18/10/2010 11:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαβάστε τι απάντησαν για τα ειδικά παπούτσια των διαβητικών

Το ασφαλιστικό ταμείο, δεν χορηγεί στους διαβητικούς τα ειδικά θεραπευτικά υποδήματα, διότι «… δεν αποφεύγεται ο ακρωτηριασμός του ποδιού, απλώς καθυστερεί για ένα-δύο χρόνια και το αναμενόμενο όφελος θα είναι μικρότερο από το προβλεπόμενο κόστος».

Η παραπάνω φράση περιλαμβάνεται σε έγγραφο που έστειλαν οι υπεύθυνοι της Διεύθυνσης Παροχών του Τμήματος Παροχών Ασθενείας του ΙΚΑ στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων- Συλλόγων Ατόμων με Σακχαρώδη Διαβήτη.

Όταν ύστερα από αυτό η κυβέρνηση παραμένει ακόμα στη θέση της, τότε ο λαός είναι ο μόνος υπεύθυνος για ό,τι του συμβαίνει και ό,τι μελλοντικά συμβεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σεραφείμ Μακρής avatar
    Σεραφείμ Μακρής 18/10/2010 11:49:11

    Μην απλοποιείτε τα ζητήματα από αντιπολιτευτικό οίστρο. Τα χρήματα που πληρώνει το ΙΚΑ είναι των ασφαλισμένων και όχι του ...ΙΚΑ άρα το ίδρυμα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικό στο πως τα ξοδεύει. Δέστε ένα παράδειγμα: το ασφάλιστρο υγείας που πληρώνει (δηλαδή η εισφορά για την υγεία) ο ασφαλισμένος καλύπτει κάθε μορφή καινοτομίας; Ανεξαρτήτως αποτελέσματος; Καταλαβαίνετε τι θα συμβεί αν ανοίξει "παιχνίδι" τι θα γίνει με την ήδη εκτοξευμένη δαπάνη;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Σεραφείμ Μακρής 18/10/2010 11:53:32

      Μακάρι να μπορούσες να μας μιλήσεις και ως βιώσας το πρόβλημα, κύριε Μακρή. Να μπορείς να μας εξηγήσεις δηλαδή τι σημαίνει + ή - δύο χρόνια με κομμένα πόδια.

      ΤΟΤΕ θα είχε αξία...

      • Σεραφείμ Μακρής avatar
        Σεραφείμ Μακρής @ (A)θανάσης 18/10/2010 12:04:56

        Αν ο που βιώνει το πρόβλημα αποφασίζει στο τέλος δε θα επιβιώσει κανείς αγαπητέ μου...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 18/10/2010 12:37:33

        Αλλιώς: ΠΟΣΟ κοστολογείς δύο χρόνια επιπλέον με πόδια για κάποιον που στο τέλος θα ακρωτηριαστεί? 1000 ευρώ? 2000 ευρώ?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Σεραφείμ Μακρής 18/10/2010 12:43:37

      !!!!!!!!!!!!!!

      Tι μας λες κε Μακρή;;;Σοβαρά;;;

      Τα ασφαλιστικά ταμεία ήξεραν να σπεκουλάρουν με τα λεφτά του κοσμάκη σε ομόλογα και "παράγωγα" ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΠΩΣ ΤΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΧΟΡΗΓΩΝ ΤΟΥΣ;;;;

      Τι άλλη φοβερή ατάκα θα ακούσουμε...!!!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tsilivithras 18/10/2010 13:17:06

        Δεν έχουν μείνει και πολλές... Τελειώνουν σιγά σιγά...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σεραφείμ Μακρής 18/10/2010 18:09:03

      το πολύ προσεκτικό ΙΚΑ έχει ξεκαθαρίσει επιτέλους τον κατάλογο των ζωντανών ασφαλισμένων του, διακόπτοντας τη συνταξιοδότηση των πάλαι ποτέ κεκοιμημένων? Πόσα χρόνια πληρώνει πεθαμένους? ποιός ευθύνεται για τις εκρηκτικές αμέλειες, για να μην πούμε τίποτε βαρύτερο, στον έλεγχο και την πιστοποίηση ιδιοτήτων?

  2. loretta avatar
    loretta 18/10/2010 11:58:42

    ευχομαι ολοι οι βουλευτες του πασοκ να παθουν ζαχαροδιαβητη.....και να τους τα κοψουν χερια ποδια.!!

  3. hifi avatar
    hifi 18/10/2010 12:01:46

    Σεραφείμ -- Αντίστοιχα το (προ)ΙΚΑ θάπρεπε να καταργήσει και τις περισσότερες χημειοθεραπείες αφού και ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ είναι και το μόνο που κάνει συνηθως είναι να καθυστερεί το θάνατο για λίγα εώς ελάχιστα χρόνια!

    Μάλιστα, με τα λεπτά που θα εξοικονομηθούν, ίσως να περισσέψουν και για να πλύνουν τα σεντόνια στα επαρχιακά νοσοκομεία!:)

    Βέβαια, δεν αμφισβητώ τα περί προσοχής, κλπ, που γράφεις.
    Όμως το μόνο που σχολιάζεται στο σύντομο λήμμα είναι η σχέση "όφελους - κόστους" που προβάλλεται.

    • Σεραφείμ Μακρής avatar
      Σεραφείμ Μακρής @ hifi 18/10/2010 12:07:16

      Δυστυχώς κανείς μας δεν είναι ο Χριστός για να εγκαταλείψει τα 99 πρόβατα και να ψάξει το 1. Και όχι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες... Ξανατονίζω την τελευταία πρόταση "αν ανοίξει “παιχνίδι” τι θα γίνει με την ήδη εκτοξευμένη δαπάνη;"

      • Misha avatar
        Misha @ Σεραφείμ Μακρής 18/10/2010 18:26:03

        Σεραφείμ Μακρή

        Ελπίζω η ζωή να σου ανταποδώσει τη χυδαία, κανιβαλιστική νοοτροπία κι από μακρής να κοντύνεις μήπως κι έτσι σου προστεθει ανθρωπιά.

        Κανίβαλε της αγοράς.

  4. loretta avatar
    loretta 18/10/2010 12:50:43

    καλα θα το διατυπωσω αλλιως...η κυρια που το αποφασισε αυτο και οι υπολοιποι βουλτευτες ....εχουν σκεφθει οτι μπορει να βρεθουν στην ιδια θεση μαυτους τους ανθρωπους η καποια μελη της οικογενειας τους¨?? (αλλα τι ερωτηση ειναι αυτη ε...?? ξεχασα οτι για αυτους ισχυουν αλλα κριτηρια...και θα τους διναν τουλαχιστους απο ενα ζευγαρι για καθε μερα του μηνα επι 12).

    Δεν υπαρχει κανενα λογικο επιχειρημα που να καλυπτει την αποφαση του ικα.

    εχουν χασει καθε ενοια της αποστολης τους και της κοινωνικης τους υποχρέωσής.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/10/2010 12:54:41

    Κάποιοι μάλλον θα ΕΠΡΕΠΕ να βρεθούν στη θέση αυτών των διαβητικών, για να δούμε τι θα έλεγαν τότε και αν θα προέτασσαν την "εξυγίανση των ταμείων" (λες και τα παπούτσια των διαβητικών).

    Αλλά, αν τους το ευχηθούμε, θα μας πουν "σκ@τόψυχους" βλέπετε. Εκεί φτάσαμε. Την τεχνοκρατική αναλγησία να μην τη θεωρούμε σκ@τόψυχη σκέψη, και τέτοια να θεωρούμε μόνο την ευχή σε κάποιον να πάθει ό,τι λοιδορεί...

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Αυριανιστής 18/10/2010 15:37:01

      Αν ήταν κανονικοί τεχνοκράτες, και όχι γιουσουφάκια του ΔΝΤ, θα "ανακάλυπταν", ότι ο ακρωτηριασμός έχει ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΟ οικονομικό κόστος από τα εδικά υποδήματα..
      Και το άλλο που έγραψαν "για τα δυο χρόνια μόνο": ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ να ζήσει κάποιος χωρίς αναπηρία ρε, είναι κέρδος, είναι ποιότητα ζωής, ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
      Τι σκ@τ@ Ιπποκρατικό όρκο δώσαμε δηλαδή;;

  6. Greg avatar
    Greg 18/10/2010 13:58:44

    Το ΙΚΑ πάντα ήταν της λογικής πονάει-δόντι-κόβεις-κεφάλι. Απονεύρωση; Γιατί, αφού υπάρχει η εξαγωγή. Μια ένεση, μια τανάλια, ο επόμενος παρακαλώ. Γρήγορα, εύκολα και προπαντός φθηνά. Εξάλλου πόσο μπορεί να κρατήσει ένα απονευρωμένο δόντι; Από δύο ως 20 χρόνια. Δεν αξίζει να μπλέκεις με απονευρώσεις με τόσο αμφίβολα αποτελέσματα. Άσε που μακροπρόθεσμα θα είμαστε όλοι νεκροί. Μέχρι πρότινος τέτοιες ανάγκες μπορούσε ο μέσος πολίτης να τις καλύψει σε ιδιώτες. Σήμερα;

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/10/2010 14:09:30

    "Όταν ύστερα από αυτό η κυβέρνηση παραμένει ακόμα στη θέση της, τότε ο λαός είναι ο μόνος υπεύθυνος για ό,τι του συμβαίνει και ό,τι μελλοντικά συμβεί."

    Σωστά.

    Αλλά δεν βλέπω και κανένα κόμμα, να θέλει να βγει ο λαός στους δρόμους και να ανατρέψει αυτή την κυβέρνηση τώρα.

    Μεταξύ μας δεν βλέπω και κανένα κόμμα να θέλει να κυβερνήσει τώρα.

    Πριν βγει ο κόσμος στους δρόμους, πρέπει να ξέρει και να έχει αποφασίσει τις αλλαγές που θέλει στο πολιτικό σύστημα. Αλλιώς θα έχουμε έναν αφηνιασμό και ένα τσαλαπάτημα μόνο. Με αμφίβολα "κέρδη".

    Θραξ Αναρμόδιος

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Θραξ Αναρμόδιος 18/10/2010 15:10:41

      Εγώ ξέρω ΔΥΟ κόμματα που θέλουν να κυβερνήσουν ΤΩΡΑ:

      Καρατζαφέρης+Ντόρα.

      Και για την Αλέκα δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

  8. Giorgis avatar
    Giorgis 18/10/2010 15:10:16

    Κύριε Μακρή, σας εύχομαι να υποστείτε και εσείς το ίδιο πρόβλημα. Προσεύχομαι ολόθερμα για να σας συμβεί. Δεν είναι κατάρα, είναι ευχή. Μπορεί να απωλέσετε 1-2 μέλη, αλλά θα σας δοθεί η ευκαιρία να έρθετε σε συναίσθηση, και να επανέλθετε σε κατάσταση ανθρωπιάς.
    Πολλοί το εύχονται για εσάς από αγάπη, και μακάρι ο Πανάγαθος να σας συνετίσει.

  9. ELLI avatar
    ELLI 18/10/2010 16:43:14

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ??? ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 200 ΜΕ 300 ΕΥΡΩ, ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΣ??? 25000 ΕΥΡΩ .
    Κ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΕΡΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...... Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...