#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2010 11:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας» επιθυμούν οι ΗΠΑ...



Ο κ. Παπανδρέου είπε απλώς ότι «θα το σκεφθεί» !!!

Στις δηλώσεις του μετά την συνάντηση με τον Ομπάμα ο Γ. Παπανδρέου δήλωσε ότι «συζητήθηκε η πρόταση της Ελλάδας για την ενταξιακή πορεία των Δυτικών Βαλκανίων ως το 2014».

Χωρίς, φυσικά, να μας πει να συμπεριλαμβάνονται και τα Σκόπια σε αυτό; Και τι έγινε το ελληνικό βέτο.

Την  ίδια στιγμή καλά πληροφορημένες πηγές του Antinews αναφέρουν ότι προωθείται («έχει κλείσει» επιμένουν)  και ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ

Σήμερα διαβάζουμε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως «Το Βήμα» ότι  τόσο ο πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα όσο και η υπουργός Εξωτερικών Χίλαρι Κλίντον γνωστοποίησαν στον Έλληνα πρωθυπουργό την πρόθεση των ΗΠΑ, εφόσον υπάρξει θετική ανταπόκριση της Αθήνας, να αποκαλούν στο εξής την ΠΓΔΜ ως «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας».

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες (που όλοι αντιλαμβάνονται ότι προέρχονται από το πρωθυπουργικό περιβάλλον) ο Γ. Παπανδρέου επιφυλάχθηκε να απαντήσει, αφού σταθμίσει όλα τα δεδομένα.

Στο πλαίσιο αυτό, ο Μπ.Ομπάμα και η Χ.Κλίντον ενημέρωσαν τον Έλληνα πρωθυπουργό πως, εφόσον αποδεχθεί την πρόταση, μπορούν να ανακοινώσουν στο Συμβούλιο Ασφαλείας ότι στο εξής αναγνωρίζουν την ΠΓΔΜ ως «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας», με την αιτιολογία ότι ομιλεί τη βορειο-μακεδονική γλώσσα (!!!)

Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι η Ουάσιγκτον επείγεται να ενταχθούν τα δυτικά Βαλκάνια στο ΝΑΤΟ επειδή η «νέα αμυντική στρατηγική» της μεταφέρει το σύστημα αντιπυραυλικής άμυνας στη ΝΑ Ευρώπη και στην Ανατολική Μεσόγειο από την Πολωνία, την Τσεχία και τη Βαλτική, όπου αρχικά προοριζόταν να εγκατασταθεί.

Σημειώνεται ότι τρεις χώρες της περιοχής έχουν απαντήσει θετικά σε σχετικές βολιδοσκοπήσεις της Ουάσιγκτον- η Ρουμανία, η Βουλγαρία και η Τουρκία, η τελευταία υπό την προϋπόθεση ότι το «σύστημα» θα είναι σε πλωτά μέσα, τα οποία «θα μπορούν να κινούνται όχι μόνο ανατολικά της Κύπρου αλλά και στο Αιγαίο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. chien andalou avatar
    chien andalou 10/03/2010 12:03:48

    Να και ενα καλό νέο.

  2. Άφατος avatar
    Άφατος 10/03/2010 12:04:36

    Αν ισχύουν τα περί "Βορείου Μακεδονίας" μιλάμε για θετική εξέλιξη. Ως προς το "βορειο-μακεδονική" γλώσσα υποθέτω ότι πρόκειται για μεταφραστικό λάθος. Υπάρχει και "νοτιο-μακεδονική";

    Ως προς τη γλώσσα και την εθνότητα να προτείνουμε επιτέλους το Macedonian Slavic ή το Makedonski να τελειώνουμε.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Άφατος 10/03/2010 13:26:06

      Δεν είναι μεταφραστικό. Πρέπει να ξέρεις τη νοοτροπία των Αμερικανών για να τους ψυχολογείς. Βασίζονται σε ένα μοντέλο New Mexico (πολιτεία ΗΠΑ) - Mexico (χώρα). Η πρώτη μιλάει american english και η δεύτερη mexican spanish.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/03/2010 12:14:38

    Αυτό το Ζήτω η Ελλάς του Ομπάμια και η Βίζα να δούμε ποιος θα είναι στο τέλος ο λογαριασμός.

    • Swell avatar
      Swell @ «Κασσάνδρα» 10/03/2010 12:18:21

      Mε το συμπάθειο Κασσάνδρα, να έχεις πλυθεί προηγουμένως.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 10/03/2010 13:11:40

      Φίλε εμένα προσωπικά θα με βρίσκουν πάντα μπροστά τους.

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/03/2010 12:23:25

    H μεταφορά του συστήματος αντιπυραυλικής άμυνας του ΝΑΤΟ στην Α. Μεσόγειο (απ' ότι φαίνεται με τη συναίνεση και της Ρωσίας) είναι άκρως σοβαρή εξέλιξη, μας αφορά τα μέγιστα και πρέπει να μελετηθούν όλες οι δυνατότητες που προσφέρει και οι κίνδυνοι που συνεπάγεται. Η συζήτηση στην Ελλάδα για το θέμα αυτό δεν έχει κάν αρχίσει.

  5. Wolf avatar
    Wolf 10/03/2010 12:24:40

    "Βόρεια Μακεδονία" και πράσινα άλογα.
    Να και μια κακη εξελιξη.

  6. anonymous avatar
    anonymous 10/03/2010 12:33:44

    Προφανώς γίνεται διαπραγμάτευση απευθείας με τους Αμερικάνους περικαλώ για την άρση του ΒΕΤΟ και φυσικά υπάρχει και το αντάλλαγμα στο όνομα.

    Να που το ΒΕΤΟ έτσουξε και οι αμερικάνικες πόρνες εκδηλώθηκαν. Αυτοί έστησαν το όλο παιχνίδι και τώρα που δεν τους βγαίνει κάνουν πίσω.

  7. socrates avatar
    socrates 10/03/2010 12:36:41

    Τί είναι αυτά που συζητάμε βρε παιδιά;
    Εάν τους δώσουμε το όνομα "Δημοκρατία της Βέρειας Μακεδονίας" (ακόμη και "έναντι όλων") πολύ σύντομα θα υποκατασταθεί από το όνομα Μακεδονία, θα το κάνουν μονομερώς και δεν θα μας ρωτήσουν κάν.
    Όταν μπούν στο ΝΑΤΟ και την Ε.Ε. το θέμα θα έχει τελειώσει, θα έχουν όλα τα δικαιώματα που έχουν όλα τα μέλη, θα μπορούν να κάνουν εκβιασμούς και να παίζουν παιγνίδια με διάφορα παρε-δώσε με άλλους "συμμάχους".
    Τότε τί θα τους κάνουμε, πόλεμο;
    Ας θυμηθούμε ότο το καθοριστικό δεν είναι το όνομα αλλά τα θέματα της εθνικότητας και της γλώσσας.
    Το όνομα της χώρας είναι τρίτο σε σημασία και απόρροια των δύο πρώτων.
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
    Σε λίγα χρόνια θα αρχίσουν να μας ζητάνε και τα ευρήματα του Ανδρόνικου, όπως εμείς ζητάμε τα Ελγίνεια από τη Βρετανία.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ socrates 10/03/2010 12:42:20

      Προτείναμε όμως και μάλιστα διακομματικά, "σύνθετη ονομασία erga omnes". Άν τώρα πουν ΟΚ και εμείς το πάρουμε πίσω, τί θα αποδείξουμε - και μάλιστα παγκοσμίως; Ότι είμαστε παπατζήδες σε στύλ "απογραφής Αλογοσκούφη";

    • Wolf avatar
      Wolf @ socrates 10/03/2010 12:50:34

      συμφωνω μαζι σου, απόλυτα.

    • socrates avatar
      socrates @ socrates 10/03/2010 18:18:48

      Sic transit,
      Υπάρχει και το Slavomakedonija, μην το ξεχνάς.

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/03/2010 12:44:07

    Πάντως,κανείς μας δεν μπορεί να ισχυρισθεί, ότι παραπλανήθηκε.Οποιος είναι (και το δηλώνει με παρρησία ότι είναι) Αμερικανός,επόμενο είναι να σκέφτεται και να δρά ω ς Αμερικανός.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 12:48:19

    Ο πολεμος εναντιον των ψευτομακεδονιστων μικροεθνικιστων και των εντος των τοιχων πεμπτοφαλαγγιτων τους θα ειναι αμειλικτος και μεχρι τελους, μεχρι να αποβαλλουν τον ψυχοφθορο ιδεασμο οτι ειναι Μακεδονες, και μεχρι να πεισθουν οι εδω ψευτοπροοδευτικαριοι νεοταξιτες της ΑΛΗΤ οτι κομιζουν "γλαυκα" εις τας Αθηνας της προοδου. Ακους εκει βορειοανατολικοολιγοναραχαιομακεδονες; τι να σκεφτειτε Κε Παπανδρεου;

    • chien andalou avatar
      chien andalou @ Νίκος 10/03/2010 17:41:15

      Ναι, ναι! Να ξανανοίξουμε και τη Μακρόνησο να τους ξαναβαπτίσουμε στην κολυμβηθρα του εθνους!

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 12:49:27

    Ηθελα να πω "οτι δεν κομιζουν “γλαυκα” εις τας Αθηνας της προοδου".

  11. ΙΔ avatar
    ΙΔ 10/03/2010 13:02:31

    Εψέs το βράδυ που λέει και το τραγόυδι και πρι απο το βήμα το λέγαμε ότι το θεμα έκλεισε για την συνεκμετάλευση των πετρελαίων με την Τουρκία το Κυπριακό και το Σοπιανό. Έκλεισε ωs Βόρεια δημοκρατία τηs Μακεδονίαs. Eκείνο που δεν γνωρίζαμε ήταν ή πλέον δυσμενήs εξέληξη για την γλώσσα και την εθνότητα. Σήμερα το Βήμα ώs παπαγαλάκι προσπαθει να μάs χρυσώσει το χάπι μιλώνταs για Βοριομακεδονική εθνότητα και γλώσσα. Απο εδώ και πέρα εγώ εγώ θα αυτοπροσδιορίζομαι ώs Bορειομακεδόναs και εσείs κάτω από τα Τέμπη ώs Iνδιάνοι αφού θα σάs έχουν καταβροχθήσει οι ισλαμιστέs .

  12. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/03/2010 13:06:11

    Ελπίζω τώρα όλοι να καταλαβαίνουν τί προκάλεσε την ...οικονομική κρίση. Το ότι ο Τζόρτζ Σόρος είναι ο σημαντικότερος χρηματοδότης των Σκοπίων είναι τυχαίο? Και τα χρήματα μας κλέβουνε από τις τσέπες και σύνθετο όνομα με τον όρο Μακεδονία θα δεχτούμε.Και κλεμμένοι και δαρμένοι.Περαστικά μας και να τους χαιρόμαστε.Και μάλλον είμαστε ακόμα στην αρχή...

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/03/2010 13:08:46

    Το σύνθετο όνομα erga omnes με γεωγραφικό προσδιορισμό είναι δική μας επίσημη πρόταση. Ή κάνω λάθος;

    • socrates avatar
      socrates @ Sic transit gloria mundi 10/03/2010 18:20:30

      Sic transit,
      Υπάρχει και το Slavomakedonija.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 11/03/2010 10:38:53

      Το εμπέδωσα επαρκώς, είναι μια εναλλακτική λύση, αλλά έχουν οι γείτονες και ένα 20 - 22% Αλβανόφωνους που δεν συμφέρει να "μας την πέσουν". Άν στριμωχτούν, ίσως μεταναστεύσουν εδώ και τότε θα το μετανοιώσεις.

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/03/2010 13:09:31

    Πλην ΛΑΟΣ διακομματικά αποδεκτό, άν δεν απατώμαι.

  15. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 10/03/2010 13:22:51

    Για όσους είχαν πρόβλημα με ό,τι έγραψα χτες σχετικά με την πρόταση, περαστικά. Το έβαλα εδώ προς ενημέρωση και μόνο, για να υπάρχει πρώτο.

  16. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/03/2010 13:26:47

    Βόρειο να ονομάσουν το τσιφλίκι του πατέρα τους.

  17. Στέργιος avatar
    Στέργιος 10/03/2010 13:43:58

    Αν τα Σκόπια ονομαστούν Βόρεια Μακεδονία, και η Ελλάδα έχει τρεις περιφέρειες, Δυτική, Κεντρική και Ανατολική Μακεδονία, γίνεται εμφανής η έλλειψη τής Νότιας Μακεδονίας.

    Άρα, προτείνω τη μετονομασία τής Θεσσαλίας σε Νότια Μακεδονία.
    Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ!

  18. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 10/03/2010 13:51:26

    δηλαδή με τον προσδιορισμό βόρεια ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ,αμέσως αναγνωρίζουμε ότι εμείς κατέχουμε την νότια ΜΑΚΕΔΟΝΊΑ ,η οποία στο μέλλον μπορεί με την κατάληλη προπαγάνδα να παρουσιασθεί ότι παρανόμως ιμπεριαλιστικά έχει κατακτηθεί από την ΕΛΛΑΔΑ ,άρα να κάνουμε και κάνα πόλεμο για να ενώθεί με την μητέρα πατρίδα την (γνήσια) βόρεια μακεδονία .
    Θα πούν μερικοί αφελείς για σενάρια επιστημονικής φαντασίας ,έλα ντε όμως που αυτά τα σενάρια έχουν λογική ,αν προσθέσεις και την αναγνώριση της λεγόμενης ψευτομακεδονικής γλώσσας το γλυκό έδεσε ,άπλώς σκέφτομε σε πόσα χρόνια θα μας πάρουν την ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ .

    Πάντως με το γεγονός ότι σε 60 χρόνια κατάφεραν να πείσουν την διεθνή κοινότητα για κράτος ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ πιστεύω σε πολύ λιγότερα θα πείσουν εκ νεόυ την διεθν΄η κοινότητα για την ενωσή τους με την δική μας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ .
    'Ενα από τα δώρα που φέρνει ο προθυπουργός μας απο το ΑΜΕΡΙΚΑ,Ελπίζω να τους το επιστρέψει πίσω .

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/03/2010 14:33:06

      αφού πλέον γινόμαστε πολυπολιτισμικοί καί χάνουμε τήν αναδελφότητά μας καιρός νά γίνουμε καί ιμπεριαλιστές καί αγάλι αγάλι νά ενσωματώσουμε τήν Βόρειο Ήπειρο, τήν Ανατολική Θράκη καί τήν Βόρεια Μακεδονία. Ένας Ελευθέριος Βενιζέλος μέ τά κατάλληλα κονέ μάς λείπει.
      αμπώς!
      (γιά παρηγοριά τό γράφω μή τό πάρετε καί τοίς μετρητοίς -Κόριννα αρχίζω κι εγώ νά πληκτρολογώ τόν τόνο καί στήν θέση τής περισπωμένης καί στίς τονισμένες μονοσύλλαβες ...)

    • Τασος avatar
      Τασος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/03/2010 22:50:11

      Πιο λογικό δεν είναι η δυνατότερη Νότια Μακεδονία να ενσωματώσει την Βόρεια?

  19. tiramola avatar
    tiramola 10/03/2010 14:02:56

    Δεν καταλαβαίνω...
    Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό για όλες τις χρήσεις δεν ζητάγαμε μέχρι τώρα?
    Στην ίδια γραμμή δεν ήταν και ο Καραμανλής που τον αποθεώσατε για το βέτο στο Βουκουρέστι λες και ήταν προσωπική του μόνο απόφαση?
    Ψάχνοντας εναγωνίως να βρείτε τι ξεπούλησε ο Παπανδρέου προκειμένου να καταργηθεί η βίζα , έχετε χάσει τη μπάλα.
    Αφού λοιπόν βάζετε !!! επειδή ο Παπανδρέου είπε ότι θα το σκεφτεί καλό θα ήταν να μας λέγατε τι έπρεπε να πει..

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ tiramola 10/03/2010 14:08:49

      Τιραμόλα θυσίασε προς το παρόν ένα μέρος των αποδοχών σου για την ...σωτηρία του Έθνους και άσε για αργότερα να θυσιάσεις κανένα κομμάτι της χώρας σου.

    • ΜΗΤΣΟΣ avatar
      ΜΗΤΣΟΣ @ tiramola 10/03/2010 15:17:41

      Επειδή βλέπω ότι ως πασοκ νιώθεις ιδιαίτερα περήφανος για την κατάργηση της βίζας ήθελα να σε ρωτήσω (και να σου θυμήσω έτσι) για ποιο λόγω πήγε ο ΓΑΠ στις ΗΠΑ;
      Πάντως για βίζα δεν τον στείλαμε!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 10/03/2010 18:18:16

      Μόνο το όνομα είναι αγαπητέ;
      Και αν το είπε ο Καραμανλής τι έγινε; γιαυτό τρώει τυρόπιτες τώρα.

      Τεσπα είναι πολλά τα θέματα εσένα το μόνο που δε νοιάζει είναι ο Γιωργάκης και η Βίζα του

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ tiramola 10/03/2010 20:07:14

      εσένα τιραμόλα σε νόμιζα για πρασινοφρουρό,με το να υποστηρίζεις τον ΓΑΠ έγινες δεξιότατος

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 10/03/2010 21:08:21

      Κάνω μιά τελευταία προσπάθεια μπας και πάρω επιτέλους μιά απάντηση..
      Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό για όλες τις χρήσεις δεν ήταν η λεγόμενη κόκκινη γραμμή βάσει της οποίας έβαλε και το βέτο ο Καραμανλής στο Βουκουρέστι ο οποίος και αποθεώθηκε για τον πατριωτισμό του?

  20. enianos avatar
    enianos 10/03/2010 14:12:34

    Για δημοψήφισμα δεν άκουσε κανείς? Ούτως η άλως προσεχώς εμείς αλλάζουμε ονομασία, μπορούμε κάλλιστα να ονομασθούμε ΑρβανιτοΒλαχία !

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 15:08:28

    tiramola "Δεν καταλαβαίνω…
    Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό για όλες τις χρήσεις δεν ζητάγαμε μέχρι τώρα?"

    Καταλαβαινεις πολυ καλα Τιραμολα, οπως και οι λοιποι χαμουτζηδες και μη. Εσεις στο ΠΑΣΟΚισταν το ζητουσατε, οχι οι Ελληνες γενικα. Για την ξενομασα θα πουλουσατε και τη μανα σας.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Νίκος 10/03/2010 15:20:25

      Νίκο έχω ανέβει πολλές φορές στην Βόρειο Ελλάδα και μακάρι να ζούσα και εκεί.
      Η Θεσσαλονίκη είναι από τις αγαπημένες πόλεις μου.
      Τους χαμουτζήδες δεν τους γνωρίζω.

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 15:11:50

    "θα το σκεφτεί.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

    Τιραμολα, τι θα σκεφτει; πως θα το πασαρει στους ιθαγενεις και δη σε μας τους Μακεδονες; οχι μονο δεν θα το δεχτουμε ποτε αλλα ειμαστε ικανοι να κανουμε ξεχωριστο κρατος απο το Αθηναϊσταν στη Θεσσαλονικη, αν χρειαστει. Θυμασαι τι εκανε ο Βενιζελος, ο Λευτερης ντε, οχι ο τωρινος καϋμενος του ΓΚΑΠ.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Νίκος 11/03/2010 10:49:18

      Ο μεγάλος νομάρχης, εμίρης, σαμουράι, τζεντάι και μπουζουκτσής (προσοχή όχι τραγουδιστής) προτείνει να γίνει η πόλη του μικρό Ντουμπάι. Θα μπορούσαμε λοιπόν να έχουμε στον καθ' ημάς νότον, για το νέο Βαλκανικό μας κρατίδιο, Ηνωμένα Μακεδονικά Εμιράτα και στον κατ' αυτούς Βορρά, Μακεδονικό Γκρουεφσκικό Σουλτανάτο του Ομάν.
      Οπότε το Κοσσυφοπέδιο θα είναι κάτι σαν Βόρεια Υεμένη, έ θα βρούνε έναν τίτλο.

  23. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/03/2010 15:13:48

    η φωτογραφία είναι και πάλι σοκαριστική: ο Ομπάμα με υφάκι και στυλλάκι του μεγάλου αφεντικού -προφανώς η προϊούσα έπαρση χρειάζεται και το κατάλληλο πεδίο για να αναδυθεί- και ο Παπανδρέου ως υποτελής με σεβασμό και προσδοκία.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ B.K.Σ. 10/03/2010 19:48:18

      Β.Κ.Σ.
      Οι φωτογραφίες του Προέδρου των ΗΠΑ λαμβάνονται από ειδικό φωτογράφο και επιδιώκουν να αναδεικνύουν τον ηγετικό ρόλο του Προέδρου.
      Η δε διαδικασία επιλογής της φωτογραφίας που θα δημοσιευτεί επιβλέπεται απο τη Διεύθυνση Επικοινωνίας του Λευκού Οίκου.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 10/03/2010 20:53:40

      Κώστα Ροδινέ τό ΄χει μέσα του. δεν θυμάμαι τον Μπους με τέτοιο ύφος. Είναι ακριβώς το στυλ των σαρανταπεντάρηδων πανεπιστημιακών γιάπηδων που όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν.
      Αντιθέτως ο Παπανδρέου στην συγκεκριμένη φωτογραφία αποτυπώνει συγκλονιστικά τον ψυχικό κλονισμό όλου του έθνους αυτή τη στιγμή....

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 15:21:43

    Απλα, η εικονα του πατροναροντος και του πατροναρισμενου. Οταν λαμβανεις οδηγιες παιρνεις και το καταλληλο υφος. να δουμε πως θα τις πασαρει στους ιθαγενεις.

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/03/2010 16:23:38

    Ισχύει ακόμα η απόφαση του Συμβουλίου των Πολιτικών Αρχηγών υπό τον Κωνσταντίνο Καραμανλή.
    Ουδεμία χρήση του ονόματος Μακεδονία.
    Το "Βόρεια" σε μια ώρα θα έχει φύγει!
    Τους Σκοπιανούς τους ενδιαφέρει η δική μας αναγνώριση. Να τους αποδεχθούμε εμείς.
    Οσο εμείς αρνούμαστε, ο κόσμος όλος να τους αναγνωρίσει, δεν έχει αξία!
    Ας το καταλάβουμε καλά αυτό!

  26. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 10/03/2010 16:35:15

    Μία είναι η λύση στο όνομα.
    Δημοκρατία Βόρεια Της Μακεδονίας.
    Αλλά είναι πολύ αργά.
    ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, έχουν συμφωνήσει εδώ και καιρό.
    Η ΝΔ προετοίμασε το έδαφος, και το ΠΑΣΟΚ, έρχεται να ολοκληρώσει το έργο.
    Και όχι μόνον σε αυτό το θέμα.
    Πάντα θα υπάρχει ο καλός και ο κακός, ο πατριώτης και ο πουλημένος.
    Μας παίζουν χρόνια τώρα, ανάμεσα σε ψευτοδιλήμματα, και εμείς τους αντιμετωπίζουμε σαν να παίζουμε τα μήλα.
    Προσπαθούμε να αποφύγουμε την μπάλα και σημαδεύουμε τον αντίπαλο.
    Όλα τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουνε σελίδες με απόψεις.
    Δεν μπορεί κάποιοι από το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ να είναι λάβροι μόνο κατά του νομοσχεδίου για τους μετανάστες που θα μας δημιουργήσει προβλήματα κοινωνικής συνοχής και εθνικής ταυτότητας, και στο θέμα των Σκοπίων να συμπλέουν.
    Πολιτική επιλεκτική, σημαίνει πολιτική υποβολιμαία.
    Τα σοβαρά θέματα, έχουν δρομολογηθεί.
    Η εκάστοτε κυβέρνηση αποφασίζει, και η εκάστοτε αντιπολίτευση φωνάζει και τούμπαλιν.
    Απλά κάθε φορά, στις ηγεσίες τους, βρίσκονται πρόσωπα, που εντέχνως αποσπούν πλειοψηφική αποδοχή, με διάφορους πλάγιους τρόπους.
    Ο Γιώργος Παπανδρέου, είναι πολιτικός, με απόψεις για την χώρα του που παραπέμπουν σε παγκόσμιο διαδικτυακό παιγχνίδι.
    Ο Αντώνης Σαμαράς, είτε δεν αξίζει να ηγείται αυτής της Νέας Δημοκρατίας, είτε δεν του αξίζει να ηγείται αυτής της νέας Νέας Δημοκρατίας.
    Οι λεονταρισμοί τύπου, "όταν θα έρθουμε εμείς στην κυβέρνηση θα το καταργήσουμε", ακούγεται πλέον τραγικό πολιτικό επιχείρημα πλήρους νοητικής ένδειας.
    Η, ουσιαστικά, τυφλή συστράτευση πίσω από τέτοιους πολιτικούς, δημιουργεί κλίμα μίσους και επαχθούς αντιπράθεσης μεταξύ των πολιτών της ίδιας χώρας με μοναδική αιτία την ανόητη ανάγκη ύπαρξης κάποιας συγκεκριμένης και «λαοπρόβλητης» πολιτικής στέγης με ολίγον από ιδεολογία.
    Η υιοθέτηση απόψεων προς τις ίδιες πάντα, χρωματικά, πολιτικές κατευθύνσεις καταδεικνύει την έλλειψη πρωτογενούς ανάγκης για το διαφορετικό.
    Συνηθίσαμε σε αυτούς, μας συνήθισαν και αυτοί.
    Και ενώ εμείς μπορούμε (;) να τους αλλάξουμε, αυτοί δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο.
    Για αυτό ακριβώς αλλάζουν από μόνοι τους, κατά καιρούς, τα πρόσωπα.
    Για να μην νοιώσουμε την ανάγκη να τους αλλάξουμε στο όλον.
    Όσο λοιπόν θα ασχολούμαστε με την επικαιρότητα που αυτοί αποφασίζουν και προσφέρουν κάθε φορά, για να έχουμε να λέμε, να σχολιάζουμε, να κριτικάρουμε, να βρίζουμε, να αφορίζουμε κ.λ.π., τόσο θα είμαστε πίσω από τις εξελίξεις.
    Φαίνεται ότι στην πλειοψηφία, αυτό αρκεί.
    Δημοκρατία έχουμε άλλωστε.

  27. bugtrottel avatar
    bugtrottel 10/03/2010 17:55:13

    Αδέρφια μην ξεγελιέστε! Είτε "Βόρεια Δημοκρατία της Μακεδονίας" ονομάσουν τα σκόπια, είτε "Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας" εννοούν έναν γεωγραφικό, "προσωρινά διαιρεμένο γεωγραφικό χώρο", για τον οποίο, ανάλογα με την ονομασία που θα επικρατήσει, θα ξεκινήσουν τα νέα σενάρια. Απο την στιγμή που δεχθήκαμε γεωγραφικό προσδιορισμό, που παραπέμπει σε τμήμα ενός αλλου ευρύτερου γεωγραφικά προσδιοριζόμενου,δεν έχουμε και πολλά περιθώρια. Ο χαρακτηρισμός που θα συμπεριελάμβανε τα διαφορετικά εθνικά στοιχεία θα ήταν προτιμότερος, εφόσον θα παρέπεμπε σε ξεχωριστες εθνότητες και δεν θα μπορούσαν να εγερθούν γεωγραφικές διεκδικήσεις.Μήπως είναι ώρα να τον επαναφέρουμε ή είναι αφελής η ερώτηση. Αλήθεια ποιός ιδιοφυής εγκέφαλος δέχθηκε κάτι τέτοιο; Μήπως θυμάται κανείς; Ή να σας το θυμήσω εγώ στην συνέχεια. Πάντως είναι εξαιρετικά δύσκολο αν δεν γνωρίζεις την νοοτροπία των Αμερικανών και την περιορισμένη δυνατότητα μονοσήμαντης έκφρασης της αγγλικής να αποφασίσεις τι είναι προτιμότερο. Δηλαδή μπρός γκρεμός και πίσω βάραθρο για να το προσαρμόσω στην κατάσταση. Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/03/2010 18:02:28

    Το προβλημα ειναι τελειως διαφορετικο.Το Βορεια Μακεδονια ειναι συνθετη ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο και ειναι αυτο που θελει η Ελλαδα.
    Η ειδηση ομως λεει οτι η προταση των ΗΠΑ ειναι να ανγνωρισουν ως Βορεια Μακεδονια τα Σκοπια ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΠΑ και σε ανταλλαγμα να αρθει το βετο στο ΝΑΤΟ.
    ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Η αποφαση του ΝΑΤΟ το 2008 λεει οτι δεν μπαινουν στο ΝΑΤΟ αν δεν υπαρξει συμφωνια κοινης αποδοχης επικυρωμενη απο τον ΟΗΕ.
    Eκτος αν το erga omnes - εναντι ολων σημαινει μονο εναντι των ΗΠΑ.
    Η αρση του βετο μονο και μονο εάν μια χωρα στον κοσμο,εστω η πιο σημαντικη αλλαξει το ονομα ενω τα ιδια τα Σκοπια θα εξακολουθησουν να λεγονται Μακεδονια σκετο και οι υπολοιπες χωρες θα την αποκαλουν ετσι ειναι αρση του βετο σχεδον χωρις ανταλλαγμα.

    • bugtrottel avatar
      bugtrottel @ ψυχραιμια 10/03/2010 18:17:49

      Απο πότε ο γεωγραφικός προσδιορισμός αποτελεί σύνθετη ονομασία;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/03/2010 18:33:19

      Απο τοτε που το αποφασισε η Βουλη υπερψηφιζοντας τις προγραμματικες δηλωσεις της ΝΔ το 2007.
      Παιδια η αντιπολιτευση στο ΠΑΣΟΚ πρεπει να εχει εσωτερικη συνοχη αλλιως μετα θα μιλαμε για συστημα ΠΑΣΟΚ και τα παρομοια.
      Η Βορεια Μακεδονια ειναι μεσα στις θεσεις της ΝΔ και ολων των κομματων πλην ΛΑΟΣ.Το προβλημα στην ειδηση ειναι οτι το Βορεια Μακεδονια θελουμε να το δεχθουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ και ολα τα κρατη και οχι απλως να τους ονομασουν ετσι οι ΗΠΑ.Αυτο ειναι μια τρυπα στο νερο και δεν αξιζει την αρση του βετο.

  29. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 18:04:54

    chien andalou, ξερεις τι θα πει "φωτια και τσεκουρι σους προσκυνημενους" ή να στο πω στα γαλλικα να το εμπεδωσεις;

    • bugtrottel avatar
      bugtrottel @ Νίκος 10/03/2010 18:14:02

      Σε ποιόν απευθύνεται η φιλοφρόνηση

  30. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 18:08:45

    "Η Θεσσαλονίκη είναι από τις αγαπημένες πόλεις μου".

    Τιραμολα, ναι, ναι, τοσο που ο ΓΚΑΠ θα σκεφτει "το βορειοδυτικοαρχαιαμακεδονια. Συγκινηθικα σφοδρα.

  31. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/03/2010 18:21:48

    Την βίζα να την κρατήσει για του νεοσοσιαλιστές που θα τους δώσει τώρα την ιθαγένεια.

    Ρε ουστ καθρεφτάκια για ιθαγενείς;

  32. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 10/03/2010 18:28:35

    Εάν ο ΓΑΠ θέλει να διώξει από πάνω του τη ρετσινιά του πολιτικού-μαριονέτα ας δηλώσει στους αμερικανούς ότι δεν δεσμεύεται από την πρόταση του Κ.Κ. για "σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό έναντι όλων", αλλά απορρίπτει εντελώς το όνομα Μακεδονία για τους σκοπιανούς.
    Καλό έ;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ κοψοχέρης 10/03/2010 20:38:50

      μπορεί να κάνει ρελάνς και να το πάει κατά το Νέα Μακεδονία, κατά το Νέο Μεξικό που του γίνεται και αντιληπτό ως έννοια.

  33. bugtrottel avatar
    bugtrottel 10/03/2010 18:44:25

    Προς ψυχραιμια says:10/03/2010 at 18:33
    Εσύ αυτό κατάλαβες; Τα συμφωνηθέντα μεταξύ εθνικών και εθνικοσοσιαλιστικών κομμάτων δεν συνάδουν με την θέληση του απλού Έλληνα Δημοκράτη ιθαγενή και όχι πολιτογραφημένου.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ bugtrottel 10/03/2010 18:58:07

      Η θεληση του απλου Ελληνα προσκρουει σε δεδομενες διεθνεις ισορροπιες.Η αποφαση για το βετο στο Βουκουρεστι εληφθη μετα τη στηριξη της Γαλλιας που εξασφαλισε η Ντορα πηγαινοντας στο Παρισι το φθινοπωρο του 2007.
      Αλλα η στηριξη της Γαλλιας δοθηκε για συνθετη ονομασια.
      Αν η Ελλαδα επιχειρησει να επιβαλλει σκετο Μακεδονια τα Σκοπια θα πανε στον ΟΗΕ οπου δεν θα υπαρχει το γαλλικο βετο και θα αναγνωρισθουν ως Μακεδονια.
      Επαναλαμβανω οτι το τρυκ στην ειδηση δεν ειναι το ονομα αλλα οτι προτεινεται αρση του βετο μονο με την αποδοχη του ονοματος αυτου απο τις ΗΠΑ και απο κανενα αλλο κρατος ή τον ΟΗΕ που δε σημαινει πολλα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ bugtrottel 10/03/2010 18:59:01

      Εννοω αν η Ελλαδα επιχερησει να επιβαλλει καθολου Μακεδονια.

  34. πολίτης avatar
    πολίτης 10/03/2010 21:47:57

    Το παιχνίδι που παιζόταν τελευταία από τα Σκόπια ήταν να αποδεχθούν το γεωγραφικό προσδιορισμό και να κατοχυρώσουν την ύπαρξη της γλώσσας και της εθνικότητας. Και φαίνεται πως το πετυχαίνουν. Ως συνήθως ο ΓΑΠ θα περάσει στα εσωτερικά πλυντήρια εγκεφάλου ως διπλωματική διάνοια και εθνοσωτήρας και εμείς θα έχουμε πάλι χαντακωθεί και θα χαιρόμαστε.Αλλά τί σημασία έχει πια, το λαθρονομοσχέδιο πέρασε πριν λίγο με 170 ψήφους. Δεν βλέπω φως από πουθενά.

  35. πολίτης avatar
    πολίτης 10/03/2010 21:53:17

    Πάντως η αναγνώριση από οποιαδήποτε χώρα δε σημαίνει κάτι αν δεν υπάρξει αναγνώριση από ΟΗΕ. Αν όμως συναινέσουμε στο γεωγραφικό προσδιορισμό επίσημα στις ΗΠΑ, δε θα έχουμε πλέον άλλα περιθώρια αντίδρασης.

  36. bugtrottel avatar
    bugtrottel 10/03/2010 22:09:19

    Σύνθετη ονομασία είναι και το "Βόρεια σλαβική μειονότητα". Για το τι πέτυχε η ντόρα ως υπουργός εξωτερικών το αποδεικνύει η θέση της.

  37. Νίκος avatar
    Νίκος 10/03/2010 22:46:56

    κοψοχέρη, μην κρατας την αναπνοη σου, δεν προκειται να το κανει. η αρνησικυρια του ΚΚβ' ειδες που τον οδηγησε. μπηκαν λυτοι και δεμενοι ολοι οι ανα τα ΜΜΕ διεσπαρμενοι αμερικανοτσολιαδες (διαβαζε κατα Δελαστικ πρακτορες) και τον εφαγαν. διοτι το οικοπεδο Ελλας χρειαζεται "ικανους" και "ψυχραιμους" γκαουλαϊτερ. η χωρα-κρατος Ελλας και οι ελληνες ειναι απλα ενοικοι, που χρωστουν κιολας, ουτε καν τα νεοταξακια τους αναγνωριζουν την ιδιοκτησια του σπιτιου τους. ετσι δεν ειναι Κες μου Δραγωνα και Διαμαντοπουλου;
    Μη μιλας, μη γελας θα χαθει η ελλας

    • tiramola avatar
      tiramola @ Νίκος 10/03/2010 23:45:09

      Χαλάρωσε...

      http://www.youtube.com/watch?v=4LdUme7QZLY&feature=fvst

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Νίκος 11/03/2010 00:03:39

      Συμφωνώ με Νίκο.