09/12/2008 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάγγελμα Καραμανλή

Η κατάσταση συνεχίζει να παραμένει ανεξέλεγκτη, με το επίκεντρο των ταραχών να έχει μεταφερθεί από Πολυτεχνείο μέχρι ΑΣΟΕΕ.

Στις 8μμ αναμένεται διάγγελμα Καραμανλή

Το ΠΑΣΟΚ έχει καλέσει για τις 7μμ ειρηνικές συγκεντρώσεις σε όλες τις πόλεις. Ο κ. Παπανδρέου θα πάει στο Περιστέρι.

Χιλιάδες μαθητές έδωσαν το «παρών» στο Κοιμητήριο του Π. Φαλήρου, όπου τελέστηκε η νεκρώσιμη ακολουθία για τον 15χρονο Αλέξη Γρηγορόπουλο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:08:14

    Στοιχήματα για το αν παραιτείται μέχρι την Πέμπτη?

  2. patos avatar
    patos 09/12/2008 19:12:33

    δεν παραιτειται - τι παιζει για στοίχημα?

  3. YiannisM avatar
    YiannisM 09/12/2008 19:12:43

    Σιγά μην παραιτηθεί..

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:14:15

    πίτσα και παγωτό (εάν δεν έχουν καεί τα παγωτατζίδικα) και τα έσοδα υπέρ των blogs...

  5. maquis avatar
    maquis 09/12/2008 19:17:28

    Δεν θα παραιτηθει. Θα ζητήσει συναίνεση (δηλαδή στην ουσία συνυπευθνότητα) ων λοιπών κομμάτων, δε θα του τη δώσουν και θα επικαλεστεί την γενικευμένη "ανώμαλη" κατάσταση για κάποια έκτακτα μέτρα Facon Sarkozy.

  6. τιμωρός avatar
    τιμωρός 09/12/2008 19:19:38

    Το πάω εγώ. Οπως γυρίζει το χαρτί, υπέρ του ΚΚ εργάζονται όλοι. Εχει τρία 7άρια και τώρα είνα σφαγμένος αλλά θα κάνει 4, στον κούκο μονό έτσι;
    Ηδη στην Πάτρα έχουμε πολίτες εναντίον κουκουλοφόρων.

  7. maquis avatar
    maquis 09/12/2008 19:20:17

    Αυτό είναι το σενάριο Νο56. Παρ' όλο που τα ειρωνεύτικα, έκανα ένα σενάριο ακόμα.

  8. fantomas avatar
    fantomas 09/12/2008 19:20:28

    fantomas Says:
    December 9th, 2008 at 7:13 pm
    archaeopteryx Says:
    December 9th, 2008 at 12:46 am
    fantoma,

    πες μου, τελειώνει αυτός ο παραλογισμός;
    είναι τρέλα που εκτονώνεται;
    είναι πολιτικό;
    ή μας έπιασε ανασφάλεια και αυτοκτονούμε;

    μην μου πεις «ξένος δάκτυλος» μόνο…

    KATAΡΧΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΕΡΟΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ.

    ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΟΓΟ…. Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ.
    ΕΝΑ ΚΑΚΟΣ ΓΕΝΟΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΕΝΟΙΩΘΕ ΕΝΑ ΒΟΥΒΟ ΄΄ΒΡΑΣΗΜΟ΄΄ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.
    ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΟ ΜΠΑΜ ΠΟΥ ΒΡΕΙΚΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΔΥΝΑΜΗ(ΕΛΕΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ)ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΑΜΕΣΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΙΚΕ ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΑ(ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΨΥΦΑΛΑΚΙΑ.

    ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΠΑΝΤΟΤΕ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΘΥΤΕΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΤΑ.
    ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΜΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ….. ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ …..Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ….ΚΤΛ….. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΜΑΣ!!!
    ΑΚΟΥΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ” ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ” ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΑ!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΟΤΙ ΠΤΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!

    ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΕΙΧΑΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΑ ΕΤΗ ΘΑ ΞΑΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!! ΑΠΛΟΣ ΤΟ ΘΥΜΗΖΩ ΔΙΟΤΙ ΧΟΥΝΤΑ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΠΥΣΤΩΝΩ ΜΕ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΟΤΙ…. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΩΝΤΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ….ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ… ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ!!

    ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΜΑΗ ΤΟΥ 68 ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ!!!
    ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΧΟΥΝΤΑ.
    ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ.

    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΥΚΑΤΟΥΡΕΣ ΜΙΑ ΝΟΣΗΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!!!

  9. Σαος avatar
    Σαος 09/12/2008 19:24:42

    Διάγγελμα - ξεδιάγγελμα, πτώση της Κυβέρνησης ή όχι, το ίδιο και το αυτό, αφού πάλι τους ίδιους και τους ίδιους θα ψηφίζει ο ελληνικός λαός. Οι γονείς του παιδιού όμως δεν νομίζω να φαντάζονταν ποτέ ότι θα βρίσκονταν ο νεκρός πια γιος τους στο επίκεντρο βρώμικων κομματικών αντιπαραθέσεων, όπως βέβαια δεν περίμεναν πως το παιδί τους θα έχανε την ζωή του από έναν ψυχοπαθή που έχει μπερδέψει τις σφαίρες με τις καραμέλες.

  10. 3@(παπάκια) avatar
    3@(παπάκια) 09/12/2008 19:24:58

    αληθεια ειναι αυτο με την πατρα;

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:30:45

    Να σας πω έγω ράδιο αρβύλα... το spread ελληνικών ομολόγων από γερμανικά ακούγεται ότι πήγε από 170 bp's σε 190 ή 200. Θα σταματήσουν οι ταραχές, θα έχουμε πάει από Α σε ΒΒΒ, ένα βήμα πρίν το ΒΒ+

    Ο Προβόπουλος το είπε, αλλά ποιος διαβάζει, δεν έχουμε καμμία δημοσιονομική ευελιξία φοβούμενοι ακριβό εξωτερικό δανεισμό... Να σας το ερμηνεύσω: κομμένες οι παροχές, και θα σας φορολογώ τα σωβρακα (κοινώς ξεβρακωθείτε)

    Τότε ας ξανασυζητήσουμε αν φταίνε οι δεξιοί ή οι αριστεροί ή αν κάνει ο ΚΚ ο β' για πρωθυπουργός (κάνει και παρακάνει γιατί αγφού τα έκανε σκατά 5 χρόνια ας φάει και 3 χρόνια ύφεσης και μιζέριας. Παρακαλώ την Ντόρα για ΥπΟΙΟ. Ντόρα μου μόνο εσύ μπορείς και όλο και κάποιο κακκαλάκι θα βρεθεί)

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:31:34

    χαίρομαι που είσαι καλά f.

  13. t avatar
    t 09/12/2008 19:35:42

    Κατά την Καλογεροπούλου του Alhaa οι κουκουλοφόροι μιλούν όλες τις γλώσσες του πλανήτη.
    Τι θελει να μας πει???

  14. t avatar
    t 09/12/2008 19:36:59

    Alpha

  15. nas avatar
    nas 09/12/2008 19:47:06

    κάπου διάβασα "πολίτες εναντίον κουκουλοφόρων"! με αυτή την ανύπαρκτη κυβέρνηση, με τον "παρατηρητή" πρωθυπουργό και τους υπουργούς να τρέμουν μην χάσουν τα κλεμένα, εκεί οδηγούμαστε: να γίνει η Ελλάδα ένα σύγχρονο Φαρ Ουέστ!
    Αλιβάνιστοι θα φύγουν...

  16. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 09/12/2008 19:48:10

    Το πλιάτσικο που κάνουν τώρα τα διάφορα κλεφτρόνια είναι τίποτε μπροστά στο ιδεολογικό πλιάτσικο που θα κάνουν σε λίγους μήνες οι πολιτικάντηδες για την εξέγερση που ζούμε. Εξέγερση, ναι, αυθόρμητη και επίκαιρη! Με παίρνουν τηλέφωνο ακόμη και άνθρωποι που ψήφισαν Καραμανλή για να κατέβουμε αύριο στις κινητοποιήσεις. Με σήκωσαν από τον καναπέ, οι άτιμοι...

  17. Spiros avatar
    Spiros 09/12/2008 19:49:25

    ΚΑΝΤΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ TIMING ΤΟΥ ΧΟΝΔΡΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΑΡΓΟΥΣΕ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ

  18. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 09/12/2008 19:51:49

    Επί τη ευκαιρία, τώρα πια το θεωρείτε απίθανο ο Καρβέλας και η Πάνια να είπαν την αλήθεια για τους «μπάτσους» και την ψευτομαγκιά τους εκ του ασφαλούς; Ή όποιος διαθέτει πλέον τζιπ μεγάλου κυβισμού δε δικαιούται διά να ομιλεί;

  19. μανώλης avatar
    μανώλης 09/12/2008 19:53:11

    Η κατάσταση όπως εξελίσσεται δέν παίρνει λογικές εξηγήσεις. Το "ενα απέραντο φρενοκομείο" του θείου
    είναι πιό επίκαιρο από ποτέ.
    Κάποιοι αποφάσισαν ότι πολύ αέρα πήρε η Ελλάδα και οι Ελληνες, ας τους δώσουμε μιά να πάνε καμιά δεκαετία πίσω.
    Κάποιοι άλλοι εζήλωσαν δόξαν ...Μπερλουσκόνι , και προσπαθούν να δυναμιτίσουν ότι μπορούν.
    Μερικοί ζητούν να παραιτηθεί ο ανεψιός, μπάς και μπορέσει ο υιός να πάρει επιτέλους την εξουσία, αλλά ...χλωμό το βλέπω.
    Και τώρα περιμένουμε νέο διάγγελμα του πρωθυπουργού.
    Για να πεί τί;
    Οτι απέτυχε η κυβέρνησή του;
    Οτι απέτυχε η αστυνομία του;
    Οτι αναλαμβάνει "την ευθύνη που του αναλογεί";
    Ε καί;
    Φαντάζεστε να είχε να αντιμετωπίσει
    "εξωτερική απειλή";...

    Τελικά:"Εμετρήθησαν, εζυγίσθησαν και εβγήκαν πολύύύύ πολύύύύ ελιπείς".


    (@15. Και πολύ αργήσανε να τα ρίξουν όλα σ΄αυτούς πού "...μιλούν όλες τις γλώσσες του πλανήτη".)

  20. amvro avatar
    amvro 09/12/2008 19:53:38

    ελεύθεροι οι πέντε συλληφθέντες από την κατάληψη της πρεσβείας του λονδίνου- δράσεις αύριο σε εδιμβούργο και γλασκώβη

    http://amvro.blogspot.com/2008/12/blog-post_09.html

    [ευχαριστώ για την φιλοξενεία- ο server tου imc έχει λαλήσει]

  21. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 09/12/2008 19:57:03

    Οφείλουμε να διαφυλάξουμε τις περιουσίες των πολιτών, για να τις πάρουν οι τράπεζες!

  22. t avatar
    t 09/12/2008 19:59:38

    Καταλάβατε τι είπε ο ΚΚ???

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/12/2008 20:01:11

    Η πιο τίμια αντίδραση όσων ψήφισαν αυτόν τον άχρηστο βλάκα, θα ήταν να πάνε να διαδηλώσουν οι ίδιοι έξω από το Μαξίμου να παραιτηθεί. Στην τελική, ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ, αφού τον ψήφισαν, και, ακριβώς γι' αυτό, το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εισακουσθούν. Εμείς οι άλλοι είμαστε, -τουλάχιστον εν δυνάμει-, προβοκάτορες.

    ***

    Ωραίο διάγγελμα! Δεν πάει στην Πάτρα, να δώσει ένα χεράκι στους κατοίκους που έχουν μείνει ανυπεράσπιστοι;



    ***

    Αστυνομία: "Ένας Ζητάς στο Π. Φάληρο πυροβόλησε μια φορά στον αέρα, επειδή ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΗΚΕ από κουκουλοφόρους".

    Κάτοικοι: "Πυροβόλησε περίπου δέκα φορές, έχουμε βρει κάλυκες και ο ..."εγκλωβισμός" ήταν ίδιος με του παιδιού στα Εξάρχεια".

  24. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 09/12/2008 20:01:45

    ο Ράθυμος Μπούλης ξαναρχισε τις πίπες...

    Άρχισε το "Καραμανλής ή Χάος"

    Χάος, Χάος!!

  25. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 09/12/2008 20:09:21

    οι αστυνομικοί έχουν τρίτο εικοσιτετράωρο στους δρόμους, άφαγοι, άυπνοι, και ένας ψάχνει δικαίωση για την Πάνια, άλλος σχολιάζει στην τηλεόραση που είναι με πόλο και ελβιέλλες, ενώ ξέρουμε πως έχουν επιστρατεύσει μέχρι και τα αμούστακα παιδάκια που μόλις βγήκαν από τις σχολές, ναι αυτά τα παιδάκια τα αριστούχα που δηλώνουν αστυνομίες γιατί οι γονείς δεν έχουν να τους κάνουν γιατρούς... ντροπή, ντροπή, ντροπή... πόση κατάντια μας περιμένει ακόμη στην ψυχή μας;.....

  26. t avatar
    t 09/12/2008 20:09:40

    Άσχετο.
    Ο κυβερνήτης του Illinois Rod Blagojevich συνελήφθη γιατί προσπάθησε να εμπορευτεί την κενή θέση του Barack Obama στο Illinois για ίδιον όφελος.
    Έγινε μετά από παρακολούθηση του τηλεφώνου του.

  27. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/12/2008 20:13:00

    Ο Σύριζα σας προσκαλεί σε νέα βραδιά πλιάτσικου, αυριο Τεταρτη στις 7 στο Σύνταγμα.

    Την εκδήλωση θα προλογίσουν ιστορικές αγωνιστικές μορφές του Κόμματος, σε απ’ ευθείας δορυφορική σύνδεση από την Εκάλη.

    Χορηγοί της εκδήλωσης:

    - ALFA TV (Σώστε τον Κοντομηνά από τις κακουργηματικές κατηγορίες)
    - Βερύκιος Tours (Επισκεφθείτε την χώρα του Αϊ Μαλάκα για τις γιορτές)
    - Σ.Γ.Σ.Ε.Μ.Τ. (Σύλλογος Γλαστρών Σε Εκπομπές Μάκη Τριανταφυλόπουλου)
    - LAKIS LAZOPOULOS Yaghting Experiences (Για αξέχαστες βόλτες με κότερα, τεκνά και Κόκα…. κόλες)
    - Σύλλογος Ατυχησάντων Καλαναρχών “Ο Άγιος Εργολάβος”
    - ΜΚΟ για τη Σωτηρία του Φυτού “Tsipras Tsipras”
    - ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΑΒΕΕ (Γενικόν Εμπόριον Νεκρών)
    - Μ. ΡΕΠΟΥΣΗ (Η Ιστορία τεμαχιζεται παρουσία του πελάτου)
    - Πανελλήνιος Σύλλογος Φρενοβλαβών “Ο Ανευλαβής”
    - Ταμείο Αλληλεγγύης “Προοδευτικών” Δημοσιογράφων “Ο Άη Γιώργης ο Σόρος”
    - ΚΟΚΟΚΟ FM (To πρώτο αθλητικό ραδιόφωνο της πόλης)
    - Γρηγόρης Ψ. Αρειανός (Ο Ραδιοφωνικός Παραγωγός της υπερπαραγωγής “Μαγκιά κλανιά να’ ουμ”)
    - Νίκος Δήμου Γενικαί Επιδιορθώσεις (Διαφημίσεις, Δυσφημίσεις, Μνήμες υπολογιστών, Μνήμες Εθνικές, Καρμπυρατέρ, Μουσικοκριτικές, Φλάντζες, Κινηματογράφος, Μακεδονίες)

    Οριεντάλ θα χορέψει η διεθνούς φήμης χορεύτρια Γρηγορια Βαλλιανάτου.

  28. Robin Hood avatar
    Robin Hood 09/12/2008 20:15:08

    Χαζοί αμερικάνοι πολιτικοί. Δεν φώναζαν τον Δούκα τον Βουλγαράκη και τον Εφραίμ να μάθουν πως γίνεται το εμπόριο με ασφαλή τρόπο!

  29. alafroiskiotos avatar
    alafroiskiotos 09/12/2008 20:15:51

    παραιτηθικε ο Κ.Κ. αλλα ο Παυλοπουλος δεν δεχτηκε την παραιτηση του!!
    Καρατσεκαρισμενο!!

  30. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/12/2008 20:20:17

    Απο τοι ΑΝΤΙΒΑΡΟ:

    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ................

    ….. φταίνε οι τράπεζες επειδή εμείς παίρνουμε δάνεια για να ικανοποιήσουμε τις διαθέσεις μας, όπως να αγοράσουμε ένα Τζιπάκι (3000 κ.εκ) ή να πάμε διακοπές στη Μύκονο για να το λέμε την υπόλοιπη χρονιά στους γνωστούς μας ή να πάμε στα μπουζούκια για να ρίξουμε την τάδε κοπέλα – γκόμενα – ελευθέρων ηθών ενώ η γυναίκα μας είναι σπίτι με τα παιδιά, γιατί εμείς μπορούμε και ουρούμε όρθιοι.

    ….. φταίει η αστυνομία επειδή δεν κάνει κάτι και όταν κάνει ή το κάνει λάθος (βλέπε Αλέξη) ή ασκεί βία (βλέπε σχόλια γνωστού δημοσιογράφου ο οποίος αρνείτε να δεχτεί τη βία και σωστά θα πούμε όλοι, στο ‘παιδί’ που βάζει φωτιά στο δέντρο στο Σύνταγμα.

    ….. φταίει το Σύνταγμα (μια πού το ανέφερα πριν – για την πλατεία μιλούσα βέβαια) για την κατάσταση των Νόμων που δεν μπορούν να εφαρμοστούν

    ….. φταίει ο ιερέας επειδή παίρνει τον οβολό των πιστών και τον κάνει οικόπεδα (καλύτερο από Mercedes φυσικά)

    ….. φταίει ο Αναρχικός που το σύστημα τον ανάγκασε να σπάσει τζάμια και περιουσίες (εδώ έχω δύο αγνώστους – Αναρχικός & Σύστημα, δύσκολα τα πράγματα)

    ….. φταίει η κάμερα και ο ……….αστυνομικός που μας έπιασαν να πηγαίνουμε με 200 και μας έγραψαν ενώ εμείς πηγαίνουμε σε μια θεία μας στο νοσοκομείο (αυτό μου ήρθε τώρα σαν δικαιολογία)

    ….. φταίει η διαιτησία που δεν έδωσε το penalty ή επειδή το έδωσε ? (τώρα μπερδεύτηκα, δεν θυμάμαι)

    ….. φταίει ο προπονητής ο οποίος δεν ακολούθησε το σύστημα 3-4-2-1-1 που πλειοψηφικά εμείς επιλέξαμε από την κερκίδα σαν το πιο ταιριαστό για την ομάδα

    ….. φταίει ο μηχανικός γιατί το Swift μας καίει 14 λίτρα τα 100 χλμ. ενώ όταν το κάναμε 350 άλογα είχαμε υπολογίσει ότι θα έκαιγε μόνο 9 λίτρα/100 χιλ.

    ….. φταίει η πυροσβεστική επειδή δεν πρόλαβε να σβήσει τις φωτιές του καλοκαιριού

    ….. φταίει ο πολιτικός επειδή κλέβει και αδιαφορεί για την χώρα του

    ….. φταίει ο σκουπιδιάρης επειδή τα σκουπίδια που πετάξαμε μπροστά στο σπίτι του γείτονα (επειδή δεν θέλουμε να είναι μπροστά στο δικό μας) , άνοιξαν και βρωμάει ο τόπος

    ….. φταίει η βροχή γιατί παρέσυρε 50 σπίτια χτισμένα πάνω σε ρέμα και πλημμύρισε δρόμους των οποίων οι αποχετεύσεις είχαν βουλώσει από τις σακούλες και τα αποτσίγαρα των ‘ευαίσθητων’ πολιτών που άδειασαν τα τασάκια τους στο φανάρι…………βρίζοντας τον αστυνομικό που καθυστερεί εμάς που είμαστε στον κεντρικό.........άρα πρέπει να προηγηθούμε.

    ….. φταίει ο καιρός επειδή χιόνισε και φυσικά εμείς δεν μπορούμε να φτυαρίσουμε μπροστά από το σπίτι μας για να βγούμε. Εδώ βεβαία φταίει και ο εκάστοτε Δήμος που δεν είναι παρόν σε κάθε στενάκι που υπάρχει.

    ….. φταίει η παιδεία που τα παιδιά μας είναι αμόρφωτα.

    ….. φταίει ο αλλοδαπός που ήρθε και μας έχει πάρει τις δουλειές

    ….. φταίει ο ηλικιωμένος κύριος / κυρία ή που στέκουν όρθιοι…άλλωστε αυτός μπήκε πιο μετά

    ….. φταίει η Ευρωπαϊκή Ένωση που θέλει να ασκήσει πολιτική ….σε ποιους ?
    Σε εμάς τους Έλληνες, του εξυπνότερους, καλύτερους ερωτικά, πιο επιτυχημένους, αλλά και ικανότερους ανθρώπους παγκοσμίως – εξαίρεση είναι οι Εβραίοι οι οποίοι ίσως……..λέω ίσως, είναι απλά εξυπνότεροι από εμάς.

    ….. φταίει o Καραμανλής, επειδή πριν έφταιγε ο Παπανδρέου και ο Σημίτης, αλλά παλιότερα ήταν ο γέρο-Καραμανλής, που έφταιγε ο Παπαδόπουλος που φυσικά έφταιγε ο Μητσοτάκης αλλά λόγω Δεκεμβριανών οι κομμουνιστές με βασικό υπεύθυνο τους Άγγλους που όμως χωρίς τον Χίτλερ δεν θα υπήρχε ο Μουσολίνι λόγω του Βενιζέλου αλλά ο Βασιλιάς και …….. και ………και ……..και ο Σωκράτης που ήπιε το κώνειο αλλά και ο σφαγέας ο Μέγας Αλέξανδρος που όμως ήταν Έλληνας και τι μας λένε τώρα εμάς τα Σκόπια ………………………(συνοπτική ανάπτυξη της ελληνικής ταυτότητας και ιστορίας).

    ….. φταίει ο μισθός των 700, 800,900,…………….,2000 € ο οποίος φυσικά και δεν καλύπτει τα έξοδα του μεταχειρισμένου μας Τζιπ (το οποίο αγοράσαμε στην πρώτη παράγραφο – τότε ήταν καινούργιο).

    ….. φταίει ο άνθρωπος ‘από μέσα’ (insider info) που όλοι μας έχουμε και μας πληροφορεί για όλα τα μυστικά που δεν βλέπουν τον κόσμο της δημοσιότητας

    ….. φταίει η ΕΥΔΑΠ (ή ΕΥΔΑΘ ή οτιδήποτε άλλο) που εμείς σπαταλάμε όλο το διαθέσιμο νερό πλένοντας το αυτοκίνητο μας ή την αυλή μας που έχουν λερωθεί από το σκουπίδια του άλλου γείτονα (που και αυτός πετάει τα σκουπίδια στη δικιά μας για να είναι καθαρή η δικιά του)

    ….. φταίει ότι δεν βρίσκουμε δουλεία μεγάλο-στελέχους με το που τελειώνουμε το μεταπτυχιακό μας

    ….. εγώ είμαι καλά, έχω την δουλειά μου, την οικογένεια μου, τα αυτοκίνητα μου, την LCD 50 inches τηλεόραση μου και βλέπω να σπάνε τα μαγαζιά των ‘άτυχων’ συνανθρώπων μου.

    ….. εγώ δεν είμαι καλά γιατί δεν έχω την δουλειά μου, την οικογένεια μου, τα αυτοκίνητα μου, την LCD 50 inches τηλεόραση μου και βλέπω να σπάνε το δικό μου μαγαζί.

    …..ΕΧΩ ΠΑΝΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥΣ και κάνω ότι θέλω, όποτε το θέλω και για όσο το θέλω και τι μπορώ να κάνω …. αφού έτσι είναι το σύστημα

    …..τώρα έχω ήδη ξεχάσει το τι έγινε όπως και ότι έχει γίνει τόσα χρόνια και απλά θυμάμαι το τι θέλω εγώ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ

    …..μόλις έκανα μια νέα ανακάλυψη ……. το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ (κάτι σαν τοn personal assistant). Βρε μήπως όλοι πάσχουμε από αυτό με αναλαμπές μνήμης μόνο όταν ΕΜΕΙΣ πάλι θέλουμε κάτι (κοίτα κράτος, κοίτα δρόμοι, κοίτα υπάλληλοι, κοίτα επιτόκια, κοίτα…κοίτα…κοίτα…κοίτα……..κοιμήσου…………………………)

    Έχοντας σαν δεδομένο ότι έχω ξεχάσει πολλά αλλά σίγουρα δεν έχω καταγράψει ακόμα περισσότερα……..

    Μετά τιμής

    Ένας προσβεβλημένος νοητικά πολίτης αυτής της χώρας….που ζούμε είπαμε ?

    (Θα μπορούσα με μεγάλη χαρά να ανταλλάξω μια μέρα παραλογισμού με ένα μήνα λογικής, αρκεί τη μέρα αυτή να με σεβόντουσαν, σαν άνθρωπο και σαν πολίτη. Αλήθεια μήπως έχω αρχίσει να γίνομαι παράλογος ??)

  31. Nick avatar
    Nick 09/12/2008 20:22:26

    ΠΟλύ λίγος. Τι φοβάσαι ρε να πεις "εγώ Πορτοκαλί Επαναστάσεις δεν ανέχομαι";

  32. Keep Talking avatar
    Keep Talking 09/12/2008 20:28:35

    "Διάγγελμα Καραμανλή" Who cares?
    Ημουν νωριτερα στην κηδεια. Οι γονεις του Αλεξη, οι φιλοι του, μαζι, και εμεις, αγνωστοι του απο 15 εως 75 χρονων.
    Ακρα του ταφου σιωπη, ο πονος εγκλωβισμενος βαθια την καρδια του καθενος. Την βουβαμαρα διεκοπταν που και που χειροκοτηματα, 3 φορες το "Αθανατος", 4 φορες το συνθημα για καποια "γουρουνια δολοφονους" κι τα κρωξιματα απο τις δεκαοχτουρες.
    Τι γυρευε αραγε η αστυνομια εκει;

    Δυο ωρες αργοτερα σε καποια πλατεια της Νεα Σμυρνης μια ομαδα ΜΑΤ ειχε παραταχθει, 2 χιλ. μακρια απο τα επεισοδια Αχιλλεως/Βενιζελου. Μαζι του κουβεντιαζαν δυο νεαροι. Ο ενας....θα ελεγα οτι ηταν "κουκυλοφορος". Ηλικιακα εμφανισιακα αλλα κι επειδη φορουσε φουτερ με την κουκουλα σηκωμενη. Τι να μου πει λοιπον το διαγγελμα το ΚΚ ;

  33. patos avatar
    patos 09/12/2008 20:39:34

    αρχαιοπτερυγααα!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ κέρδισα - το χέρι στη τσέπη τώρα

    και Καραμανλής και "τανκς"


    Προσωπική μου άποψη: η οργή του καζανιού που έβραζε και βράζει, οταν θα ξέσπαγε, θα χρησιμοποιούταν σαν αφορμή για να μεγιστοποιήθει η καταστολή.
    - Η ωμή δολοφονία του άτυχου 15χρονου από έναν αφελή τσαμπουκά ήταν το σύμπτωμα που χρειαζόταν. Θα μπορούσε να συμβεί οτιδήποτε άλλο βαρύτερο ή ελαφρύτερο.
    - Οι ανεξέλεγκτες καταστροφές των καταστημάτων θα παίξουν το ρόλο του απαραίτητου οδηγού που θα καθορισει τα όρια της καταστολής. Μεγαλύτερες καταστροφές αυταρχικώτερη καταστολή.
    - Σε καταστολή αποδίδουν περισσότερο οι υφιστάμενοι και είναι οι αποδωτικότεροι καταναλωτές.


    Απ τη πρυτανεία του πολυτεχνείου που είχαν αφήσει να καεί πριν χρόνια, μέχρι τις χθεσινές λεηλασίες μου φαίνεται πως δεν υπαρχει διαφορά. Το σενάριο είναι το ίδιο.

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 20:43:44

    τον άκουσα στο ραδιόφωνο... Κερνάω. Πρέπει να εφεύρουμε κάτι σαν paypal για bloggers. Πληρώνω το αντίτιμο και σουρχεται η πιτσα χατ με χαγκεν νταζ!

  35. patos avatar
    patos 09/12/2008 20:48:14

    αααα!!! και με αποδειξη φπα, ;) ,,, να να πως γίνεται και καλουπωνόμαστε και γινόμαστε νόμιμοι

    α ναι, πίτσα με μανητάρια και διπλο ζαμπόν και μπυρα, μπυρες

  36. Nick avatar
    Nick 09/12/2008 20:52:04

    @patos:

    Σωστός. Συνταγή Sarkozy.

  37. ntinos avatar
    ntinos 09/12/2008 20:56:22

    Νίκο ωραίο το κείμενο από το ΑΝΤΙΒΑΡΟ. Επιτέλους πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όλοι έχουμε το μερίδιο ευθύνης μας. Μπορεί να μας βολεύει να έχουμε την απαίτηση από το σχολείο να πετύχει εκεί που αποτύχαμε εμείς με τα παιδιά μας, από την αστυνομία να αντιμετωπίζει τη βία με νηστεία και προσευχή, να αντλούμε την ενημέρωσή μας από τα αμόρφωτα παιδαρέλια που βάζουμε στο σπίτι μας με το χαζοκούτι, να πλιατσικολογούμε δήθεν οργισμένοι για το "χαμό του δεκαπεντάχρονου", αλλά τον εαυτό μας κοροιδεύουμε και βυθίζουμε τη χώρα και τους εαυτούς μας (και τη νέα γενιά που την κάνουμε σαν τα μούτρα μας και χειρότερη) σε ένα παραλογισμό και μιά ιδεοληψία που θα πάρουν την εκδίκησή τους κάποτε..

  38. ataktos avatar
    ataktos 09/12/2008 21:12:03

    Archaeopteryx-για να δούμε έχω την αίσθηση ότι πολύ οξυγόνο δίνης στα πτώματα

  39. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 21:13:06

    τσούχτρα 28, και εγω το σκέφτηκα: με τέτοια συνεχή πίεση και βία ευχομαι να μην γίνει καμμία στραβή.

  40. patos avatar
    patos 09/12/2008 21:15:27

    @ nick
    και σαρκοζύ αλλά και η παμπάλαια συνταγή της χρήσης της λαϊκής αντίδρασης ως μέτρο της καταστολής .
    Στην ελλάδα την έχουμε ζήσει αρκετές φορές. Προκαλείς τη λαϊκή αντίδραση να ξεσπάσει έως και εκτός έλεγχου και μετά διοικείς κατασταλτικά.
    Με συλλειψεις θα τρέφουν τη συσπείρωση και των "νοικοκυραίων" και των "τρομοκρατών" που θα τρέφουν τη συσπείρωση των νοικοκυραίων που θα τρέφουν .....

  41. ataktos avatar
    ataktos 09/12/2008 21:25:22

    Anonymous- ηρέμησε στην καρέκλα και στην πολυθρόνα σου .

  42. Nick avatar
    Nick 09/12/2008 21:30:18

    @Anonymous:

    Προσωπικά ο πανικός δεν μου ταιριάζει.