19/04/2008 09:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσιογράφοι σε εντεταλμένη υπηρεσία

Αναταραχή προκάλεσαν φυσικά οι δηλώσεις του Πρωθυπουργού και του Καρατζαφέρη στη Βουλή για τα ΜΜΕ και τους μισθοφορικούς στρατούς των δημοσιογράφων. Ακούστηκαν πολλά από τα κανάλια και μας είπε και ο κ. Σόμπολος ότι θα συνεργαστεί με την κυβέρνηση για να έχουν οι δημοσιογράφοι μόνο ένα μισθό από το κράτος. Δηλαδή από πόσες (ελεγχόμενες από την κυβέρνηση) θέσεις και pay roll πληρώνονται σήμερα οι...δημοσιογράφοι; Μήπως μπορεί να μας δώσει ο κ. Ρουσόπουλος εκείνον τον σχετικό κατάλογο που υποσχέθηκε πριν από κάτι χρόνια; Και αν στο μέλλον θα πληρώνονται από ένα μόνο κρατικό μέσο, στο άλλο ιδιωτικό μέσο που θα …συμπληρώνουν τον μισθό τους τι ακριβώς θα κάνουν οι δημοσιογράφοι αυτοί; Θα περνάνε την γραμμή της κυβέρνησης στην διαπλοκή, ή το αντίστροφο; Ότι κι αν συμβαίνει πάντως το θέμα είναι ότι πληρώνουμε εμείς τον ένα μισθό τους για να παίζουν τα παιχνίδια τους.

Στο μεταξύ, μπορεί να μας πει ο κ. Σόμπολος ποιος υποψήφιος της ΠΟΕΣΥ – που μπορεί και να εκλέχθηκε...εκπρόσωπος μας - τσεπώνει 30.000 ευρώ το μήνα από την κυβέρνηση (από διάφορες θέσεις;). Δεν ξέρει τίποτα για το άλλο λουλούδι που τον διόρισε στο ΤΣΠΕΑΘ και σε καμιά εικοσαριά άλλες θέσεις γιατί φαίνεται δεν του έφταναν τα λεφτά για τα μπουζούκια; Τα εκατομμύρια της κρατικής διαφήμισης σε άλλη χώρα πέφτουν; Πως διαχειρίζεται τα μυστικά κονδύλια του Υπουργείου Εξωτερικών η Ντόρα; Ο ραδιοφωνικός σταθμός του Δήμου Αθηναίων από εποχής Έβερτ μέχρι σήμερα δεν λειτούργησε ως φυτώριο κομματικών και προσωπικών δημοσιογράφων; Οι 120 δημοσιογράφοι που πληρωνόντουσαν εκεί επί Ντόρας τι ακριβώς έκαναν; Μήπως πάει να επαναληφθεί το ίδιο και στην μπλογκόσφαιρα;

Κι αν τελικά βρεθεί έστω και ένας να με πείσει ότι ο κ. Καραμανλής έχει δίκαιο με όσα είπε χθες στη Βουλή και ότι δεν λειτουργούν μισθοφορικοί στρατοί δημοσιογράφων, εγώ θα ψηφίσω δαγκωτό …ΝΔ στις επόμενες εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Gregory690 avatar
    Gregory690 19/04/2008 11:27:42

    "Κι αν τελικά βρεθεί έστω και ένας να με πείσει ότι ο κ. Καραμανλής έχει δίκαιο ..." Στη συγκεκριμένη (καθως και όχι μόνο, κατά την άποψη μου) περίπτωση, δεν τίθεται θέμα αν ο Καραμανλής έχει δίκιο ή όχι αλλά αν λέει ψέμματα ή αλήθεια. Και άλλο τελικά να έχεις άδικο, άλλο να λες συνειδητά ψέμματα, όπως κάνει το 90% των πολιτικών, το 90% του χρόνου που κάνουν πολιτική, καθώς το 90% του κόσμου είναι έτοιμο να πιστέψει την οποιαδήποτε μαλακία του πλασάρουν. Νομίζω τελικά, ότι γράφοντας τη λέξη "ψέμματα" θα κάνατε το μύνημά σας λίγο πιο δυνατό.

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 19/04/2008 11:54:08

    Σήμερα δέν υπάρχει Έλληνας που να αγνοεί αυτήν την πραγματικότητα. Φυσικά ανάλογα με την αντίληψή του και με το πόσο διαβάζει, βλέπει και ακούει. Και όσο περισσότερα αντιλαμβάνεται ο Έλληνας, τόσο περισσότερο απαξιώνει την προσφορά των ΜΜΕ και του έμψυχου δημοσιογραφικού υλικού που τα απαρτίζει.

    Σύντομα - άς μου επιτραπεί η πρόβλεψη - θα ζήσουμε την δύση των σημερινών ΜΜΕ και την απεξάρτηση και απόλυση των ιδιοκτητών τους απο τους πολιτικούς, δηλαδή απο την αμφίδρομη σχέση που χρόνια τώρα παραπληροφορεί τους Έλληνες προς ίδια συμφέροντα.

    Η ανατολή δέν θα αργήσει να φέρει κάποιες πιο καθαρές πηγές πληροφοριών και ενημερώσεως, ακόμα και σε πείσμα μερικών απαράδεκτων απόψεων περι φιμώσεως των bloggs και των bloggers.

    Ας επικεντρώσουμε όλοι μαζί τις προσπάθειές μας για την ενημέρωση του λαού μας χωρίς στρέβλωση για οποιουσδήποτε λόγους

    ΠΕΛΙΑΣ

  3. Gianni avatar
    Gianni 19/04/2008 12:55:08

    ΦακτορΧ, έχεις γράψει για έναν κατάλογο με μισθοδοτούμενους δημοσιογράφους από το υπουργείο Γεωργίας. Εγραψες για καμμιά πενηνταριά άτομα, μεταξύ των οποίων και μιά "κυρία" γνωστή για τα ανθελληνικά συχνά δημοσιεύματά της και τα τηλεοπτικά "ρεπορτάζ" της σε αμερικάνικα ΜΜΕ.

    Ο πραγματικός κατάλογος με τους μισθοδοτούμενους δημοσιογράφους από το υπουργείο Γεωργίας πάντως, όπως μαθαίνω, είναι πολύ μεγαλύτερος. Και περιλαμβάνει πολύ πιο "ενδιαφέροντα" πρόσωπα. Τι γίνεται; Τα "μυστικά κονδύλια" πληρώνονται πλέον μέσω του συγκεκριμένου υπουργείου;

  4. νικος avatar
    νικος 19/04/2008 13:02:39

    Gianni Γι αυτό τα κατσίκια στο χωρίομ τα ζητάν τζάμπα ?

  5. george avatar
    george 19/04/2008 13:10:51

    ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΦΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ΕΛΕΟΣ...ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΙ,ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ,"ΚΑΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ" ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ...ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ MEGA ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ? ΒΗΜΑ ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ? ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ...

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/04/2008 13:13:04

    Ο σιδερένιος δεν τους ονόμαζε «έρπον φασισμό!!!»
    Τύφλα να χεις ο πάτερ Bush που «κάνει την δουλεία του» αυτό δεν το λέμε εσωτερικό ιμπεριαλισμό (μιας και οι «δημοσιογράφοι»
    δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν την κατσίκα από τα γκαβά τους )

  7. νικος avatar
    νικος 19/04/2008 13:18:08

    π.χ. Όλγαμ Τ.κλπ για σένα δεν χτυπά η καμπάνα !!!!!

  8. Gianni avatar
    Gianni 19/04/2008 13:25:10

    Παιδιά, σωστά αυτά, αλλά μην τα μπλέκουμε. Η πλειοψηφία των δημοσιογράφων δεν έχει σχέση ούτε με τους αστέρες (οικονομικά, επαγγελματικά και πολιτικά), ούτε με εκείνους που τα παίρνουν "μαύρα" ή με αργομισθίες σε δυο-τρείς δουλειές, πολλές εκ των οποίων στο δημόσιο, σε τράπεζες ή σε δημοτικές επιχειρήσεις. Πρέπει επίσης να δούμε σαν θετικό στοιχείο που εκφράζει την ανησυχία των δημοσιογράφων για τον χώρο των ΜΜΕ, αλλά και τις ίδιας τους της εργασίας, τη μεγάλη (μεγαλύτερη από προηγούμενες φορές) συμμετοχή τους στις εκλογές για την ΠΟΕΣΥ. Από άνευρες συνήθως εκλογές (προ τετραετίας ψήφισαν 1400) που ήταν πάντα στην ΠΟΕΣΥ, τώρα ψήφισαν 2500 χιλιάδες μέλη της ΕΣΗΕΑ. Είναι και αυτό ένα ενθαρρυντικό στοιχείο. Οπως ενθαρρυντική ήταν και η συμμετοχή τους, ειδικά στις πρώτες κινητοποιήσεις για το Ασφαλιστικό. Κάτι κινείται εκεί. Να δούμε αν θα έχει συνέχεια, από τα κάτω.

  9. νικος avatar
    νικος 19/04/2008 13:40:44

    Τώρα όμως που η Όλγα πείρε γραμμή από την ΑΛΕΚΑ
    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=68252928
    θα δούμε την δευτέρα στο ΜΕΓΑ το νέο shou ?

  10. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 19/04/2008 14:34:41

    ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ! ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΩΣΟΥΝ?

  11. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 15:01:38

    Πρόκειται γιά τσάρο της επικρατείας και όχι της οικονομίας.

  12. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 15:04:37

    >

  13. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 15:08:59

    "O Γ. Αλογοσκούφης γιά την απομάκρυνση του Σπύρου Κλαδά από το ΣΔΟΕ, διαμήνυσε στο Μέγαρο Μαξίμου ότι δεν γίνεται να συνυπάρξουν άλλο."

  14. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 15:16:41

    ''xxxxxx''

  15. nik avatar
    nik 19/04/2008 15:20:02

    >

  16. Sratis avatar
    Sratis 19/04/2008 15:21:30

    [Η κυβέρνηση, έχει αφήσει τους αγρότες στο περιθώριο δήλωσε ο Γιώργος ]

  17. νικος avatar
    νικος 19/04/2008 15:58:10

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ κεφάλα αλόγου
    Νιουνίο γίοκ

  18. Vass avatar
    Vass 19/04/2008 16:21:41

    Φάκτορα, αντιλαμβάνομαι ότι με κάθε ευκαιρία καλά κάνεις και επαναφέρεις το θέμα των αργόμισθων ή εντεταλμένων συναδέλφων σου, όμως αυτό που δεν μπορώ να δεχθώ είναι ότι κανείς (μαζί κι εσύ) από όλους όσοι αναρτούν μηνύματα δεν τολμά να τους βγάλει στη φόρα.
    Όλα κάτι μισόλογα και λίστες προσώπων. Φοβάσαι την έγκλιση ή απλά νομίζεις ότι θα βγει όποιος τα πιάνει να το διατυμπανίσει. Το .gr μερικές φορές μπορεί να μην εξυπηρετεί, αλλά όπως ξέρεις υπάρχει και το .com

  19. Gianni avatar
    Gianni 19/04/2008 17:02:55

    Προς Vass. Ως έναν βαθμό έχεις δίκιο. Για παράδειγμα, στη λίστα του υπουργείου Γεωργίας, όπου, ως επί το πλείστον εμφανίζονται άτομα, τα οποία εργάζονται για το αγροτικό (!) πρόγραμμα στην κρατική τηλεόραση, κάποιοι εξ'αυτών πραγματικά δουλεύουν. Αλλοι, είναι μικρο-ρουσφετάκια. Κάποιοι τέλος, είναι πολιτικοί συντάκτες μεγάλων καθημερινών εφημερίδων και τηλεοπτικών σταθμών, που μάλιστα καλύπτουν το κυβερνητικό ρεπορτάζ. Είναι ένα ζήτημα το να βγούν τα ονόματα στη φόρα. Ο ΦακτορΧ, εξ'όσων ενθυμούμαι τους είχε φωτογραφίσει τόσο πολύ (ονόματα δεν λέμε, αλλά αυτός είναι) που άπαντες κατάλαβαν για ποιούς επρόκειτο. Εν πάση περιπτώσει, το θέμα είναι ότι η πραγματική λίστα με τα μυστικά κονδύλια, που λέγεται ότι μοιράζονται μέσω του συγκεκριμένου υπουργείου, δεν έχει βγεί. Εν κατακλείδι: Είναι η ΕΣΗΕΑ που πρέπει να ζητήσει τις λίστες και ο Ρουσόπουλος που πρέπει να τις δώσει. Μην τρέφουμε αυταπάντες όμως. Τι είχε γίνει την προηγούμενη φορά που τις έδωσε; Μέσα σε εκατοντάδες ονόματα υπήρχαν πράγματι και αρκετοί, οι οποίοι απλά έπαιρναν την αργομισθία τους. Οι υπόλοιποι δούλευαν σε δημόσια τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά δίκτυα ή και στην γραμματεία Τύπου. Μπορεί άραγε να κατηγορήσει κανείς αυτούς που δουλεύουν στην ΕΡΤ αποκλειστικά και μόνο για ρουσφέτια; Είναι λάθος νομίζω. Πολλοί από αυτούς περίμεναν -δουλεύοντας- πολλά χρόνια για να μονιμοποιηθούν. Μόνο και μόνο επειδή δεν είχαν πράσινα ή γαλάζια βύσματα. Και τέλος πάντων, η ουσία δεν βρίσκεται πάντα στις επίσημες λίστες, αλλά στις άλλες με τα μυστικά κονδύλια.

  20. zalmoxis avatar
    zalmoxis 20/04/2008 11:32:02

    Πολύ σωστά τα λές ανώνυμε [06.10] και ειδικά η περίπτωση του διδύμου της Κατεχάκη που στελεχώνει το γραφείο Τύπου το πρωί και το βραδυ περνάει τη γραμμή της κυβέρνησης στο δημοτικό ραδιόφωνο ο ένας και στην κρατική τηλεόραση ο άλλος, ΒΓΑΖΕΙ ματι σε σχέση με τον κωδικα δεοντολογίας που λέει οτι δεν μπορεις να εισαι γραφειοο Τυπου στο ιδιο ρεπορταζ που κανεις για το μεσο που εργαζεσαι!!! Αλλα ποιός θα τους κουνήσει αφου ειναι κολλητοί του Σομπολου και ηταν και υποψηφιοι στις εκλογες...! Α ρε πουτανα Ζωη

  21. Ο Ιδιώνυμος avatar
    Ο Ιδιώνυμος 20/04/2008 11:50:49

    Ως γνωστόν, η μεγάλη πλειοψηφία των δημοσιογράφων, δεν τα παίρνει, αλλάη πλειοψηφία αυτή δεν γίνεται, ούτε μόνιμη στήλη, ούτε πρωτοσέλιδο ...

  22. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 20/04/2008 13:00:51

    Πόσοι δημοσιογράφοι δουλεύουν στο ΑΠΕ; Πόσοι στα Γραφεία Τύπου; Πόσοι είναι στα pay-roll των πολιτικών και των επιχειρήσεων; Γιατί δεν βγαίνουν στο φόρα; Γιατί δεν τα βγάζουν οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι; Περιμένουν από του άλλους, που είναι εκτός του χώρου, να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά;

    Διαμαρτυρίες, μισόλογα, υπαινιγμοί και ούτε ένα (1) όνομα! Τρελή κατάσταση.

    Θα περιμένω λίγο ακόμη για να δω αν κάποιος θα τολμήσει και θα επανέλθω.

  23. bill avatar
    bill 20/04/2008 13:56:05

    ΟΝΟΜΑΤΑ μωρέ λεβέντες ΟΝΟΜΑΤΑ...κράξτε τους

  24. Factorx avatar
    Factorx 23/04/2008 19:42:55

    Ο συντάκτης ΝΔ στο (αντιπολιτευόμενο) "Εθνος" πληρώνεται (και) από κονδύλια του υπουργείου Γεωργίας!
    Του Γιώργου Σκούφου

    Πολύς λόγος γίνεται πάλι, τώρα τελευταία, για τους δημοσιογράφους, τις θέσεις που διατηρούν, τα ...ασυμβίβαστα που έχουν και τις αμοιβές τους.
    Εγώ μια απορία έχω - και ποιος θα μου την λύσει;
    Το "Εθνος" για παράδειγμα είναι μια πολύ καλή και αντιπολιτευόμενη εφημερίδα. Ο συντάκτης της που καλύπτει τα θέματα της κυβέρνησης και της ΝΔ λέγεται, όπως διαβάζω, Γιάννης Σαραντάκος. Σε ορισμένους -και συμπτωματικά τους ...ίδιους- κυβερνητικούς παράγοντες, αλλάζει συχνά τα φώτα.
    Ο εν λόγω συντάκτης ποια σχέση έχει με τον "Σαραντάκο Σ. Γιάννη δημοσιογράφο" που αμείβεται και από κονδύλια του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, όπως λέγεται πια το Γεωργίας, όπου υπουργός είναι κάποιος Αλ. Κοντός; Και μάλιστα μέσω ενός ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ & ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ;
    ΑΝ είναι ο ίδιος, αναρωτιέμαι τι δουλειά έχει ένας δημοσιογράφος που καλύπτει το πολιτικό ρεπορτάζ αιχμής σε μια αντιπολιτευόμενη εφημερίδα με την ...επίβλεψη των γεωργικών προϊόντων; Ντομάτες, αγγουράκια και λοιπα ζαρζαβατικά.... Και το κάνει μόνος του ή παρέα με άλλους; ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ, ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ, ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΕΣ κλπ;...
    Φαντάζομαι ότι ο διευθυντής της έγκριτης εφημερίδας δεν θα το έχει υποψη του. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι συμβαδίζει κάτι τέτοιο με τους κώδικες συμπεριφοράς της εφημερίδας του.
    Για τον πρόεδρο της ΕΣΗΕΑ, τον κ. Π. Σόμπολο -που εργάζεται κι αυτός στο "Εθνος"- δεν ρωτώ. Είμαι απολύτως σίγουρος ότι γνωρίζει
    http://www.press-gr.blogspot.com/