#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2013 00:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσίευμα εφέδρων που καλεί σε ... πραξικόπημα κινητοποίησε την εισαγγελία του Αρείου Πάγου



Ολοκληρώθηκε η έκτακτη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε αργά σήμερα το βράδυ υπό την προεδρία της Εισαγγελέως του Αρείου Πάγου Ευτέρπης Κουτζαμάνη στην Εισαγγελία του Ανωτάτου Δικαστηρίου. Στην σύσκεψη αυτή συμμετείχαν ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Εμ. Ρασιδάκης, η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών Παναγιώτα Φάκου, ο εισαγγελέας Εφετών Ι. Σακελλάκος και εποπτεύων εισαγγελέας της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας Κ. Τζαβέλλας.

Αντικείμενο της σύσκεψης αποτέλεσε μια ανάρτηση σε ιστολόγιο στο διαδίκτυο ενός κειμένου που φέρεται να το υπογράφει η «Κοινότητα Εφέδρων Ειδικών Δυνάμεων (Κ.Ε.Ε.Δ.)» και με το οποίο ζητούν «την άμεση παραίτηση της Κυβέρνησης και την σύμπραξη λαού – στρατού».

Από τους εισαγγελικούς λειτουργούς θα συνεχιστεί αύριο η εξέταση του όλου θέματος και θα ληφθούν οι οριστικές αποφάσεις.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα στο διαδίκτυο η Κ.Ε.Ε.Δ. ζητά την «άμεση παραίτηση της Κυβέρνησης λόγω αδυναμίας να προσφέρει στον λαό τα προβλεπόμενα στο Σύνταγμα σε εργασία (άρθρο 22), υγεία, παιδεία, Δικαιοσύνη, ασφάλεια» και την «συγκρότηση Κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας υπό την Πρόεδρο του Αρείου Πάγου, από προσωπικότητες εγνωσμένης αξίας εκτός πολιτικής σκηνής και συμβούλους από την Ακαδημία Αθηνών».

Επίσης, καλούν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να παραιτηθεί «σε κατάλληλο χρόνο για την διευκόλυνση των εξελίξεων που επιθυμεί ο Ελληνικός λαός».

Ακόμη, οι εισαγγελείς εξέτασαν και σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Guardian στο οποίο γινόταν αναφορά για «στοιχεία» του Ελληνικού Στρατού που εκπαιδεύουν ομάδες κρούσης της Χρυσής Αυγής, ενώ 3.000 μέλη της, παραστρατιωτικού σχεδιασμού, φέρονται να δέχονται εκπαίδευση για μάχη από στρατιωτικούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/09/2013 00:33:22

    Αναγκαστική αφύπνιση sleepers;

  2. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 26/09/2013 03:36:46

    Μια ιδέα παίρνουμε για το plan Β μέρους του αστικού συστήματος- κάποιων οικονομικών συμφερόντων και των μυστικών υπηρεσιών του Ισραήλ για αναταραχή σε Ελλάδα -Κύπρο -Τουρκία

    • Valter avatar
      Valter @ Κώστας ,Πεύκη 26/09/2013 11:33:32

      Οι μυστικές υπηρεσίες του Ισραήλ που κολλάνε?
      Τι ρωτάω θα μου πεις , σε κάτι τύπους σαν εσένα παντού κολλάνε ....

      Όμως φίλε θα σε μαλώσω , έβαλες τους κακούς καπιταλιστές , τους διεφθαρμένους αστούς , τους Εβραίους (σιγά μην σου ξεφεύγανε εσένα!) αλλά ξέχασες τους μασόνους ρε συ! Συνωμοσία χωρίς μασόνους? Μισές δουλειές κάνεις .... Ξανάγραψε το σενάριο.

      • Κώστας ,Πεύκη avatar
        Κώστας ,Πεύκη @ Valter 26/09/2013 13:29:43

        Προφανώς δεν έχετε ακούσει ή μάθει τον ρόλο του Ισραήλ στις "εξεγέρσεις" σε κάποιες Αραβικές χώρες.
        Όπως ότι αλωνίζουν πράκτορες της Μοσάντ στην Κύπρο και σε Ελληνικά νησιά.
        Και μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, δεν μίλησα για μασόνους.
        Το ΚΚΕ είναι το μόνο κόμμα που είχε προβλέψει εδώ και καιρό και είχε προειδοποιήσει για το ρόλο ΗΠΑ-Ισραήλ-Ρωσίας και Τουρκίας στη Μέση Ανατολή και τον Αραβικό κόσμο.
        Αν κοιτάξεις τις ανακοινώσεις του θα δεις πόσο καιρό πριν είχε προειδοποιήσει τον Ελληνικό λαό.

        Αλλά τι λέω στην Ελλάδα, δεν κυκλοφορεί κουνούπι της CIA ή της Μοσάντ και οι διαπλεκόμενοι δεν έχουν καμιά σχέση με αυτούς. Το δικό σου σενάριο μπάζει.

        Και μη βάζεις λόγια στο στόμα μου, ούτε για μασόνους μίλησα , ούτε για εβραίους ,αλλά για μυστικές υπηρεσίες του Ισραήλ. Σέβομαι κάθε εθνικότητα και θρησκεία δεν είμαι ρατσιστής .

        Την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός όταν πουλάς εξυπνάδα.

        • Valter avatar
          Valter @ Κώστας ,Πεύκη 26/09/2013 16:41:47

          Αυτά που λες εσένα σου μοιάζουν αυτονόητα αλλά δυστυχώς δεν μας δίνεις ούτε ένα στοιχείο , ούτε μια απόδειξη , ούτε υποψία τεκμηρίωσης.
          Μονο εξυπνάδες του στιλ "όλοι ξέρουμε ότι συμβαίνουν αυτά τα πράγματα , αλλά φίλε μου εγώ τυγχάνει να μην ξέρω! Πες με βλάκα αλλά δεν ξέρω! Πρέπει να μου το απόδειξης , μπορείς?
          Φυσικά και υπάρχουν πράκτορες της CIA και της Μοσαντ στην Ελλάδα , αλλά υπάρχουν και Έλληνες πράκτορες στην Αμερική και στο Ισραήλ , τι αποδεικνύει αυτό? Τίποτα!
          Όλοι οι συνωμοσιολόγοι έχετε μια μανία να χρησιμοποιείτε ως επιχειρήματα αυτονόητα πράγματα , αλλά τα χρησιμοποιείτε στην προσπάθεια σας να αποδείξετε πράγματα που μόνο αυτονόητα δεν είναι.

          Μάλλον δεν κατάλαβες , δεν είπα ότι μίλησες για μασόνους , είπα ότι δεν μίλησες και αυτό κατά την γνώμη μου είναι απαράδεκτο , νομίζω στο σενάριο σου χωράνε και οι μασόνοι , οι Ναΐτες , οι ΕΛ και ο Mickey Mouse!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Κώστας ,Πεύκη 26/09/2013 12:04:14

      Αυτό το Ισραήλ πια, παντού είναι... Κυρίως σε μυαλά μερικών...

      • Κώστας ,Πεύκη avatar
        Κώστας ,Πεύκη @ MAYRO XABIARI 26/09/2013 13:35:18

        Τι να κάνουμε όταν μια χώρα μιλιταριστική σαν το Ισραήλ κοιτάζει τα συμφέροντα της και έχει μυστικές υπηρεσίες επιπέδου, είναι μπλεγμένη στην περιοχή.

        Οι Ισραηλινοί και βέβαια δεν θα επιθυμούσαν ένα ναζιστικό καθεστώς στην Ελλάδα δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Αυτό που είπα πως υπάρχει πάντα στο συρτάρι του συστήματος ένα στρατιωτικό πραξικόπημα που θα ελέγχει το ίδιο.Και οι σχέσεις Ελληνικού Στρατού και Ισραηλινού στρατού είναι άριστες τελευταία.

  3. Hawk avatar
    Hawk 26/09/2013 10:33:10

    Δεν μας φτάνει η χούντα των δανειστών - μνημονίου τώρα θα μας έρθει και η εσωτερική στρατιωτική χούντα να έρθουμε στα ίσια μας. Πόσα να αντέξουμε οι άνθρωποι!

  4. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 26/09/2013 13:17:35

    Δεν ξερω βεβαια τι ακριβως κρυβεται απο πισω, γιατι σπευσουμε ομως να τους χαρακτηρισουμε ως χουντικους ; Αποκλειεται να προκειται για εντιμους ανθρωπους ; Να η απαντηση που εστειλαν πριν απο λιγο οι ιδιοι :

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΕΦΕΔΡΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ (ΚΕΕΔ)
    26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013
    ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ/ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΜΠΛΟΓΚΣ.
    ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΗ Ή ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΡΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΝ ΩΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΕΣ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΙΕΘΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΛΛΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΑ, ΝΟΜΙΚΑ ΔΕ Ο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑΣ.
    Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΙΚΟΠΙΜΑΤΙΚΕΣ Ή ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΣ ΚΑΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ.
    ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΥΡΡΟΗ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
    Η ΚΕΕΔ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΧΘΕΣ.
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ:
    ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΑΕ ΤΟΝ Κ. ΠΡΟΕΔΡΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ.
    ΤΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ .
    ΤΥΧΟΝ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΕΕΔ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.
    ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.
    Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΜΑΣ, ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ.

    • Valter avatar
      Valter @ Δαρβινος 26/09/2013 16:51:58

      Έντιμοι άνθρωποι που ΑΠΑΙΤΟΥΝ την κατάλυση της δημοκρατίας?
      Δεν νομίζω ....

      απαιτώ = ζητώ κάτι επιτακτικά, επειδή έχω την εξουσία προς τούτο ή επειδή το θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμά μου.

  5. DI.KO avatar
    DI.KO 26/09/2013 13:41:04

    Σιγά-σιγά βγαίνουν όλα στη φόρα. Κάποιος έγραψε εδώ ότι:
    "Είμαι βέβαιος πως πρόκειται περί τιτανοτεράστιας μπαρούφας" στο θέμα των ειδικών δυνάμεων και τη συμμετοχή τους στην εκπαίδευση των χρυσαυγιτών.
    Ας ελπίσουμε ότι είναι πραγματικά έτσι. Οφείλουμε όμως να προσέξουμε τα σταγονίδια να μη γίνουν σταγόνες και χείμαρροι.

  6. hellasatt avatar
    hellasatt 26/09/2013 14:38:34

    To κείμενο και κυρίως οι δύο τελευταίες παράγραφοί του είναι φαιδρό. Δυστυχώς κολλημένοι υπάρχουν ακόμα και στις Ειδικές Δυνάμεις. Ευτυχώς οι συγκεκριμένοι είναι απλώς γραφικοί.

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ hellasatt 26/09/2013 15:20:37

      Φαιδρό αλλά έφεδρο.

      • hellasatt avatar
        hellasatt @ Γιώργος Καλύτερος 27/09/2013 08:38:06

        Εύστοχο...

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/09/2013 16:23:46

    Έφεδροι φασισταράδες (sleepers) που ανακλήθηκαν στην "υπηρεσία" λόγω ανωτέρας βίας.

  8. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 26/09/2013 20:51:09

    Είναι μια πολύ πονηρή πολιτική κίνηση η οποία και έχει πέραν της μια αναγνώσεις και αυτό την καθιστά ακόμα πιο ύποπτη. Η Εμπλοκή του Στρατοιύ στην πολιτική ζωή και υπήρξε και θα υπάρχει και καλλιεργείται συστηματικά και μεθοδικά. Το στρατιωτικό κατεστημένο έχει επιχειρήσει να αναπτύξει και πολιτική δράση και έχει παρέμβει φορές με τρόπο άκομψο επι των πολιτικών εξελίξεων. Με την οικονομική κρίση να έχει πλήξει σοβαρά το στελεχειακό δυναμικό αλλά και την δυνατότητα άσκησης της αποστολής οι Ενοπλες δυνάμεις βρίσκονται σε μια κρίσιμη καμπή.

    Ακροδεξιοί θύλακες και υπήρχαν και θα υπάρχουν στο στράτευμα. Η Αφομοίωση τους απο το νεοναζιστικό μόρφωμα της Χ.Α. επικίνδυνη εξέλιξη.Την ίδια ώρα πολλές κινήσεις εφέδρων πέραν της όποιας εθελοντικής προσφοράς αποτέλεσαν εφαλτήριο διάδοσης άλλων πολιτικών στασεων κα ισυμπεριφορών οι οποίες και δεν έβλεπαν φιλικά τις εξελίξεις στο πολιτκό μας σύστημα.Ολα αυτά χρονικά συμπίπτουν με ένα αριστερό μόρφωμα να είναι προ των πυλών ανάληψης της πολιτικής διακύβερνησης του τόπου μας.Απέναντι δε στον Στρατό έχει επιδείξει μια στάση διφορούμενη, όπως και επι του Συνόλου των Εθνικών ζητημάτων.Οι ιδεολογικές καταβολές άλλωστε δεν επιτρέπουν και την πλέον ψύχραιμη προσέγγιση των τεκταινόμενων και στις Ενοπλες Δυνάμεις. Παρόλα αυτά έχει προσπαθήσει να οικοιοποιηθεί την όποια δυσαρέσκεια και να την μεταφράσει σε εκλογικό όφελος.

    Η Επίκληση της αντιδημοκρατικής συμπεριφοράς του Στρατού στην Ελλάδα προσφέρει ένα βολικό πολιτικό άλλοθι και στις δύο πλευρές, την ίδια ώρα ικανοποιεί και πολλούς στις Ενοπλες Δυνάμεις.Διόλου απίθανο λοιπόν να αποτελεί μαι ακόμα κίνηση που να επιτρέπει την χρήση του δίπτυχου Φόβος και Ενοχή.Διόλου απίθανο να αποτελεί μια ακόμα τεχνητή πρόκληση στον αντίπαλο ιδεολογικά χώρο να αντιδράσει και να επιτευχθεί και τεχνητή σύγκρουση και άρα και μεγαλύτερη πόλωση

    Σε κάθε περίπτωση άπαντες παίζουν με την φωτιά η οποία σε ρευστό κοινωνικό περιβάλλον μόνο ελέγξιμη δεν είναι αλλά αυτό παιτεί φαίνεται μεγάλη δόση λογικής.

  9. DI.KO avatar
    DI.KO 26/09/2013 22:54:07

    "Ολα αυτά χρονικά συμπίπτουν με ένα αριστερό μόρφωμα να είναι προ των πυλών ανάληψης της πολιτικής διακύβερνησης του τόπου μας".
    Σ' αυτό δεν συμφωνώ Δρόλαπα. Το "αριστερό μόρφωμα" δεν έχει ρεύμα και δεν θα έχει ούτε τα επόμενα χρόνια μ' αυτή τη δομή. Αν δε το κοιτάξεις πολύ καλά θα δεις ότι και τόσο "αριστερό" δεν είναι.