Δημοσκόπηση GPO: Προηγείται το «ΝΑΙ» με 43,3% - Στο 39,3% το «ΟΧΙ»
01/07/2015 20:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση GPO: Προηγείται το «ΝΑΙ» με 43,3% - Στο 39,3% το «ΟΧΙ»

Τι επιλέγουν οι ψηφοφόροι

Προβάδισμα στο «ναι» στο δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου δίνει δημοσκόπηση που διεξήγαγε η GPO και παρουσιάζει η BNP Paribas.

Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση, το ποσοστό όσων είναι βέβαιοι ή θεωρούν πιθανότερο να κάνουν αυτή την επιλογή φτάνει το 47,1%. Αντίθετα, οι πιθανοί και σίγουροι ψηφοφόροι του «όχι» αντιστοιχούν σε 43,2%. Το ποσοστό αυτών που δηλώνουν βέβαιοι ότι θα ψηφίσουν «ναι» ανέρχεται στο 43,3%, ενώ το σίγουρο «όχι» είναι στο 39,3%.

Το στατιστικό λάθος είναι 3,1%, κάτι που σημαίνει ότι το αποτέλεσμα κρίνεται στατιστικά σημαντικό, γράφει η BNP Paribas.

Από τα επιμέρους στοιχεία αξία έχει το γεγονός ότι το «ναι» είναι η περισσότερο δημοφιλής επιλογή σε μεγάλης ηλικίας ψηφοφόρους της ΝΔ. Η μεγάλη πλειοψηφία των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ (63,4%) επιλέγει το «όχι».

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 01/07/2015 20:46:39

    Διεθνη πρακτορεία στοιχημάτων δινουν 67 ΝΑΙ. Κι αυτοί ξέρουν. Μιλάμε για στοιχήματα, αποδόσεις δηλαδή λεφτά. Περίεργα μου φαίνονται τα ποσοστά της GPO.

    • messinia3 avatar
      messinia3 @ Eva 01/07/2015 21:36:35

      66% πιθανότητες να επικρατήσει το ναι εννοείς και όχι φυσικά ότι το ναι θα λάβει 66%.Αλλά και αυτό είναι αναληθές γιατί πλέον η επικράτηση του ναι κινείται σε ποσοστά άνω του 1,50 και πολύ χαμηλό τζίρο γενικά. Αντίθετα αφού κόπτεσαι για το τι προεξοφλούν οι στοιχηματικές εταιρείες η πιθανότητα grexit παίζεται που υπάρχει σε περισσότερες εταιρείες και με τζίρο σχετικά ευμεγέθη κοιμαίνεται σε αποδόσει 2.75-3.20!!! Βέβαια αυτό δε σε συμφέρει ιδιαίτερα αφού το στόρι είναι ότι με όχι βγαίνουμε από το ευρώ(grexit) υπομονή και σύναιση από όλους μας.ο καθένας έχει την άποψη του και δεν υπάρχει λόγος διχασμού.

      • Raven avatar
        Raven @ messinia3 02/07/2015 00:51:27

        Αυτο που λες επιβεβαιώνει το επιχείρημα - δεν τον διαψευδει.... Χαμηλή απόδοση το ΝΑΙ και υψηλή απόδοση το Grexit... Απο τη στιγμή που απέκτησε δυναμική το ΝΑΙ, οι πιθανότητες για Grexit μειώνονται... Είναι αλληλένδετα, όχι ανεξάρτητα

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ messinia3 02/07/2015 01:24:54

        Στο 1,50 δεν το είδα να ανεβαίνει (από χθες), μέχρι στιγμής παίζει στο 1,30 με 1,45. http://www.oddschecker.com/politics/european-politics/greece-bailout-referendum-result

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Βούρδουλας 02/07/2015 04:19:23

          ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΝΑΙ 3% PLUS.

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 02/07/2015 10:28:17

            Ας πει κάποιος στον σοφότερο Λαό του Κόσμου ό,τι οι Τράπεζες θα είναι κλειστές την Δευτέρα μετά το "δημοψήφισμα" και για πάαααρα πολύ καιρό ακόμη.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ πΔπ 02/07/2015 12:17:47

            Το προέβλεψα κι εγώ,αλλά κάποιος με ειρωνεύτηκε...

      • Eva avatar
        Eva @ messinia3 02/07/2015 10:39:47

        Κοπτομαι? Πας καλα? Μαλλον οχι.

  2. Eva avatar
    Eva 01/07/2015 20:55:23

    Μήπως δεν κατάλαβαν αυτό το reforms for the completion?

  3. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 01/07/2015 21:12:00

    Θα υπαρξει μεγαλη μαχη ακομη. Το σημερινο διαγγελμα κτυπησε διανα σε οσους ολους σκεφτονται με το συναισθημα . Υπαρχει μια ειδηση που λεει οτι ΔΗΘΕΝ ο σοιμπλε θα κρατησει την ελλαδα στο ευρω και μετα το οχι. απο τον enikos.gr (να τον χαιρεστε τον χατζηνικολαου οσοι τον ακουτε)

  4. Φωτης avatar
    Φωτης 01/07/2015 21:37:34

    πειτε ναι σας παράκαλω .ξερω μας έκαναν πολλά οι δανειστές αλλά δεν θα αλλάξει κάτι με το όχι .θα γίνουμε χειρότερα με την δραχμή ένα νόμισμα χωρίς αξια

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 01/07/2015 21:39:58

    Ναι θα βγει, όμως απαιτείται να στελεχώσουν όλα τα εκλογικά τμήματα. είναι θετικό ότι μια αξιοσημείωτη μερίδα ανθρώπων που επέλεξαν το ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές του Ιανουαρίου, δείχνει διαφοροποίηση στο δημοψήφισμα. Οι κεντρώοι και οι πρώην νεοδημοκράτες που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον θα ψηφίσουν ΝΑΙ.

  6. kromanos avatar
    kromanos 01/07/2015 22:32:02

    ..δηλαδή δεν πείστηκαν από τις διαβεβαιώσεις του αλέξη?? http://wp.me/p5N5EW-b4

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/07/2015 00:07:32

    Από ρεπορτάζ στο δρόμο για το ναί ή το όχι στο δημοψήφισμα: Ψηφίζω υπέρ των Ελλήνων και κατά της βρωμερής Ευρώπης,ψηφίζω ΝΑΙ...

  8. Silvestro avatar
    Silvestro 02/07/2015 13:08:56

    Mια χαρά πάμε. Ο σοφός λαός ξέρει.