#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2011 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση της ... Υπατίας



(Ανανεωμένο). Θυμάστε τον κ. Ρουτζούνη , ιδιοκτήτη της Καπα Research η οποία κάνει έρευνες και δημοσκοπήσεις;

Εμείς πάντως τον θυμόμαστε από τότε που έδωσε το πολυτελές ιδιόκτητο ακίνητο του ονόματι "Υπατία" στους λαθρομετανάστες που είχαν εγκαταλείψει τη Νομική.

Τον θυμόμαστε επίσης από μια καταγγελία που πέρασε χωρίς να συζητηθεί του κόμματος του Γ. Δημαρά, Άρμα Πολιτών. Σύμφωνα με την καταγγελία η Περιφέρεια Αττικής πληρώνει κάθε μήνα το ποσό των 63.500 ευρώ για κτίριο στην περιοχή των Καμινίων του Πειραιά που νοικιάζει από τον κ. Ρουτζούνη.

Η Καπα Research λοιπόν δημοσιεύει σήμερα στο ΒΗΜΑ νέο γκάλοπ στο οποίο εκτός των άλλων μας λέει ότι ο λαός θεωρεί καταλληλότερους να ηγηθούν σε μια κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας", τον Λουκά Παπαδήμο και τον ... Αντώνη Σαμαρά.

Από αυτό και μόνο μπορεί να κρίνει κανείς την αντικειμενικότητα της δημοσκόπησης. Αφού απέτυχαν οι πολυποίκιλες πιέσεις προς τον Σαμαρά να συγκυβερνήσει, βάζουν τώρα τον κ. Ρουτζούνη να εκφράσει την ...λαική βούληση

Κατά τα άλλα η δημοσκόπηση δίνει τα εξής ποσοστά, χωρίς αναγωγή, τα οποία συμβαδίζουν εντελώς με τις επιθυμίες για συγκυβέρνηση, αφού "ο δικομματισμός δεν τραβάει βρε παιδί μου".

22,2% στη Ν.Δ.

14,7% στο ΠΑΣΟΚ

ΚΚΕ (9,1% )

ΛΑΟΣ (6,3% )

ΣΥΡΙΖΑ (5,1% )

Δημοκρατική Αριστερά (4,2% )

Οικολόγοι Πράσινοι (3,4% )

Δημοκρατική Συμμαχία (2,6% )

Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών (1,8% )

Ναι και αν η γιαγιά μου είχε φτερά θα την κάναμε ... αεροπλάνο

Και οι καταλληλότεροι για ....Ζολώτες

Ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς και ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ Λουκάς Παπαδήμος θεωρούνται οι καταλληλότεροι να ηγηθούν σε μια πιθανή κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας΄. Ειδικότερα, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της kapa research οι ερωτώμενοι επιλέγουν σε ποσοστό 9,2% τον Λουκά Παπαδήμο, σε ποσοστό 9% τον Αντώνη Σαμαρά, ενώ ακολουθούν οι Γιώργος Παπανδρέου 7,8%, Φώτης Κουβέλης 6,7%, Αλέκος Ππαδόπουλος 6,2%, Κώστας Σημίτης 5,1%, Κώστας Καραμανλής 4,8%, Ευάγγελος Βενιζέλος 4.7%, Ανδρέας Λοβέρδος 4,4% και Γιώργος Καρατζαφέρης 3,7%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 28/10/2011 23:19:48

    Σε δημοσκόπηση για λογαριασμό βουλευτών ΠΑΣΟΚ Λάρισας και Τρικάλων στη Θεσσαλία είναι 9%

  2. chris13 avatar
    chris13 28/10/2011 23:22:09

    την προηγούμενη φορά (πριν ένα μήνα) η γνωστή αυτή "παρακρατική" εταιρεία του ΠΑΣΟΚ έδινε διαφορά 0.2 υπέρ της ΝΔ.

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ chris13 28/10/2011 23:36:15

      ακριβώς αυτό ηθελα να πω και εγω....οταν η καπα δίνει 7,5 μονάδες τη διαφορά τότε είναι 12τουλάχιστο

  3. Tsol avatar
    Tsol 28/10/2011 23:30:14

    Αφού έχουν κάνει αυτά που έχουν κάνει και παίρνουν και 15% μας αξίζουν ακόμα χειρότερα. Αυτός ο λαός είμαστε αυτοί μας αξίζουν.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Tsol 29/10/2011 00:07:12

      +1000

  4. DIM avatar
    DIM 28/10/2011 23:39:03

    ΜΑΛΛΟΝ 5% ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ 15%.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ DIM 29/10/2011 01:32:41

      14%-17% τοῦ πραγματικοῦ ἐκλογικοῦ σώματος ἀποτελεῖται χαλαρὰ ἀπὸ τὰ ἴδια τὰ στελέχη, ἀπὸ ὅσους ἔχουν ζωτικὸ συμφέρον ἀπὸ τὴν παραμονὴ τοῦ ΠΑΣΟΚ στὴν ἐξουσία (μαῦρα, μισθὸς ἀλλὰ ὄχι μόνο), καὶ ὅσους λίγους ἀνήκουν ψυχοπαθολογικὰ στὸ κόμμα καὶ πρῶτα θὰ τοὺς βγεῖ ἠ ψυχὴ καὶ μετὰ ἡ ψῆφος. Ἐν ὀλίγοις, 15% εἶναι ὅσοι ἔχουν δέσει τὴ μοίρα τους μὲ τὸ ΠΑΣΟΚ ἄχρι τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. Μὴν ὀνειρεύεσαι πενταράκι στὶς ἑπόμενες ἐκλογές, καλὰ θά'ταν ἀλλὰ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ DIM 29/10/2011 04:11:10

      Δεν είναι ανώμαλοι αλλά ηλίθιοι ή βολεμένοι. Και νομίζω ότι είναι πάνω από 15%. Το πρόβλημα είναι επίσης πως πολλοί θα ρίξουν λευκό, δηλαδή θα δηλώσουν ότι δε θέλουν κυβέρνηση.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/10/2011 23:42:18

    Ρε παιδιά ΠΑΣΟΚ τέλος δεν το συζητάμε. Η Ν.Δ πότε θα ξεκολήσει από το 22%? Μπορεί να μου πει κάποιος?

    • Anonymous avatar
      Anonymous @ ΓΙΑΝΝΗΣ 29/10/2011 04:52:45

      Γιατί να ξεκολήσει η ΝΔ ? Τι αντιπολίτευση κάνει
      ώστε να μπορεί να δικαιολογήσει άνοδο?

      Κριτική κάνουν μονο τα blogs και κάποια κανάλια που
      παραμένουν ελεύθερα.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Anonymous 29/10/2011 11:18:10

        Βρήκες και κανάλια ελεύθερα; φοβερό !!!!

        • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
          Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Factorx 29/10/2011 12:37:36

          Κάποια κανάλια όπως
          extra 3,contra
          που εγώ αναγκαστικά τα βλέπω από το internet χτυπάνε την κυβέρνηση και έχουν κάποιους αξιόλογες φωνές

          π.χ. Τράγκας και Κουίκ.

  6. βαγγελης avatar
    βαγγελης 29/10/2011 00:09:37

    δεν υπαρχει περιπτωση οςυτε μια στο εκκατομυριο να ειναι καθαρο απο νοθειες αυτο το γκαλοπ της καθεστωτικης εφημεριδας.

  7. Αλέξης avatar
    Αλέξης 29/10/2011 01:40:20

    Παιδιά δεν τον αφήνουν το ΓΑΠ να πέσει. Θα κατσαρωθεί στην καρέκλα του μέχρι τέλους.
    Το ερώτημα στις επόμενες εκλογές είναι αν το ΠΑΣΟΚ θα πιάσει το 3% για να μπει στη βουλή.

  8. Silence t. avatar
    Silence t. 29/10/2011 01:49:16

    Η προπαγάνδα , της πρώην KGB , του Κάστρο , του Τσαουσέσκου και των Αμερικανών μαζί , ωχριά μπροστά στην ''αμερόληπτη'' και ''αδέσμευτη'' ενημέρωση στην Ελλάδα του 2011!!

    Πασοκ 14,7% !!!!!!

  9. επισκεπτησς avatar
    επισκεπτησς 29/10/2011 03:04:10

    ουτε 10 ουτε 15 % θα παρει το πασοκ ..παραπανω ... προσωπικα το βλεπω πανω απο 25 % .. μην εχετε αυταπατες και ονειρευεστε μονοψηφια νουμερα ..δυστυχως ο ελληνας μπορει να τους αποκαλει προδοτες αλλα δεν ξεχναει ποιοι τον βολεψανε ....εγω προσωπικα δεν εχω καμμια ελπιδα ... χασαμε τον ελληνα απο μεσα μας ... ουτε οι γερμανοι μας φταινε ουτε κανεις.......ολο ψευτοτσαμπουκαδες και αμπελοφιλοσοφιες ...

  10. The Saint avatar
    The Saint 29/10/2011 04:40:00

    Το ΠΑΣΟΚ κουτσά στραβά τσουλάει πρός τα κάτω...
    Οσο όμως η ΝΔ ΔΕΝ κερδίζει ψήφους, έχει ένα λόγο παραπάνω ο Σαμαράς να μην ΠΡΟΚΑΛΕΙ γιά εκλογές...
    Και ξέρετε κάτι?
    Γιά σκεφτειτε τη ΜΙΑ πιθανότητα το γκαλοπ να μην είναι στημένο, και να απεικονίζει την πραγματικότητα... Φαντάζεστε να γίνουν αυριο εκλογές με αυτά τα αποτελέσματα?
    ΧΑΟΣ!

  11. k avatar
    k 29/10/2011 07:00:53

    ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10% ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΑΥΤΟ ΤΟ 15 ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ?

  12. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 29/10/2011 08:20:32

    Οσο στα κόμματα συνεχίζουν να παραμένουν αυτοί που μας έφεραν στο χείλος του γκρεμού και την Ελλάδα να χλευάζετε σε όλο τον κόσμο και ειδικά στην Ευρώπη δεν υπάρχει περίπτωση να πάει ο λαός να ψηφίσει κανένα κόμμα. Να το πούμε απλά όσο η ΝΔ έχει και σκοπεύει να κατεύει στις εκλογές με Σπηλιοτόπουλους, Παυλόπουλους, Χαντζηδάκηδες, Βουλγαράκηδες, Τραγάκηδες, Μπεκίρηδες κ.α θα πάρει κάτω του 20% στις επόμενες Βουλευτικές εκλογές. Κατά τα άλλα εσείς συνεχίστε να ονειρεύεσθε

    • Aίθρα avatar
      Aίθρα @ Αριστοτέλης 29/10/2011 13:04:14

      Συμφωνώ. Να δούμε επιτέλους κανέναν σοβαρό άνθρωπο στα ψηφοδέλτια, ε;

  13. alakran avatar
    alakran 29/10/2011 10:09:00

    Συριζα+Δη.Αρ+Οικολογοι+Αρμα Πολιτων=15%
    Τους πιστέψαμε!

  14. charulisN avatar
    charulisN 29/10/2011 10:30:19

    Mauro gallop. Eleos o Kouvelis 4.5%. H Ntorka 2.8%. O lagos 6.5%. Kai meta ksipnisan. Pali den vgainoun ta koukia. Krata Antoni

  15. charulisN avatar
    charulisN 29/10/2011 10:34:50

    Mauro gallop mauros psicharis mauro vima. PASOK tha psifisoun mono o vlakas kapsis kai o agrammatos xasapopoulos. Oi alloi yom exoun kanei.

  16. Δανάη avatar
    Δανάη 29/10/2011 11:27:10

    Όλοι τους είναι για κλάματα!!! Ένας πατριώτης πολιτικός δεν υπάρχει;;;;

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/10/2011 11:42:52

    Να προτείνω Φάκτωρα να γίνει ένα ρεπορτάζ που να μας παρουσιάσει τους ιδιοκτήτες (μέχρι φυσικού προσώπου εννοείται) όλων των εταιρειών δημοσκοπήσεων. Να ξέρουμε ποιοί είναι οι κύριοι και από χρηματοδοτούνται και άλλα πολλά.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/10/2011 13:10:39

      Μπράβο Φάκτωρα για την άμεση ανταπόκριση. Ώστε ο κύριος Ρουτζούνης είναι ο ιδιοκτήτης της ΚΑΠΑ Research; Τί λέτε! Και αυτός νοικιάζει την περιουσία του στο κράτος (στην Περιφέρεια Αττικής που ανελλιπώς έχει πασοκική διοίκηση την τελευταία 12ετία που ισχύουν οι εμπορικές μισθώσεις); Αμ πές το ρε Ρουτζούνη να μάθουμε και εμείς από που σιτίζεσαι (κυρίως). Μάλιστα, 63.500 ευρώ! Δηλαδή 5300 ευρώ το μήνα. Και επειδή είναι δημόσια η χρήση του κτηρίου απαλλάσσεσαι από διάφορα τέλη και το πρόσφατο χαράτσι; Δηλαδή βγάλε φόρο εισοδήματος, πιάνεις 4,5 πασοκικά χιλιάρικα το μήνα βρέξει χιονίσει και ενώ το δημόσιο έχει ένα σωρό εγκαταλελειμμένα κτήρια στο κέντρο των Αθηνών τα οποία πρόσφατα έχει εκκενώσει από καταλήψεις λαθρομεταναστών. Και παίρνεις ανά τακτά διαστήματα παραγγελίες για μυστικές δημοσκοπήσεις από το ΠΑΣΟκ αλλά και τα πασοκικά ΜΜΕ. Μάλιστα, μάλιστα. Η αντικειμενικότητά σου είναι πλέον σίγουρη. Δεν το συζητώ ...

      • alakran avatar
        alakran @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/10/2011 13:28:02

        Μανώλη,
        Το σύστημα δεν εργάζεται για "πενταροδεκάρες".
        Η καταγγελία μιλάει για 63.500 ΚΆΘΕ ΜΗΝΑ ,όχι το χρόνο!
        http://www.antinews.gr/2011/04/26/98185/

  18. netakias avatar
    netakias 29/10/2011 12:35:51

    Στο 6% ο Κωλοτούμπας;

    Μα αυτός θα γίνει Πρωθυπουργός!

    Λέει και μόνος του, ότι είναι ο ΜΟΝΟΣ πολιτικός που ανεβαίνει!

    Α-πα-παααααα........

    Ανεβαίνει προς τα κάτω !

  19. LamprosM avatar
    LamprosM 29/10/2011 13:28:35

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ, εχει σχεδιαστεί να αντέχει. Θα παρει πανω απο 20% σιγουρα. Εχει 2 γενιες ελληνων ποτισει με το δηλητηριο του. Δεν θα ειναι ευκολο. Επιπλέον οπως ειπε ενας φίλος (dexiextrem blogspot) θα κατσικωθει στην εξουσία, και λιγο πρίν τις εκλογες οι τροικανοι να στηριξουν το κατασκευασμα τους. Μια αυξησουλα 100 ευρω και μερικά μπραβο τα καταφερατε, και παλι τα πρασινα ζωα θα ψηφισουν μονοκουκι

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ LamprosM 29/10/2011 23:25:13

      Tο άθροισμα των μη αναγόμενων ποσοστών είναι ~70%.
      Δηλαδή το υπόλοιπο 30% τι ψηφίζει?
      @@ρια, λευκό - άκυρο, δεν ξέρω - δεν απαντώ?
      Για αυτό δεν τις πιστεύω τις δημοσκοπήσεις.
      Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά λες το βρωμοΠΑΣΟΚ πάντα έτσι λειτουργούσε. Πετούσε προεκλογικά υποσχέσεις και κρατιόταν.

  20. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 29/10/2011 13:31:39

    Kala τοσα χρονια δεν μαθαμε ακομη τι εστι Πασοκ ? Προσωπικως ,πιστευω οτι δεν προκειται να πεσει κατω του 30%. Ειναι στη παρουσα χρονικη συγκυρια απλως αποσυσπειρωνο. Το προβλημα ειναι στη ΝΔ που επρεπε να εχει συσπειρωση 95% και εισροες απο αλλα κομματα.Κατι τετοιο δεν συμβαινει. ΤΟ γιατι ειναι το ζητουμενο.

  21. Σταύρος avatar
    Σταύρος 29/10/2011 13:32:25

    Να τις πιστεύετε τις Δημοσκοπήσεις!
    Να τις πιστεύετε!
    Και μετά νανάκια έτσι;

    Υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση ΠΑΚΣΟΚόσκυλο καθεστωτικά σιτιζόμενο, να γράψει το πραγματικό αποτέλεσμα της Δημοσκόπησης αν αυτή δεν εξυπηρετεί το ΠΑΣΟΚ. Ακόμαι και με αυτό το αποτέλεσμα;
    Ένα σας δίνει βρε και δέκα σας παίρνει!

  22. sam avatar
    sam 29/10/2011 16:39:34

    ο Ελληνας ειναι καταδικασμενος να υπαρχει, ασχετα με το τι θα βγαλει η καλπη.
    Μη ξεχνατε οτι υπαρχουν πολλοι Ελληνες που δεν ψηφισαν, ακομοι περισσοτεροι που δεν συμμετειχαν στις δημοσκοπησεις και εκατομμυρια ψηφων που ΔΕΝ ανηκουν σε Ελληνες-εκει ειναι το μεγαλο σκανδαλο.

  23. Factorx avatar
    Factorx 29/10/2011 17:18:45

    σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, το 58,9% αξιολογεί αρνητικά την απόφαση της Συνόδου Κορυφής για την ελληνική οικονομική κρίση, έναντι του 35,7% που απάντησε θετικά, ενώ μόλις το 35,2% δηλώνει ότι θα ψήφιζε «υπέρ» της νέας δανειακής σύμβασης αν γινόταν δημοψήφισμα. Ακόμα λιγότεροι είναι όμως (26,3%) όσοι υποδέχονται την απόφαση των ηγετών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με συναισθήματα ανακούφισης επιλέγοντας λέξεις όπως, ελπίδα, ηρεμία ή χαρά, ενώ οι 2 στους 3 (65,8%) απαντούν ότι αισθάνονται απαισιοδοξία και φόβο, ανησυχία, οργή ή λύπη.
    Χωρίς αμφιβολία, το κύριο εύρημα που προκύπτει είναι ότι η κυβέρνηση έχει χάσει οριστικά την εμπιστοσύνη των πολιτών. Δεν μπορεί πλέον να διαχειριστεί τις τύχες της χώρας σε μία τόσο κρίσιμη περίοδο όπου διακύβευμα είναι η ίδια η επιβίωση της Ελλάδας. Όσο κι αν προσπαθεί να παρουσιάσει ως «επιτυχία» ότι αποφύγαμε την ανεξέλεγκτη χρεοκοπία, δεν μπορεί να αποφύγει τη διαπίστωση ότι φτάσαμε στο σημείο αυτό με τη δική της αποκλειστικά ευθύνη. Αλλά και δεν μπορεί να πείσει κανέναν ότι η προοπτική της χώρας είναι να «καταφέρουμε» να έχουμε το 2020 το ίδιο χρέος που είχαμε το 2009! Όταν το ΠΑΣΟΚ ανέλαβε την εξουσία.
    Οι αλήθειες αυτές κλονίζουν άλλωστε πρώτα απ’ όλα τους ίδιους τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ οι οποίοι το εγκαταλείπουν μαζικά, με αποτέλεσμα να καταρρέει πλέον στο 14,7% της πρόθεσης ψήφου. Ακόμα χαμηλότερα δηλαδή και από το 16,5% που είχε καταγραφεί στην προηγούμενη έρευνα της ίδιας εταιρείας το φετινό Ιούλιο, μέσα στην αναταραχή που επικρατούσε τότε με την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου προγράμματος. Η ΝΔ αντίθετα, εμφανίζει αύξηση της υπεροχή της από 17,8% τον Ιούλιο στο 22,2% σήμερα. Υπολογίζοντας μάλιστα τις προβολές που η εταιρεία είχε κάνει τον Ιούλιο (αναλογική κατανομή της αδιευκρίνιστης ψήφου) προκύπτει ότι, ενώ τον Ιούλιο αναλογούσε 27,5% στη ΝΔ έναντι 25,5% του ΠΑΣΟΚ, σήμερα οι ίδιοι υπολογισμοί αποδίδουν 30,2% στη ΝΔ έναντι 20% του ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ με άλλα λόγια, παρά τη νέα «επιτυχία» της κυβέρνησης, προηγείται σήμερα με περισσότερο από 10 μονάδες διαφορά.

  24. μαρικα avatar
    μαρικα 29/10/2011 17:51:09

    (Εγω δεν πιστευω κανενα γκαλοπ,τον Γιωργακη δεν τον ξερει πλεον ουτε
    η μανα του).Μου φαινεται οτι νοιαζεται τωρα για τους λαους της Λιβυης της
    Αιγυπτου και γενικα της Αραβικης ανοιξης για να περνανε καλα μια και τακτοπιοισε εμας λεει ο ανθρωπος ας παω να αποκαταστησω και αλλους λαους.
    Τι πονοψυχος Θεε μου!!!!!!!!!!!!

  25. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 29/10/2011 18:26:18

    Θυμάστε τα ποσοστά που έδιναν για τις Δημοτικές εκλογές στον Πειραιά?
    Μίχας 1ος, Μιχαλολιάκος 30ς

  26. Ελλην avatar
    Ελλην 29/10/2011 19:01:42

    Μα έχετε καταλάβει ότι οι εξεγερμένοι Έλληνες και όσοι θα καταστραφούν από τα χαράτσια και τις μειώσεις μισθών δεν τα έχουν ΜΟΝΟ με το ανόητο αγοράκι αλλά εναντίον όλων; και των 300 ; Άρα προς τι η χαρά να πάρετε εξουσία; Τι θα κάνετε μ αυτήν ; Εσείς είστε εκτός της κρίσης; Έχει πει κάτι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ο Αντώνης; Η απλά θέλει την εξουσία για να βουλώσει κάποια στόματα; Αφού στο μέλλον θα ξανάρθει ο Καραμανλής. Αρχηγός υπο προθεσμία είναι. Μιλήστε ελευθέρα στον λαό και αφήστε τα ζαπεια 1,2,3......ν. Μετά θα έχουν δίκιο όσοι μιλανε για ΕΝΑΛΛΑΓΗ.

  27. Nikos1975 avatar
    Nikos1975 29/10/2011 20:09:00

    Θέλω να κάνω μια καταγγελία!!!Την Πέμπτη,λίγο μετά τις 19:30 χτύπησε το σταθερό μου.Ήταν απο την Κάπα research.Με ρώτησαν και απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις.Σήμερα που αγόρασα Το Βήμα με έκπληξη είδα τις ερωτήσεις περι δημοφιλίας και περι προσωπικοτήτων σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας οι οποίες δεν μου ετέθησαν!!!!!!!Αντικειμενική δημοσκόπηση!!!!!Και δύο ερωτήσεις.Φήμη λέει οτι τα πραγματικά ποσοστά τιυ Πασόκ είναι 9,5% και η δεύτερη οτι το Alter τελικά κλείνει 31/10/11 δηλαδή την Δευτέρα,αληθεύει.Αν ξέρει κανειπς ας μου απαντήσει!!!!

  28. blue nile avatar
    blue nile 30/10/2011 04:11:23

    Σωστός ο φάκτορας στο τρόπο που διαβάζει την δημοσκόπηση.
    Μόνο που εγώ του βάζω αν θέλει ένα τραπέζωμα στοίχημα ότι η τελική διαφορά, αν γίνουν εκλογές μέχρι τον Ιανουάριο, θα είναι πάνω από 12%. Σε εκλογές μετά τον Γενάρη θα ανεβεί και άλλο η διαφορά.

  29. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 30/10/2011 07:33:41

    Το ερωτηματολόγιο της δημοσκόπησης αυτής είχε και μία ερώτηση επιλογής μεταξύ Παπανδρέου και Σαμαρά.Αναρωτιέμαι αν δημοσιοποιήθηκε το αποτέλεσμα της ερώτησης αυτής.Στις επιλογές των ονομάτων για Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας είχε δεκάδες ονόματα ενώ είχε σαφή προσανατολισμό με τα ερωτήματά που έθετε προς μία κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας.(αναφέρομαι στο ερωτηματολόγιο που στάλθηκε στο δείγμα της εταιρίας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).

  30. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 30/10/2011 07:41:55

    Επιπλέον σε κάθε απάντηση επιλογής προσώπων για κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας είχε κατάλογο με ονόματα συγκεκριμένα που είχαν επιλέξει αυτοί με δικά τους κριτήρια.Δεν είχε ανοικτό κουτάκι ώστε να μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο όνομα που δεν ήταν στη λίστα.Επιπλέον ήσουν υποχρεωμένος για να συνεχίσεις να επιλέξεις 10 ονόματα από τη λίστα.Φανταστείτε λοιπόν έναν ψηφοφόρο να αποκλείει ονόματα δυσάρεστα για αυτόν από το χώρο της ΝΔ και υποχρεωτικά να στρέφεται σε ονόματα υπερκομματικά για να συμπληρώσει τα δέκα που του επέβαλε η ερώτηση.Μπορώ να πω πως ήταν μία μελετημένη δημοσκόπηση ώστε να βγάλει αυτά που ήθελε με απόλυτα επιστημονικό τρόπο.

  31. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 30/10/2011 20:41:10

    "Ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς και ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ Λουκάς Παπαδήμος θεωρούνται οι καταλληλότεροι να ηγηθούν σε μια πιθανή κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας΄. Ειδικότερα, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της kapa research οι ερωτώμενοι επιλέγουν σε ποσοστό 9,2% τον Λουκά Παπαδήμο, σε ποσοστό 9% τον Αντώνη Σαμαρά, ενώ ακολουθούν οι Γιώργος Παπανδρέου 7,8%, Φώτης Κουβέλης 6,7%, Αλέκος Ππαδόπουλος 6,2%, Κώστας Σημίτης 5,1%, Κώστας Καραμανλής 4,8%, Ευάγγελος Βενιζέλος 4.7%, Ανδρέας Λοβέρδος 4,4% και Γιώργος Καρατζαφέρης 3,7%."
    Πολύ καλό! Ο Τοτός λείπει από την δημοσκόπηση! Θα μπορούσε να χρισθεί καταλληλότερος!!!!....

  32. ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ......... avatar