#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσιογράφοι, ή ασφαλιστικές δικλείδες του συστήματος;









[caption id="attachment_87309" align="alignnone" width="588" caption="Από την σημερινή διαδήλωση"][/caption]









Για σήμερα  είχε  προκηρυχθεί γενική απεργία.

Από καιρό μάλιστα!

Δεν γίνονται κάθε μέρα γενικές απεργίες, ως εκ τούτου το γεγονός είναι μείζονος σημασίας.

Ειδικά αυτή τη δεδομένη χρονική συγκυρία.

Έχει επομένως,  μεγάλο δημοσιογραφικό ενδιαφέρον.

Και πολιτικό θα έλεγα…

Όμως, οι δημοσιογράφοι αντί να είναι στις επάλξεις, επέλεξαν να ...απεργήσουν και αυτοί!

Να παραμείνουν θεατές των γεγονότων.

Λες και θα χαλούσε ο κόσμος αν απεργούσαν μια άλλη μέρα!

Ποιός βγαίνει ωφελημένος από την απεργία αυτή;

Μα προφανώς η κυβέρνηση!

Ο ελληνικός λαός θα μάθει καθυστερημένα τα νέα.

Ευτυχώς, που προσπαθούν απεγνωσμένα κάποια sites  να  έχουν μια αξιοπρεπή ροή ενημέρωσης.

Ύστερα απορούν τα καθεστωτικά ΜΜΕ γιατί ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται και τους γυρνάει την πλάτη...

Οι  ίδιοι ακυρώνουν τον ρόλο τους όταν και αναλαμβάνουν δικλίδες ασφαλείας του συστήματος.

 

Κώστας Ροδινός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/02/2011 18:26:24

    Κώστα,

    Να μη μας διαφεύγει και ο βρώμικος ρόλος ορισμένων ιστοσελίδων, που ελλείψει των Σομπολοπρετεντέρηδων ανέλαβαν αυτά σήμερα την παραπληροφόρηση, γράφοντας τερατώδη πράγματα. Μέχρι και ότι βρέθηκε διαδηλωτής με... τόξο και βέλη (!!!) έγραψαν.

    Σε λίγο θα μας πουν ότι στη διαδήλωση συμμετείχαν και Μάο-Μάο, που τραγουδούσαν "ντούμπου ντούμπου ζα"...

    • cveng avatar
      cveng @ Αυριανιστής 23/02/2011 18:38:22

      το συγκεκριμενο δημοσιευμα το ειδα και εγω,μαλιστα συνοδευοταν απο φωτογραφια του ομπαμα με στολη ρομπεν των δασων...δεν ηταν δα και παραπληροφορηση,χιουμοριστικο ηταν!!εαν φυσικα λεμε για το ιδιο.
      παντως η παραπληροφορηση καλα κρατεί,εχεις δικιο,με τους γνωστους ανεξαρτητους αυτοκλητους ''υπερασπιστες'' του λαου.

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 23/02/2011 19:08:24

      χα!! κι όμως , Αυριανιστή, ήταν καμμιά εικοσαριά αφρικανοί με ταμ ταμ , που έπαιζαν και χόρευαν! Ωραία φάση!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 23/02/2011 19:43:13

      ορισμένοι επιχειρηματίες-δημοσιογράφοι που διατηρούν ιστοσελίδες ...εργάστηκαν κανονικά πάντως!

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Αυριανιστής 23/02/2011 20:17:22

      Αυριανιστή, δεν ξέρω για τσεκούρι, αλλά πράγματι υπήρχε κάποιος που έριχνε βέλη με το τόξο του. Δες τη σύλληψή του στο παρακάτω link και μην κατηγορείς κανένα δημοσιογράφο αν δεν είσαι σίγουρος για το τι συμβαίνει.
      http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=263686&cid=4

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/02/2011 18:41:25

    cveng, δεν εννοώ αυτό. Εννοώ κάποια sites που έγραψαν, επί λέξει, ότι συνελήφθη διαδηλωτής με... τόξο, βέλη και τσεκούρι.

    • cveng avatar
      cveng @ Αυριανιστής 23/02/2011 18:44:32

      μαλιστα!παντως πρεπει να παραδεχτεις το μοτο της νεας καταστασης:η φαντασια στην εξουσια!!

  3. Προμηθέας Προμηθευτής avatar
    Προμηθέας Προμηθευτής 23/02/2011 18:42:04

    Μάλιστα οι δημοσιογράφοι μας μάραναν τώρα, μια κι εμείς όλοι οι άλλοι είμαστε καλύτεροι.
    Καλύτεροι γιατί περιμένουμε σαν τα ζα στο μαντρί να μας σφυρίξουν κλέφτικα οι τσομπάνηδες της κάθε ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ για να κατέβουμε να διαμαρτυρηθούμε. Άσε που στο μεταξύ τα συνδικαναλάκια μπορεί και να τα βρούν σε βάρος του λαουτζίκου, εμάς δηλαδή.
    Κι αν μας σφυρίξουν έχει καλώς αν όχι καθόμαστε στ' αυγά του καναπέ μας, γιατί πως να το κάνουμε στον καναπέ κλωσσάς καλύτερα κι ασφαλέστερα.

    Προγραμματισμένες από καιρό απεργίες λες κι είναι ραντεβού στο ΙΚΑ. Τελικά οτι μπορεί κάνει ο καθένας από μας για να βουλιάξει το πλοίο η "ΕΛΛΑΣ".

    Και δεν θέλω "ου".

  4. pikras57 avatar
    pikras57 23/02/2011 18:43:54

    Κώστα

    ..ναναι καλά το ρόιτερ που κάλυψε δημοσιογραφικά την απεργία!
    35 χιλ κόσμος ήταν στην πορεία...
    Θλίψη και οργή!

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ pikras57 23/02/2011 18:46:19

      στην ¨τεχνική" γλώσσα ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ pikras57 23/02/2011 18:46:52

        ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ

  5. cveng avatar
    cveng 23/02/2011 18:47:51

    αυριο παντως περιμενω το μεγκα να μας δειξει καναν κορμορανο πνιγμενο στο πετρελαιο με ευθυνη των διαδηλωτων.(αντιγραφη απο τα εγκυρα ρεπορταζ του cnn για τον δικτατορα Σανταμ που αποδειχθηκε μετα οτι ηταν πλανα γυρισμενα στο τεξας!!)

  6. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2011 18:48:11

    Οι καθεστωτικοί δημοσιογράφοι στην Ελλάδα κάνουν ότι και οι καθεστωτικοί δημοσιογράφοι του Καντάφι και Μουμπάρακ.
    Τα καθεστώτα αυτά (Ελλάδας, Λιβύης και Αιγύπτου) δεν έχουν καμία διαφορά άλλωστε.

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ Orestios 23/02/2011 18:57:55

      *Οι καθεστωτικοί δημοσιογράφοι στην Ελλάδα κάνουν ότι και οι καθεστωτικοί δημοσιογράφοι του aljazeera αγαπητέ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ kastroHEL 23/02/2011 19:05:40

        Μπα. Του αλ τζαζίρα δεν φτουράνε μπροστά στους δικούς μας.
        Το σοσιαλιστικό καθεστώς ΠΑΣΟΚ είναι ολόιδιο με της Λιβύης.
        Έχει τις ίδιες κατσαρίδες.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Orestios 23/02/2011 19:10:10

          Ίδιο και με της Ρουμανίας (του Τσαουσέσκου) επίσης. Θέλει να εξοφλήσει τους "δανειστές" με την ίδια λιτότητα-γενοκτονία.

          Γνωστά τα σοσιαλιστικά πρότυπα του ΠΑΣΟΚ...

        • kastroHEL avatar
          kastroHEL @ Orestios 23/02/2011 19:14:04

          αυτα που σας εχω πει σχετικα με τη Λιβυη να τα σωσεις καπου ...καποια στιγμη το ψεμα και το στησιμο θα βγουν στη φοραΤΟΤΕ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!!!Οσον αφορα τους δικους μας και το συστημα ΠΑΣΟΚ ειναι πολυ λιγα τα ψωμακια τους...ελπιζω ο Σαμαρας να ειναι ο ηγετης που εχει αναγκη η Ελλαδα(ή ο ελληνισμος)

          • Orestios avatar
            Orestios @ kastroHEL 23/02/2011 19:33:41

            Το σύστημα της Λιβύης είναι σοσιαλιστικό.
            Και δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για έναν λαό να απαλλάσεται από τα σοσιαλιστικά καθάρματα.

          • kastroHEL avatar
            kastroHEL @ Orestios 23/02/2011 19:49:07

            το θεμα ειναι με τι θα αντικατασταθει...

          • Orestios avatar
            Orestios @ kastroHEL 23/02/2011 20:39:57

            Απόθεμα υπάρχει και το καθεστώς το καταπιέζει.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Orestios 23/02/2011 19:03:52

      Έχουν... Η διαφορά τους είναι η ντεμέκ λαϊκή νομιμοποίηση τού δικού μας καθεστώτος. Το 40% τού 40% των Ελλήνων ψηφοφόρων, δηλαδή το 16% του συνόλου, ψήφισε το ΠΑΣΟΚ, και μας κατσικώθηκε ο ΓΑΠ στον σβέρκο. Αν γίνονταν ελεύθερες εκλογές στην Αίγυπτο και στη Λιβύη, ο Μουμπάρακ και ο Καντάφι ένα 16% δεν θα το έπιαναν;

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ Στέργιος 23/02/2011 19:56:08

        Κρινεις με βαση την δικη μας (ευρωπαικη) κουλτουρα Στη Λιβυη εχει πολυ μεγαλη σημασια σε ποια φυλη ανηκεις...οποτε η πιο σωστη ερωτηση θα ηταν ποιες φυλες υποστηριζουν τον οποιο υποψιο!Επισης μιλαμε για μερη - χωρες οι οποιες δεν ξερουν τι σημαινει δημοκρατια...ειναι πολυ μπερδεμενο στο μυαλο τους και υπαρχει σοβαροτατος κινδυνος ολοι αυτοι οι λαοι να περασουν υπο το ελεγχο των φονταμενταλισμο!

        • kastroHEL avatar
          kastroHEL @ kastroHEL 23/02/2011 19:57:04

          *για την Αιγυπτο και τον Μουμπαρακ δεν μπορω να εχω αποψη...

  7. what avatar
    what 23/02/2011 19:00:31

    Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά δείτε τι σκεφτήκαν να περάσουν σαν νόμο:

    http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=1012

    Τώρα πια όποιος μιλήσει για τον ΓΑΠ ως το ψηλό παιδί από τη Μινεσότα εμπίπτει σε εχθροπαθή ρατσιστή και διώκεται ποινικά.

    Όποιος δε πει ότι ο ισλαμισμός είναι οπισθοδρόμηση μαύρο φίδι που τον έφαγε.

    Όχι κύριε Καστανίδη μου. Δε θα αναπτύξουμε "εχθροπάθεια" στους στυγνούς αλλοδαπούς εγκληματίες που αποφυλακίζεις με δήθεν άδειες. Θα τους .... αγαπήσουμε. Μη μπούμε και φυλακή ε;

    Βρε άι στο διάολο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ what 23/02/2011 19:35:55

      Φίμωση.
      Κανονικός φασισμός.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ what 23/02/2011 22:01:41

      @What
      Πρώτον δεν βρίζουμε για να μην δίνουμε δικαιώματα...
      Δεύτερον στο link που παρέθεσες, πήγα και έκανα σχόλιο, το οποίο αμφιβάλλω αν θα το αναρτήσουν.


      Όσο για το κυρίως θέμα ας μην ξεχνάμε ότι είναι εξουσία και σαν τέτοιοι είναι απολύτως φυσικό γι' αυτούς να συνεργάζονται με τις άλλες εξουσίες...
      Οι εξαιρέσεις, αν υπάρχουν, επιβεβαιώνουν τον κανόνα...

      Χαρίλαος

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ what 23/02/2011 22:27:53

      Ούτε τι γράφουν δεν ξέρουν...

      "α. - Εξασφαλίζεται ότι η διερεύνηση και ποινική δίωξη των εγκλημάτων ρατσισμού και ξενοφοβίας γίνεται αυτεπάγγελτα..."

      Είναι δυνατόν να αποτελεί έγκλημα, το να φοβάσαι κάτι;;;

      "γ. – Επεκτείνεται η προστασία και σε ομάδες ή πρόσωπα που δεν προσδιορίζονται μόνο με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή τους αλλά και τον γενετήσιο-σεξουαλικό τους προσανατολισμό."

      Συνεπώς (εκλιπαρώ την κατανόηση του ωραίου φύλου), απαγορεύονται δια ροπάλου, ως αξιόποινη πράξη, στον προφορικό λόγο και ως προφανής ερμηνεία του νόμου

      οι πατροπαράδοτες Ελληνικές προσφωνήσεις: μωρέ παπάρα, βρε μαλάκα, κλπ

      οι κλασικές ανδρικές εκφράσεις: ωραίος κόλος, το μουνί σέρνει καράβι, κοκ

      τα ανέκδοτα για τις ξανθιές

      οι αφυλικές εκφράσεις αγανάκτησης: γαμώ την τρέλα μου, γαμώ το κέρατο μου, ρε τον παλιομπινέ και τα σχετικά

      Ο λόγος γίνεται πράξη;;;

      Το ίδιο θα συμβεί και στα γραπτά, ποιήματα και πεζά, σε όσα εκ των οποίων δηλώνεται, υπαινίσσεται ή υπονοείται ο γενετήσιος-σεξουαλικός προσανατολισμός του συγγραφέα, του αναγνώστη, ή του απαγγέλλοντα.. Θα καούν στο Σύνταγμα (για το σύνταγμα) και για καλή αρχή, όλα τα αντίτυπα της Νοελληνικής Αθυροστομίας της Μαίρης Κουκουλέ, ο Τρωικός πόλεμος [http://dthrow.4rumer.com/t42-topic] του Σουρρή (αν και δεν το παραδέχθηκε δημόσια). Η λίστα είναι ανοιχτή προς κάθε φερέλπιδα Γκαιμπελίσκο...


      “1. Όποιος από πρόθεση, δημόσια προφορικά ή διά του τύπου ή μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, προκαλεί ή διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή εχθροπάθεια κατά ομάδας ή προσώπου, που προσδιορίζονται με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το γενετήσιο προσανατολισμό, “

      Εξαίρεση θα αποτελέσει η Ξανθούλα του Σολωμού, γιατί στο νομοθέτη αρέσουν οι ξανθιές και δεν προκαλεί ή διεγείρει σε εχθροπάθεια...

      Την είδα την ξανθούλα
      την είδα ψες αργά
      Την είδα την ξανθούλα
      στην ακροποταμιά.

      Υποκριτική συμπεριφορά, που μου θυμίζει την τακτική των Βρετανών. Μισάνθρωποι μεν, φιλόζωοι δε.
      Πασοκική λεξηπλασία η “εχθροπάθεια” η μια μεγάλη μασέλα που καταπίνει νομικά κενά;

      Η "επιμήκυνση" από τους "Ευρω – πέους" δε ενοχλεί κύριε υπουργέ Διαφάνειας; Δεν εμπεριέχει σχετικά με σεξουαλικό προσανατολισμό Μαρινάκεια ψήγματα ήθους, ομαδικού οργίου με θύμα τη χώρα;

      Α ρε Μαλβίνα!

  8. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 23/02/2011 19:09:00

    Γνωστο το φαινομενο με τους 'πουλημενους'. Δεν ειναι τυχαιο που μερικοι που πηγαν να καλυψουν την πορεια φαγανε μερικα μπινελικια ....

  9. Misha avatar
    Misha 23/02/2011 19:12:47

    Οπου τρώει μολογάει , λένε στο χωριό μου.
    Οπότε και οι δημοσιοκάφροι τρώνε διαφήμιση από το κύκλωμα του ΔΝΤ (διόδια, δημόσια έργα, χωματερές, τράπεζες, οπαπ, πολυεθνικές εταιρείες κλπ) και υπερασπίζονται τα αφεντικά τους ως καλά μαντρόσκυλα .

    Αλλά ο κόσμος τους έχει πάρει χαμπάρι για τα καλά , και δεν είναι μακριά η μέρα που θα γινουν αγνώριστοι από το ξύλο....

  10. effie B. avatar
    effie B. 23/02/2011 19:31:19

    Κωστα,
    σου το εγραψα και αλλου και το πιστευω: ο κοσμος ξερει!! Δεν χρειαζεται την παραπληροφορηση των μεσων!!
    Εκεινο που χρειαζεται ειναι ενα βιωσιμο σχεδιο εξοδου με οριζοντα τριετιας. Ο αρχαιος λεει πραγματα...
    Και κατι πολυ αισιοδοξο που ακουσα σημερα: φιλη που εργαζεται στον αερολιμενα Ελευθεριος Βενιζελος στους ελεγχους πτησεων, μου ειπε οτι εχουν ηδη ειδοποιηθει για πολλη μεγαλη κινηση τους θερινους μηνες λογω μεγαλης ελευσης τουριστων. Η αναταραχη στις χωρες της Β. Αφρικης εχει στρεψει ολες τις κρουαζιερες σε μας. Να το εκμεταλευτουμε!!
    Το γραφω γιατι σημερα η μερα ηταν πολυ δυσκολη!!!!!!!!!!!!

  11. Τάσος Τσακίρογλου avatar
    Τάσος Τσακίρογλου 23/02/2011 19:38:27

    "Ο λαός θα μάθει καθυστερημένα τα νέα". Ωραίο το παραμύθι. Αλλιώς (υποτίθεται) θα τα μάθαινε από πρώτο χέρι και με αντικειμενικότητα. Όπως κάθε βράδι στις οκτώ από τον Πρετεντέρη, την Τρέμη, τον Καψή, τον Χατζινικολάου, τον Παυλόπουλο, τον Τράγκα και την παρέα τους!

    "Οι δημοσιογράφοι θα μπορούσαν να απεργήσουν κάποια άλλη μέρα". Γιατί οι δημοσιογράφοι δεν είναι εργαζόμενοι. Δεν ζούνε το δικό τους μεσαίωνα και τις δικές τους αγωνίες. Γιατί όλοι οι δημοσιογράφοι ανήκουν (υποτίθεται) στην ίδια άθλια ελίτ που κακοποιεί την αλήθεια, βιάζει συνειδήσεις και γλείφει τους ισχυρούς (κάθε είδους).

    Είμαστε και εμείς (οι δημοσιογράφοι) κομμάτι των εργαζομένων και έχουμε το δικαίωμα (και την υποχρέωση) να συμμετέχουμε στις κινητοποιήσεις. Να αντιδρούμε συλλογικά (μαζί με όλους τους άλλους κλάδους) και όχι κατά μόνας. Αυτό θα βόλεβε τους Σομπολοτσαλαπάτηδες, τους Ψυχαρομπόμπολες και τις λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις του μνημονίου και του μνημοσύνου των δικαιωμάτων μας.

    Αυτά τα ολίγα. Ευχαριστώ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Τάσος Τσακίρογλου 23/02/2011 21:50:20

      Ουδείς αμφισβητεί το δικαίωμα των δημοσιογράφων στην απεργία.
      Ομως δεν προηγείται το καθήκον της ενημέρωσης;
      Ας απεργούσαν μια άλλη μέρα.
      Και προφανώς δεν είναι όλοι οι δημοσιογράφοι στην ίδια μοίρα με τους γνωστούς πολυθεσίτες και τους τηλεοπτικούς αστέρες.

  12. abyssus avatar
    abyssus 23/02/2011 20:05:51

    Φυσικά! Η κοινή λογική θα έλεγε ότι η δημοσιογραφία θα έπρεπε να λειτουργεί ακριβώς φωτίζοντας τις στιγμές που έχουν πολιτική σημασία και όχι συσκοτίζοντάς τες. Αν ήθελαν να απεργήσουν πραγματικά θα προγραμμάτιζαν την απεργία τους σε μια άλλη στιγμή.

    Από την άλλη μεριά όμως τέτοια που είναι αυτά τα ΜΜΕ τα ελληνικά σήμερα... ίσως και να είναι καλύτερα που απεργούν. γιατί έτσι κι αλλιώς θα συσκότιζαν ή θα διαστρέβλωναν κατά πως τους ορμηνεύουνε.
    Ενώ ως έχουν τα πράγματα αναδεικνύεται ακόμη περισσότερο η ανάγκη για νέα μέσα και νέους τρόπους.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/02/2011 20:13:57

    Ζούγκλα είμαστε, ζούγκλα (έτσι δεν το έλεγε ο Κωνσταντάρας?)

  14. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 23/02/2011 20:16:14

    Αυριανιστή, δεν ξέρω για τσεκούρι, αλλά πράγματι υπήρχε κάποιος που έριχνε βέλη με το τόξο του. Δες τη σύλληψή του στο παρακάτω link και μην κατηγορείς κανένα δημοσιογράφο αν δεν είσαι σίγουρος για το τι συμβαίνει.
    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=263686&cid=4

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Α.Κ. 25/02/2011 01:33:10

      @ ΑΚ

      Αν ακούσεις τίποτα για τον συληφθέντα το επόμενο διάστημα (Ονομα - επάγγελμα - ιδιότητα - αν δικαστεί - ποιά ποινή του επιβλήθηκε ......) γράψε μου ή πέστο και σ΄ εμένα .
      Εχω την υποψία οτι δεν θα ξανακουστεί γι ΄ αυτόν τίποτα . Μήπως σου λέει αυτό κατι ????

  15. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/02/2011 20:24:09

    Ξένα ΜΜΕ:
    α) http://edition.cnn.com/video/#/video/business/2011/02/23/intv.greek.strike.austerity.cnn?hpt=T2
    β) http://www.businessweek.com/ap/financialnews/D9LI4QDG2.htm
    γ) http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14861955,00.html

  16. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2011 20:39:31

    Ουδείς αναντικατάστατος.

  17. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2011 21:32:30

    είναι φορές που μερικοί πχ....... συμπεριφέροντε χειρότερα από τα ντομπερμαν της Εκαλης

  18. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/02/2011 21:40:42

    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΛΕΟΝ : ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΠΛ.ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ. ΑΠΟ Ο Λ Ε Σ ΤΙΣ ΔΥΝΜΑΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΣΚΛΗΡΗΣ ΣΟΣΙΑΛΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ. Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ : ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ. ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.

  19. μετάβασις avatar
    μετάβασις 23/02/2011 22:34:55

    To "βιωσιμο σχεδιο εξοδου με οριζοντα τριετιας", effie B., πρέπει να συνοδεύεται, κατά τη γνώμη μου, και από ένα σχέδιο κατανόησης του παρελθόντος σε βάθος, για αρχή, διακοσίων χρόνων. Ποιός σκότωσε τον Καποδίστρια, γιατί ο Μιαούλης έκαψε το στόλο...κλπ

  20. theos avatar
    theos 23/02/2011 23:00:28

    Βρε ξυπνάτε βρεεεεεε ...ποιοί δημοσιογράφοι ρε παιδιά !!! Οι δημοσιογράφοι έχουν αφεντικά τα οποία αφεντικά είναι τα πιό άμεσα εμπλεκόμενα και διαπλεκόμενα άτομα με την κάθε κυβέρνηση, τον κάθε όμιλο, την κάθε πολυεθνική, τον κάθε τραπεζίτη,,,!!! Λίγες φορές - ακόμα και με γυμνό μάτι - είδαμε να τους υπαγορεύουν απο το κοντρόλ τι θα πούνε ? Η λίγες φορές δεν κόψανε για 'διαφημίσεις" όταν κάπου ξέφευγε ένα θέμα και πήγαινε να ακουστεί καμιά αλήθεια...!!! Αφήστε το με τους δημοσιογράφους ...αν ήταν ελεύθεροι να πούνε η να βγάλουν την αλήθεια στο κοινό τους χωρίς το κάθε λαμόγιο καναλάρχη και τα συμφέροντά του, τότε θα τους έκρινα τώρα όμως δεν αξίζει ούτε να τους κρίνει κάποιος ....νησάφι πια !!!

  21. SPYROMILLIOS avatar
    SPYROMILLIOS 24/02/2011 02:39:53

    Α ρε καημενε Ελληνα τρως τοσα χρονια την προπαγανδα των αριστερων ΜΜΕ και την πληρωνεις,οχι και τοσο αδικα θα ελεγα.Τοσα χρονια που εχουν ποτησει με προπαγανδα τον κοσμακη και τον οδηγουν στη αριστερα δεν αντεδρασες ποτε,αρα Ελληνα μη ζητας τα ρεστα.Τοσα χρονια που σε εχουν ποτησει με αριστεριστηκες πιπες δεν αντεδρασες.Τοσα χρονια που σου εχουν δημιουργησει κομπλεξ να δηλωσεις δεξιος δεν αντεδρασες.Ε τωρα φατα!!!
    Φαε την "τυχαια" απεργια των δημοσιογραφων σχεδον σε καθε μεγαλη αντικυβερνητικη πορεια,γιατι οποιος εχει κατευει σε μια πορεια ξερει πως οι πορειες αυτες πλεον δεν ειναι των αριστερων,των συνδικα"ληστων" και αυτων που τις διοργανωνουν,ειναι οσων αντιδρουν στην κυβερνηση GAP.Φαε μπαλλα και τσοντα οπως εχει γραφτει σε ενα αρθρο κι΄εδω.Οσα ειδαμε στο ντερμπι,ειναι αυτα που βλεπουμε σχεδον σε ολα τα ντερμπι,δηλ ομαδες που φωναζουν για διαιτησια και παιχτες που απειλουνται,τωρα ομως ο κοσμος πρεπει να "γκολ" τωρα εχουμε αναγκη να τον απασχολει κατι,κατι αλλο απ'αυτο που τον αφορα πραγματικα και βαλαμε τα χειραγωγημενα ΜΜΕ να το προβαλουν ως το φλεγον ζητημα των ημερων μας.
    Ελληνα φαε λοιπον μπαλα και τσοντα,αυτα ειναι τα προβληματα σου αφου αυτα θελουν τα οργανα που εχουν διαμορφωσει αντιληψεις,ιδεωδη και ιδανικα σε μια κοινωνια που καταπινει αμασητα.
    Δημοσιογραφοι και πολιτικοι της Ελλαδας η πληγη.

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ