Δημοσκόπηση: Στο 2% η ψαλίδα ΣΥΡΙΖΑ - ΝΔ
25/08/2015 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσκόπηση: Στο 2% η ψαλίδα ΣΥΡΙΖΑ - ΝΔ

Προβάδισμα μόλις δύο ποσοστιαιών μονάδων δίνει στον ΣΥΡΙΖΑ έναντι της Νέας Δημοκρατίας δημοσκόπηση της Interview για λογαριασμό της Βεργίνα Τηλεόραση.


Στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 24% έναντι 22% της Νέας Δημοκρατίας ενώ συνολικά πάνω από το όριο του 3% βρίσκονται εννέα κόμματα.

Τρίτο κόμμα αναδεικνύεται η Χρυσή Αυγή με 6%, ενώ ακολουθούν Ποτάμι με 5,5%, ΚΚΕ με 4,5%, ΠΑΣΟΚ με 4,5%, Λαϊκή Ενότητα με 4,5%, Ένωση Κέντρου με 4% και Ανεξάρτητοι Έλληνες με 3%.

Αναποφάσιστο δηλώνει το 15% ενώ 5% των ερωτηθέντων απαντά ότι θα ψηφίσει «άλλο κόμμα».

Σημαντικό στοιχείο είναι και έλλειψη συσπείρωσης στον ΣΥΡΙΖΑ που βρίσκεται μόλις στο 50%, ενώ αντίθετα στη Νέα Δημοκρατία η συσπείρωση παρουσιάζεται στο 70% με ανοδικές τάσεις.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 25/08/2015 18:59:41

    o Καμμένος τελείωσε. τα ποσοστά ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ μου φαίνονται λογικά. το μεταναστευτικό σκότωσε το Τσίπρα. περιμένω κοντά στο 10 την ακροδεξιά και παραπάνω το Λαφαζάνη. Πάμε για συγκυβέρνηση. Ενδεχομένως να δούμε και μπαμ του Γκλέτσου (το αδιευκρίνιστο 5%)

    • foros1 avatar
      foros1 @ ουδέτερος 25/08/2015 20:19:57

      αν η ΝΔ πλησιάσει λίγο το κέντρο, πιθανότατα θα πάρει το bonus των 50 εδρών από το ΣΥΡΙΖΑ. το ΠΟΤΑΜΙ μάλλον θα είναι το τρίτο κόμμα., αρκεί να μην υποτιμηθεί η αντιμετώπιση του κόμματος της δραχμής...

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ foros1 25/08/2015 20:43:20

        ο Λαφαζάνης έχει κάνει και δυνατές συμμαχίες με ΑΝΤΑΡΣΥΑ και Αλαβάνο. Κάπου διάβαζα ότι συζητά και με το Καζάκη. η ΝΔ μου θυμίζει την εποχή που πόνταρε στο πόσο θα κόψει ο Τσοβόλας από το ΠΑΣΟΚ παρά το πόσο η ίδια είχε ρεύμα. Το 22 με τέτοιο αντίπαλο δεν είναι κολακευτική επίδοση.

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 25/08/2015 19:47:29

    24%. τα ΣΥΡΓΕΛΑ ;;;;; Πολύ θα ήθελαν!!!! Yanis μήπως σκέφτεσαι να προσχωρήσεις ξανά στο κίνημα μαζί με τον κουμπάρο τώρα που σφίγγουν οι ...μώλοι;;;; Φώφη - ποτάμι - ΣΥΡΓΕΛΑ !!!!! (Μήπως σας θυμίζει κάτι από ...ΓΑΠοκυβέρνηση????)

  3. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 25/08/2015 19:59:40

    Ο Σύριζα θα πέσει κι άλλο. Αυτή εδώ, είναι η πολύ πολύ αισιόδοξη εκδοχή των ποσοστών του. :-)

    • Δρόμος avatar
      Δρόμος @ Άλυτη Εξίσωση 25/08/2015 22:29:44

      O Τσίπρας όχι απλά θα πέσει κι άλλο, έχει πιάσει την κατήφορα με την ίδια φόρα... που έπιασε την ανηφόρα και άγνωστο που θα σταματήσει. Προσπάθειες γίνονται από παντού... μήπως καταφέρουν να τον συγκρατήσουν από την πανωλεθρία. Το ΛΑ.Ε θα πιάσει σίγουρα διψήφιο ποσοστό. Εδώ ένας Καμμένος με υποψήφιους της πλάκας και το '12 έφθασε στο 11% και δεν θα πάρει ο Λαφαζάνης όταν έχει πάρει όλα τα πρωτοκλασάτα στελέχεη του Σύριζα?

  4. Παράξενος avatar
    Παράξενος 25/08/2015 23:49:34

    Μακάρι να έκανα λάθος και να μη βγει το παιδί του λαού πρώτο.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Παράξενος 26/08/2015 11:08:03

      Ποιό παιδί του λαού; Πολιτεύεται και ο ....Ξανθόπουλος;

  5. petros avatar
    petros 26/08/2015 11:02:05

    Ο ψυριζα δεν υφίσταται πλέον όπως τον ξέραμε. Είναι τα απομεινάρια απο τα συντρίμια του. Θεωρώ πως θα πέσει κάτω του 20% στο τέλος, και αυτό διότι ορισμένοι που τον ψήφισαν δεν θέλουν να παραδεχτούν το λάθος τους. Δεν έχουν πλέον καμιά ρητορική και είναι αστείοι όταν τους ακούς . Το ζήτημα είναι η ΝΔ να συγκροτήσει μια πειστική ρητορική και ένα προγραμμα.