#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2013 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση για την εφημερίδα Επενδυτής: Οριακό προβάδισμα για τη Νέα Δημοκρατία

Οριακό προβάδισμα Νέας Δημοκρατίας, έναντι του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ τόσο στην πρόθεση ψήφου, όσο και στην εκτίμηση, αποτυπώνει δημοσκόπηση της Metron Analysis για την εφημερίδα «Επενδυτής» που δημοσιεύεται στην αυριανή έκδοση (13/07).
Η Ν.Δ. προηγείται του ΣΥΡΙΖΑ με μικρή διαφορά 0,2%. Συγκεκριμένα τη Νέα Δημοκρατία επιλέγουν το 19,7% των ψηφοφόρων ενώ τον ΣΥΡΙΖΑ το 19,5.
Η ΝΔ διατηρεί, επίσης, οριακό προβάδισμα και στην εκτίμηση ψήφου έναντι του ΣΥΡΙΖΑ  (29,1% έναντι 28,7%) ωστόσο στην παράσταση νίκης προηγείται με διαφορά (51% έναντι 34% του ΣΥΡΙΖΑ).

Η ΔΗΜΑΡ που αποχώρησε από την Κυβέρνηση, δείχνει να είναι ο μεγάλος χαμένος της τελευταίας περιόδου. Το ποσοστό της μειώνεται στο μισό μέσα σε δεκαπέντε μέρες (από 6,4% από το 3,2%) και κινείται πλέον οριακά πάνω από το ποσοστό εισόδου της στη Βουλή.
Μεγάλος κερδισμένος η «Χ.Α.», που στην εκτίμηση ψήφου, αποσπά το 13,1% των ψηφοφόρων.

Επίσης η αίσθηση ότι το «πρόγραμμα δεν βγαίνει» ισχυροποιήθηκε και πάλι. Βασική αιτία αυτής της παλινδρόμησης είναι το μείζον ζήτημα των απολύσεων στο δημόσιο τομέα.
Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της METRON ANALYSIS για τον «Ε», καμιά από τις εκδοχές που τίθενται σήμερα, ενώπιον της κοινωνίας, δεν έχει σαφή αποδοχή:
-Το 47% πιστεύει ότι θα πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των υπαλλήλων στο δημόσιο, ενώ το 50% θεωρεί ότι το μείζον είναι να μη γίνουν άλλες απολύσεις.
- Το 40% θεωρεί ότι η πολιτική των μεταρρυθμίσεων είναι αναγκαία, ενώ το 57% θεωρεί ότι είναι μια πολιτική εναντίον των φτωχότερων στρωμάτων.
- Τα πράγματα είναι σαφέστερα στο θέμα της Δημοτικής Αστυνομίας. Μόλις το 32% συμφωνεί με την κατάργηση της ενώ το 62% διαφωνεί.







 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 12/07/2013 22:01:19

    Πόθεν συνάγει ο Μητσοτάκης ότι η κοινωνία συναινεί με τις απολύσεις, οέο?

    • ΑπυθιΑ avatar
      ΑπυθιΑ @ {Α}θανάσης 13/07/2013 09:21:17

      Οι .....επιθυμίες της κοινωνίας, υποβάλλονται και διαμορφώνονται κατά μεγάλο μέρος από την προπαγάνδα της εκάστοτε εξουσίας, του έχει πει ο μπαμπάς.....
      Λέγε λέγε, δε μπορεί, θα συναινέσουμε χαρωπά και πειθήνια ΚΑΙ στην αυτοκαταστροφή μας!!

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/07/2013 22:12:42

    Ένα δυνατό στοιχείο είναι πως η αποδοχή του Τσίπρα από το λαό είναι σε απίστευτα χαμηλό επίπεδο. Ούτε οι ψηφοφόροι του δε τον θέλουν πρωθυπουργό. Δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Γεώργιος Τ. 12/07/2013 22:24:18

      Mήπως θυμάστε τις διαφορές Σημίτη - Καραμανλή και Καραμανλή -Παπανδρέου;
      H μοίρα του καταλληλότερου είναι να χάνει τις εκλογές.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ mara M. 13/07/2013 10:00:29

        Δύσκολο να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Όσο κι αν είναι Σαμαράς εναντίον όλων. Ακόμη και με το πασόκ λυκοφιλία είναι με συνεχή καρφιά στελεχών του πασόκ εναντίον του. Και ξέρεις γιατί; Επειδή κατά βάθος, όσο και αν δημοσίως δε το λένε οι περισσότεροι, δεν υπάρχει κανείς άλλος σοβαρός και εργατικός άνθρωπος εδώ και δεκαετίες που να έχει και αίσθηση ευθύνης και να παίρνει το πολιτικό κόστος πάνω του χωρίς δισταγμό. Πολλοί που έχουν σιχαθεί τους λαϊκιστές του το αναγνωρίζουν. Και για αυτό και τα αντεθνικά του σύριζα, δε μπορεί ο Τσίπρας να τον κερδίσει.

        • GO avatar
          GO @ Γεώργιος Τ. 13/07/2013 23:51:01

          Ξέρεις τι εργατικότητα χρειάζεται για να "χρυσοδιορίσεις" τον Παπουτσή στην Π.Τ;
          Δεν μπορείς να διανοηθείς.

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ Γεώργιος Τ. 13/07/2013 00:03:33

      Μέχρι να ολοκληρωθεί η σαχλαμάρα του πολυνομοσχεδίου και των δραματικών αντιδράσεων που φέρνει, ο Σύριζα θα είναι μπροστά...

      • Μεγαλες στιγμες avatar
        Μεγαλες στιγμες @ {Α}θανάσης 13/07/2013 16:03:51

        ..στο κενο μεχρι να ενημερωθει ο λαος για τις θεσεις που εκφραστηκαν στο συνεδριο

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ {Α}θανάσης 13/07/2013 16:52:57

        Τα ίδια ακούγαμε και πριν ψηφιστεί το τρίτο μνημόνιο, και πέρασαν 7-8 μήνες από τότε. Το δίλημμα είναι απλό, ή ευρώ (άρα και μνημόνιο) ή δραχμή (συναινετικά με τους δανειστές ή απότομα). Όλα τ'άλλα που λέει ο Τσίπρας είναι καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς!

      • {Α}θανάσης avatar
        {Α}θανάσης @ {Α}θανάσης 13/07/2013 17:05:44

        Το ευρώ θα σου είναι άχρηστο όταν θα είσαι πεθαμένος ή θα φοράς φέσι... Ο λαός πρώτα θα αισθανθεί τη φρίκη του πολυνομοσχεδίου και μετά θα δει τα του συνεδρίου (ήμαρτον κύριε! σαν να σε ενοχλεί το font του περιοδικού που διαβάζεις ενώ σε σουβλίζουνε ένα πράγμα...)

  3. καπτεν avatar
    καπτεν 12/07/2013 22:22:27

    Πολύ εντυπωσιακό το οτι το 47% πιστευει οτι πρεπει να μειωθει ο αριθμος των υπαλληλλων στο δημοσιο! Δινει κι άλλη νομιμοποιηση - υποστηριξη στη πολιτικη Μητσοτακη. Πριν 2 χρονια το 47 ηταν κατω απο 30%. Οσον για τη Μετρον, τον Μαρτιο εδινε τον Συριζα 0,3% μπροστά, ενω ολες οι άλλες-πλην της γνωστης συριζοεταιρειεας βιπιερσι- εδιναν τη ΝΔ μπροστα. Αρα το 0,4% που δειχνει σημερα ισως ειναι και μεγαλυτερο. Το ουσιαστικο ειναι η παρασταση νικης: 51-34 απο 48-39 τον Απριλιον.

    • mara M. avatar
      mara M. @ καπτεν 12/07/2013 22:28:00

      Αν βγεί σε 2-3 δημοσκοπησεις ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτος η παράσταση νίκης θα αλλάξει.
      Οσο για τη VPRC οι μοναδικές εκλογές που έπεσε έξω ήταν οι προηγούμενες.
      Ενώ οι άλλοι.... μόνο στις εκλογές του Ιουνίου έπεσαν μέσα κι αυτό ελέω παραλίας.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ mara M. 13/07/2013 16:55:18

        Οι παραλίες είναι επιχείρημα; Δηλαδή πέσανε μέσα 15 μέρες πριν ανοίξουν οι κάλπες όταν επιτρεπόταν η δημοσιοποίηση δημοσκοπήσεων, υπολογίζοντας πόσοι θα πάνε στις παραλίες;

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ καπτεν 13/07/2013 00:18:57

      To 47% το είδες, το 62% δεν το είδες?

      Είπαμε τυφλή προπαγάνδα, αλλά το παρακάνεις!

    • αυγερινος avatar
      αυγερινος @ καπτεν 13/07/2013 13:24:19

      καπτεν θα μας τρελάνεις !!!το 47% δίνει νομιμοποίηση!!!!το 53% τί δίνει???
      Το 62% εναντίον της απόλυσης των δημοτικών αστυνομικών???
      Θα μας τρελάνετε εδω μέσα.Απο πού αγοράζετε αυτά τα ειδικά γυαλιά??

      • GO avatar
        GO @ αυγερινος 14/07/2013 00:10:49

        Απ' τον Αντετοκούμπο!

  4. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 12/07/2013 22:27:56

    Τι αγανάκτηση και αυτή! Είπαμε σε όλους τους τόνους, ως λαός, δε θέλουμε εκλογές. Όποιος παρήγγειλε τη δημοσκόπηση να την δει , να τη διαβάσει, να τη χαίρεται. Ειδήσεις στην τηλεόραση δε θέλουμε να βλέπουμε και επιλέγουμε το διαδύκτιο. Όχι πάρε πάλι να΄χεις. Μου θυμίζει τη γιαγιά που σώνει και καλά θα ταίσει το φαγητό στον εγγονό της. Μη μας μπουκώνετε, θα σας λερώσουμε.

  5. Δρυς avatar
    Δρυς 13/07/2013 00:13:23

    Καλά, μιλάμε για την πιο άσχετη (ή ξέρω εγώ τι άλλο) εταιρεία δημοσκοπήσεων. Τύφλα να έχουν τα μέντιουμ. Ας θυμηθούμε τι έλεγε το 2012:

    Στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ φτάνει το 20,2% και είναι το μοναδικό κόμμα με καθαρή αύξηση, σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα κόμματα που σημειώνουν κάμψη: Η Ν.Δ. υποχωρεί στο 17,3%, το ΠΑΣΟΚ, ακόμα χαμηλότερα, στο 11,6%, το ΚΚΕ στο ιστορικό χαμηλό 4,2%, η ΔΗΜ.ΑΡ. στο 4,3%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες στο 8,4% και η Χρυσή Αυγή στο οριακό 3,7%.

  6. konstantinos avatar
    konstantinos 13/07/2013 00:35:53

    Απολύσεις γενικά δεν πρέπει να γίνονται
    και κανένας πιστεύω δεν τις θελει.
    Αν ειχε γίνει μια ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΉ αξιολόγηση
    των εργαζομένων στο δημόσιο κανείς δεν θα διαφωνούσε πιστεύω όσοι δεν χρειάζονται και μπήκαν με βύσμα χωρίς ΑΣΕΠ να απολυθούν.Στην θέση τους να μπουν με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ οι
    κατάλληλοι άνθρωποι.Υπάρχουν Χιλιάδες νέοι άνεργοι που δεν είχαν η δεν ήθελαν να έχουν βύσμα για να μπουν στο δημόσιο.Έπρεπε να μιλάμε γι'αυτούς και όχι για ανθρώπους που βολεύτηκαν με το πελατειακό κράτος κυρίως του Πασοκ.
    άνθρωποι.Υπάρχουν χιλιάδες νέοι άνεργοι νέοι άνεργοι

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ konstantinos 13/07/2013 03:09:07

      Δικιο εχετε να ξεκινησει απο τη βουλη ομως που γεμισε με βυσματα και ας συνεχισει στους υπολοιπους .

      • Eva avatar
        Eva @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 13/07/2013 10:08:48

        Σωστά. Απαιτούμε κινητικότητα και στους υπαλλήλους της βουλής. Έστω και συμβολικά. Μην κάνουν κάποιοι οτι δεν ακούνε.

  7. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 13/07/2013 09:12:33

    Σσσσσσσσσσσσσσσσσσσς! ΄Ηρεμα. Ας μην ταράζουμε αναίτια τη νιρβάνα των εφησυχασμένων που ...παραγγέλνουν ευτυχή προγνωστικά στους επαγγελματίες... επιτήδειους. Την αλήθεια, ας την αφήσουμε κρυμμένη πίσω από τις θριαμβολογίες και τους δοξαστικούς παιάνες. Κάθε λαός, υφίσταται τον εξευτελισμό που του αξίζει, όσο το ανέχεται.
    Πόση ανοχή λοιπόν ακόμη περισσεύει; Η απάντησή μας, προσεχώς......

  8. Christiana Maxi B avatar
    Christiana Maxi B 13/07/2013 11:36:06

    xaxa! Η ΔΗΜΑΡ από τα σαλόνια στα αλώνια.. βρε πως αλλάζουν οι καιροί...

  9. gonzilaus avatar
    gonzilaus 13/07/2013 11:39:25

    Πρώτα κάνουν λογικό λάθος στην αναγωγή. Θεωρούν ότι αυτοί που δεν έχουν αποφασίσει ακόμα τι θα ψηφίσουν θα κατανεμηθούν ομοιόμορφα. Αυτό είναι λάθος γιατί πολύς κόσμος αποφασίζει με βάση τα δεδομένα την στιγμή των εκλογών. Αν εξαιρέσεις το 6.5 % των αναποφάσιστων θα δεις ότι η αναγωγή είναι 26.54% ΝΔ, 26.28% ΣΥΡΙΖΑ και 8,76% οι αναποφάσιστοι!
    Δεύτερον η πλειοψηφία των αναποφάσιστων δεν απαντάει συνήθως ή το κλείνει.
    Μετά από όλα αυτά πείτε μου τι σημαίνει η διαφορά μέχρι 1%

  10. wer avatar
    wer 13/07/2013 13:16:09

    η πρωτη δυναμη ειναι το ΑΚΥΡΟ ΑΠΟΧΗ με 35% στη αναγωγη των ψηφων,ειναι λαθος να μην το λετε. ΖΗΤΩ Η ΑΝΑΡΧΙΑ.

  11. anonymous avatar
    anonymous 13/07/2013 13:36:33

    19+19=36 Ενδιαφέρον θα είχε να ξέρουμε την κοινωνική διαστρωμάτωση αυτών που ψηφίζουν ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ. Μήπως είναι ΔΥ, συνδικαλιστές και συνταξιούχοι; Αν ναι υπάρχει σοβαρό θέμα.

  12. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 13/07/2013 13:53:53

    Δημοσκοπήσεις για πρόθεση ψήφου ,για απολύσεις στο δημόσιο καταλληλότερος κλπ..
    Γιατί ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ να κάνουν μερικές ερωτήσεις επί πλέον τι τους κοστίζει, ερωτήσεις που αφορούν το μέλλον της Ελλάδας και των Ελλήνων ανεξάρτητα από κόμματα;

    Επιθυμείτε να μετατραπεί η Ελλάδα σε Πολυπολιτισμική χαβούζα;
    Επιθυμείτε την εξαφάνιση του Ελληνικού Έθνους , την αντικατάσταση της Χριστιανικής ορθόδοξης θρησκείας μας από την αθεΐα η την πανθρησκεία (δηλαδή με το τίποτα ) , την κατάργηση των Ελληνορθόδοξων παραδόσεων μας;

    Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να παίζει τον ρόλο του επιχειρηματία;

    Είστε ικανοποιημένοι από αυτήν την “μεταπολιτευτική δημοκρατία” όπου όποιος λαοπλάνος πλειοδοτούσε σε παροχές και διορισμούς στο δημόσιο ,στον ανυποψίαστο Ελληνικό λαό , καταλάμβανε την εξουσία με αποτέλεσμα την υπερχρέωση και εν τέλει υποδούλωση της χώρας μας και των κατοίκων της.
    Εάν όχι πως νομίζετε ότι μπορεί να αποφευχθεί αυτό στο μέλλον ;
    (Δυστυχώς και φαίνετε ξεκάθαρα πια πως ένας λαοπλάνος “πεθαίνει” και μάλιστα χωρίς καμία τιμωρία … και δέκα γεννιούνται. ΕΙΝΑΙ αυτό που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή ΙΔΙΩΣ ΤΩΡΑ!)

  13. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 13/07/2013 16:01:16

    Η δημοσκοπηση αυτη ειναι αποτυχημενη με βαση το εξης απλο και παραδοσιακο στοιχειο...
    0% καταλληλοτητα Κουτσιουμπα για πρωθυπουργια;
    Τι δηλωσαν δηλαδη στη δημοσκοπηση οι ψηφοφοροι του ΚΚΕ;Οτι θεωρουν καταλληλο Μιχαλολιακο η' Τσιπρα;Γιατι ως γνωστον φημιζονται για την ...μπετον αρμε προσηλωση στο Κομμα!

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ Μεγαλες στιγμες 14/07/2013 22:45:44

      Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι οι "μπετόν αρμέ" (τα μέλη του κόμματος δηλαδή) είναι ελάχιστα... Υπάρχει ένα σταθερό "κοινό" που στηρίζει το ΚΚΕ ως διαμαρτυρία, αλλά (απολύτως δικαιολογημένα) δεν θα ήθελε να δει τον ...Κουτσούμπα Πρωθυπουργό!
      Ο κόσμος είναι πιο παράξενος όταν τον βλέπεις χωρίς γαλάζια γυαλιά, βλέπεις...

  14. dim avatar
    dim 14/07/2013 02:30:46

    Που εξαφανίστηκε αυτός ο λαλίστατος κατά τα άλλα σχολιαστής, που έλεγε πριν 2μέρες να περιμένουμε και την δημοσκόπηση της metron και θα τρίβουμε τα μάτια μας (υποδηλώνοντας ξεκάθαρα ότι έχει inside information, και θα είναι πολύ κάτω η ΝΔ και ανεβασμένοι Σύριζα ή ΧΑ? (δε το είχε ξεκαθαρίσει αυτό)...)

    Λοιπόν, ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ έχουν την ίδια διαφορά σε σχέση με ένα μήνα πριν... Και σε σχέση με Φεβ.13 όπου η ΝΔ ήταν πίσω 0,8, τώρα είναι μπροστά 0,2...

    Όσο για τη ΧΑ... 8,9 Απρ. / 8,1 Ιουν. / 8,9 Ιούλιο... Τρίχες κατσαρές δηλαδή...

    Και να μου το θυμηθείτε... Όσο έντονα έπαιξε (και τελικά επαληθεύτηκε) το σενάριο ότι το Μάιο πολλοί δεν δήλωναν ότι θα ψηφίσουν ΧΑ, και από 3-4% δημοσκοπικά, πήγε στο 7% στη κάλπη, τόσο έντονα τώρα συμβαίνει το αντίστροφο... Δηλώνουν πολλοί ότι θα ψηφίσουν ΧΑ, από μόδα ή από αντίδραση, αλλά την ώρα της κάλπης θα επιλέξουν με βάση τη λογική και το μέλλον... Άρα το 11% - 13% δημοσκοπικά και με αναγωγή, μάλλον για 9% - 10% παίζει στη κάλπη...

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ dim 14/07/2013 08:00:20

      Το σημαντικό της δημοσκόπησης (που όντως είναι εντυπωσιακό) είναι ότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι ΚΑΤΑ των απολυσεων. Όπως βλέπετε επιβεβαιώθηκα...

      Τα λοιπά (πτώση Σαμαρά-ΝΔ κλπ) έπονται, και θα εμφανιστούν σε επόμενες δημοσκοπήσεις.

      • παρατηρητης avatar
        παρατηρητης @ {Α}θανάσης 14/07/2013 11:00:40

        Κατηγορεις τους αλλους για τυφλή προπαγανδα και στεκεσαι στο 62% της δημοτικης αστυνομίας
        (αν και ομολογώ δεν τα περιμενα τοσο υψηλά μια και ολοι ξερουμε τι προσφέρουν ) Τα ποσοστα στηνπραγματικότητα ειναι μοιρασμενα 47% με 50% που αφορα το συνολο των δημοσίων υπαλλήλων

        • {Α}θανάσης avatar
          {Α}θανάσης @ παρατηρητης 14/07/2013 22:20:20

          Το γεγονός είναι ότι η δημοσκόπηση δείχνει ότι οι περισσότεροι είναι κατά των απολύσεων στο δημόσιο. Επίσης ο ίδιος εκπλήσσεσαι για το ιδιαίτερα αυξημένο ποσοστό αυτών που αντιτίθενται στην διάλυση της Δημοτικής Αστυνομίας. Όλα αυτά τα ισοφαρίζετε με την (μόλις) 0,2% διαφορά υπέρ της ΝΔ. Αυτό όντως είναι τυφλή προπαγάνδα.
          Δεν βλέπετε τι κάνετε (διαλύετε το κράτος χωρίς να ξέρετε πως να το ξαναφτιάξετε), δεν βλέπετε τι έρχεται.
          Περίμενα στο παρελθόν ότι ο ΓΑΠ θα πιλοτάρει ελικόπτερο, αλλά ο Σαμ κινδυνεύει. Εκτός αν πηδήξει τελευταία στιγμή απ'το τραίνο και αφήσει το τιμόνι στον Τσιπ.

          • παρατηρητης avatar
            παρατηρητης @ {Α}θανάσης 15/07/2013 08:23:53

            Κανεις μεγάλο λαθος δεν ειμαι οπαδος του Σαμ. Πιστευω πως κατι πρεπει να γινει να βγουμε απο την κρίση . Φυσικα το κρατος δεν καταστραφει αποτην διάλυση της Δημοτικής Αστυνομίας. "Περίμενα στο παρελθόν ότι ο ΓΑΠ θα πιλοτάρει ελικόπτερο". Μα εισαι σοβαρος αυτος ουτε ποδηλατο δεν μπορουσε να οδηγησει και το ξεραμε. Και με την ιδια λογικη πιστευεις οτι ο Τσιπ θα μας βγαλει απο την κρίση? Περα απο τα ωραια λογια και τις παροχολογιες υπαρχει καποιο ρεαλιστικο σχεδιο??? πεσ τε το και σε μας τους ανιδεους να κανουμε το 27% 55%

          • παρατηρητης avatar
            παρατηρητης @ παρατηρητης 15/07/2013 20:50:00

            ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ πιστευεις οτι ο Τσιπ θα μας βγαλει απο την κρίση? Περα απο τα ωραια λογια και τις παροχολογιες υπαρχει καποιο ρεαλιστικο σχεδιο??? πεσ τε το και σε μας τους ανιδεους να κανουμε το 27% 55%

  15. GO avatar
    GO 14/07/2013 23:14:44

    Τίθεται ένα μεγάλο θέμα ηθικής τάξεως.
    Περιμένω να ακούσω τους βουλευτές που είχαν την οποιανδήποτε σχέση εργασίας στο Δημόσιο, που καθ' οιονδήποτε τρόπο μισθοδοτούνταν από το Δημόσιο και διέκοψαν την σχέση αυτή για να υπηρετήσουν την βουλευτική τους θητεία (για να επανέλθουν) και πρόκειται να ψηφίσουν "διαθεσιμότητα - κινητικότητα - απόλυση", να ΑΥΤΟΔΙΑΤΕΘΟΥΝ.
    Πρώτοι αυτοί να δώσουν το παράδειγμα. Πρώτοι αυτοί πρέπει να μπουν στην διαδικασία "διαθεσιμότητα - κινητικότητα - απόλυση".
    Αν δεν το πράξουν, δεν έχουν κανένα ηθικό έρεισμα να το ψηφίσουν.
    Παρακαλώ το ANTINEWS να κάνει την σχετική έρευνα και να αποκαλύψει ποιοι είναι αυτοί οι βουλευτές.
    Από τον Πρωθυπουργό Α. Σαμαρά και τον Ε. Βενιζέλο, αιτούμαι να αξιώσουν την πράξη αυτή από τους βουλευτές των κομμάτων τους.