08/10/2008 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαβιβάζεται στη Βουλή ο φάκελος για το Βατοπέδι;

(Ανανεωμένο). Έντονες φήμες ότι η δικογραφία για την υπόθεση Βατοπεδίου αποστέλλεται στη Βουλή, κυκλοφορούν απόψε στα δημοσιογραφικά γραφεία, συνοδευόμενες από πληροφορίες ότι προέκυψαν ευθύνες για πολιτικά πρόσωπα.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο  προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Αθήνας κ. Κυριάκος Καρούτσος ζήτησε από τους εισαγγελείς  που διενεργούν την έρευνα τον φάκελο της υπόθεσης. Για ποιο λόγο; Σε κάθε περίπτωση ο κ. Καρούτσος είναι ο μόνος που μπορεί να αποφασίσει αν η δικογραφία αποσταλεί στη Βουλή.

Άλλες πληροφορίες ανέφεραν, τις προηγούμενες ημέρες, ότι υπήρξαν καταθέσεις πέραν του ενός προσώπου που υποδείκνυαν παρεμβάσεις συγκεκριμένου υπουργού στην υπόθεση.

Στο μεταξύ οι εξελίξεις είναι ραγδαίες:

Σε ανακοίνωση του αργά το βράδυ ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ επανέλαβε το αίτημα του κόμματος να πάει ο φάκελος στην Βουλή για «να αποδοθούν οι πολιτικές ευθύνες εκεί που υπάρχουν» επειδή «μια παρόμοιας έκτασης και ταχύτητας ανταλλαγή εκτάσεων δεν μπορεί να μην έχει ιθύνοντα νου, εκτελεστή και υψηλή πολιτική προστασία».

Προηγουμένως είχε αποκαλυφθεί οτι το ελληνικό δημόσιο παραιτήθηκε από τα δικαιώματά της στην λίμνη Βιστωνίδα υπέρ της Μονής Βατοπεδίου, με υπογραφή του τότε υφυπουργού Οικονομικών Πέτρου Δούκα.

Ο Γιώργος Ζορμπάς επιβεβαίωσε αυτό που είχαμε γράψει προ καιρού (Οι μεσίτες ...μοναχοί και ο Ζορμπάς). Ότι δηλαδή ο Εφραίμ τον επισκεπτόταν και του ζητούσε να ανταλλάξει στρατόπεδα με οικόπεδα στη  λίμνη .

Ο Alpha παρουσίασε στο δελτίο του μάρτυρα ο οποίος κατέθεσε ότι οδηγούσε το αυτοκίνητο του ηγούμενου Εφραίμ στις συναντήσεις του με υπουργούς της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/10/2008 20:20:48

    αχ Αντρεα μου που δεν με πουλησες ποτε!!

  2. Νεολαίος avatar
    Νεολαίος 08/10/2008 20:35:43

    Δρυς, Φωτιάδης, Βενιζέλος, Δούκας, Ρουσόπουλος, Καραμανλής.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 08/10/2008 20:53:46

    Perimenete mipws ekfrasei antirriseis kanenas dikastikos pou analamvanei tetoies prwtovoulies otan ta pragmata diskolevoun gia tin kyvernisi.

  4. Κάλος avatar
    Κάλος 08/10/2008 21:52:18

    Το πολύ - πολύ να φτάσει μέχρι το καφενείο της Βουλής

  5. potamiotis avatar
    potamiotis 08/10/2008 22:15:45

    Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ Κ@ΛΟ ΤΟΥΣ?

  6. bgt avatar
    bgt 08/10/2008 22:54:18

    Anonymous 10:52, Να σαι καλα, ειχα καιρο να γελασω ετσι!!!

  7. thanos avatar
    thanos 09/10/2008 03:55:15

    @7.Anonymous
    October 8th, 2008 at 10:52 pm

    Δεν νομιζω να μιλας σοβαρα.Πλακα μας κανεις ρε μπαγασουλη...γιατι μολις το διαβασα η φαγουρα εχει γινει ανυποφορη.Να γραφεις πιο συχνα..τυφλα ναχει ο Χαρυ Κλιν.

  8. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 09/10/2008 08:51:21

    Thanos @ Bgt Μήν ξαφνιαστήτε αν καταλήξει να είναι αυτό το τελικό συμπέρασμα της δικαιοσύνης.

  9. Κάλος avatar
    Κάλος 09/10/2008 09:32:46

    Δυστυχώς διαψεύστηκα. Ούτε μέχρι το καφενείο της Βουλής δεν πρόκειται να φτάσει ο φάκελλος. Σανιδώθηκε !!!

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 09/10/2008 11:01:58

    Στον θοδωρη , στον Θοδωρη... πηγαινε μας ελεγε στον οδηγο του ο Εφραιμ...
    Επομενη σταση Δουκας...
    Επομενη σταση Μπασιακος...
    Τελευταια σταση συμβολαιογραφος Πελεκη...

    Την ιδια ωρα ο "καταλληλοτερος" εβλεπε dvd εχοντας μπροστα του μια λαμαρινα προβατινα....

  11. sdakos avatar
    sdakos 09/10/2008 15:54:24

    ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΡΧΙΜΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ;
    Μήπως έχει σχέση με το Έθνος – Πρώτο Θέμα και το συγκρότημα Μπόμπολα, μέτοχο στην βρετανική εταιρία που ανέλαβε την αξιοποίηση;;;;;
    Με τα χίλια σπρώχνουν τον Καρχιμάκη οι 5 καναλο-εκβιαστές. Και τι κερδίζουν από αυτόν; Στηρίζει με κάθε τρόπο την επένδυση στο ΤΟΠΛΟΥ εδώ και πολλά χρονια. Ερωτήσεις στη βουλή, πιέσεις, μεσολαβήσεις.
    Δεν αναρωτιεστε ΓΙΑΤΙ ο Καρχιμάκης μετά τις φωνές του για το Βουλγαράκη εριξε τους τόνους στο θεμα του Βατοπεδίου, ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ KAI ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ;;;;;;
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΧΙΜΑΚΗ.