,να ξεβρωμισει ο τοπος και αν υπαρχει δικαιοσυνη να επεμβει και να μην βγει κανενας κλεφτης εξω απο την χωρα.Να τουφεκιστουν με συνοπτικες διαδικασιες προς παραδειγματισμο.

    • Konstantinos avatar
      Konstantinos @ aekaz12345 23/02/2011 00:11:12

      Να τουφεκιστούν; Τι λες; Σιγα μην τους κάνουμε αυτή την τιμή! Κρεμάλα θέλουν!

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/02/2011 10:32:14

    Στο Da Capo...

  4. nick avatar
    nick 22/02/2011 10:40:28

    Μιχελάκης-καταπέλτης.
    (2 βίντεο)
    h++p://www.youtube.com/watch?v=bvezjCoA_FQ
    h++p://www.youtube.com/watch?v=SeQfMjfzrOc

    Δείτε τα, αξίζει.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ nick 22/02/2011 11:01:19

      o Μιχελάκης είναι λίρα 100 για τον Σαμαρά..

    • Theo avatar
      Theo @ nick 23/02/2011 12:08:03

      Αντωναρος for ever..χαχαχα

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Theo 23/02/2011 13:33:12

        Αντώναρος...
        Δεν νομίζω να υπήρξε άλλος εκπρόσωπος τύπου τον κόσμο όλο, του οποίου η μόνη απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση να ήταν: "Έχω ήδη απαντήσει".

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Στέργιος 23/02/2011 16:48:11

          Με το που τον έβλεπες, σκεφτόσουν:
          Θεέ μου τί κακό θα μας βρει?
          Η πιο αντιτουριστική φάτσα που υπάρχει στον κόσμο.
          Πώς νομίζετε ότι κατέρρευσε ο Ελληνικός Τουρισμός?
          Τον έπαιρνε ο Καραμανλής στο εξωτερικό και μόλις τον έβλεπαν οι ξένοι άλλαζαν αυτομάτως προορισμό.
          Αφήστε ότι κατέστρεψε το ιδανικό του "γκρηκ λάβερ".

  5. spiros avatar
    spiros 22/02/2011 10:44:19

    Αύριο θα θυμηθώ τα νιάτα μου. Μέσα στο ανώνυμο πλήθος που κατεβαίνει χωρίς ταμπέλα . Δεν εκπροσοπώ κανένα κόμμα. Το κόμμα το θέλω ανεξάρτητο για να μπορεί να λητουργεί για όλους τους ΕΛΛΗΝΕΣ.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ spiros 22/02/2011 12:22:43

      Πράγματι η συγκυρία ξεπερνάει κομματικούς χώρους καιπολιτικά οφέλη. Πρέπει ο καθένας να σηκωθεί από τον καναπέ, πρώτα από όλα για τι δική του αξιοπρέπεια και επιβίωση.

  6. takis roula avatar
    takis roula 22/02/2011 11:03:33

    ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΤΕΡΜΑ Ο ΚΑΝΑΠΕΣ. ΝΑ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΕΞΩ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ.

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ takis roula 22/02/2011 11:34:56

      To να πέσει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είναι όντως το μεγάλο αιτούμενο και το πραγματικό, πατριωτικό καθήκον του κάθε Έλληνα. Με ποιόν όμως θα συμμαχήσουμε για να ρίξουμε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είναι ένα άλλο επίσης κορυφαίο ζήτημα. Ας αναλογιστούμε-ως υπόθεση εργασίας- αν θα ήταν προς το συμφέρον της χώρας να συμμαχήσουμε, για παράδειγμα, με την αμερικανική πρεσβεία εφόσον η τελευταία ήθελε να εκπαραθυρώσει τον ΓΑΠ; Θα συνέφερε τη χώρα να συμμαχήσουμε με το κεμαλικό κατεστημένο αν δεν γούσταρε τον ΓΑΠ;
      Που θέλω να καταλήξω. Διαπιστώνω μια αντιμνημονιολαγνεία ανεξάρτητα από το ποιος την εκφράζει. Μέγα λάθος κατά τη γνώμη μου. Για παράδειγμα οι "φοιτητές" που την έπεσαν χτες στον ΓΑΠ κοντεύουν να αναδειχθούν από μερικούς στο πάνθεον των εθνικών ηρώων, δίπλα στον Καραϊσκάκη και τον Ανδρούτσο. Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, οι "φοιτητές" αυτοί ήταν μέλη του γνωστού χώρου "ο μπαμπάς μου(ιδρυτικό μέλος του ΠΑΣΟΚ) έβγαλε πολλά λεφτά (με τις γνωστές Πασοκικές μεθόδους) και με έστειλε σε πανάκριβο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Επειδή εγώ είμαι ευαίσθητος άνθρωπος και διαφωνώ με τον μπαμπά μου, καρπώνομαι μεν τους καρπούς της λαμογιάς του, αλλά διατρανώνω την αντίθεσή μου καίγοντας δημόσια ΑΕΙ όταν έρχομαι για διακοπές στην Ελλάδα, των κωλοελλήνων φασιστών-ρατσιστών".
      Κάνουμε μέγα λάθος αν νομιμοποιούμε αυτά τα ρετάλια της επανάστασης του Ψυχικού. Πρόκειται για τα ίδια άτομα που πλάκωσαν στα γιαούρτια τον Αλογοσκούφη πριν 2 χρόνια. Αυτοί που χαλάνε 10.000 ευρώ τον μήνα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν το θράσος να κρίνουν την ελληνική κοινωνία σε πλείστα όσα θέματα. Αν τους νομιμοπιήσουμε σήμερα, αύριο θα τους βρούμε παντοδύναμους μπροστά μας. Γιατί μην γελιέστε, όταν ο Σαμαράς γίνει πρωθυπουργός και προσπαθήσει να βάλει μια τάξη με τους λαθρομετανάστες, οι ίδιοι αυτοί τύποι θα ξηλώσουν και τα ρήθρα από τα πεζοδρόμια, θα ουρήσουν και στο μνημέιο του Αγνώστου Στρατιώτη για να περάσει το δικό τους.
      Συνεπώς είναι λάθος να γιγαντώσουμε ένα θηρίο που αύριο θα θέλει να μας κατασπαράξει.

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ Αστραπόγιαννος 22/02/2011 12:08:26

        Η διαστρέβλωση όσων γράφω δεν μπορώ να σου πω ότι με πτοεί. Ειδικά τη σημερινή εποχή κατά την οποία αυτά που υποστηρίζω γίνονται σιγά, σιγά κτήμα της κοινωνίας ενώ πριν 10 χρόνια ας πούμε. το να πεις κάτι εκτός "προοδευτικής" γραμμής ισοδυναμούσε με κοινωνική εξορία.
        Αν διαβάσεις προσεκτικά βγάζοντας τα "επαναστατικά" γυαλιά σου, δεν θα δεις πουθενά απαίτηση "πιστοποιητικού". Σαφώς όμως ούτε εγώ πρόκειται να υπογράψω κανένα "πιστοποιητικό προοδευτικότητας-αγωνιστικότητας" σαν αυτό που ζητάς εσύ. Δεν το έκανα σε δύσκολους καιρούς, τώρα θα το κάνω; Άσε το άλλο. Δεν σου αναγνωρίζω κανένα ηθικό πλεονέκτημα επειδή προτίθεσαι να συμμαχήσεις και με το διάβολο, δήθεν. Ξέρω ότι ως γνήσιος λαικός αγωνιστής έχεις πέισει τον εαυτό σου ότι είσαι καλύτερος άνθρωπος, έχεις μεγαλύτερες δημοκρατικές ευαισθησίες, αγαπάς περισσότερο τα ζώα και τα φυτά από τους άλλους κοκ. Συγνώμη που στο χαλάω αλλά πρέπει να αφήσεις την τυρόπιτα που έχεις δαγκώσει, όσο νόστιμη κι αν είναι αυτή.
        Εγώ απλώς επεσήμανα κάποια αυτονόητα πράγματα. Εσένα προφανώς δεν σου κάνουν. Με γεια σου, με χαρά σου. Εγώ όσο κι αν εκπλήσσεσαι έχω άλλη γνώμη. Τί να κάνουμε τώρα; Εγώ δεν συμμαχώ με τον διάβολο γιατί πολύ απλά δεν θέλω να ζήσω σε καμία κόλαση: ούτε αυτή του ΓΑΠ, ούτε όμως και του Τσίπρα.

        • Αστραπόγιαννος avatar
          Αστραπόγιαννος @ Αστραπόγιαννος 22/02/2011 12:54:01

          Κοίτα, να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι το ζήτημα δεν είναι προσωπικό. Μου μίλησες για ψύχωση, σου απάντησα για δημοκρατικές ευαισθησίες.
          Από εκεί και πέρα οφείλω να ομολογήσω ότι πρώτος εγώ γουστάρω μια κινηματική ΝΔ, απαλλαγμένη από τα ενοχικά σύνδρομα του παρελθόντος, τα οποία την περιθωριοποίησαν από τις κοινωνικές ζυμώσεις. Αυτό που προσπαθώ να πω σε πολλές αναρτήσεις μου είναι ότι πίσω από την κινηματική δράση ελλοχεύει ο κίνδυνος είτε να ταυτιστούμε με τον Τσίπρα-τη λογική Τσίπρα εννοώ-ή να νομιμοποιήσουμε τη λογική της "σπασμένης τζαμαρίας" που διατρανώνει ο κάθε Τσίπρας.
          Αν συμβεί ένα από τα παραπάνω ή και τα δύο μαζί, υπάρχουν δύο κίνδυνοι: είτε να μην εισακουστούν οι θέσεις μας από την κοινωνία ή όταν θα γίνουμε κυβέρνηση να μην μπορούμε να εφαρμόσουμε ούτε κλάσμα των θέσεών μας ακριβώς επειδή θα έχουμε γιγαντώσει αντιδραστικές δυνάμεις, οι οποίες τότε με την αβάντα των ΜΜΕ και το ΠΑΣΟΚ θα καίνε ολόκληρη την Ελλάδα κάθε δύο μέρες, όπως επί Καραμανλή. Αυτός είναι ο φόβος μου.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αστραπόγιαννος 22/02/2011 22:36:28

        Συμφωνω με τον Αστραπογιαννο.

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 22/02/2011 11:23:50

    Ο λαος η βαση δηλαδη τις ΝΔ απαιτει απο το κομμα να παρει θεση για ειρηνικο κατεβασμα του κοσμου στους δρομους.Φτανει πια στη μουγκα και στην ανοχη.Με μπροσταρηδες την ΟΝΝΕΔ ολοι αυριο στην απεργια!!!!!!!!!!!

    • effie B. avatar
      effie B. @ NIK THE GR 22/02/2011 12:03:41

      Διαδηλώνουμε και Απαιτούμε: Δεν πάει άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 22/02/2011 12:13:46

    http://www.youtube.com/watch?v=uF5-enWLYGU&feature=related

    ενδιαφέρον και διαχρονικό..

  9. sikw apo ton kanape avatar
    sikw apo ton kanape 22/02/2011 13:41:00

    Με αφορμή τη γενική απεργία 23/02/2011

    Οκτάωρο..αξιοπρεπής διαβίωση…κοινωνική ασφάλιση…κράτος πρόνοιας.

    Έννοιες οι οποίες κερδίθηκαν μέσα από κοινωνικούς αγώνες χρόνων και σε όλες τις περιπτώσεις χρονικά, κυριολεκτικά με αίμα και ρήξη με το εκάστοτε καθεστώς και τους θεσμούς του.

    Έννοιες οι οποίες αργά μα σταθερά και μεθοδικά χτυπιούνται από το αχόρταγο κεφάλαιο και τους άπληστους και τιποτένιους πολιτικούς εκφραστές του με ένα και μοναδικό στόχο την πλήρη εξάλειψή τους.

    Το σημαντικότερο και πιο αποτελεσματικό όπλο σε κάθε κοινωνικό αγώνα των εργαζομένων ενάντια στους εκμεταλλευτές των ανθρώπινων ζωών είναι η απεργία.

    Φανταστείτε ένα τεράστιο πλήρως αυτοματοποιημένο εργοστάσιο. Μπορεί άραγε αυτό το υπερσύγχρονο δημιούργημα βιομηχανικής εξέλιξης να λειτουργήσει χωρίς έστω ένα ανθρώπινο-εργατικό χέρι να το θέσει σε λειτουργία και να το συντηρεί;

    Η απάντηση φυσικά είναι όχι, γι’αυτό και οι κεφαλαιοκράτες σε συνεργασία με τους πιστούς τους υπηρέτες που δημιουργούν και επιβάλουν κοινωνικούς θεσμούς και νόμους κομμένους και ραμμένους στα μέτρα των συμφερόντων των αφεντικών τους, φρόντισαν να αποδυναμώσουν και να καταστήσουν ένα από τα σημαντικότερα όπλα των εργαζομένων με συνέπειες βομβας για το κεφάλαιο ως μια απλή στρακαστρούκα.

    Κανένας εργαζόμενος στις μέρες μας δεν μπορεί να αρνηθεί πως είτε λίγο είτε πολύ η ζωή του και η καθημερινότητά του αποτελεί ένα ακόμη γρανάζι στη λειτουργία μιας καλορυθμισμένης μηχανής που κυνικά μα ρεαλιστικά τον χαρακτηρίζει ως απλά κάτι αναλώσιμο.

    Το ενοίκιο πρέπει να πληρωθεί, τα είδη πρώτης ανάγκης φαντάζουν είδη πολυτελείας, τα πάγια «τρέχουν» και τα παιδιά μας πρέπει να μορφωθούν. Μιας και στην εποχή μας ύψιστα κοινωνικά αγαθά όπως η παιδεία και η υγεία έχουν γίνει κοινά προ’ι’όντα προς πώληση όπως η οδοντόκρεμα και τα ξυραφάκια για το ξύρισμα.

    Όλα έχουν μελετηθεί τόσο επιστημονικά και διεξοδικά από τους λίγους που πλουτίζουν εις βάρος των πολλών με τρόπο που μόνο οι νονοί της νύχτας και του υποκόσμου (που ακόμη κι αυτοί έχουν ένα «ηθικό» κώδικα τον οποίο τηρούν) μπορούν να σκαρφιστούν για να έχουν κάποιον «στο χέρι».

    Από την άλλη πλευρά όμως, εμείς, η εργατική τάξη ξεχάσαμε ότι είμαστε το ρεύμα που θα φωτίσει το σπίτι, το τραίνο που θα μεταφέρει χιλιάδες κόσμο, το χέρι που θα ράψει το ρούχο που θα φορέσει κάποιος άλλος, ο γιατρός που θα φροντίσει έναν ασθενή, το νερό από τη βρύση που θα γεμίσει το ποτήρι……Είμαστε η δύναμη…δεν τίθεται καν θέμα αν έχουμε τη δύναμη και το ξέρουν. Γιατί κάθε πρω’ί’ εμείς βάζουμε σε λειτουργία αυτή την κοινωνία, εμείς ανάβουμε την μηχανή και είμαστε το γρανάζι που τη θέτει σε κίνηση..

    Μπροστά σε αυτή τη χωρίς προηγούμενο ανελέητη επίθεση που η εργατική τάξη δέχεται από καπιταλιστες και πολιτικούς, μπροστά στον εγκλωβισμό της ίδιας μας της ύπαρξης μέσα σε ένα κελί άγονης και στείρας ζωής όπου ζούμε για να δουλεύουμε και δε δουλεύουμε για να ζούμε καλό είναι έστω και για ένα πρω’ι’νό να θυμηθούμε πως αξίζει έστω να αμυνθούμε…να θυμηθούμε πως είμαστε άνθρωποι με αναγκη για ζωή και όχι μόνο ανάγκη για τροφή και απλή επιβίωση……να τους δώσουμε να καταλάβουν πως κανένας άνθρωπος δεν είναι αναλώσιμος..έχουμε αξιοπρέπεια και όνειρα χρωματιστά και όχι γκρίζα και τυποποιημένα μέσα στο απάνθρωπο οικονομικό σύστημα που λέγετε καπιταλισμός και στο υποκριτικό πολιτικό τους εποικοδόμημα που εξακολουθούν να αποκαλούν δημοκρατία..

    ΦΟΒΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΘΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΝΟΥΣ…

    Όλοι την Τετάρτη στην γενική απεργία..Όλοι στους δρόμους…

    http://www.monogrinia.gr/2011/02/22/me_aformi_ti_geniki_apergia_23022011/

  10. juliet avatar
    juliet 22/02/2011 13:52:08

    μακρυά απο μίση και διχόνοια ολοι μαζί κατά της σοσιαλιστικής χούντας ,για την ΕΛΛΑΔΑ ρε γαμώτο!!!!!Οι Ρομάνοι τον σοσιολιστή δικτάκτορα τι τον έκαναν;;;
    ......Στένεψε ο ουρανός και στο θόλο του,πάνω από το παρδαλό ταξίδι του χρόνου,κυκλοσοβούσαν τα κοράκια το θάνατο.Μια καταβόθρα ,δίπλα στις παλιουριές,γουργούριζε ακατάπαυστος Κωκυτός τον Αδη.
    Η απελπισία δεν είχε ταυτότητα.Κατέβαινε μ ε μαύρα φτερά στην άρρωστη άνοιξη και ανέβαινε με υποχθονια μουγκρητά στην ύβρη της ιστορίας.
    Ενα λυπημένο βουνάκι ξεμύτιζε μέσα απο τα μαράζια των ελαιώνων και τρύπαγε με την κορφούλα του το ομπιασμένο φως,τηνπηχτή ώχρα,το χάος,την απελπισία.Ηταν σαν Γοργοθάς που έσκιζε το καταπέταδμα και άνοιγε στη χλωμάδα του πάθους μια χαραμάδα για την Ανάσταση.
    Είχε έλθει το πλήρωμα του χρόνου.Η Ελευθώ δεν περίμενε άλλο.......
    του Δημ.Ρεντίφη Μαρτης 1994

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/02/2011 15:14:04

    Πρέπει να στείλουμε αυτόν που κάνει τον πρωθυπουργό και τον θίασό του από κει πούρθανε το συντομώτερο δυνατόν. Ήδη χθες,ήταν αργά.

  12. of8almos avatar
    of8almos 22/02/2011 15:23:01

    Να σας πω ένα καλύτερο σύνθημα από αυτό που βγάλανε οι φοιτητές στην Γερμανία που δεν έχουν πάθει αλτσχάιμερ σαν και εμάς εδώ; αεραααααααα

    Μετά από πάρα πάρα πολλά χρόνια θα κατέβω σε συγκέντρωση να φωνάξω με την βροντερή φωνή μου.
    Να ρωτήσω, γύρισε ο έξω από εδώ (καρκίνος) από το εξωτερικό?

  13. dimitris avatar
    dimitris 22/02/2011 15:32:33

    γραφετε «Τα εκατομμύρια των φίλων και μελών της Νέας Δημοκρατίας ενώνουν τις δυνάμεις τους με όλους τους εξαθλιωμένους, εξαπατημένους και οργισμένους έλληνες πολίτες»
    αρα συμπεραινω οτι οι νεοδημοκρατες δεν ειναι εξαθλιωμενοι αλλα βολεμενοι και ουτε εξαπατημενοι αλλα συνενοχοι .

    ενας οργισμενος Ελληνας

    • juliet avatar
      juliet @ dimitris 22/02/2011 16:28:25

      ελα,οργισμένε Ελληνα,με κάτι τετοιους σαν εσένα επιβιώνουν οι σοσιαλιστές άρχοντες,αύριο είναι η μέρα της ΕΛΛΑΔΑΣ λέμε οχι στην εξαθλίωση ,οχι στο πούλημα της Θράκης ,οχι στο πούλημα του Καστελόριζου.Οργισμένε και βολεμένε Ελληνα,οι οπαδοί της ΝΔ,δεν ανήκουν στους προνομιούχους αλλά στους φτυσμένους .Τώρα δε ύπαρχουν κόμματα ,κομματοσκύλα υπάρχουν(συγγνώμη Λιζούλα δεν εννοούσα εσένα) είμαστε όλοι μια γροθιά στο ξεπούλημα της ΕΛΛΑΔΑΣ μας

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ dimitris 22/02/2011 18:08:00

      Οι βολεμένοι έφυγαν με την ουρά στα σκέλια σε παράρτημα του κόμματος. Κάποιοι άλλοι νομενκλατουρλήδες προσμένουν (μάταια) σε επιστροφή. Άλλωστε οι βολεμένοι τώρα ψηφίζουν μνημόνιο και ΔΝΤ. Η αυριανή συγκέντρωση είναι χωρίς ταμπέλες. Γιατί απλά, δεν πάει άλλο.

    • of8almos avatar
      of8almos @ dimitris 22/02/2011 20:33:08

      Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσύ κάνεις λογοπαίγνια. Η ουσία είναι αλλού και δεν θέλει και πολύ φαιά ουσία να το σκεφτείς...

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ dimitris 22/02/2011 22:39:58

      Που'σαι οργισμένε,αύριο πρέπει να κατέβεις στο δρόμο όχι γιατί στο λέει ο κακοφονιξ αλλά γιατί θες διατηρήσεις την αξιοπρέπεια σου ως ελεύθερος πολίτης.
      Ξέχνα ΝΔ ,πασοκ,κκε,κτλ.
      Κατέβα για να σταματήσουν κάποιοι να σε θεωρούν κορόϊδο που πάντα θα πληρώνει και δε θα διαμαρτύρεται.

  14. Κικη avatar
    Κικη 22/02/2011 16:56:23

    αχ κακοφωνιξ αγαλιασε η ψυχουλα μου , ενα χρονο το λεω τωρα μια συγκεντρωση διαμαρτυριας ειρηνικη ολων των πολιτων μακρια απο κομματα μακρια απο καπελωματα ,μια συναξη ελυθερων πολιτων που αγαπουν τον τοπο τους που ανθιστανται στον εξευτελισμο στον εξαπονδρισμο .
    αυριο 23 Μαρτη ολοι εμεις να συγκεντρωθουμε στο Συνταγμα και να υλωσουμε δεν παει αλλο.Και αν καταφερουμε να καθησουμε εκει να κατσουμε κατω ολη μερα και νυχτα , αυτη η ζωη ειναι δικη μας και των παιδιων μας, μην αφηνουμε να την ληστευουν αλλοι.
    ελπιζω να σας δω ολους εκει, θα σας γνωρισω απο το καθαρο βλεμμα και την αποφασηστικοτητα να παρουμε την τυχη στα χερια μας.

    • juliet avatar
      juliet @ Κικη 22/02/2011 18:05:25

      Κική,τρέχεις με 1000,23 Φλεβάρη οχι Μάρτη......

      • Κικη avatar
        Κικη @ juliet 22/02/2011 20:23:05

        Τι να κανω Ιουλιεττα μου, για μενα ο χρονος περναει πιο γρηγορα ,λογω ηλικιας , και ηρθα και απο μακρια για το συλλαλητηριο, και δικιο εχεις Μαρτης μου φανηκε Ανοιξη και ελπιζω τον αλλο μηνα να μην υπαρχουν, να εχουν χαθει οπως ο βαρης χειμωνας.
        Αντε θα σε δω αυριο, με τετοιο ποιητικο ονομα θα λαμπεις .

  15. Orestios avatar
    Orestios 22/02/2011 17:02:24

    Αύριο είναι "ημέρα οργής".

  16. Ανατολή avatar
    Ανατολή 22/02/2011 21:40:01

    Πολύ χαίρομαι που θα συναντηθούμε αύριο στους δρόμους.
    Μέχρι σήμερα ξεποδαριαζόμαστε μόνο εμείς. Περιμένουμε με χαρά καινούργιο κόσμο.
    Άντε και μην τυχόν μας στήσετε! Θα μετρήσουμε κεφάλια. (Έτσι κι αλλιώς στις μικρές πόλεις, είμαστε όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι. Έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε τις φάτσες μας).
    Μπορούμε να ελπίζουμε και σε καμιά καινούργια γνωριμία εμείς οι ελεύθερες κοπέλες!!!!
    Αφήστε το φέισμπουκ και βγήτε στους δρόμους.
    Make love and war!
    (ο καθένας με τον πόνο του)

  17. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 22/02/2011 22:14:03

    Δεν πληρώνω! h++p://www.youtube.com/watch?v=LRIT_IjvLY8

  18. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/02/2011 22:27:56

    Επιτέλους λίγη δράση!
    Περιμένω να δω πολιτικές κλωτσιές στ'αχαμνά γιατί η υπομονή μας έλαβε τέλος.
    Ή πιο πολιτισμένα: "Οι μέρες της αθωότητας πέρασαν".

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/02/2011 22:34:05

      Επίσης να επισημάνω την ευθύνη που έχουμε ως πολίτες τις Ελλάδας να υπερασπιστούμε την χώρα μας.Γι'αυτό και ,αύριο, συμπεριφορές του τύπου ξάπλες στον καναπέ και μετά διαμαρτυρία δεν είναι αποδεκτές.
      Η συμμετοχή μας αύριο είναι ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ,πέρα από κόμματα και πεποιθήσεις..

  19. Zio avatar
    Zio 22/02/2011 22:29:52

    h**p://www.protothema.gr/gnomes-article/?aid=107735

  20. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 22/02/2011 22:32:02

    To ΠΑΣΟΚ είναι εδώ και ληστεύει το λαό,αλλά η ΝΔ είναι σοβαρό κόμμα.Εδώ ταιριάζει το λεχθέν ο κόσμος χάνεται και το μ---ί ξυρίζεται.

    • Zio avatar
      Zio @ Εκηβόλος 22/02/2011 22:35:04

      και ανέκαθεν το κυριλίκι αυτό το πλήρωνε. Κατά τα άλλα άνοιγμα στο λαό κλπ αλλά στην πράξη μόνο το είμαστε πλούσιοι γιατί η σιωπή είναι χρυσός.

  21. saltcity avatar
    saltcity 22/02/2011 22:32:53

    +1000 για το άρθρο
    Αγαπητέ κοκοφοίνικα νομίζω είναι η πρώτη σου ανάρτηση ,
    σου εύχομαι να τις χιλιάσεις ))

  22. pikras57 avatar
    pikras57 22/02/2011 22:51:43

    AYTH H ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ!
    Να δοθεί ένα καθοριστικό μήνυμα στο ΣΥΣΤΗΜΑ που παραπαίει,
    να μη μας θεωρεί δεδομένους.
    Η αντίδραση του καναπέ είναι για τους βολεμένους του συστήματος και τους σκιαγμένους...
    Ανήκουμε σ αυτούς????

  23. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 22/02/2011 22:51:47

    να δω αυριο οργανωμενο μπλοκ της Ν.Δ. στην πορεία κι ας πεθάνω!! Παιδιά συνέρθετε αυτά δε γίνονται.Ουτε και γίνεται η Ν.Δ. να καλέσει τον κόσμο να κατέβει στο δρόμο. Γιατί δεν τον πιστεύει. Και βέβαια και αυτη οπως και το ΠΑΣΟΚ πιστεύουν και υπηρετούν το Μνημόνιο!!Όσο το ΠΑΣΟΚ πίστευε οτι υπάρχουν λεφτά προεκλογικά αλλο τόσο και η Ν.Δ. ειναι εναντιον του Μνημονίου!και το εχει δείξει κιόλας ψηφίζοντας πολλα νομοσχέδια αντιλαικά του ΠΑΣΟΚ!Μήν έχετε αυταπάτες η ΝΔ δημαγωγεί οτι ειναι εναντιον του Μνημονίου για να υφαρπάξει τη λαική ψήφο. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν αλλάζουν!!Αλλάξτε εσείς! Αυριο πολλοι απο αυτούς που ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα κατέβουν να διαμαρτυρηθούν είναι βέβαιο οτι πολλοί θα βρεθούν σε δύσκολη θέση, άλλοι ενδεχομένως θα σπάσουν τα δεσμά τους με αυτά τα δύο κόμματα διαπιστώνοντας την αριστερή συνθηματολογία και την κοινωνικοπολιτική σύνθεση των απεργών-διαμαρτυρομένων.Και αν ακόμα δεν το κάνουν θα προβληματιστούν γιατί τα αιτήματα και οι φωνές που θα ακουστούν ειναι εντελώς μα εντελώς ξένα με τις αρχές και τις πρακτικές των δύο κομμάτων εξουσίας. Καιρός είναι λοιπόν να πέσουν οι μάσκες και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/02/2011 13:35:26

      Συμφωνώ απολύτως!

  24. ax-bax avatar
    ax-bax 22/02/2011 23:04:17

    Τι είχες Γιάννη,τι είχα πάντα. Απεργία - πορεία, μια από τα ίδια και αύριο.
    Μακάρι να βγώ ψεύτης - κάθε φορά όμως η ίδια συνταγή

    -Γνωστοί -άγνωστοι να σπάνε πολυτελή αυτοκίνητα που ΤΥΧΑΙΑ (κοίτα να δεις βρε παιδί μου) βρέθηκαν παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια.( ....και χωρίς κλήση)
    -Στα εξάρχεια και στο σύνταγμα τα "παιδιά" παίζουν ξανά "κλέφτες και αστυνόμοι"
    -Κάποιοι συνταξιούχοι για ακόμη μια φορά να βλέπουν τον Χάρο με τα κλαμένα, από τα ληγμένα χημικά, μάτια τους.
    -Φοιτητές-Φοιτήτριες θα βιώνουν τη μπόχα των δακρυγόνων σαν καύσιμο στην μηχανή της οργής και της ανατροπής.
    -Σρακαστρούκες κρότου-λάμψης, χημικά, πέτρες, μείγματα καυσίμων που αναφλέγονται, το γνωστό χτύπημα του γκλομπ στην ασπίδα από τη μία με τη χαρακτηριστική κίνηση δωρεάς οργάνων από την άλλη.
    -Ο γνωστός μπάτσος στο πεζοδρόμιο του Άγνωστου Στρατιώτη να δακρύζει για ακόμη μια φορά----θαύμα θαύμα
    -Διάφοροι αρχι-συνδικαλιστές θα προσπαθούν μάταια να αποδείξουν ότι δεν είναι αρχιληστές
    -Τα κόκκινα συντρόφια μπροστά στο Σύνταγμα να φωνάζουν από τις ντουντούκες "σύντροφοι δεν σταματάμε.προχωράμε προς τις στήλες και διαλυόμαστε προς Συγγρού-Φιξ"
    -Οι σκύλοι που συντάσσονται με το δίκιο του εργάτη
    -Μπορεί να βρεθεί και κανένα "νομιστεράκι" που αποφάσισε να διασχίσει την πορεία και .......... ωχ ωχ μη βαράτε ρε παιδιά.
    -Και από τα παράθυρα των κυβερνητικών κτηρίων κάποιοι "βολευτές και καλοβολεμένοι" να κοιτάνε και φουσκώνει μέσα τους ο μικρός επαναστάτης του Πολυτεχνείου που αγωνιζότανε για ...........που να θυμούνται πλέον.

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ ax-bax 22/02/2011 23:27:08

      Φιλε Ax bax μηπως ολα οσα λες,Θελουν να σκεφτομαστε?θελουν να μας κανουν να λεμε.........Μηπως η απαξιωση ειναι το καλυτερο ναρκωτικο?

      • ax-bax avatar
        ax-bax @ Εφιαλτης 23/02/2011 08:31:50

        Μακάρι όλοι να αφήσουν τον καναπέ τους και να είναι όλοι στο δρόμο

  25. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 22/02/2011 23:10:18

    Με λιγα λογια............Αποψε ολοι ας κανουμε κατι....ας παμε σιγα σιγα (ειναι και αργα),ας μαζεψουμε τον καναπε μας,και ας τον βαλουμε καπου που δεν θα μπορουμε να τον χρησιμοποιησουμε.........Εεεετσι λοιπον αυριο μιας και δεν θα εχουμε καναπε,θα παμε πρωι πρωι για λιγο δυναμικο περπατημα στην Αθηνα...Αυτα και καλη ανταμωση αυριο...Ααααα και μακρια απο καναπεδες ε?

  26. Manos-UK avatar
    Manos-UK 22/02/2011 23:11:37

    Το θέμα είναι να ξυπνήσει ο κόσμος της ΝΔ. Μας ενώνουν πολλά περισσότερα με την αριστερά παρά με το ΔΗΣΥ κ ΛΑΟΣ. Καιρός να ενωθούν όλες οι αντιμνημονιακές δυνάμεις. Αυτές τις κρίσιμες ώρες δεν περισσεύει κανείς! Είναι ώρες ευθύνης, κομβικό ιστορικό σημείο. Και κάτι ακόμα "...για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλιά πολλή..."

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Manos-UK 23/02/2011 00:18:34

      Αυτο δεν ισχυει για ολους.Εγω δεν βλεπω να εχω περισσοτερα κοινα με την αριστερα απ οτι με το ΠΑΣΟΚ για να μην πω με τα αλλα δεξια κομματα.
      Αν καποιοι θελουν να καπελωθουν απο την αριστερα δικαιωμα τους.

      • nostos avatar
        nostos @ ψυχραιμια 23/02/2011 00:50:05

        Ψυχραιμια, σ' αυτή τη γ..... Ιστορία της Ελλάδας δεν είναι δυνατό να υπάρξει έστω μία (1) γ... στιγμή όπου δεν θα υπάρχουν αγγλόφιλοι, γαλλοφιλοι και ρωσόφιλοι (υπόλλειμμα του 1821); Δεν είναι δυνατό να υπαρξει μία γ.. στιγμή όπου δεν θα υπάρξουν βενιζελικοί και αντιβενιζελικοί; Δεν είναι δυνατό να υπάρξει μία γ... στιγμή όπου δεν θα υπάρξουν ΕΛΑΣ και ΕΔΕΣ; Δεν είναι δυνατό να υπάρξει μία γ.. στιγμή όπου δεν υπάρξουν δεξιοί και αριστεροί;
        Αλλά ενωμέμοι γ... Έλληνες.
        Λυπάμαι Φακτορα για τη μικρή χρήση αθυροστομίας αλλά αρκετά πια με τους γ... διχασμούς σ' αυτόν τον κωλότοπο. Από το πρώτο δεκαπενταμελές μέχρι το τελευταίο καφενείο μετά τη σύνταξη, αυτός ο λαός γουστάρει το διχασμό.
        Επιτέλους ΕΛΕΟΣ.....!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ nostos 23/02/2011 01:50:28

          Δεν ειναι ποδοσφαιρικο το ζητημα αλλα ζητημα ουσιας.
          Εγω θεωρω οτι ο ελληνικος λαος θα χασει απο μια εξοδο απο την ΕΕ.Η αριστερα οχι και αρα μας χωριζει μεγαλη διαφορα.
          Αν υπαρχουν καποιοι που πιστευουν οτι θα ειναι καλυτερα μπορουν να πανε.
          Επισημως η ΝΔ εχει διαφορα απο το ΠΑΣΟΚ στο μιγμα πολιτικης αλλα με κοινο στοχο την παραμονη στο ευρω.Δεν ακουσα ποτε τιποτε αλλο.Επισημα.Αρα οι διαφορες μας με το ΠΑΣΟΚ - επισημα παντα - ειναι μικροτερες απο οτι με την αριστερα που εχει αλλα τελειως προτυπα.
          Αντιμνημονιακη πολιτικη δε σημαινει τιποτα απο μονο του.
          Εμεις θελουμε να βγουμε απο το μνημονιο προς αλλη κατευθυνση απο αυτη που θελουν οι αριστεροι.Ετσι λεμε τουλαχιστον.

        • Άγνωστος Μ. avatar
          Άγνωστος Μ. @ nostos 23/02/2011 15:38:21

          Μπράβο ...

          • Άγνωστος Μ. avatar
            Άγνωστος Μ. @ Άγνωστος Μ. 23/02/2011 15:39:08

            @ nostos

  27. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 22/02/2011 23:31:16

    καλά θα ήταν να γεμίσουν αύριο κόσμο οι δρόμοι. και θα έχει σίγουρα αρκετό.
    όπως σίγουρα, με το που θα φτάσει το μαύρο μπλοκ στο Σύνταγμα, οι διμοιρίες των ΜΑΤ που τους επιτηρούν από την Πατησίων ως την πλατεία θα τους αφήσουν, αυτοί θα ανηφορήσουν προς τη γωνία Αμαλίας-Πανεπιστημίου, θα εμφανιστούν ΜΑΤ μπροστά στο Μεγάλη Βρεττανία και θα αρχίσει ακόμη μιά φορά το χιλιοπαιγμένο έργο, με τη μεγάλη φιλειρηνική πλειοψηφία να πνίγεται στα δακρυγόνα και τις πέτρες και τις μολότωφ να πετούν προς όλες τις κατευθύνσεις. δυστυχώς....... και στις 15 του Δεκέμβρη αυτό είχε γίνει....ήμουν αυτόπτης μάρτυρας της σκηνής που περιέγραψα.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ σιδεράκιας 23/02/2011 00:17:43

      Κι εγώ εκεί ήμου, έτσι έγινε... πως και δε σε είδα;

  28. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 23/02/2011 02:08:19

    Αστραπόγιαννε, οι κοπέλες που μπήκαν μέσα και φώναζαν, ήταν από τη νεολαία του Συνασπισμού. Καμία σχέση με πλουτοκρατία.

    Το πανό που σήκωσαν, έλεγε:

    YOUTH UNEMPLOYMENT
    TUNISIA 30%
    GREECE 30%
    THE UPRISING
    IS COMING

    Το βίντεο που τράβηξαν οι ίδιες, υπάρχει εδώ:

    http://www.dailymotion.com/video/xh570h

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Γιάννης Σ. 23/02/2011 12:13:27

      "Αστραπόγιαννε, οι κοπέλες που μπήκαν μέσα και φώναζαν, ήταν από τη νεολαία του Συνασπισμού". Αυτό είπα κι εγώ αλλά μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Συνασπισμός και "αναρχοαυτόνομοι" ταυτίζονται σε μεγάλο ποσοστό με την μεγαλοαστική τάξη και την πλουτοκρατία. Αν δεις μόνο τους γονείς και τους δικηγόρους των κατά καιρούς συλληφθέντων "μπαχαλάκηδων" θα καταλάβεις τί εννοώ. Όλοι με "ταρτάρ" μεγαλώσανε. Το παϊδάκι στα Βλάχικα δεν το καταδέχονταν. Και μου έρχονται οι γόνοι τους να με κρίνουν. Ε, μπάστα σε μεγάλε. Τράβα να ψωνίσεις στα H&M και άσε εμένα να ψωνίζω από Νεωτερισμούς. Μάλιστα προ έτους είχε γίνει έρευνα η οποία απέδειξε ότι οι ψηφοφόροι του ΣΥΝ και του ΛΑΟΣ έχουν, κατά μέσο όρο, αρκετά μεγαλύτερο ετήσιο εισόδημα από τους ψηφοφόρους των άλλων κομμάτων. Γι' αυτό και οι Συριζαίοι καίνε αβέρτα-κουβέρτα δημόσια σχολεία. Αφού αυτοί θα σπουδάσουν είτε στο LSE ή στο Ντηρί. Χεστήκανε για το ΕΜΠ.

  29. ΚΑΝΕΝΑΣ avatar
    ΚΑΝΕΝΑΣ 23/02/2011 05:10:14

    ενω με την νεα δημοκρατια θα σωθουμε, ε; ποσο βαθεια νυχτωμενος εισαι....

    • ΚΑΝΕΝΑΣ avatar
      ΚΑΝΕΝΑΣ @ ΚΑΝΕΝΑΣ 23/02/2011 05:14:12

      συγγνωμη αυτο πηγαινε στον αστραπογιαννο για το σχολιο του στις 12.08μμ

  30. tripto avatar
    tripto 23/02/2011 11:33:49

    Πάντως από έξω από το παραθύρι μου βλέπω πάλι τους γνωστούς επαναστάτες της φακής και του σπυριού ομού μετά των παππούδων των Εξαρχείων πατρώνων του
    και ξενερώνω

    δυστυχώς είμαι πολύ μεσαία τάξη τελικώς....

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ tripto 23/02/2011 12:21:35

      Και καλά κάνεις, να είσαι περήφανος-η γι' αυτό. Γιατί όταν στραβώσουν όλα-περισσότερο απ' ότι σήμερα-όλοι αυτοί οι επαναστάτες στα πόδια σου θα πέσουν για να τους σώσεις. Το έχουν ξανακάνει και το έχεις ξανακάνει αρκετές φορές στο παρελθόν. Ήσουν, είσαι και θα είσαι η ραχοκοκαλιά της Ελλάδας.
      Ο Αλέκος (ο Αλαβάνος ντε) κάλεσε τους συγκεντρωμένους να παραμείνουν έξω από τη Βουλή όπως οι Αιγύπτιοι στην πλατεία Ταχρίρ. Βλέπεις, αυτό τον καιρό στην Πεντέλη υπάρχει γύρη από τα Πεύκα και επειδή η βίλα του Αλέκου έχει ξύλινα παντζούρια και δεν μονώνουν αεροστεγώς το χώρο, η γύρη μπαίνει μέσα στο σπίτι και ο Αλέκος έχει βγάλει τα μάτια του από το φτέρνισμα. Έτσι σκέφτηκε να περάσει κανά-δυο μερούλες στο κλεινόν άστυ μαζί με τους υπόλοιπους πληβείους.

      • dimitris avatar
        dimitris @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 14:23:48

        σωστος !!!

  31. Tem avatar
    Tem 23/02/2011 12:03:04

    Λαοθάλασσα στο κέντρο της Αθήνας.
    Στην πορεία συμμετέχουν με πολυπληθές «μπλοκ» και οι κάτοικοι της Κερατέας.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Tem 23/02/2011 16:22:08

      Οι οποίοι και χειροκροτήθηκαν..

  32. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 23/02/2011 12:43:23

    Σούλη μια χάρη. Πριν ποστάρεις άνοιξε σε παρακαλώ κανά λεξικό γιατί είσαι ακατανόητος. Πάλι καλά που το "Σαμαράς" έχει μόνο "άλφα" και κατορθώσαμε να καταλάβουμε σε ποιον αναφαίραισε. Βάζο στίχειμα ώτει αγαποιμαίνει σου αικπομπεί είναι το Μακελειό με τον Στέφανο Χίο στο Contra Channel του Κουρή. Να υποθέσω επίσης ότι παρακολουθείς τα πολιτικά πράγματα από τηv Espresso όπου επίσης αρθρογραφεί ο Στέφανος Χίος;

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 13:32:41

      Ρε, τί είσαστε εσείς; Πρώτα μας βρίζετε για ανεγκέφαλους και μετά μας ζητάτε και τα ρέστα; Ρε, πόσο καθεστωτικοί είσαστε;
      Λοιπόν κοίτα να δεις. Ο Σαμαράς είναι ο μόνος πολιτικός ο οποίος την στιγμή που ήξερε ότι θα είναι ο επόμενος αρχηγός της ΝΔ, επέλεξε να φύγει απ' το κόμμα προκειμένου να μην "φύγει" από τις επιταγές της συνέιδησής του. Και παρότι διήνυσε 15 χρόνια πολιτικής απομόνωσης επανήλθε καβάλα στ' άλογο. Αν μου πεις έναν και μόνο πολιτικό που το έχει κάνει αυτό, θα σου βγάλω το καπέλο. 'Ενα το κρατούμενο.
      Πάμε τώρα στα νομοσχέδια που ψήφισε ο Σαμαράς. Έχεις δίκιο. Γιατί να υποστηρίξει τις μετατάξεις; Καλά δεν είναι μέχρι σήμερα που όλοι οι γιατροί, για παράδειγμα, μαζέυονται με βύσμα στις μεγάλες πόλεις και τα επαρχειακά νοσοκομεία είναι μόνο με τα ντουβάρια και τα παράθυρα; Ακούς εκεί να θέλουν οι νησιώτες, πάλι για παράδειγμα, να υπάρχουν γιατροί στο νοσοκομείο του τόπου τους! Ντροπή τους! Να πεθάνουν σαν τα σκυλιά ή να πάνε στην Τουρκία! Ελλάδα έιναι μόνο η Αθήνα, τέλος!
      Μπορώ να συνεχίσω στο ίδιο τέμπο και για άλλα θέματα που θίγεις αλλά ειλικρινά βαριέμαι. Εν κατακλείδι ο Σαμαράς ψήφισε αυτά και μόνο τα νομοσχέδια τα οποία κατά τη γνώμη του βοηθούν την πατρίδα μας να ξεπεράσει πασοκικές στρεβλώσεις 30 ετών.
      Εγώ λοιπόν του βγάζω το καπέλο. Αν δεν τα ψήφιζε δεν θα ήταν τίποτα παραπάνω από ένας λαικιστής που λέει όχι σε όλα επειδή απλά θέλει να χαιδέψει τα αυτιά του πόπολου. Με άλλα λόγια αν ο Σαμαράς δεν τα ψήφιζε δεν θα ήταν τίποτα περισσότερο από ένα κακέκτυπο του ΓΑΠ και η ΝΔ τίποτα περισσότερο από ένα μπλε ΠΑΣΟΚ. Ε, λοιπόν για τον Σαμαρά πάνω απ' όλα είναι η πατρίδα. Σε όσους δεν αρέσει το πατριωτικό του κριτήριο μπορούν να παρακολουθήσουν ψυχαγωγικές εκπομπές της Αννίτας, ενημερωτικές του Στέφανου Χίου και πολυπολιτισμικές της Τατιάνας.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 13:47:49

        Ναι αλλα αυτη η εμμεση συμπαραταξη με την αριστερα δεν αποφερει τιποτα.
        Ολα τα συνθηματα σημερα ηταν αριστεριστικα και μαλιστα πολλα στρεφονταν και κατα της ΝΔ εκτος απο την κυβερνηση.
        Συνεπως η εκκληση απο πολλους της ΝΔ και μερικους και εδω μεσα να κατεβουν στην πορεια ηταν εκκληση για να καπελωθουν.

        • Αστραπόγιαννος avatar
          Αστραπόγιαννος @ ψυχραιμια 23/02/2011 14:16:30

          Μα γι' αυτό άλλωστε και δεν κατεβαίνει ο κόσμος στους δρόμους. Ο μέσος Έλληνας έχει πλέον εμπεδώσει και σιγά-σιγά παραδέχεται και μεγαλοφώνως πως παρά το γεγονός ότι η Αριστερά δεν κυβέρνησε επίσημα, ουσιαστικά το οικονομικό, πολιτικό, μιντιακό, πανεπιστημιακό, επιχειρηματικό κατεστημένο που κυβέρνησε και κατέστρεψε την Ελλάδα πάτησε αποκλειστικά πάνω στα αριστερά προτάγματα της γενιάς της Πολυτεχνείο Α.Ε. Πού ήταν οι πρόεδροι της ΓΣΕΕ όταν οι δουλειές μοιράζονταν με υπεροκοστσολογήσεις σε συγκεκριμένους "προοδευτικούς" επιχειρηματίες; Που ήταν οι συνδικαλιστές της ΑΔΕΔΥ όταν κάθε χρόνο διορίζονταν τα "δικά" τους παιδιά; Που ήταν η ΕΣΗΕΑ όταν όλη η κρατική διαφήμιση πήγαινε σε συγκεκριμένα "προοδευτικά" τσατσομάγαζα; Πού ήταν το ΠΑΜΕ όταν άνοιξαν τα σύνορα για να βρει φτηνό εργατικό δυναμικό ο Μπόμπολας για την Ολυμπιάδα, κατακρημνίζοντας έτσι τα μεροκάματα των Ελλήνων οικοδόμων; ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ήταν όλοι αυτοί γιατί ο καθένας για δικούς του λόγους είχε βολευτεί με την συγκεκριμένη "προοδευτική" ολιγαρχία. Και τώρα όλοι αυτοί με καλούν να στοιχηθώ πίσω τους για να σώσουμε δήθεν το μέλλον των παιδιών μας και της πατρίδας; Μα αυτοί υποθήκευσαν το μέλλον αυτό δρώντας ως παρακράτος, ως το μακρύ χέρι του πασοκικού κράτους. Τους αφιερώνω λοιπόν το...άσμα FUCK YOU ANYWAY. Γκέγκε ώ νούκου γκέγκε, για να τους το πω και στα αρβανίτικα, γιατί απ' ότι ξέρω βγάζουν και καντήλες με οτιδήποτε ελληνικό.

          • tripto avatar
            tripto @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 15:30:26

            ευπειθώς αναφέρω τα σέβη μου!

      • Ευάγγελος avatar
        Ευάγγελος @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 14:17:01

        Συμφωνω με τον κυριο Αστραπογιαννο ,Μιλαει λες και ειναι ενας παλιος Πολεμιστης ,σαν καποιον Αντρεα που γνωρισα καποτε ,τωρα ζει ασφαλεστατος στοις Φιλιππινες στην Μανιλα ,σιγουρα τα βλεπει αυτα και χαμογελά....χαχαχα

  33. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/02/2011 13:29:43

    Απεργούν και οι δημοσιογράφοι σήμερα.
    Ολως τυχαίως νομίζω.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 13:38:52

      Οι οποίοι μεγαλοδημοσιογράφοι των ΜΜΕ, όταν δεν απεργούν οι ίδιοι για τις περικοπές στους πενταψήφιους μισθούς τους, βρίζουν ΟΛΟΥΣ τους άλλους κλάδους που απεργούν για να προστατέψουν τα δικαιώματά τους. Γιατί δεν κάνει εκπομπή ο Πορτοσάλτε και ο Μπάμπης σήμερα; Γιατί δεν βλέπουμε τον Αρβανίτη ; Πού είναι η Τρέμη και ο Πρετεντέρης και ο Τσίμας που μας λένε κάθε βράδυ πόσο καλό είναι το μνημόνιο;

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Κώστας Ροδινός 23/02/2011 14:19:51

      Οι οποίοι κ.Ροδινέ φέρουν μεγαλύτεροι ευθύνη για την κατάντια της χώρας απ' ότι οι ίδιοι οι πολιτικοί. Αν δεν υπήρχε η δημοσιογραφική ομερτά των τελευταίων 30 ετών, ουδέποτε θα είχε συμβεί αυτή η πλήρης έκπτωση αξιών που οδήγησε στην οικονομική καταστροφή.

  34. dimitris avatar
    dimitris 23/02/2011 14:19:29

    Ακομα και η φωτο που συνοδευει το post ειναι απο το μπλοκ της Εργατικης Αλληλεγγυης και αλλων συνιστωσων του Συριζα .
    Οι Νεοδημοκρατες προφανως απαξιουν να κρατανε τα πανω αλλα κατα τα αλλα ειναι ολοι οργισμενοι και ετοιμοι να ανατρεψουν κυβερνησεις , χουντες , τροικες κλπ.

  35. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 14:52:26

    Μόλις γύρισα από την συγκέντρωση,
    είμουν από τους πρώτους που έφτασαν στο Σύνταγμα και έχω να πω τα εξής:

    Καθώς ο κόσμος ανέβαινε Σύνταγμα από Σταδίου, ξαφνικά από το πεζοδρόμειο τροχάδην ανέβαιναν τα ΜΑΤ μαζί και το τονίζω ΜΑΖΙ με καμιά 100σταριά κουκουλοφόρους νεαρούς με μέσο όρο ηλικίας τα 14 με 16 χρονών!

    Τους βλέπαμε να τρέχουν παρεούλα στο Σύνταγμα με τα μεν ΜΑΤ με τα γκλομπς και τα δε "αναρχικά" κρατώντας πλαστικές σακούλες με μολότωφ.
    Μόλις φτάνανε Σύνταγμα χωριζόντουσαν, τα μεν ΜΑΤ έπερναν θέσεις μπροστά στο ξενοδοχείο της Μ. Βρετανίας και οι δε κουκουλοφόροι στο πάρκο της πλατείας ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ και οι δύο ομάδες να φτάσει ο κύριος όγκος της πορείας στο Σύνταγμα.

    Με το που έφτανε ο κόσμος στο Σύνταγμα, αρχίσανε τον ψευτοπόλεμο με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει τόσο αποπνικτική ώστε ο κόσμος να αρχίσει να διαλύεται στα γύρω στενά!

    Αυτή είναι η αλήθεια για τους ψευτοαναρχικούς και τις ψευτοσυμπλοκές!
    Είναι ντροπή να μη αφήνουν τον κόσμο να διαδηλώσει την αντίθεσή του και να χρησιμοποιούν χούλιγκαν των γηπέδων, υποθέτω με κάνα χαρτζιλικάκι του 100στάρικου προκειμένου να διαλύσουν ειρηνικές πορείες δηλητηριάζοντας τον κόσμο με χημικά!

    Με αυτές τις πρακτικές που εφαρμόζει το Υπουργείο "Προστασίας" του Πολίτη, θα κάνει τον κόσμο να ζητά την επέμβαση του Στρατού όπως έγινε και στην Αίγυπτο!

    Αλήθεια πόσα λεφτά από το υστέρημα του Ελληνικού λαού πλήρωσε ο κύριος Παπουτσής προκειμένου να στρατολογήσει όλα αυτά τα 15χρονα και να οργανώσει αυτή την θεατρική παράσταση;

    Ο κόσμος έχει αγανακτήσει! Από παντού και από χιλιάδες κόσμου, 50άρηδες και 60άρηδες άκουγα να φωνάζουν ότι πρέπει να έρθει ο Στρατός για να βάλει τον κάθε κατεργάρη στην θέση του!

    Μα είναι τόσο ηλίθιοι και τόσο ανίκανοι ώστε να στρέφουν τον κόσμο στην απαίτηση να αναλάβει τα ηνία της χώρας ο Στρατός όπως και στην Αίγυπτο!

    Εκεί θα μας οδηγήσουν στο τέλος με αυτές τις πρακτικές αν δεν αναλάβει κάποιος πολιτικός ηγέτης με τσαγανό να ξεμπροστιάσει όλους αυτούς και να τους εξαφανήσει από την πολιτική σκηνή του τόπου!

    Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη μου φορά, τόσο για μένα όσο και για συναδέλφους μου που πήγαμε σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας!

  36. AthenianWanderer avatar
    AthenianWanderer 23/02/2011 15:09:34

    Τίθεται ένα μεγάλο ερώτημα:

    Για τα πανηγύρια:Ο Παπανδρέου η' μήπως...εμείς;

    Ας πεσει ο Κανταφι της Ελλαδας,ως εδω!

    • Προμηθέας Προμηθευτής avatar
      Προμηθέας Προμηθευτής @ AthenianWanderer 23/02/2011 17:00:08

      Καντα(ϊ)φι θες να πεις.

  37. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 23/02/2011 15:42:31

    Στο σημείο της Πανεπιστημίου μπροστά στα Προπύλαια, γίνεται ''μάχη'' μεταξύ αντιεξουσιαστών και ΜΑΤ. Το γελοίο είναι ότι μιλάμε για μια μικρή ομάδα, που έχει πλησιάσει αρκετά την άσφαλτο (δηλαδή είναι μακριά από το κτίριο, στην άκρη του πεζοδρομίου) και τα ΜΑΤ τους κοιτάνε από πολύ κοντινή απόσταση.
    (Σας περιγράφω τι γινόταν πριν 1,5 ώρα, για τώρα δεν γνωρίζω.)

    Σημασία έχει ότι έσπασαν την πορεία. Έρχονταν κόσμος που δεν είχε πάει στην έναρξη (κατά τις 11.00 δηλαδή) και αναρωτιώνταν προς τα που να πάνε. Κάποιες ομάδες με πανώ κατέβαιναν την Παν/μίου, η φασαρία καταλάγιασε, οι ομάδες πέρασαν και τα ''επεισόδια'' ξανάρχισαν. Όσοι βρισκόμασταν εκεί τους ακολουθήσαμε (την πορεία) προς Ομόνοια, και νόμιζα ότι αυτό ήταν όλο. Άλλοι όμως έλεγαν ότι υπάρχει πολύς κόσμος ακόμα στην Πλ. Συντάγματος.

  38. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 23/02/2011 16:09:06

    Το ΠΑΣΟΚ κατέφυγε στο λαικισμό όταν ήταν στην αντιπολίτευση και το πλήρώνει τώρα. Υπήρξε πάγια τακτική της αντιπολίτευσης στην Ελλάδα ο λαικισμός και φυσικά δεν εξαντλήθηκε στην αντιπολίτευση του ΠΑΣΟΚ. Όταν λ.χ ο πρόεδρος της Ν.Δ λέει πως το κόμμα του μπορεί να μηδενίσει το έλλειμμα σε έναμιση χρόνο ενώ υπήρξε η ίδια η Νέα Δημοκρατία που το έφτασε στο 15 %, είναι λίγο προκλητικό για όλους εμάς που ξέρουμε τι μας γίνεται. Δε συμφωνείτε; Εξάλλου ο ρόλος της Νέας Δημοκρατίας του Καραμανλή για το χάλι της χώρας αποσιωπάται ακόμη μια φορά με εντελώς μεροληπτικό τρόπο. Ανάξιο ανάγνωσης ένα μεγάλο μέρος του σάιτ.

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 16:20:04

      Όχι φίλε, δεν συμφωνούμε. Για παράδειγμα γνωρίζεις σε τί οφέιλεται η εκτόξευση του ελλείματος επί ΝΔ; Ποιο ήταν το πρωτογενές έλλειμα, δηλαδή αυτό που δημιούργησε η ΝΔ, και ποιο αυτό που δημιουργήθηκε λόγω ανειλημμένων υποχρέωσεων που είχαν δημιουργηθεί από το δανειακό κρεσέντο των προηγούμενων κυβερνήσεων Σημίτη-Ισχυρή Ελλάδα-Αυτό Είναι Μακέτο-Ευχαριστώ τους Αμερικανούς; Για ψάξε τα νούμερα και θα καταλάβεις τί εννοώ. Την καραμέλα του Παπαχρήστου των Νέων ότι το έλλειμα το εκτόξευσε ο Καραμανλής το τρώνε μόνο οι Πασόκοι και οι άσχετοι. Τα στοιχεία υπάρχουν στο Διαδίκτυο και όποιος ψάχνει βρίσκει. Όποιος δεν θέλει να ψάξει ας ενημερωθεί από το Λαμπρακιστάν. Ο Καρμανλής έχει ευθύνες για άλλα πράγματα.

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:34:14

        Αναφέρεσαι στους τόκους, δεκτό εν μέρει. Απο τα 110 δίς που χρεωθήκαμε επιπλέον την πενταετία Καραμανλή,πόσα ήταν τόκοι,έχεις μια γενική εικόνα γιατί εγώ έχω. Επειδή αναφέρθηκες στο πρωτογενές έλλειμμα τυχαίνει να γνωρίζεις πόσο ήταν το κόστος μισθοδοσίας του δημοσίου το 2004 και πόσο το 2009; Και ο Αλογοσκούφης καλός υπουργός οικονομικών ε;Ο Παπαθανασίου επίσης ε; Τι ωραία που τα λες. Παρεπιπτόντως κατά τα έτη 1993-2000 έγινε μεγάλο συμμάζεμα στα οικονομικά της Ελλάδας, εάν γινόταν τα μισά απο αυτά επί Ν.Δ δεν θα είχαμε φτάσει εδώ αλλά ξέχασα τα στοιχεία της Eurostat είναι φτιαχτά ε; Σαν αυτά του Αλογοσκούφη ένα πράμα.
        Σε προκαλώ να μου αναφέρεις μερικά μόνο επιτεύγματα της κυβέρνησης Καραμανλή πέρα απο την αυτονόητη πώληση της Ολυμπιακής.
        Δεν είμαι ούτε Πασόκος,ούτε άσχετος αλλά νοιάζομαι για τη χώρα μου. Εσύ δοκίμασε ξανά. Πρέπει να έπεσα σε σκληροπυρηνικό ΔΑΠίτη...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 17:08:36

          Γιάννο, οι τόκοι για να υπάρξουν, χρειάζονται και κεφάλαιο. Όταν ο Σημίτης της ισχυρής Ελλάδας δανειζόνταν με δεκαετή ομόλογα των οποίων οι λήξεις, όλως τυχαίως, έπεφταν στην πενταετία 2005 - 2010, δεν ήξερε ότι το χρέος αυτό μαζί με τους τόκους θα γονάτιζαν οποιαδήποτε κυβέρνηση;

          Οι τόκοι επιβαρύνουν το χρέος και το ανατροφοδοτούν. Και άντε για την οικονομία της συζήτησης να συμφωνήσω μαζί σου ότι η προηγούμενη διακυβέρνηση στα οικονομικά ήταν άθλια. Μπορείς να θυμηθείς λίγο τον Στοχαστή να κλαίει από τα δακρυγόνα της επάρατης δεξιάς, να κατεβαίνει στις πορείες για το Ασφαλιστικό (ενώ τώρα το διαλύει και δεν ανοίγει ρουθούνι), να σιγοντάρει Παπασπύρους και Παναγόπουλους για απεργίες διαρκείας που παρέλυαν την οικονομία, να τάζει λαγούς με πετραχήλια, να ζητά εκλογές δύο μήνες μετά την ήττα του το 2007, να δυναμιτίζει κάθε προσπάθεια συνεννόησης με την τότε κυβέρνηση...; Τα θυμάσαι αυτά; Θυμάσαι τα δελτία των 8; Τους βλέπεις τώρα; Μήπως είναι όλες τους κοτούλες ληράτες;

          Γιάννο, για να κάνεις πολιτική χρειάζεται ένα μίμιμουμ κοινωνικής και πολιτικής συνεννόησης. Η προηγούμενη κυβέρνση δεν το είχε. Λάθη και παραλείψεις έκανε. Αλλά δεν είχε περιβάλλον για να δράσει. Αντιμετώπισε στείρα άρνηση. Επεδίωξε ανεπιτυχώς να σουλουπώσει το πράγμα με παλιά υλικά. Αυτό ήταν το λάθος του Καραμανλή. Προσπάθησε να κυβερνήσει μια χώρα που σε όλους τους αρμούς και τους συνδέσμους αυτού του κράτους εφαρμόζονταν η πιο ανελέητη πασοκική κρατικιστική κομματοκρατία. Δεν μπόρεσε να την τιθασσεύσει και μαζί με τα λάθη του οδηγήθηκε στην πολιτική αποστρατεία.

        • Αστραπόγιαννος avatar
          Αστραπόγιαννος @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 17:10:36

          Οι γενεσιουργές αιτίες της αύξησης του χρέους κατά την περίοδο 2004-2008 αναλύονται ως εξής:
          -Συνολικό Πρωτογενές έλλειμμα 8,8%. Η ευθύνη αφορά αποκλειστικά τη διαχείριση των Κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας.
          -Πληρωμές για τόκους του χρέους που μας παρέδωσε το ΠΑΣΟΚ 62,5%, δηλαδή περίπου 50 δισ. ευρώ!
          -Πληρωμές για εξοπλιστικές δαπάνες 12,5%, δηλαδή περίπου 10 δισ. ευρώ! Πληρωμές από αλόγιστες προμήθειες για εξοπλισμούς που διενήργησε το ΠΑΣΟΚ στην περίοδο 2000-2003 και αναμένεται να βαρύνουν ακόμα περισσότερο τον Ελληνικό Λαό τα επόμενα 3 χρόνια με το ποσό της τάξης των 3 δισ. ευρώ.
          -Χρέη Νοσοκομείων 3,3%, δηλαδή περίπου 2,6 δισ. ευρώ, που αφορά την περιβόητη τρίτη ρύθμιση των χρεών των Νοσοκομείων (χρέη που είχαν δημιουργηθεί μέχρι το 2004).
          -Υποχρεώσεις στην Κοινωνική Ασφάλιση 8,9%, δηλαδή περίπου 7 δισ. ευρώ. Υποχρεώσεις που με νόμους οι οποίοι ψηφίστηκαν πριν το 2003 (Νόμος Βερελή για ΔΕΗ – ΟΤΕ, Νόμος Χριστοδουλάκη για ΙΚΑ και ΟΓΑ και άλλοι νόμοι για λοιπά ταμεία) δημιούργησαν και εξακολουθούν να δημιουργούν κάθε χρόνο οικονομική αιμορραγία στον προϋπολογισμό. Αυτή είναι η περίφημη λύση του ασφαλιστικού των Κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ.
          -Λοιπές υποχρεώσεις 4,0%. Περιλαμβάνουν διάφορες πληρωμές και το καθαρό αποτέλεσμα από έσοδα αποκρατικοποιήσεων, αγορές μετοχών, καταπτώσεις εγγυήσεων κλπ. που έστω ότι θα μπορούσαν να αποδοθούν στη διαχείριση της Νέας Δημοκρατίας. Σε απλά ελληνικά το 87,2% των 80 δισ. ευρώ, δηλαδή σχεδόν 70 δις ευρώ της αύξησης του χρέους κατά την περίοδο 2004-2008 πήγαν σε υποχρεώσεις με τις οποίες το ΠΑΣΟΚ είχε φροντίσει να επιβαρύνει την περίοδο αυτή. Φυσικά ακολούθησε η κρίση την οποία ομολογουμένως η ΝΔ πιάστηκε ανέτοιμη να διαχειριστεί. Να την ψέξουμε γι' αυτό; Βεβαίως, αλλά να λάβουμε υπόψη ότι ελάχιστες κυβερνήσεις σε όλο τον κόσμο μπόρεσαν να μην τους ξεφύγει το χρέος το 2009. Και όσες το έκαναν ήταν σε χώρες με ισχυρή παραγωγική βάση ή πλεονασμτικούς προϋπολογισμούς.

          Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας. Φυσικά η λέξη που χρησιμοποίησα-αλήθεια-ποσώς ενδιαφέρει τη MEGAλη ενημέρωση όλων των καθεστωτικών ΜΜΕ που παρουσιάζουν τον Καραμανλή σαν υπέρβαρο, αλκοολικό.

          Για ό,τι άλλο δεν γνωρίζεις, παρακαλώ μην διστάσεις να με ρωτήσεις.

          Και τώρα θα εξαγριώσω τους ΔΑΠίτες. Λοιπόν δεν υπήρξα ποτέ ΔΑΠίτης γιατί ενώ είχαν την ποσοτική υπεροχή πάντοτε, ποτέ δεν κατάφεραν να αποκτήσουν πολιτική-ποιοτική υπεροχή έναντι των άλλων φοιτητικών παρατάξεων. Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν η διοργάνωση...parties to know us better!

          • Γιάννης Κ. avatar
            Γιάννης Κ. @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 17:48:07

            Ένα δάκρυ κύλησε στο πρόσωπο μου γνωρίζοντας πλέον πως ο Καραμανλής δεν ήταν άχρηστος αλλά ικανός και χρήσιμος πολιτικός που του σκάψανε το λάκο ακατανόμαστοι φιλοπασόκοι.

            Λοιπόν ας τα πάρουμε με τη σειρά. Το χρέος απο 201 δις το 2004 πήγε στα 299 δις το 2009. Η κρίση ξέσπασε το 2007 αλλά τα πρώτα της αποτελέσματα φάνηκαν μετά το καλοκαίρι του 2008, μέχρι το 2008 απο 201 δις το χρέος μας είχε φτάσει τα 265 δις, είχε πάρει την ανηφόρα πολύ πριν την κρίση.

            Νοσοκομεία,πανεπιστήμια,κοινωνική ασφάλιση,ΔΕΚΟ είναι οι γνωστές μαύρες τρύπες του ελληνικού κράτους. Ο Καραμανλής εξελέξη με μότο την επανίδρυση του κράτους, για αυτό σε προκάλεσα να μου πεις μερικές μόνο από τις πρωτοβουλίες των κυβερνήσεων του για τη διαχείριση αυτών των ζητημάτων, πράγμα που παρεπιπτόντως δεν έκανες.΄Όπως και( σκόπιμα) δεν αναφέρθηκες και στο μισθολογικό κόστος του δημοσίου την περίοδο Καραμανλή.
            Πάλι το ΠΑΣΟΚ ευθύνεται ετσι; Πόσο γρήγορα ξεχνάμε..

            Στα πιο σοβαρά τώρα Για πέσμου πόσο τριτοκοσμικό θεωρείς για μια χώρα μέχρι πρόσφατα να μην έχει ακριβή λογαριασμό για τις δαπάνες του δημοσίου και τον ακριβή αριθμό των υπαλλήλων ή να μην έχει πρωτοβάθμια υγεία και πολλά άλλα τέτοια όμορφα που ούτε έγιναν τότε, ούτε και θα γίνονταν εάν στην Ελλάδα δεν έρχονταν η (κακη;) τριμερής. Με το βασικό μέτοχο τι έγινε και σας τον έστειλαν πίσω;
            Με βάση αυτά καταλαβαίνω γιατί κάποιοι σύμβουλοι του Σαμαρά εισηγούνται την πλήρη αποκύρηξη της κυβέρνησης Καραμανλη. Προσωπικά εύχομαι να γίνει έτσι αν και πολύ αμφιβάλλω εαν θα αλλάξει τελείως το κόμμα και φύγουνε και εκείνοι που "πληγωσαν"-αυτή τη λέξη δε χρησιμοποιείτε;- την παράταξη που στην ουσία πλήγωσαν την Ελλάδα, ποιός χέστηκε για την παράταξη .

            Και να σου πω και κάτι άλλο, θα ήθελα πολύ να μπορούσα να ψηφίσω ένα κεντροδεξιό κόμμα σαν τη Ν.Δ γιατί πιστεύω πως μια τέτοια κυβέρνηση χρειάζεται η Ελλάδα τώρα αλλά μέχρι εκεί. Εάν η Ν.Δ "καθαρίσει" και αναλάβει πιο υπέυθυνη αντιπολιτευτική στάση να είσαι σίγουρος πως όχι μόνο εγώ αλλά και μεγάλος αριθμός ανθρώπων θα την υποστήριζαν.

            Ιεροφάντη ο "Στοχαστής" τα έκανε όλα αυτά και τα εισπράττει τώρα. Βλέπω δελτία των 9, όχι των 8. Και βέβαια δε μπορώ να δεχτώ, τουλάχιστον όχι επακριβώς πως της προηγούμενης κυβέρνησης της τράβηξαν το χαλί κάτω απο τα πόδια ενώ η ίδια ήταν τόσο ικανή και πρόθυμη να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του τόπου.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 16:23:57

      Γιάννο, επειδή λεφτά υπάρχουν αλλά τα έφαγες εσύ και όπως σε κόβω μάλλον είσαι δυστυχώς αντιπαραγωγικός και κοπρίτης, την επόμενη φορά που θα σου περικόψουν το μισθό, πράγμα που θα γίνει για το καλό σου και από πατριωτικό καθήκον, μη ξεχάσεις να ξανασιχτιρίσεις τον Καραμανλή.

      Και άμα πεινάσεις, ζήτα από την Μπίρμπίλω να σου δώσει κανα πάνελ φωτοβολταϊκού να φας, γιατί μόνο η πράσινη ανάπτυξη θα σε σώσει...!

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ ierofantis 23/02/2011 16:39:04

        Τα λεφτά "φαγώθηκαν" στα πλαίσια ενός φαυλου πελατειακού συστήματος που οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ εξέθρεψαν διαχρονικά. Υπάρχουν κοπριτες και αντιπαραγωγικοί στο δημόσιο,made by ΝΔ και ΠΑΣΟΚ,εκτός εάν διαφωνείς βέβαια.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 16:52:48

          Δεν διαφωνώ. Απλά με 70 % ποσοστα η ΠΑΣΚΕ στον στενό και ευρύτερο δημόσιο τομέα, θα συμφωνήσεις και εσύ ότι το made by PASOK, ε, πως να το κάνουμε, έχει ένα ειδικό βάρος παραπάνω...

          Επίσης, μιας και το κουβεντιάζουμε, δεν μας θυμίζεις πόσοι πρόεδροι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ επί ΠΑΣΟΚ, πήραν θέσεις ευθύνης σε υπουργεία και κυβερνητικά πόστα; Όχι τίποτε άλλο, αλλά όταν μιλάμε για λαϊκισμό και συναλλαγή ένθεν κακείθεν, καλό θα είναι να έχουμε κριτήριο το μέτρο και την λογική.

  39. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/02/2011 16:22:43

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΕ.

  40. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2011 16:37:53

    ...Ο πολίτης νιώθει απροστάτευτος και εγκλωβισμένος. Απολύεται από την εργασία του, εξαναγκάζεται σε ληστρική φορολόγηση, δέχεται απειλητικά τηλεφωνήματα από τράπεζες που εποφθαλμιούν την περιουσία του και προπηλακίζεται από ξένους υπηκόους στα πεζοδρόμια της γειτονιάς του. Οι κυβερνώντες τον αποκαλούν κοπρίτη και τζαμπατζή και στο εξωτερικό τον χλευάζουν. Ακόμα και η αξιοπρέπειά του έχει εκχωρηθεί....

    +10000

  41. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 23/02/2011 16:59:00

    Οι ευθύνες του ΠΑΣΟΚ είναι λίγο πολυ γνωστές όσον αφορά το κομματικό κράτος. Η ευθύνη και το ειδικό βάρος όμως είναι ανάλογα με τα χρόνια διακυβέρνησης. Στα τελευταία χρόνια διακυβέρνησης της Ν.Δ πάντως δεν είδα τίποτα, μα τίποτα, που να υποστηρίζει πως εάν η Ν.Δ είχε περισσότερα χρόνια διακυβέρνησης τις τελευταίες δύο - τρείς δεκαετίες, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα απότι είναι τώρα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Κ. 23/02/2011 17:13:54

      Ορθώς το είδες για τα τελευταία χρόνια. Όπως το είδα και εγώ και κάποια εκατομμύρια άλλοι, που απείχαν ή επέλεξαν κάτι άλλο. Τιμωρήθηκε λοιπόν για την ανικανότητά της ή αν θέλεις και την αλαζονεία της.

      Θα μου πεις και τί με αυτό, ξεχνάμε τα αμαρτήματά της; Όχι βέβαια, αλλά ξέρεις, στις δημοκρατίες, οι πολιτικοί και οι πολιτικές κρίνονται σε εκλογές και σήμερα, την παράταξη που σιχτιρίζεις και ψέγεις, αύριο μπορεί να την ψηφίσεις...

      Σκέψου όμως και κάτι άλλο. Η εναλλακτική πρόταση όμως του 2009 ήταν καλύτερη;

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ ierofantis 23/02/2011 19:17:05

        Παρότι η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ήταν κατώτερη των περιστάσεων τους πρώτους μήνες διακυβέρνησης της, δεν πιστεύω πως μπορούσε να αποφεύχθει την προσφυγή στην ΕΕ και το ΔΝΤ.

        Αφού έγινε όμως αυτό, είναι μια ευκαιρία να κάνουμε πράγματα που δεν κάναμε τριάντα χρόνια. Η πλειοψηφία των μέτρων που λαμβάνονται τώρα είναι στη σωστή κατεύθυνση, για αυτό και η Ν.Δ έχει στηρίξει περισσότετα απο τα μισά νομοσχέδια που έχει φέρει η κυβέρνηση.

        Υπάρχει ένα μινιμουμ συναίνεσης αλλά δεν αρκεί. Η Ν.Δ πρέπει να αναγνωρίσει πως το μνημόνιο είναι δυστηχώς απαραίτητο αυτή τη στιγμή.

  42. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 17:26:06

    Έχω την αίσθηση ότι οι καθεστωτικοί χρησιμοποίησαν τον Αλαβάνο για να υποβαθμίσουν την εξέλιξη στην πλατεία συντάγματος.

    Κανένας Έλληνας, όπου και αν θέλει να ανήκει ιδεολογικά, δεν καπελώνεται από την ”επαναστατική” φυσιογνωμία του κυρ Αλέκου.

    Πόσο δε μάλλον η πολυπληθής παράταξη της Ν.Δ.

    Πάμε όλοι σύνταγμα και αφήνουμε τον κυρ Αλέκο στην κοσμάρα του, δεν του δίνουμε σημασία. Στόχος μας να φύγει ο GAP και ο θίασος ΤΩΡΑ.

    ΥΓ Στις επερχόμενες εκλογές ο κυρ Αλέκος πάλι 0,5% θα πάρει, ας μην το ξεχνάμε αυτό και ας μην ξεχνάμε ότι η σωτηρία της πατρίδας μας δεν είναι εργολαβία κανενός.

  43. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 23/02/2011 18:23:48

    JEFFRIE ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ!
    Η ΦΛΟΓΑ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ!!!