19/11/2009 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσιογράφοι γιουχάρουν …υπουργούς (!)

Τραγελαφικές καταστάσεις συνέβησαν πριν από λίγο στη Γενική Γραμματεία Τύπου, δίπλα στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Οι υπουργοί Λοβέρδος, Κατσέλη και Ξενογιαννακοπούλου φώναξαν από τις 10 το πρωί τους δημοσιογράφους για να τους ανακοινώσουν μέτρα για τον περιορισμό της σπατάλης στην αγορά φαρμάκου. Μόλις όμως έκαναν το... εφέ τους στις κάμερες, οι υπουργοί άρχισαν να αποχωρούν χωρίς να δεχθούν ερωτήσεις. Τότε έλαβε χώρα ένα απίστευτο σόου με γιουχαϊσματα, και έντονα φραστικά επεισόδια από δημοσιογράφους οι οποίοι ήθελαν καλύτερη ενημέρωση για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Οι υπουργοί... άφαντοι, αλλά μόλις κατάλαβαν τη γκάφα που έκαναν επέστρεψε ο Λοβέρδος και αργότερα η Κατσέλη για να κάνουν μια ενημέρωση στο πόδι. Εντονες και πάλι οι διαμαρτυρίες από τα Μέσα, το σκηνικό του γέλιου επεκτάθηκε σε όλη την αίθουσα και οι υπουργοί άκουσαν τον εξάψαλμο.

Δύο πράγματα συμβαίνουν: Ή είχαν κάτι να κρύψουν (άλλωστε τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχάνων είναι τεράστια) ή η κυβέρνηση πάσχει από ενημέρωση.

Πάντως, τα πρώτα γιουχαϊσματα δεν τα γλίτωσε...

 Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2009 12:24:36

    Δεν πάσχουν από ενημέρωση... Απλά βλέπουν το αγγούρι και έχουν παγώσει από δέος.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 19/11/2009 12:36:07

      Αρχαίε τι λες?
      Μήπως έκανε μακακία ο Παπανδρέου που προκάλεσε τις εκλογές?
      Μήπως έπρεπε να αφήσει τον ΚΚ να κυβερνά μέχρι να φτάσει στο 15%?
      Εσύ πως το βλέπεις?
      Είχε ψώνιο να γίνει πρωθυπουργός ή έβλεπε ότι η χώρα διαλύεται?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ tiramola 19/11/2009 12:43:59

        15%. Η ΝΔ ή το έλλειμα;

        • tiramola avatar
          tiramola @ antiathlitikos 19/11/2009 12:46:30

          Μαζί πάνε αυτά...
          Ο ΚΚ στο 15 και το έλλειμα στο 55...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 19/11/2009 12:57:29

        θα σου πω... κανένας που αναλμαβάνει κάτι σε κρίση, δεν ξερει εκ των προτέρων πόσο δύσκολο θα είναι. Σε αυτό είμαι εξαιρετικά ανεκτικός έως υποστηρηκτικός... Ωστόσο Τιραμόλα, το μονο που θα κάνετε είναι να βάλετε πολλές ανεμογεννήτριες, και μετά θα χωθείτε στην τρύπα από την οποία φυτρώσατε. Θα είναι το πρώτο και τελευταίο έργο σας. Ούτε να απολύσετε μπορείτε, ούτε να περικόψετε, ούτε να διαχειριστείτε. 1-2 διατεταγμένες δουλίτσες θα κάνετε και θα φύγετε. Υποτιμάτε το μέγεθος του προβλήματος, βάλατε τυην Μπιρμπίλη να βάλει πράσινα σκατά για να μεγαλώσει λίγο ακόμα το έλλειμα, θα φορολογήσετε τα παλιά αυτοκίνητα να πουλήσε κανένας ντήλερ γερμανικά καινούργια. Αυτά.

        Το πρωτο πασοκ του ΑΓΠ έκανε αυτό που έκανε. Η ιστορία θα τον κρίνει. Το πασόκ του Σημίτη μας έδωσε στους Γερμανούς (μας πούλησε πρέπει να πω, κάτι πήραμε). Το πασοκ του ΓΑΠ θα τελειώσει και με το τοπίο.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 19/11/2009 13:04:55

          Ας το διαβάσω λίγο ανάποδα, αρχαίε.

          Το πρώτο ΠΑΣΟΚ έκανε κάτι που θα κριθεί. Το δεύτερο μας πούλησε στους Γερμανούς και κάτι πήρε. Το τρίτο θα ξεμπερδεύει με το τοπίο. Συμπέρασμα: όλα τα ΠΑΣΟΚ κάτι κάνανε.

          Η ΝΔ έκανε κάτι;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 19/11/2009 13:19:21

          H NΔ (καλυτερα η δεξια γενικοτερα) εκανε τη μεταπολεμικη αναπτυξη.Απο το 1981 και μετα δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα αφου μαλλον αμυνα παιζει.
          Το 1990-93 προσπαθησε κατι να κανει με ιδιωτικοποιησεις και επεσε.Τωρα τραβηξε την κατασταση χωρις αλλαγες γιατι τι θα μπορουσε να κανει;να απολυσει 300.000 υπαλληλους οπως εγινε στη Ρουμανια με εντολη του ΔΝΤ;
          Αυτα μετα τη χρεωκοπια απο οποιον αναλαβει οπως και να λεγεται αυτος.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 19/11/2009 13:27:21

          Αν τελικά απαντάς "μάλλον τίποτε μετά το '81", ψυχραιμία, τί την εμπόδισε; Οι συνθήκες, το κακό ΠΑΣΟΚ ή η ανικανότητά της;

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 19/11/2009 13:29:57

          Ή μήπως (το καλό σενάριο), δεδομένου ότι αν κάποιος "κάνει κάτι" σ' αυτή τη χώρα είναι καταστροφικό (ΠΑΣΟΚ), τότε το καλύτερο που έχει να "κάνει" κάποιος είναι "τίποτε"!

        • ti na pei kaneis avatar
          ti na pei kaneis @ archaeopteryx 19/11/2009 13:57:49

          το πολυ κακο πασοκ..... χαχα

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 19/11/2009 13:59:53

          απαισιόδοξος τιραμόλα? καθόλου. Σίγουρος είμαι. Να ένας υπολογισμός για τους ηλίθιους: Για κάθε 1 MW (e) αιολικής εγκατάστασης, με την παραδοχή ότι θα φυσάει το 50% του χρόνου, θα χρειαστούν

          1 *( 365*24/2) / 0,45 = 9.733 MW-hr (th) σε πετρέλαιο ή αέριο. Χώρια τα οικονομικά. Βρε είστε τόοοσο άσχετοι που σας έχουν πιάσει τον πισινό, αλλά θα το καταλάβετε στον απολογισμό.

        • gapgoup avatar
          gapgoup @ archaeopteryx 19/11/2009 14:15:39

          δηλαδή αρχαιοπτέρυγα σε 9,733 ώρες πλήρους λειτουργίας της ανεμογεννήτριας θα αποσβεστεί η ενέργεια από πετρέλαιο ή αέριο που επενδύθηκε; μάλλον κάποιο λάθος κάνεις.

        • Πυροπαθής avatar
          Πυροπαθής @ archaeopteryx 19/11/2009 14:24:38

          Έχεις επιλεκτική μνήμη Αρχαίε και χρωματιστή. Στην κατάψυξη ήταν η χώρα τα 5,5 χρόνια της ΝΔ και δεν έγινε τίποτε; Ούτε καλό , που δεν έγινε, ούτε κα;κό που δεν βλέπεις;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 19/11/2009 14:27:54

          θα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Η A/Γ παράγει όταν φυσάει, όχι όταν ανάβεις τον διακόπτη. Και το ρεύμα ΔΕΝ αποθηκεύεται. Αυτά είναι το 80% γιατί είναι απάτη. Κάθε MW αιολικής χρειάζεται backup για όταν δεν φυσάει και το backup είναι αναγκαστικά αέριο ή πετρέλαιο ή υδροηλεκτρικό. Τα κάρβουνα δεν κάνουν για backup. Που σημαίνει ότι όσο πιο πολλά αιολικά βάζεις, τόσο πιο πολύ εξαρτάς την ηλεκτροπαραγωγη σου από πετρέλαιο και αέριο. Η εναλλακτική είναι το κάρβουνο, και γαι την ακρίβεια εισαγόμενος λιθάνθακας. Πιο φτηνός από τον συνδυασμό πετρέλαιο/αιολικά. Τα αιολικά υπάρχουν (α) για την επιδότηση και (β) για την διασφάλιση δουλειάς για τους πετρελαιομεταφορείς. Και το CO2 μύθος είναι. Μία Α/Γ έχει ζωή 10-15 χρόνια. Για να φτιαχτεί και να τοποθετηθεί χριάζεται σίδερα, χαλκό, αλουμίνιο, παλστικά, μπετά, δρόμους στα βουνά. Αυτά για να γίνουν παράγεται περίπου όσο CΟ2 όσο γλυτώνεις από το αιολικό. Όσο για το οικονομικό... αν έβγαιναν από μόνες τους οι Α/Γ, δεν θα ήθελαν ούτε "τέλη υπέρ ΑΠΕ στον λογαριασμό" ούτε επιδότηση, ούτε τον Σκάϊ και την Ε και την Κ να τις προωθούν. Το κατάλαβες? Εξασφάλιση 3-4 πετρελαιομεταφορέων και απασχόλησει για γερμανικά εργοστάσια. Πλήρωνε μα_άκα έλληνα. Και η Μπιρμπίλη "υπουργός"

        • gapgoup avatar
          gapgoup @ archaeopteryx 19/11/2009 14:44:50

          Ναι βρε άνθρωπε, φαντάζομαι ότι τα έχεις μελετήσει ενδελεχώς. Αλλά ο τύπος που έβαλες για τους ηλιθίους, που φαντάζομαι αφορά το backup, βγάζει 9MWh. Κι εγώ σου λέω ότι και με 900ΜWh συμφέρει και παρασυμφέρει. Προφανώς πόνταρες στο εννιαπλάσιο του αριθμού.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 19/11/2009 15:32:16

          μπα... δεν είναι μόνο ο δικός μου.. κάποιοα στιγμή θα καταλάβουν οι ξενοδόχοι τι γίνεται... εκεί θα δεις καυγά.

          @gapgoup, το backup που έβγαλα είναι απλοϊκά 1MW επί πόσες ώρες δεν θα φυσάει με την παραδο΄χη ότι δεν θα φυσάει τον μισό χρόνο, δηλ 365*24/2. "Ισχύς" 1 MW επί "1 ώρα" είναι "1MWhr". Δεν πολυκαταλαβαίνω τι μου λες, αλλα δες το αναποδα. Το παραγόμενο ρεύμα με λιγνίτη στοιχίζει χ ανά MWhr. Με πετρέλαιο στοιχίζει χ+α. Mε ανεμόμυλους χ+α+β+γ. Με φ/β χ+α+β+γ+δ^4+++. Δεν είμαι στην ΔΕΗ ή τον ΔΕΣΜΗΕ για να ξέρω τα ακριβή νούμερα, αλλά ΞΕΡΩ ότι μία Α/Γ δεν συμφέρει οικονομικά αν η γη δεν είναι τσαμπα και αν δεν έχει επιδότηση στην κατασκευή και επιδότηση στην λειτουργία. Πληρώνεις για να μην έχεις ρεύμα όταν δεν φυσάει. Πρόσεξε την "τσάμπα γη", μπορεί να είναι η θέα σου, η το χωράφι σου.

          Αν η δουλειά της Σιούτη είναι να καταπατήσει δημόσιες εκτάσεις για να κονομήσει η Τέρνα, η Ζήμενς και ο Αλαφούζος, τι να πω. Και ο Εφιάλτης έγινε διάσημος.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 19/11/2009 15:34:14

          ή την έφεραν για αντίπαλο δέος του Δεκλερή, που είναι ο μόνος "μη αράπης" της παρέας, καλά να είναι ο άνθρωπος.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 23/11/2009 10:51:46

          Ας δεχτώ ταπεινά την ασχετοσύνη μου archaeopteryx, κι ας μιλήσουμε για τους υπολογισμούς σου. Εγώ ξέρω ότι οποιαδήποτε πηγή παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος ισχύος 1 MW με απόδοση 100% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να παράγει περισσότερες από 365*24=8.760 MWh το χρόνο. Υποστηρίζεις λοιπόν ότι μια ανεμογεννήτρια ισχύος 1 MW για να μας δώσει αυτή την ενέργεια χρειάζεται 9.733 MWh ενέργεια για να λειτουργήσει. Αυτό λες; Δε λες απλώς δηλαδή ότι δε συμφέρει οικονομικά, αλλά ότι με την αιολική ΧΑΝΕΤΑΙ ενέργεια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1000MWh το χρόνο ή πιο χοντρά ότι κάθε παραγωγός Η/Ε από τον ... άνεμο:

          Α. Όχι μόνο δε μας δίνει ενέργεια αλλά στερεί από το σύστημα περίπου 1000 MWh το χρόνο!

          Β. Πληρώνει τολάχιστον 500.000 € το χρόνο στη ΔΕΗ, στους πετρελαιάδες ή στους Ρώσους πριν καν ξεκινήσει να δουλεύει το 1 MW του!

          Αυτό λες;

          Όσα δίκια κι αν έχεις για τις "εναλλακτικές" πηγές, εδώ κάνεις μεγάλο λάθος και δεν καταλαβαίνω γιατί.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 23/11/2009 11:01:37

          Μην με ταλαιπωρείς... για κάθε MWe installed capacity αιολικό, από ένα σημείο και μετά, χρειάζεται δεύτερο 1MWe installed capacity για όταν δεν φυσάει. Διπλή εγκατάσταση. Διπλο κόστος, διπλές αποσβέσεις. Τα οικολογικά αιολικά πάρκα είναι διασφάλιση ότι θα είμαστε πάντα εξαρτημένοι στο πετρέλαιο.

          Ή να στο πω αλλιώς. ΑΝ είχαμε μια ή 5 μονάδες λιθάνθρακα, ούτε πετρέλαιο θα καίγαμε, ούτε Α/Γ θα χριαζόμαστε για "οικονομία". Ο λιθάνθρακας βέβαια "ρυπάινει" όταν αναθέτεις σε πασόκους να αγοράζουν καζάνια τρίτης κατηγορίας από Γερμανούς. Ρώτα τον Σημίτη, ξέρει, από τότε που ήταν στο Βιομηχανίας. Με ωραία συγκάληψη όταν έγινε πρωθυπουργός.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 23/11/2009 11:12:16

          Δε σε ταλαιπωρώ, αρχαίε.

          Δε μιλάμε εδώ ούτε για την εξάρτηση από τους πετρελαιάδες, ούτε για την οικονομικότητα της αιολικής, ούτε για την οικολογική επιβάρυνση. Αυτά, ναι να τα συζητήσουμε!

          Αλλά το ότι η Α/Γ σύμφωνα με τους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ υπολογισμούς «παράγει» αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο, αυτό είναι λάθος, τι να κάνουμε;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 23/11/2009 11:40:46

          αν μία Α/Γ παράγει αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο, δεν πρέπει να βάζουμε Α/Γ. Απλό δεν είναι;

          Μέχρι πρόσφατα, οι Α/Γ κάτω του 1 MWe, θα παρήγαγαν στην ζωή τους λιγότερο ρεύμα (kWhr) από ότι θα χρειαζόταν για να φτιαχτούν. Αρνητικό καραμπινάτο. Με τις καινούργιες τις μεγάλες, υποτίθεται ότι αυτό άλλαξε. Αλλά από μόνο του είναι παραπλανητικό, γιατι εσένα σαν καταναλωτή, δεν σε νοιάζει η παραγωγή κατά την διαρκεια της ζωής της Α/Γ, αλλά η παραγωγή για τις ανάγκες του σπιτιού σου ή του νοσοκομείου σου ή του χαλυβουργείου σου.

          Δεν υπάρχει αιολικό πάρκο στον πλανήτη ικανό να καλύψει τις ανάγκες ενός νοσοομείου. Απλά, γιατί κάποια στιγμή, κάποιας εγχείρησης, δεν θα φυσάει. Η ανάγκη του backup αυτού, σε συνδυασμό με ότι το ρεύμα ΔΕΝ αποθηκεύεται, σε αναγκάζει, από ένα σημείο και μετά, να έχεις ΔΙΠΛΗ εγκατεστημένη ισχύ. Και μάντεψε τι θα καί η διπλή ισχύς: πέτρέλαιο, αφού μόνο αυτό και όχι το κάρβουνο, μπορούν να αυξήσουν παραγωγή για να καλύψουν ανάγκη φορτίου σχεδόν αμέσως.

          Δούλεψε το ανάποδα. Αν είσαι πετρελαιάς, χρειάζεσαι τις Α/Γ, για να διασφαλίσεις το μέλλον σου.

          Πίσω στο ενεργειακό ισοζύγιο. Αν θες να βάλεις Α/Γ σε ελληνικά βουνά, σε σχέση με την Σαχάρα ή την Νεβάδα, θές και μερικούς μήνες χωματουργικά. Καλό για τον Άκτορα, κακό για το ενεργειακόι ισοζύγιο του εγχειρήματος. Θές και ισοζύγιο CO2; Ναι, μειώνονται οι εκπομπές κατά την λειτουργία τηςε Α/Γ... Και από τι φτιάχτηκε η Α/Γ; Από πλαστικό, ατσάλι, χαλκό, αλουμίνιο, με μπετονιένες βάσεις. Αυτά για να φτιαχτούν έβγαλαν CO2 όχι πολύ διαφορετικό από αυτό που εξοικονομείς.

          Να μιλήσουμε για κόστος; Το πιο εύκολο. Χωρίς επιδοτήσεις, κάθε συμβατική μορφή ηλεκτροπαραγωγής, με κάθε κάυσιμο, είναι φτηνότερο από τις Α/Γ. Και όσο ακριβαίνει το πετρέλαιο, τόσο ακριβαίνει η αιολική, αφού οι Α/Γ φτιάχνονται από συμβατική ενέργεια. Αν βρεις μια Α/Γ, να έχει φτιαχτεί μόνο από αιολική ενέργεια, "οικονομικά", εγώ κόβω ...ξέρεις τι.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ archaeopteryx 23/11/2009 13:23:45

          «αν μία Α/Γ παράγει αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο, δεν πρέπει να βάζουμε Α/Γ. Απλό δεν είναι;»

          Απλό είναι, αλλά επιμένεις να μην απαντάς για το αν αυτό ισχύει ή όχι.

          Πάμε όμως στην επιχειρηματολογία σου για τα (πετρελαϊκά) back up. Ασφαλώς και η αιολική ούτε αποθηκεύεται ούτε είναι εξασφαλισμένη όλο το χρόνο. Ο συντελεστής ισχύος μιας Α/Γ δεν μπορεί να υπερβεί το 0,5, ενώ και όλες οι απώλειες σε άεργο ισχύ πρέπει να συνυπολογίζονται. Αυτό όμως που είναι το σημαντικό στο σχεδιασμό του συνολικού συστήματος είναι η διεισδυτικότητα κάθε εναλλακτικής ενεργειακής πηγής, με βάση την οποία μπορεί να υπολογιστούν τα εκάστοτε όρια επάρκειας. Γιατί ούτε η ενέργεια που(θα) έχω αγοράσει εγώ ως καταναλωτής θα μούρθει κατευθείαν από τον παραγωγό της αιολικής ούτε η εγχείρηση θα διακοπεί αν δε φυσάει. Κατά συνέπεια από τη διεισδυτικότητα του «ανέμου» ως πηγής ενέργειας – που δύσκολα θα ξεπεράσει ακόμη και για τους πιο αισιόδοξους υπολογισμούς το 12-15% - θα κριθεί η χρησιμότητά της κι όχι από το αν σε έκτακτες συνθήκες μη-ανέμου (παντού και χωρίς εξαίρεση;) δε θά διατίθεται άμεσα μέρος αυτού του ποσοστού στο σύστημα. Ο διπλασιασμός του κόστους επένδυσης και η αντικατάσταση της αιολικής από το πετρέλαιο βασίζεται στην υπόθεση ότι δε (θα) φυσάει ποτέ!

          Ως προς την οικονομικότητα της επένδυσης. Εξ όσων γνωρίζω τα περισσότερα σημερινά projects – ακόμη και αυτά με μηδενική επιδότηση – έχουν μέγιστο χρόνο αποπληρωμής μικρότερο από τα 10 χρόνια. Θα σπεύσω να συμφωνήσω αμέσως ότι για τα ελληνικά λαμόγια τα 10 χρόνια ισοδυναμούν με την αιωνιότητα, αλλά οι υπολογισμοί αυτό λένε.

          Υπάρχει, τέλος και το επιχείρημά σου με τα ... κομμένα . Έτσι είναι, συμφωνώ (όπως συμφωνώ απόλυτα και με τη θετική σου μανία για το λιθάνθρακα, που τον έχουν καταδικάσει όλοι μαζί: κόμματα, οικολόγοι, τοπικές κοινωνίες). Αλλά αυτό ισχύει για το στήσιμο κάθε είδους ενεργειακής μονάδας. Είναι άστοχο και μεροληπτικό να το ισχυριζόμαστε μόνο για την αιολική.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 23/11/2009 13:34:09

          αντιαθλητικέ, έχω το εξής inside information: Έχω δει πολλές επνδυτικές και δανειοδοτικές προτάσεις και επιχειρηματικά σχέδια για φ/β και για αιολικά. Αν δεν υήρχε ή αρχική επιδότηση και η επιδότηση λειτουργίας, δεν θα υπήρχαν ούτε σαν σκέψη. Ούτε εδώ, ούτε στην Νεβάδα. Αντιθέτως, είναι τόσο γενναία η επιδότητση ειδικά στα φ/β, που με λίγη υπερτιμολόγηση έχεις βγάλει λεφτά από χρόνο "μηδέν" και σίγουρα δεν σε νοιάζει η ηλιοφάνεια.

          Το δεύτερο inside information είναι τεχνικό. Και τα φ/β και οι Α/Γ κάτω του 1-1,5 MW έχουν αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο.

          Αναρωτήσου τώρα γιατί η Καθημερινή και ο Σκάϊ κόπτωνται για ΑΠΕ, και γιατί ΟΛΟΙ είναι κατά του λιθάνθρακα. Το έχω ξαναπεί, όπως μου έχει πει τρανός μεταφορέας πετρελαίου "εμείς τι θα γινομε; κλέφτες;"

      • νέος avatar
        νέος @ tiramola 19/11/2009 13:08:17

        Ώρα είναι να μας πείτε ότι μας κάνατε και χάρη.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ archaeopteryx 19/11/2009 12:44:47

      Οι υπουργοί ή (και) οι δημοοσιογράφοι;

  2. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2009 12:31:55

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να ανακοινώνουν μέτρα περιορισμού της σπατάλης των φαρμάκων και παράλληλα να διατυπώνονται ρητορικά ερωτήματα του τύπου "ή είχαν κάτι να κρύψουν (άλλωστε τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχάνων είναι τεράστια)...

  3. Krik avatar
    Krik 19/11/2009 12:47:36

    Καλημέρα,

    όλα τα ήξεραν. Ο Αλμούνια το είπε εξάλλου, ότι η αντιπολίτευση - νυν κυβέρνηση - γνώριζε από το καλοκαίρια τη κατάσταση της οικονομίας. Το έλλειμμα ήταν 6.2%. Όταν γίνανεν οι μεταφορές - με ελαφριά τη καρδία ομολογώ - των 2,5 δις απο το ΕΣΠΑ του 2009 στο ΕΣΠΑ του 2010, τότε είναι λογικό το έλλειμμα να πάει όχι μόνο 12,5% αλλά φοβάμει πολύ ίσως και παραπάνω. Γι΄ αυτό είπε ο Juncker "The game is over"! Μια ζωή λογιστάκια της πλάκας είμαστε, ήμασταν και θα είμαστε

    • ti na pei kaneis avatar
      ti na pei kaneis @ Krik 19/11/2009 13:24:59

      Πολυ καλά τα ήξεραν...... το ειπε και καλοπληρωμενος της ΤτΕ το πε και ο Αλμουνια πριν τις εκλογες:" οποιος και να καιρδισει τις εκλογες θα πρεπει να εφαρμοσει συγκεκριμενα μετρα" εξαλου και ο ΓΑΠ ελεγε" εχουμε σχεδιο εξοδου απο την κριση" "εχουμε οραμα" "λεφτα υπαρχουν δεν ειναι θεμα τα χρηματα" "οι επιτροπες φταινε" ζητησε με το καλημερα τις παραιτήσεις των ΓΓ και 40 μερες μετα ειμαστε με το pause πατημενο..... περιμενουμε ποτε θα τοποθετηθουνοι ανεμογεννητριες ..... (αραγε λετε να παρουν τα μυαλα μας αερα? κι άλλο"

  4. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2009 13:09:11

    Πολύ απαισιόδοξο σε βλέπω Αρχαίε με το μέλλον της χώρας...
    Από την άλλη παροτρύνεις το προσωπικό εδώ να ψηφίσει Σαμαρά.
    Τι έγινε , είσαι ορκισμένος εχθρός της Ντόρας ή ο Σαμαράς έχει κάνει καμιά δήλωση υπέρ λιγνίτη?

  5. noworries avatar
    noworries 19/11/2009 13:30:02

    Ή ήταν δουλειά του ποδαριού μόνο και μόνο για να κάνουν εντυπωση.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/11/2009 13:38:36

    Μα, κανείς δεν κατάλαβε γιατί γιούχαραν οι δημοσιογράφοι στη συγκεκριμένη συγκυρία (ενώ διαχρονικά τούς δίνονται τόσες και τόσες άλλες ευκαιρίες για να το κάνουν);

    Ως μοχλό πίεσης το χρησιμοποίησαν το γιουχάισμα, εν όψει αναδιανομής των αργομισθιών στα γραφεία τύπου των υπουργείων και στην ΕΡΤ...

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Αυριανιστής 19/11/2009 13:42:26

      Μα γι αυτό ερώτησα παραπάνω, Αυριανιστή μου, ποιος βλέπει το αγγούρι, "Οι υπουργοί ή (και) οι δημοοσιογράφοι;"

  7. ti na pei kaneis avatar
    ti na pei kaneis 19/11/2009 13:55:22

    το αγκουρι δυστιχως για εμας προοριζεται....
    τρυπες για τους ποντικους παντα υπαρχουν......

  8. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 23/11/2009 14:58:55

    Sorry αρχαίε αλλά συνεχίζω εδώ γιατί δε μου το παίρνει εκεί που συζητάμε.

    Για τα φ/β είναι ... «ηλίου» φαεινότερο, ναι! Για τα αιολικά πάρκα όμως δεν είναι. Έχεις δίκιο για το κάτω όριο του 1 MW. Αλλά η δική μου "inside" για τέτοια μούδωσε στοιχεία.

    Στο λιθάνθρακα τώρα. Ναι, είναι εγκληματικό αυτό που έχει γίνει και πολύ δύσκολα αναστρέψιμο. Γνωρίζω (very, very inside κι εγώ), ότι μια επένδυση για 800 MW με τη συμμετοχή και του Αθανασόπουλου (κι όχι της ... όλης ΔΕΗ φυσικά) ουσιαστικά ακυρώθηκε με πολύ μαύρο τρόπο. Επένδυση που θα «εσωζε» και μια μεγάλη βιομηχανία που τώρα (άλλο έγκλημα αυτό) παραπαίει και τη χρηματοδοτούμε «συλλογικά» όλοι μας ...