#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2012 18:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διέγραψε από το ΠΑΣΟΚ τον Παπακωνσταντίνου ο Βενιζέλος



Εκτός του ΠΑΣΟΚ έθεσε τον Γιώργο Παπακωνστανίνου ο πρόεδρος του κόμματος, Ευ. Βενιζέλος μετά τις εξελίξεις με τη λίστα Λαγκάρντ. Στον πρώην υπουργό χρεώνουν στο σύνολό της την υπόθεση, δηλαδή τον τρόπο που χειρίστηκε τη λίστα όταν την πήρε στα χέρια του. Βεβαίως, ο κ. Βενιζέλος δε λέει κουβέντα για το πώς αυτός χειρίστηκε το στικάκι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εψαχνε για θύμα και το βρήκε ο κ. Βενιζέλος.

Από το Γραφείο Τύπου του ΠαΣοΚ, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Είναι λυπηρό ότι σύμφωνα με την έρευνα της εισαγγελίας προκύπτουν σαφείς ενδείξεις ότι υπήρξε αλλοίωση της λίστας, όσον αφορά συγγενικά πρόσωπα του πρώην Υπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Παπακωνσταντίνου.

Προκύπτει συνεπώς προφανές και τεράστιο ζήτημα ευθύνης του κ. Γιώργου Παπακωνσταντίνου, καθώς ήταν αυτός που χειρίστηκε το θέμα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο και επιπλέον μετά από δυο χρόνια δήλωσε ότι έχασε το πρωτότυπο CD.

Είναι σαφές ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν ανήκει πλέον στο ΠΑΣΟΚ.

Το ΠΑΣΟΚ ζητεί να κινηθούν όλες εκείνες οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες που κατά το Σύνταγμα και τον Κανονισμό της Βουλής θα οδηγήσουν, με τον πιο πρόσφορο τρόπο, στην απόδοση όλων των ευθυνών.

Μετά τις εξελίξεις αυτές είναι εμφανές ότι όχι μόνο πέφτει στο κενό η επιχείρηση συκοφάντησης και στοχοποίησης του Ευάγγελου Βενιζέλου, αλλά και ότι οι εμπνευστές και κυρίως ο ΣΥΡΙΖΑ, οφείλουν να ζητήσουν συγγνώμη από το ΠΑΣΟΚ και τον Πρόεδρό του.

Πρέπει ίσως να ξαναθυμίσουμε στο ΣΥΡΙΖΑ ότι η έρευνα αυτή κατέστη δυνατή μετά από την άμεση αντίδραση του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ να θέσει στην διάθεση των αρχών το άτυπο αντίγραφο που είχε διατηρηθεί άθικτο στο γραφείο του, όταν άλλοι έλεγαν ότι έχασαν το πρωτότυπο CD και άλλοι ότι δεν διατήρησαν το υλικό στο αρχείο της αρμόδιας υπηρεσίας. Πρέπει επίσης να υπενθυμίσουμε - γιατί παραδόξως κάποιοι το λησμονούν αυτό - ότι το αντίγραφο αυτό προερχόταν από το ΣΔΟΕ που ενημέρωσε τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, ως τότε υπουργό οικονομικών, δυο μήνες μετά την διαβίβαση του υλικού στο ΣΔΟΕ και μετά την αξιολόγηση του από αυτό.

Εκκρεμεί επίσης - το ερώτημα που αφορά την ''πηγή'' που ενώ δήλωσε στη Βουλή και τη δικαιοσύνη ότι δεν διαθέτει τη ''λίστα'' τη διοχέτευσε προς δημοσίευση σε συγκεκριμένο έντυπο με την ενθουσιώδη στήριξη του ΣΥΡΙΖΑ.

Αυτή είναι η άκρη του νήματος για την αποκάλυψη όλης της ιστορίας που χρησιμοποιήθηκε ως μοχλός φθοράς και επίθεσης κατά του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ.

Το εθνικό συμφέρον απαιτεί την αλήθεια για όλα και για όλους. Δεν έχει πια κανείς περιθώριο για μικροκομματικά τεχνάσματα, παιχνίδια συνωμοσίας και σκόπιμες συγχύσεις ως προς τη στάση συγκεκριμένων προσώπων».

Η δήλωση Παπακωνσταντίνου

Τις τελευταίες ώρες γίνεται μια άθλια διαδικασία διαρροών και περιγραφών ονομάτων γύρω από τη "λίστα Λαγκάρντ", σύμφωνα με την οποία "φωτογραφίζονται" άτομα του ευρύτερου συγγενικού μου περιβάλλοντος και γίνονται εικασίες περί "αλλοίωσης". 

 Δηλώνω κατηγορηματικά τα εξής: 

1. Καμμία απολύτως σχέση δεν είχα και δεν έχω με οποιονδήποτε λογαριασμό στη λίστα. 

2. Καμμία απολύτως παρέμβαση στα στοιχεία που εγώ ζήτησα και έλαβα από τις Γαλλικές αρχές δεν έχω κάνει - παρέδωσα στους αρμόδιους τα πλήρη στοιχεία που μου παραδόθηκαν. 

3. Εάν υπάρχουν λογαριασμοί στη λίστα που αφορούν σε πρόσωπα του ευρύτερου συγγενικού μου περιβάλλοντος, είναι κάτι το οποίο δεν εγνώριζα μέχρι σήμερα. 

4. Είναι αυτονόητο ότι όλοι αυτοί οι λογαριασμοί θα ελεγχθούν πλήρως για να φανεί η αλήθεια. 

 Δεν πρόκειται να αποδεχθώ την κατασκευή ενοχής εκεί που δεν υπάρχει ούτε να γίνω εξιλαστήριο θύμα σε αυτήν την υπόθεση. Άλλωστε με δική μου πρωτοβουλία φρόντισα να έρθουν τα στοιχεία αυτά στην Ελλάδα και τα παρέδωσα στον ΣΔΟΕ για να γίνει έλεγχος. 

 Ζητώ να έρθουν όλα τα στοιχεία στο φως - ονομαστικά και άμεσα - και να γίνει πλήρης διερεύνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Midnight avatar
    Midnight 28/12/2012 18:19:04

    Εδώ πρέπει να γίνει όπως κάνει το IRS. Καρφωσέ μας τρεις που δεν ξέρουμε και εσύ αθωωνεσαι.

  2. alex23 avatar
    alex23 28/12/2012 18:27:34

    δηλαδη με λιγα λογια

    α. η λιστα λαγκαρντ ειναι σχεδον ιδια με την πρωτη με διαφορα 2-3 ατομα και οχι 600 οπως μας ελεγε με απολυτη σιγουρια το συριζα.. εχει να γελασει και το παρδαλο κατσικι με τις κολοτουμπες που θα κανουν στα καναλια

    β. ο κ. μπαξεβανης υπηρξε παπαγαλακι πολιτικων συμφεροντων στην καλυτερη, ή στην χειροτερη χρησιμοποιηθηκε για να εκβιαστουν καποιοι που δεν ηταν στην λιστα αλλα φοβοντουσαν οτι μπορει να ειναι λογω των δραστηιοτητων τους

    γ. το πασοκ εχει μια ευκαιρια για συσπειρωση και επιβιωση..ενα καθαρο πασοκ γυρω στο δεκα τις εκατο ειναι αναγκαιο κακο την δεδομενη χρονικη (πολιτικη) στιγμη

    δ. ο συριζα για να ξεχαστει το φιασκο θα εξαπολυσει πολιτικη λασπη στον ανεμιστηρα και το ΑΕ παραρτημα του θα αρχισει τις θεωριες συνομωσιας

    ε. η νδ εχει μια ευκαιρια να στριμωξει τον παπακωνσταντινου ,μεσω αυτου τον παπανδρεου και μεσω αυτου τους σχεδιαστες της εισοδου της ελλαδας στο δντ..οπως πολυ σωστα σημειωσε αρθρογραφος σε προηγουμενο κειμενο, ο κ.σαμαρας κατω απο τις γραμμες μιας προσφατης ομιλιας του μιλησε για αλλαγες που πρεπει να γινουν στο μελλον, αλλαγες που προυποθετουν διαπραγματευτικα οπλα.

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ alex23 29/12/2012 12:36:33

      α. η λιστα λαγκαρντ ειναι σχεδον ιδια με την πρωτη με διαφορα 2-3 ατομα και οχι 600 οπως μας ελεγε με απολυτη σιγουρια το συριζα.. εχει να γελασει και το παρδαλο κατσικι με τις κολοτουμπες που θα κανουν στα καναλια

      Η απλά κόψανε τα ίδια εξακόσια ονόματα και πάλι, και αφήσανε 2-3 καινούργια για ξεκάρφωμα.

      Δηλαδή, τόσα χρόνια υπόθεση, και εσύ πιστεύεις ότι σου ανακοινώνουν;

  3. m.s avatar
    m.s 28/12/2012 18:30:22

    Εκεί στο ΠΑΣΟΚ πρέπει να αλλάξετε το σήμα του κόμματος.
    Να βάλετε ένα πουλάκι... πράσινο κορυδαλλό!!!!

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ m.s 28/12/2012 19:24:06

      Χαχαχαχα καλό. Πάντως παραδέχομαι τον Σαμαρά γιατί τα βάζει με όλα τα λαμόγια ανεξαρτήτως χρώματος! Επιτέλους φυλακή κάποιοι!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ m.s 28/12/2012 20:19:59

      χα χα χα !! Το πουλάκι τσίου, φορτωμένο με τα κλοπιμαία !!!!

    • ANTONIS avatar
      ANTONIS @ m.s 28/12/2012 22:21:39

      ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΤΟΜΑ, ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΠΤΕΡΥΓΕΣ ΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΑΝΩΝ, ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΩΝ ΚΛΠ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΤΕΡΥΓΑ ΠΑΣΟΚ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ. ΑΣ ΠΑΝΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ.
      ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ! ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ "ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΕΙΣ" ΤΟ ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ! Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΣΟΥ

  4. AIK avatar
    AIK 28/12/2012 18:33:34

    OTI KAI NA KANEI TO ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΤΕΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΙΣΟΒΙΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΙΣΟΒΙΑ

    • ANTONIS avatar
      ANTONIS @ AIK 28/12/2012 22:29:10

      Ο "ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ"ΛΕΓΟΤΑΝΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ-ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ- Η Γ Ε Τ Η Σ. ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΩΤΕΡΟ.

  5. aris. aold avatar
    aris. aold 28/12/2012 18:49:22

    O Παπακωνσταντίνου αμάρτησε για τις ξαδέρφες του ο Βενιζέλος για ποιους βρε παιδιά και την έκρυβε μήνες';;

  6. panos2 avatar
    panos2 28/12/2012 19:07:52

    με αυτη την κινηση..πρεπει να διαγραψει και τον εαυτο του!
    εκρυβε και αυτος τη λιστα

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/12/2012 19:21:16

    Άν δεν δημοσιοποιηθεί ολόκληρη η λίστα (με ονόματα και ποσά), δεν έχει κανένα απολύτως ουσιαστικό νόημα η συζήτηση.
    Για να πάρουν σειρά και οι άλλες, εκτενέστερες και "πλουσιότερες" λίστες.
    Και μετά, όταν διαπιστωθεί ποιοί όντως φοροδιέφυγαν και ποιοί όχι, θα είναι σαφές ποιοί τα πρόβατα και ποιοί τα ερίφια.
    Απλό και σαφές.
    (Αλήθεια, είναι ΑΚΟΜΗ "ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα"; Ο τύπος εκτός Ελλάδος έχει κάθε μέρα φανταχτερά Ελληνικά ονόματα).

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Ο Θείος 29/12/2012 15:57:42

      Θείε, προσοχή, ολισθαίνετε σε λαϊκίστικες και τελικά χωρίς πρακτικό αποτέλεσμα αντιλήψεις. Μην αγνοείτε τους νόμους και την κοινή λογική.

      Η δημοσίευση ονομάτων και περιουσιών (καταθέσεις στην Ελβετία, εν προκειμένω) είναι ανθρωποφαγία και παράνομη. (Τέτοιες είναι και οι "μισόλογες" διαρροές από εφημερίδες και ιστολόγια). Νομικά, θα έστεκε μόνο η δημοσίευση ονομάτων από την λίστα και αντιστοίχων ποσών, μόνον όσων δεν καλύπτονται από τις φορολογικές δηλώσεις των αντιστοίχων ετών, ΜΕΤΑ από την επεξεργασία της λίστας από το (συνεπές στο έργο του αυτή τη φορά) ΣΔΟΕ. Έτσι και οι φοροφυγάδες πληρώνουν και η δικαιοσύνη δεν παραβιάζει το τεκμήριο της αθωότητας. Σε πρακτικό επίπεδο, πώς θα βοηθήσει τα δημόσια έσοδα η δημοσίευση ονομάτων και περιουσιών που καλώς και νομίμως ευρίσκονταν στην HSBC; (Και θα μεγαλώσει την απροθυμία των χρημάτων να επιστρέψουν στις τράπεζες. Θα αναρωτιέται ευλόγως καθεμία: αν δημοσιεύουν συλλήβδην σήμερα τους καταθέτες της HSBC, δεν είναι πολύ εύκολο να κάνουν το ίδιο αύριο για τους καταθέτες της Marfin ή της Συνεταιριστικής Χανίων;)

      Ο σκοπός (κατευνασμός της λαϊκής οργής και ικανοποίηση της περιέργειας) δεν μπορεί να σημαίνει παραβίαση των υφισταμένων αρχών δικαίου. Οι φοροδιαφεύγοντες, αφού αποδειχθούν ως τέτοιοι, ας ριχτούν βορά στα θηρία της αρένας. Αλλά όχι άπαντες της λίστας, και όχι φυσικά εκ των προτέρων.

      Κάποια που η τιμή της θα σπιλωθεί αναίτια, ή ακόμη χειρότερο υποστεί βία από το αγανακτισμένο πλήθος, αν ζητήσει αποζημίωση από τα δικαστήρια για τη βλάβη που υπέστη, μπορεί να υπολογίζει εσάς ή τους δημοσιεύσαντες τη λίστα ως δυνητικό συμμετέχοντα στην αποζημίωσή της, επικαλούμενη ότι δράσατε ως ηθικός αυτουργός;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αντίθεσις 29/12/2012 16:33:13

        Εν μέρει συμφωνώ, αγαπητή.
        Ως προς το νομικό σκέλος, συμφωνώ πλήρως. Θα συμφωνούσα ότι "νομικά θα έστεκε η δημοσίευση ονομάτων από την λίστα και αντιστοίχων ποσών, μόνον όσων δεν καλύπτονται από τις φορολογικές δηλώσεις των αντιστοίχων ετών, ΜΕΤΑ από την επεξεργασία της λίστας". Και θα επαύξανα, προτείνοντας να μην δημοσιευθούν τα ονόματα όσων δεχθούν να πληρώσουν τους διαφυγόντες φόρους (σύν νόνιμες προσυξήσεις υπερημερίας) μετά απο την ειδοποίηση που θα λάβουν. Άρα να δημοσιευθούν ονόματα ΜΟΝΟΝ όσων φοροδιέφυγαν αποδεδειγμένα και εμπλακούν σε δικαστικό αγώνα, μη δεχόμενοι να επανορθώσουν. Ωστόσο:
        2. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι λίστες δεν θα δημοσιευθούν επίσημα και νόμιμα, αλλά κάποια στιγμή θα διαρρεύσουν (όπως ήδη έγινε). Άν όχι στην Ελλάδα, σε MME του εξωτερικού, δεδομένου ότι τα ίδια CD κυκλοφορούν σε κρατικές υπηρεσίες (και όχι μόνον) όλη την Ευρώπη. Και όταν ο Έλληνας πολίτης δεί τα ονόματα και τα ποσά στους NYT ή στον Spiegel, θα είναι πολύ χειρότερα. Το αίσθημα της άμεσης συνενοχής εκτελεστικής και δικαστικής εξουσίας θα γίνει ακατανίκητο. Δεν το θέλω αυτό. Η βία του αγανακτησμένου πλήθους θα είναι τότε χειρότερη, διότι θα είναι αντιθεσμική. Δεν την θέλω.
        Προτείνω λοιπόν με πολλή επιφύλαξη (και με ενοχές) προληπτικά το "μικρότερο κακό" για να αποφύγουμε το μεγάλο: Ο "μικρός καννιβαλισμός" είναι ασφαλώς κακός, αλλά το να καννιβαλίζουμε όλοι μαζί τη δημοκρατία είναι χειρότερο.
        Η κατάσταση είναι τραγική, με την αρχαιοελληνική έννοια. Και η κάθαρση είναι πιά ανέφικτη, χωρίς να "θυσιαστούν" με κάποιο τρόπο κάποιοι. Ενδεχομένως, μεταξύ τους ακόμη και νομικά ή και ηθικά αθώοι. Μακάρι να το αποφύγουμε το τελευταίο.
        Άς μη θυσιάζονται όμως (όπως γίνεται μέχρι τώρα) μόνον οι αδύνατοι, που δυστυχώς είναι πάντα οι κατεξοχήν νομικά και ηθικά εντελώς αθώοι.
        2. Φοβάμαι ότι η έγκαιρη εκκαθάριση από τον ΣΔΟΕ δεν θα γίνει. Μπλέξαμε ήδη με Εξεταστικές, ποιός ξέρει τι άλλο. Πάλι το αίσθημα άμεσης συνενοχής εκτελεστικής και δικαστικής εξουσίας θα γίνει ακατανίκητο. Η πίεση (και ο φόβος) της δημοσίευσης, ίσως αποτρέψει την συγκάλυψη.

        • Αντίθεσις avatar
          Αντίθεσις @ Ο Θείος 29/12/2012 23:24:47

          Η εφαρμογή των νόμων από το κράτος δεν πρέπει και δεν μπορεί να είναι α λα καρτ. Κι αφήστε τον αλαζόνα νυν υπουργό οικονομικών να προσβάλλει την κοινή λογική (ωθώντας παράλληλα το ακροατήριό του στα άκρα), ζητώντας το αντίθετο στην πρόσφατη δικαστική απόφαση σχετικά με τη ΔΕΗ. Η πιθανότητα διαρροής της λίστας δεν είναι ικανός λόγος για μη εφαρμογή του νόμου. Στην χειρότερη περίπτωση, ας δημοσιευθεί επίσημα άμα τη ανεπισήμη διαρροή, μαζί με απολογισμό τού τι έχει εισπραχθεί από την επεξεργασία της. Έτσι δουλεύει ένα σοβαρό κράτος αρχών και δικαίου. Και όπως αναφέρθηκε παραπάνω το υπόλοιπο ενός λογαριασμού σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν λέει όλη την αλήθεια. Οι εισροές είναι περισσότερο ενδιαφέρουσες καθώς και οι μεγάλες εκροές.

          Πώς θα παραδειγματισθεί ο απλός πολίτης να μην αποφασίζει εν θερμώ κάμπτοντας θεσμοθετημένους κανόνες, αλλά να ζητά ισονομία και απόλυτη εφαρμογή των νόμων, αν πρώτο το κράτος υπό το φόβο της (περαιτέρω) απαξίωσής του στα μάτια των πολιτών, αγνοεί επιδεικτικά το τεκμήριο της αθωότητας; Τι σταματάει μετά ποικιλόχρωμες "πολιτοφυλακές" να αναγορεύονται σε αυτόκλητους δικαστές και ταυτόχρονα εκτελεστές των αποφάσεων των; Ζούμε σε περίεργους (ή ενδιαφέροντες, αν προτιμάτε) καιρούς και πρέπει να διατηρήσουμε την λογική και την ψυχραιμία μας. Η οικονομική κρίση δεν πρέπει να μας κάνει να χαλαρώσουμε τις ηθικές αρχές μας, αλλά το αντίθετο.

          Αντί να ζητάμε τη διαπόμπευση δυνητικά αθώων, ας επιμένουμε να ζητάμε από το ΣΔΟΕ μηνιαία ενημέρωση για το ποσοστό ονομάτων που έχουν ελεγχθεί, το ύψος των βεβαιωθέντων και εισπραχθέντων φόρων. Το ένα είναι δημιουργική κριτική, το άλλο είναι ανθρωποφαγία.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αντίθεσις 30/12/2012 13:25:09

            Συμφωνώ, αλλά και είμαι σίγουρος, ειδικά για το τελευταίο, ότι ο απολογισμός του ΣΔΟΕ θα είναι εξαιρετικά απογοητευτικός για ένα διάστημα ακόμη. Ιδιαίτερα για τα εισπραχθέντα. Η οργή, ανντιστρόφως ανάλογη.
            Είμαστε ακόμη βαθειά στο μεσοδιάστημα, στην "εποχή των τεράτων". Για τον τοκετό του νέου, "θέλει δουλειά πολλή".

  8. H pena tis orghs2 avatar
    H pena tis orghs2 28/12/2012 19:42:40

    Αυτοδυναμία το ΠΑΣΟΚ στον κορυδαλλό! Χε,χε,χε.

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 28/12/2012 19:46:32

    Η κ. Ζωή Γεωργαντά, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Μακεδονίας
    Στέλεχος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ)
    ξεμπροστιάζει την απάτη http://tinyurl.com/cwhx7xv

  10. fe avatar
    fe 28/12/2012 19:49:40

    αυτους στηριξαμε...αυτοι μας στηριζουν...δυστυχως στο θυμικο του κοσμου περναμε ως η αλλη οψη του ιδιου νομισματος.Η ζημια στην παραταξη ειναι τεραστια.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ fe 28/12/2012 20:15:46

      απλα +1

    • dim avatar
      dim @ fe 28/12/2012 20:30:50

      Την Ελλάδα μας στηρίζουμε και μόνο... Να μη πέσει στο γκρεμό... Ας ψήφιζε το 15%, που μετακινήθηκε προς τους Ανεύθυνους Τυχοδιώκτες, και τους Ναζιστές, τον Σαμαρά, να μην είχε την ανάγκη στήριξης από το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ για να σώσει τη πατρίδα μας... Η παράταξη αυτή έβαζε πάντα πάνω από το προσωπικό συμφέρον, το εθνικό συμφέρον, και αυτό ό,τι και να λέτε οι βαλτοί, έχει περάσει στο "θυμικό του κόσμου"... Ρώτα 100 αν είναι περήφανοι για τα όσα έχει προσφέρει αυτή η παράταξη στη πατρίδα μας, και οι 90 θα πουν "ναι".... Για τους 10, που κρύβανε μέσα τους φιλοναζιστικά αισθήματα ή που δρουν και πολιτεύονται τυχοδιωκτικά και ΟΦΑ, στο καλό και να μας γράφουν...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ dim 28/12/2012 21:10:25

        ''Ας ψήφιζε το 15%, που μετακινήθηκε τον Σαμαρά, να μην είχε την ανάγκη στήριξης από το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ για να σώσει τη πατρίδα μας…''
        Ελάτε τώρα, ας μην επαναλαμβανόμαστε !!!!!
        ''ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ''.
        Λαϊκή Σοφία, αγαπητέ Αντώνη μας.

        • dim avatar
          dim @ BLACKQUEEN 29/12/2012 05:58:47

          Ο Αντώνης μια χαρά έστρωσε...Είχε να διαλέξει ανάμεσα στον εύκολο δρόμο προς την εξουσία, παίζοντας όμως κορωνα-γράμματα την αντίδραση των Ευρωπαίων με πιθανή έξοδο από το ευρώ, και στον δύσκολο δρόμο της ευθύνης, με προσωπικό κόστος αλλά προς όφελος για τη πατρίδα...

          Οι άλλοι ακολούθησαν το λάθος δρόμο... Αλλά δημοκρατία έχουμε και τα λάθη πληρώνονται, οι της ΑΝΕΛ ήδη έχουν καταλάβει το λάθος τους, οι άλλοι ή ακόμα ζουν στο κόσμο τους ή τελικά υπήρχε πραγματικά ένα μεγάλο ποσοστό φιλοναζιστών στη πατρίδα μας που τώρα τελικά βρήκε διέξοδο και εκδηλώθηκε... Ας μη διαμαρτύρονται όμως τώρα για το ότι συνεργάζεται η ΝΔ με ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ..., αυτοί ήταν οι μόνοι που συμφώνησαν ότι η σωτηρία της πατρίδας μας περνάει μέσα από την εφαρμογή του μνημονίου με τροποποιήσεις και διαπραγμάτευση, και όχι μέσα από τη καταγγελία, την ακύρωση και τα άλλα τυχοδιωκτικά που προτείνουν όλοι οι άλλοι....

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ dim 30/12/2012 10:04:37

            ...Ότι έστρωσε, έστρωσε. Δεν ξέρω αν έχει μετανιώσει (πιστεύω πως ΝΑΙ).
            Χρήσιμες σκέψεις, οδηγοί για το μέλλον :

            1) Δεν είναι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα που δεν τολμάμε, αλλά επειδή δεν τολμάμε μας φαίνονται δύσκολα – Σενέκας
            2) Επιτυχία είναι τέκνο της τόλμης – Ντισραέλι
            3) Οι τρεις πρώτες αρετές των πολιτικών είναι τόλμη, τόλμη, τόλμη – Δαντόν Ζ.
            4) Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς αν δεν έχει το θάρρος να απομακρυνθεί από την ακτή.- André Gide, 1869-1951, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1947
            5) Η ζωή συρρικνώνεται ή μεγεθύνεται σε αναλογία με το θάρρος του καθενός. - Anais Nin, 1903-1977, Γαλλίδα συγγραφέας
            6) Είκοσι χρόνια από τώρα θα είσαι πιο απογοητευμένος για τα πράγματα που δεν έκανες παρά για τα πράγματα που έκανες. Γι’ αυτό, λύσε τους κάβους. Σαλπάρισε μακριά από το σίγουρο λιμάνι. Εξερεύνησε, ονειρέψου, ανακάλυψε. - Mark Twain, 1835-1910, Αμερικανός συγγραφέας
            7) Κάνε πάντα αυτό που φοβάσαι να κάνεις.- Ralph Waldo Emerson, 1803-1884, Αμερικανός φιλόσοφος
            8) Αν μια φορά περάσεις τα σύνορα, δεν υπάρχουν πια όρια. - Alphonse Allais, 1854-1905, Γάλλος χιουμορίστας
            9) Ο αληθινός άντρας πρέπει να τολμά ό,τι αρμόζει σ’ έναν άντρα.- Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616, Άγγλος συγγραφέας

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ fe 28/12/2012 20:42:51

      ...Ας τους αποκαλύψετε να απαλλαγούμε όλοι λοιπόν !!!

  11. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 28/12/2012 19:56:21

    Τί να σας πώ!! Εμένα ποσώς με ενδιαφέρει η διαγραφή του κ. Παπακωνσταντίνου απο το ΠΑΣΟΚ.
    Του κάνανε "τα μούτρα κρέας" που λέει ο λαός.
    Εγώ θέλω - ή μάλλον απαιτώ- να τιμωρηθεί αμέσως και παραδειγματικά για την αλλοίωση της λίστας. Και να αφήσει αυτά τα.. "εγώ δέν ξέρω τίποτα".. ή οτι .."οι εχθροί μου το κάνουν για να με μειώσουν πολιτικά"(κάπως έτσι είναι το νόημα των λεγομένων του)Αμεση τιμωρία και ΓΡΗΓΟΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

  12. 1922 avatar
    1922 28/12/2012 19:58:14

    αυτό ο γίγας Βενιζέλος τον ΠΑΠ διαγράφει για τον ΣΥΡΙΖΑ μιλά...

  13. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/12/2012 20:18:48

    Ευτυχώς ο άτεγκτος, αδέκαστος, άσπιλος και αμόλυντος Βάγγος, είναι αθώος !!!!! Ένα τόοοοσο αγγελικό πρόσωπο, δεν μπορεί να έχει κανενός είδους σχέση με την ενοχή. Η πνευματικότητα, η η ψυχική καλλιέργεια και ο αδαμάντινος χαρακτήρας αυτού του βαρύτιμου κοσμήματος της πολιτικής ζωής, είναι εγγύηση!!! Ωσαννά !!
    :-) :-) :-)

  14. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 28/12/2012 21:40:10

    "Διέγραψε από το ΠΑΣΟΚ τον Παπακωνσταντίνου ο Βενιζέλος."
    Toν Βενιζέλο που κι αυτός "κράτησε" και προφανώς "πείραξε" τη λίστα δεν θα τον διαγράψουν? Ο Σαμαράς θα τον καλύψει στην ανακριτική επιτροπή?
    Ο Προιστάμενός του δεν έχει ευθύνη οταν ο εκλεκτός του "τσάρος" πιάνεται κλέφτης?

  15. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/12/2012 21:58:05

    Ο βενιζέλος είναι ακόμη γραμμένος;

  16. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 28/12/2012 22:13:10

    Αλήθεια το συνταγματικό τερατούργημα του άρθρου 86 περί της ευθύνης των υπουργών ποιοι κορυφαίοι συνταγματολόγοι το εμπνεύστηκαν;;;
    Ρητορικό το ερώτημα.
    Εν τέλει ο Παπακωνσταντίνου ήταν αυτός που κλήθηκε από τον ..opengov ΜΚΟ, να διαχειριστεί τη μεγαλύτερη οικονομική κρίση στην ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας.
    Αλλά, φυσικά, ως εκπρόσωπος τύπου του πασοκ το 2008, ενέπνευσε τους αρκετούς έλληνες με τρομερό αισθητήριο να τον ψηφίσουν.
    Να τώρα δα, σκάει και ο Τσίπρας, που αν εξαιρέσουμε τη σοβαρή δουλειά της Κωνσταντοπούλου στην επιτροπή, ο ίδιος και οι συνιστώσες του θα απολαύουν μιας δόξας που δεν δικαιούνται σε κανένα σημείο.
    Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι απλά λένε ανοησίες και στερούνται προγράμματος.

  17. πολιτικές_σημειώσεις avatar
    πολιτικές_σημειώσεις 28/12/2012 22:16:02

    "Ας ψήφιζε το 15%, που μετακινήθηκε προς τους Ανεύθυνους Τυχοδιώκτες, και τους Ναζιστές, τον Σαμαρά, να μην είχε την ανάγκη στήριξης από το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ για να σώσει τη πατρίδα μας": οι κομματικές παρωπίδες δεν σου επιτρέπουν να σκεφθείς και το αντίθετο προφανές. Χωρίς τους άλλους δύο, η κυβέρνηση θα μπορούσε ευκολότερα να συνεχίσει να καλύπτει τα "άπλυτα" του παρελθόντος των δικών της, να "χάνει" λίστες και να συγκαλύπτει σκάνδαλα όπως η προηγούμενη, και να διορίζει τα γαλάζια παιδιά σε θέσεις που αμείβονται με δημόσιο χρήμα (δημόσιοι υπάλληλοι, δημοτικές επιχειρήσεις, παντοειδείς σύμβουλοι, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες). Άρα -κυνικά βλέποντάς το- η παρουσία τρίτων σε κάτι βοηθά.

    Επίσης, εξήγησέ μας πώς η έλλειψη αυτοδυναμίας εμποδίζει την Ν.Δ. ή οποιοδήποτε άλλο κόμμα να κουρέψει από τη ρίζα τα δικά της αγριόχορτα (νεποτισμός, Πολύδωρας, Τραγάκης, κομματικά δάνεια -με τι δεσμεύσεις άραγε;- σε τράπεζες); Οι κλάψες περί έλλειψης αυτοδυναμίας δεν απαντούν στο παραπάνω ερώτημα, και στοχεύουν στο συναίσθημα αντί στη λογική του συνομιλητή σου. Επειδή δηλαδή εμείς (οι όποιοι εμείς) δεν κατορθώνουμε να πείσουμε τον λαό ότι δεν είμαστε ψεύτες (που -αποδεδειγμένα- είμαστε), φταίει ο λαός, που ψάχνει κι αλλού για μεσσίες;

    Και εντέλει ο λαός αποφάσισε πως η νέα πολιτική που υποσχόταν η Ν.Δ. (αλλαγμένη άρδην σε λιγότερο από έναν χρόνο από την παλαιότερη, αυτήν που υποσχόταν προηγουμένως) δεν τον έπειθε. Και από όσους -λίγους κατά τη γνώμη σου πείστηκαν- πόσοι σήμερα συνεχίζουν να πείθονται; Με τα καταφανή ψέματα και την εξαπάτηση αυτών των λίγων έστω ψηφοφόρων που την εμπιστεύτηκαν, γιατί ένας "λογικός" πολίτης να ξαναεμπιστευθεί τους ίδιους;

    Επειδή προφανώς ζεις σε "μονόπλευρη" πραγματικότητα, σε πληροφορώ τι βλέπει ο υπόλοιπος κόσμος: αντί να εκτελεί πιστά τις εντολες των δανειστών (και πότε πότε της ντόπιας μεγαλοεπιχειρηματικής τάξης) η κυβέρνηση Βενιζέλου-Σαμαρά(-Καρατζαφέρη), τις εκτελεί πιστά η κυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου(-Κουβέλη).

    Τα άλλα είναι χάντρες και καθρεφτάκια για ιθαγενείς.

    Και κάτι προσωπικό: οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί προς χθεσινούς (και ίσως κάποτε στο μέλλον) συνοδοιπόρους σε κάποια πορεία δείχνει φτήνεια επιχειρημάτων (τουλάχιστον) και έλλειψη ευγένειας. Δεν είναι όλοι οι (σημερινοί ή χθεσινοί) αντίπαλοί σου μονομιάς ανεύθυνοι τυχοδιώκτες (εκτός αν εννοείς κάτι τσεκουροφόρους εκ μεταγραφής.;-) Η κατανόηση τού παραπάνω απαιτεί στοιχειώδη πολιτικό πολιτισμό, φοβάμαι όμως πως η κομματική σου εθελοτυφλία στον αποστερεί.

    Όπως και να 'χει, στη δημοκρατία όλοι ακολουθούμε και υφιστάμεθα τις επιλογές της πλειοψηφίας.

    • dim avatar
      dim @ πολιτικές_σημειώσεις 29/12/2012 05:41:00

      Δεν απαξιώνω κανένα ψηφοφόρο, οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί είναι προς τα δύο αυτά κόμματα, και δεν νομίζω να αμφισβητούνται πλέον, παρά μόνο από όσους έχουν παρωπίδες... Οι ΑΝΕΛ του Καμμένου ήδη διαλύονται και ήταν τυχοδιωκτικό κίνημα, που ήθελε να ποντάρει τζογάροντας, με μπλόφες, με ψέμματα μη διστάζοντας να σπιλώσει ακόμα και τον ΠτΔ κλπ κλπ κλπ... Και η ΧΑ είναι εθνικοσοσιαλιστικό - ναζιστικό κόμμα, απαξιώνεται επομένως από μόνο του στα μάτια του κάθε δημοκράτη... Χαρακτηρισμούς για τα δύο κόμματα αυτά επομένως φυσικά και θα κάνω, και οι 9 στους 10 θα συμφωνήσουν κιόλας και μαζί μου...

      Απο εκεί και πέρα, για όποιον, ενώ έχει δει πια το ποιον της ΧΑ (γιατί το Μάιο πχ ακόμα δε το ήξερε), και παρότι βλέπει ότι δρα με τρόπο φασιστικό, με βία, με ρατσισμό, με ύμνους προς το Χίτλερ κλπ κλπ, και επιλέξει πάλι να τη ψηφίσει, τότε λέω απλά στο καλό... με τη μεγάλη δημοκρατική φιλελεύθερη πατριωτική παράταξη δεν έχουν πλέον καμία σχέση (και ούτε και αυτοί προφανώς θα θέλουν να έχουν, αν πάντως θα θελήσουν ποτέ, εκείνοι θα πρέπει να μετακινηθουν και να καταλάβουν το τί ακραία πράγματα υποστήριζαν, όχι εμείς...)

      Λες επίσης ότι θα μπορούσε να συνεχίζει κλπ κλπ κλπ... Ξεχνάς κάτι... Ο Σαμαράς δε κάνει τέτοια... Αλλά και να ήθελε να κάνει, the party is over, έτσι κι αλλιώς, και ας είναι καλά η τρόικα τουλάχιστον για αυτό, γιατί πολλά της έχουμε σούρει όλοι, αλλά ότι «εξαιτίας» της θα μπει ένα τέλος, σε όλα αυτά που μόνοι μας έπρεπε να έχουμε κάνει από χρόνια, αυτό είναι κάτι που το παραδέχεται και ο πλέον καχύποπτος απέναντι στη τρόικα...

      Λες σε δύο τρία σημεία για καταφανή ψέμματα κλπ... Δεν είναι έτσι, αλλά ό,τι και να σου πει κανένας εσύ έτσι θα τα βλέπεις γιατί έτσι θέλεις να τα βλέπεις.... Οι δεσμεύσεις θα υλοποιηθούν σε βάθος χρόνου, και πάντως εντός τετραετίας, αλλά τώρα προείχε το μείζον, να σταθεί όρθια η χώρα, γιατί ήμασταν στο χείλος του γκρεμού και ήταν πανέτοιμοι να μας πετάξουν έξω, να μας «θυσιάσουν» σαν Ιφιγένεια προς παραδειγματισμό και συμμόρφωση των υπολοίπων χωρών που έχουν δημοσιονομικό πρόβλημα....

  18. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 28/12/2012 23:11:55

    φορτώνουν τον Παπακωνσταντίνου για να βγει λάδι ο Βενιζέλος...που είναι υπεύθυνος και αυτός...ο Σαμαρας χάνει τη μεγάλη ευκαιρία...γιατι αν πήγαινε κόντρα...ο Σαμαρας θα είχε την ευκαιρία με πρόωρες εκλογές να βγάλει αυτοδυναμία τη ΝΔ....γι αυτο μην απορείτε την άνοδο των Εθνικιστών εννοω τη ΧΑ...ο Σαμαρας φοβάται την Αριστερα και δεν τολμα

    • foofootos avatar
      foofootos @ Καλλιπολίτης 29/12/2012 07:41:55

      Μπορεί να φέρει την απλή αναλογική και να κόψει τα φτερά της αριστερας...

  19. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 29/12/2012 00:40:23

    και να μην ξεχναμε ποιος φτωχυνε την χωρα και ποιος κυβερναει με ΔΝΤ. 1 απο τους 40 κλεφτες δεν μου λεει τιποτα. Αντε που λες και σωσατε την χωρα. αντε και οι 300 μαζι με τον Παπακωνσταντινου. ολοι οσοι κυβερνησαν.
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΙ ΟΚ;

  20. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 29/12/2012 00:42:21

    και ο καθηγητης του χαρβαρντ αμετοχος; Α υπαρχει και ενας παπαγκενο και ενας καραμαλης και ενας σημιτης και τοσοι αλλοι
    καιιιιιιιιιιιιιιι ο κωλοτουμπας.