27/01/2009 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Διαίρει και βασίλευε»

Το «διαίρει και βασίλευε» με την κατανομή των μέτρων άρχισε να αποδίδει. Ο κ. Χατζηγάκης ικανοποίησε το αίτημά των αγροτών από Πελοπόννησο να ενταχθούν στο πακέτο των 500 εκ. ευρώ η κορινθιακή σταφίδα και η πατάτα και να ενισχυθεί κι άλλο το ελαιόλαδο. Για τους αγρότες από το Αγρίνιο ο υπουργός δεσμεύθηκε ότι το 50% των κοινοτικών επιδοτήσεων που τους αφαιρείται από φέτος θα επιστρέψει στους, μέσω των προγραμμάτων αγροτικής ανάπτυξης. Έτσι, αγρότες που τις περιοχές αυτές αποφάσισαν να αποχωρήσουν από το μπλόκο του Ισθμού, όπου όμως παραμένουν περίπου 50 τρακτέρ αγροτών του ΣΥΝ. Οι τελευταίοι δήλωσαν πως δεν αναγνωρίζουν πλέον τη συντονιστική επιτροπή που μετέβη στην Αθήνα για συνάντηση με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης. Από την πλευρά του εκπρόσωπος της επιτροπής υποστήριξε πως αυτοί που είχαν παραμείνει στο μπλόκο δεν είναι αγρότες. Κλειστές είναι και δύο λωρίδες στην Πάχη Μεγάρων, στο ρεύμα προς Κόρινθο.

Το απόγευμα άνοιξε και το μπλόκο στα «Πράσινα Φανάρια» της ανατολικής Θεσσαλονίκης. «Θεωρούμε ότι ένα μέρος των αιτημάτων ικανοποιήθηκε, αλλά τα προβλήματα δεν τελειώνουν. Θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας, με άλλους τρόπους» δήλωσε το μέλος συντονιστικής επιτροπής, Γιάννης Βογιατζής.

Οι αγρότες στα Τέμπη παραμένουν στις θέσεις τους, μετά και τη γενική συνέλευση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τρίτης. Μάλιστα, δημιουργήθηκε ένταση, όταν ο εκπρόσωπος από την Τερψιθέα Λαρίσης δήλωσε εκτός της συνεδρίασης της γενικής συνέλευσης ότι επιθυμεί να αποχωρήσει. Αμετακίνητοι και οι αγρότες σε Μικροθήβες, Νίκαια, Κάστρο Βοιωτίας και Λοκρίδα στο ύψος του παλαιού Λεβέντη. Στη συνοριακή διάβαση του Προμαχώνα Σερρών, επιτρέπεται η διέλευση μόνο των φορτηγών που μεταφέρουν ευπαθή προϊόντα. Παρόμοια είναι η εικόνα και στο τελωνείο της Εξοχής.

Οι αγρότες της Πελοποννήσου ανακοίνωσαν την απόφασή τους να αποχωρήσουν από τον Ισθμό της Κορίνθου, καταγγέλλοντας τους συναδέλφους τους από συγκεκριμένη κομματική παράταξη ότι αντίθετα με τις συλλογικές αποφάσεις, εκείνοι αποφάσισαν να παραμείνουν στους δρόμους.

ΚΚΕ κατά ΣΥΡΙΖΑ


«Η κυβέρνηση επιχειρεί με παροχές κάτω από το τραπέζι να σπάσει τα μπλόκα» δήλωσε η Αλέκα Παπαρήγα και κάλεσε τους αγρότες να αντιδράσουν. Για τον ίδιο λόγο κατηγόρησε και το ΠΑΣΟΚ ενώ ζήτησε από τους παραγωγούς να μην εμπιστεύονται το ΣΥΡΙΖΑ.

«Δεν είμαστε υπέρ του κλεισίματος των δρόμων, αλλά στα μπλόκα υπάρχει Δημοκρατία» δήλωσε  ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, προσθέτοντας ότι το κόμμα του συμπαρίσταται, αλλά δεν κηδεμονεύει τους αγρότες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/01/2009 22:20:55

    Οι οποίες δλώσεις είναι εφάμιλλες του διαχρονικού δόγματος Βαμβακούλα: "Να φτιάξουμε μια 3μελή επιτροπή από 5-6 άτομα...."

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/01/2009 22:24:00

    Πάντως καταλυτικό ρόλο στην απόσυρση των μπλόκων στη Β.Ελλάδα (πράσινα φανάρια, Επανομή κλπ) έπαιξε και ο καιρός.
    Έντονες βροχοπτώσεις με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ανάψουν οι θράκες για τα λουκάνικα και τα τσίπουρα.
    (Αυτόν τον παράγοντα δεν τον είχε προβλέψει ούτε ο Λένιν πόσο δε ο Μπούτας...)

  3. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/01/2009 22:28:45

    Είναι από τα ωραία θέματα οι αγρότες και επανέρχεται ο Φάκτορας αφού υπάρχουν εξελίξεις.Εχει τελειώσει όμως το θέμα,ψάχνουν να βρουν διέξοδο φυγής.Και γιαυτό μένουν στον διάλογο με ανοιχτά μπλόκα.Βέβαια δε θυμάμαι ποιος το έγραψε εδώ και έχει απόλυτο δίκαιο.Παρατεταγμένα τρακτερ υπάρχουν μόνο.Αγρότες εμφανίζονται κατά τη διάρκεια των δελτίων.Και το σουρεαλιστικό ήταν στον προμαχώνα,όπου είδαμε το σκηνικό στρατιωτικής παρέλσαης.Χειροκροτούσαν οι αγρότες υπό τον ήχο εμβατηρίου,όταν περνούσαν κάτι θεριστικά θηρία.Ηταν το καλύτερο σκηνικό και εγώ τουλάχιστον γέλασα.

  4. donaE avatar
    donaE 27/01/2009 22:29:57

    @3 Strange Attractor
    γιατι κολλας στην αισθητικη του πραγματος?Δεν ειναι απαραιτητο οι αγροτες να ειναι στυλατοι,στα χωραφια πανε αλλωστε.Δεν ενδιαφερει αυτη η πλευρα του ζητηματος,το πολυ-πολυ να μην τους κανεις παρεα.

  5. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/01/2009 22:34:14

    Δεν έγραψα για αισθητική αγροτών.Ισα ισα είναι η καλύτερη των τελευταίων χρόνων.Μου έκανε εντύπωση η παρέλαση αγροτικών μηχανημάτων θηρίων σαν άρματα σε παρέλαση.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/01/2009 23:13:12

    @6 εγώ ανέφερα πολλάκις ότι στα μπλόκα είναι μόνο τα τρακτερ με Αλβανούς (νοικιασμένους) να τα προσέχουν και οι αγρότες εμφανίζονται μόνο την ώρα των ζωντανών συνδέσεων. Το έχω δει πολλές φορές και επιμένω επ`αυτού.

    @5 Κάνεις λάθος για αισθητική κλπ. Εγώ προσωπικά ζώ για τσίπουρα και λοιπά μπινελίκια.
    Απλά εσύ βλέπεις χωράφια και γελαστά πρόσωπα ενώ εγώ βλέπω χοντρόφατσες σε φρουτάκια και μπαρμπουτιέρες υπό τον ήχο Βας Βας κ.ά.

  7. donaE avatar
    donaE 27/01/2009 23:31:58

    @7 Strange Attractor
    Δεν ξερω που τα πινεις εσυ,αλλα το τσιπουρο παχαινει για αυτο πρηζονται,κανονας.Αστα τωρα τι βλεπω εγω!

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/01/2009 00:13:55

    "Τα μπλόκα είναι Δημοκρατία".

    Γι' αυτό όταν είμαστε εμείς κυβέρνηση τούς ξεφουσκώνουμε τα λάστιχα.

    Χαχαχαχαχαχαχαχα

  9. ariel avatar
    ariel 28/01/2009 01:54:14

    Ο Γιώργος τώρα δεν ξεφουσκώνει λάστιχα, είναι υπέρ διαδικασιών συναίνεσης σε όλα Είναι το νέο ΠΑΣΟΚ που λέγαμε.

  10. KoρKoνE, το κόμμα του χαφιέ avatar
    KoρKoνE, το κόμμα του χαφιέ 28/01/2009 03:44:36

    Οι ΚορΚονΕδες πρέπει να έχουν πανικοβληθεί: Ο ΣΥΡΙΖΑ ανεβαίνει στους αγρότες, η εξωκοινοβουλευτική αριστερά ενώνεται και ακόμα και οι αναρχικοί που είναι χύμα κατεβάζουνε στο χαλαρά τέσσερις χιλιάδες κόσμο σε πορεία. Μόνο το κόμμα του χαφιέ μένει ακίνητο και καταγγέλλει, καταγγέλει, καταγγέλει...

  11. leon avatar
    leon 28/01/2009 12:02:34

    Ποτε ρε ΚΟΡΝΕ κατεβασαν οι αναρχικοι 4000 κοσμο?
    Ποια ειναι η εξωκοινοβουλευτικη αριστερα που ΕΝΩΝΕΤΑΙ?
    Ε ρε κορνε που θες...

  12. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 12:20:47

    για ποσο ακομα θα μπορουν να το κανουν αυτο;

    τους ερχονται κεραμιδες...

  13. KaryID avatar
    KaryID 28/01/2009 12:26:39

    @16: ΑΝ είναι έτσι αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στον ευπατρίδη αυτόν της επιχειρηματικότητας. Οι απόγονοι-επίγονοι όμως θα αντέξουν;

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/01/2009 12:57:31

    Το 19 δικό μου

  15. stathis avatar
    stathis 28/01/2009 12:57:55

    Είναι λάθος ν΄ακούγεται ότι οι αγροτικές επιδοτήσεις θα σταματήσουν και μάλιστα από υπεύθυνα χείλη. Δεν μπορεί να ασκηθεί ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ χωρίς επιδοτήσεις! Σε καμία χώρα του κόσμου δεν ασκείται αγροτική πολιτική χωρίς κρατική παρέμβαση, ακόμη και στις ΗΠΑ ( στο πλέον φιλελεύθερο καθεστώς ) υπάρχουν και θα υπάρχουν επιδοτήσεις!
    Αυτό που χρειάζεται όμως είναι να λειτουργήσει το ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ το οποίο εφαρμόσθηκε στην πρώτη θητεία Χατζηγάκη (1990-1992 )και μετά κακώς σταμάτησε την λειτουργία του. Αποψη μου είναι ότι το όργανο αυτό πρέπει να θεσμοθετηθεί επίσημα!
    Για να εφαρμοσθεί μία αγροτική πολιτική πρέπει να απαντάει σε τρία ερωτήματα:
    1. Τί προϊόν θα παράγει ο Αγρότης;
    2. Πού θα παράγεται το συγκεκριμμένο προϊόν(ζώνες καλλιέργειας);
    3. Πόσο θα παράγεται;
    Ίσως αυτά πριν μερικά χρόνια ν΄ακούγονταν ''παράξενα'', σήμερα όμως σε περίοδο οικονομικής κρίσης παγκόσμιας όλα μπορούν να γίνουν!

    Π. Βουλευτής

  16. Giannis avatar
    Giannis 28/01/2009 13:15:27

    Η Παπαρήγα εκτός του ότι έχει γίνει γραφική, είναι πλέον και επικίνδυνη.
    Το μόνο της πρόβλημα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Απολαμβάνει της εκτίμησης του κατεστημένου και του καθεστώτος.
    Διαστρεβλώνει ό,τι μπορεί και τυχαίνει απίστευτης προβολής.
    Εχει συμπαραστάτες και συνήγορους όλη την ακροδεξιά.

    Η κατάντια του ΚΚΕ δεν έχει προηγούμενο. Κίμα!

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/01/2009 19:00:04

    Μου θυμιζει το μακαριτη τον ιδιοκτητη των κλωστων πεταλουδα,που πεθανε στα 90 τοσα χρονια του,και αντι να τον αγορασουν, αγοραζε αυτος ξενους.
    Τον ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη,και ηταν θηριο.