16/05/2010 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δημιουργία νέου πόλου προτείνει ο Αλ. Τσίπρας

Τη δημιουργία ενός «νέου πόλου με δυνάμεις της Αριστεράς, του σοσιαλιστικού χώρου και της οικολογίας», προτείνει ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Free Sunday».

Για το άνοιγμα του πόλου αυτού προς το ΚΚΕ  λέει πως «αργά ή γρήγορα, ο Περισσός θα ακολουθήσει τον δρόμο της ενότητας μπροστά στην κατάσταση, που διαμορφώνεται».

Αναφερόμενος στην απόφασή του να απέχει από τη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, ο κ. Τσίπρας δηλώνει πως έχει τη συνείδησή του καθαρή και πως παρότι συμφωνεί με το πνεύμα της παρέμβασης του Προέδρου της Δημοκρατίας, «οι υπεύθυνοι για τα σημερινά χάλια έχουν ονοματεπώνυμο».

«Η Αριστερά, τελικά, στο σύνολό της δεν αυτοπαγιδεύτηκε σε μια συνάντηση προκατασκευασμένης αλλά ψεύτικης συναίνεσης, σε μια πολιτικού παραλογισμού. Είναι ιστορική απόφαση για την Αριστερά να αρνηθεί να λάβει μέρος της ευθύνης, που ούτως ή άλλως δεν της αναλογεί, για καταστροφές μη αναστρέψιμες», λέει.

Σε ό,τι αφορά την πρόσκληση του αρχηγού της ΝΔ για συνάντηση με τα κόμματα της Αριστεράς, ο κ. Τσίπρας δηλώνει πως «ο ειλικρινής διάλογος, ακόμα και χωρίς κοινούς τόπους, ποτέ δεν έβλαψε τη δημοκρατία» αν και «τα δύο μεγάλα κόμματα, όταν είναι στην αντιπολίτευση ακούνε με ενδιαφέρον τις θέσεις και τις προτάσεις της Αριστεράς» ενώ «το τι κάνουν, μόλις βρεθούν στην κυβέρνηση, είναι άλλο ζήτημα».

Για τη πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ να αποχωρήσει η Ελλάδα από το ΔΝΤ και να προχωρήσει σε επαναδιαπραγμάτευση του χρέους, σημειώνει πως σ΄αυτό το σενάριο «δεν υπάρχει τίποτα εφιαλτικό. Εφιαλτικό είναι να πετάς στον Καιάδα της κερδοσκοπίας, μισθούς, συντάξεις και ανθρώπινες ζωές».

Υπογραμμίζει, τέλος, την ανάγκη για «κοινή δράση όλων των δυνάμεων της Αριστεράς, ανεξάρτητα από τις διαφορετικές προσεγγίσεις, μπροστά στην κατάσταση, που διαμορφώνεται σήμερα», διευκρινίζοντας πως «η μόνη διέξοδος είναι η δημιουργία ενός νέου πόλου, με δυνάμεις της Αριστεράς, του σοσιαλιστικού χώρου και της οικολογίας, που θα αμφισβητήσει ευθέως τον παραδοσιακό δικομματισμό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. peripeton avatar
    peripeton 16/05/2010 16:57:55

    Ωριμάζει σιγά σιγά ή μου φαίνεται;

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 16/05/2010 17:07:00

    που, πότε, πως μπορεί να γίνει ένας χώρος ανεξάρτητος, στελεχωμένος από "πατριώτες", που μέλημά του θα είναι το γενικό κι όχι τα ειδικά συμφέροντα; πείτε μου κι εμένα να πάω να προσφέρω αφιλοκερδώς! θα πρότεινα όμως να έχει κυρίως εκτελεστικό κι όχι ιδεολογικό προσανατολισμό, όχι ατελείωτες συζητήσεις κι ανταλλαγές απόψεων. εμπεριστατομένες εισηγήσεις, άμεση ψηφοφορία κι ακόμη πιό άμεση εκτέλεση. άλλο think tank δεν έχουμε ανάγκη

  3. Los Lostrellos avatar
    Los Lostrellos 16/05/2010 17:09:08

    Το άλλο με τον Τοτο το ξέρετε;

  4. Mar avatar
    Mar 16/05/2010 18:46:17

    Καλά και άγια αυτά που λέει ο Τσίπρας δε λέω, αλλά πρώτα θα πρέπει να αναιρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ τις απόψεις του για την ΕΕ και όλα όσα υπέγραψαν τόσα χρόνια, ώστε να γίνει δυνατή μια συνεργασία με το ΚΚΕ. Αλλιώς, πώς θα γίνει; Ο Περισσός δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε...

  5. anonymous avatar
    anonymous 16/05/2010 18:57:25

    Από την αριστερά ακούμε συνέχεια για νέους πόλους. Ε δεν τους χρειαζόμαστε. Ένα σοβαρά οργανωμένο κόμμα να κάνουμε τη δουλειά μας χρειαζόμαστε.

  6. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/05/2010 19:59:28

    Αν καταφέρει και αφήσει πίσω του αγγυλώσεις και "βαρίδια" και αρθρώσει διαυγή λόγο με τόλμη και αποφασιστικότητα όλος ο κόσμος θα παραταχθεί πίσω του να τον στηρίξει......αλλά οι πολιτικοί έχουν μάθει να τα κάνουν τάτσι μίτσι κότσι εκ' των προτέρων και γι'αυτό προσπαθούν να πάρουν πρώτα διαβεβαιώσεις και μετά να "κινηθούν" στα όρια της "επιτρεπόμενης ""διακύμανσης" που του αφήνουν οι προσυμφωνημένες διακυρήξεις....κτλ...κτλ ...κτλ...
    Αν είσαι αποφασισμένος Τσίπρα.....πάρε αρμπάριζα......ιδού πεδίο δόξης εμπρός σου λαμπρό.....ο λαός είναι στα χειρότερα χάλια που θυμούνται οι σημερινοί ζωντανοί πολίτες....
    Άντε καλό βόλι......

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/05/2010 21:34:44

    Τί νά σκεφθῆ κανείς γιά ἕναν νεαρό πού ἔγινε ἀπό καταληψίας ἀρχηγός κόμματος; Ἴσως νά ἦταν καί τό μοναδικό προσόν του.

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2010 21:41:34

    Είναι ο Αλέξης και είναι πόλος έλξης. χο! χο!

  9. laz avatar
    laz 17/05/2010 02:31:01

    ο τσιπρας δεν θα λυνε τα προβληματα διοριζοντας 100 χιλ δημοσιους?ή κανω λαθος...χοχο...στο κομμα τους δεν ανηκει η γραμμη ρεπουση(η ιδια η ρεπουση εν προκειμενοις?)
    εν πασει περιπτωση η ελλαδα χρειαζεται ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ πολιτικους ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ,με ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...ποιο απ ολα τα στοιχεια διαθετει ο τσιπρας καιδ εν το ξερουμε?...κατα τα αλλα η συμπλευση με τους οικολογους ειναι λογικοτατη..ομοιος ομοιω αει πελαζει,,,παντοτε φυσικα με γνομωνα τα ποσοστα..αλλωστε γι αυτα ακριβως δεν πλασαριστηκε ο τσιπρας στην ηγεσια?
    κανω καπου λαθος?αν ναι διορθωστε με

  10. laz avatar
    laz 17/05/2010 02:32:46

    ο συριζα εχει κλαταρει εδω και καιρο...μετα τα δεκεμβριανα ηρθε και η ημερομηνια ληξης αυτου του μορφωματος...τι το παιδευουν?δεν καταλαβαινω..σε ενα πραγμα συμφωνω με τον αλαβανο..στην διαλυση...δεν εχει νοημα υπαρξης ο συριζα...