#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2010 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάλεξη του Τούρκου υπουργού Εξωτερικών στο Ίδρυμα Κόκκαλη



"Πρέπει να υπάρξει μια νέα οικονομική τάξη βασισμένη στη δικαιοσύνη καθώς και μια νέα πολιτιστική τάξη η οποία θα είναι συγκεντρωτική, με την έννοια της ενσωμάτωσης όλων των πολιτισμών" δήλωσε ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών Αχμέτ Νταβούτογλου στην ομιλία του στο πανεπιστήμιο Χάρβαρντ, στη Βοστώνη των ΗΠΑ.

Η ομιλία του Τούρκου Υπουργού Εξωτερικών με θέμα "Οι φιλοσοφικές και στρατηγικές προκλήσεις στην Αναδυόμενη Παγκόσμια Τάξη: Επανεξετάζοντας τη Διατλαντική Εναλλακτική" διοργανώθηκε από το Πρόγραμμα Κόκκαλη για την Νοτιοανατολική του Harvard Kennedy School, παρουσία του Ιδρυτή του Σωκράτη Κόκκαλη.

Ο Τούρκος Υπουργός Εξωτερικών Ahmet Davutoglu στην πρώτη δημόσια ομιλία του μετά την γενική συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών, εξέφρασε την επιθυμία για μια νέα πολιτική τάξη βασισμένη στην ευρύτερη συμμετοχή πολλών χωρών στη διαμόρφωσή της και υπογράμμισε την προνοητική προσέγγιση εξωτερικής πολιτικής της Τουρκίας σε μια νέα αναδυόμενη παγκόσμια τάξη.

Στην ομιλία του ο κ. Νταβούτογλου υπογράμμισε τις αρχές της εξωτερικής πολιτικής της Τουρκίας βασιζόμενες στην αυτοπεποίθηση, επιτρέποντας έτσι στην Τουρκία να διαδραματίσει έναν πιο ενεργό ρόλο στην περιοχή. Οι έξι αρχές περιλαμβάνουν: την ισορροπία μεταξύ ασφάλειας και ελευθερίας, "Μηδενικά προβλήματα με τις γείτονες χώρες", προληπτική διπλωματία στις γειτονικές περιοχές της χώρας, συμβατές παγκόσμιες σχέσεις, ενεργό συμμετοχή σε όλα τα παγκόσμια και διεθνή θέματα, και ενεργό συμμετοχή σε διεθνείς οργανισμούς.

"Θέλουμε να έχουμε μία δυναμική παρουσία στις υπερατλαντικές συμμαχίες", δήλωσε ο κ. Νταβούτογλου και πρόσθεσε, "Θέλουμε να αποτελέσουμε πλεονέκτημα για την ΕΕ και το ΝΑΤΟ και όχι επιβάρυνση ... Αλλά πριν από οτιδήποτε, θέλουμε να είμαστε ένας θετικός παράγοντας για τη συνέχεια της ανθρωπότητας".

Ο υπουργός Εξωτερικών τόνισε επίσης ότι ο ρόλος της Τουρκίας στη Μέση Ανατολή είναι συμβατός και δεν είναι ανταγωνιστικός με τους αμερικανικούς στόχους στην περιοχή, διαβεβαιώνοντας ότι η συνεργασία με τις ΗΠΑ παραμένει ισχυρή.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο Πανεπιστήμιο Harvard o κ. Davutoglu έγινε δεκτός από τη Jackie O'Neill, Marshal του Πανεπιστημίου Harvard και από τον Πρύτανη David T. Ellwood του Harvard Kennedy School. Συναντήθηκε επίσης με Τούρκους φοιτητές και διακεκριμένα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, όπως με τον εμπειρογνώμονα των Διεθνών Σχέσεων Δρ Joseph S. Nye.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/10/2010 18:59:15

    a NEW turkish ORDER?
    χο! χο! χο!

  2. loretta avatar
    loretta 01/10/2010 19:00:10

    o νικολακης θα ειναι εκει???

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 01/10/2010 19:05:58

      Λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή?

  3. anonymous avatar
    anonymous 01/10/2010 19:10:40

    Όλα αυτά που λέει ο Νταβούτογλου σημαίνουν:
    1) Αποδοχή των θέσεων της Τουρκίας σε όλα τα θέματα
    2) Το προηγούμενο προκαλεί μηδενισμό των προβλημάτων
    3) Οι χώρες θα μετατραπούν σε υποτελείς της Τουρκίας κι έτσι θα έχουμε μιας άλλης μορφής ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ανεξάρτητες δηλ. στα χαρτιά αλλά στην πράξη δορυφόροι της Τουρκίας.

    • loretta avatar
      loretta @ anonymous 01/10/2010 19:55:52

      ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ
      Εγώ πάντως είμαι πολύ πιο κοντά στην προσέγγιση του Θουκυδίδη, «το μέγα το της θαλάσσης κράτος». Και αυτή την άποψη, την υποστηρίζουν και πάρα πολλοί θεωρητικοί. Θα σας έλεγα ο Μάχαν, ο πατέρας της γεωστρατηγικής, έχει την ίδια άποψη για «το μέγα το της θαλάσσης κράτος». Η άποψη Νταβούντογλου, με το στρατηγικό βάθος, δεν συμπλέει με τη δική μου θέση. ..»

      Για να μην ξεχνιομαστε

      • anonymous avatar
        anonymous @ loretta 01/10/2010 20:21:18

        Αυτό εξαρτάται από το αν έχουμε ή αν στο μέλλον θα έχουμε την ισχύ να ελέγχουμε το Αιγαίο.

        Πάντως αυτά που λέει ο Νταβούτογλου είναι οι επιδιώξεις της Τουρκίας. Δε σημαίνει ότι θα ευοδωθούν κιόλας.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 19:13:16

    Ο Νεοθωμανισμός και ο Νεοραγιαδισμός σε αγαστή συνεργασία. Η συμμαχία των συνετών!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 21:33:20

      http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/10/2010 19:15:47

    Heil Davutoglu!

    Λίγο Lebensraum, λίγος παντουρανισμός, λίγος πανισλαμισμός, και τ'αγόρι μου!

    Ωραία ιδεολογία!

  6. enianos avatar
    enianos 01/10/2010 19:20:31

    o Τύπος κατασκεύαζει απόρρητα οπλικά συστήματα για τον Ελληνκό Στρατό?

  7. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2010 19:32:28

    Η πλήρης Φιλανδοποίηση της Ελλάδας....Ο Γκρουέφσκι κ ο Μιλόσοσκι δεν ήταν εκεί να πούν ευχαριστώ για τις υποτροφίες;Ο Τσενάι έστω;

  8. kiki avatar
    kiki 01/10/2010 19:47:14

    Νομιζω οτι η ανθρωποτητα μπορει να ζησει και χωρις τους απογονους του Αττιλα,των μαμελουκων,και κυριως χωρις τον πονηρο ανατολιτη Νταβουτογλου.
    Οι δικοι μας τι κανουν,καλα ευχαριστω.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 01/10/2010 21:31:26

    Θεάρεστων Ίδρυμα βλέπω επί σοσιαλισμού ξαναπαίρνει τα πάνω του. Τι έγινε ο Θείος ενδιαφέρεται για καμιά οθωμανική λοταρία;

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/10/2010 21:57:11

    Εν τω μεταξύ, η Τουρκία αναρριχήθηκε στην όγδοη θέση στην παραγωγή ατσαλιού.

    • loretta avatar
      loretta @ ΠΗΛΕΑΣ 01/10/2010 21:58:24

      ...Πηλεα...

      ασχολεισαι με...χυτηρια??

    • αnonymous avatar
      αnonymous @ ΠΗΛΕΑΣ 02/10/2010 15:17:25

      Αστικοποιείται και χρειάζεται ατσάλι για τις οικοδομές. Είναι σε τεράστια ανάπτυξη και γι αυτό τα πάει καλά ο Ερντογάν.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 02/10/2010 08:14:08

    Oσες Ελληνίδες κι Ελληνες διατηρούμε έστω και πολλοστημόριο θετικής σκέψης, αγωνιούμε, γιά τ'αποτέλεσματα αυτού του εθνικού μαρασμού, αυτής της κατρακύλας που οι ένθεν κι εντεύθεν έσχατοι προδότες της Ελλάδας, ποικιλόμορφα απεργάζονται.

  12. ΨΧ avatar
    ΨΧ 03/10/2010 03:20:33

    Είναι απορίας άξιο πως στο βιογραφικό του Πέτρου Κόκκαλη, έτσι όπως αυτό δημοσιεύεται στον ιστοχώρο του Ιδρύματος Κόκκαλη, δεν γίνεται καμιά μα καμία αναφορά στο ότι ο ΠΚ υπήρξε εξέχον μέλος του ΚΚΕ και υπουργός στην Προσωρινή Δημοκρατική Κυβέρνηση και ότι για τον λόγο αυτό κατόπιν κατέφυγε στο λεγόμενο Παραπέτασμα.

    Γιατί άραγε αυτή η αποσιώπηση;

    Και για του λόγου το αληθές, ρίξτε μια ματιά εδώ:

    h**p://www.kokkalisfoundation.gr/page.ashx?pid=18&aid=26&qcid=9&mid=18