25/09/2008 01:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάγγελμα Μπους για την οικονομική κρίση

Διάγγελμα προς τον αμερικανικό λαό θα απευθύνει στις 4 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδος ο Αμερικανός πρόεδρος Τζωρτζ Μπους. Ο Αμερικανός πρόεδρος βρίσκεται σε δύσκολη θέση εξαιτίας της της αντίστασης του Κογκρέσου στην υιοθέτηση του οικονομικού σχεδίου «διάσωσης» της αμερικανικής οικονομίας, ύψους 700 δισεκατομμυρίων δολαρίων. Με το διάγγελμα θα επιχειρήσει να πείσει τους Αμερικανούς πολίτες πως το σχέδιο αυτό είναι αναγκαίο για την σταθεροποίηση της αμερικανικής οικονομίας.

Στο μεταξύ, την αναστολή της προεκλογικής εκστρατείας του, για να επικεντρωθεί στο ζήτημα της οικονομίας ανακοίνωσε ο Ρεπουμπλικάνος υποψήφιος για την προεδρία Τζον ΜακΚέιν. Ζήτησε επίσης από τον  Μπάρακ Ομπάμα να αναβληθεί και το προγραμματισμένο για την Παρασκευή ντιμπέιτ τους.

Η πώληση του ευρωπαϊκού βραχίονα της Lehman Brothers καθώς και του αντίστοιχου της Μέσης Ανατολής στην μεγαλύτερη επενδυτική εταιρία της Ιαπωνίας, Nomura, είναι το τελευταίο κεφάλαιο που προστίθεται στην μεταμόρφωση της Wall Street.

Οι ιαπωνικές εταιρίες είναι από τις πρώτες που σπεύδουν να αποκτήσουν τον έλεγχο των αμερικανικών επενδυτικών τραπεζών που χρεοκόπησαν. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι η μεγαλύτερη ιαπωνική τράπεζα, Mitsubishi, ανακοίνωσε χθες ότι θα αγοράσει ποσοστό που φτάνει μέχρι και το 20% της Morgan Stanley αντί 8,5 δισεκατομμυρίων δολαρίων.

Όμως, παρά την πρόοδο που επιτυγχάνεται σε αυτές τις συμφωνίες, οι αγορές παραμένουν νευρικές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ahab avatar
    ahab 25/09/2008 08:57:37

    Η ομιλία του κάτι σαν το "Δυστυχώς επτωχεύσαμεν" βοηθάτε όλοι στη χασούρα.
    Στα κέρδη μόνοι τους, στη χασούρα όλοι μαζύ.

    Αναμενόμενο με τα συνεχώς διογκούμενα εδώ και πολλά χρόνια ελλείμματα που καλύπτοντο απο τις εκδόσεις κρατικών ομολόγων με αγοραστές κυρίως ξένους επενδυτές.
    Για σκεφτείτε να αρχίσει η ρευστοποίησή τους.

    Ούτως ή άλλως ότι μέτρα και να πάρουν η πορεία των αγορών δέν αλλάζει γιατί πλέον χάθηκε η εμπιστοσύνη στις χρηματικοπιστωτικές συνδιαλλαγές.
    Δέν υπάρχει εμπιστοσύνη ούτε απο τους καταθέτες, ούτε απο τους επενδυτές, ούτε και μεταξύ των τραπεζών.

  2. Nick avatar
    Nick 25/09/2008 10:22:33

    Ahab, η ρευστοποίηση είναι η μόνη λύση.

  3. ahab avatar
    ahab 25/09/2008 10:47:56

    @Nick Το ξέρω φίλε μου - καιρό τώρα έκλεισα τις θέσεις μου μέσα-έξω αμοιβαία κλπ.

    Οι Ιάπωνες απο τους μεγαλύτερους χρηματοδότες/αγοραστές αμερικάνικων ομολόγων τρέχουν μπας και σώσουν τίποτα.
    Τους βλέπω να ειναι οι επόμενοι.

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/09/2008 11:02:41

    Εκεί έτσι η αλλιώς όπως δείχνουν τα πράγματα είναι σοβαρά, όμως λειτουργούν οι θεσμοί ,σήμερα διάβασα για ελέγχους του ΦΒΙ σε 20 τράπεζες .Σε εμάς εδώ δεν μας κουνά από το λήθαργο τίποτα .Είδατε κανέναν «μαφιόζο» Δον Κορλεονε σε κανάλι να ενημερώσει τέλος πάντων την κοινοί γνώμη ,αυτά είναι της κυβέρνησης (κανάλια ) είδατε όμως κανένα «ανεξάρτητο» .Μετά αναρωτιόμαστε γιατί ο κοσμάκης δεν αντιδρά ,οργανώνεται κλπ . Τσιμέντο να γίνει σου λένε,και άλλο!!!

  5. Keep Talking avatar
    Keep Talking 25/09/2008 12:13:23

    Τι να σκεπτονται αραγε η κυβερνηση και η Τραπεζα της Ελλαδος και το Υπουργειο Οικονομιων και οποιος αλλος θελει για τους επενδυτες της Citi Bank των οποιων το φεσι αγγιζει τα 100 εκατ. Ευρω;
    Η Τραπεζα τους "καθησυχαζει" οτι θα τους κρατα ... ενημερους για τις εξελιξεις!
    Εχασαν και τα κεφαλαια τους οι ανθρωποι απο τα "εγγυημενα προιοντα" που τους πουλησε η Σιτι Μπανκ που τωρα θα μετονομαστει σε Τραπεζα Πάπια!

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 25/09/2008 12:14:12

    Ξεχασα... εγγυημενα προιοντα της Lehman Brothers !

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/09/2008 12:41:03

    Keep Talking-θυμάσαι πέρσι λίγες μέρες πριν των εκλογών (υπάρχει και εδώ στα αρχεία σχετικό δημοσίευμα) κάποιες αμερικανικές τράπεζες πόνταραν σε κυβέρνηση Κ.Κ αυτό βεβαία δεν έγινε δίχως αζημίωτο .Η Βάσο μας τότε τσίριζε «έξαλλη» σήμερα μουκου . Να δούμε πότε θα μας έρθει ο λογαριασμός .

  8. Swell avatar
    Swell 25/09/2008 13:08:22

    Μην αμελήσετε και χάσετε την ομιλία. Θα χάσετε. Kαι μια πρόγευση εδώ:

    www.swell-swell.blogspot.com/2008/06/once-jerk-always-jerk.html

  9. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 25/09/2008 14:16:57

    Έχει προκύψει μέγα θέμα με την Lehman Europe και τους Ευρωπαίους πολίτες που έχασαν λεφτά από τέτοια προιόντα .

    Μια μέρα πριν ανακοινωθεί η πτώχευση έγινε έμβασμα από την Lehman Europe (κερδοφόρα εταιρία) προς την Lehman U.S ύψους 8 δις δολαρίων τα οποία βέβαια εξαφανίστηκαν .

    Τίθεται το ερώτημα κατά πόσο αυτή η μεταφορά είναι νόμιμη και αν οι Ευρωπαίοι πολίτες έχουν δικαίωμα να προσφύγουν σε κάποιο όργανο για να δικαιωθούν .

    Μέσα στους ευρωπαίους πολίτες εννοείται πως συμπεριλαμβάνονται και οι ελληνικές τράπεζες .

  10. Αγης avatar
    Αγης 25/09/2008 15:36:51

    Good news!!!!

    Η Αμερικη δυαλυεται.

    Great news!!!!!

    Μαζι και o βοθρος του βρωμoισραηλ!!!

    Τους πηρε ο Διαλος. Στα τσακιδια!!!!!

  11. miaouth avatar
    miaouth 25/09/2008 19:08:01

    Φοβάμαι ότι βλέπουμε το τυρί, όχι όμως τη φάκα.
    Η χρηματοπιστωτική κρίση έχει γενεσιουργό μηχανισμό και υλική βάση: Την bear market της αγοράς ακινήτων, της μεγαλύτερης φούσκας όλων των φουσκών που έχει υπάρξει από κτίσεως κόσμου.
    Η κατοικία είναι και αυτή οικονομικό αγαθό, δεν είναι μόνον τούβλα και ξύλα. Όταν γίνει υπερεπένδυση σε μιά αγορά (και φυσικά ... rally), κάποτε θα ακολουθήσει, γρήγορα αργά, το ...ξύλο της αρκούδας. Υπομονή να έχει κανείς μόνον.
    Ποιοί φούσκωσαν τη φούσκα; Οι τράπεζες φυσικά και οι επενδυτές - ακρίδες. Χρησιμοποιώντας σαν κρέας για τα "κανόνια" τους, τους ανθρώπους που ήθελαν ν' αποκτήσουν σπίτι.
    Αυτό δεν το καταλαβαίνουν όσοι βλέπουν την οικονομία με μονεταριστικό τρόπο, δηλαδή μόνον την κυκλοφορία του χρήματος. Αλλά το χρήμα είναι αέρας, "το εφήμερον" αυτοπροσώπως. Όπως έρχεται, φεύγει.
    Η κρίση στις ΗΠΑ θα τελειώσει όταν τα ακίνητα θα πιάσουν πάτο. Ο πάτος είναι το κόστος κατασκευής, με κέρδος μηδέν ή και λίγο μείον. Έχει ακόμα δρόμο.
    Στην Ελλάδα αυτή η φούσκα ακόμα δεν έχει χασει καθόλου αέρα. Είναι όμως εντελώς απίθανο να μείνει τόσο φουσκωμένη για πάντα.
    Το ότι το παίζουμε τόσο φανατικά "αντιαμερικανοί" (παρά το φανατικά αμερικάνικο lifestyle μας), ούτε μας βοηθά να βλέπουμε μπροστά μας, ούτε και θα μας σώσει από τη δική μας φούσκα.
    Δύσκολη δουλειά γαι τον Μπαράκ Ομπάμα πάντως. Θα πρέπει μετά να βγάλει το κάρο από το γκρεμό, όπου το έριξαν οι άλλοι.

  12. Nick avatar
    Nick 25/09/2008 19:37:08

    Ο miaouth είπε:

    "Η κρίση στις ΗΠΑ θα τελειώσει όταν τα ακίνητα θα πιάσουν πάτο. Ο πάτος είναι το κόστος κατασκευής, με κέρδος μηδέν ή και λίγο μείον. Έχει ακόμα δρόμο."

    Σωστός!! Και το σύστημα θα σταθεροποιηθεί ΜΟΝΟ όταν οι τιμές φτάσουν σε επίπεδα ικανά για να μπούν νέοι αγοραστές στην αγορά. Και με προϋπόθεση ότι θα καταβάλουν ένα 20%-30% προκαταβολή.

  13. miaouth avatar
    miaouth 25/09/2008 19:38:06

    Συνεχίζω το (13):
    Ίσως, το ίδιο δύσκολη δουλειά θα έχει και ο Παπανδρέου. Ό,τι γνώμες γι αυτόν ή προτιμήσεις κι άν έχει ο καθένας μας. Και ανεξαρτήτως του τί θα ψηφίσει ο τάδε ή ο δείνα.
    Με η χωρίς τη βοήθεια του ΣΥΡΙΖΑ, ποιός ξέρει;
    Ζόρικα πράγματα αλλά και πεδίον δόξης λαμπρόν για όσους ζευτούν το δικό μας χαντακωμένο κάρρο. Κάποιοι πρέπει να το κάνουν, άλλωστε το "στρίβειν" δεν δείχνει γενναιότητα.
    Υπομονή, γερό στομάχι, ψυχραιμία, όχι σκέψη με στερεότυπα. Ίδωμεν.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/09/2008 23:28:10

    Ρέ τον Μπούς.
    Βγήκε και κρατιστής.
    Και κόκκαλο όλοι οι ΄νεοφιλελεύθεροι΄πού μάς είχαν πρήξει τόσα χρόνια γιά την ΄ισορροπία΄τής αγοράς...
    Πούσαι ρε Ανδριανόπουλε πού σέ είχε ο Γιωργάκης στο Επικρατείας να καταγγείλεις τον Μπούς γιά κρατισμό??
    Πέφτουν οι μάσκες σιγά-σιγά και όλοι οι απολογητές τού πιό επιθετικού και ακραίου καπιταλισμού κρύβονται στά λαγούμια τους..