#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2012 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαγράφεται ο Νίκος Νικολόπουλος από τη ΝΔ

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

 Ο Πρωθυπουργός και Πρόεδρος της Κ.Ο. της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Βουλής κ. Ευάγγελο Μεϊμαράκη, του γνωστοποιεί ότι θέτει εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας τον Βουλευτή Αχαΐας κ. Νίκο Νικολόπουλο.

Παράλληλα, με έγγραφό του προς τον Πρόεδρο της Επιτροπής Δεοντολογίας της Ν.Δ. κ. Ιωάννη Τραγάκη, παραπέμπει στην Επιτροπή τον Βουλευτή κ. Νίκο Νικολόπουλο, με το ερώτημα της οριστικής διαγραφής από μέλος της Νέας Δημοκρατίας.

Η αιτία της διαγραφής του κ. Νικολόπουλου είναι ότι εκτός των άλλων συστηματικά αμφισβήτησε την απόφαση του Α. Σαμαρά να επαναδιαπραγματευτεί το Μνημόνιο . Η σταγόνα που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει ήταν σημερινή ανάρτησή του στο Twitter:



Επί της ουσίας είναι προφανές ότι ο κ. Νικολόπουλος επεδίωξε συστηματικά την διαγραφή του με αλλεπάλληλες δηλώσεις μετά την παραίτησή του από την κυβέρνηση, με τις οποίες αμφισβητούσε συστηματικά την στρατηγική Σαμαρά. Οι λόγοι για τους οποίους ο κ. Νικολόπουλος ενήργησε με αυτόν τον προκλητικό τρόπο θα μαθευτούν, αργά ή γρήγορα. Μέχρι τότε θα παραμένει ως ερωτηματικό γιατί έσπευσε να αμφισβητήσει την στρατηγική Σαμαρά πριν καν αυτή εφαρμοσθεί στην πράξη και πριν προλάβει η κυβέρνηση να αναλάβει τα καθήκοντά της.

Όπως άλλωστε γράψαμε πρόσφατα ο Νίκος Νικολόπουλος δεν είναι χτεσινός. Ήξερε που πήγαινε όταν ορκιζόταν αναπληρωτής υπουργός. Άγνοια δεν συγχωρείται.

Δεν είχε  λόγο  να περιμένει τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης για να διαμορφώσει άποψη. Η προγραμματική συμφωνία των τριών κομμάτων, άρα και οι προγραμματικές ήταν γνωστές εκ των προτέρων.

Επομένως, το επιχείρημά του περί μη διαπραγμάτευσης μάλλον είναι εκ του πονηρού. Για να δικαιολογήσει,δηλαδή, το «ηρωϊκόν» της εξόδου.

Γιατί, αν όντως αυτός είναι ο λόγος, τότε δεν έπρεπε να παράσχει και ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση. Αυτό θα υπαγόρευσε η συνέπεια.

Γιατί είναι οξύμωρο  τη μια να παρέχει ψήφο εμπιστοσύνης και την επομένη να παραιτείται.

Δυστυχώς, σε μια κρίσιμη στιγμή ο Νίκος Νικολόπουλος επέλεξε να δώσει τροφή σε όσους πολεμούν την κυβέρνηση.

Θα κριθεί και αυτός από τα έργα του πλέον….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 03/08/2012 13:42:47

    Ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται.

    • Heaven avatar
      Heaven @ avanti 03/08/2012 16:05:09

      ο Νικος Νικολοπουλος ειναι γνωστος!
      παντα ο δυστυχης θεωρουσε οτι φορουσε πολυ μεγαλυτερο νουμερο παπουτσια! κατι σαν παπουτσωμενος γατος να πουμε!
      δυστυχως, θωρουσε παντα το απειρο, σκονταψε, επεσε και εσπασε τα μουτρα του!
      μην ανησυχειτε ομως! τετοιο κλεος ανδρος να πάει χαμενο; καποια "αγαθη" ψυχη θα περιμαζεψει το ...πολιτικο σαρκίο του ανδρος!

      που καταντησε η δυστυχη χωρα μας: εκπροσωπειται που εκπροσωπειται απο Νικολοπουλους, μας εξαναναγκάζουν οι φαιδροι, σε ύστατες ωρες, να ...ασχολουμαστε και μαζι τους!!!

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 03/08/2012 13:45:52

    Τα καλύτερα παιδιά βγάζει η Πάτρα...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΠΙΛΟΤΟΣ 03/08/2012 14:22:02

      H Πάτρα βγάζει καλά παιδιά ! Δεν έχουν όλοι απωθημένα , ή ιδέες μεγαλείου σε μικρές διαστάσεις !

    • anetos avatar
      anetos @ ΠΙΛΟΤΟΣ 03/08/2012 14:25:10

      πολλα λεγονται στην Πατρα για τον μικρο νικολακη......

  3. FALCON avatar
    FALCON 03/08/2012 13:53:45

    Tα ''Π'' που λένε στην Πάτρα πόσα έγιναν; O τύπος είχε αρχίσει να ξεφεύγει πριν τις εκλογές. Η υπουργοποίησή του, του έδειξε τον δρόμο της φαντασίας ότι είναι ικανός και για πρωθυπουργός . Η παράταξη τον ανέδειξε η παράταξη να τον ξαποστείλει, κουραστήκαμε με τους κηφήνες.

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 03/08/2012 13:55:46

    Θα τον πετύχει φαντάζομαι στην καθημερινή του γύρα στους κάδους της Συγγρού ο γνωστός πολιτικός ρακοσυλλέκτης. Σύντομα μόνο, γιατί είναι καλοκαίρι και τα σκουπίδια μυρίζουν εύκολα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Τιγράνης 03/08/2012 14:35:08

      Έχει ταλέντο, δεν έβαλε σήμα το γλάρο για πλάκα...

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ TopGunZ 03/08/2012 14:59:35

        Είναι καλός, δε λέω, αλλά αν δεν κινηθεί γρήγορα να φορτώσει τον κορδωτό ρύπο θα τον προλάβουν οι atenistas. Και αυτοί δεν αστειεύονται, στέλνουν στην ανακύκλωση με συνοπτικές.

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 03/08/2012 13:57:26

    Αν τον δείτε παρέα με τον καμμένο μην παραξενευτείτε.Ψαχνόταν καιρό ο τύπος και πποκάλεσε μόνο για να μην παραιτηθεί. Ήθελε να ο πάιξει ήρωας. Μεγάλος ηθοποιός...

  6. Takis avatar
    Takis 03/08/2012 14:00:55

    Αυτες οι .."διαγραφες" εχουν καταντησει ανεκδοτο.

    Διαγραφουν διαγραφουν διαγραφουν μετα επανεγραφουν επανεγραφουν επανεγραφουν ..

    Και μεις? Α! εμεις ειμαστε απλα εμεις.. Καθομαστε και χαμογελαμε πικροχολα:
    Ρε τι γινετε εδω? Ποιος δουλευει ποιον?

  7. Γεωργία avatar
    Γεωργία 03/08/2012 14:16:17

    O Νικολόπουλος έκανε κάτι διαφορετικό από αυτό που υποστήριζε αυτός και η ΝΔ, προεκλογικά;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γεωργία 03/08/2012 14:35:46

      Ναι, δεν κράτησε σοβαρή πολιτική στάση. Απλά.

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ TopGunZ 03/08/2012 14:58:08

        Άλλο ρώτησα.

        • Σχετικά Ασχετος avatar
          Σχετικά Ασχετος @ Γεωργία 04/08/2012 09:20:26

          Δεν άλλαξε άποψη,για την παραπομπή του ευφυούς Γιωργάκη;;;;;;;;;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεωργία 03/08/2012 18:47:18

      Ορκίστηκε και παραιτήθηκε. Τι άλλο θες δηλαδή; Και μετά προκάλεσε τη διαγραφή του. Ε, τώρα που την έχει ας πάει όπου θέλει για να καταλάβουν όλοι...

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ Γεώργιος Τ. 03/08/2012 18:51:59

        Πες μου εσύ ποιο από τα 18 σημεία συμπίμπτει με τα μέτρα των 11,5 δις που πάνε να πάρουν;
        Δηλαδή τι άλλο θέλουμε; να πάμε την ύφεση στο 10% και την ανεργία στο 30%, και το έλλειμα να παραμένει πρωτογενές;
        Κάπου έχουμε χάσει την μπάλλα και πάμε να γίνουμε πασόκοι.

        • ANORFOGRAFOS avatar
          ANORFOGRAFOS @ Γεωργία 04/08/2012 01:09:05

          μη ασχολισε Γεωργια καποιοι εχουνε παρωπιδες και δεν θελουνε να της βγαλουνε ..αν ομως η νεα δημοκρατια παρει ποσοστα πασοκ στης επομενες εκλογες τοτε να δουμε ποσοι απο τους χειροκροτητες θα μεινουν αυτη η κυβερνηση ειναι ενα λαθος μια παγιδα του βαγγελα που εριξε μεσα των σαμαρα ,,,

  8. christinadelta avatar
    christinadelta 03/08/2012 14:17:41

    Nα παραδώσει την βουλευτική έδρα αν είναι αληθινός κι όχι τζάμπα μάγκας,αλλά χλωμό το βλέπω...

    • factorx avatar
      factorx @ christinadelta 03/08/2012 17:07:31

      Ο Σαμαράς πρώτα παρέδωσε την έδρα και μετά παραιτήθηκε

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ christinadelta 03/08/2012 18:37:56

      Μην ψεύδεσαι. Ο Σαμαράς παραιτήθηκε από βουλευτής την εποχή εκείνη. Ο Καμμένος όχι

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ christinadelta 03/08/2012 18:47:41

      Είσαι και άσχετος...

  9. nikos avatar
    nikos 03/08/2012 14:28:32

    Ο Νικολόπουλος δεν είπε και δεν έκανε κάτι διαφορετικό από αυτό που έλεγε προεκλογικά ο ίδιος και η ΝΔ. Αν κάποιος άλλαξε ρότα είναι ο Σαμαράς,και αυτό μέρα με την ημέρα φαίνεται ξεκάθαρα.Όποιος δεν το βλέπει η αόμματος είναι ή σε άλλα πράγματα αποσκοπεί.

    • dim avatar
      dim @ nikos 03/08/2012 15:18:14

      Ημαρτον πια με όλους τους 'αντικειμενικούς' κριτές των πάντων.... Ρότα δεν έχει αλλάξει κανένας Σαμαράς, ο στόχος παραμένει ο ίδιος, η σωτηρία της πατρίδας, και η όσο το δυνατόν ταχύτερη ελάφρυνση των πολιτών που δεν τα βγάζουν πια πέρα... Αλλά για να πετύχεις το στόχο σου, πρέπει να αναλύεις, να καταστρώνεις στρατηγική και σχέδια, να προσαρμόζεις τις πολιτικές σου ανάλογα και με το ευρύτερο περιβάλλον, και να περιμένεις τη κατάλληλη στιγμή για να πετύχεις αυτό που επιδιώκεις....΄

      Όλοι όσοι κάνουν τώρα τέτοια κριτική, μάλλον κάπου αλλού αποσκοπούν....αυτοί που είναι ειλικρινείς περιμένουν να ξεδιπλωθεί η στατηγική Σαμαρά, για να δούμε στο τέλος τα αποτελέσματα της. Αν αποτύχει, εδώ θα είμαστε τότε, να την κρίνουμε.... προς το παρόν, ας του δείξουμε εμπιστοσύνη, σε ό,τι έχει πει εξάλλου μέχρι τώρα έχει δικαιωθεί.... και ξέρουμε όλοι καλά, πως ό,τι κι αν κάνει θα το κάνει με γνώμονα το εθνικό συμφέρον, γιατί είναι αποδεδειγμένα πατριώτης και υπεύθυνος πολιτικός....

      • Drifter avatar
        Drifter @ dim 03/08/2012 16:55:49

        Ηρέμησε φιλαράκο, γιατί θα σου έρθει απότομα και σένα, σε κανά - δυο βδομάδες. Εκτός και εαν είσαι μέλος της γειτονιάς και εσύ, οπότε καλά τα λές.

      • Χωρις Μασκα avatar
        Χωρις Μασκα @ dim 04/08/2012 01:08:32

        Aυτή η έρμη Σωτηρία της πατρίδας έχει γίνει λάστιχο.
        Όπως θέλουμε την παρουσιάζομε τώρα τελευταία,όμως
        κάθε φορά με το ίδιο δίλημμα.Ή φάτε νέα καρπαζιά κύριοι
        εργαζόμενοι και συνταξιούχοι ή πτωχεύομε.
        Το ακούσαμε από τον Παπακωνσταντίνου-Γιωργάκη ,
        το ακούσαμε από τον Μπένι,το ακούσαμε από τον Παπα-δήμο,το εμπεδώσαμε τελικά.Και τι καταλάβαμε;Εγώ μετρώ πάνω από 7 μειώσεις στις συντάξεις μου τον μήνα, χώρια τα δώρα,χώρια οι ταλαιπωρίες για τα φάρμακα ,
        χώρια το εφάπαξ ,που βαίνει συνεχώς μειούμενο,χωρίς να δίνεται .Στο τέλος θα πουν και το ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος κ.λ.π.
        Ωραία ρε φίλε ,πες ότι κάνομε υπομονή και περιμένουμε έως ότου βρει και ο Αντώνης την ευκαιρία που ζητάει να μας σώσει, εμείς θα ζούμε έως τότε;
        Πάντως άλλα μας είπε προεκλογικά ,δεν έχω αμφιβολία .
        Ότι ακούω με τα αυτιά μου και μάλιστα δια ζώσης ,δεν
        αμφισβητείται.Τελείως άλλα .Και για την Αγροτική,και για τις συντάξεις{μετά ανακαλύπτουμε μια λέξη π.χ.ότι
        είπε όχι άλλες οριζόντιες περικοπές ,και ότι δεν είπε όχι
        άλλες περικοπές που εγώ η δύστυχη άκουσα.} για να δι-καιολογήσουμε τ'αδικαιολόγητα.Πολύ ωραία!Εύγε σ'αυτούς που γράφουν τα προεκλογικά λογίδρια,πλασά
        ρουν του κόσμου τις υποσχέσεις χωρίς αντίκρυσμα.
        Η άλλη μαγική λέξη "ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ
        ΚΟΣΤΟΣ"με τρελλαίνει.Τα είπε σήμερα και ο Χατζηδά-κης."Προχωρώ λέει σαν νάναι η τελευταία φορά που είμαι
        Υπουργός "Καλέ τι μας λές.Δηλαδή έτσι και δεν σε ξαναψηφίσουμε ,θα μείνεις άνεργος και θα γίνεις κι εσύ ένας βιοπαλαιστής .Σε καθυσηχάζω όλο και καποιος θα σε βολέψει και εσένα.
        Αλοίμονο σε μας .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ nikos 03/08/2012 18:49:49

      Εσύ είσαι Νικολάκη; Δεν κατάλαβες πως το θέατρο τελείωσε από τη μέρα που περιφρόνησες τον αρχηγό σου και χωρίς να τον συναντήσεις καν όταν στο ζήτησε παραιτήθηκες με γελοίες δικαιολογίες;

      • Αείμνηστος avatar
        Αείμνηστος @ Γεώργιος Τ. 03/08/2012 23:11:17

        Κάτι ρωτησες ειρωνικά στον κλεων για την ΑΤΕ και σου απάντησε . Βλέπω το έκανες γαργαρα Γιωργάκη.

  10. alex23 avatar
    alex23 03/08/2012 14:34:06

    μεγαλη απωλεια για την νδ ο Πιου της πολιτικης..
    τον βλεπω σε κανενα μηνα(μην καρφωθει και ολας) να καθαριζει φαναρια στα 'καμμενα'..

    οταν η ομαδα σου πριν βγει στην επιθεση για να παρει το αποτελεσμα που θελει(και ειμαστε τυχεροι που λογω θερους η ενωση υπολειτουργει και εχουμε χρονο για αυτο), οχυρωνει την αμυνα και κλεινει τρυπες που εκανε ή προκαλεσε η προηγουμενη κακοδιαχειρηση, οταν ολα αυτα τα ξερεις, δεν παρατας το συστημα και πας μονος σου στην επιθεση, γιατι ουτε μπαλα θα παρεις και θα αφησεις κενα στην αμυνα πισω..εκτος αν το οτι εγινες για λιγο υπουργος ανεβασε τις μετοχες σου σε μια μεταγραφη που εψηνες εδω και πολυ καιρο και απλως δεν ειχες το στατους να παρεις οσα ζητουσες..τωρα θα πας σαν πρωην υπουργος που εκανε τον μαγκα και εφυγε..πολιτικαντηδες χωρις αγαπη στον τοπο..

  11. chris avatar
    chris 03/08/2012 14:41:37

    Ολα καλα οσο ειναι καποιος στο μαντρι
    Οταν βγει εξω ομως αυτοματα χολη απο παντου.
    Ποσοι φορανε παντελονια αραγε;

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ chris 03/08/2012 17:10:49

      γιατί, οι ξαφνικοί έρωτες των πρώην επικρητών τι σου λένε;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ chris 03/08/2012 18:51:39

      Οι υποκριτές που τη μια στηρίζουν και την άλλη γίνονται πολέμιοι χωρίς να έχει προχωρήσει τίποτα ακόμη δε φοράνε!

  12. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 03/08/2012 14:48:43

    ο Νικολοπουλος ειπε το αυτονοητο! Αυτο που καταλαβαμε ολοι μετα τις εκλογες!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 03/08/2012 18:39:30

      Όλοι; Μιλάς εκ μέρους μας;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 03/08/2012 18:52:21

      Μεγάλος μαχητής υπέρ του λαού ο υμνητής του Μητσοτάκη δηλαδή;

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/08/2012 14:50:37

    Όπως είχα γράψει θα έπρεπε να διαγραφεί πριν ένα μήνα με την επιστολή διαφωνίας ενώ πριν είχε δώσει ψήφο εμπιστοσύνης.
    Τώρα διαγράφεται για ένα σχολιασμό;
    ή γιατί έθεσε υποψηφιότητα;
    Timing ...φοβερό ....

  14. Stergios P. avatar
    Stergios P. 03/08/2012 15:42:17

    Τα βατράχια εγκαταλείπουν την βάρκα για να πιάσουν πόστο σε κάποιο φύλλο νούφαρου του πρώτου βαθμού αυτοδιοίκησης.....και ο νοών νοείτο!!!! εκεί στα εύκολα και σίγουρα, εκεί που μπορούν οι πλάτες τους.....

  15. Κλέων avatar
    Κλέων 03/08/2012 15:45:05

    Άλλο πράγμα, η υπόθεση εργασίας για το ποιόν του και άλλο τα όσα ισχυρίζεται.
    Άλλο πράγμα τα ελατήρια κάτω από τις δηλώσεις του και άλλο η πραγματικότητα των δηλώσεων.

    • kouvari avatar
      kouvari @ Κλέων 03/08/2012 16:02:49

      Πάμε γερά....γερά ομως....για εκλογες τον Οκτωβριο....!!Θα αράξω και το τριήμερο στο χωριο...Μια χαρά!!

      • Κλέων avatar
        Κλέων @ kouvari 03/08/2012 16:33:24

        Εδώ που έχουμε φθάσει, είναι εντελώς αδιάφορο το εάν και πότε θα γίνουν εκλογές.
        Οι εναλλακτικές που υπάρχουν είναι τρισάθλιες, για αυτό η δρομολόγηση είναι προδιαγεγραμμένη.
        Θα σου συνιστούσα να εξετάσεις την προοπτική μεγαλύτερης διαμονής στο χωριό!

  16. apos avatar
    apos 03/08/2012 16:00:03

    Πολύ θετική και αναμενόμενη εξέλιξη.
    Του ζήτησαν να λάβει μέρος στους ολυμπιακούς και ο ανάπηρος προτίμησε να βγει να διαμαρτυρηθεί γιατί .......δεν έχει σημασία.
    Κάποιοι είναι μόνο για γάμους ,βαφτίσια και πανηγύρια .
    Όταν έρχονται τα δύσκολα αποδεικνύονται λίγοι.
    Ο Σαμαράς του έδωσε την δυνατότητα να παράξει έργο.Αυτός προτίμησε το σύνηθες ,κλάψα γκρίνια και ανταρτιλίκι της πορδς των γιωτάδων του πολιτικού συστήματος.
    Ας πάει στους αεροψεκασμένους.Έτσι και αλλιώς ένα ξεσκαρτάρισμα είναι πάντα απαραίτητο.

  17. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 03/08/2012 16:18:39

    ΑΡΧΙΣΕ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ: Ο Νικολόπουλος διεγράφη για να φοβηθούν οι υπόλοιποι Νικολόπουλοι της ΝΔ. Η διαγραφή του θα επιταχύνει τις εξελίξεις και η κυβέρνηση θα καταρρεύσει σύντομα.

    • avanti avatar
      avanti @ Χρήστος Δημάρης 03/08/2012 17:10:03

      Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά, επειδή διεγράφη ο Νικολόπουλος θα καταρρεύσει η κυβέρνηση, μήπως γίνει και τρίτος παγκόσμιος? Μα τι λέμε, δεν βλέπουμε το χάλι μας, ψαχνόμαστε να χρεοκοπήσουμε μιά ώρα γρηγορότερα?

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ avanti 03/08/2012 17:30:14

        Ο Νικολόπουλος είναι η κορυφή ενός παγόβουνου που βρίσκεται μέσα στην ΝΔ

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Χρήστος Δημάρης 03/08/2012 18:55:16

          Δηλαδή θα αντιδράσουν και όσοι έχασαν τους τσάμπα φρουρούς που πληρώναμε να τους φυλάνε ε; Και αυτό είναι δραματικό έτσι; Και μετά σου λένε το Σαμαρά τον στηρίζει το Σύστημα που θέλει την υποταγή της χώρας! Τέτοια στήριξη ούτε ο Καποδίστριας. Άλλη μια απόδειξη του πόσο αχώνευτος τους είναι ο Αντώνης θα είναι!

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ avanti 04/08/2012 09:40:03

        Μα το έγραψαν και οι Μάγιας.
        Της 21ης Δεκεμβρίου 2012,θα προηγηθεί στην Γραικία,η Διαγραφή του αγωνιστού Νικολόπουλου....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Χρήστος Δημάρης 03/08/2012 18:44:25

      Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει στο ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ περιμένει και ελπίζει στο Σαμαρά κατά το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό της. Αν υπάρχουν και λίγες κότες αυτό δεν σημαίνει οποιαδήποτε κρίση

      • Γρυνη avatar
        Γρυνη @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/08/2012 20:50:22

        πωπω φοβος που εχει πιασει τους Νεοδημοκρατες για το πως θα αντιδρασει ενας πολιτικος σαλτιμπαγκος!!
        συγγρυο σου λεω!!
        ολοι επι ποδός...

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/08/2012 21:28:54

        Υποστηρικτής του Τσίπρα,να λέει αναξιόπιστο τον Σαμαρά πάει πολύ.

        • Χρήστος Δημάρης avatar
          Χρήστος Δημάρης @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 03/08/2012 22:18:58

          Τι το κακό έχουν οι υποστηρικτές του Τσίπρα;

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Χρήστος Δημάρης 04/08/2012 01:38:37

            Eίναι θύματα.

  18. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 03/08/2012 16:23:04

    Παντα απορουσα πως γινοταν αυτος ο τυπος να ειναι εστω απλος βουλευτης. Νομιζω θα ταιριαξει γαντι στο Καμμενο, που τελικα μαζευει οτι βρει, απο Μαρκατους, Μαριαδες, μεχρι Νικολοπουλους...

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Μικρασιάτης 04/08/2012 09:44:13

      Ενώ μέχρι τώρα η Αχαϊα μας είχε συνηθίσει σε φωστήρες.

  19. Tassos avatar
    Tassos 03/08/2012 16:33:31

    Εδώ ισχύει ταμάμ το "κόψε φάτσα-βγάλε συμπέρασμα"

    • Vicky avatar
      Vicky @ Tassos 03/08/2012 16:43:12

      Ομορφάντρα μου εσύ !!!!!!!!!!!

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ Vicky 03/08/2012 17:18:04

        Για σου vicky μην βιαζεσαι γλυκιά μου όλοι θα ακουστούν Εδώ μέσα είδες που δεν σε κοψαν

      • Tassos avatar
        Tassos @ Vicky 03/08/2012 17:26:07

        Με ξέρεις κι από χθες? Τόσο κακάσχημος και με τέτοια αυτιά πάντως δεν είμαι.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Vicky 03/08/2012 17:26:54

        Και δεν μιλάω γι' ομορφιά. Για την φάτσα του Αβερελ Ντάλτον λέω.

  20. Vicky avatar
    Vicky 03/08/2012 16:41:29

    Η προηγούμενη μαγκιά του Αντώνη και της παρέας, γέννησε τους ΑΝ.ΕΛ. Τώρα άραγε τι θα δημιουργήσει, ή τι θα αναστήσει ? Ίδωμεν.

    (Υ.Γ. Το ξέρω παιδιά ότι δεν θα το αναρτήσετε, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα σας έχουν έρθει πολλά τέτοια....)

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Vicky 03/08/2012 17:15:50

      ήθελα να έβλεπα πως θα σχολιάζατε αν δεν υπήρχε καμία αντίδραση στο "τιτίβισμα"... ε ρε πως φένεται η χαρά ορισμένων...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Vicky 03/08/2012 18:57:37

      Οι ΑΝΕΛ ήταν έτοιμοι από καιρό. Την αφορμή κάπου θα την έβρισκαν έτσι κι αλλιώς. Όπως την είχε βρει και ο Καρατζαφέρης άλλωστε, και η Ντόρα, κλπ. Για πατριωτικό λόγο ένας παραιτήθηκε κάποτε από ΥπΕξ και βουλευτής! Και τον πολεμούν και από μέσα και από έξω...

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ Vicky 03/08/2012 20:52:16

      τον μεγαλο ξεσηκωμο της γαλλικης επαναστασης θα φερει Βικουλα ο φιλος σου!!!

  21. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 03/08/2012 16:41:57

    Το κακό έγκειται στην σύνολη έλλειψη Ήθους.
    Όλη αυτή η σάρα και η μάρα - Τσιπράδες, Καμμένοι, Νικολόπουλοι και "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" στοιχηματίζουν στην αποτυχία της προσπάθειας του Σαμαρά' και επενδύουν το πολιτικό τους "έχει" πάνω σε αυτήν.
    Και από εκεί και πέρα προστατεύουν την επένδυσή τους, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ αυτή την αποτυχία.
    Το αν αυτό θα προξενήσει συμφορά για τον τόπο και τον πληθυσμό που τον κατοικεί, τους είναι παντελώς αδιάφορο.
    Έχουν σιγουρέψει την υποστήριξη των εκδοτοεργολαβικών Μ.Μ.Ε., τα οποία θα διασφαλίσουν την δημόσια εικόνα τους και την εσαεί - όπως πιστεύουν - προβολή τους.
    Και όντας επιδέξιοι χειριστές της δοκησισοφίας, της διαστρέβλωσης και του καφενειασμού, ταυτίζουν αυτήν την αυτοτροφοδοτούμενη προβολή με την έννοια της πολιτικής ύπαρξης.
    Έτσι προέκυψαν ως πολιτικά όντα τύποι όπως ο Πανολέων, ο Ροζ Λαδοπόντικας, ο Καρατζαφύρερ και τόσοι άλλοι.
    Έτσι ελπίζει και ο "Αχαιός" πολιτευτής και μεγαλοπαράγων της περιοχής, ότι θα αναδειχθεί ως Σωτήρ της Πατρίδος.
    Το πολύ γέλιο θα πέσει όταν θα πρέπει να ανταγωνιστεί με τον εξ Ευβοίας άλλον μεγαλοπαράγοντα, για την υπαρχηγία των Εξηρτημένων Ανθελλήνων' αφού την αρχηγία την καπάρωσε ήδη ο Κεκαυμένος Αμαξάς.
    Και το ακόμη μεγαλύτερο γέλιο θα γίνει, όταν αρχίσει να αποδίδει η πολιτική του Σαμαρά' και τα ποσοστά όλων αυτών των ευκαιριακών "Νέων Ευγενών", πάρουν την αναπότρεπτη κατιούσα οδό...

    • Vicky avatar
      Vicky @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 03/08/2012 16:44:57

      Αναλυταρά μου (και) εσύ !!!!! (Που διορίσθηκες, είπαμε ?)

      • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
        Στυλιανός Παπαδόπουλος @ Vicky 03/08/2012 17:19:05

        Καλό μου κορίτσι, το έχω ξαναγράψει' αλλά φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένη να το έχεις δει ή να το θυμάσαι.
        Το επαναλαμβάνω λοιπόν, αποκλειστικά για δική σου πληροφόρηση, αν και καταχρώμαι τον χώρο και την υπομονή της ιστοσελίδας.
        Είμαι επισήμως και καταγεγραμμένα άνεργος, από το 2004 που επέστρεψα στην Ελλάδα λόγω προβλήματος υγείας προσώπου του στενού οικογενειακού μου περιβάλλοντος.
        Έκτοτε, απασχολούμε σε "μαύρες" εργασίες για να επιβιώσω' και σε καμιά περίπτωση δεν προσέγγισα κάποιο άτομο με το οποίο είχα σχετιστεί τον παλιό καλό καιρό προκειμένου να εξαργυρώσω αυτή την σχέση, όσο ψηλά και αν έχει ανέβει στο μεταξύ.
        Θεωρώ αναξιοπρεπές κάτι τέτοιο.
        Έτσι απλά.
        Αν έχει καταστεί η έκφραση γνώμης, θέσης ή άποψης αναγκαία συνθήκη για "βόλεμα" και εξασφάλιση, δεν θέλω να το γνωρίζω.
        Και λυπάμαι ειλικρινά για την γενιά σου, που μεγάλωσε θεωρώντας κάτι τέτοιο ως φυσική κατάσταση των πραγμάτων.
        Τούτο άλλωστε είναι και η μέγιστη ευθύνη την οποία επιρρίπτω στον "Αντρέα ΜΑΣ" και τους συν αυτώ:
        Ότι βρήκαν την χειροτεχνική έως μικροβιοτεχνική διαφθορά της κοινωνίας της δεκαετίας του '80 και την ανήγαγαν σε βαριά βιομηχανία...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Vicky 03/08/2012 19:03:14

        Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια και εσύ; Τότε ότι και να πεις θα είσαι πάντα εμπαθής και λάθος ετ τέλει...

  22. kotstak avatar
    kotstak 03/08/2012 17:00:09

    Έρχονται μεγάλες αλλαγές.
    Εάν ο Σαμαράς δεν πετάξει από το παράθυρο τουλάχιστον τους μισούς, σε λίγο δεν θα υπάρχει η ΝΔ.
    Οι ευθυνόφοβοι, οι αναβλητικοί, οι συμφεροντολόγοι, οι τυχοδιώχτες και οι ανίκανοι πρέπει να “εκπαραθυρωθούν” ταχύτατα από την ΝΔ.
    Η ΝΔ πρέπει να σταματήσει να είναι “Άγιος Παντελεήμονας”.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ kotstak 03/08/2012 17:16:35

      ...Eμένα βέβαια δεν με πολυνοιάζει ούτε η ΝΔ ούτε και το λαμπρό ελπιδοφόρο της μέλλον. Όμως τους ανόητους (και ύποπτους) αγνώμονες που τη μια μέρα τρέχουν σαν πειθήνια κουτάβια πίσω από το ...αφεντικό κουνώντας την ουρά τους για να τσιμπήσουν κοκαλάκι και την επόμενη ''δαγκώνουν'' επιλέγοντας την υποκριτική...ηρωϊκή αποχώρηση εκθέτοντας ταυτόχρονα αυτόν που τους εμπιστεύθηκε, δεν τους εκτιμώ ιδιαίτερα. Γι αυτό ακόμα κι αν δεχτώ (υπόθεση εργασίας) οτι ο κ. Νικολόπουλος είχε θέμα...συνειδησιακό με την διαπραγμάτευση που την επειγόταν και δεν διέθετε αρκετή υπομονή για να την περιμένει, μάλλον θα όφειλε να είχε βρεί έναν πιό διακριτικό και λιγότερο προσβλητικό τρόπο ν΄αποσυρθεί. Ο τρόπος που το έκανε τον χρεώνει με αναίδεια, αχαριστία, υποκρισία και μικρότητα. Στο καλό λοιπόν και αν υπάρχει κανείς άλλος ανυπόμονος, η πόρτα είναι ανοικτή. Το μόνο αξιόλογο που διαθέτει αυτό το κόμμα είναι ο Αρχηγός του και η μεγάλη του ατυχία, ότι καλείται να ηγηθεί μετρίων και ατάλαντων. Ελάχιστων σε όλα τους..... Τεράστια η απόκλιση ανάμεσα στον πρώτο και σε όλους τους άλλους.

  23. Tonia G. avatar
    Tonia G. 03/08/2012 17:21:54

    Η αλήθεια όσο κι αν δεν είναι αρεστή από όσους ψηφίσαμε ΝΔ είναι μία. Με άλλη ατζέντα κατεβήκαμε σε 2 εκλογές (Μάιος - Ιούνιος) και άλλα γίνονται.
    - Κατεβήκαμε για επαναδιαπραγμάτευση. - Δεν έγινε και ούτε φαίνεται πως θα γίνει.
    - Κατεβήκαμε λέγοντας πως δεν θα γίνουν περαιτέρω περικοπές μισθών -περικοπές θα γίνουν.
    - Κατεβήκαμε λέγοντας όχι σε περικοπές συντάξεων - Περικοπές θα γίνουν
    - Κατεβήκαμε λέγοντας πως θα υλοποιήσουμε άλλη πολιτική στα εργασιακά και βλέπουμε συνέχιση της πολιτικής Κουτρουμάνη
    - Κατεβήκαμε λέγοντας ΟΧΙ σε ξεπούλημα, ....
    - Κατεβήκαμε για να προχωρήσει η Καθαρση της προηγούμενης 40ετίας
    - Κατεβήκαμε με υπόσχεση ειδικού δικαστηρίου ή Εξαταστικής για Παπανδρέου & ΣΙΑ
    - Κατεβήκαμε με προτεραιότητα κατάργησης Μεταναστευτικού Νόμου Ραγκούση
    - Κατεβήκαμε με υπόσχεση πάταξης λοαθρομετανάστευσης με εφαρμογή σφιχτής μεταναστευτικής πολιτικής.
    Γιατί διαγράφει το κόμμα στελέχη και ψηφοφόρους. Ας διαγράψει τις προεκλογικές του εξαγγελίες...
    Γιατί εκτός από το Νικολόπουλο θα πρέπει να διαγραφούν και εκατοντάδες χιλιάδες ΝΔκράτες γιατί τίποτα από τα παραπάνω δεν υλοποιεί η Κυβέρνηση Α.Σ.
    Δεν αλλάξαμε εμείς... η ηγεσία άλλαξε θέσεις.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Tonia G. 03/08/2012 18:56:03

      Σωστά Τόνια. Έτσι ανοίγουμε την πόρτα στους αναρχοαριστερούς του ΣΥΡΙΖΑ και στους ναζί της ΧΑ. Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά με απογοητεύει για 2η φορά η ηγεσία της ΝΔ. Δεν έλαβε το μήνυμα των εκλογών.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tonia G. 03/08/2012 19:06:18

      Γιατί όλοι νομίζετε πως γίνεται διαπραγμάτευση στο πόδι και χωρίς να συναντηθούν οι ηγέτες των κρατών; Έτσι κι αλλιώς οι συζητήσεις για το που θα βρεθούν τα 11 δις είναι μια μορφή διαπραγμάτευσης. Η τελική θα γίνει με Μέρκελ και σία από τον ίδιο το Σαμαρά μετά το δεκαπενταύγουστο που θα πάει έξω. Τι απίστευτη ανυπομονησία και βιασύνη για εξαγωγή συμπερασμάτων είναι αυτή; Μας βουλιάξανε 30 χρόνια λεηλασίας και θέλετε να γλυτώσουμε σε 1 μήνα; Είναι λογικό;

      • ANORFOGRAFOS avatar
        ANORFOGRAFOS @ Γεώργιος Τ. 04/08/2012 01:13:54

        πλακα κανεις ετσι ακομα περιμενεις εσυ οτι θα κανει διαπραγματευση αυτη η κυβερνηση

    • apos avatar
      apos @ Tonia G. 03/08/2012 19:14:57

      Όλα όσα ζητάς πρέπει να είναι αποτέλεσμα μιας επιτυχημένης πολιτικής και όχι δωράκια από τον Άγιο Βασίλη που δεν υπάρχει(ένιωσα την ανάγκη να το τονίσω...).
      Ο Σαμαράς να αξιοποιήσει τους ικανούς και να πετάξει στα σκουπίδια τους ανίκανους τους κλαψιάρηδες τα λαμόγια και τους δημοσιοσχεσίτες γιατί αυτοί θα τον σαπίσουν από μέσα.
      Είναι η μοναδική του ευκαιρία και θα είναι σύντομη.
      Θέλουμε να είναι αμείλικτος!

    • Vicky avatar
      Vicky @ Tonia G. 03/08/2012 20:42:22

      Μπράβο σου. Σε λίγες σειρές δίνεις απαντήσεις σε αρκετούς από τους προηγηθέντες φίλους. Με καλύπτεις πλήρως.

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Vicky 04/08/2012 09:57:15

        Vicky.......λίγο ποιό πρίν,διαφορετικά μας τα έγραφες..

  24. leon praos avatar
    leon praos 03/08/2012 17:50:47

    Εχει αδικο ο Νικολοπουλος?
    Λοιπον φιλοι/ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΟΥ
    Παραγραφος Α1(δηλ.πρωτη-πρωτη)της 3μερους(ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ)κυβερνητικης προγραμματικης συμφωνιας <>.scripta manent.Τηρειται η συφωνια?Ναι η οχι?
    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ......................................

  25. Σπυρος avatar
    Σπυρος 03/08/2012 18:13:29

    Νικολόπουλος φυσιογνωμία μοναδική που δίνει στίγμα της ποιότητας του.πολλά κυκλοφορούν για αυτόν οομως απορώ γιατί δεν τα βγάζουν στη φορά .ο φερεντζες του πολύτεκνους,του θρησκευομενου κλπφυσικα δεν πιάνει.με την αποχώρηση του θα χαθούν οι εκπληκτικές θέσεις που έπαιρνε πίσω η δίπλα στον Σαμαρά Γκάνα φαίνεται.τώρα νίκο μου αν πας στον καμμενο θα σε καλύπτει λόγω όγκου ..που θα φαινεσαι ΕΣΥ τώρα αγόρι μου

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/08/2012 18:27:57

    Καιρός ήταν.

  27. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 03/08/2012 18:48:12

    Τι έλεγε; Για θύμησέ μας...

    • Κλέων avatar
      Κλέων @ Γεώργιος Τ. 03/08/2012 19:11:06

      "Η Αγροτική Τράπεζα είναι ένας δημόσιος τραπεζικός πυλώνας που δεν πρέπει να κλείσει.Γιατί μέσα της έχει εγγυήσεις αγροτικής γης, που βρίσκονται υπό τον έλεγχό της και δεν πρέπει να μείνει χωρίς χρηματοδότηση. Τα προβλήματα της Αγροτικής Τράπεζας κινδυνεύουν να οδηγήσουν τους αγρότες σε αφανισμό. Ούτε φυτοφάρμακα ούτε λιπάσματα δεν μπορούν πλέον να αγοράσουν. Υπάρχουν περίπου 7 δισ. ευρώ που υπολογίζουμε ότι θα περισσέψουν από την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την Αγροτική".

  28. evola avatar
    evola 03/08/2012 19:12:35

    όλοι αυτοι οι μικροί πολιτικοί επι δεκαετιες απλα τωρα αναλώνονται σε ασκήσεις επι χαρτιού.
    Πάντως ο νικολοπουλος ειναι πολυ πιο πατριώτης απο ντορες και αλλα φρούτα

    • Heaven avatar
      Heaven @ evola 03/08/2012 19:20:02

      χαιρομαι ιδιαιτερα για την ακριβεια της πατριδομεζουρας σας!
      ποσο αληθεια πιανει ο Νικολοπουλος;

  29. achaios avatar
    achaios 03/08/2012 19:21:01

    Διεγράφει για να μπορεί απερίσπαστος να διεκδικήσει και τελικά να κερδίσει τη θέση του γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής.

  30. achaios avatar
    achaios 03/08/2012 19:25:14

    Όλη η Αχαϊα πενθεί.Εγώ προσωπικά έχω βάλει το γάτο μου και κλαίει.

  31. Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά avatar
    Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά 03/08/2012 20:00:31

    Προς κύριο Νικολόπουλο και συμπαθούντες : Η πολιτική είναι η τέχνη να βρίσκεις τα υλικά,τους ανθρώπους και την τεχνική να "κατασκευάσεις την σχεδία και να περάσεις το ποτάμι."Από αυτό κρίνεσαι.Αν τα καταφέρεις δικαιώνεσαι. Αν όχι παίρνεις δεκατρία τοις εκατό και κάθεσαι στην μπάντα!

  32. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 03/08/2012 20:27:21

    Σάβατο μεσημερι στη Πάτρα.


    Σκηνή πρώτη.
    Ο "δεξιός" Νικολοπουλος περιδιαβαινει τους κεντρικούς δρομους της Πάτρας, και τον χαιρετούν συγχαιροντάς τον η πλειοψηφία των Πατρινών.


    Σκηνή δεύτερη.
    Σε καποια αλλη γωνιά της κεντρικής πλατείας, σχεδον κρυμμένος ο "αριστερός"
    βουλευτης της ΔΗΜΑΡ Τσούκαλης πινοντας τον καφέ του, μέχρι που τον ανακαλύπτουν κάποιο Πατρινοί , και τον περιλόυζουν μα επίθετα συνοδευόμενα απο πορτοκαλάδες και νερα .

    Σημεία των καιρών που δείχνουν αυτά που ερχονται............

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γραβατοφορος 04/08/2012 00:37:47

      Τον Δελαπατρίδη να δεις πως τον "αποθέωνε" σύμπασα η Αθήνα :-)

  33. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 04/08/2012 08:38:07

    Καλά γιατί κάποιοι κράζουν τον Νικολόπουλο, που είπε την αλήθεια, ασχέτως αν έγινε για λόγους προσωπικού συμφέροντος, και δεν κράζουν τον Αρούλη, που πέρναγε σαν βασιλιάς στις σουίτες, με τις λιμουζίνες.... ήμαρτον, έτσι θα πάει η ΝΔ μπροστά?

  34. Κώστας avatar
    Κώστας 04/08/2012 17:09:18

    Αν δεν κανω λαθος ο Σαμαρας τον επελεξε για υφυπουργο σε ενα δυσκολο υπουργείο. Ο Π/Θ δεν ηξερε τις ικανότητες του πατρινου βουλευτη?
    Μ΄αυτή την επιλογη ως κρητηρίο, γιατι οι άλλες επιλογες του Σαμαρα σε προσωπα να μην ειναι του ιδιου επιπεδου?

  35. Factorx avatar
    Factorx 05/08/2012 02:40:19

    Γιατί να μην το αναρτήσουμε; Να μην πάει χαμένος ο κόπος σας, αφού όπως μας λες πήρατε γραμμή να στείλετε πολλά παρόμοια