#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2010 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διάβημα της Αθήνας προς Αγκυρα για τη δραστηριότητα του Cesme στο Αιγαίο



Ενώ το τουρκικό υδρογραφικό σκάφος Cesme πλέει από το βράδυ της Τετάρτης και πάλι στη θαλάσσια περιοχή μεταξύ Σαμοθράκης και Θράκης, ο εκπρόσωπος Τύπου του υπουργείου Εξωτερικών Γρηγόρης Δελαβέκουρας δήλωσε την Πέμπτη πως το πλοίο βρίσκεται εκτός ελληνικής υφαλοκρηπίδας και πως η Αθήνα προέβη σε διάβημα μέσω της ελληνικής πρεσβείας στην Άγκυρα και του γγ του υπουργείου, στο οποίο η τουρκική πλευρά απάντησε ότι «δεν πραγματοποιεί σεισμογραφικές έρευνες, αλλά υδατογραφικές και δεν γίνονται σταθερές ποντίσεις».

«Αυτό που πρέπει να συγκρατήσουμε» τόνισε ο εκπρόσωπος «είναι το έλλειμμα εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο χωρών. Ανεξάρτητα από τους τουρκικούς ισχυρισμούς και τις ενδείξεις ότι δεν πραγματοποιούνται σεισμογραφικές έρευνες, η Τουρκία όφειλε να ενημερώσει την ελληνική πλευρά, προκειμένου ως παράκτιο κράτος να εκτιμήσει αν επηρεάζεται η ελληνική υφαλοκρηπίδα και συνεπώς αν απαιτείται ελληνική συναίνεση, σύμφωνα με το Δίκαιο της Θάλασσας».

«Είναι επιλογή μας η βελτίωση των σχέσεων με την Τουρκία. Επενδύουμε σε ένα μέλλον συνεργασίας και αμοιβαίου σεβασμού» είπε ο εκπρόσωπος και επανέλαβε ότι «βασικό συστατικό για την προσέγγιση και την ομαλοποίηση των σχέσεών μας είναι η εμπιστοσύνη. Με ενέργειες όπως αυτή, η Τουρκία σπαταλά το απόθεμα εμπιστοσύνης που υπάρχει».

«Αν η Τουρκία επιθυμεί μηδενικά προβλήματα με τους γείτονές της, όπως με κάθε ευκαιρία δηλώνει η ηγεσία της, τότε θα πρέπει να το αποδείξει με πράξεις. Αλλά δεν πρέπει κανείς να αμφιβάλλει για τη δική μας αποφασιστικότητα να προασπίσουμε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα» υπογράμμισε ο κ. Δελαβέκουρας.

Για τον πλου και τις δραστηριότητες του Cesme είπε ότι «παρακολουθούνται από την πρώτη στιγμή με γνώμονα την προάσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας», και υπενθύμισε ότι «προχθές το απόγευμα, ενώ βρισκόταν σε διεθνή ύδατα, εντός ελληνικής υφαλοκρηπίδας ανήρτησε σήματα που δήλωναν ότι πραγματοποιεί εργασίες».

Ακολούθησε το ελληνικό διάβημα στο οποίο η τουρκική πλευρά απάντησε ότι δεν πραγματοποιεί σεισμογραφικές έρευνες, ούτε σταθερές ποντίσεις, αλλά υδατογραφικές έρευνες.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 01/07/2010 17:23:31

    ποιον κοροιδευουν με τα περι ελλειμματος εμπιστοσυνης δηθεν, η ιδρυση ελληνοτουρκικης τραπεζας Αιγαιου στην Αδριανουπολη σε ποια συμφωνια απο τις μυστικες 21 που υπεγραψαν εντασσεται;

  2. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 01/07/2010 17:40:05

    "το πλοίο βρίσκεται εκτός ελληνικής υφαλοκρηπίδας"

    ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΥΠ.ΕΞ. (δηλ. τον πολιτικό ήρωα και τον ατσαλάκωτο με το ανάποδο χαμόγελο) ΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ CESME, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟ ΥΠ.ΕΞ. ΩΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΥΦΑΛΟΚΡΗΠΙΔΑ.

    ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ κ. ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ.

  3. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 01/07/2010 18:26:51

    Για πόσο μαλ....ες μας περνάει ο εν λόγω κύριος του ΥΠ.ΕΞ..? Τι διαβήματα και παπαρολογίες.?Φρεγάτες βγάλτε να το ελέγξετε.Αλλά για να βγούν οι φρεγάτες χρειάζεται εντολή από το αρμόδιο όργανο (ΚΥΣΕΑ..ίσως ..?) Αλλά το όργανο χρειάζεται επικεφαλή και ο επικεφαλής είναι οργανοπαίχτης, δειλός και ΛΙΓΟΣ.Άσε που δεν προβλέπεται από τις συμφωνίες που υπογράφηκαν.ΜΕΙΟΔΟΤΕΣ, ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ.Από τα ΊΜΙΑ τα ίδια χάλια, για να μη χρησιμοποιήσω πιο βαριά κουβέντα.

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 19:07:42

    "Αλλά δεν πρέπει κανείς να αμφιβάλλει για τη δική μας αποφασιστικότητα να προασπίσουμε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα» υπογράμμισε ο κ. Δελαβέκουρας.


    επειδή αμφιβάλλουμε, θα "ταχυδρομήσουμε" κανέναν excocet έτσι για το γαμώτο...;

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 01/07/2010 21:18:15

    Η αντιφατικότητα και η έλλειψη λογικής είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της απάντησης.
    Η ελλαδική αλητ γιατι περιμένει να ερωτηθεί απο τους τούρκους; μήπως οι σχέσεις είναι ισοβαρείς και όχι αφέντη υποτακτικού και δεν το ξέρουμε;

    και συνεχίζει "δεν πρέπει κανείς να αμφιβάλλει για τη δική μας αποφασιστικότητα να προασπίσουμε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα».

    Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

    Ο Θεός να σ' έχει καλα κ. Δελα"τετοιε"μου. Μου έκανες τη μέρα μου.

  6. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 01/07/2010 22:13:14

    KALA KRASIA

  7. Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
    Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 01/07/2010 23:08:32

    οι 21 συμφωνίες παρακαλώ να μπουν στο διαδίκτυο να τις μελετήσουμε. Δεν μπορούν να παραμένουν κρυφές στον Ελληνικό λαό. Η Ελλάδα δεν ανήκει στον ΓΜΑΠ και την παρέα του. Μας έχουν παρεξηγήσει. Από πότε υπάρχουν χάρτες του Αιγαίου αλλαγμένοι και μας δουλεύουν πολλοί και πολύ καιρό πριν, όχι μόνο αυτοί οι τελευταίοι. Γι αυτούς τους τελευταίους το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μας δουλεύουν ξεδιάντροπα!!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 01/07/2010 23:10:32

      στα Ελληνικά; στα Αγγλικά; στα Τουρκικά; γιατί πάλι στη μετάφραση θα χαθούν οι κλουζώ της βολής...

  8. κικη avatar
    κικη 02/07/2010 09:46:03

    Παλι μια διαμαρτυρια καναμε.Βρε Δελαβεκουρα ,δεν τα αφηνεις αυτα ,το Πολο σου πηγαινε καλυτερα.