#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση … παραλίας με δείγμα από το Βλαδιβοστόκ

[caption id="attachment_111613" align="alignnone" width="600" caption="Σε λίγο θα κάνουν και βουντού !"][/caption]

Τη στιγμή που οι βουλευτές και τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ κρύβονται από τον κόσμο, τη στιγμή που οι θέσεις Σαμαρά βρίσκουν απήχηση σε διεθνές επίπεδο, τη στιγμή που οι πολίτες μετρούν τις πληγές που θα τους προκαλέσει το Μεσοπρόθεσμο, η διαφορά ΝΔ - ΠΑΣΟΚ είναι ακόμα στο ... 1, 3% και το άθροισμα των δύο μεγάλων κομμάτων στο 34, 3!!! Έτσι τουλάχιστον καταγράφει έρευνα της Κάπα Research για το "Βήμα της Κυριακής".

Για να δείτε τώρα πόσο σοβαρή είναι η δημοσκόπηση δείτε αυτό:  Το 68,3 χαρακτηρίζει ως αρνητική εξέλιξη για την κατάσταση της οικονομίας την υπερψήφιση του μεσοπρόθεσμου, ενώ το 53,9 % κρίνει θετικά την καταψήφιση από τη ΝΔ του μεσοπρόθεσμου. Την ίδια στιγμή όμως το 68,4% θεωρεί ότι ο κ Σαμαράς κινείται από μικροπολιτικά συμφέροντα.

Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; Το 68,3 % να καταψηφίζει το μεσοπρόθεσμο και το 68,4% να θεωρεί ότι ο Σαμαράς που καταψήφισε το μεσοπρόθεσμο να κάνει μικροπολιτική;

Το 67,6% των ερωτηθέντων τάσσεται υπέρ των πρόωρων εκλογών αν η κυβέρνηση δεν πετύχει τους στόχους της ως το Σεπτέμβριο. Το 58,7 πιστεύει ότι δεν ευθύνεται ο ΣΥΡΙΖΑ για τα επεισόδια, το 61,4% δηλώνει ότι είναι αυθόρμητα και όχι οργανωμένα ενώ το 49,6 εγκρίνει τις αποδοκιμασίες σε βάρος βουλευτών.

Επίσης σε ποσοστό 54,2% τάσσονται υπέρ της απόλυσης των δημοσίων υπαλλήλων που πλεονάζουν ενώ το 70,7% κρίνει ως θετική την απελευθέρωση του επαγγέλματος των ταξιτζήδων .Το 48,7% κρίνει ότι οι αλλαγές στην Παιδεία είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, το 56,7% συμφωνεί με τη συμμετοχή στις διοικήσεις των ΑΕΙ και στελεχών εκτός Πανεπιστημίου και το 81,3% τάσσεται υπέρ της κατάργησης του ασύλου στη σημερινή του μορφή.

Σκοπίμως παρουσιάσαμε πρώτα τα βασικά ποιοτικά στοιχεία  της έρευνας. Προσπαθήστε να βρείτε τώρα τη συσχέτιση τους με την πρόθεση ψήφου: Το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 16,5% , η ΝΔ 17,8% , το ΚΚΕ 7,5%, το ΛΑΟΣ 5,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,6%, οι ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΟΙ 2,2% , η ΔΗΜΑΡ 3,1%, η ΔΗΣΥ 2,8% , το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 3,1% και η αδιευκρίνιστη ψήφος προσεγγίζει το 35,2%.

Μετά από αναγωγή (!!!)  το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 25,5% , η ΝΔ 27,5% , το ΚΚΕ 11,6%, το ΛΑΟΣ 8,8%, ο ΣΥΡΙΖΑ 5,6% , οι Οικολόγοι -Πράσινοι 3,4 , η ΔΗΜΑΡ 4,8, η ΔΗΣΥ 4,3 και το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών 4,8.

Μιλάμε για μια Βουλή άκρως πολυφωνική: εννέα κόμματα !!!

Μάλλον φταίει ο υδράργυρος που ανεβαίνει και πρόκειται για δημοσκόπηση που έλαβε χώρα σε παραλία.  Δυστυχώς για τους δημοσκόπους φαίνεται ότι το μεγαλύτερο μέρος του δείγματος ήταν τουρίστες από το Βλαδιβοστόκ…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 09/07/2011 20:19:39

    Παρτε κοσμε!!
    Ποσο θελετε μανταμ να σας βαλω!
    Πραγματικα για τα πανυγηρια...
    Ποσο απαξιωνεται μια πρωην σοβαρη εφημεριδα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ man8os 09/07/2011 21:19:52

      Δεν φταίει η εφημερίδα, ούτε η εταιρεία. Φταίει που στη λίστα των τηλεφώνων, κατά διαβολική σύμπτωση, βρέθηκαν τα ονόματα του Καψή, του Καρακούση, του Σωμερίτη, της Ξαφά, του Πορτοσάλτε, της Τρέμη, του Τσίμα. Είμαστε μικρή χώρα βλέπεις και παντού βρίσκεις γνωστούς.

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 09/07/2011 20:23:15

    Του Βεργή δεν του έδωσαν κι αυτού ένα 3,1% να κλείσει η δεκάδα;
    Δεν υπάρχει όριο στην αυτογελοιοποίηση για τους ΔΟΛιους...

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 09/07/2011 20:26:31

    καινούργιο συκώτι κάναμε...Μπακογιάννη, Κουβέλης, Δημαράς 4%...!

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 09/07/2011 20:27:30

    τώρα που το σκέφτομαι, όλοι μαζί φτάνουν το 4%...

    • man8os avatar
      man8os @ zap-zap 09/07/2011 20:35:26

      Ισως ολοι μαζι στο 6....

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 09/07/2011 20:36:35

    με αναγωγή...!

  6. ikaros avatar
    ikaros 09/07/2011 20:37:23

    Παραδόξως, η απαξίωση των εταιριών που διενεργούν δημοσκοπήσεις εδραιώνουν την ακηδεμόνευτη ψήφο των Ελλήνων πολιτών. Προσωπικά ελπίζω αυτή η απαξίωση να αυξηθεί περισσότερο ώστε κανένας ψηφοφόρος πλέον να μην τις λαμβάνει σοβαρά υπόψιν του.

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 09/07/2011 20:39:36

    Αισχρή πασοκοφυλλάδα!
    Κάνει τα πάντα για να αναστήσει το πολιτικό έκτρωμα που λέγεται πασόκ.
    Η κάρτα μέλους πασόκ πληρώθηκε από τους εργαζόμενους της φυλλάδας ή τη λαμβάνουν τζάμπα;;;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2011 20:54:30

    Αν μπει το μόρφωμα της Ντόρας στη Βουλή, εγώ δεσμεύομαι να κάνω τα χαρτιά μου για Νέα Ζηλανδία!
    Ζητάνε βοηθούς βοσκών (χωρίς πρότερη εμπειρία).
    Καλύτερα θάναι εκεί, από το να βλέπω τη φάτσα της κάθε μέρα στα κανάλια ως αρχηγού κόμματος.

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 09/07/2011 20:59:39

      χαχαχαχα συμφωνω!!!
      Εμενα θα με παρουν για οικολογικη βοσκη?

  9. Thanasis avatar
    Thanasis 09/07/2011 20:54:44

    Λίγα λόγια για την αναγωγή...

    Αυτό που έκανε η εταιρεία δημοσκοπήσεων και το ονομάζει αναγωγή δεν είναι τίποτα άλλο από το να υπολογίσει εκ νέου τα ποσοστά των κομμάτων χωρίς να υπολογίσει την αδιευκρίνιστη ψήφο καθόλου. Δηλαδή αυτοί που ερωτήθηκαν και δεν απάντησαν (δεν ξέρω / δεν απαντώ) είτε δε θα πάνε να ψηφίσουν, είτε όσοι ψηφίσουν, θα ψηφίσουν απολύτως αναλογικά με αυτούς που απάντησαν.

    Δηλαδή δεν έχουν συνυπολογίσει κανένα ποιοτικό στοιχείο που μπορεί κατά κάποιο τρόπο να προβλέψει την συμπεριφορά τους. (π.χ. το τι ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές, το τι ιδεολογίας είναι, το αν είναι αγανακτισμένοι - απογοητευμένοι από το πολιτικό σύστημα εν γένει, τη παράσταση νίκης που επηρεάζει αρκετούς κτλ.)

    Κατά τη γνώμη μου η “αναγωγή” είναι άκρως μπακαλίστικη και αντι-επιστημονική.

  10. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2011 20:56:15

    Πόσο χαίρομαι που τα βγάζουν έτσι.
    Δεν θα είναι δύσκολο να αποσπαστούν οι πληροφορίες όταν θα αρχίσει να αποδίδεται ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/07/2011 21:17:43

    Θυμάστε κάτι δημοσκοπήσεις της "Καθημερινής" που έδειχναν την Δράση (της οποίας το 100% των στελεχών και το 88,9% των ψηφοφόρων είναι αρθογράφοι της εφημερίδας) να παίρνει κάτι αστρονομικά ποσοστά;
    Σοβαρότης και εγκυρότης!

  12. Axis avatar
    Axis 09/07/2011 21:18:01

    Ότι και να κάνουν η πρωτιά της ΝΔ δεν κρύβεται.

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/07/2011 21:49:40

    Με αφήνει αδιάφορο το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης εταιρείας δημοσκοπήσεων για λογαριασμό της εφημερίδας-ναυαρχίδας των κυβερνώντων.Εκείνο που μ'ενδιαφέρει είναι η παράταξη της ΝΔ να στηρίξει ΕΝΕΡΓΑ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ το τιτάνιο αγώνα που κάνει ο πρόεδρος.Ακόμα και αν γίνουν πιστευτά τ'αποτελέσματα αυτής δημοσκόπησης,που από τη πλευρά μου τη θεωρώ ΔΙΑΒΛΗΤΗ,ας φανταστεί κάποιος πόσο ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ θα ήταν οι επιδόσεις της ΝΔ αν ο Σαμαράς δεν ήταν μόνος...η πρωτιά της ΝΔ οφείλεται στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ αγώνα...Όλοι έχουν διαπιστώσει τη παλικαρίσια στάση του. Άρα,ας φροντίσει το μεγαλοστελεχιακό δυναμικό της παράταξης να δώσει δυναμικά το ΠΑΡΩΝ ΔΙΠΛΑ στο Σαμαρά και όχι να κάθεται αμήχανο και διστακτικό...Οι στιγμές της πατρίδας είναι ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΕΣ και ο καθένας κρίνεται....

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Komis Montechristo 09/07/2011 22:41:45

      1.....αποτελέσματα αυτής της(παράλειψη) δημοσκόπησης.......
      2....το παρόν(ορθό) δίπλα.....

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 09/07/2011 22:03:02

    νὰ τά... ἑκατοστήσουν, τὰ κόμματα ποὺ θὰ μποῦν στὴ βουλή...


    Δὲν πειράζει, καλύτερα. Μαζὶ μὲ τὴν ἀπονομιμοποίηση τοῦ πολιτικοῦ συστήματος "πέφτουν" καὶ τὰ περιφερειακά του: ΜΜΕ, κολαοῦζοι κλπ κλπ...

  15. juliet avatar
    juliet 09/07/2011 22:18:08

    Μετά την δημοσκόπηση και τα επιθυμητά ποσοστά ,δώρο μια διανυκτέρευση και ξενάγηση στο αρχηγείο της Μιχαλακοπούλου ,να μαθαίνουν και αυτοί εν όψη δικών τους προεδρικών και δημοτικών εκλογών ,να μαθαίνουν πως ανεβαίνουν και κατεβαίνουν ....οι κυβερνήσεις.

  16. zap-zap avatar
    zap-zap 09/07/2011 22:26:05

    η στημένη δημοσκόπηση έχει πολλούς στόχους
    1. να δείξει πως υπάρχει μικρή διαφορά ΝΔ-ΠΑΣΟΚ
    2να δείξει πως το ΠΑΣΟΚ έχει εφεδρείες.
    3. να δείξει πως ο ΛΑΓΟΣ διατηρεί ή αυξάνει τις δυνάμεις του
    4. να αναστήσει το πολιτικό πτώμα που λέγεται Ντόρα
    6. να δώσει αέρα στο άλλο πολιτικό πτώμα που λέγεται Άρμα Πολιτών
    7. να δέιξει πως υπάρχει στην κοινωνία Κουβέλης την ώρα που τους έχει πάρει κα τα σώβτρακα ο Τσίπρας.
    8. να εξαφανίσει την υπαρκτή πολιτική δύναμη που λέγονται Οικολόγοι

    οκτώ χοντροκομμένα ψέματα σε μία δημοσκόπηση είναι πάρα πολλά για να καθόμαστε απλά να τους κοιτάμε, μήπως είναι η ώρα να μπει κανένας εισαγγελέας και καμία ΣΔΟΕ σε μερικές τέτοιες εταιρείες;

  17. juliet avatar
    juliet 09/07/2011 22:40:02

    Τι εισαγγελέας και πράσινα άλογα ,ακόμη πιστεύετε στη δικαιοσύνη;αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε καταλάβει τι εστί Σολιαλισμός .
    Ελεγχόμενοι είναι οι περισσότεροι ,οι ανεξάτητοι είναι καρφίτσα στα άχυρα.

  18. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/07/2011 22:52:37

    Και ψιλοεπικυρώνει τον εφαρμοστικό στα μάτια των Ελλήνων
    ΥΓ: ΜΟ, απορώ πώς και δε μπήκε καμιά φωτογραφία ΄΄βόρειας λουόμενης΄΄

  19. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 09/07/2011 23:59:08

    Δηλαδή μετά το "παρούσα", η Ντόρα αύξησε τα ποσοστά της;;;
    Μήπως το 70,8% ζητά να φτιάξει κόμμα και η Έλσα για εφαρμόσει τις επιταγές των δανειστών μας καλύτερα;;;

    Για χαστούκια είναι όλοι τους εκεί...

  20. Rou avatar
    Rou 10/07/2011 01:05:56

    Σας παρακαλώ πολύ. Η δημοσκόπηση είναι αξιόπιστη. Σας το λέω εγώ. Ο ιδιοκτήτης του μεγάρου υπατία, της Καπα Research, του κτιρίου που νοικιάζει η περιφέρεια αθηνών... και άλλων. Καθήστε καλά γιατί στην επόμενη θα τα βγάλω χειρότερα για το Σαμαρά και το ΣΥΡΙΖΑ εκτός βουλής. Το Φώτη και τη Ντόρα μέσα με τα μπούνια. Άντε...

  21. Δημοκόπος avatar
    Δημοκόπος 10/07/2011 01:15:01

    Εγω θελω να βγαλεις μια παρόμοια δημοσκοπηση με περισι που ελεγε οτι το 90% των ελληνων συμφωνουσε με τα μετρα του πρωτου μνημονιου. Αυτη ηταν η πιο εγκυρη δημοσκοπηση που εχω δει ποτε... Ακομα την θυμαμαι και γελαω.

  22. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 10/07/2011 01:26:20

    Quantitative research (systematic empirical investigation of quantitative properties and phenomena and their relationships)
    http://www.youtube.com/watch?v=MpL1C7ljzo0

  23. zagor avatar
    zagor 10/07/2011 01:28:06

    Πασοκοφυλλάδα του κερατά, μια ζωή ο Ψυχάρης στηρίζει το σύστημα ΠΑΣΟΚ τώρα όμως είναι τόσο χοντροκομμένο το ψέμα τους που βγάζει μάτια, όσο και να προσπαθήσει το συγκρότημα δεν τους σώνει κανείς και τίποτα!!!

  24. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 10/07/2011 01:35:57

    ολα εχουν καποιο σκοπο τιποτα δε γινεται τυχαια. τα μεσα που στηριζουν την κυβερνηση και το πασοκ θα παιξουν παρα πολυυ δυνατα το χαρτι της συγκυβερνησης που θα ηθελαν να προκυψει ματα της εκλογες. ο σκοπος ειναι προφανης θελουν με καθε τροπο να ανακοψουν την δυναμικη της ν.δ και να πιπιλιζουν στο μυαλο του κοσμου, οτι η επομενη βουλη θα ειναι πολυκομματικη οποτε τερμα οι αυτοδυναμιες. φυσικα και ειναι για γελια η δημησκοπηση ,εχετε την εντυπωση οτι αν θα γινουν εκλογες αυριο θα μπουν εννεα κομματα στη βουλη?

  25. Κάσσανδρος ο Κυανός avatar
    Κάσσανδρος ο Κυανός 10/07/2011 02:01:09

    Τα πολλά δημοσιεύματα προαναγγελίας της έλλειψης αυτοδυναμίας από τηλεοράσεως, ραδιοφώνου και τύπου (γραπτού και ηλεκτρονικού) βρίσκουν και μια δημοσκόπηση να τα επιβεβαιώσει.
    Καμία έκπληξη. Τους έχουν πλέον μάθει και οι πέτρες!
    Το μήνυμα των ελίτ μέσω του Βήματος είναι προς τη ΝΔ πως δεν υπάρχει αυτοδυναμία άρα θα συνεργαστείς με το ΠΑΣΟΚ (το όλον ΠΑΣΟΚ μετά την αναβάθμιση του Βαγγέλη που έπαιζε στους χωματόδρομους) θες δε θες, πριν ή μετά τις εκλογές.
    Ένα ακόμα πάρθιο βέλος υπέρ της συναίνεσης!
    Όμως δεν μασάμε, αγοράσαμε τσίγκινο σώβρακο εναντίον της δια του τύπου προπαγάνδας εδώ και πολλά χρόνια. Από το 2004 και μετά ο ελληνικός λαός δεν λαμβάνει υπ'όψη του τα κανάλια. Θα τα λάβουμε υπ'όψη μας τώρα;

  26. peter13 avatar
    peter13 10/07/2011 02:22:13

    Σε λιγο θα μας πουνε οτι το ΛΑΟΣ και το ντοροκομμα σχηματιζουν αυτοδυναμη κυβερνηση, ΑΙΣΧΟΣ!!! Εδω λεμε για τους οικους αξιολογησης, αυτους εδω ποτε θα τους γινει ελεγχος???? Βαλτε και το μ-λΚΚΕ στη βουλη ετσι για να γελασουμε!!

  27. Πέτρος Μ. avatar
    Πέτρος Μ. 10/07/2011 02:38:08

    Μια έξυπνη ιδέα για ανέργους καθίσταται πλέον η ίδρυση κόμματος.
    Η Κάπα Research θα τους εμφανίσει εκλεγόμενους και στην χειρότερη βελτιώνουν το βιογραφικό τους.

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 10/07/2011 02:59:56

    Δεν είναι ώρα για εισαγγελέα. Θα τον μεταθέσουν.
    Είναι ώρα για λαική ειρηνική συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τα γραφεία του ΔΟΛ στη Μιχαλακοπούλου.

  29. δημης avatar
    δημης 10/07/2011 10:45:48

    "Την ίδια στιγμή όμως το 68,4% θεωρεί ότι ο κ Σαμαράς κινείται από μικροπολιτικά συμφέροντα."
    ΑΛΛΑ...ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ...ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ "ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΙ" ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ....ΓΝΩΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...
    -ΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ...ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΟΝ...ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΟΙΤΤΑΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΝ;;;;

  30. Ίωνας avatar
    Ίωνας 10/07/2011 15:51:50

    Χα,χα χαααα! Δημοσκόπηση της Kappa Research, για λογαριασμό του ...έγκριτου Βήματος, έ? Καλό, καλό... Πείτε μας τώρα και το άλλο με τον Τοτό... Με τα μυαλά που έχετε, κύριοι και κυρίες του ΔΟΛ, θα εξασφαλίσετε στον Σαμαρά, στις επερχόμενες εκλογές, ποσοστά Τσουσέσκου, Γιαρουζέλσκι και Σαντάμ! Σας ευχαριστούμε θερμά, για το άφθονο γέλιο που μας δίνετε! Συνεχίστε έτσι...

  31. Αννίτα avatar
    Αννίτα 10/07/2011 21:12:52

    Τα ποσοστά της Ν.Δ έχουν ανέβει χάρη στον προσωπικό αγώνα του Σαμαρά.
    Είναι μια ξεχωριστή πολιτική προσωπικότητα. Ποτέ δεν προκάλεσε τον Ελληνικό λαό με άστοχες πολιτικές κινήσεις. Ποτέ δεν υποτίμησε την νοημοσύνη του. Ισα-ισα που αυτός πριν από 2 χρόνια πρώτος έθιξε θέμα αξιοπρέπειας της χώρας μας, λέγοντας οτι πρέπει να την αποκτήσουμε ξανά. Κ είχε δίκιο. Γιατί αυτή την στιγμήείμαστε οι ζητιάνοι της Ευρώπης, Ηταν αυτός που ζήτησε την οριοθέτηση της Αποκλειστικής οικονομικής ζώνης της Ελλάδος
    για να κατοχυρωθούν τα συμφέροντα μας.








    Ηταν ο Σαμαράς που στο Ζάππειο ΙΙ ειπε " Είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει"
    Και μεις ως μίζεροι Ελληνες ξεχνάμε εύκολα!
    Δηλαδή είναι καλλίτερα να μας κυβερνούν οι οικογενειοκρατούντες πολιτικοί;
    Είναι καλλίτερη η ζωή μας τώρα που σερνόμαστε;
    Είναι καλλίτερα τώρα που χάσαμε την αξιοπιστία μας κ την αξιοπρέπειά μας ως Εθνος;
    Τα πάντα θα ξεπουληθούν ως το 2013. Πάνω από το κεφάλι μας κρέμεται λεμητόμος , ο Σαμαράς παλεύει για να το αποφύγουμε. Φανταστείτε πριν ακόμα γίνουν εκλογές,πριν γίνει πρωθυπουργός, δίνει την μάχη του γι αυτό.!
    Λοιπόν σ αυτόν τον αγώνα θάπρεπε το Επιτελείο του κ όσοι πιστεύουν στον δίκαιο αγώνα του να τον στηρίξουν περισσότερο.