Διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ προαναγγέλλει η Αριστερή Πλατφόρμα
13/07/2015 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ προαναγγέλλει η Αριστερή Πλατφόρμα

Όπως έχει ήδη αποτυπωθεί από την ψηφοφορία του Σαββάτου, η Αριστερή Πτέρυγα, έχει πάρει ήδη τον δρόμο της "απόσχισης" από το κυβερνητικό σχήμα. Η αντικατάσταση των υπουργών που εκπροσωπούν την αριστερή πλατφόρμα είναι ειλημμένη απόφαση.

Δεν φαίνεται όμως πως κάνει πίσω ούτε η ομάδα Λαφαζάνη, η οποία περνάει στην απέναντι όχθη, όπως διαφαίνεται από κείμενο που ανήρτησε το Iskra, ελάχιστα λεπτά μετά το πέρας της Συνόδου και την αναγγελία της συμφωνίας.

Στο κεντρικό της άρθρο με τίτλο: "Συμφωνία νέο μνημόνιο καταστροφής της χώρας", η iskra αναφέρει μεταξύ άλλων: "Τούτες τις ώρες έγινε φανερό με τον πλέον τραγικό τρόπο ότι μέσα στην λυκοσυμμαχία της ευρωζώνης δεν υπάρχουν περιθώρια άσκησης ανεξάρτητης και ακηδεμόνευτης πολιτικής με αντί-υφεσιακό και φιλολαϊκό πρόσωπο".

Προτρέπει δε τον ελληνικό λαό να μην "απογοητευθεί από αυτήν την εξέλιξη. Αντίθετα πρέπει να πεισμώσει , όπως έκανε με το δημοψήφισμα και τις μεγαλειώδης συγκεντρώσεις που προηγήθηκαν ανά τη χώρα, για ένα "ΟΧΙ" μέχρι τέλους! Ένα "ΟΧΙ" σε σύγκρουση με τα μνημόνια, τον νεοφιλελευθερισμό και την λιτότητα που μέσα στην ευρωζώνη είναι θεσμοποιημένα!"

Παράλληλα προαναγγέλλει τη ρήξη με την επιλογή του Α. Τσίπρα, τονίζοντας εν κατακλείδι: "Οι δυνάμεις της ριζοσπαστικής Αριστεράς, οι εργαζόμενοι , η νεολαία , η πληττόμενη κοινωνική πλειοψηφία στη χώρα σε θέση μάχης θα συνεχίσουν τον αγώνα για να μην περάσουν τα νέα υφεσιακά - αντιλαϊκά μέτρα και να έρθουν στο προσκήνιο ξανά τα λαϊκά αιτήματα, που διαμορφώθηκαν μέσα στους κοινωνικούς αγώνες όλα τα προηγούμενα χρόνια για την πλήρη κατάργηση των μνημονίων, για τη διαγραφή του μεγαλύτερου μέρους του χρέους και την εθνικοποίηση των τραπεζών, για την παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και την ανακατανομή του παραγόμενου πλούτου υπέρ των εργαζομένων και των αδύναμων κοινωνικών στρωμάτων".

Σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews έχουν γίνει ήδη επαφές με τον Αλέκο Αλαβάνο αλλά και με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χωρίς αιδώ κι εκεί avatar
    Χωρίς αιδώ κι εκεί 13/07/2015 14:11:53

    Μόλις οι ακραίοι αποχωρήσουν, το νέο ΣυριζοΠασόκ που οι σε όλους μας γνωστοί μεγαλοκαρχαρίες ονειρεύονται, πλαισιωμένο από το πρόθυμο Ποτάμι βεβαίως βεβαίως, θα είναι ήδη πανέτοιμο. Τι άλλο θα ζήσουμε ακόμα; Την προσχώρηση του Βενιζέλου, της Φώφης και του Λοβέρδου μήπως;

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Χωρίς αιδώ κι εκεί 13/07/2015 15:51:32

      εγώ θεωρώ βέβαιη τη προσχώρηση αρκετών από το ΠΑΣΟΚ, τη ΔΗΜΑΡ και το ΚΙΔΗΣΟ. Οι νέες συνιστώσες

      • Κίτρινη Γραβάτα avatar
        Κίτρινη Γραβάτα @ ουδέτερος 13/07/2015 16:33:51

        Ε, ναι. Για να πραγματοποιηθούν οι αυστηρές δεσμεύσεις, χρειάζεται άμεσα μετάγγιση απ΄τη σωστή ομάδα αίματος. Από τους πρώτους διδάξαντες!

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Κίτρινη Γραβάτα 13/07/2015 16:58:34

          ᾿Εγώ θέλω βαρουφάκη. Νά συμπληρωθῆ ἡ ὁμάδα γαπ. :)

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Φωτεινή 13/07/2015 17:34:04

            Τι να τον κάνουμε αυτόν; Δεν έχει προλάβει - ακόμα- να ψηφίσει ούτε ένα μνημόνιο! Η χώρα χρειάζεται τους έμπειρους, τους άξιους, τους μπαρουτοκαπνισμένους.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Γεωργία Βασιλειάδου 13/07/2015 23:56:09

            όχι όχι καλή μου!!!! Εμείς είμαστε φαν του κυρίου Βαρουφάκη και του ντάλα μεσημέρι !!! Δεν θα μας χαλάσετε την διάθεση τώρα που άρχισε το μεγάλο γέλιο!!!!! (Εκτός κιι αν έχετε πρόθεση να φωνάξετε και τον Λάκη !!! Πείτε μου πως αυτό είχατε στο μυαλό σας!)

  2. kromanos avatar
    kromanos 13/07/2015 14:25:51

    ...μάλλον δε διάβασαν την τελευταία παράγραφο της συμφωνίας, γι΄αυτό.. http://wp.me/p5N5EW-by

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 13/07/2015 14:49:51

    τι αίγινε ρε παιδιά ;;;;;

  4. ENIGME avatar
    ENIGME 13/07/2015 17:44:04

    Να τους ...πείσει, δεν μπορεί. Να συστεγαστούν άλλο δεν πάει, προβλέπονται συνολικές ανακατατάξεις του πολιτικού σκηνικού. ΄Ωρα είναι να αναλάβει τη διάσωσή μας ο Σταύρος! Αυτό κι αν θα είναι πανωλεθρία για τον Τσίπρα και κατάντια για όλους εμάς.

  5. Νικήτας avatar
    Νικήτας 14/07/2015 00:03:25

    Ο Τσίπρας με την κίνηση ζαριά ξεκαθάρισε το τοπίο εσωτερικά του κόμματος και πήρε απο το χεράκι ολόκληρη την αντιπολίτευση και έκλεισε συμφωνία . Ο λαός έχει μεν μνημόνιο αλλά ταυτόχρονα μιάν ελπίδα πως θα πληρώσει το μάρμαρο και κάποιος άλλος πέραν της φτωχολογιάς μιάς και δεν είναι πλέον φίλοι και γνωστοί οι ελεγκτές με τους ελεγχόμενους . Άν , λέω αν , δούμε κανά τρανταχτό όνομα να πληρώνει απο τα κλεμμένα θα γίνει πανικός και τσιπρολατρεία Εδώ που τα λέμε το μνημόνιο δεν φταίει για την φτωχοποίηση όσο η απουσία των μεταρρυθμίσεων και η διαπλοκή του ιδιωτικουδημοσίου . Υπο αυτά τα νέα δεδομένα ο Τσίπρας είναι ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης παντού και σε περίπτωση εκλογών θα σαρώσει και δεν τον ενδιαφέρει μιάν απόσχιση στα αριστερά του. Ίσα ίσα που θα απαλλαγεί απο κάποιους που τον βοήθησαν να πάρει την εξουσία μεν αλλά τώρα του είναι βαρίδια. Το σκηνικό έχει αλλάξει και όποιος το πάρει χαμπάρι θα επιπλεύσει στα πολιτικά μποφόρια.