20/03/2008 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοψήφισμα ζήτησε ο Αλαβάνος

Την παράσταση στη σημερινή Βουλή έκλεψε πάλι ο Αλέκος Αλαβάνος που πρότεινε δημοψήφισμα για το Ασφαλιστικό, αιφνιδιάζοντας έτσι και το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ. Η συζήτηση και η ψηφοφορία κατά άρθρο θα συνεχιστούν μέχρι αργά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 20/03/2008 15:18:35

    Ό,τι καλύτερο. Συμφώνησε και το ΛΑΟΣ κάτι που οδήγησε τον Β. Βενιζέλο σε άκομψες δηλώσεις, ότι και καλά δηλαδή έτσι γίνεται ρυθμιστής το ΛΑΟΣ.

  2. bill avatar
    bill 20/03/2008 15:45:09

    Εχθρος δηλαδη ειναι οι Δημ.Υπαλληλοι κι οχι η κυβερνηση;

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 20/03/2008 16:46:27

    Καλά ρε Ανώνυμε, μπορεί να υπάρχουν πολλά για να πείς εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά αυτή η κοτσάνα ότι "δημόσιος υπάλληλος και κυβέρνηση είναι το ίδιο", τι είναι; Για ρίξε μια ματιά στην σύνθεση ανά επάγγελμα των βουλευτών, να δείς ποια επαγγέλματα κυρίως εκπροσωπούνται (δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί, κ.λ.π.) και μετά βγάζεις στρογγυλεμένα συμπεράσματα. Καιρός είναι να καταλάβουμε ότι ως προς τις νοοτροπίες τους, ιδιωτικός και δημόσιος τομέας είναι οι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος. Εκτός κι'αν πιστεύει κανείς στο φοβερό και τρομερό επιχειρηματικό πνεύμα του ελληνικού -παρασιτικού και κομπραδόρικου- κεφαλαίου. Ναι, το γεγονός και μόνον ότι ο δημόσιος υπάλληλος προστατεύεται με τη μονιμότητα (μην ξεχνάμε τις στρατιές των συμβασιούχων), τον κάνει να διαφέρει από τον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα, ο οποίος είναι έρμαιο των αφεντικών του, συνήθως δε, μεταρέπεται σε ορντινάτσα τους. Αλλά, αντί να εστιάσουμε στις ριζικές αλλαγές που πρέπει να γίνουν στο δημόσιο (κάτι για επανίδρυση κράτους δεν έλεγε ο Καραμανλής;) προς ευρωπαϊκή κατεύθυνση, τα βάζουμε με τους εργαζόμενους εκεί; Πολύ κοντόφθαλμη λογική, που βέβαια έχει περάσει στον κόσμο.

  4. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 20/03/2008 17:14:48

    ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
    ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΒΟΥΛΗ
    Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ ΜΕΣΩ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΩΝ!!!
    ΚΑΛΠΕΣ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!!!!
    Και εγω που λέω και ξαναλέω οτι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει κυβερνητικό σχεδιο!!! ΕΧΕΙ και παραεχει!!!
    ΟΛΗ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ!!! ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΟΒΙΕΤ!!! (ουπς, παλι παρασυρθηκα!!!)

  5. ant avatar
    ant 20/03/2008 19:14:30

    Όταν στερεύουν οι προτάσεις και η πολιτική δεν βρίσκει λύσεις μία είναι η καραμέλα: "δημοψήφισμα". Καλύτερα να έχουν οι πολίτες την ευθύνη και να μην έχει κανένας πολιτικό κόστος.

  6. mesapola avatar
    mesapola 20/03/2008 21:35:26

    Μέγας λαϊκιστής ο Αλαβάνος... ακολουθεί τα χνάρια Καρατζαφέρη. Όπως μας βολεύει βέβαια. Για το ασφαλιστικό ο Αλαβάνος, για το Σκοπιανό ο Καρατζαφέρης.
    Θε φέρω για παράδειγμα το Σκοπιανό. Οι πολιτικοί όλα αυτά τα χρόνια ακολούθησαν το λαϊκό αίσθημα.. έκαναν αυτό που ήθελε η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού και έλαγαν όχι και στη σύνθετη ονομασία. Τώρα όλοι μας λένε ότι καναμε λάθος.. ότι πριν χρόνια χάσαμε χρυσή ευκαιρία. Τώρα αρχίζει να το καταλαβαίνει και ο λαός. Όλοι μαζί χάσαμε! Αλλά δεν φταίει ο λαός... Φταίνε οι πολιτικοί που δεν έλαβαν τις σωστές αποφάσεις.
    Γι' αυτό τους έχουμε όμως. Για να λαμβάνουν δύσκολες και κρίσιμες αποφάσεις ακόμα κι όταν έρχονται σε αντίθεση με το λαϊκό αίσθημα.
    Όταν δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, να πάνε σπίτια τους, είναι άχρηστοι...
    Το παρήγορο είναι ότι στη φάση αυτή βάζουν μπροστά το λαό αυτοί που ξέρουν ότι δεν πρόκειται να έρθουν στη δύσκολη θέση να διαχειριστούν την εξουσία και λένε ψιλοπαπαριές. Δείχνουν όμως μια τάση που επικρατεί στο πολιτικό μας σύστημα.
    Αν ο κ. Αλαβάνος πιστεύει ότι το ασφαλιστικό λύνεται με δημοψήφισμα να πάμε να πνιγούμε.
    Αν πάντως γινόταν δημοψήφισμα εγώ θα ψήφιζα την πρόταση των αναχρικών. Σύνταξη στα 20...!!! Και μετά Αλαβάνο για πρωθυπουργό (ή Τσίπρα).

  7. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 20/03/2008 22:56:55

    Eντάξει ρε φίλε, λαϊκιστές ο Αλαβάνος κι ο Καρατζαφέρης. Να εμπιστευθούμε τότε την Πετραλιά, τον Μαγγίνα, τον Αλευρά, τον Παπουτσή, τον Αλογοσκούφη, τον Λιάπη και όλες τις άλλες διάνοιες που κατακλύζουν το ελληνικό κοινοβούλιο, γιατί ο λαός είναι κόπανος (που όντως είναι δηλαδή).

  8. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 20/03/2008 23:17:27

    λυστε μου μια απορια....
    Αν γινει δημοψηφισμα για το ασφαλιστικό, τι θα ψηφιζουμε?? Ναι ή οχι στο ασφαλιστικό νομασχεδιο??, προβλημα??? , συστημα???, ή θα γινει συζητηση και ψηφοφορια κατ αρθρο????

  9. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 21/03/2008 01:08:20

    Παίδες του ΑΝΤΙ και συν-ζητητές του,

    αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, -που το έχετε-, διαμορφώνεται γνώμη, πλέον, σε μια κρίσιμη, ως σκεπτόμενη, μάζα πολιτών. Κι επειδή δεν υπάρχει άλλο μπλογκ που να μαζεύονται κατά τεκμήριο τόσοι αριστερόφιλοι, ή δεν μένει σ' αυτά σοβαρός άνθρωπος μετά από κανά δυο τρεις προσπάθειες συν-ζήτησης, τα φερέφωνα της Κυβέρνησης έχουν διατεταγμένη υπηρεσία (μετά αποδοχών οι συνειδητοί, ή άνευ οι υποσυνείδητοι,) να εργάζονται εδώ. Ειδικά τις τρεις τελευταίες ημέρες, που δεν έχει τηλεόραση, έχουν μαζευτεί εδώ μέσα όλοι οι εγκάθετοι του Μαξίμου = Καραμανλής => Ρουσσό = προπαγάνδα δεξιοαριστερόστροφη.
    Υπενθυμίζω και το μπαράζ- ρεκόρ σχολίων (200!!!) για τον Σαμαρά. Ποιος απ' αυτούς που τον υποστήριζαν όλο το βράδυ και μέχρι το ξημέρωμα και βάλε, έγραψε ένα σχόλιο έκτοτε; Το 'μαθε ο Ρουσσό και το βρήκε πολύ καλή ιδέα. Δείτε απ' αύριο ποιοι θα παραμείνουν εδώ. Κι εσύ ο καθ' όλα έμπειρος, factorX, πριν δυο τρεις μέρες είχες "τσιμπήσει" με κάποιον που σε τσίγκλαγε περίτεχνα στο πολιτικό σου φιλότιμο και είχες μπει στο τριπάκι του, μέχρι που κάποιος γνωστός -δεν θυμάμαι τώρα ποιος- σου το εντόπισε.

    Όλο κεφαλαία, βρισιές, γενικολογίες και αντίδραση είναι οι καινούργιοι επισκέπτες. Αν δεν ήξερε κανένας ποιος κυβερνάει κι έμπαινε εδώ, θα έβαζε στοίχημα ότι πρωθυπουργός είναι ο Τσίπρας και κυβέρνηση συνεργασίας των συνδικαλιστών του Πασοκ και του ΠΑΜΕ! Και βέβαια, ότι για την κατάντια της χώρας φταίνε οι σοβιετομανείς δημόσιοι υπάλληλοι και για τις πατάτες στην εξωτερική πολιτική οι πατριδοκάπηλοι Ελληναράδες και το ΛΑΟΣ. Για τις διακοπές ρεύματος, δε, και για τα σκουπίδια, οι απεργοί.

    Σε κάποια προηγούμενα ποστ σας τελειώνατε με ερωτηματικό. Απάντησε κανένας σ' αυτά ή αναγκάσθηκε ο suhoi να τους το υπενθυμίσει; Εδώ έφτασαν να μας πουν φασίστες και πληρωμένους προβοκάτορες, ένα τσούρμο από πρωτοεμφανιζόμενα και διαρκώς αλλάζοντα ψευδώνυμα "αγανακτισμένων πολιτών"- επισκεπτών! Ήηηηημαρτον, Γεωργίου μου! Πού θα πάει, όμως; Αύριο ανοίγουν τα μεγάλα μαγαζιά του γυάλινου μπερντέ και θα ησυχάσουμε. Μέχρι τότε, όσο κι αν σας προκαλούν, παίδες, γράψτε τους και μην τους γράφετε λέξη γι' απάντηση.

    ΥΓ. Την Δευτέρα, στην Στάη, υπήρξαν δυο άγνωστοι σε μένα συνδικαλιστές που για πρώτη φορά αναπτερώθηκε το ηθικό μου από τον λόγο συνδικαλιστών. Όχι μόνο γι' αυτά που είπαν, αλλά, κυρίως, για το πώς τα είπαν και πώς χειρίστηκαν τον αλλοπρόσαλλο τρόπο των συζητήσεων -να τις κάνει ο Θεός- στα παράθυρα. Ανάμεσα, δε, σε Κακαουνάκη και Κύρτσο! Τα ονόματά τους ήταν Σμάρω Κυριαζίδου, πρ. συμβ. ΠΟΕ ΟΤΑ και Γ. Χαρδας, πρ. εργ. χωματερής. Θα ήθελα, αν ξέρει κάποιος να μου πει σε ποια κόμματα ανήκουν.
    Επίσης, είχε και τον Αλαβάνο. Για άλλη μια φορά, ήταν σαν να είχε υποκλέψει τις ερωτήσεις και είχε έτοιμες τις απαντήσεις. Τον Αλαβάνο τον εκτίμησα πολύ από τότε που είπε ότι ο ΣΥΝ δεν θα συνεργασθεί με το ΠΑΣΟΚ, γιατί πιστεύει ότι μπορεί να κάνει μόνος του ο ΣΥΝ την πορεία τού ΠΑΣΟΚ του 77. Τον πιστεύω, δε, σαν πολιτικό, από τότε που έκανε ένα βήμα πίσω κι ανέδειξε τον Τσίπρα. Ίδωμεν...

    ΓΕΙΑ + ΧΑΡΑ

  10. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 21/03/2008 01:10:20

    Συγνώμη! Στη δεύτερη σειρά, το "διαμορφώνεται" είναι λάθος. Διαβάστε "διαμορφώνετε".

  11. " e- άποψη" avatar
    " e- άποψη" 21/03/2008 02:23:37

    Μ'αυτά και μ'αυτά, και δημοψήφισμα να γίνει, πολύ φοβάμαι ότι θα το χάσουμε,γιατί είμαστε γελοίοι...

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2008 06:05:47

    Να σας πω για τους αριστερούς και αριστερόφιλους της Καλιφόρνιας; Με δημοψηφίσματα σε επίπεδο Πολιτείας (state) αποφασίζουν για τα πάντα (σε σημείο που βαρέθηκαν και οι ίδιοι να κάνουν δημοψηφίσματα). Ωστόσο αυτό είναι δημοκρατία. Οι αριστεροί και αριστερόφιλοι Καλιφορνέζοι ανέδειξαν το Reagan και τον Schwarzenegger. Μπορεί να είσαι αριστερός δημοκράτης ή αριστερός φασίστας (και δεξιός δημοκράτης ή δεξιός φασίστας). Τα δημοψηφίσματα είναι ενδεδειγμένη λύση σε δημοκρατίες (στις δημοκρατικές και ελεύθερες χώρες και γιατί η Ελλάς δεν είναι --εν τάξει έχει και χειρότερα).

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2008 06:10:54

    Με τρώει να γράψω πως θα διαμόρφωνα ερωτήματα για το ασφαλιστικό για δημοψήφισμα (συμφωνώ μαζί σου sxolio gr -- δεν είναι απλό το προς ψηφιση ερώτημα) αλλά δεν είμαι υποψήφιος για καμμιά καρέκλα. Εάν πραγματικά τρώει κάποιον να μάθει "ποιά είναι τα προς ψήφιση ερωτήματα" ας πάει στον "μη δημοφιλή" Γιαννίτση να του πει, πιστέψτε με, το πέρασε.