#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διέλυσαν την ΕΡΤ οι μαθητευόμενοι μάγοι



Σε μια από τις κρισιμότερες πολιτικές και οικονομικές περιόδους, αλλά και με εξαιρετικό δημοσιογραφικό ενδιαφέρον, βρίσκεται η Ελλάδα. Αυτό δεν τον αμφισβητεί κανείς. Ωστόσο, ο ελληνικός λαός που πληρώνει τα ωραία του λεφτά για την ΕΡΤ δεν ενημερώνεται από τα κρατικά κανάλια. Εδώ και πολλές ημέρες, βλέπουμε κονσέρβες ή αθλητικά γεγονότα χωρίς περιγραφή. Πάντως, ειδήσεις, αναλύσεις, σχολιασμό, πολιτικές εκπομπές δε βλέπουμε από την ΕΡΤ. Σ’ αυτή την κρίσιμη στιγμή, που το κρατικό κανάλι θα μπορούσε να κυριαρχήσει, να χτυπήσει στα ίσια τα κανάλια των επιχειρηματιών και να αναδείξει όλα τα προτερήματά της, εκεί στη Λ. Μεσογείων έχει πέσει σιγή μικροφώνου.

Οι απεργίες των υπαλλήλων έχουν διαλύσει τη δημόσια τηλεόραση. Άραγε είναι ευχαριστημένοι όσοι διοικούν την ΕΡΤ με την κατάντια της; Έκαναν τίποτε για να αποτρέψουν το μπάχαλο; Έκαναν τίποτε για να μην εξευτελίσουν την ΕΡΤ και να μη δώσουν λαβή στους εργαζόμενους να ξεκινήσουν απεργίες;

Ο κ. Σίμος, ο κ. Θωμόπουλος και ο κ. Λιάτσος είναι δημοσιογράφοι, ή έτσι λένε τουλάχιστον. Όταν κάθε μέρα πηγαίνουν στα γραφεία τους και ενημερώνονται από τα άλλα κανάλια πώς αισθάνονται; Είναι χαρούμενοι για το μισθό που παίρνουν;

Η ΕΡΤ θα μπορούσε να είναι ο θεματοφύλακας της έγκυρης ενημέρωσης. Όμως, μέσα σε λίγους μήνες οι μαθητευόμενοι μάγοι τη διέλυσαν. Άξιος ο μισθός τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 09/11/2012 09:12:53

    Τι να πεις για την ΕΡΤ, από τις καλύτερες βυσματικές θέσεις δημοσίου. 15 άτομα να φυλάνε ένα δωμάτιο με βιντεοκασσέτες, και λίγα λέμε.

    Φταίει και η κυβέρνηση που μας απογοήτευσε σε ένα τέτοιο θέμα που δεν ανακατεύεται το ΔΝΤ ή οι "εταίροι". Εκεί είχε και καρπούζι και το μαχαίρι, αλλά....Λιάτσος κτλ.

  2. Φελίζα avatar
    Φελίζα 09/11/2012 09:13:10

    Θυμάμαι τις ορθότατες παρεμβάσεις του νυν κυβερνητικού εκπροσώπου κ. Κεδίκογλου.. επί ΓΑΠ βεβαίως. Το πρόβλημα είναι ότι αυτός τις ξέχασε.....

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φελίζα 09/11/2012 09:42:06

      Να το γράψω για εκατοστή φορά; Να την κλείσει για ένα Σαββατοκύριακο ο υπεύθυνος υπουργός και να υπογράψει καινούριες συμβάσεις εργασίας, όπως ορίζουν τα μισθολόγια ιδιωτικού και δημόσιου τομέα και όποιος θέλει.Οι υπόλοιποι στα ιδιωτικά και ας δείξουν εκεί τις δυνάμεις τους και την τέχνη του ταβλαδόρου! Αμάν πια!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Δαναός 09/11/2012 12:03:17

        Δαναέ , να το γράψεις και χίλιες φορές! Ο επιμένων νικά!

      • ap gk avatar
        ap gk @ Δαναός 09/11/2012 12:57:57

        Να κλείσει τώρα το μαγαζί που είναι άντρο αριστεροαναθρεμμένων.

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 09/11/2012 10:14:05

      Φέξε μου και γλίστρησα! "Σπουδαίος" εκπρόσωπος ο Σίμος!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tak 09/11/2012 11:55:49

        Τόσο "σπουδαίος" καλέ μου tak , που "γλίστρησε" από την στιγμή που ανέλαβε καθήκοντα.

  3. olga avatar
    olga 09/11/2012 09:13:39

    και πολυ καλά της κάνανε επιτέλους!
    για να διορθωθεί κάτι σωστά πρώτα το διαλύεις! άντε επιτέλους!

  4. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 09/11/2012 09:38:25

    Δηλαδή για να μην απεργούν οι πασοκοσυριζαίοι που έχουν αλώσει την ΕΡΤ, πρέπει η διοίκηση της ( και οι τηλεθεατές, που τους πληρώνουμε) να ανέχεται τη σκανδαλώδη συριζαίικη-αντιδεξιά προπαγάνδα των Αρβανίτηδων και Σία; Ωραία σκέψη...Έτσι δικαίωνεται ο κάθε είδους Φωτόπουλος. Είτε πρέπει να κλείσει η ΕΡΤ είτε να σπάσει το αριστερό απόστημα που τη δηλητηριάζει και να γίνει πραγματικά αντικειμενικός δίαυλος ενημέρωσης.
    Υ.Γ. Μήπως έχει έρθει η σειρά και του Κούλογλου; Πάντως κρύβεται τελευταία και δεν προκαλεί...

  5. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 09/11/2012 10:09:19

    Διαφωνώ πλήρως με την ανάλυση. Δεν κατάλαβα! για να βλέπει ο αναλυτής με μετάδωση τους αγώνες πρέπει να αφήσουμε την ΕΡΤ που την πληρώνει ολόκληρος ο ελληνικός λαός να συνεχίσει να είναι κέντρο στρατευμένης δημοσιογραφίας και προπαγάνδας του ΣΥΡΙΖΑ; Για μένα και λίγα έκαναν οι υπεύθυνοι. Πρέπει να βρεθεί αμέσως τρόπος έτσι ώστε να γίνει επαναξιολόγηση όλων των εργαζομένων και ιδίως των δημοσιογράφων που οι περισσότεροι από αυτούς μονιμοποιήθηκαν εκτός ΑΣΕΠ. Να μείνουν μόνο όσοι κάνουν σωστά και αντικειμενικά την δουλειά τους και οι στρατευμένοι ν πάνε σπίτια τους

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/11/2012 11:48:02

    "Διαχείριση κρίσεων": Χε χε, το "δυνατό σημείο" του νεοδημοκρατικού διευθυντικού προσωπικού, πολιτικού, δημοσιογραφικού ή άλλου....

  7. ΠΑΡΝΩΝΑΣ avatar
    ΠΑΡΝΩΝΑΣ 09/11/2012 13:40:22

    Απο περιέργεια αν γνωρίζει κανείς.

    Οι απεργοί της ΕΡΤ πληρώνονται;

  8. Β. Γεωργόπουλος avatar
    Β. Γεωργόπουλος 09/11/2012 14:21:51

    1. Για τις μέρες που απεργούν εμείς πρέπει να πληρώνουμε το χαράτσι της ΕΡΤ ?
    2. Μήπως είναι καλύτερα να απεργούν, έτσι ώστε να μην περνούν τη προπαγάνδα της αντιπολίτευσης?
    3.Δεν είναι πολύ πιό ωραίο να παρακολουθούμε τους αγώνες χωρίς ανούσιους σχολιασμούς?
    4.Προτιμώ απεργία παρά 'κατινίστικο' κεντρικό δελτίο ειδήσεων.

  9. Κώστας Ε. Χριστοδούλου avatar
    Κώστας Ε. Χριστοδούλου 09/11/2012 15:09:05

    Εδώ διαλύεται ή Ελλάδα , κι' εμείς ασχολούμαστε μέ τήν ΕΡΤ .

  10. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/11/2012 15:49:26

    Ετσι ακροαριστερη και αναξιοπιστη που την καταντησαν την ΕΡΤ οι διαφορες κυβερνησεις της πλακας , και με εμφανη αδυναμια να κανει κατι και η παρουσα προτιμοτερο ειναι να την κλεισουν να γλυτωσουμε και καποιο σοβαρο εξοδο , αλλωστε κανεις δεν την παρακολουθει και την πιστευει , αιντε και αφηστε τις Σταηδες και τους ΚατσιμοΑρβανιτες κλπ να ψαχνουν μεροκαματο .

    Οταν ερθει καταλληλη εποχη το ξανα-ανοιγουν το μαγαζι αυτη τη φορα με αξιοπρεπεις ανθρωπους και σοβαροτητα.... μεχρι τοτε καλυτερα να μπει λουκετο, ουτε να τα βλεπουμε δεν θελουμε τα αναξιοπιστα καναλια με τον κολιε της αθλιας ΠΟΣΠΕΡΤ αναρτημενο στα μουτρα μας να μας προκαλει εμετο..

  11. sousana avatar
    sousana 09/11/2012 16:23:46

    Συμφωνω Νικηφορε Φωκα ξερω απο ανθρωπο που δουλευει στο Ραδιομεγαρο τι συμβαινει εκει μεσα.Ντροπη .

  12. toerwthmatologio avatar
    toerwthmatologio 10/11/2012 19:01:02

    Ίσως,κανείς δεν γνωρίζει πόσα εκατομμύρια ευρώ είναι το ετήσιο χαράτσι της ΕΡΤ!!!!
    Με προσωπική προσφυγή στην επιτροπή αναφορών της Ε.Ε στις Βρυξέλλες το 2005,κατάφερα να σταματήσουν οι κρατήσεις από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ σε όλα τα αγροτικά τιμολόγια καθώς και στους λογαριασμούς των κοινοχρήστων.Αυτά όλα,έφταναν στο ύψος των 100.000.000 ευρώ τον χρόνο περίπου!!!!Μπορείτε να φανταστείτε τα υπόλοιπα λεφτά σε ετήσια βάση,που μπορεί να φτάνουν!!!!!
    Μόλις πριν από λίγα χρόνια υπήρχαν ειδικοί σύμβουλοι με αμοιβές 15-20 χιλιάδες ευρώ μηνιαίως!!Άλλωστε είναι γνωστές διάφορες εκπομπές,΄΄περίεργων΄΄ τύπων με παράλογους μισθούς.
    Πάντως ,για όποιους θέλουν μπελάδες,ας ψάξουν να δουν που βρίσκονται τα εισπρακτικά δικαιώματα της ΔΕΗ από τα Δημοτικά τέλη,από το τέλος της ΕΡΤ κ.τ.λ;Γιατί δεν αναγράφονται στον πίνακα των ετήσιων εσόδων της ΔΕΗ;Για όσους δεν ξέρουν,πάλι,μιλάμε για εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ!!!!!!!

  13. Ηase avatar
    Ηase 10/11/2012 21:41:13

    Ενταξει το σχολιο αφορα στην ΝΕΤ, αλλα προτιμω να βλεπω ματς χωρις σχολιασμο παρα να ακουω τις εξυπναδες των Λυριτζη Οικονομου (για τα ευγενη ταμεια τους πχ) η τον ομορφο Καμπουρακη με τον μη Πασοκο Οικονομεα (εδω γελανε τα καδρα των παπουδων μου στον τοιχο). Τα ΜΜΕ γενικα ειναι να τα φτυνεις και να ενημερωνεσαι απο τα μπλογκ.