#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 10:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαβάστε και φρίξτε



Ήρθε το ΠΑΣΟΚ, υπέγραψε το μνημόνιο, μας υποδούλωσε στη τρόικα, και όλα καλά.

Να σφίξουμε λέει τα ζωνάρια, μπας και σωθούμε.

Και να οι περικοπές δαπανών, και να οι μειώσεις μισθών, και να τα ευχολόγια πως αν όλοι βάλουμε πλάτη, σύντομα θα δούμε ξανά το χαμένο φως.

Οι ιδιωτικοί και οι δημόσιοι υπάλληλοι χάνουν 30-40% του εισοδήματός τους, μερικοί μάλιστα που υπερβαίνουν κάποιο ποσό στη μικτή μισθοδοσία τους, δεν πήραν, ούτε λέει δικαιούνται να πάρουν, το ούτως ή άλλως κουτσουρεμένο δώρο Χριστουγέννων των 400 ευρώ.

Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι; ¨Όχι,

Κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι  είναι πιο ίσοι και μάλλον πιο δημόσιοι από τους …δημόσιους. Και μιλάμε για την μισθολογική ελίτ του δημοσίου, τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας. Για αυτούς δεν υπάρχει μνημόνιο. Αλλιώς πως εξηγείται, εν μέσω κρίσης, εν μέσω μαυρίλας, εν μέσω περιστολής δημοσίων δαπανών, το δημόσιο, ναι το δημόσιο, και πιο συγκεκριμένα το υπουργείο Μεταφορών, να αποζημιώνει με 135.000 ευρώ!!!! (μετρητά)  τον κάθε ελεγκτή, που χάνει λέει την ειδικότητά του.

Δηλαδή, όποιος κρίνεται ανεπαρκής για οποιονδήποτε λόγο, εισπράττει πάραυτα 135.000 ευρώ σε ζεστό χρήμα, βγαλμένο από τον δημόσιο κορβανά. Από τους φόρους μας.

Και προς απόδειξη των παραπάνω, επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα της δημόσιας ΥΠΑ

http://www.hcaa.gr/home/index.asp και μετά μπείτε στο λίνκ της ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ, όπου αναρτώνται όλες οι δαπάνες, και δείτε ενδεικτικά στο: (http://www.hcaa.gr/DIAVGEIA/apozhmiwseis.asp)

πως μόνο μέσα στους τελευταίους 2 μήνες, το δημόσιο (εμείς όλοι) πληρώνουμε από 135.000 ευρώ, σε διάφορους δημόσιους υπαλλήλους, που η υπηρεσία τους έκρινε ως ανίκανους να διατηρήσουν την ειδικότητα τους.

Και μετά ελάτε να μου πείτε για μέτρα λιτότητας, για γενιές των 540 ευρώ, για συνταξιούχους που πεινάνε, και άλλα παρόμοια φληναφήματα των πράσινων πολιτικών μας ηγετών.

Αερόπληκτος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 21/12/2010 11:03:58

    Η σιωπή εξαγοράζεται. Πάρτε αυτά παιδιά και από εναέριας κυκλοφορίας μπορείτε να γίνεται ελεγκτές στο ΚΤΕΛ. Έχει και λιγότερο άγχος

  2. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 21/12/2010 11:04:44

    Ντροπή. Τίποτα άλλο.

    • Kostas avatar
      Kostas @ Εν Πλώ 21/12/2010 16:39:55

      Και που να δεις τι πληρώνεται ένας εφοριακός, ώστε να διπλασιάζεται ο μισθός του. Παράδειγμα : Από τα βεβαιωμένα έσοδα μιας ΔΟΥ, ένα ποσοστό επιστρέφεται-μοιράζεται στους υπαλλήλους της. Πληρώνεις 10.000 ευρώ περαίωση= οφειλή στο κράτος, ένα ποσό 10% το μοιράζονται οι υπάλληλοι. Δεν τους φθάνει ο μεγάλος μισθός, θέλουν και το κάτι τις τους για να κάνουν τη δουλειά τους. Έτσι τους έμαθαν, αυτό επέβαλλε ο άρρωστος συνδικαλισμός και η φοβία του εκάστοτε Υπουργού. Αντί να του πεί "Κύριε σε πληρώνει για να εισπράξεις αυτό το ποσόν. Αν δεν θέλεις, πήγαινε αλλού" , τους χαϊδεύει με τα λεφτά μας. Και δεν είναι μόνο οι εφοριακοί. Όλοι οι δημόσιοι παίρνουν επίσημα κάτι παραπάνω, για τη δουλειά που ήδη πληρώνπονται να κάνουν.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/12/2010 11:40:52

    Απορώ γιατί σου φαίνεται πρωτόγνωρη η επιβράβευση της ανικανότητας στο Ελληνικό Δημόσιο.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 12:15:14

    με τον ΓΑΠ.. πεταει και ο γαϊδαρος... οποτε πρεπει να προσεχουμε !!!

    ΠΠ

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 12:49:25

      Μάλλον από τα πολλά ταξίδια που πραγματοποιεί θέλει η εναέρια κυκλοφορία να δουλεύει με σοσιαλιστικά πρότυπα.

  5. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 21/12/2010 12:15:33

    Αερόπληκτε,

    να συμπληρώσω στο ποστ σου και το εξής:

    Μετά την αγορά της Ολυμπιακής από τον Βγενόπουλο πολλοί εργαζόμενοι (περίπου 2.500) δεν θέλησαν να εργαστούν στην καινούρια εταιρεία (και ο νοών νοείτω γιατί δεν θέλαν να δουλέψουν υπό ιδιωτικό καθεστώς) και ζήτησαν από το Κράτος μετάταξη.

    Το Κράτος τους υποσχέθηκε μετάταξη.

    Επί δύο χρόνια αυτοί οι υπάλληλοι εισπράττουν πολλά χιλιάρικα το μήνα και κάθονται στο σπίτι τους!!!!!!!!!!!

    Οι πιλότοι και οι τεχνικοί (περίπου 800 νοματέοι) εισπράττουν 7.000 μηνιαίως!!!

    Κοιτάξτε τώρα πού είναι το πρόβλημα με τους "υπόλοιπους" (αυτούς που παίρνουν 4-5 χιλιάρικα) εξαιτίας του οποίου δεν μετατάσσονται:

    Έχουν μόνο απολύτήριο Γυμνασίου (!!!) και το Κράτος δεν βρίσκει υπηρεσία να τους μετατάξει όπου θα μπορούσαν να ανταποκριθούν με γνώσεις Γυμνασίου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • xenios avatar
      xenios @ oxi ki etsi 21/12/2010 16:57:28

      Θα πρέπει να κάνεις ένα σοβαρό λάθος. Οι ιπτάμενοι και οι συνοδοί, παίρνουν μόνο επίδομα ανεργίας, τίποτα άλλο.
      Τα χιλιάρικα που λες, είναι εντελώς φανταστικό νούμερο.
      Μερικοί, ελάχιστοι, μπήκαν ΥΠΑ, οι άλλοι ακόμα ψάχνονται και το επίδομα ανεργίας τελείωσε.

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/12/2010 12:40:58

    Αυτές οι συντεχνίες στην Ελλάδα και αυτοί που τους εξέθρεψαν είναι το κάτι άλλο.

  7. man8os avatar
    man8os 21/12/2010 13:01:42

    135000 στον καθενα? Δηλαδη για ποσα εκατομυρια μιλαμε σε Ε?

  8. Leon.G avatar
    Leon.G 21/12/2010 13:04:35

    Οι ολοι θα πεσουν η κανενας απο την ομερτα της βουλης.
    Αφου κατορθωσαν να καλυψουν και την υποθεση Siemens που την δωσαν ετοιμη οι Αμερικανοι στις διωκτικες αρχες καταλαβαινετε ποσο χοντρα κραταη ο ενας τον αλλον.Χορευουν τον τελευταιο χορο του Ζαλογγου
    Ψηφισαν δε να νομοιμοποιησουν το μαυρο χρημα των μιζων με σκοπο να μην βρουμε ποτε ποιος τα αρπαξε και απο που τα πηρε.
    Με λαγο της ιδεας τον μπαλαντερ των πρασινομπλε απατεωνων της (πατριωτικης ) δεξιας της αρπαχτης.
    Οσο για την οικογενεια των συνεταιρων Χριστοφορακου που προαναφερετε κανεις Μπομπολας ,Κουρης.Αλαφουζος και κανεις Χανζινικολαου η Παπαχελας δεν μπορει τους σωσει.
    Οσοι συμμετειχαν στο μεγαλο παρτυ τις μιζας και της υπερχρεωσης του Αντρεα Παπαντρεου και των μετα ενεργητικως οι παθητικως συμετεχοντες ειναι οριστικα τελειωμενοι.
    Το μαυρο χρημα πισω απο τον δαιδαλο των off shore που κρυβετε τους δινη
    τον αερα αυτοπεποιθησης μεχρι στιγμης
    Η αναδιανομη Γιωργακη θα αρχιση απο το πλιατσικο το δικο σας και οχι απο το πορτοφολι το δικο μου με καθαρο ποθεν εσχες

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Leon.G 21/12/2010 14:31:33

      ΛΕΟΝ,

      εύστοχη η τοποθέτησή σου.

      Την κατάργηση του ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ στις κατοικίες (την οποία υπερψήφισε η Ν.Δ. την θέσπισαν για να προλάβουν π΄ρωτα οι ίδιοι να φέρουν τα χρήματα στην Ελλάδα (από μίζες) και να τα ξεπλύνουν με ακίνητα!

      Κι ο λαός κοιμάται με τα παπούτσια..

  9. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 21/12/2010 13:22:10

    Μπήκα στη διαύγεια, διάβασα και έφριξα!

  10. dimitris avatar
    dimitris 21/12/2010 13:37:03

    Τον Μαρτιο 2009 ολοκληρωθηκε η πωληση της Ολυμπιακης ,
    Υπουργος Μεταφορων Κωστας Χατζηδακης ,
    Πρωθυπουργος Κωνσταντινος Καραμανλης Β΄,
    κατι αναλογο εγινε και με τισ ρυθμισεις για τις εθελουσιες στον ΟΤΕ .
    αλλα γιατι να τα θυμομαστε τωρα αφου τελικα φταιει ο ΓΑΠ ...

  11. pikras57 avatar
    pikras57 21/12/2010 13:55:51

    Φάκτορα
    έχει ενδιαφέρον να μας πει κάποιος για τους μισθούς και τισ συντάξεις στην Προεδρία της Δημοκρατίας! Αμοίβονται άπαντες με ειδικό καθεστώς

    Τι Βουλή και τι ΥΠΑ!

  12. Zio avatar
    Zio 21/12/2010 13:57:26

    παιδιά κάντε ανταπόκριση απ την Βουλή, γίνεται σφαγή, μυρίζει μπαρούτι.
    Ο Καμμένος τους έκανε πτάνα, η Βασούλα μίλησε για ΟΧΙ, ο Ρομπόπουλος απειλεί, άλλοι λέεν για Παμπούκη, χαμός.

  13. AUD avatar
    AUD 21/12/2010 14:16:12

    σας τ' έλεγα 'γω... τα δημόσια παράσιτα τρώνε.... τρώνε πολύ καλά...

    επίσης αν ψάξεις και παλαιούς ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, που "ατύχησαν" να μην μπουν σε υπηρεσία... να δεις από πόσες δικαστικές μάχες περιμένουν να εισπράξουν αποζημίωση μη απορρόφησης..... το ξέρετε αυτό??????

  14. ruddock avatar
    ruddock 21/12/2010 14:41:45

    Καλά όλα αυτά αλλά όταν λέτε μερικοί πως "τελειώνουν τα ψωμιά τους" κι άλλα τέτοια απειλητικά,πως ακριβώς το εννοείτε ρε παίδες ?
    Δηλαδή θα σταματήσουν να τους πληρώνουν 7000ευρώ το μήνα (όσους τσεπώνουν τόσα) ?
    Μα,τόσα χρόνια που αυτοί έπαιρναν το μισθό αυτό,έχουν κάνει καβάτζα για πολλά χρόνια.
    Άντε να τους πάνε και στα 5000ευρώ.
    Λίγα είναι ?

    Εγώ προσπαθώ εδώ και καμμιά τριανταριά χρόνια να βάλω στην άκρη λεφτά μπας και πάρω καμιά γκαρσονιέρα να μένω μόνος μου κι αυτοί παίρνουν 7000 το μήνα...
    Και κανείς δεν κάνει τίποτα...

    Στο μόνο που ελπίζω είναι σε γενικευμένο εμφύλιο,θα φάω πολλά κεφάλια !

  15. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 21/12/2010 15:31:25

    Θεωρω πως εχουμε φτασει στο σημειο οπου καθε αναφορα σε σκανδαλα,στην εξωφθαλμη και ξενοκινητη χουντα του πασοκ,στην ποιο στυγνη αντιλαικη και μισελληνικη σταση που εχει ποτε εφαρμοσει <> κυβερνηση,θεωρειται πλεονασμος.Αυτο που πρεπει να μας απασχολει ειναι το πως θα καταφερουμε να απαλαγουμε απο αυτους τους μπαμπουινους και τους πραιτωριανους τους.Το μονο που πρεπει να μας απασχολει ειναι ο ολομετωπος αγωνας απεναντι στην ποιο μεσελληνικη και απανθρωπη κυβερνηση που ειδε ποτε ο τοπος/ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΩΝΑΣ..ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

    • AUD avatar
      AUD @ ΕΝΑΣ 21/12/2010 15:34:54

      μάλιστα... το ΠΑΣΟΚ σου φταίει τώρα..... οκ, θα συμφωνήσω μαζί σου!!!

      αλλά τα παράσιτα στο δημόσιο ποιος θα τα καθαρίσει????

  16. aristeidis avatar
    aristeidis 21/12/2010 15:38:22

    Ήρθε η ώρα της Αλλαγής
    http://logia-starata.blogspot.com/2010/12/blog-post_21.html

  17. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 16:29:58

    ξέχασες οτι το Πασοκ από το 81 έβαζε όλους αυτούς, από τα παράθυρα; Και θα συνεχίσει να τους πληρώνει τόσα λεφτά,γιατί χρειάζεται την ψήφο τους, αυτά τα παράσιτα κανένας δεν θα τα καθαρίσει ποτέ.κατά τα άλλα κόβει τους μισθούς των 1500 και 1600Ε γιατί λέει πληρώνονται πολύ καλά.

    • AUD avatar
      AUD @ Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 16:35:45

      δεν αντιλέγω.. έτσι είναι, και το πιστεύω..

      τώρα ας το καθαρίσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, που (λίγο πολύ) το κατάντησε έτσι...

  18. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 16:56:49

    Άν το κάνει,θα είναι το μοναδικό σωστό πράγμα,μακάρι! Θεέ μου σε τι φρίκη ζούμε,πότε θα τελειώσει αυτή η ντροπή,ειλικρινά όλα έχουν κάποια όρια.

    • AUD avatar
      AUD @ Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 17:04:30

      Λίζα, δεν ξέρω..... η εικόνα που εισπράττω είναι ότι έχουμε ΠΑΡΑ πολλά να δούμε ακόμη!!!

  19. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 17:14:18

    Αυτό φοβάμαι κι εγώ,οτι είμαστε στην αρχή,περιμένω να δώ τί άλλο έχουν στο νού τους τα παγκόσμια λαμόγια,έχουν πέσει επάνω μας,σαν γύπες,δεν θα μας μείνει τίποτα.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/12/2010 18:59:40

    Χαμός στο ίσιωμα. Αλλού περικοπές, αλλού πακτωλός ευρώ.

  21. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 21/12/2010 19:36:38

    Μάλλον μαζί με αυτούς τα έτρωγε ο Πάγκαλος.