19/01/2011 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημοσίευμα για αναδιάρθρωση εκτινάσσει το spread

Διαψεύδει η κυβέρνηση σημερινό δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας «Die Zeit», σύμφωνα με το οποίο το Βερολίνο εξετάζει σχέδιο αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους.

«Δεν γίνεται καμία συζήτηση για το θέμα της αναδιάρθρωσης», δήλωσε στο Reuters ο υφυπουργός Οικονομικών Φίλιππος Σαχινίδης.

Επικαλούμενη ανώνυμες πηγές από τη γερμανική κυβέρνηση, η εφημερίδα αναφέρει ότι το σχέδιο είναι να μπορέσει η Ελλάδα να χρησιμοποιήσει πιστώσεις από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF), ως αντάλλαγμα για την εφαρμογή αυστηρών πολιτικών δημοσιονομικής σταθεροποίησης.

Το δημοσίευμα διέψευσε και ο εκπρόσωπος του γερμανού υπουργού Οικονομικών, τονίζοντας πως η Γερμανία δεν σχεδιάζει αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

Στον απόηχο του δημοσιεύματος, ανοδικά κινήθηκαν τόσο το κόστος ασφάλισης (CDS) των ελληνικών κρατικών ομολόγων όσο και το spread των 10ετών τίτλων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Markit, τα credit default swaps (CDS) του πενταετούς ελληνικού ομολόγου διευρύνονταν νωρίτερα στις 915 μονάδες βάσης. Αυτό σημαίνει ότι το κόστος για την ασφάλιση κάθε 10 εκατ. ευρώ του ελληνικού χρέους κοστίζει 764.500 ευρώ.

Επίσης, το πριμ που ζητούσαν οι επενδυτές για τη διακράτηση του 10ετούς ελληνικού ομολόγου έναντι του αντίστοιχου γερμανικού bund διευρυνόταν κατά 21 μονάδες στις 865 μονάδες βάσης.

Όπως αναφέρει η γερμανική εφημερίδα Die Zeit, η γερμανική κυβέρνηση σχεδιάζει ένα σχέδιο που θα «βοηθήσει» την Ελλάδα να αναδιαρθρώσει το χρέος της.
Η Die Zeit, χωρίς να αναφέρει από πού προκύπτουν οι πληροφορίες της, επισημαίνει ότι η Ελλάδα θα επαναγοράσει κρατικά ομόλογα με κεφάλαια από το EFSF. Ως αντάλλαγμα η Γερμανία θα ζητά τη δέσμευση της Αθήνας να εφαρμόσει πολιτικές που θα διασφαλίσουν τη σταθερότητα, δηλαδή θα μειώνουν το έλλειμμα και το χρέος.

Οι Γερμανοί θέλουν το σχέδιο θα είναι μέρος του νέου πακέτου για την αντιμετώπιση της ευρωπαϊκής κρίσης που θα συμφωνηθεί κατά τη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ στις 24-25 Μαρτίου. «Η θέση της ελληνικής κυβέρνησης στην αναδιάρθρωση του χρέους δεν έχει αλλάξει και δεν υπάρχει συζήτηση σε αυτό το θέμα», αναφέρει το υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με το Bloomberg.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/01/2011 14:08:42

    E, αφού το διαψεύδει ο κ.Σαχινίδης.
    Μάλλον έτσι θα είναι....

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/01/2011 14:29:51

    Πληρώνει φόρο αν το διαψεύσει; Μετά από λίγους μήνες θα βγει και θα πει "η αναδιάρθρωση ήταν πρώτη μας επιλογή". Και δεν θα τρέχει κάστανο...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 14:41:12

    Βρηκα τα λεφτα!!!!!!
    Αυτός εδω ο Ιανουάριος είναι ιδιαίτερος.
    Εχει 5 Δευτέρες, 5 Σάββατα, 5 Κυριακές.
    Αυτό συμβαίνει κάθε 823 χρόνια.

    Τον ονομάζουν "σακιά με λεφτά". NATA TA ΛΕΦΤΑ !!!!
    Το χρήμα θα εμφανιστεί, σύμφωνα με το κινέζικο φενγκ-σουι.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 14:53:48

      Π.Π.
      Χθές TAXALIA είχαν ένα εκπληκτικό ανέκδοτο.
      Ο Παπανδρέου μιλώντας σε συγκέντρωση οπαδών είπε ότι έχει να τους ανακοινώσει ένα καλό και ένα κακό νέο.
      Το ακροατήριο ζ'ήτησε να προηγηθεί το καλό.
      Και ο"στοχαστής΄" είπε:
      "Το καλό νέο είναι οτι βρήκα τα λεφτά"
      Εκρηξη ενθουσιασμού στο κοινό.
      "το κακό είναι οτι ...βρίσκονται ακόμα στη τσέπη σας!"

    • Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
      Τζώννυ Μπη Γκουντ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 16:43:06

      Κάθε Ιανουάριος που ξεκινά με Σάββατο έχει 5 Σάββατα, 5 Κυριακές και 5 Δευτέρες.
      Αν είναι τυχαία η μέρα που ξεκινά ο χρόνος, τότε συμβαίνει κατά μέσο όρο κάθε 7 χρόνια. Λόγω των δίσεκτων θα συμβεί άλλοτε νωρίτερα κι άλλοτε αργότερα. Αλλά ο μέσος όρος θα είναι 7 χρόνια.

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 19/01/2011 14:49:11

    Το χρηματιστηριο ειναι περι τις 3,5 ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΝΩ!!!Για οσους ξερουν απο καζινο (ομοιο της αγορας τα τελευταια 15 χρονια), παιζονται τα ρεστα....Προ των μεγαλων εξελιξεων.Τιποτα δεν δικαιολογει (περαν των ρεστων), τις εν λογω εξελιξεις.Η, η αναδιαρθρωση με επαχθεις ορους ειναι δεδομενη, η κατι αλλο.Σχετικες παραπομπες περι του αλλου:Αρθρο του ΚΟΥΡΔΙΣΤΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ περι erzeroum, δραχμης, πετρελαιων και τα συναφη στις 10 του Ιαν., αν δεν απατωμαι....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 19/01/2011 15:00:51

      Χρηματιστήριο; Αλήθεια, τίποτα δεν δικαιολογεί (περαν των ρεστων), τις εξελιξεις;
      It' s the Portugal (βλέπε προηγούμενο σχόλιό μου) ! Τα γεγονότα είναι πιό γρήγορα από τις "ειδήσεις" !
      Οι insiders παρακολουθούν πραγματικά "πλήγματα", "απώλειες" και "αποθέματα σε πυρομαχικά" και κάνουν τη δουλειά τους, ενώ εμείς πολιτικολογούμε και ασχολούμαστε με τζoύφια ιδεολογήματα!
      Ο ένας "πατάει" τα spreads αγοράζοντας ομόλογα, οι άλλοι πασχίζουν να τ' ανεβάσουν με δημοσιεύματα. Έτσι είναι οι πόλεμοι, προυποθέτουν κατασκοπεία και αντικατασκοπεία.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/01/2011 14:54:07

    Καλό είναι όλοι οι "ενδιαφερόμενοι" να προσέχουν και να ερευνούν με πολλή επιφυλακτικότητα και ακόμα πιό πολλή καχυποψία, τι πραγματικά συμβαίνει: Εκεί έξω, όπως είπαμε γίνεται σκληρή μάχη "πορτοφολιών", και οι αντίπαλες δυνάμεις έχουν εξαπολύσει λυτούς, δεμένους και ουκ ολίγους "πεμπτοφαλαγγίτες" σε εκστρατείες προπαγάνδας και παραπλάνησης. Γίνεται χαμός στα τερματικά και στις ηλεκτρονικές συζητήσεις των insiders.
    Υπόψη ότι η Πορτογαλία δανείστηκε σήμερα με πολύ "καλό" επιτόκιο.
    Και σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να προσέχει κανείς τις κινήσεις των χειλέων κάποιων που δεν κάνουν πολλές δηλώσεις αλλά είναι πίσω από το "βαρύ πυροβόλο": Με άλλα λόγια, και για ν' ακριβολογώ, Rechercher Monsieur Trichet !

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 19/01/2011 15:01:27

      Η Πορτογαλία, συνεπικουρούμενη και απο τον Μπαρόζο, αρνείται ακόμα να υποταχθεί.
      Αν γονατίσει και αυτή, τότε η τελευταία γραμμή άμυνας θα είναι η Ισπανία και δεν είμαι καθόλου βέβαιος οτι θα αντέξει μέχρι το τέλος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 19/01/2011 15:07:37

        Αγόρασε καραβιές ομόλογα χθές και προχθές ο Τρισέ, έτσι "πατήθηκαν" τα επιτόκια. Ο Σόκρατες και ο Μπαρόζο μόνοι τους είναι καρυδότσουφλα στα 9 μποφώρ. "Δεί δεν χρημάτων".
        Η προαναγγελία ήταν το χθεσινό άλμα του Ευρώ, για το οποίο είχα γράψει (άν έτυχε και το είδες φίλε Κώστα). Απλώς έκανα λάθος και νόμιζα ότι το άλμα ήταν μόνο λόγω των δηλώσεων της Pimco (περί μήβιώσιμου χρέους των ΗΠΑ). Αλλά ήταν συνδυασμός Pimco και του "παροξυσμού αγορών ομολόγων" του Τρισέ.
        Αρχίζω να πιστεύω ότι οι "σορτάκηδες" του Ευρώ έχουν εγκλωβιστεί και θα δούμε παλαβά πράγματα την άλλη εβδομάδα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 19/01/2011 15:16:09

          αυτό περί εγκλωβισμού το έχω ακούσει και απο άλλες πηγές, αλλά διατηρώ μια επιφύλαξη.
          Αν όντως είναι έτσι, τότε η εβδομάδα θα έχει ....ενδιαφέρον!

          Τον Μπαρόζο τον σιγοντάρουν Ισπανοί, Ιταλοί, Γάλλοι ....και άλλοι φτωχοί συγγενείς.

          • Enzo avatar
            Enzo @ Κώστας Ροδινός 19/01/2011 15:21:48

            και ο καραμανλης τον πηγαινε αλλα του πηγε κοντρα ο γαπ μετα και τον "ηπιαμε" ομαδικος.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 19/01/2011 15:29:42

          Το Ευρώ έχει "τρυπήσει" σήμερα ανοδικά αυτό που λέμε στη γλώσσα της Τεχνικής Ανάλυσης "ανοδική αντίσταση", λίγο πάνω από το 1,34 E/$. Γι αυτό το επισημαίνω με έμφαση και έγραψα για "εγκλωβισμό". h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=300
          Αυτό σημαίνει πιθανή (στα στατιστικά δεν υπάρχει ποτέ βεβαιότητα) ανοδική πορεία του Ευρώ τους επόμενους 3 -5 μήνες.
          Όσοι βραχυπρόθεσμοι (δηλ. τζογαδόροι, Hedge κτλ) είχαν πάρει θέσεις short ως προς το Ευρώ ή επενδύσει σε άνοδο του δολλαρίου, "φεύγουν" τώρα μαζικά από το δολλάριο για να γλυτώσουν τον εγκλωβισμό. Αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο την άνοδο του Ευρώ, αλλά θα προκαλέσει απότομες διακυμάνσεις.
          Και στα χρηματιστήρια, και όχι μόνον στα νομίσματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 19/01/2011 15:21:07

        Υπόψη ότι το Ευρώ συνεχίζει και σήμερα έντονα ανοδικά ως προς το δολλάριο:
        h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=0
        Υπόψη ότι το εν λόγω άρθρο της Zeit "διέρρευσε πρό δημοσίευσης" και μεταφέρθηκε αποσπασματικά στο Reuters. Αλλά δεν μεταφέρθηκε μία παράγραφός του που λέει ότι η Ομοσπ. Κυβέρνηση θεωρεί τη διαγραφή Ελληνικού χρέους (το λεγόμενο "κούρεμα") επικίνδυνη, διότι υπάρχει φόβος μαζικής φυγής κεφαλαίων από την Ευρωζώνη, πράγμα που θα προκαλούσε παγκόσμια κρίση, όπως μετά τη χρεωκοπία της Lehman Bros στις ΗΠΑ.
        h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,740361,00.html

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 19/01/2011 15:24:07

          Θείε,
          μα αυτή είναι η ουσία του πράγματος.
          Τη μαζική φυγή κεφαλαίων φοβούνται και ψάχνουν για αναδιάρθρωση χωρίς κούρεμα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 19/01/2011 15:35:21

            Συμφωνώ.
            Παραδέρνουν όμως, πολλοί Ευρωπαίοι πολιτικοί. Δεν έχουν σταθερή γραμμή, φοβούνται το έρημο το "πολιτικό κόστος" και χτυπούν μια στο καρφί και 3 στο πέταλο. Σαν τους δικούς μας.
            Τονίζω τον Τρισέ γιατί ενώ είναι ευέλικτος, έχει στρατηγική γραμμή σταθερή. Σαν καπετάνιος είναι αλύγιστος και όταν χρειάζεται αδίστακτος. Έχει και καλό επιτελείο "αξιωματικών".
            Η πρόβλεψή μου: Αρκετοί πολιτικοί θα τσαλακωθούν, αυτός θα τελειώσει τη θητεία του επευφημούμενος.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 19/01/2011 15:39:19

            Ναι, γιατί οι πολιτικοί σχεδίασαν ένα οικοδόμημα μόνο για τις καλές μέρες και όταν ήρθαν οι δυσκολίες δεν ξέρουν τις τους γίνεται.
            Μέχρι να αποφασίσουν τους έχουν φάει οι αγορές.
            Για αυτό τρέχουν πίσω από τις εξελίξεις.
            Και ο Τρισέ στην αρχή δεν ήξερε, αλλά έμαθε σχετικά γρήγορα.
            Γρηγορότερα πάντως από τους πολιτικούς.