#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/09/2013 09:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοτικές εκλογές: Λέτε να δούμε τον Κασιδιάρη να κάνει αρχαιοελληνικές τελετές στον Παρθενώνα;



Ούτε μερικές ημέρες δεν πέρασαν από την ανάρτησή μας σχετικά με τις υποψηφιότητες στο δήμο της Αθήνας, μετά την επισημοποίηση της καθόδου του Ηλια Κασιδιάρη από τη Χρυσή Αυγή, και τα κόμματα φαίνεται ότι άρχισαν να… σοβαρεύουν αλλά με τρόπο που γελοιοποιούνται.

Για παράδειγμα, ο ΣΥΡΙΖΑ, ο αριστερός προοδευτικός πόλος υποτίθεται που θα πάει κόντρα στο σύστημα και θα δώσει τη μάχη κατά των ακροδεξιών. Εχει αρχίσει και διαρρέει ονόματα για να μετρήσει αντιδράσεις και τι νομίζετε ότι προτείνει;

Κατ’ αρχάς την κ. Ρένα Δούρου η οποία εκτιμάται στην Κουμουνδούρου ότι μπορεί να αντιπαλέψει τα μπράτσα του Κασιδιάρη. Είναι η ίδια που έφαγε το ποτήρι με το νερό στο κεφάλι αλλά δε φαίνεται να δροσίστηκε καλά και θέλει κι άλλη μια ψυχρολουσία. Ποια είναι η κ. Δούρου που θα ηγηθεί του… προοδευτικού πόλου; Τι έχει κάνει στη ζωή της, στην καριέρα της και την πολιτική της σταδιοδρομία μπορούμε να το μάθουμε; Για τρία πράγματα είναι γνωστή. Πρώτον, ότι δούλευε ως σύμβουλος στο υπουργείο Αμυνας επί Τσοχατζόπουλου, άγνωστο όμως με πιο τρόπο προσελήφθη να κάνει αναλύσεις για την άμυνα τις χώρας.

Δεύτερον ότι όταν βγει σε κάποιο παράθυρο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δημιουργήσει μπάχαλο. Και τρίτον επειδή ο Κασιδιάρης την έλουσε. Μ’ αυτά τα προσόντα θα διεκδικήσει το μεγαλύτερο δήμο της Αθήνας; Εκτός κι αν θεωρεί μεγάλη κληρονομιά τις φωτογραφίες δίπλα στον Τσάβες, λίγους μήνες προτού αυτός πεθάνει.

Οσο για το δεύτερο όνομα που διαρρέει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η Σοφία Σακοράφα, αποκάλυψη του Γ. Παπανδρέου, είδε το φως στα αριστερά και μπήκε και έτερον ουδέν.

Η Τρίτη επιλογή από τον κ. Τσίπρα είναι η μεγάλη έκπληξη και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος αν τελικά γίνει αποδεκτή. Πρόκειται για την Ζωή Κωνσταντοπούλου, γνωστή και σαν «πορφυρογέννητη» ή «κυρία εγκεφαλικό» αφού καταφέρνει να προκαλεί εγκεφαλικά όπου πάει και μιλάει. Θα μείνει στην ιστορία ως ο «θηλυκός Ιαβέρης» και με τα παράσημα της Εξεταστικής για τη λίστα Λαγκάρντ θα διεκδικήσει το δήμο. Φανταστείτε να αρχίσει να μιλάει. Δε θα σταματάει ούτε το άλλο πρωί.

Οσο για τον κ. Καμίνη, αυτός μάλλον θα πάρει το χρίσμα από τον κυρ Φώτη Κουβέλη, αλλά τι να πει κανείς. Μωραίνει Κύριος.

Η ΝΔ όπως έχουμε πει φέρεται να καλοβλέπει την περίπτωση Δένδια ενώ ακούγονται τα ονόματα της Ολγας Κεφαλογιάννη, του Μάκη Βορίδη και του Κώστα Μπακογιάννη. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εκεί, πάντως, που θα γίνει χαμός είναι με τα σενάρια για επιστροφή της…  Grand Dame, Γιάννας Αγγελοπούλου η οποία έχει δηλώσει ότι δεν έχει πολιτικές φιλοδοξίες αλλά θα βολευόταν με ένα απλό… θώκο.

Σε κάθε περίπτωση, εμείς λέμε ότι η υπόθεση του δήμου της Αθήνας είναι πολύ σοβαρή. Ο δήμος έχει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνες, μαζί με κανένα εκατομμύριο λαθρομετανάστες. Εχει γειτονιές – γκέτο, τεράστια προβλήματα με την καθαριότητα και με την εικόνα που βγάζει στο εξωτερικό. Αν είναι να επιλεγεί κάποιος για δήμαρχος που δεν ξέρει ούτε που πέφτει ο Αγιος Παντελεήμονας, που λαθρομετανάστης νομίζει ότι είναι εξωτικό φρούτο και που ίσως το αυτοκίνητό του δε θα χωρά από τα βρόμικα στενά της πόλης, τότε να μας το πουν σύντομα να είμαστε έτοιμοι για μετανάστευση. Και να μη δούμε και τον Κασιδιάρη να κάνει αρχαιοελληνικές τελετές στον Παρθενώνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξανδρινος avatar
    Αλεξανδρινος 02/09/2013 10:06:21

    παιδιά το πρόβλημα δεν είναι η Αθήνα. Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχουμε ως χώρα εάν η ΧΑ βγεί 2ο ή 3ο κόμμα με καμιά 5-6 βουλευτάδες στο Ευρωκοινοβούλιο παρά αν η Αθήνα παραδωθεί στον ΚΑσιδιάρη κελεφέ!
    Φανταστείτε στις Βρυξέλλες να δημιουργηθεί κόμμα ακροδεξιών που θέλουν τη διάλυση της ΕΕ και τον κατακερματισμό της. Όπως το ΚΚΕ που λέει ότι αν κερδίσει τις εκλογές δε θα ξαναγίνουν εκλογές φανταστείτε να στείλουμε στην ΕΕ αντιπροσώπους που πιστεύουν στη διάλυση της!
    Εκεί να δείς κλάμα μετά

    • deldio avatar
      deldio @ Αλεξανδρινος 02/09/2013 14:57:18

      Τί σε νοιάζει εσένα που είσαι δεξιός εάν βγάλει η Χρυσαυγή 30 βουλευτές; Καμάρι θα το' χεις. Παιδιά της δεξιάς και του πασοκ από χούντα είναι όλοι αυτοί και οι πρόγονοί τους. Βάλε υποψήφιο εσύ τον Βορίδη με το τσεκούρι που είναι μες στη Δημοκρατία να του κλέψεις την πρωτιά!

      • Αλεξανδρινος avatar
        Αλεξανδρινος @ deldio 02/09/2013 17:49:08

        όχι φίλε μου. αυτό δεν είναι δεξιά. είναι το δεξιό κόμμα διαμαρτυρίας! αν δείς, τώρα τελευταία με δηλώσεις τους οι Χρυσαυγίτες λένε οτι δέχονται και Χριστιανούς και Ειδωλολάτρες Έλληνες το γένος πολίτες να τους υποστηρίζουν.

  2. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 02/09/2013 10:22:49

    Η απαντηση ειναι ευκολη,τουλαχιστον για τους Θεσσαλονικεις που παρακολουθουν τις τελετες τουρκοποιησης της πολης

    • ~Mara~ avatar
      ~Mara~ @ Μεγαλες στιγμες 02/09/2013 12:43:59

      Oι Θεσαλλονικείς όταν ψήφιζαν τον Μπουτάρη δεν τα γνώριζαν αυτά...???

      • Αλεξανδρινος avatar
        Αλεξανδρινος @ ~Mara~ 02/09/2013 14:04:57

        Οι Θεσσαλονικείς επέλεξαν μπουτάρη και "αριστερό καπιταλιστή" διότι βαρέθηκαν τα Θα Θα Θα του Παπαγεωργοπουλου. Δεν επέλεξαν Μπουτάρη επειδή είναι καλός. Στις επόμενες εκλογές στην Θεσ/νικη η Νεα Δημοκρατία θα κάνει περίπατο, ακόμη και 3τοκλασάτο στέλεχος.

        • αλέξανδρος παύλιος avatar
          αλέξανδρος παύλιος @ Αλεξανδρινος 03/09/2013 06:56:59

          Γιατί δεν είναι καλός δήμαρχος ο Μπουτάρης? Επειδή είναι επιχειρηματίας και όχι του κομματικού σωλήνα, χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ? Και ποια είναι η τουρκοποίηση που λέτε? Που θα αναστηλώσει το σπίτι του Κεμάλ? Δηλαδή, εάν ο Βενιζέλος είχε γεννηθεί στην Τουρκία, δεν θα ζητούσαμε και θα θεωρούσαμε λογικό το σπίτι του να γίνει μουσείο? Έχετε ρωτήσει κανένα δεξιό Θεσσαλονικιό για τον Μπουτάρη ή τα βγάζετε αυτά από την παραπληροφόρηση?

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ αλέξανδρος παύλιος 03/09/2013 18:48:18

            Καλα, τωρα σοβαρολογουμε; Ειναι το ιδιο ο Κεμαλ, ο σφαγεας, ο γενοκτονος των Ελληνων, με τον Ελευθεριο Βενιζελο;

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/09/2013 10:27:17

    Τα λέγαμε από παλιά, αλλά μόνο ειρωνικά σχόλια ακούγαμε!
    Η πιθανότητα θριάμβου του Κασιδιάρη είναι ορατή!
    Η χαλαρότητα της ψήφου των Δημοτικών εκλογών και η απόγνωση του μέσου Αθηναίου για την κάθετη πτώση της ποιότητας ζωής, δεν του επιτρέπουν δεύτερες και πιό αναλυτικές σκέψεις.
    Στρέφεται στη ΧΑ, αδιαφορώντας για την πολιτική ιδεολογία της, αλλά προσδοκώντας συμμάζεμα των ...ασυμμάζευτων της Αθηναϊκής καθημερινότητας!
    Ίσως υπάρχει λίγο καιρός για τον Σαμαρά να ..ξεδοντιάσει τη ΧΑ, αλλά απαιτείται σθένος, αποφασιστικότητα και ηρωισμό, για να ξεπεραστούν οι αγκυλώσεις που την εμποδίζουν να λύσει το λαθρομεταναστευτικό και να ξεβρομίσει την Αθήνα !!

  4. Tonia G. avatar
    Tonia G. 02/09/2013 10:47:30

    Τηρουμένων των σημερινών δεδομένων, το αποτέλεσμα είναι ήδη διαμορφωμένο κατά τη γνώμη μου.
    Ο υποψήφιος της Χ.Α. θα είναι στο δεύτερο γύρο. Εκεί θα παιχθεί το τελικό αποτέλεσμα κυρίως με το ποιος θα είναι ο άλλος.
    Αν είναι "πολύ" αριστερός, τότε ο ΧΑυγίτης θα είναι ο σίγουρος νέος Δήμαρχος. Αν είναι Κεντρώος το αποτέλεσμα θα παιζεται μέχρι την τελευταία στιγμή με προβάδισμα το ΧΑυγίτη. Μόνο αν ο άλλος είναι Δεξιός, η Χ.Α. θα χάσει και θα είναι αντιπολίτευση στο Δήμο.
    Γι΄αυτό και πιστέυω πως με τα σημερινά δεδομένα πιο πιθανός να νικήσει τον Κασιδιάρη είναι ο Βορίδης από οποιονδήποτε άλλο σε ολόκληρο το πολιτικό φάσμα...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Tonia G. 02/09/2013 14:01:41

      Μιλάτε σαν να είναι όλοι οι πολίτες της Αθήνας δεξιοί ή πολύ δεξιοί. Ξεχνάτε όμως ότι στα γκάλοπ ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πρώτο κόμμα στην Αθήνα ??
      Με ποια λογική όλοι οι άλλοι πρέπει να ανεχθούν για δήμαρχο έναν φασίστα ή έναν πρώην φασίστα δεν το καταλαβαίνω.

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Ηλίας 02/09/2013 18:24:10

        Δεν το ξεχνώ Ηλία. Δεν θα κατέβει προφανως ένας υποψήφιος Δήμαρχος από την Αριστερα όμως... Θα έχει και αντάρτες. Οπότε θα υπάρξει πολύ μεγαλύτερη διάσπαση της αριστερής ψήφου. Επίσης μη ξεχνάμε ότι εκτιμήσεις κάνουμε...

      • occultist avatar
        occultist @ Ηλίας 02/09/2013 21:30:56

        Ηλίας είπε:
        ""Με ποια λογική όλοι οι άλλοι πρέπει να ανεχθούν για δήμαρχο έναν φασίστα ή έναν πρώην φασίστα δεν το καταλαβαίνω.""
        Με την ίδια λογική που όλοι εμείς ανεχθήκαμε για δημάρχους ιδεολπτικά άτομα σαν τον Καμίνη και τον Μπουτάρη. Την λογική της πλειοψηφιας, την οποία εσύ ως δημοκράτης :) την απορρίπτεις εάν δεν είναι σύμφωνη με τις απόψεις σου.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Tonia G. 02/09/2013 14:19:47

      Ο Βορίδης μόνο χαζός δεν είναι. Αρα ,τον ξεχνάμε...

  5. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 02/09/2013 11:01:43

    Η ΧΑ ειναι ο "μπαμπουλας" που τρομαζει τα προβατα και αυτα για "ασφαλεια" ξαναμπενουν στο μαντρι. Ετσι μπροστα στον "κινδυνο" να δουμε δημαρχο χρυσαυγητη θα ψηφησετε ακομα και εναν διακοματικο γαιδαρο, ο οποιος ομως θα προερχεται απο το "δημοκρατικο τοξο".

  6. tpe avatar
    tpe 02/09/2013 11:42:23

    Ο Κασιδιάρης θα πάει άκλαφτος αν το κράτος ΔΙΩΞΕΙ άμεσα, τους μισούς λαθρομετανάστες. Με συνοπτικές διαδικασίες. Άμεσα σημαίνει άμεσα, όχι Ελληνικό "άμεσα", όπως πχ η "επανεκκίνηση" των έργων, έτσι;

    Από την άλλη πλευρά, ίσως είναι καλύτερο να ΒΓΕΙ o Κασιδιάρης από την πρώτη Κυριακή μπας και σοβαρευτούν και τα "αριστερούλια" της Χ. Τρικούπη κι οι "καθώς πρέπει" της Συγγρού και ψηφίσουν ένα ΔΡΑΚΟΝΤΕΙΟ νόμο για τη λαθρομετανάστευση κι ηρεμήσουμε.

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ tpe 02/09/2013 14:38:24

      Αυτό που λές δεν γίνεται διότι έχουν απομείνει 8 μήνες και επίσης υπάρχει το Δουβλίνο 2 αλλά και η συνθήκη του ΟΗΕ που μας απαγορεύει να τους "διώξουμε" πίσω στις πατρίδες τους ειδικά σε εμπόλεμες περιοχές.

      • Ήμερος avatar
        Ήμερος @ Αλεξανδρινος 02/09/2013 14:53:45

        Αλήθεια τα παραπάνω δεν ισχύουν για τον Κασιδιάρη ?Η μήπως πιστεύουμε ότι η εξωτερική πολιτική θα ασκείται από τούδε και στο εξής με "κλωτσιές"

      • tpe avatar
        tpe @ Αλεξανδρινος 02/09/2013 15:04:51

        Σε 8 μήνες δεν μπορείς να μαζέψεις όλους όσους είναι εκεί έξω, ε; Να σου θυμίσω πόσο γρήγορα άδειασε η Αθήνα όταν ήθελε η ΕΛΑΣ κι ο Δένδιας;
        Το Δουβλίνο 2 λέει διάφορα. Αλλά δεν ορίζει τι μπορείς να κάνεις ως κράτος, αν δεν απατώμαι.

        Δηλαδή ποιος μας απαγορεύει να επιβάλουμε, πχ, test DNA σε κάθε λάθρο και μετά να γίνεται διασταύρωση των στοιχείων αυτών πχ με Interpol;

        Ποιος μας απαγορεύει να επιβάλλουμε τον εγκλεισμό των "μεταναστών" σε ειδικούς χώρους (όπως πχ κάνουν στη Γερμανία), μέχρι να επιβεβαιωθούν τα στοιχεία τους;

        Προσωπικά ξέρω 2-3 οικογένειες που ήρθαν μεν παράνομα στη χώρα, αλλά είχαν τρόπο να δείξουν ΠΟΙΟΙ ήταν και πως πραγματικάήρθαν από εμπόλεμη ζώνη ή πως ήταν πολιτικοί πρόσφυγες (πχ από Ιράν).
        Όλοι τους αιτήθηκαν άσυλο και σε όλους δόθηκε.

        Και κάτι ακόμα: Μην μπερδεύουμε τους ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ με τους ΛΑΘΡΟ-μετανάστες.

      • Panas avatar
        Panas @ Αλεξανδρινος 03/09/2013 00:50:11

        αγαπητοί είναι εντελώς λάθος η όλη συλλογιστική σας...Το εθνοκτόνο και προδοτικό ΔΟΥΒΛΙΝΟ ΙΙ πρέπει να καταγγελθεί απο την Ελλάδα ΤΩΡΑ...και ταυτόχρονα να Απελαθούν τώρα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι λαθροεισβολείς-΄εποικοι ..δίνοντας τους 30 ημέρες διορία και βέβαια καμμία ανανέωση ψευτοάδειας παραμονής...αλλιώς η Χ.Α. θα κάνει απλώς περίπατο στις Δημοτικές και Ευρωβουλευτικές εκλογές με αστρονομικά ποσοστά στις επόμενες Εθνικές Βουλευτικές Εκλογές..

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/09/2013 12:40:30

    Μπακογιάννης και Κεφαλογιάννη όλα τα λεφτά......άξιοι και ικανοί .......ο Θεός να μας φυλάει....Θα πάρει ο Κασιδιάρης εύκολα 65%.

    • αντιρεαλιστής avatar
      αντιρεαλιστής @ ΠΕΛΙΑΣ 02/09/2013 14:22:36

      Εγώ προτιμώ Βαρβιτσιώτη!!!

  8. Εγώ avatar
    Εγώ 02/09/2013 12:44:34

    Μην ανησυχείτε καθόλου. Ως κάτοικος της υποσαχάριας Δροσοπούλου σας βεβαιώ για δύο πράγματα:

    Πρώτον, στις δημοτικές εκλογές θα μοιράσουμε πόνο και ηρεμιστικά σε όλους τους Αριστερούς και Δεξιούς που ενώ τους ζητούσαμε βοήθεια μας έλεγαν φασίστες επειδή δεν θέλουμε να γίνει η γειτονιά μας και η πολυκατοικία μας Καμπούλ και Τίρανα. Δεν μας ακούγατε με το καλό τόσα χρόνια; Θα μας ακούσετε με το κακό τώρα.

    Δεύτερον, μην ανησυχείτε για τις Ευρωεκλογές. Δεν θέλουμε να περάσουμε το μήνυμα στο εξωτερικό ότι η Ελλάδα τείνει προς τον ναζισμό. Απλά θέλουμε να δούμε τα μούτρα του Καμίνη, της Αλ Σάλεχ και του Πάκη, όταν ο Κασιδιάρης περάσει αέρα στον δεύτερο γύρο των δημοτικών εκλογών.

    Βεντούζα, βεντούζα που έλεγε και ο Γκουσγκούνης.

    • Abc avatar
      Abc @ Εγώ 02/09/2013 13:14:46

      Κάτοικος της Δροσοπούλου είστε, ψηφοφόρος του Δήμου Αθηναίων, είστε;

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ Εγώ 02/09/2013 13:27:18

      διαβάζοντας φίλε μου το σχόλιο σου κατάλαβα οτι θές να εκδικηθείς πλέον το Ελληνικό κράτος για την αλαζωνεία του αλλά και την ύπαρξη υποδομών. ίσως με το δίκιο σου αλλά καλό θα ήταν να περιορίσεις το θυμό σου και να κοιτάξεις μπροστά.

  9. Μπενίτο Μπενιζελίνι avatar
    Μπενίτο Μπενιζελίνι 02/09/2013 13:07:41

    Από όλες τις εκδοχές, αυτή που είναι πραγματικά συγκλονιστική ως θέαμα, ως ακρόαμα αλλά και ως ο απόλυτα θανατηφόρος συνδυασμός που θα κρατήσει το πόπολο άναυδο να παρακολουθεί με κομμένη (από τα γέλια ανάσσα), είναι η πιθανότητα μετωπικής Κωνσταντοπούλου - Κασιδιάρη!!
    Θεέ των εκλογών, κάνε σε παρακαλώ να επιλεγεί !

  10. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 02/09/2013 13:20:10

    Τὰ κόμματα μοῦ φαίνεται πὼς δὲν σοβαρεύονται μὲ τίποτε. Ὅλα αὐτὰ τὰ ὀνόματα ποὺ ἀναφέρονται θὰ εἶναι μεζεδάκια γιὰ τὸν Κασιδιάρη. Σὰν νὰ τὸν ἀκούω τὸν μπρατσαρὰ νὰ σέρνει διάφορα, ποὺ τὰ ἀντιλαμβάνεστε ὅλοι σας: Μπακογιάννης καὶ Κεφαλογιάννη-παιδιά, ἐγγόνια, δυναστεῖες, πορφυρογέννητοι, Δασκαλάκη-σπατάλες Ὀλυμπιακῶν Ἀγώνων, καὶ πάει λέγοντας. Ἴσως μόνο ὁ Βορίδης θὰ μποροῦσε νὰ τὸν ἀντιμετωπίσει.

    • αντιρεαλιστής avatar
      αντιρεαλιστής @ Νίκος Δραγασιώτης 02/09/2013 14:27:52

      Εγώ περιμένω να είναι υποψήφιος ο Μίλτος ο Βαρβιτσιώτης,αυτό θα είναι hardrock κατάσταση!Μέχρι κι ο Κόδρος με τον Θησέα θα βγουν απ'τον τάφο τους!

      • kat avatar
        kat @ αντιρεαλιστής 02/09/2013 15:59:54

        Καλό...

        • je ne regrette rien avatar
          je ne regrette rien @ kat 02/09/2013 19:55:17

          Θέλω να απευθύνω σε όλους τους σχολιαστές (ακόμη και σε αυτούς με τούς οποίους δεν συμφωνώ) θερμό χαιρετισμό και ευχές γιά καλό φθινόπωρο !
          Και ξέρετε γιατί ; διότι η συγκεκριμένη ανάρτηση προκάλεσε σχόλια τόσο χαριτωμένα... Με χιούμορ και φαντασία, σκωπτική διάθεση χωρίς εμπάθεια , γενικά τα διάβασα ευχάριστα και με χαμόγελο το οποίο κάποιες φορές γινόταν γέλιο !
          Να είστε καλά όλοι !

  11. Ήμερος avatar
    Ήμερος 02/09/2013 13:24:34

    Τα αξίωμα «η δράση φέρνει αντίδραση» ισχύει και προς τις δύο κατευθύνσεις.
    ‘Οπως οι αριστεροί υποτίμησαν την επίδραση των γεγονότων του Δεκέμβρη του 2008 στους δεξιούς (και δη τους παραδοσιακούς) έτσι και τώρα τείνουμε να υποτιμούμε την επίδραση της ΧΑ στο θυμικό των αριστερών. Δεν θα με εξέπληττε αν στους επόμενους μήνες δούμε πιο ακραίες φωνές στον χώρο της αριστεράς. Και δεν εννοώ τους άντιεξουσιαστές ,οι οπαίοι είναι μεν «ορατοί» αλλά δεν επιδίωξαν, και ούτε πρόκειται , να παίξουν θεσμικό ρόλο. Εννοώ την πιθανότητα μιας καθόδου στις δημοτικές εκλογές ,προνομιακός χώρος πολιτικού πειραματισμού, από τον αριστερό χώρο κάποιου που θα συσπειρώσει όσους θεωρούν τον Αλέξη light,με πιο «σκληρή» φρασεολογία. Προφανώς λοιπόν και στον Συρίζα τίθεται το δίλλημα του προσώπου που θα κατεβάσει , αν δηλαδή λειτουργήσει συσπειρωτικά ή αν θα αποτελέσει άνοιγμα στον κεντρώο χώρο με το βλέμμα στον δεύτερο γύρο.
    Περίπου όπως στην ΝΔ ,αν και πραγματικά δεν βλέπω στον Συριζα κάτι αντίστοιχο του Δένδια, που δεδομένων των συνθηκών είναι ίσως ο μόνος που μπορεί αποτελέσει σοβαρή υποψηφιότητα.

  12. Αλεξανδρινος avatar
    Αλεξανδρινος 02/09/2013 13:28:43

    ο Βορίδης προέρχεται από τον ίδιο χώρο και δεν επιθυμεί να κονταροχτυπηθεί με τον Κασιδιάρη διότι είναι μια λάϊτ βερσιόν του.

  13. Εγώ avatar
    Εγώ 02/09/2013 13:30:29

    Μακάρι να γίνει έτσι όπως τα λες. Σκληρή φρασεολογία από την "αριστερά" του ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει φρασεολογία υπέρ των λάθρο, υπέρ των μπάχαλων, κατά των νοικοκυραίων και φυσικά κατά της νομιμότητας και οτιδήποτε εθνικού. Οπότε ο ΣΥΡΙΖΑ θα ξαναγυρίσει στα φυσιολογικά ποσοστά του, δηλαδή κοντά στο 3%.

    Δυστυχώς, όμως δεν θα γίνει αυτό. Αντίθετα θα ενδυθούν την προβιά του "υπεύθυνου αντιμνημονιακού" για να τσιμπήσουν τα ψηφαλάκια των παλαιοπασόκων και των απεγνωσμένων.

  14. Εγώ avatar
    Εγώ 02/09/2013 13:36:47

    Να κοιτάξω μπροστά ε; Λοιπόν, στον Άγιο Λουκά στην Πατησίων πέρυσι όταν πηγαίναμε να κοινωνήσουμε τα παιδιά, στο προαύλιο της εκκλησίας υπήρχαν security. Ξέρεις γιατί; Για να μην σέρνουν οι λάθρο τις γριές στο πλακόστρωτο.

    Λοιπόν, όταν πηγαίνω στην λειτουργία της Κυριακής όπως πήγαινα όταν ήμουν 5 χρονών θα κοιτάξω μπροστά. Αν νομίζετε ότι θα καταντήσω σαν τους Κόπτες στην Αίγυπτο, μέσα στην πατρίδα μου, για να μην ταραχθούν οι αριστερές ευαισθησίες του Καμίνη, του Πάκη, του ΠΑΣΟΚ και του Σκουρλέτη, σας γελάσανε.

    Ετοιμαστείτε για γλέντια στις Δημοτικές.

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ Εγώ 02/09/2013 14:03:17

      επειδη τυγχάνει να ήμουν κάτοικος της περιοχής το 1990-1994 ομολογώ οτι τα πράγματα δεν είναι πλέον τα ίδια. τελευταία φορά που έμεινα στην περιοχή ήταν κατά τη διάρκεια της θητείας μου καθώς περνούσα "σχολείο" πιο κάτω. Ομολογώ ότι βίωσα γεγονότα και καταστάσεις τα οποία με προκάλεσαν ντροπή και φόβο. Δε θα ψήφιζα ψευδοφασίστες όμως για να μου τα λύσουν με το ξύλο. Δεν είναι λύση και θα γεννηθεί και άλλη βία!

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Αλεξανδρινος 02/09/2013 18:16:16

        Δυστυχως ενω η ανορθωση επιτυγχανεται σιγα σιγα και με κοπο ο θυμος φουντωνει γρηγορα και καπου ενδιαμεσα χανονται πολλες παρτιδες.....

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ Εγώ 02/09/2013 14:34:42

      Αν νομίζεις ότι ο Κασιδιάρης θα διώξει τους μετανάστες είσαι γελασμένος. Μόνο αυτό δεν θέλουν εκεί στην χρυσή αυγή γιατί μετά δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. Επιτέλους σκεφτείτε και λίγο..

      • Εγώ avatar
        Εγώ @ Αγρότης 02/09/2013 15:05:33

        Τελικά έχετε πλάκα. Δεν διαβάσατε τί έγραψα. Ο Κασιδιάρης, και κανένας Κασιδιάρης, δεν πρόκειται να λύσει το πρόβλημα. Ο Κασιδιάρης όμως θα κάνει δύο πράγματα:

        Πρώτον, θα κάνει την Ρεπούση και τον Καμίνη που με κοροϊδεύουν να πάθουν τρα, λα,λα. (Ηθική δικαίωση)

        Δεύτερον, θα κάνει τον Δένδια να προσχωρήσει σε πραγματικό Ξένιο Δία και να σταματήσει να με κοροϊδεύει λέγοντας ότι μετά από έναν χρόνο έχει συλλάβει 5.500! λάθρο. (Πρακτικό αποτέλεσμα)

        Εγώ προσωπικά μπορώ του δείξω μόνος μου αύριο το πρωί καμιά 200αριά.

        Και εσείς που δεν ζείτε 5ο και 6ο διαμέρισμα σκεφτείτε λίγο καλύτερα πως απευθύνεστε σε όσους ζουν στο Μπρονξ της Ευρώπης. Άντε μπράβο!

        • Αγρότης avatar
          Αγρότης @ Εγώ 03/09/2013 12:24:49

          Μα η άκρατη αστυφιλία των καλών καιρών έκανε την πρωτεύουσα Μπρόνξ και ακολούθησαν οι αλλοεθνείς. Σας συμπονούμε αλλά σεις διαμορφώνετε την κατάσταση με την ψήφο σας για όλη την Ελλάδα.

  15. Εγώ avatar
    Εγώ 02/09/2013 13:37:26

    Ω, ναι!

    • Abc avatar
      Abc @ Εγώ 02/09/2013 15:02:30

      Ο Αθηναίος δεν είναι φασίστας ούτε θαυμαστής μισότρελων. Αν θελήσει να τιμωρήσει πολιτικά, βρίσκει ένα κάρο άλλους τρόπους. Την αξιοπρέπειά του δεν την κατασπαταλά έτσι.
      Οπότε, ω, όχι!!!

      • Εγώ avatar
        Εγώ @ Abc 02/09/2013 15:32:20

        Καλά είναι προφανές ότι έχεις κληρονομικό χάρισμα. Ξέρεις για εμένα περισσότερα από όσα ξέρω εγώ ο ίδιος. Εύγε!

        ΥΓ. Περιμένω τους ένα κάρο τρόπους. Έναν, έναν παρακαλώ να τους απαριθμήσεις. Έναν, έναν!

        • Abc avatar
          Abc @ Εγώ 02/09/2013 16:06:50

          Ο Αθηναίος -κατά πλειοψηφία- δεν ψηφίζει Φασισμό, δεν ψηφίζει Κομμουνισμό. Ψηφίζει ό,τι άλλο ή δεν ψηφίζει καθόλου ή ρίχνει ζωγραφισμένη μια μούντζα!

          • Εγώ avatar
            Εγώ @ Abc 02/09/2013 17:48:13

            Αυτές είναι οι προτάσεις σου; Αυτοί είναι οι "ένα κάρο άλλοι τρόποι" πολιτικής τιμωρίας; Η μούντζα σε εσώκλειστο φάκελο;

            Άνθρωποι σαν εσένα ρίχνουν νερό στο μύλο της ΧΑ. Πρώτα βρίζεται όσους έχουν πρόβλημα ως αναξιοπρεπείς και μετά όταν σας ζητάνε να προτείνεται λύση, κάνετε τα παγώνια. Θα σου ΄λεγα να ντρέπεσαι αλλά φαντάζομαι ότι ο ελιτισμός που σε διακρίνει δεν σου επιτρέπει ούτε καν να ντραπείς.

          • Abc avatar
            Abc @ Εγώ 02/09/2013 19:31:45

            Στη Δημοκρατία, έτσι τιμωρεί ο Λαός και η πίστη μου σ' αυτή είναι τεράστια, άσχετα αν ορισμένοι, επαναλαμβάνω ορισμένοι, πολιτικοί τα έχουν κάνει σκ@τ@.
            Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχω κανένα λόγο για να ντραπώ, ει μη μόνον ότι διαλέγομαι με φασίζουσας νοοτροπίας συνομιλητές.

      • WY avatar
        WY @ Abc 02/09/2013 18:41:45

        Δοκείς μοι χρείαν έχεις ιματίου καινού
        ή
        Δοκείς μοι χρείαν έχεις ιματίου καί νού !!!
        (Στίλπων)

        • Abc avatar
          Abc @ WY 02/09/2013 19:51:25

          Σαφώς και ιματίου καινού, λόγω κρίσης.

  16. C.A avatar
    C.A 02/09/2013 13:46:53

    Σωστά. Ο Βορίδης άλλα θέλει... Δεν είναι για πόλεμο.

  17. M.V avatar
    M.V 02/09/2013 14:02:12

    Ας ευχηθούμε να μη γελοιοποιηθούμε διεθνώς, γιατί η φρασεολογία και το επίπεδο στο οποίο πρόκειται να διεξαχθούν οι επερχόμενες εκλογές, δε θα μοιάζει με κανένα προηγούμενο. Μακάρι να υπάρχει περιθώριο για γέλια....

  18. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 02/09/2013 14:09:58

    Οι δύο καλύτερες υποψηφιότητες για τη ΝΔ στην Αθήνα θα ήταν Δένδιας ή Βορίδης. Το πρόβλημα είναι ότι ο πρώτος δεν είναι Αθηναίος και ο δεύτερος δε θέλει.
    Οι αυτοδιοικητικές εκλογές όμως, πέραν των μεγάλων δήμων Αθήνας και Θεσσαλονίκης όπου υπάρχει πολιτικό διακύβευμα, είναι ευκαιρία, η τελευταία ίσως, για άνοιγμα στην κοινωνία. Αρκετά με τους πολιτικούς υποψηφίους.

    • daresome avatar
      daresome @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 02/09/2013 14:56:46

      Το ότι ο δεύτερος δεν θέλει, δεν είναι καθόλου πρόβλημα. Ούτε εμείς τον θέλουμε. Από Αντουανέτους έχουμε, δεν θέλουμε άλλους ....

  19. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2013 14:23:52

    Μιά είναι η λύση για Εθνική συσπείρωση: Μαρία Ρεπούση!

    • kat avatar
      kat @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/09/2013 15:39:50

      Εθνική στείρωση μάλλον...

  20. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 02/09/2013 15:11:30

    Οι δημοτικές εκλογές θα φανερώσουν ότι ο βασιλιάς ΣΥΡΙΖΑ σε επίπεδο Τ.Α είναι γυμνός. Δεν αποτελεί σοβαρή πρόταση εξουσίας και η Χ.Α αρκεί για να κοντράρεται. Η Ν.Δ δεν αξίζει να διαγκωνίζεται με το ΣΥΡΙΖΑ. Υπάρχει ο Κασιδιάρης και η παρέα του γι' αυτό. Ας επιλέξουν λοιπόν οι πολίτες: Κασιδιάρης, Δούρου, Καμίνης, ΚΚΕ ή οποιοσδήποτε ΝΔκράτης; Η ΝΔ θα κάνει περίπατο στην πλειοψηφία των δήμων αφού δεν υπάρχει σοβαρός αντίπαλος.

  21. Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
    Σπῦρος Μαυροειδῆς 02/09/2013 15:40:08

    Ὁλοι τά γράφετε πολύ ὡραῖα, μέ ἐπιχειρήματα ἰσχυρά ἤ ὄχι, δέν ἔχει καί πολύ σημασία πιστεύω, ἀλλά πάντοτε ἐπιχειρήματα. Ὄμως κάτι πού, ἴσως, δέν προσέξατε ὅτι ὁ συγγραφέας τοῦ ἄρθρου χαρακτηρίζει τήν πρώην ἀγαπημένη τοῦ ἄλήστου μνήμης ΠΑΣΟΚ καί νῦν πασσιονάρια καί αἰφνιδίως πλέρια δημοκρατική τοῦ φαιδροῦ ΣΥΡΙΖΑ ὡς, κυρία Δούρου, ἐνῶ τόν κύριο Κασιδιάρη, Κεφαλογιάννη κλπ. ἁπλῶς ὡς Κασιδιάρη, Κεφαλογιάννη κλπ. Περίεργο. Θά ἑστιάσω ὅμως τό σχόλιό μου στόν κ. Κασιδιάρη δεδομένου ὅτι τό σχόλιο ἀφορᾶ τήν ΧΑ. Τό ἄρθρο συνοδεύεται, μιμούμενο τήν Ἐφημερίδα τῶν Συντακτῶν προφανῶς, ἀπό photoshopοποιημένη φωτό προσπαθῶντας, ἔχω τήν αἴσθηση, νά εἰρωνευθεῖ τήν ἀγάπη τῶν ὁπαδῶν τῆς ΧΑ πρός ὁτιδήποτε ἀρχαιοελληνικό. Ὄχι ὅτι οἱ λοιποί Ἕλληνες δέν σέβονται τήν Ἀρχαῖα Ἕλλάδα, ἀλλά τό σχόλιον, ἐπαναλαμβάνω, ἀφορᾶ τήν ΧΑ. Άπαντῆστε μου, λοιπόν, κύριε σᾶς ἐνοχλεῖ ἡ λατρεία πρός ὁτιδήποτε Ἕλληνικόν ; νομίζετε ὅτι ἀντιμετωπίζετε ὁ ἀντίπαλος μέ τήν προσπάθειαν τῆς μειώσεως του γράφοντας γι'αὐτόν ἀπαξιωτικά καί ἄνευ προσδιορισμῶν, τούς ὁποίους δικαιοῦται ὁ ὁποιοσδήποτε πλήν, ἴσως, τῶν δικασθέντων γιά ἀτιμωτικές πράξεις ; Συστήσατε, κύριε, είς τήν Συγγροῦ ὅτι γιά νά ἀντιμετωπίσετε τό φαινόμενον ΧΑ, πρέπει νά κλείσετε τό στόμα τῶν κ. Τατσοπουλαίων εἰς τήν τηλοψίαν περί συνεργασίας μέ τόν ΣΥΡΙΖΑ, νά ἀπαγορεύσετε εἰς τούς βουλευτάς, ὡς ἡ κ. Ἀντωνίου πού ντύνεται ὡς, ἄκουσον ἄκουσον, ...catwoman, νά συναγελάζεται χεράκι χεράκι μέ τόν οἰνόφλυγα ἀναρχικόν βουλευτήν τοῦ ΣΥΡΙΖΑ καί ντυμένον ...ὡς superman γνωστόν ἀνά τό πανελλήνιον, ἀναρχικόν τό ξαναγράφω, Διαμαντόπουλον - δέν πιστεύω ὅτι δικαιοῦται ὁ ἐν λὀγω τόν τῖτλον τοῦ κυρίου -, νά λάβετε μέτρα οὐσίας κατά τῶν λάθρο, ὡς πολύ σωστά σχολιάζουν οἱ κ.κ. Ἐγώ, Ντῖνος κλπ., νά ἐπιδιώξετε ἄλλη ὑποψηφιότητα ἀπό τίς κυκλοφοροῦσες ὡς γράφει ὁ κ. Δραγασιώτης, ὥστε μήπως γίνει πραγματικότης κάποια ἀπό τίς προεκλογικές δεσμεύσεις τοῦ κ. Σαμαρᾶ περί τζακιῶν, καί πρό παντός νά ἀλλάξετε τρόπο σκέψεως καί συμπεριφορᾶς γιά νά ἀναφέρω πρόχειρα μερικές παρεναίσεις. Ὀψόμεθα διότι οἱ καιροί οὐ μενετοί.

  22. Tommy avatar
    Tommy 02/09/2013 16:30:22

    Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης (πλ'εον) δεν λύνεται, παρά μόνο κόβεται (μεταφορικά εννοείται).

  23. Tommy avatar
    Tommy 02/09/2013 16:38:00

    "Επιχείρηση-σκούπα με στόχο τον έλεγχο, κυρίως, του παρεμπορίου και της λαθρομετανάστευσης, η οποία κατέληξε σε 41 προσαγωγές, στη βεβαίωση 43 παραβάσεων και στην κατάσχεση και καταστροφή άνω των 5.000 προϊόντων σε δύο ημέρες, πραγματοποιήθηκε στον Άγιο Μάμα Χαλκιδικής, με τη συμμετοχή αστυνομικών διαφόρων υπηρεσιών της Αστυνομικής Διεύθυνσης Χαλκιδικής και τη συνδρομή, κατά περίπτωση, υπαλλήλων της Περιφερειακής Ενότητας και του δήμου Νέας Προποντίδας.

    Οι έλεγχοι έγιναν με επίκεντρο την εμποροπανήγυρη που πραγματοποιήθηκε στη περιοχή στις 30 και 31 Αυγούστου.

    Στη διάρκεια της επιχείρησης και κατά τις δύο ημέρες συνολικά, έγιναν έλεγχοι σε 430 άτομα, καθώς και σε 701 οχήματα. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια των διενεργούμενων ελέγχων, προσήχθησαν συνολικά 41 άτομα, στην πλειοψηφία τους αλλοδαποί για έλεγχο της νομιμότητας της παραμονής τους στην ελληνική επικράτεια." Πηγή "Το Βήμα" 31/08/2013).

  24. Νίκος Μαρινάκης avatar
    Νίκος Μαρινάκης 02/09/2013 17:31:21

    Οσο ασχολείστε τους δίνετε δύναμη. Εχετε σκεφτεί πόσο ωραίο κόλπο για τοΣΥΡΙΖΑ είναι αυτό? δύναμη στην χρυσή αυγή σημαίνει αφαίρεση δύναμης από τη Ν Δ άρα πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ έστω και χωρίς άνοδο.

  25. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/09/2013 18:07:26

    Προτείνω αποκέντρωση.
    Η Ελλάδα ν' αποκτήσει πρωτεύουσα με υδάτινο στοιχείο, με λίμνη. Γιάννενα, Αγρίνιο ή Καστοριά, να πούμε. Ή έστω Τρίκαλα (με λιμάνι προσεχώς = θα φροντίσει η "σοσιαλιστική τάση" του κ. Μιχελογιαννάκη όταν βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ).
    Κι άσε μετά τον Κάσσυ να πάρει μια επαρχιακή πόλη και να κουρεύεται με τους γκάγκαρους...

  26. sender avatar
    sender 02/09/2013 18:32:58

    Σιγά την έκπληξη.Σε μια fake εποχή,αναδύονται fake πολιτικοί σχηματισμοί[ και καλά φορείς του αρχαιοελληνικού ιδεώδους]την ώρα που το βιολογικόν, εθνικόν ωρολόγιον σημαίνει μεσάνυχτα.Ας μην υπήρχε ο εθνικός εξευτελισμός και θα βλέπατε την ΧΑ στον σπαρτιατικό καιάδα.Εχθρός των πατριδοκάπηλων,ο στοργικός πατριώτης πολιτικός,που θα δώσει υπερήφανη εθνική προοπτική.Τι να κάνουμε;Είναι η Αχίλλειος πτέρνα των Ελλήνων[όσο λαμόγια κι'αν είναι],η εθνική αξιοπρέπεια[αν και συχνά την αριστερή καρδιά τους την ταυτίζουν με την δεξιά τσέπη τους].Αλλά,αν βρεθεί, εκείνος ο εμπνευσμένος λόγος,ο λόγος του πολιτικού που δεν θα διστάσει μπροστά στον νόμο του ισχυρού,τότε..Ο ήρωάς μου πολιτικός θα πάρει το ρίσκο.Είναι,έτσι κι'αλλιώς,εποχή ηρώων.

  27. πολίτης avatar
    πολίτης 02/09/2013 18:38:53

    Θα αφήσω το πολιτικό σκέλος και θα εστιαστώ στο πρόσωπο του Ηλία Κασιδιάρη.
    Μπορεί κάποιος να ψηφίζει ΧΑ, δικαίωμά του και ο αναμάρτητος κ.λ.π.
    Αλλά ο συγκεκριμένος, για όποιον έχει έναν στοιχειώδη πολιτισμό, απορρίπτεται κατηγορηματικά. Δεν χρειάζεται να είσαι ψυχίατρος για να δεις ότι ο άνθρωπος έχει προβλήματα. Καλημέρα, λέει, και τρέμει από τα νεύρα του. Έχει βιαιοπραγήσει σε τηλεοπτικό κανάλι, του έχουν καταλογιστεί άλλες κατηγορίες, το ότι απαλλάχτηκε λόγω έλλειψης στοιχείων συνιστά κάθαρση;
    Θα μου πείτε, οι άλλοι δηλ. είναι τέλειοι; Όχι, ρε παιδιά, αλλά εδώ μιλάμε για ειδική περίπτωση. Είναι τόσο φανερό που μου προκαλεί κατάπληξη ότι έχει υποστηρικτές.
    Αυτός κάνει σπονδές στον Δία; Απορώ πως δεν έχει φάει κεραυνό στο κεφάλι.
    Μην προσβάλλουμε τους αρχαίους και τους σύγχρονους Έλληνες.
    Άκου δήμαρχος Αθήνας...

  28. Kimon avatar
    Kimon 02/09/2013 18:53:22

    Αν ο Κασιαδιάρης εκλεγεί δήμαρχος είναι σίγουρο ότι θα στείλει τους λάθρο στα βόρεια προάστεια.Οπότε, μπορείτε οι Αθηναίοι να παταμείνετε προοδευτικοί, δημοκρατικοί και αντιφασίστες, για να έχουμε την ησυχία μας εμείς στα ΒΠ.

  29. H.H.L avatar
    H.H.L 02/09/2013 20:00:31

    Η κ. Ἀντωνίου ντύθηκε Catwoman στην διάρκεια καρναβαλιού .Ο κ.Γερμενής μπορείτε να μας γιατί ντύνεται αυτό το σίχαμα επι σκήνης υβρίζοντας τα θεία?

    • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
      Σπῦρος Μαυροειδῆς @ H.H.L 03/09/2013 14:54:47

      Δέν βλέπω ἀγαπητέ νά ἀπαντᾶτε στήν οὐσία τοῦ σχολίου, ἀλλά ἄς εἶναι. Ἡ σύγκρισις δέν εἶναι μεταξύ κ. Ἀντωνίου καί κ. Γερμενῆ ἀλλά θά σᾶς εἴπω ὅτι ἡ σοβαρότης καί μάλιστα μιᾶς κυρίας στήν ἡλικία αὐτή καί ἐκπροσώπου τοῦ λαοῦ εἰς τό κοινοβούλιον εἶναι ἐκ τῶν ὤν οὐκ ἄνευ. Δέν μοῦ ἀπαντᾶτε ὅμως γιά τόν Τατσόπουλον οὔτε γιά τό χεράκι-χεράκι μέ τόν ἀναρχοαυτόνομον, τρομάρα του, βουλευτήν τοῦ ΣΥΡΙΖΑ. Πάντως εἰλικρινά μέ λυπεῖ τό γεγονός ὅτι δέν ἀσχολεῖσθαι μέ τήν οὐσίαν τοῦ προβλήματος, λάθρο, ἔνδεια πολιτῶν, ἀνεργία, ἐγκληματικότης, Ἐθνικά ζητήματα, ἀπεμπόλησις τῶν Ἐθνικῶν ἰδεωδῶν, δεκάδες αύτοκτονίες καί ἀσχολεῖσθαι μέ συγκρίσεις τύπου Ἀντωνίου-Γερμενῆ. Τῶν οἰκιῶν ἡμῶν ἐμπιπραμένων ὑμεῖς ἄδεται.

  30. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 02/09/2013 20:02:18

    Καλόοοοοοοο Κίμωνα !

  31. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/09/2013 21:05:31

    Πού καί ὁ νοῦς..
    Κι αὐτός λόγω κρίσης.

  32. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/09/2013 21:19:26

    Αυτό αποκλείεται.
    Άν εκλεγεί ο Κάσσυ, θα μετακομίσει στα Βόρεια Προάστεια.
    Και θα χρειαστεί Πρώτη Κυρία του δήμου.
    Οπότε "έφεξε" και για την τέως Μις Τουρισμός.
    Δικαίως θα καμαρώνουν στον Άγιο Παντελεήμονα και στην Κυψέλη, έστω και κρατώντας όλο τον τωρινό πληθυσμό τους.

  33. ο avatar
    ο 02/09/2013 21:27:44

    Εμένα πάντως πιο πολυ μου δυσκολεύουν την καθημερινή μου ζωη οι ελληναρες συμπολίτες μας που: παρκαρουν τα αμαξια τους οπου τους βολεύει - και πανω σε λεωφόρους, που καπνιζουν οπου γουσταρουν, καταντώντας την ελλαδα μια βρωμερη χωρα που δεν βρισκεις μερος χωρις καπνο, που πετάνε σκουπιδια στον δρομο, που ειναι μεσα στην αγένεια...που που που....

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ ο 02/09/2013 22:22:13

      Ε, πώς φαίνονται αυτοί πού κατοικούν σε κομψά προάστεια...
      (πρός τον ο )

    • ο avatar
      ο @ ο 03/09/2013 03:26:48

      Το ιδανικό θα ήτανε να φυγουν και οι Ελληνες και οι αλλοδαποί αυτοί του ειδους. Και να μείνουν εδω οσοι δεν είναι έτσι, ανεξαρτήτως εθνικότητας. Αυτο κοιτάω εγω - τον άνθρωπο και απο κει και περα δεν με νοιάζει αν ειναι, μαυρος, άσπρος, κίτρινος, παράνομος ή νόμιμος.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ο 03/09/2013 12:03:12

        Ειδικά οι παράνομοι αλλοδαποί που διαβιούν στην Ελλάδα (Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοί, Σομαλοί, Μαροκινοί, κ.ά.) δεν είναι αυτού του είδους που σε κάνει να ανατριχιάζεις, αγαπητέ. Καμία σχέση με κάφρο νεοέλληνα: Ακούνε μόνο Σοστακόβιτς (ακόμα και ο Μότσαρτ είναι ολίγον passé για τα γούστα τους), παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στον προβλεπόμενο υπόγειο χώρο στάθμευσης, δεν καπνίζουν, πλένονται με οικολογικό σαπούνι φυσικώς αρωματισμένο με σπάνια βότανα των Ιμαλαϊων, πίνουν νερό Perrier, ζουν μόνο από νόμιμες δραστηριότητες και μάλιστα ευγενείς (εικαστικοί καλλιτέχνες, σκηνοθέτες, chef, άντε το πολύ πολύ ιδιοκτήτες καταστήματος delikatessen) και περιμένουν να ανοίξει η νέα Λυρική Σκηνή στη Συγγρού για να παρακολουθήσουν - επιτέλους! - τον Λόενγκριν του Βάγκνερ σε ένα αξιοπρεπές περιβάλλον, χρυσή μου....

      • Έλλην avatar
        Έλλην @ ο 03/09/2013 17:25:32

        ο......είσαι...πολύ ωραίος τύπος!!

  34. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 02/09/2013 21:55:47

    Φαίνεται πὼς σιγὰ σιγὰ δημιουργεῖται παράδοση στὶς δημαρχίες γιὰ τοὺς πάσχοντες ἀπὸ τὸ συγκεκριμένο πρόβλημα τοῦ τριχωτοῦ τῆς κεφαλῆς: Κασιδόκωστας τὸ πάλαι ποτὲ στὴ Γλυφάδα, Κασιδιάρης προσεχῶς στὴν Ἀθήνα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νίκος Δραγασιώτης 02/09/2013 22:38:05

      Ὁ Κασιδόκωστας εἶχε τρίχες.
      Καί ἀπ' τ' ἄλλα πρέπει νά εἶχε,γιατί ἔκατσε τόσα χρόνια δήμαρχος..

  35. fitsoulas avatar
    fitsoulas 03/09/2013 00:05:52

    Φοβάμαι ότι εδώ που φτάσαμε, η λύση είναι να το αναλάβει και αυτό προσωπικά ο Σαμαράς

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ fitsoulas 03/09/2013 12:40:27

      To ερώτημα μου είναι: Γιατί τον θεωρείτε τόσο αποτελεσματικό και επίσης πόσα κομμάτια να γίνει αμα περιβάλλεται από ανίκανους;

  36. δημης avatar
    δημης 03/09/2013 00:16:12

    Η πραγματικότητα αυτή με έναν δημοκρατικό τρόπο παλέυεται ...με τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δηλ με εφαρμογή των ΝΟΜΩΝ και τον ΔΙΑΛΟΓΟ και στα δύο νομίζω ότι στερούνται υπέρ....όλα είναι εναντίον τους ..
    Με χλεύες κλπ μάλλον διαφήμιση τους κάνουμε...

  37. Έλλην avatar
    Έλλην 03/09/2013 02:09:00

    Δεν σας κάνει να αναρωτηθείτε γιατί ένας μπρουταλ φασίστας-νεοναζί με τικ, δημιουργεί τέτοιο πανικό στα κομματικά επιτελεία του ''δημοκρατικού τόξου'' και σχεδόν τον θεωρούν από τώρα Δήμαρχο και προσπαθούν να βρουν τρόπους (θεμιτούς και αθέμιτους ) για να τον αναχαιτίσουν;
    Δεν αναρωτιέστε επίσης, γιατί ο εν λόγω κύριος και το κόμμα του έχουν τέτοια άνοδο στην κοινωνία;
    Αν κυκλοφορούσατε στην πιάτσα δεν θα είχατε ΚΑΜΙΆ απορία, αλλά βλέπω ότι οι περισσότεροι από εσάς είστε ......από τους βολεμένους που η κρίση στην χώρα δεν τους άγγιξε ή τους επηρέασε ελάχιστα, και λέγοντας κρίση εννοώ όχι μόνο την οικονομική αλλά και την ηθική , πολιτική και κοινωνική κρίση που οδηγούν τον κόσμο στην ανέχεια και στην απόγνωση.
    Το οικοδόμημα της μεταπολίτευσης καταρρέει με πάταγο κύριοι και καλά θα κάνετε να απομακρυνθείτε να μην σας πάρουν τα μπάζα.....αν προλάβετε.

    • Abc avatar
      Abc @ Έλλην 03/09/2013 07:25:10

      Εσάς, πάντως, σας έχουν πετύχει ήδη στο δόξα πατρί.

    • WY avatar
      WY @ Έλλην 03/09/2013 10:00:36

      Το οικοδόμημα της μεταπολίτευσης καταρρέει με πάταγο κύριοι και καλά θα κάνετε να απομακρυνθείτε να μην σας πάρουν τα μπάζα…..αν προλάβετε.
      ...........................................

      Άφησε ρέ φίλε νά τούς πλακώσουν,νά ησυχάσουμε από τά πεπαλαιωμένα κι άκρως επικίνδυνα πλέον,οικοδομικά υλικά τής μεταπολίτευσης, άπαξ καί διά παντός.
      Μέ κακές συμβουλές,κακές υπηρεσίες στήν Ελλάδα μας προσφέρεις!!!

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ Έλλην 03/09/2013 10:39:36

      Αν υπάρχει κάτι χειρότερο από έναν "μπρουταλ φασίστα-νεοναζί με τικ" είναι κάποιος που τον ψηφίζει συνειδητά,γνωρίζοντας απόλυτα-όπως φαίνεται-το ποιόν του.Δεν μου είναι κατανοητός ο κυνισμός αναφορικά με τα μπάζα που θα σκεπάσουν την χώρα, εκτός βέβαια αν θεωρείται τον εαυτό σας μέρος αυτού του ,ας πούμε,αδρανούς αποθέματος.

      • Έλλην avatar
        Έλλην @ Ήμερος 03/09/2013 15:35:46

        μεταξύ ενός “μπρουταλ φασίστα-νεοναζί με τικ” που έχει κολλήσει ένσημα και ξέρει τι πάει να πει να ξυπνάς από τα χαράματα για το μεροκάματο , και ενός "ντιντί φιλελεύθερου γιάπι'' που εκτός του Dacapo και του τενις κλαμπ δεν ξέρει τίποτα άλλο, ναι φίλε προτιμώ τον πρώτο.

        • Έρση avatar
          Έρση @ Έλλην 03/09/2013 15:46:36

          Ωχ Παναγία μου!! Τα στάνταρτς είναι πολύ υψηλά. Ζαλίζομαι.

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ Έρση 03/09/2013 16:47:01

            Δυστυχώς τα στανταρτς είναι πολύ χαμηλά , ας όψονται τα καϊνάρια σας που κυβερνάνε τόσα χρόνια, ευτυχώς όχι για πολύ!

        • Ήμερος avatar
          Ήμερος @ Έλλην 03/09/2013 16:44:38

          Να υποθέσω λοιπόν ότι θα είστε "πρώτη γραμμή" όταν θα υλοποιεί την προγραμματική δέσμευση του Παναγιώταρου και θα πετάει τα αλλοδαπά βρέφη εκτός σταθμών....ή έστω δεύτερη χειροκροτώντας.
          Υ.Γ Οι μπράβοι στα νυχτομάγαζα δεν κοιμούνται καν.Αλλά και από αυτούς έχει μπόλικους ο λαικός σύνδεσμος.

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ Ήμερος 03/09/2013 17:14:42

            Όχι φίλε μου , δεν επιθυμώ να πεταχτεί κανένα παιδί έξω από τους σταθμούς , ελληνόπουλο ή μη, αλλά όταν το κράτος δεν μπορεί να εξασφαλίσει την είσοδο ΟΛΩΝ των παιδιών στους σταθμούς, ΝΑΙ να προτιμούνται τα ελληνόπουλα και αν περισσεύουν θέσεις να παίρνουν και αλλοδαπούς , το αντίθετο από αυτό που συμβαίνει τώρα δηλαδή, να παίρνουν τις θέσεις αλλοδαποί και να μένουν εκτός ελληνόπουλα γιατί το εισόδημα στο Ε1 των αλλοδαπών (εαν υποβάλουν ) λόγω της μαύρης εργασίας είναι ελάχιστο , ενώ της συντριπτικής πλειοψηφίας των Ελλήνων δηλωμένο.
            Και σε ρωτώ , με ποιο δικαίωμα εξισώνεται ένας λαθραίος που μπήκε στην χώρα παράνομα και με αδιευκρίνιστους τρόπους πήρε μια άδεια παραμονής, να έχει τα ίδια δικαιώματα με έναν πολίτη αυτής της χώρας αλλά όχι τις ίδιες υποχρεώσεις;
            Γιατί να αναγκάζομαι εγώ να πληρώνω 300 ευρώ το μήνα στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό και την ίδια στιγμή ο κάθε χ ψ αλλοδαπός να ωφελείται από την δωρεάν παροχή στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς , με κριτήριο το χαμηλό εως και μηδενικό του (δηλωμένο )εισόδημα στο Ε1 , όταν και το δικό μου και με τη βία ξεπερνά τα 14000 ευρώ και μάλιστα όλα δηλωμένα μέχρι σεντ;
            Πρώτα εξασφαλίζεις την τροφή των παιδιών σου και αν μπορείς φροντίζεις και άλλα παιδιά, εδώ όμως συμβαίνει το αντίθετο.
            Αλλά όλοι βλέπω κάνετε μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα.

  38. WY avatar
    WY 03/09/2013 09:56:23

    Δημοτικές εκλογές: Λέτε να δούμε τον Κασιδιάρη να κάνει αρχαιοελληνικές τελετές στον Παρθενώνα;
    .......................................................

    Ίσως όχι,αλλά μαζί μέ 200.000 ## λαθροπατριώτες μουσουλμάνους ##, σέ βλέπω πολύ σύντομα γονατιστό, στά Προπύλαια,νά προσφέρης σπονδές,στόν... Αλλάχ!!!!

  39. thanos p9 avatar
    thanos p9 03/09/2013 15:02:57

    Εδώ να σας θυμίσω οτι με τον νόμο Παυλόπουλου , που ισχύει . δήμαρχος βγαίνεις και με 42% .....οπότε απο την πρώτη Κυριακή ο Ηλίας θα πάρει τον δήμο και μετά να δείτε γλέντια που θα έχουμε.....

  40. Έλλην avatar
    Έλλην 03/09/2013 15:30:36

    Δηλαδή τους προτιμάς πλακωμένους ..........μάλιστα...πολύ ''προχό'' σε βρίσκω!!

    • WY avatar
      WY @ Έλλην 03/09/2013 21:36:05

      Kι ό,τι ευρεθή/απομείνει από τά μπάζα,νά μεταφερθή στίς δεξαμενές τού βιολογικού τής Ψυττάλειας, μαζί μέ τά υπόλοιπα λύματα τής Αττικής!!

  41. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/09/2013 15:40:57

    "Kassidy", o Αδέσποτος Γαταράς.
    h**p://www.youtube.com/watch?v=HZQRqxYbIU0&noredirect=1

    Μιλάμε για πολύ σκληρό ρόκ. Μπροστά του, οι "Adonis, Borids and the Tsekurs" είναι softies σαν τους Simon and Garfunkel.
    Όσο για τον δήθεν Alice Cooper τον "Kaiada", μπροστά του είναι σαν τους Abba (όχι μόνον λόγω ομοιοκαταληξίας).

  42. Abc avatar
    Abc 03/09/2013 21:48:56

    Ε, ρε, κάτι "πετριές" που ξέφυγαν από τα προϊόντα των καθαιρέσεων!
    Καλά, βρε μάστορα, ούτε ένα μέτρο προφύλαξης; Τους πέτυχες όλους κατακέφαλα!

  43. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/09/2013 22:10:38

    Πολύ σωστός!