02/09/2009 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δηλώσεις Γ. Παπανδρέου και πολιτικών αρχηγών

 

«Ήρθε η ώρα για μια νέα αρχή, μια νέα πορεία, η κυβέρνηση κατέρρευσε κάτω από το βάρος των αδιεξόδων τα οποία η ίδια δημιούργησε», δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου

«Ο τόπος έχει ανάγκη εθνικής ανάτασης», υπογράμμισε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και συνέχισε: «Εμείς προτείνουμε λύσεις αξιόπιστες και δίκαιες... Η δική μας πρόταση χτίζει ένα μεγάλο όραμα που μπορούμε να κάνουμε πράξη όλοι μαζί». «H Eλλάδα δεν μπορεί να περιμένει», κατέληξε.

Η δήλωση του κ. Παπανδρέου χαρακτηρίζεται ήπια και ως ενδεικτική της πρόθεσής του να αποφύγει την εκλογική πόλωση.

«Καλή ευκαιρία για κάτι καινούργιο, κάτι που δεν έδωσαν οι ευρωεκλογές» χαρακτήρισε την πρόωρη προσφυγή στις κάλπες λόγω της οξυμένης οικονομικής κρίσης η γενική γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.

Η κ. Παπαρήγα είπε επίσης ότι «η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ επιδιώκουν μια ισχυρή κυβέρνηση, ικανή να δώσει διέξοδο όχι στο λαό αλλά στην απρόσκοπτη κυριαρχία του κεφαλαίου» και πρόσθεσε πως «η μόνη ελπίδα που έχει ο λαός είναι να καταδικάσει και να αποδυναμώσει και τους δύο».

 «Αδύναμο» χαρακτήρισε τον πρωθυπουργό ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης, τονίζοντας πως «στα δύσκολα διάλεξε την απόδραση». Σχολιάζοντας το μήνυμα του κ. Καραμανλή, υπογράμμισε πως «ευτυχώς για την παράταξη και την χώρα υπάρχουν εφεδρείες».

«Η κυβέρνηση Καραμανλή κατέρρευσε υπό το βάρος της αδιέξοδης πολιτικής της» τόνισε ο πρόεδρος του Συνασπισμού Αλέξης Τσίπρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/09/2009 21:43:08

    Άντε πάμε πάλι για νέεσ αρχές και νέες πορείες.

    Θυμάμαι είχα δει για πρώτη φορά τον Γιώργο το 2000
    στην ελληνική πρεσβεία στις Βρυξέλλες όπου λόγου πόστου πατέρα έμενα 14 χρονών ήμουν και το πράγμα που με ρώτησε μόλις με είδε να κατεβαίνω τις σκάλες από το δωματιό μου(στα αγγλικά τι να πω μάλλον με πέρασε για ξένο έχοντας μάνα από Quebec δεν φαίνομαι και για 100% έλληνας)γιατί τρέχω τόσο γρήγορα

    • Βανζέλ Παπαντό avatar
      Βανζέλ Παπαντό @ Νικόλας 02/09/2009 22:01:02

      Εγώ πάλι έδωσα χειραψία στο μακαρίτη το Βαγγέλη το Γιαννόπουλο έξω από το Μακεδονία Παλάς στη Θεσσαλονίκη μετά την προεκλογική ομιλία του Ανδρέα το 1993. Και μιλούσα ελληνικά. Τι κερδίζω;

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Βανζέλ Παπαντό 02/09/2009 22:05:39

        Xμμμ το βραβείο του αγγλοσαξωνικού humor πιστεύω.

  2. Naruto avatar
    Naruto 02/09/2009 21:57:53

    Βγαλαν στα καναλια και οι δυο τα αστερια τους

    Ντορα vs Ευθυμιου
    Κυριακος vs Λοβερδου
    Μειμαρακης vs Βασουλας

    Τοποθετω την ΝΔ εντος εδρας μιας και ειναι κυβερνηση.

    Οι μεν περιγραφουν τα πραγματα που εκαναν με σουρεαλισμο και οι αλλοι αρχισαν να γινονται ειδη αλλαζονικοι (βλεμα Ρουσο τον παλιο καλο καιρο).

    Να δουμε τουλαχιστον αν ο Γιωργακης εχει @@ να στειλει κανα λαμογιο σπιτι του ή ακομα καλυτερα φυλακη.
    Καποιος πρεπει να αποφασισει οτι θα βγει μονο για 4 χρονια αλλα οι υπολοιποι θα το φυσαν και δεν θα κρυωνει. Οι ευκαιριες τελιωνουν και οι επομενοι καταλληλοτεροι μαλλον θα με αναγκασουν να παρω τον strange και να παμε στο χωριο της Konoha. Τον Factor δεν τον παιρνουμε γιατι θα πληξει. Δεν θα εχει να ξεμπροστιαζει κανενα εκει. Ο ιθαγενης θα εχει παει πριν απο εμας :)

  3. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 02/09/2009 22:43:32

    Μπορώ να πω έκανε πρόοδο σήμερα από το «λόλα να ένα μήλο», πρέπει να ήταν επίπεδο τετάρτης δημοτικού!

  4. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 23:54:50

    Μπορεί κάποιος να πει στον ΓΑΠ να μην επαναλαμβάνει λέξεις/φράσεις για (δη΄θεν) έμφαση; Είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Ό,τι κι αν του λένε, ΔΕΝ το έχει, ΔΕΝ πρέπει να το κάνει. Να μιλάει απλά και να μην κάνει την καρικατούρα του πατέρα του.

  5. sk avatar
    sk 03/09/2009 00:11:01

    «Ήρθε η ώρα για μια νέα αρχή, μια νέα πορεία, η κυβέρνηση κατέρρευσε κάτω από το βάρος των αδιεξόδων τα οποία η ίδια δημιούργησε», δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου

    ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΟΛΙΤΗ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ!!!!

    «Αδύναμο» χαρακτήρισε τον πρωθυπουργό ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης, τονίζοντας πως «στα δύσκολα διάλεξε την απόδραση». Σχολιάζοντας το μήνυμα του κ. Καραμανλή, υπογράμμισε πως «ευτυχώς για την παράταξη και την χώρα υπάρχουν εφεδρείες».

    ΕΝΩ Ο ΜΠΟΝΤΙΜΠΙΛΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ!!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!! ΕΕΕΕ????

    ΑΛΗΘΕΙΑ?
    Ο Καρατζαφέρης ΔΕΝ ΒΓΕΙΚΕ ΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΝ Κ.Κ. ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΝ 4 -10-2009 ?
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ «στα δύσκολα διάλεξε την απόδραση».

    ΕΜ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ , ΕΜ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ?

  6. Orestios avatar
    Orestios 03/09/2009 01:07:15

    Βρέ τον Γύγη τον δακτυλιδοκουβαλητή! Ως νέος ποιμήν φυσικά!

  7. eleftheros avatar
    eleftheros 03/09/2009 09:23:20

    Ο Γιωργάκης είναι έτοιμος να κυβερνήσει.
    Είναι έτοιμος από καιρό.:
    Είναι έτοιμος από καιρό να αναγνωρίσει τα σκόπια σαν Mακεδονία.
    Είναι έτοιμος από καιρό να υπογράψει το αμερικάνικο σχέδιο Ανάν που δολοφονεί την Κύπρο.
    Είναι έτοιμος από καιρό να σταματήσει τους ρώσικους αγωγούς.
    Είναι έτοιμος από καιρό να μας γεμίσει αερολογίες για το "σχέδιό" του για την οικονομία, που δεν υπάρχει κάν.
    Εσείς οι πρασινοφρουροί, δεν βαρεθήκατε να τρώτε χαζό-χορτο;
    Εντάξει, ο Γιωργάκης το τρώει γιατί ταιριάζει στις ανάγκες του εγκεφάλου του αλλά, λυπάμαι, οι υπόλοιποι Έλληνες δεν θα μπορέσουμε να συντονιστούμε με τις επιταγές των καναλαρχών και νταβατζήδων που τον υποστηρίζουν.
    Αυτοί θέλουν να ξεκοκκαλίσουν το Δ’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης, αλλά εμείς ξέρουμε ότι αυτά είναι δικά μας λεφτά.
    ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Η ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΗ.
    Τα κοράκια σαν το Μπόμπολα, το Λαμπράκη, τον Αλαφούζο και τον Κυριακού καραδοκούν.
    Ας πάρει ο καθένας μας τις ευθύνες που του αναλογούν.