23/01/2009 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάλογο για την παιδεία προτείνει ο Καραμανλής

Διάλογο από μηδενική βάση για την αναμόρφωση της Παιδείας με προοπτική εικοσαετίας πρότεινε σήμερα από την Βουλή στα κόμματα της αντιπολίτευσης ο πρωθυπουργός, Κώστας Καραμανλής. Ο διάλογος θα γίνει με τον ορισμό ενός εκπροσώπου από κάθε κόμμα που θα συμμετάσχει σε μία Πολιτική Επιτροπή, η οποία θα διαβουλεύεται για θέματα Παιδείας και θα είναι σε αμφίδρομη επικοινωνία με τον υπουργό Παιδείας. Μετά το πέρας των εργασιών της θα γίνει νέα προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή σε τέσσερις μήνες (δεν πάμε δηλαδή προς εκλογές;)

Πρότεινε επίσης την αναμόρφωση του Λυκείου και την αποσύνδεσή του από τις εισαγωγικές εξετάσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τονίζοντας ότι το σημερινό σύστημα εξετάσεων αφαίρεσε από το Λύκειο τη μορφωτική του αποστολή. «Όλοι συμφωνούν ότι το εξεταστικό σύστημα των Πανελλαδικών είναι αντικειμενικό, αλλά έχει ουσιαστικές αδυναμίες...πρέπει να κατευθυνθούμε προς ένα σύστημα που απελευθερώσει τα παιδιά από την πίεση, που θα εγγυάται την ασφάλεια, θα απαλλάσσει τις οικογένειες από τα βάρη της παραπαιδείας και θα δίνει περισσότερες ευκαιρίες».

Ο Γιώργος Παπανδρέου επέκρινε τον κ. Καραμανλή για έσχατη προσπάθεια διάσωσης της παράταξης του, πρόσθεσε ότι ο χρόνος μετράει ανάποδα για την κυβέρνηση καθώς ο λαός απαιτεί μια νέα αρχή και δήλωσε ότι το ΠΑΣΟΚ εγγυάται αύξηση 5% του ΑΕΠ για την παιδεία. Επίσης κατέθεσε το πρόγραμμα του κόμματός του για την Παιδεία και κάλεσε τον πρωθυπουργό να πάρει μέρος σε διάλογο επ' αυτού. Η Αλέκα Παπαρήγα κατέθεσε κείμενο 9 σελίδων με τους βασικούς άξονες για τις αλλαγές από το νηπιαγωγείο έως τα ΑΕΙ. Πρότεινε επίσης 12χρονη υποχρεωτική ενιαία παιδεία

Σε γενικές γραμμές, η πρόταση του Πρωθυπουργού για διάλογο από μηδενική βάση για την Παιδεία με τη συμμετοχή όλων είναι σωστή. Έρχεται όμως με πενταετή καθυστέρηση και πέφτει στο κενό λόγω της συγκυρίας και ιδίως της εκλογολογίας. Δεν θα αποτελέσει λοιπόν παρά ένα ακόμα επικοινωνιακό πυροτέχνημα.

Επισημαίνουμε επίσης ότι παρά τις επίμονες εισηγήσεις στελεχών της κυβέρνησής του ο κ. Καραμανλής δεν τόλμησε τελικά να θίξει το θέμα του άσυλου.

Η συζήτηση στην Βουλή έγινε ενώ  έξω από τη Βουλή μέλη της ΔΟΕ, της ΟΛΜΕ και της ΠΟΣΔΕΠ πραγματοποιούσαν συγκέντρωση και στα Προπύλαια μαθητές, φοιτητές και σπουδαστές ετοιμάζονταν να πραγματοποιήσουν πορεία στο Σύνταγμα. Στάση εργασίας, σε ένδειξη συμπαράστασης έχει κηρύξει η ΑΔΕΔΥ στο νομό Αττικής, από τη μία το μεσημέρι έως το τέλος του ωραρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2009 15:01:39

    μα αν δεν κάνω λάθος, το κραξιμο του ΓΑΠ από τον ΔΟΛ, και όχι μόνο, άρχισε όταν το Πασοκ προσέγγισε την ΝΔ πριν καιρό, για συναίνεση σε 3-4 μέτωπα... Έτσι είναι; ή πρόκειται για πασοκική παραπληροφόρηση;

  2. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:10:11

    Σε ποιά μέτωπα;

  3. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 15:11:34

    οικονομια-παιδεια και διαφθορα.

  4. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:14:22

    με το καλό.... για το καλό ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

  5. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 15:14:46

    Δεν προκειται περι πασοκικης παραπληροφορησης!
    Οι προτασεις για συναινεση εγιναν σε ομιλια του ΓΑΠ στη βουλη!
    Μαλιστα ειχε καλεσει τον καταλληλοτερο για το θεμα της ζιμενς να καθαρισουν τα κομματα τους απο κοινου...
    Αλλα ο καταλληλοτερος βιαζοταν να παει Ραφημα για να δει dvd....

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2009 15:15:17

    θενκ γιου, τιραμόλα, μου τα είχαν πει, αλλά ξεχνάω.

    Ο επιχειρηματικός κόσμος ήθελε συναίνεση σε τέτοια δύσκολα, αλλά μπορείς να συνεννοηθείς? δεν μπορείς. Για αυτό θα φάμε αγγούρια.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2009 15:16:52

    Τώρα τι συναίνεση να επιτευχθεί? Η μόνη συναίνεση είναι για να μην καταρρεύση ασυγκράτητα η ΝΔ καιεν μέσω απολύσεων και χαμού, έχουμε και εκλογές.

  8. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:17:59

    Μην προτρέχετε...όσα ξέρουν οι νοικοκύριδες, δεν τα ξέρει ο κόσμος ούλος!

  9. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 15:18:06

    Αλλα ακομα και τοτε τα τσιρακια του ΔΟΛ και του μεγκα μας ειχαν πληροφορησει οτι ο καταλληλοτερος είχε κερδισει παλι τις εντυπωσεις....

  10. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:19:49

    Για τα σχολικά βιβλία κόπτεται ο ΔΟΛ...τη δουλείά του κάνει. Εσύ από εκεί πληροφορείσαι ακόμη;

  11. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 15:23:13

    Κυριως απο το διαδυκτιο και "Ε"
    μονο τα μαυρα μεσανυχτα βλεπω στο χαζοκουτι

  12. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:27:46

    @ τιραμολα

    συμφωνούμε σε όλα πλην Ε!

    θε χαιρετώ λοιπόν!

  13. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 23/01/2009 15:27:46

    Το ΠΑΣΟΚ και αυτό πρέπει να απασχολήσει- προβληματίσει αρκετά την κοινή γνώμη και τους ίδιους, βρίσκεται προσκολλημένο στο παρελθόν, μιλούν και σκέφτονται, ως φιλοσοφία σκέψης ( σύμφωνα και με το πλαίσιο όρων και προτάσεων) ακόμη με όρους 1998, ξεχνώντας ότι η ρίζα των σημερινών προβλημάτων βρίσκεται στις αποφάσεις που ελήφθησαν εκείνη την εποχή, βέβαια «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα»

  14. κακιστος avatar
    κακιστος 23/01/2009 15:30:27

    ο άρης μετά το τεράστιο έργο του στο Τουρισμού συνεχίζει την προσφορά στην ΕΛΛΆΔΑ ακάθεκτος στο Παιδείας.
    Δηλαδή είναι να στέλνουμε τα παιδιά μας στο Εξωτερικό απο το Λύκειο ..................
    Που πάμε αδέλφια ..........ο Βαλινάτος λείπει (έμπειρος ως παλιός σύμβουλος στο παιδείας επι Γιωργάκη Παπαντρέου).......ΓΙΑ..να κλέίσει η ομάδα που κερδίζει...........
    Α και πούσε άρη να το πάρεις το κορίτσι...........μη το πεδεύεις.........
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/01/2009 15:31:27

    Δεν υπάρχει όριο στην υποκρισία και την έλλειψη σοβαρότητας. Η κυβέρνηση είναι έτοιμη να καταργήσει τις πανελλήνιες, να μειώσει τη θητεία, μοιράζει λεφτά για εξοπλισμούς, στους αγρότες, επιδόματα θέρμανσης από εδώ δάνεια από εκεί κλπ. Ταυτόχρονα ο πρωθυπουργός κατηγορεί τον Γιωργάκη για λαϊκισμό! (φυσικά δεν έχει άδικο...). Όλοι είμεθα πεισμένοι ότι ο Καραμανλής ενδιαφέρεται φοβερά για την παιδεία και γι' αυτό ζητά διάλογο. Ήμαρτον.

  16. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 15:32:54

    Και το ΠΑΣΟΚ της περιοδου Σημιτη το κεφαλαιο υπερασπιστηκε!
    Το "διλλημα" γνωστο...
    Ή μπαινεις στην προστασια του ευρω ή εισαι ερμαιο των Σορων με την δραχμη...
    Διαλεγεις και παιρνεις....
    Και πηρες ισχυρο νομισμα και τους νταβατζηδες στην πλατη....
    Όπως η νεοφιλελευθερη ΕΕ αποφασιζει...

  17. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:35:29

    πεθτα

  18. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 15:43:16

    ΦΑΚΤΟΡ: Η συζήτηση στην Βουλή έγινε ενώ έξω από τη Βουλή μέλη της ΔΟΕ, της ΟΛΜΕ και της ΠΟΣΔΕΠ πραγματοποιούσαν συγκέντρωση
    -- Ηταν κάποτε ένα κίνημα... Ούτε 30 δεν ήταν έξω από τη βουλή . Χωρίς μεγάλες αναλύσεις ισχύει "το πολύ το κυρ ελεησον" κλπ

  19. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 15:50:06

    @archaeopteryx
    Το κράξιμο του ΠΑΣΟΚ άρχισε όταν ο Γιωργάκης (με όλες τις αδυναμίες που έχει και τον αποκαλούμε ..ακης) τους διεμήνυσε ορθά κοφτά ότι η βασιλεία της διαπλοκής τέλειωσε και από δω και στο εξής , όσον αφορά το ΠΑΣΟΚ.
    Και ότι είναι αποφασισμένος στις σχέσεις τους μαζί τους, να επιβάλει διακριτούς ρόλους και απαγκίστρωση του κόμματος από τις επιρροές τους να , θα επιβληθεί διαφάνεια και θα παίζουν όλοι με ανοιχτά χαρτιά.
    Αυτό καθόλου δεν τους άρεσε, εξ ου και ο έρωτας τους με τον Βενιζέλο κατά την διάρκεια της εσωκομματικής διαπάλης για την ανάδειξη αρχηγού στο ΠΑΣΟΚ

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 15:53:17

    αφού το είχα αναρτήσει είδα ότι είνα ασύντακτο, αλλά βγαζεις νόημα..

  21. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 15:57:17

    @20

    "ο έρωτας τους με τον Βενιζέλο.." προυπήρχε..

    όπως και με τους Ευθυμίου, Παπαδόπουλο, Ράπτη, ...

  22. ... avatar
    ... 23/01/2009 16:00:01

    Τα ίδια έλεγε κι ο Κωστάκης, αλλά είδαμε τα κατορθώματά του. Σειρά έχει ο επόμενος.

  23. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:05:55

    @23

    Ο Κωστάκης τα έλεγε γιατί ήταν στην απέξω, οι νταβατζήδες ήταν φίλιες δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ. Τι πιο φυσικό να συνέχιζε την «παράδοση». Και όμως την αποποιήθηκε και τους έκανε εχθρούς.
    Ο Κωστάκης μετά τα τσαμπουκαλίδικα (ώπα τις) του Μπαιρακτάρη τους προσέγγισε για να τον υποστηρίξουν με τα μέσα τους. Με το «Βημα» τα κατάφερε..
    Αυτά τα γράφω επειδή είναι διαφορετικής υφής η στάση Γιωργάκη -Κωστάκη

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:07:20

    παλι λαθος γμτ :Τι πιο φυσικό ο γιωργάκης να συνεχιζε την παραδοση, ήθελα να πω (συγνωμη)

  25. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 16:13:47

    "Κρούσμα μηνιγγίτιδας σε σχολείο..."

    ΑΡΗ

    ΟΤΑΝ ΝΟΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ,

    ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ!


    ΑΡΗ ΚΑΝΕ ΕΛΕΓΧΟ,

    ΠΟΙΟΙ ΔΗΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ...ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΣΕ ΒΙΛΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ!

    ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΔΕΞΙΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ...

    ...ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ..... !



    ΑΡΗ....ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ... ΨΑΞΕ!

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2009 16:25:22

    τρια πουλάκια,
    εγώ τον αποκαλώ ΓΑΠ, και θεωρώ ότι τα "προβλήματά" του είναι ότι δεν έχει προσκυνήσει.

  27. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 16:34:35

    ο γιώργος έχασε χρυση ευκαιρία να εξαφάνιζε βενιζέλους και λοιπά μασωνοτρωκτικά, και να επανεφερνε τα της συμμετοχικης δημοκρατιας. Θα ειχε σημερα 40%. Διακαιουται να του καταλογιζουν οτι ειναι κολωστρα

  28. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 16:40:49

    Δεν εχεις αδικο Χαραλαμπε...
    Υπαρχει ομως μια δυσκολια για την ευρεση λογων που να δικαιολογουν τις καρατομησεις...
    πχ. Τσουκατος...
    σε μια τετοια περιπτωση οχι πρωθυπουργος δεν θα γινοταν αλλα και το ΠΑΣΟΚ θα γινοταν τουλαχιστον 2 κομματια....

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:42:49

    archaeopteryx Says:
    εγώ τον αποκαλώ ΓΑΠ
    -Σεβαστόν. Ομως δεν είναι τυχαίο που από τα παιδιά των...5 ετών ως τους γέροντες των 95 τον αποκαλούν Γιωργάκη. Αφού ήθελε να γίνει αρχηγός θα έπρεπε να είχε καλλιεργήσει την εικόνα του. Βρισκόμαστε στην εποχή των πάσης ειδικών. Ολα καλλιεργούνται
    ΥΓ και βέβαια η εκμάθηση της ελληνικής…
    Είναι κρίμα να χάνει τις εντυπώσεις μπροστά σε ένα "κύμβαλο αλλαλάζον" όπως ο Κωστάκης..

  30. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 16:48:50

    δυστυχως όμως, μολις επανεξελέγη, το λάβαρο κατα νταβατδων, απεσυρθη...ενω ποτε δεν ειχα την οποιαδηποτε σχεση με κομματ, πηγα και εγινα φιλος μονο για να τον ψηφισω στις εσωκομμαιτκες για αυτον το λογο.
    Μετα απο λιγες εβδομαδες διαβασα οτι ειχε συνατηση με τον Λμαπρακη στο σπιτι του τελευταιου στο Κολωνακι. Σαν τον παππού του κι αυτος...Να εχει την ευκαιρια να συντριψει, και να πηγαινει να συνομιλει, να βρει συναινεση με τους νταβαδες, και μπουρδες


    ΔΥΣΤΥΧΩΣ! Πιο αριστερά τωρα...

  31. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:52:10

    Σε έναν λαό έντονα αστικοποιημένο, αυτά τα περί συμμετοχικής δημοκρατίας ακούγονται βερεσέ.
    Η συμμετοχική δημοκρατία έχει συνελεύσεις( εκτός ωραρίου εργασίας φυσικά -όχι όπως τα ..τρόλεϊ που κάνουν συνέλευση ώρες αιχμής 12-4 μμ)
    Η συμμετοχική δημοκρατία απαιτεί άλλη κουλτούρα, αλλά και άλλες συνθήκες κοινωνικής οργάνωσης. Ταιράζει –μάλλον ταίριαζε- σε τριτοκοσμικές χώρες που βγήκαν από αντιαποικιακούς αγώνες την δεκαετία του 60.
    Χοντροκομμένο παράδειγμα για το τι θέλω να πω: με τι όρεξη να τρέχει ο αγχωμένος ΙΧης Αθήνας και άλλων μεγαλουπόλεων σε λαϊκές συνελεύσεις? Γιαυτό ψηφίζει, για να του λύσουν οι επαγγελματίες τα προβλήματα
    @31. Που το διάβασες? και γιατί είσαι σίγουρος ότι αυτό που διάβασες είναι έτσι και δνε είναι προβοκάτσια

  32. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 16:55:39

    @32
    Είχε ανακοινωθεί επίσημα

  33. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 16:58:07

    οχι. λαθος σε πληροφορησαν ( ακομα κι ετσι να ηταν δεν λεει κάτι. δεν κάνει επανασταση να κοψει τα κεφαλια των εχθρω.) τεσπα. γεια

  34. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 16:58:38

    τρια πουλακια καθονταν

    στο ΠΑΡΟΝ. θα ψαξω το λινκ και θα το ριξω σε αυτο το ποστ.

    Διαφωνω καθετα για τη συμμετοχικη. Δώθηκε ποτέ ευκαιρία να συναποφασιστεί με τους πολιτικούς κάτι ουσιαστικό εκτός από ρουσφέτια; δηλ στη βενεζουέλα ο λαος είναι ανώτερος απο τον ελκηνικό. ΠΟΤΕ δεν ειχε η χωρα τοσους μορφωμενους πολιτες οσο σημερα. Και οι καιροί ευνοούν όσο τιποτε άλλο, μια ουσιαστική διάχυση της εξουσίας. Στη χειρότερη των περιπτώσεων, οι πολίτες θα έκαναν την ίδια δουλειά με τα γκρουπόυσκουλα που στελεχώνουν την εξουσία, δεν συμφωνείς;

  35. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 16:58:57

    ΄..το δεν διαψεύστηκε, σε καλύπτει.

  36. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 17:00:42

    το θεμα ειναι ομως οτι εκοψε ατ των νταβαδων μολις κερδισε, και πηγε και συνομιλησε. Θα επρεπε να ηταν απολυτα απεναντι. Τοτε και προφιλ θα εφτιαχνε, και θα εκανε κατι (εφοσον συνοδευοταν απο εργα)που εχει απολυτη αναγκη η χωρα

  37. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 17:01:08

    Φίλε Τιραμόλα
    Ηταν μια ευκαιρία να ξεκαθαρίσει το κόμμα από τα βαρίδια έστω και αν έχανε κόσμο. Με μερικούς τα κατάφερε (Παπαντωνίου Κουλούρη), τον Ακη τον έστειλε ο λαός. θα άρχιζε με νέες βάσεις, γιατί και τίμιος είναι και μοντέρνες και καλές ιδέες έχει όσο και να τον κατηγορούν. Ελληνικά μιλάει μια χαρά, είδαμε και τους ρήτορες. Και είναι χρόνια μποστά από άλλους. Αρκεί να του κάτσει και θά δούμε πράγματα που πολλοί ούτε φαντάζονται ούτε μπορούν να καταλάβουν με την εμπάθεια που τους χαρακτηρίζει.

  38. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 17:01:45

    @32
    Η λαικη συμμετοχη και ο κοινωνικος ελεγχος ειναι απαραιτητη διαδικασια οπως λειτουργει σημερα το συστημα προκειμενου να εχεις πιθανοτητα να σταματησεις τον οποιο νταβατζη...
    Αμα βασιστεις στους "επαγγελματιες" εκεινο που τελικα συμβαινει ειναι να χωνεις μονο μπινελικια απο το πληκτρολογιο....

  39. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 17:07:04

    Συνάντηση με Γιώργο

    ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ μας λοιπόν λένε ότι την περασμένη εβδομάδα υπήρξε συνάντηση του πρόεδρου του ΠΑΣΟΚ Γιώργου Παπανδρέου με τον Χρήστο Λαμπράκη, η οποία έγινε στο σπίτι του τελευταίου στο Κολωνάκι, στην οδό Αναγνωστοπούλου, και σ' αυτήν, όπως ήταν φυσικό, συζητήθηκαν οι πολιτικές εξελίξεις.

    ΕΙΝΑΙ προφανές ότι πρόκειται για μια συνάντηση με ιδιαίτερη πολιτική σημασία, γιατί είναι η πρώτη μετά την εκλογική αναμέτρηση της 16ης Σεπτεμβρίου και τις καταγγελίες του Γιώργου κατά των εξωθεσμικών κέντρων που προσπαθούσαν να καθοδηγήσουν τη διαδοχή στο ΠΑΣΟΚ.

    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ που έγιναν εκείνη την περίοδο και εστρέφοντο κυρίως κατά της εφημερίδας του Συγκροτήματος «Το Βήμα» και των στελεχών της, Σταύρου Ψυχάρη και Γιάννη Πρετεντέρη, είχαν δημιουργήσει μεγάλη ένταση με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, ειδικά με τα τελευταία σχόλια του Ψυχάρη, ότι δεν υπάρχει κυβέρνηση, αλλά ούτε και αντιπολίτευση.

    ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ πολιτικών παρατηρητών διίστανται ως προς το ποιος είχε την πρωτοβουλία της συνάντησης και ως προς το περιεχόμενο της συζήτησης των δύο ανδρών, αλλά συμπίπτουν στην εκτίμηση ότι έγινε κάτω από την πίεση της ταχύτατης φθοράς του πολιτικού συστήματος, της αυξανόμενης φθοράς του δικομματισμού, της φθοράς του Καραμανλή και της αδυναμίας του Γιώργου να επενδύσει πολιτικά...

    ΑΛΛΟΙ εκτιμούν ότι η συνάντηση έγινε με πρωτοβουλία του Γιώργου Παπανδρέου, μετά την απίστευτη κατρακύλα που διαπιστώθηκε στις τελευταίες δημοσκοπήσεις στα ποσοστά τόσο του ΠΑΣΟΚ όσο και του ίδιου και κάτω από το άγχος της εκλογής του Τσίπρα στην ηγεσία του ΣΥΝ, καθώς και της παρουσίας του Βενιζέλου, γι' αυτό άλλωστε και η στροφή του Γιώργου.

    ΑΛΛΟΙ πάλι ότι η συνάντηση Παπανδρέου - Λαμπράκη είναι συνέχεια της προσπάθειας που ξεκίνησε από την πλευρά του ΔΟΛ να αποκατασταθούν οι σχέσεις του Συγκροτήματος με το ΠΑΣΟΚ.

    Η προσπάθεια, όπως λένε, ξεκίνησε με τη συνάντηση που είχαν πριν από έναν περίπου μήνα Πάγκαλος και Ψυχάρης, στο εστιατόριο «17», παρότι ο πρώτος τότε είχε «σηκώσει παντιέρα κατά της διαπλοκής» και είχε καταγγείλει ονομαστικά τον εκδότη του «Βήματος» ως εξωθεσμικό κέντρο που προσπαθεί να ελέγξει τη διαδοχή στο Κίνημα... Θεωρούν δηλαδή ότι η συνάντηση Ψυχάρη - Πάγκαλου ήταν η αρχή για να φθάσουμε σήμερα στη συνάντηση Λαμπράκη - Γιώργου, προκειμένου να υπάρξει η απαραίτητη στήριξη του συγκροτήματος, στην προσπάθεια να ανακτήσει το ΠΑΣΟΚ το χαμένο έδαφος και εν όψει της επίθεσης που αναμένεται να δεχθεί για την υπόθεση της Ζήμενς... Τι τελικά συμφωνήθηκε δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε, όμως είναι βέβαιο ότι πολύ σύντομα θα το διαπιστώσουμε...

    10/02/2008 ΤΟ ΠΑΡΟΝ


    Να πω οτι εχω σταματησει να το διαβάζω. παρόλα αυτά θεωρω ατο δημοσιευμα αληθες

  40. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 17:12:48

    Ακουσε κανείς για το notebook που πρότεινε ο Γιώργος στην Βουλή? Ολοι παραδέχθηκαν πως είναι ενδιαφέρον και χρήσιμο. Είναι κάτι σαν pc τσέπης, με απεριόριστες δυνατότητες για τους μαθητές.

  41. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/01/2009 17:52:56

    Το ακούσαμε ariel, αλλά οι χώρες χρειάζονται πρωθυπουργούς όχι IT managers ...

  42. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 18:09:01

    42@
    Χρειαζόμαστε και πρωθυπουργούς με ιδέες καινούργιες και μοντέρνα συστήματα και όχι παλαιολιθικούς και σκουριασμένους. Δεν είναι μάνατζερ αυτός που προτείνει καινοτομίες, είναι λίγο πιο μπροστά από άλλους. Και ο Γιώργος είναι.

  43. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 19:06:10

    To notebook θα σώσει το εκπαιδευτικό σύστημα. Πυροτεχνήματα πρώτης κατηγορίας. Εδώ τα παιδιά δεν μπορούν να γράψουν με το χέρι, μια υπογραφή να βάλουν δεν ξέρουν, το notebook τους μάρανε. Σε αυτή τη χώρα ότι νά'ναι ακούγεται φτάνει να είναι πιασάρικο.
    GAP είσαι ασύγκριτος. Το notebook είναι η σωτηρία του εκπαιδευτικού συστήματος. Όλε!

  44. ataktos avatar
    ataktos 23/01/2009 19:07:05

    Αφού επί δικής του πρωθυπουργίας η δικαιοσύνη ουσιαστικά καταργεί το σχετικό άρθρο του συντάγματος του ΚΚ Α για την δημόσια παιδία ,αντί να παραιτηθεί από τη ξεφτίλα και ντροπή ,μετά τον θάνατο του Αλέξη και το κάψιμο της Αθήνας «πρωτεΐνη» διάλογο . Ουσιαστικά κατάργησε τον πρέσβειρα του . Χα χα χα

  45. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 19:39:24

    44@
    Με το notebook δεν θα χρειάζεται να γράφουν, θα πατάνε κουμπιά. Χα χα χα χα. Το ποιός φταίει που δεν μπορούν να γράψουν, άστο καλύτερα, μην το συζητάς. Οσο για το GAP, είναι ασύγκριτος σε σχέση με άλλον, μπράβο σου που το αναγνωρίζεις. (Μην νομίζεις πως δεν κατάλαβα την ειρωνία έτσι)? Ολε και από εμένα.

  46. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 19:45:51

    Τι προβλημα εχεις με τα notebook στα σχολεια Ορεστιε?
    Με το πετσι σου τα εχεις παλι ή εισαι υπερ της μεθοδου των τριχιλιαρων?
    Γιατι ειναι σιγουρο οτι αυτα ειναι πιο πιασαρικα...

  47. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 19:45:57

    ΜΠΡΑΒΟ, ariel!

    Έγραψα ένα κείμενο σχετικό, αλλά δεν το πήρε. Ελπίζω να το αποθήκευσε. Ξεχνάω συνέχεια να τα κάνω πέιστ και "παθαίνω" όταν τα χάνω.

  48. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 19:50:41

    Τιραμόλα, γιατί αναρωτιέσαι με ποιόν τα βάζει ο Ορέστιος? Με το Γιώργο κατά την συνήθειά του. Νομίζει έτσι πως τον μειώνει? Κούνια που τον κούναγε.

  49. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 19:51:05

    Καιρός να περάσει σε άυλη μορφή το εκπαιδευτικό σύστημα. Πρόταση που σπάει κόκκαλα είναι η κατάργηση των σχολείων. Τα παιδιά θα συνδέονται από το σπίτι τους πια. Με webcams θα κάνουν netmeeting και το μάθημα θα γίνεται virtual. Έτσι θα εξοικονομηθούν τα έξοδα από την συντήρηση και λειτουργία των σχολείων, οι γονείς θα είναι ήσυχοι καθώς τα βλαστάρια τους θα είναι στο ασφαλές περιβάλλον του σπιτιού, τα κτίρια των σχολείων θα αποκτήσουν άλλη χρήση, και όλοι θα είναι χαρούμενοι.

  50. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 19:51:46

    @συμφωνώ με την ariel, τώρα τελευταία ο ΓΑΠ μας εκπλήσσει με ουσιαστικές παρεμβάσεις.

  51. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/01/2009 19:52:59

    @43
    Γνωρίζεις τι είναι IT manager ;

    Κατά τα λοιπά "η (τυφλή) πίστις σώζοι".

  52. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 19:53:17

    @ ariel
    Έχω πει πως το GAP το συμπαθώ. Τις πατάτες που του βάζουν να πει σχολιάζω.

  53. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 19:53:23

    Νήπιε καλώς μας ήλθες πάλι

  54. ataktos avatar
    ataktos 23/01/2009 19:53:50

    KaryID-xm

  55. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 19:56:19

    Ναι Προφήτη αν απευθύνεσαι σε μένα, κάτι γνωρίζω και εγώ και δεν είμαι του πίστευε και μη ερεύνα.

  56. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:01:08

    @ ariel
    Η σωστή ερμηνεία του "πίστευε και μη ερεύνα" είναι είτε πιστεύεις είτε όχι να ερευνάς. Κατά τα άλλα στα λόγια του προφήτη έρχεσαι.

  57. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 20:06:01

    @ataktos: μη βιάζεσαι, μας εκπλήσσει είπα, τίποτε άλλο.

  58. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:13:31

    @ tiramola
    Πες μας πόσο καλός και έξυπνος είναι ο GAP φίλε συναγωνιστή.

  59. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 20:18:59

    Ορέστιε
    εσύ κάνεις λάθος. Σημαίνει ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΕΥΝΑΣ όχι να ερευνάς. Μάλλον δεν πρόσεξες το ΜΗ.

  60. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:30:37

    Καλά ariel. Ό, τι πεις. Δεν μου κάνει εντύπωση που υποστηρίζεις το GAP.

  61. ariel avatar
    ariel 23/01/2009 20:37:44

    Ορέστιε, αρκετά τσακωθήκαμε, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε, γιατί το να προσβάλλει ο ένας τον άλλο δεν είναι όμορφο και δείχνει έλλειψη επιχειρημάτων. Καλό σου βράδυ.

  62. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:40:11

    ariel, αυτό δεν είναι τσακωμός. Εγώ δεν το βλέπω έτσι τουλάχιστον. Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι άλλωστε.

  63. factorx avatar
    factorx 23/01/2009 20:54:21

    Ηλεκτρονικά βιβλία ικανά να αποθηκεύουν ολόκληρες βιβλιοθήκες και να συνδέονται στο Διαδίκτυo θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν τα σχολικά και φοιτητικά βιβλία, και μάλιστα με μειωμένο κόστος, είπε ο Γιώργος Παπανδρέου στη Βουλή κρατώντας ανά χείρας μια συσκευή ανάγνωσης.

    «Πόσο νομίζετε ότι κοστίζουν όλα τα βιβλία που διανέμουμε δωρεάν σε μαθητές και φοιτητές; Τι θα λέγατε, αν μπορούσαμε να χωρέσουμε όλα αυτά τα βιβλία σε ένα, που να χωράει μάλιστα στην τσέπη του μαθητή, και χίλια ακόμα;» δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ κατά τη συζήτηση για την Παιδεία.

    «Αυτό το βιβλίο το κρατώ στο χέρι μου. Είναι βιβλίο ηλεκτρονικό» είπε δείχνοντας τη φορητή συσκευή «ηλεκτρονικής μελάνης». «Σε ένα σχολείο, ο μαθητής δεν θα έχει μόνο τα βιβλία του. Μέσα από το Διαδίκτυο θα έχει πρόσβαση σε έναν πλούτο γνώσεων σε παγκόσμιο επίπεδο. Θα είναι η δική του παγκόσμια βιβλιοθήκη. Εάν διαβάζει για γενικές εξετάσεις, θα μπορεί να βρει τον καλύτερο φροντιστή καθηγητή ή και συμμαθητή να τον βοηθήσει online. Θα έχει τις ασκήσεις του, θα μπορεί να τον αξιολογεί ο καθηγητής, μέσα από μια κεντρική αρχή αξιολόγησης ή τοπικά» πρότεινε.

  64. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 21:06:56

    @Orestios: για πες μας, φίλε, φλεγματικέ, την ειδοποιό διαφορά "έξυπνου" και "πονηρού", που συνεχώς κάνεις τον έξυπνο (;) ή τον πονηρό (;).

  65. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/01/2009 21:07:10

    Ρε ακόμα να καταλάβετε πως είτε είναι 5κομματική είτε 128κομματική θα είναι 100% λαμόγια ΑΑΑ και με βούλα επίσημη .

    Εδώ παλεύουμε να βρούμε καθαρό κόμμα εκτός βουλής θα γίνουν καθαρές οι εξουσίες ?

  66. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 21:11:26

    Μια χαρά στα λόγια. Στα έργα όμως?
    Τα πανεπιστήμια έχουν με δυσκολία πρόσβαση στο δίκτυο βιβλιοθηκών. Τα περισσότερα pc βρίσκονται στα γραφεία των καθηγητών. Εάν θέλει κάποιος άρθρο από περιοδικό μάλλον θα πρέπει να είναι τυχερός. Αφού περάσει όλα τα προηγούμενα εμπόδια, να καταφέρει να υπάρχει έστω πληρωμένη η συνδρομή.

  67. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 21:15:08

    @ #65
    Διάλεξε και πάρε ότι σου αρέσει.

  68. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 21:17:20

    e- ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ: Η e- ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ...

    e- ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΕΝΩΘΕΙΤΕ!

    «Πιστεύω στην Δημοκρατία. Το ηλεκτρονικό κάτι ή ψηφιακό κάτι είναι απλώς για να μας κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Η δημοκρατία είναι παράδειγμα κατανεμημένου συστήματος και όλες οι ατέλειές της αυτήν την στιγμή έχουν να κάνουν με πρακτικούς λόγους έλλειψης επικοινωνίας: έχουμε δημιουργήσει ιεραρχικές δομές και τα κέντρα αποφάσεων έχουν απομακρυνθεί από την βάση. Με αποτέλεσμα η βάση να σταματήσει να ενδιαφέρεται»

    -Αρα, με μέσα όπως η ηλεκτρονική ψηφοφορία ή τα φόρουμ…

    «Την ηλεκτρονική ψηφοφορία, χωρίς να θέλω να την υποβιβάσω, τη θεωρώ το λιγότερο. Τα φόρουμ και τα μπλογκ (: ομάδες συ[ν]ζήτησης) είναι το μεγάλο όφελος. Η βασική επίδραση που μπορεί να έχει το διαδίκτυο σήμερα είναι η ενημέρωση».

    - Υπάρχει διέξοδος;

    «Χρειάζεται μια τολμηρή πολιτική ηγεσία που να μπορεί να κοιτάξει τον κόσμο στα μάτια και να πει «ξέρετε, χάσατε! Αλλά έχετε ακόμα τη δυνατότητα να βοηθήσετε τα παιδιά σας». Επειδή οι Έλληνες σ κ ί ζ ο ν τ α ι για τα παιδιά τους, πρέπει να τους πεις ότι προτεραιότητά μας είναι η Παιδεία, η έρευνα και οι νέες τεχνολογίες».

    Ο χανιώτης Μιχάλης Μπλέτσας, είναι διευθυντής Πληροφορικής του Media Lab στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (MIT), από το 1996 και σε ηλικία 28 ετών! Μαζί με τον Νικόλα Νεγρεπόντε σχεδίασαν και κατασκευάζουν τον γνωστό φορητό υπολογιστή "100 δολαρίων", που μέσω του ΟΗΕ θα διανεμηθεί δωρεάν στους μαθητές όλου του κόσμου κι ιδίως του Τρίτου! «Τα δυο τρίτα των χωρών του κόσμου έχουν έρθει σε επαφή μαζί μας. Δεν υπάρχει θέμα ζήτησης, υπάρχει θέμα παραγωγής. Θα φτιάχνουμε δεκάδες εκατομμυρίων λάπτοπ το χρόνο», (συνέντευξη του Μιχάλη Μπλέτσα (MIT), στον Γιάννη Μπογιόπουλο, «Ε»- «Κυρακάτικη Ελευθεροτυπία», 10-1-06).

    Έτσι, σε λίγο καιρό, έμπρακτα κι όχι θεωρητικο-φανταστικά, η e- εκκλησία των e- πολιτών τού e- Δήμου τού πλανήτη Γη, θα είναι πραγματοποιήσημη κι άρα: η Παγκόσμια e- ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ είναι εφικτή! AN, όμως, πρώτα, για τριάντα χρόνια (= μια γενιά), εκ- παιδεύσουμε τις «επενδύσεις μας στην Αιωνιότητα» να γίνουν «έτυμοι πολίτες/οπλίτες των εθνών» κι όχι “έτοιμοι micro-…πωλητές” polyεθνικών”!..

  69. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 21:24:42

    @Orestios: άσε, ρε, εξυπνάκια! ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  70. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 21:28:11

    Καλύτερο από γεροξεκούτης.

  71. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 22:25:35

    Άσε, ρε, εξυπνάκια! ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  72. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 23:13:45

    Τα χαπάκια για την μνήμη γεροντάκο τα ξέχασες πάλι? Επαναλαμβάνεσαι όπως οι ανοϊκοί.

  73. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 23:50:06

    Ρε, εξυπνάκια! ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  74. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 00:02:29

    Γεροντάκο, τι μέρα έχουμε σήμερα?

  75. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/01/2009 00:15:02

    Εξυπνάκια! ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  76. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 00:15:51

    Γεροντάκο, που βρίσκεσαι?

  77. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/01/2009 00:39:02

    ΞΕΡΕΙΣ ή ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  78. Aurora avatar
    Aurora 24/01/2009 09:38:03

    Ependush prota sthn paideia
    na parei bros to mualo na skeftetai
    h skepsh na entopisei to problhma
    gia na anazhththei lush
    meta th lush na rthoun ta oneira
    ta oneira ths pragmatikhs fantasias
    h pragmatosh diakrish
    kai h diakrish evdaimonia
    ikanopoihsh, efhsuxasmo

  79. ... avatar
    ... 24/01/2009 12:47:30

    Έχουν καεί φλάντζες εδώ μέσα. Το χειρότερο είναι ότι βλέπουμε σα λύση τον ΓΑΠ. Τόσο χαμηλά μας έφτασε ο Καραμανλής.

  80. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 13:08:31

    Γεροντάκο, ο προσανατολισμός σου έχει βλαφθει σοβαρά. Γρήγορα στο γιατρό

  81. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/01/2009 15:16:51

    ΕΙΣΑΙ, απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ;;;

  82. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 17:30:36

    Γεροντάκο η μαλάκυνση είναι κάτι σοβαρό. Γρήγορα στο γιατρό. Μπας και σώσεις τίποτα

  83. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/01/2009 19:01:43

    Απλώς, ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ.

  84. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2009 00:14:15

    Γεια σου Γεροντάκο, μάστορα!

  85. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/01/2009 00:22:20

    ΞΙΝΟΣ ΑΝΟΗΤΟΣ.

  86. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2009 00:36:33

    Γεροντάκο. όπως λέει κι ένας συνομίληκός σου, που προσέχει τον εαυτό του και κόβει το μυαλό του: Είσαι θεά!

  87. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/01/2009 00:38:15

    ΑΝΟΗΤΟΣ.

  88. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2009 00:47:41

    Αυτα! Τι άλλα γεροντάκο?

  89. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/01/2009 00:57:45

    @Orestios: για πες μας, φίλε, φλεγματικέ, την ειδοποιό διαφορά “έξυπνου” και “πονηρού”, που συνεχώς κάνεις τον έξυπνο (;) ή τον πονηρό (;).

  90. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2009 01:06:15

    Πω πω, κόλλημα που έχεις φάει!!!!

  91. Factorx avatar
    Factorx 25/01/2009 01:12:31

    Δεν επιδεικνύετε λιγη αυτοσυγκράτηση για να μην κοβω και βαριέμαι;

  92. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/01/2009 02:33:35

    Πάντως υπάρχουν σοβαρότατες έρευνες πού αποδεικνύουν πώς τό ψάξιμο στό Διαδίκτυο δέν είναι ουσιώδες και αυτός πού αποπειράται να αποκτήσει γνωσεις μόνον μέσω τού Διαδικτύου,όσος πλούτος και να υπάρχει,αρκείται στίς περιλήψεις ή στίς επικεφαλίδες.
    Το καλό βιβλίο δέν αντικαθίσταται.
    Υπάρχει η Πολιτικη Βούληση γιά την διάλυση τής Παραπαιδείας??
    Της αποσυνδεσεως τών εισαγωγικών εξετάσεων απο τό Λύκειο??
    Της δημιουργίας Πολιτών στο Λύκειο και όχι Μετεφήβων-Ρομπότ?
    Τής ουσιαστικής ενισχύσεως της Δημόσιας Παιδείας??
    Αν ναί καλά είναι και τά ηλεκτρονικά μέσα ως βοηθήματα αλλά όχι ως πρωτογενής παράγων γνώσης..