#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2011 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάψευση Βενιζέλου από την Γερμανία για την αποχώρηση της Τροϊκας



"Η αποχώρηση της τρόικας από την Αθήνα, αποτελεί ισχυρή ένδειξη ότι η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει στην εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων" δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας της Γερμανίας, Φίλιπ Ρέσλερ.

Ενώ, δηλαδή, επί μέρες ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης υποστήριζε ότι η αναχώρηση  της τρόικας από την Αθήνα ήταν προγραμματισμένη και είναι συκοφαντίες τα περί ναυαγίου των διαπραγματεύσεων, ο Γερμανός υπουργός έρχεται να βάλει τα πράγματα στη θέση του. “Μήνυμα στην Αθήνα ήταν η αποχώρηση της τρόικας", λέει εμμέσως και βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Δηλώνει, δηλαδή, αυτό που όλοι οι σοβαροί άνθρωπο έλεγαν από την πρώτη στιγμή, ότι η τρόικα είναι εκνευρισμένη με την κυβέρνηση και την πιέζει να πάρει νέα σκληρά μέτρα.

Ο Βενιζέλος έλεγε από την Παρασκευή ότι είχε προγραμματιστεί η αναχώρησή τους, ότι το κλίμα ήταν θετικό, ότι δε μας ζήτησαν μέτρα, ότι συνομιλούμε ισότιμα και άλλα τέτοια κουραφέξαλα.

Η ουσία είναι ότι οι τροικάνοι την κοπάνησαν εκβιάζοντας ότι αν δεν γίνει αυτό που θέλουν δε θα δώσουν τη δόση του δανείου. Και ο Βενιζέλος τώρα μένει εκτεθειμένος για τις δηλώσεις του, αλλά εδώ τόσα ψέματα και ανακρίβειες έχουν πει, αυτό θα τους πτοήσει;

Δείτε και την προηγούμενη ανάρτηση: Παζάρι μέτρων με την Τρόικα για να διασωθεί η κυβέρνηση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2011 22:18:57

    Ή θα αναγκαστούν να συρθούν στη γραμμή Σαμαρά και να πουν πραγματικό "Όχι" έστω κι αν δεν το θέλουν, ή θα φύγουν κυνηγημένοι (εδώ που φτάσαμε).

    Ο ψεύτης κι ο κλέφτης, τον πρώτο χρόνο χαίρονται.

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/09/2011 22:26:31

    Αν ήταν προγραμματισμένη η αναχώρηση, τότε γιατό Βενιζέλος έσπευσε σε έκτακτη συνέντευξη τύπου?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 05/09/2011 23:32:33

      Για να προλάβει να διαμορφώσει κλίμα, πριν ενημερωθούν οι επικεφαλής της Τρόϊκα για τα τεκταινόμενα στην Αθήνα και τα αδιέξοδα.

      Δηλαδή ΕΚΤ, ΔΝΤ, και ΕΕ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 05/09/2011 23:36:12

        Σαν βρεγμένη γάτα ήταν στη συνέντευξη.
        Τα έκανε μαντάρα ο Ύπαρχος του Τιτανικού

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 05/09/2011 23:50:03

          Χαχαχαχαχα

          Ύπαρχος του Τιτανικού...

          Χαχαχαχαχαχα, να 'σαι καλά ρε Ορέστιε βραδιάτικα!

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/09/2011 22:43:17

    Συζητήσεις επί συζητήσεων,δηλώσεις επί δηλώσεων,διαψεύσεις επί διαψεύσεων...παίζεται ένα ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ παιχνίδι εις βάρος ΟΛΩΝ ΜΑΣ...Η πασοκική ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ συνεχίζεται!!!

  4. igognito avatar
    igognito 05/09/2011 23:03:26

    ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕΝΤΡΑΝΟ.
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ?? ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ ΤΟΥ ΤΣΙΡΚΟΥ.
    ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΟΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ
    ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΥΠΟΥ ΠΑΠΑΤΖΗ.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/09/2011 23:15:13

    Μάλλον ο κύριος Ρέσλερ δεν θα είχε ενημερωθεί για τη συνεννόηση της Τρόικας με τον Ευάγγελο ...δεν είδε και την συνέντευξη καθώς δεν πιάνει MEGA λογικό να παρανοεί σαν τους ....Φινλανδούς βρε παιδί μου.

    ΥΓ

    ...εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η αποχώρηση ήταν προγραμματισμένη καθώς οι οικονομολόγοι της Τρόικας δεν είχαν την κατάλληλη εμπειρία και πείρα για να κατανοήσουν τα νούμερα των αποτελεσμάτων του επταμήνου , όπως τα κατανοεί ένας συνταγματολόγος.

    Ας αφήσουμε δε ότι περνάμε και τη ΔΕΘ χωρίς Τρόικα με την επαναστατική κυβέρνηση (που όρθωσε ανάστημα) να πηγαίνει Θεσσαλονίκη ...σαν τον Βενιζέλο το 1916 ...

  6. letta avatar
    letta 05/09/2011 23:22:49

    Όλοι ψεύδονται ασύστολα. Τους πήραμε χαμπάρι. ΠΏς ΘΑ ΤΟΥς ΔΙΏΞΟΥΜΕ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

  7. anonymous avatar
    anonymous 05/09/2011 23:45:27

    Τα πράγματα είναι απλά. Το ΠΑΣΟΚ δε θέλει να θυσιάσει τη βάση του και μπλοκάρει τα πάντα. Δεν πρόκειται να βγάλουν άκρη διότι δεν ξέρουν τι εστί ΠΑΣΟΚ και δη σύστημα ΠΑΣΟΚ.

  8. lampros avatar
    lampros 06/09/2011 00:53:37

    Σιγά τον επιστήμονα, με γάμους έγινε και αυτός επιστημοναράς...

  9. φωνη avatar
    φωνη 06/09/2011 00:55:49

    Αν συρθούν τώρα στη γραμμή Σαμαρά του ταιριάζει απόλυτα το ρητό:
    Ο ανόητος κάνει τελευταία αυτό που σοφός κάνει πρώτα.

  10. RYaN avatar
    RYaN 06/09/2011 02:19:16

    Καμία δανειακή βοήθεια δεν αναμένεται να λάβει η Ελλάδα αυτό το μήνα εάν δεν εκπληρώσει άμεσα τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα, φέρεται να δήλωσαν τόσο η γερμανίδα καγκελάριος, Άνγκελα Μέρκελ όσο και ο υπουργός Οικονομικών της χώρας, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε.

    Σύμφωνα με το πρακτορείο Bloomberg που μετέδωσε τη συγκεκριμένη είδηση, αυτές οι δηλώσεις έγιναν κατά τη διάρκεια ιδιωτικής συνάντησης της γερμανίδας καγκελαρίου με τον υπουργό της.

  11. Grigoris avatar
    Grigoris 06/09/2011 06:07:54

    Το "συστημα πασοκ" καταρρει! Ολοι εναντιον ολων για την καρεκλα! και ο Θεος βοηθος!

  12. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2011 11:56:21

    .... Τελικά η Τρόϊκα έφυγε γιατί τους κοροϊδεύαμε.... και όχι επειδή έτσι είχε συμφωνηθεί....