#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δηλαδή η διαπλοκή στην Ελλάδα είναι οι... ξαδέρφες;



Για να έχουμε καλό ερώτημα. Τώρα που οι… ξαδέρφες του Παπακωνσταντίνου φορτώνονται όλη τη διαπλοκή της Ελλάδας, εμείς με τι διαπλοκή θα μείνουμε;

Τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους άραγε; Πώς θα τραφούν οι παραπολιτικές και παραδημοσιογραφικές παρέες; Και θέτουμε αυτά τα ερωτήματα για να θέσουμε και το μείζον: Η διαπλοκή στη χώρα, οι μίζες, το «μαύρο χρήμα», οι προμήθειες για οδικά έργα, ενεργειακά έργα, οπλικά συστήματα, τζόγος, τηλεπικοινωνίες κι άλλες οικονομικές δραστηριότητες που βρίσκεται;

Δηλαδή με τις… ξαδέρφες θα πρέπει να κλείσει ο κύκλος της διαφθοράς στη χώρα; Διότι έτσι θέλουν κάποιοι να μας κάνουν να πιστέψουμε. Κι ας πούμε ότι η περίφημη λίστα Λαγκάρντ είναι ένα φιάσκο. Δε βγάζει τίποτε, ακόμη κι αν κάποιοι αλλοίωσαν τα στοιχεία.

Για τη λίστα Λιχτενστάιν θα μιλήσει κανείς τις επόμενες εβδομάδες ή θα κολλήσουμε στο συγγενολόι του κ. Παπακωνσταντίνου;

Μέσα στο 2013 έρχονται πολύ μεγάλες ανακατατάξεις στην οικονομία. Αποκρατικοποιήσεις, πωλήσεις ακινήτων, διαγωνισμοί θα είναι σε πρώτη προτεραιότητα. Και φυσικά ντόπια και ξένη διαπλοκή είναι πανταχού παρούσα. Θα αφήσουμε λοιπόν όλους αυτούς για να πάμε για… πουρνάρια; Απ’ ότι ξέρουμε και γνωρίζει κι όλη η πιάτσα, για κάθε έργο που γίνεται ή για κάθε ακίνητο που πουλιέται η μίζα φτάνει το 20%, που μοιράζεται ανάλογα με τον αξιωματούχο. Δε φανταζόμαστε ότι δεν τα ξέρει όλα αυτά η πολιτεία και κυρίως οι δικαστές που φαίνεται να έχουν απασφαλίσει.

Οι νταβατζήδες και οι γνωστές 200 οικογένειες που κάνουν κουμάντο θα βγάλουν την ουρά τους απ’ έξω τώρα που πιάσαμε τις… ξαδέρφες;

Για το Γιάννο θα ακούσουμε ξανά κάτι, που δεν ήξερε αν η γυναίκα του είχε λογαριασμό με 1,3 εκατ. ευρώ; Για τον Ακη και άλλες «δουλίτσες» σε άλλα υπουργεία, όχι στο Άμυνας, θα μάθουμε ποτέ; Για δύο – τρεις άλλους πολιτικούς μεγαλόσχημους και από τα δύο κόμματα θα μάθουμε ποτέ πώς έκαναν περιουσία ενώ δεν είχαν παντελόνι να φορέσουν;

Για σκεφτείτε μόνο το εξής: Αν γίνεται τόσος ντόρος για 1,2 εκατ. δολάρια, που μπορεί να είναι και νόμιμα, τι πρέπει να γίνει για τα 12 εκατ. ευρώ που αγνοούνται από τον ΕΟΤ. Και δεν τα λέει αυτά ο Καραχάλιος, πόρισμα επίσημο ελεγκτών τα λέει. Αυτό δεν είναι μείζον σκάνδαλο; Θα μείνουμε να κλαίμε που ο Παπακωνσταντίνου ή ο Βενιζέλος έκαναν τη «λαδιά» τους και θα ξεχάσουμε όλα τα υπόλοιπα; Μήπως το ίδιο το πολιτικό σύστημα στήνει σκάνδαλα και δημιουργεί ντόρο προκειμένου να αποκρυβούν τα μεγαλύτερα σκάνδαλα, η πραγματική διαπλοκή;

Οι πολιτικές ευθύνες Βενιζέλου, Παπακωνσταντίνου και ΠΑΣΟΚ είναι τεράστιες σχετικά με το χειρισμό της λίστας Λαγκάρντ. Όμως, δεν πρέπει να μείνουμε εκεί διότι θα βλέπουμε το δέντρο και θα χάσουμε το δάσος. Αυτό ας μην το ξεχνούμε, τώρα που είναι στην επικαιρότητα η λίστα.

Α.Ψ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mikros fokion avatar
    mikros fokion 29/12/2012 08:53:57

    Ας μην ξεχναμε οτι Ακης, Μαντελης (που ειναι αυτη η ψυχη;) Παπακωνσταντινου ειναι καμμενοι πολιτικα... περισσοτερο με σταχτη στα ματια και αποπροσανατολισμο μοιαζει...
    Αληθεια, μονο πασοκοι εφαγαν; Κανενας γαλαζιος δεν βουτηξε το μελι;

    • Maximus Decimus avatar
      Maximus Decimus @ mikros fokion 29/12/2012 11:37:08

      Εσείς οι ΠΑΣΟΚοι είσται ανίατη περίπτωση τελικά

      • mikros fokion avatar
        mikros fokion @ Maximus Decimus 29/12/2012 14:32:41

        συγγνωμη αλλα εγω δεν σε εβρισα...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ mikros fokion 29/12/2012 15:41:16

          χα χα χα !!!! Τώρα μπαίνουν σιγά-σιγά τα πράγματα στη θέση τους . :-)

  2. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 29/12/2012 09:18:53

    ''Μήπως το ίδιο το πολιτικό σύστημα στήνει σκάνδαλα και δημιουργεί ντόρο προκειμένου να αποκρυβούν τα μεγαλύτερα σκάνδαλα, η πραγματική διαπλοκή;''

    Αυτό είναι σίγουρο αγαπητέ Αριστερέ Ψάλτη. Το γνωστό παίγνιο αποπροσανατολισμού της αφελούς ...αγέλης!!! Μέχρι πριν λίγο καιρό, μια χαρά λειτουργούσε. Ρολόϊ. Να άλλαξε άραγε η μιζέρια και η αφόρητη πίεση κάτι εντός των εγκεφάλων των οπαδών, θεατών, ψηφοφόρων και των προθύμων βολεμένων πελατών του πολιτικού μας συστήματος, ή χρειάζεται να υποστούν και άλλες ακόμη προσβλητικότερες υποτιμήσεις της αξιοπρέπειας και του αυτοσεβασμού τους για να αντιδράσουν και να αφυπνιστούν;;
    Κι αφού η πανέμορφη φωτογραφία της κατσικούλας - στόχου :-) μας παραπέμπει, το ερώτημα που εκκρεμεί, είναι :
    Άν ''Μασάει ακόμα η κατσίκα ....ταραμά;;;'' :-)

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 29/12/2012 16:50:56

      Blackqueen μου είσαι απλά... τέλεια!
      χρόνια Πολλά και Καλά,σε εσένα και την οικογένειά σου.
      Αν έχεις παιδί, είναι τυχερό πού σε έχει μητέρα.

      • Αναξίμανδρος-αλφα avatar
        Αναξίμανδρος-αλφα @ JE NE REGRETTE RIEN 29/12/2012 19:07:43

        Eσύ πονηρέ Ζεν Πρεμιέ προσπαθείς μέσω του παιδιού να σαγηνεύσεις τη μητέρα?
        Μην τον ακούς Βασίλισσα κανείς δεν είναι τέλειος...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Αναξίμανδρος-αλφα 30/12/2012 09:43:46

          ''Ουδείς είναι τόσο καλός, όσο πρέπει να είναι''
          Αριστείδης

        • JE NE REGRETTE RIEN avatar
          JE NE REGRETTE RIEN @ Αναξίμανδρος-αλφα 31/12/2012 19:37:26

          Αναξίμανδρε-αλφα... χαλάρωσε ! Είμαι γυναίκα.

          • αναξ-αλφα avatar
            αναξ-αλφα @ JE NE REGRETTE RIEN 31/12/2012 20:30:48

            Je ne regrette rien,
            Επρεπε να το μαντέψω λόγω Εντίθ Πιάφ.
            Δεν πειράζει όμως να παίρνουμε τα μέτρα μας καλού -κακού...Αφού είσαι γυναίκα αντιλαμβάνεσαι και το χιούμορ μας υποθέτω...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ JE NE REGRETTE RIEN 30/12/2012 09:39:37

        Χρόνια καλά, ήρεμα, ειρηνικά και δημιουργικά για εσάς αλλά και για όλους τους συνανθρώπους τριγύρω μας, γιατί κανένας δε μπορεί να αισθάνεται όμορφα εν μέσω τόσης φρίκης.

  3. parsifal avatar
    parsifal 29/12/2012 09:48:13

    Δεν είναι δευτερεύον το θέμα Παπ/νου κ. Α.Ψ.
    Ο κύριος αυτός δεν ηταν ενας επαρχιώτης βουλευτάκος που βρέθηκε "επάνω" και "εφαγε"... Ηταν ενας τυπικός ελληνας "αστός", απο αστικό, παλαιό πολιτικό τζάκι, με τις απαραίτητες πρακτορο-σπουδές σε οικονομικές και λοιπές ψευδο-επιστήμες. Τυπικό δείγμα της νεο -ελληνικής "ελίτ", τόσο αυτός οσο και ο "εξάδελφος" αντιπρόσωπος της Otto Melara και γενικός δερβέναγας των εξοπλισμών του ΠΝ. Αυτή είναι η ελληνική "αστική τάξη", αυτή είναι η διάρθρωση της ελληνικής κοινωνίας σε συμμορίες και ομάδες εκβιαστών, αυτό το μόρφωμα που αρχει απο πρίν την τυπική συγκρότηση του ελληνικού κράτους και ομαδοποιείται σε αγγλικά, γαλλικά και ρωσσικά κόμματα απο ΤΟΤΕ.
    Συνεπώς η ενασχόληση με το αποκαλυφθέν "κύκλωμα" συνιστά μείζονα παρέμβαση στην διαπλοκή. Γιατί η διαπλοκή δεν είναι μόνο τα ξεφτιλο-ΜΜΕ που μας προέκυψαν το 1988... Οι ρίζες, οι οικονομικές ρίζες πάνε πολύ βαθιά, στο Κέντρο και την "δημοκρατική παράταξη" οσο και στην αλλη παράταξη, πάνε πίσω στην δεκαετία του 70, οταν ολοι αυτοί οι "προοδευτικοί", οι "δημοκράτες", φίλοι και παρατρεχάμενοι του "γέρου της δημοκρατίας" εκαναν μπίζνες με οπλα επωφελούμενοι απο τον γενναίο επανεξοπλισμό των ΕΔ επι στρατιωτικού καθεστώτος.
    Τότε κύριε Α.Ψ. "στήθηκε" και το μαγαζί των τηλεπικοινωνιών... Ο κύριος που το εστησε τι ηταν ; Κάποιος βλαχάκος καταφερτζής ; Οχι, αστός, υιός ιατρού, μέλος της "ηγέτιδος τάξεως" και αυτός... Δημοκράτης, αντίσταση, ολα τα απαραίτητα στο βιογραφικό !
    Αφήστε λοιπόν τις υπηρεσίες να κάνουν την δουλειά τους, να εξαντληθεί η ισχύς του νόμου επι των κεφαλών των υπαιτίων, μήπως και υπο το κράτος της εξωθεν πιέσεως καθαρίσει εστω μερικώς η "αστική" α λα ελληνικά κόπρος του Αυγείου...

    • nikos avatar
      nikos @ parsifal 29/12/2012 16:39:05

      μπραβο βρε φιλε υπεροχα τα λες . Συμφωνω 100%

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ parsifal 29/12/2012 20:26:37

      Σωστός ο parsifal.
      Βάλτε καί τά 500 εκατ. ευρώ πού δόθηκαν στούς Γερμανούς και στόν φίλο του Α.Ρωσσώνη Ισκαντάρ Σάφα από τόν Βενιζέλο μέ υπογραφή Παπακωνσταντίνου καί τότε δένει τό γλυκό (όπως θά έλεγε καί ο Θείος).

  4. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 29/12/2012 09:49:07

    πωπω τρομερο κατι ξαδερφες δημιουργησαν ολη την κριση που κοντευει να τιναξει την ευροζωνη στον αερα. Μπραβο με πεισατε Κε Ευαγγελε που αντι για γαιδαρο κτυπας το σαμαρι για να αγορασεις το ΠΑΣΟΚ
    Ρε δεν τ αφηνετε αυτα. Ολοι οσοι κυβερνησαν απο το 74 μεχρι σημερα ειναι υπολογοι και κατι 300 παιδακια

  5. viva avatar
    viva 29/12/2012 12:42:09

    .....ξερετε οτι περασε με πραξη νομοθετικη να προηγηθουν στις πληρωμες οι μεγαλοεργολαβοι της διαπλοκης χωρις να προσκομιζουν ασφαλιστικη κ φορολογικη ενημεροτητα ? ....ξερετε τι σημαινει αυτο ?....

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ viva 29/12/2012 15:43:50

      Τιιιιιιιιι???? Πως νόμος είναι το δίκιο του πελάτη, του εκβιαστή και του συνεργάτη;;; Σιγά την έκπληξη.....

    • Έλα καλέ, βάλε κάτι πιο δύσκολο avatar
      Έλα καλέ, βάλε κάτι πιο δύσκολο @ viva 29/12/2012 16:39:47

      Αν απαντήσω, ευνοϊκή μεταχείριση της κυβέρνησης από τα ΜΜΕ που κατέχουν, κερδίζω κάποιο βραβείο;

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/12/2012 16:04:19

    Το παρόν άρθρο θέτει όλη την πραγματική ουσία περί την "λίστα Λαγκάρντ" (και τις άλλες εκτενέστερες, που περιμενουν τη σειρά τους).
    Φοβάμαι ότι η εμπλοκή του "τσάρου" θα επιχειρηθεί να χρησιμοποιηθεί ως "παραπλανητικός θόρυβος" για να σώσουν τους χιλιάδες "βογιάρους" κάθε βαθμού, από "Υποκόμητες" μέχρι "Μεγάλους Δούκες", που γεμίζουν τις λίστες.
    Το φωνάζω συνέχεια:
    h**p://www.antinews.gr/2012/12/28/197336/#comment-1105221

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/12/2012 16:18:31

    Σωστός Ψάλτη. Έχουμε πολλά προς ξεβρώμισμα ακόμη...

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/12/2012 17:06:23

    Υπόψη ότι υπάρχει σημερινή δήλωση του αρμοδιου επιτρόπου Ολι Ρεν για την αξιοποίηση της λίστας Λαγκάρντ, που φορτώνει την ευθύνη του μελλοντικού χειρισμού στην Ελληνική κυβέρνηση:
    «Εναπόκειται στις Ελληνικές αρχές να αποφασίσουν, βασιζόμενες στο Ελληνικό νομοθετικό πλαίσιο, την ενδεχόμενη εκμετάλλευση της αποκαλούμενης λίστας Falciani-Lagarde. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν δικαιούται εν προκειμένω να λάβει απόφαση σχετικά με τις λεπτομερείς εκτελεστικές διαδικασίες για την αξιοποίησή της».
    Μου ακούγεται πιό πολύ σάν προειδοποίηση, παρά σαν αποποίηση ευθυνών εκ μέρους των Βρυξελλών: Παραιτούνται από τις "λεπτομερείς εκτελεστικές διαδικασίες για την αξιοποίησή της», δεν αμφιβάλλουν για το ότι είναι αξιοποιήσιμη.
    Και ούτε λέξη για Παπακ και εγχώριες σάλτσες, η δήλωση πάει κατευθείαν στο "ψητό": Στο δέον γενέσθαι.
    Ο νοών νοείτω.

  9. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 29/12/2012 17:08:57

    "Την προσωρινή (έως 31/12/2012) αναστολή της υποχρέωσης των αναδόχων δημοσίων έργων να προσκομίσουν φορολογική, ασφαλιστική ενημερότητα ή βεβαίωση οφειλής προκειμένου να προχωρήσει η πληρωμή τους, προβλέπει Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου που εγκρίνεται από το Υπουργικό Συμβούλιο. Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Ανάπτυξης, η απόφαση αυτή κρίθηκε προσωρινά αναγκαία προκειμένου να επιταχυνθεί η απορρόφηση Κοινοτικών κονδυλίων και να τονωθεί η ρευστότητα στην αγορά, καθώς λόγω της δυσμενούς οικονομικής συγκυρίας ολλές επιχειρήσεις που εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες δεν είναι φορολογικά ή / και ασφαλιστικά ενήμερες."

    Από πού προκύπτει ότι με την πληρωμή των αναδόχων επιταχύνεται η απορρόφηση κοινοτικών κονδυλίων; Η παράκαμψη των νόμων δεν συνιστά έμμεσα αλλοίωση του ανταγωνισμού; Οι υπόλοιπες εταιρείες που αποκλείστηκαν από τα έργα (γιατί είχαν ορθώς προϋπολογίσει το τραπεζικό κόστος που θα προέκυπτε από την αδυναμία του κράτους να πληρώσει εγκαίρως και είχαν υποβάλει υψηλότερες προσφορές) δεν θίγονται; Πού είναι τέλος πάντων η ισονομία σε αυτή τη χώρα;

    Για τις χιλιάδες μικροεπιχειρήσεις που δεν διαθέτουν φορολογική ή ασφαλιστική ενημερότητα και δεν μπορούν εξ αυτού να θεωρήσουν τιμολόγια, ή να εισπράξουν χρήματα που τους οφείλει το δημόσιο ή οι δήμοι, δεν ισχύει το "να τονωθεί η ρευστότητα στην αγορά"; Νόμος είναι το δίκαιο του ισχυρού;

    Και το - κατά τη γνώμη μου - μείζον που αποσιωπάται: αποτελούν τα παραπάνω (δηλαδή η πληρωμή εργολάβων) "εξαιρετικά επείγουσα και απρόβλεπτη ανάγκη", όπως προβλέπει το σύνταγμα για την έκτακτη διακυβέρνηση μέσω πράξεων νομοθετικού περιεχομένου; Ντροπή και λύπη για τα νομικίστικα τερτίπιτα των οποίων μετέρχεται η κυβέρνηση και την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζει τους θεσμούς.

    Δυστυχώς και αυτή η κυβέρνηση αποδεικνύεται καθημερινά ότι μεροληπτεί και είναι ομόκλινη των γνωστών εργολάβων μεγαλοεπιχειρηματιών, όσο και να κραυγάζει για τα αντίθετα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αντίθεσις 29/12/2012 22:27:23

      Οι μεγαλοεργολάβοι (μαζί με τους εφοπλιστές και μεγαλοεισαγωγείς, με την κάλυψη των κρατικών και μη τραπεζών) είναι μετεμφυλιακά ο "βαθύς και σκληρός" πυρήνας της Ελληνικής άρχουσας τάξης.
      Δεν έχουμε παραγωγική κεφαλαιοκρατική οικονομία (βιομηχανικές κτλ επενδύσεις με αξιόλογο πάγιο κεφάλαιο κτλ), έχουμε ομως μεταπράτες, μεταφορείς, χωματουργούς και οδοποιούς. Και το κράτος που τους αντιστοιχεί (ότι απέμεινε, μετά το 2008).
      Όμως έτσι δεν γίνεται "χωριό", αλλά "κέντρο διερχομένων κεφαλαίων".
      Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε: Να φεύγουν ομαδικά μόλις δουν κίνδυνο.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Ο Θείος 30/12/2012 00:39:29

        Κι έχουμε αυτούς, γιατί όλοι οι πολιτικοί μας ηγέτες μετά τον Κωνσταντίνο Καραμανλή είναι κηπουροί.
        Αρχίζω δε να πιστεύω ότι όταν ο Κώστασ Κ. τους αποκάλεσε νταβατζίδες το έκανε για να μην κάνει τίποτα.
        Ακριβώς, όπως και η ιστορία του βασικού μετόχου.
        Δεν διαβάζουν Γκαίμπελς και Μακιαβέλι μόνον οι ηγέτες και οι ηγεμόνες.

  10. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 29/12/2012 17:30:30

    Το δίκαιο και έντιμο θα ήταν ο συμψηφισμός φορολογικών/ασφαλιστικών οφειλομένων με αντίστοιχες απαιτήσεις από το δημόσιο, να ακολουθήσει η έκδοση ενημεροτήτων και η ζωή να συνεχισθεί ομαλώς ή να μπει ρήτρα να εξοφληθούν οι υποχρεώσεις προς το δημόσιο εντός τριών εργασίμων ημερών. Αυτά επιτάσσει η κοινή λογική, χωρίς βιασμό της λογικής των π.ν.π., χωρίς ευτελισμό των θεσμών και χωρίς -με τι αντάλλαγμα άραγε;- παραχωρήσεις σε οποιονδήποτε.

    Η γυναίκα του Καίσαρος θα φαινόταν και θα ήταν τίμια.

    Οι παρακάμψεις νόμων και η διακυβέρνηση με π.ν.π. συνιστά απαράδεκτο ολίσθημα και κανείς υπουργός ανάπτυξης δεν δικαιούται να ευτελίζει θεσμούς.

    Η κρίση και οι ευρωπαϊκές πιέσεις αναδεικνύονται σε βολικό άλλοθι για να συνεχίζουν να δρουν κάποιοι παράνομα και εκτός συναγωνισμού, ή να φροντίζουν τα "στενά" συμφέροντά των με πλάγιες οδούς.

    Όταν οι πολίτες αναγκάζονται να ψάχνουν για τροφή στα σκουπίδια, ο χειρισμός του δημοσίου χρήματος οφείλει να είναι υποδειγματικός. Και σ' αυτή την περίπτωση φάνηκε πως οι χορτάτοι δεν ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο. Ας μένουν τα ασφαλιστικά ταμεία χωρίς εισφορές, αρκεί να διασφαλισθεί -με ταχείες διαδικασίες- η πληρωμή των εργολάβων.

  11. thomas avatar
    thomas 29/12/2012 17:58:14

    Απλά, οι εξαδέλφες δεν περιλαμβάνονται στη δήλωση "πόθεν έσχες".

  12. viva avatar
    viva 29/12/2012 20:06:55

    εγω που θελωω να θεωρησω γιατι μου ζηταει ασφαλ. κ φορολ. ενημερωτητα ?
    ειμαι μ......ς ? ετσι θα χτυπησει ο Σαμαρας την διαπλοκη ? μας υποχρεωσε !!

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/12/2012 22:52:27

    Το πιό τραγικό και εξοργιστικό θα είναι το απίθανο (αλλά στην Ελλάδα που ξέρω, όχι αδύνατο) ενδεχόμενο, να έχει δικιο ο Παπάκ: Να είναι σκευωρία, αλλά όχι με κύριο στόχο αυτόν. Να στήθηκε η ιστορία με τις ξαδέρφες του "τσάρου" και την διαγραφή τους, για να στραφεί το ενδιαφέρον του κόσμου σε αυτή τη λαθροχειρία, να προκυψει η Βουλή με ανακριτικες κτλ.. Δηλαδή να θυσιάσουν τον "τσάρο" για να κερδηθεί χρόνος και να σωθεί η μάζα των "βογιάρων" με το θησαυρό τους.
    Είναι πολλά τα μυστήρια και οι δολοπλοκίες στο "Μεγάλο Δουκάτο της Μοσχοβίας" και δεν είναι πρώτη φορά που οι "βογιάροι" σκοτώνουν τον "τσάρο" για να περνούν αυτοί καλά.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Ο Θείος 30/12/2012 00:34:34

      Σωστά, πολυ σωστά.

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 30/12/2012 00:32:24

    Είναι τραγικό να ομαδοποιούμαστε για ζήτημα υψίστης εθνικής σημασίας.
    Τι πάει να πει εν προκειμένω πασοκος, δεξιός κι αριστερος!
    Τελικά, θέλουμε Κράτος ή κράτος δικό μας, της ομάδας/παράταξης μας;
    Και το σκάνδαλο των τελευταίων 30 ετών δεν είναι πρώτιστα οι μίζες καθ΄εαυτές, αλλά η διάλυση του παραγωγικού ιστού και της κοινωνικής ηθικής.
    Κάποτε θα πρέπει οι κυβερνητικές εξουσίες να φέρνουν και ποινική ευθύνη κι όχι μόνο πολιτική για πράξεις με καταστροφικές συνέπειες.
    Γιατί δεν ανοίγει ο φάκελλος για την φωτιά στο Μινιόν, για την αποβιομηχανοποίηση της χώρας, για τα ναυπηγεία Σκαραμαγκα, για τον Κόκκαλη, τι γίνεται με την ιστορία του εμπορίου ελληνικών διαβατηρίων σε χώρες της Α. Ευρώπης - ρωσικές εφημερίδες δημοσίευαν καταχωρήσεις πώλησης ελληνικών διαβατηρίων, με τις ελληνοποιήσεις, με τις εκλογές του 2004 - ενώ ακόμη αναμασανε την καραμελλα του 1961 κτλ. κτλ;
    Μέσα στην καταιγίδα των γεγονότων χάνουμε την ουσία τους.

    Είναι γεγονός ότι έχουν γίνει αρκετά. Όμως, παραμένει το ερώτημα, γίνονται ό,τι γίνεται υπό την πίεση του μίσους και της οργής που ο λαός δικαίως νοίωθει ή λόγω αυτών καθ΄εαυτών των αρχών του Κράτους Δικαίου;
    Αν γίνεται λόγω της πρώτης αιτίας στα ίδια θα είμαστε, όταν ο αφρός του μίσους και της λαϊκής οργής εξαερισούν.
    Έχουμε πολλάκις στο παρελθόν ζήσει αντίστοιχες καταστάσεις.
    Για τους θαυμαστές του Λεφτεράκη του Βενιζέλου να αναφερθεί η περίπτωση των Τουρκοβουνίων που χάρισε στους φίλους του.

  15. ser.kon. avatar
    ser.kon. 31/12/2012 21:05:13

    Τώρα καταλάβατε!!! γιατί στην Ελλάδα δεν έχει τύχη καμιά βιομηχανία κρατική ή ιδιωτική η μεσάζοντες (δοσίλογοι) έχουν πιάσει όλα τα πόστα, μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Οι Γερμανοί με την Siemens και το Χριστοφοράκο και οι Ιταλοί με τις ξαδέλφες (Παπακωνσταντίνου πρώην & νυν ) που πάς Γιωργάκη & Κωστάκη (ο καταλληλότερος ).