#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημόσια στήριξη του Αμερικανού πρέσβη στον κ. Παπανδρέου

Τα... αμερικανικά γραμμάτια αργούν να εξοφληθούν αλλά εξοφλούνται και με το παραπάνω. Ο Γ. Παπανδρέου ήθελε μια ανάσα αυτή την περίοδο και την πήρε από τους φίλους (του) Αμερικανούς. Μόνο έτσι μπορεί να εκληφθεί η συνέντευξη του Αμερικανού πρέσβη στην Αθήνα, Ντ. Σπέκχαρντ, ο οποίος τόνισε ότι είναι εντυπωσιασμένος με αυτά που κάνει η κυβέρνηση για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας. Λέει ότι η κυβέρνηση δουλεύει πολύ σκληρά και ότι θα φέρει αποτελέσματα. Για την οικονομία ο πρέσβης συμβουλεύει τον πρωθυπουργό να μην παρεκκλίνει από το Πρόγραμμα Σταθερότητας ενώ του αποδίδει τα εύσημα για το άνοιγμα που κάνει προς την Άγκυρα. Όλα καλά τα βλέπει δηλαδή ο κ. Σπέκχαρντ στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Και το ερώτημα είναι: Πήρε κάτι από τον κ. Παπανδρέου, θέλει να πάρει κάτι στο μέλλον ή απλά στηρίζει έναν... φίλο για τις δύσκολες μέρες; Χρόνος γαρ εγγύς...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/01/2010 22:05:36

    "Πρεσβευτά μου, ιδού τα τρακτέρ σας!"
    (Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα, αν και εμείς διανύουμε μόνιμη περίοδο φαρσοκομωδίας)

  2. popolaros avatar
    popolaros 25/01/2010 22:18:04

    Οι 'εντιμότατοι' φίλοι του.
    Το σχέδιο βαίνει καλώς.
    Η Ε.Ε και το ευρώ χτυπιέται σαν το χταπόδι και ο τοποτηρητής απλά μεταφέρει τις ευχαριστίες και την δημόσια στήριξη στο ΓΑΠ.
    Όταν μας πετροβολάει η Ε.Ε και μας συγχαίρει η Αμερική,σημαίνει ότι οι πολιτικές μας ταυτίζονται.
    Keep walking Yorgo και μια super special θέση αρμοστή ΟΗΕ σε περιμένει.

  3. Shalai avatar
    Shalai 25/01/2010 22:37:38

    Ρε παιδιά και ο Σπέκχαρντ ένας μάλλον ουδέτερος υπάλληλος είναι με καλές προθέσεις και πάντα χαμογελαστός.
    Τα ίδια έλεγε και το ίδιο στυλ είχε και επί ΝΔ.

    Ή τουλάχιστον πείτε μας και τον τίτλο της συνέντευξης: "Ανησυχώ για τη νέα τρομοκρατία"... μαζί με το "υπάρχει ΠΑΛΙ αύξηση". Και πείτε μας ακόμη πως ο πρέσβης λέει πως ο ΓΑΠ δεν έχει πάει ακόμη ΗΠΑ γιατί ο Μπαράκ Χουσεήν Ομπάμα δεν προλαβαίνει να τον δει (μετάφραση: κοινώς τον έχει λίγο γραμμένο, δεν πολυσκοτίζεται να τον δει... άρα τι σόι φίλοι, σταφύλι, καριοφύλι είναι αυτό...).

    Γνώμη μου είναι πως είναι πρέσβης τον ισορροπιών: Αν βάλεις το εντυπωσιασμένος μαζί με αυτά τα δύο στη ζυγαριά κάπως έρχεσαι στα ίσια σου... ειδικά αν συνυπολογίσεις και την πολύ πρόσφατη ταξιδιωτική οδηγία του Στέητ Ντιπ. για την "πύλη εισόδου τρομοκρατών" που λέγεται Ελλάδα.

  4. pampam avatar
    pampam 26/01/2010 07:11:59

    Άσχετο;
    «Σοβαρότατες πολιτικές διαστάσεις με εξαιρετικά ύποπτες και σκοτεινές πτυχές έχει πάρει πλέον η υπόθεση του διπλού εμπρησμού της εβραϊκής συναγωγής στα Χανιά ...... Εγινε γνωστό ότι οι δράστες είναι δύο Αμερικανοί από τη "διευκόλυνση" (δηλαδή τη βάση) των ΗΠΑ στη Σούδα, δύο Βρετανοί από τη βάση του ΝΑΤΟ εκεί και ένας Ελληνας ο οποίος είχε σχέση με την τροφοδοσία της βάσης ...... Στην αναγνώριση των δραστών έπαιξε καθοριστικό ρόλο το κλιμάκιο της ισραηλινής μυστικής υπηρεσίας Μοσάντ που βρίσκεται μόνιμα στην Κρήτη, το οποίο "εισέβαλε" στα γραφεία της ΕΛ.ΑΣ. στα Χανιά και απαίτησε από τους Ελληνες αστυνομικούς να μαζέψουν το οπτικό υλικό από όλες τις κάμερες των καταστημάτων, βάσει του οποίου όντως αποκαλύφθηκαν οι Αμερικανοί και Βρετανοί δράστες μαζί με τον Ελληνα» (Από το «ΕΘΝΟΣ»).

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2010 07:33:07

    H νέα τρομοκρατία κύριε Σπέκχαρντ;

    Έχουμε μια κυβέρνηση που βγήκε με δυνατή πλειοψηφία ...κατά λάθος. Κάτι σαν την δεύτερη εκλογή Κλίντον. Έναν πρωθυπουργό που κυβερνά με βάση καινούργιες ιδεοληψίες περί πράσινων πακιστανών, ή πακιστανών πράσινων, καινούργια μαθηματικά, με Υπουργό Γεωργίας ωραιοτάτη που η σχέση της με την Γεωργία είναι εικονική: οι Βρυξέλλες και φωτογραφίες χωραφιών. Με υπουργο οικονομοναυτιλίας που παριστάνει την Φιντέλ Κάστρo και θέλει να ξαναζήσει τα νειάτα της. Με Υπουργό Κλιματικής Αλλαγής(!) Σοσιαλιστικά καχέκτυπα περιθωριακών Δημοκρατικών. Με ύφεση, για την οπόια δεν φταίνε, αλλά σίγουρα την διαχειρίζονται όμορφα αναγκάζοντας τον φτωχό να αγοράσει καινούργια αυτοκίνητα, και το βιομηχανο να κλείσει. Με την "πραγματική" οικονομία στο όριο και με αναπόφευκτη ανεργία και ανέχεια. Με παιδιά που η παιδεία τους και οι παραστάσεις τους είναι επιπέδου πρωινάδικου.

    Και ανησυχείς για γκαζάκια και προβοκάτσιες?

    Μας δουλεύεις.

    ΥΓ και εσείς έχετε λίγο μάπα Πρόεδρο, νεο-σοσιαλιστή, και εσείς, υποκλίνεται σε γερασμένους δικτατορίσκους, αλλά δόξα τω θεώ η Μασσαχουσσέττη δείχνει τον δρόμο.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 26/01/2010 08:23:01

    Σπανια παιρνεις κατι στις διεθνεις σχεσεις (αναμεσα στα κρατη) αν προηγουμενως δεν δωσεις κατι, ειδικα αν η σχεση ειναι ετεροβαρης. Το μονο απομνενον ερωτημα ειναι "τι εδωσε ο Κος Παπανδρεου". Εχουμε ηδη δει "δειγματα γραφης" με το κλεισιμο του υπουργειου Μακεδονιας-Θρακης (διπλος ο συμβολισμος, ε;), την αφαιρεση του "εθνικης" απο το υπουργειο (απο)παιδειας με την "ενθρονιση των θεραπαινιδων της υποτελειας και δουλικοτητας αλλα, κυριως, του μετανεωτερικου νεοταξικου ανορθολογισμου, κ.α., ων ουκ εστι αριθμος.

  7. yangoolas avatar
    yangoolas 26/01/2010 08:30:06

    ΓΑΠ, ο νέος Μέτερνιχ ο Μικρός

  8. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 26/01/2010 08:49:18

    Πλάκα με κάνεις;
    Τι δικό μας το παιδί δεν θα στηρίξουμε;
    Ξέρεις τί μας έχει κοστίσει μέχρι σήμερα αυτό το παιδί;

  9. Quicky avatar
    Quicky 26/01/2010 11:22:24

    Oh,Margaret,you and your son give us hope to re-built the country.If you do so,USA will offer you a brand new bicycle without chains : )

  10. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/01/2010 15:17:48

    Quicky,Παοκάρα κι άγιος ο Θεός!I also want a bicycle, but an Hybridic one.Even without chains.Dont you think that Maggy is a very lovely and interesting case for discussion?If you'll be a good boy,i'll propose her to give you a little gift.A free week-end,for two persons,to the XENIA hotel of Calentzi.She is the owner.Tsiiiiiiiiiou!!

  11. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/01/2010 15:23:10

    Quicky,Παοκάρα κι άγιος ο Θεός.Ι'll ask Maggy,to give you a double room,for a weekend.Hotel XENIA, Calentzi Ahaia.She is the owner I guess..Tsiiiiiiiou!

    • Quicky avatar
      Quicky @ Σπάρτακος 26/01/2010 15:58:59

      Το είπα και θα το ξαναπώ:Η οικογένεια αυτή κατέχει πολλά,αν τα απαριθμήσω δε φτάνουν 10 σελίδες..Και οι υπόλοιποι "σοσιαλιστές",βλέπε Αλέξη,Αλέκο,Κώστα(πρώην του Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ),Γιάννο(πρώην του ΥΠ.ΟΙ),Άκη από Βορρά κ.ο.κ.,φτωχαδάκια...Για το λαό,για το λαό!!
      Για να μη το ξεχάσω...ΠΑΟΚ-Θρησκεία-Νέα Δημοκρατία!!!

      Υ.Γ. Να πεθάνει ο Χάρος : )

  12. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 26/01/2010 19:32:49

    Κουβέντα από τον Σπέκχαρτ για τον εμπρησμό της συναγωγής στα Χανιά από Αμερικάνους.
    Κουβέντα!