Διέλυσαν την αγορά και προσπαθούν να τα μαζέψουν
28/01/2015 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διέλυσαν την αγορά και προσπαθούν να τα μαζέψουν

Αυτή είναι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Ένα συνονθύλευμα συνιστωσών που ο καθένας λέει ό, τι του κατέβει, χωρίς γνώση της καταστροφής που προκαλούν στη χώρα.Όμως, με την χρεοκοπία της χώρας δεν παίζουμε!

Μετά από τις απίστευτες δηλώσεις των νέων υπουργών του ΣΥΡΙΖΑ , τόσο χθες όσο και σήμερα, ότι θα επανακρατικοποιήσουν τα πάντα, θα ανεβάσουν τους μισθούς, θα ξαναπροσλάβουν τους πάντες, οι δανειστές θα γονατίσουν μπροστά τους κλπ., οι αγορές κατέρρευσαν.

Υπήρξε ένα εφιαλτικό κραχ στο χρηματιστήριο, ενώ η S&P υποβάθμισε σε αρνητικό από σταθερό το outlook της αξιολόγησης της μακροπρόθεσμης πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδας.

Έντρομος ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Γ. Δραγασάκης, μετά τη σύσκεψη στο Μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό που διεξήχθη ενόψει των επισκέψεων Σουλτς και Ντάισελμπλουμ, επιχείρησε να ρίξει τους τόνους, σε μια προσπάθεια να συμμαζέψει τις δηλώσεις των υπουργών.

Όπως είπε «δεν θα συνεχίσουμε την πολιτική της καταστροφής», υπάρχει σχέδιο και «θα γίνει διάλογος χωρίς εκβιασμούς και τσαμπουκάδες", ενώ διαβεβαίωσε ότι θα υπάρξει πρόγραμμα έργων και επενδύσεων που θα είναι συνδεδεμένο με τη δημιουργία θέσεων εργασίας.

Σχετικά με τις εξαγγελίες περί ακύρωσης των ιδιωτικοποιήσεων ο κ. Δραγασάκης δήλωσε ότι «υπάρχουν επενδυτές και επενδυτές. Αν κάποιοι είχαν επενδύσει λανθασμένα σε μία ιδιωτικοποίηση που δεν θα γίνει είναι φυσικό να αλλάξουν στρατηγική».

Όσον αφορά την πτώση του χρηματιστηρίου είπε πως αυτό συμβαίνει με την αλλαγή κάθε κυβέρνησης.

Αυτά για όσους πίστεψαν ότι θα έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα σκίσει τα μνημόνια. Λίγο κουνήθηκαν και η οικονομία είναι έτοιμη να καταρρεύσει.

Αναμένουμε τις κωλοτούμπες στις συναντήσεις με τον Σουλτς και τον Ντάισελμπλουμ.

Απ΄ ότι φαίνεται θα έχουμε κυβέρνηση εσωτερικού και κυβέρνηση εξωτερικού.

Από τη μία θα θαμπώνουν τον κόσμο τάζοντάς του λαγούς με πετραχήλια, υποσχόμενοι τη λύτρωσή του από τον «δυνάστη» Σαμαρά, και από την άλλη θα κάνουν απανωτές κωλοτούμπες στους δανειστές.

Αυτή είναι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Ένα συνονθύλευμα συνιστωσών που ο καθένας λέει ό, τι του κατέβει, χωρίς γνώση της καταστροφής που προκαλούν στη χώρα.

Όμως, με την χρεοκοπία της χώρας δεν παίζουμε!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 28/01/2015 22:48:02

    Ελπίζω να μας περάσει..."Σύριζα"!

  2. man8os avatar
    man8os 28/01/2015 23:14:33

    Ερχεται μνημονιο

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ man8os 29/01/2015 00:06:58

      Μπα....Απο Γαλλια μερια ερχετε το Χαστουκι. ( Κατραπακια )

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ man8os 29/01/2015 14:32:53

      OXI ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ,ΗΡΘΕ . ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ "ΓΕΦΥΡΑ" ,ΝΟΝΟΣ Ο κ. ΜΠΑΡΟΥΦΑΚΗΣ. ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 29/01/2015 17:45:39

        Έ, τι "γέφυρα", τι "προληπτική γραμμή στήριξης". Αλλά αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό. Μάλλον αναμενόμενο...

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 29/01/2015 19:42:13

          MHN TΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ . Η ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΑ .ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΓΕΦΥΡΑ".

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/01/2015 16:37:02

            Αντίθετα, η "προληπτική γραμμή", μπορεί μεν να μην έβαζε νέα μέτρα, αλλά περιέγραφε τι μέτρα θα λαμβάναμε, αν ζητούσαμε πρόσθετη χρηματοδότηση -πράγμα βέβαιο, λόγω υστερήσεων, ακόμα και στο περιλάλητο "πρωτογενές",που μας σερβιρίστηκαν την τελευταία στιγμή. Είναι δεδομένο ότι οι κωλοτούμπες άρχισαν....

  3. m.s avatar
    m.s 29/01/2015 00:17:49

    σε λίγο καιρό (και εννοώ μέρες) θα πέφτουν κολοτούμπες με την ταχύτητα του φωτός . θα υπάρχουν διευκρινιστικές ερωτήσεις του τύπου ''αναφέρεστε στη δήλωση του υπουργού στις 12:41:35 ή στις 12:45:21. Θα δούμε να προσέρχονται στο υποθργικό συμβούλιο με την ''πολεμική τους'' ενδυμασία... κορμάκια γυμναστικής

  4. George N avatar
    George N 29/01/2015 09:04:47

    Σχέδιο για έργα και επενδύσεις? Οι δημόσιες επενδύσεις είναι σχεδόν 100% χρηματοδοτούμενες από ΕΕ. Οι ιδιώτες επενδυτές κάτι είπαν χθες. Θα μείνει με το σχέδιο...

  5. George avatar
    George 29/01/2015 10:46:41

    Στις τρεις πρώτες μετεκλογικές συνεδριάσεις οι τραπεζικές μετοχές έκλεισαν σχεδόν στο limit down. Ενα πρωτόγνωρο ξεπούλημα Τραπεζικών μετοχών για την ιστορία του ελληνικού χρηματιστηρίου και ο σοβαρός κος Δραγασάκης μας είπε ότι αυτό συμβαίνει με την αλλαγή κάθε κυβέρνησης !!!!!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ George 29/01/2015 17:51:20

      Πάντως, η επίθεση στο ΧΑΑ έδει να αναμένεται, με η χωρίς "εμπρηστικές" δηλώσεις υπουργών, από φοβισμένους και από ιδιοτελείς κύκλους, εντός και εκτός Ελλάδος. Και προβλεπόταν βίαιη. Απλά, έτσι "... τόφαγε και η κατσίκα"!

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/01/2015 10:55:08

    Η ελπιδα ηρθε..

    • Eva avatar
      Eva @ Γιώργος 29/01/2015 13:00:47

      και άλλαξε η εικόνα, με πρώτα τα κανάλια και τους (ταλαίπωρους) δημοσιογράφους της τι-βι.

  7. Ηλίας avatar
    Ηλίας 29/01/2015 19:03:33

    Αλλά τι άλλαξε άραγε σήμερα ?? Όποιος μπεί στο χρηματιστήριο θα δεί μεγάλη άνοδο. Και κυρίως οι τράπεζες.