#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2010 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δηλαδή η Άντζελα μπορεί να είναι βουλευτής;



Διαγράφηκαν από το ΠΑΣΟΚ τρεις βουλευτές επειδή ψήφισαν ΠΑΡΩΝ και ΠΑΡΟΥΣΑ στο ΔΝΤ...

H βουλευτής Άντζελα Γκερέκου που ψήφισε ΝΑΙ στο ΔΝΤ δεν έχει ηθικό ζήτημα;

Ηθικόν δίδαγμα: ως υφυπουργός το να φοροδιαφεύγει ο σύζυγός σου είναι ζήτημα. Ως βουλευτής όμως δεν τρέχει και τίποτα!

http://pyrgos-news.blogspot.com/2010/05/h.html

Διαβάστε και Τι έλεγε η Άντζελα Γκερέκου για τη φοροδιαφυγή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/05/2010 11:43:08

    xaxaxaxa

    Διάβασα όλη την ανάρτηση και ....κατουρήθηκα

    χαχαχα

    Kεντρική προεκλογική ομιλία στην Κέρκυρα, 1-10-2009:
    "Και κατά τη δική μου γνώμη, όλο αυτό το κακό ξεκίνησε από ένα και μόνο λόγο: από το ότι από την αρχή, δεν σεβάστηκαν απολύτως τίποτε!! Δεν σεβάστηκαν τους θεσμούς, δεν σεβάστηκαν τους Πολίτες, δεν σεβάστηκαν τις ίδιες τις θέσεις που τους είχαν εμπιστευθεί:
    "Απενεργοποίησαν το ΣΔΟΕ με αποτέλεσμα σήμερα να τρέχουν και να μη φτάνουν για να εισπράξουν μερικούς φόρους."

    Αλλά το μεγαλειώδες το τέλειο το ύψιστο:

    Η μείωση των εισοδημάτων θα οδηγήσει σε περεταίρω ύφεση την αγορά, μείωση της ζήτησης, μείωση των δημοσίων εσόδων (ως αποτέλεσμα των εν δυνάμει μειωμένων προς είσπραξη φόρων) και κατά συνέπεια αύξηση του δημοσιονομικού ελλείμματος. Το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ και του Γιώργου Παπανδρέου για την οικονομία το οποίο βρίσκεται σε τελείως διαφορετική φιλοσοφική βάση από αυτό της ΝΔ, στοχεύει ακριβώς στην τόνωση της αγοράς με κυριότερα μέτρα : την αύξηση των δημοσίων επενδύσεων, την αύξηση των πραγματικών εισοδημάτων με αυξήσεις που θα δοθούν πάνω από τον πληθωρισμό, την απαλλαγή μέρους των χρεών αυτών που αποδεδειγμένα δεν μπορούν να τα εξυπηρετήσουν, τον αυστηρότερο έλεγχο του τραπεζικού συστήματος έτσι ώστε να επιτελέσει τον πραγματικό σκοπό του που δεν είναι άλλος από την παροχή ρευστότητας στην αγορά, με υγιή τρόπο και όχι την αποκλειστική παραγωγή κερδών εις όφελος πρωτίστως των Golden Boys, την αλλαγή των κριτηρίων ένταξης στον Τειρεσία καθώς και χρήσης αυτού από τις Τράπεζες και την παροχή κινήτρων προς τις ελληνικές επιχειρήσεις για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας .


    ΟΙ ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΝΤ
    ΟΙ ΝΑΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ
    ΟΙ ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ ΔΩΡΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ

    χαχαχα ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΙ

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 18/05/2010 12:31:42

    Εδώ ισχύει ο νόμος της αφαίρεσης ενός βαθμού.
    Δηλαδή ξεκινάς από απλός στρατιώτης του κόμματος και προσπαθείς να κερδίσεις βαθμούς.
    Αν κερδίσεις ένα βαθμό γίνεσαι βουλευτής.
    Αν κερδίσεις άλλον ένα γίνεσαι Υπουργός,οπότε έχεις ενα βαθμό "καβάτζα" σε περίπτωση που κάτι βγει στη φόρα.
    Ετσι έχουμε και λέμε:
    Ο Δημαράς,ο Οικονόμου καί η Σακκοράφα δεν είχανε "καβάτζα" βαθμό και ίσχυσε το 1ο άρθρο του νόμου. Διεγράφησαν ενώ τους ζητήθηκε να παραιτηθούν και από βουλευτές.
    Στην περίπτωση όμως των Ρόβλια και Γκερέκου επειδή είχαν βαθμό "καβάτζα"(ήταν υπουργοί)ίσχυσε το άρθρο 2ο του νόμου και τους αφαιρέθηκε ένας βαθμός χωρίς να ανησυχήσουν για διαγραφή και απώλεια της έδρας.
    Τους έσωσε δηλαδή οτι ήσαν υπουργοί.
    Αν ήσαν απλοί βουλευτές...
    Είδες οι νόμοι?

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/05/2010 12:43:24

    Μόνο βουλευτής;
    Μέχρι και μέλος σε επιτροπή για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής θα την έβαζα απέναντι από τον Βουλγαράκη.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 18/05/2010 12:49:39

      Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά:

      Ελλάδα η χώρα που η ηθική εξαρτάται από που εναποθέτεται η προσωπικότητά σου:

      Ως Υφυπουργός το να φοροδιαφεύγει ο σύζυγός σου είναι ζήτημα.
      Ως βουλευτής όμως δεν τρέχει τίποτα αρκεί να λες ΝΑΙ
      Ως μισθωτός ή συνταξιούχος... είσαι ΤΟ πρόβλημα της χώρας

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Ο Ιθαγενής 18/05/2010 13:35:36

        εναποτίθεται

      • donaE avatar
        donaE @ Ο Ιθαγενής 18/05/2010 13:56:11

        Mα δεν παραδεχεται οτι φοροδιαφευγει,αλλα απλως ο συζυγος της ειναι σε δικαστικη διαμαχη με την Εφορια.Οι λεξεις ειναι η αιτια ολων των των φιλοσοφικων θεματων.Αντε τωρα να βγαλεις ακρη.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 18/05/2010 14:03:52

      Συμφωνώ Ντόνα, δεν μπορεί λοιπόν να διοικεί, τόσο απλά.

      Ο σύζυγος είναι σε δικαστική διαμάχη με τμήμα του κράτους που εφαρμόζει και ελέγχει τον σύζυγο με ότι και η σύζυγος διαμορφώνει.
      Παράλογο;
      Ελλάδα

      • donaE avatar
        donaE @ Ο Ιθαγενής 18/05/2010 14:21:46

        Πολλοι θα τα ακουσουν λιγοι θα καταλαβουν,εξω σημερα πασοκοι την δικαιολογουσαν.Η ηθικη του βλαχομπαροκ αυτη ειναι, ΟΛΑ ανακατεμενα ωστε να χανουν την σημασια τους.Αληθεια και ψεμμα οπως μας βολευει.
        Χαιρομαι που εστω για λαθους λογους-απο τους σωστους- εφυγε απο την εξουσια αυτη η κυρια.Ειναι μια αρχη γιατι με την συζητηση δεν φτανεις πουθενα με αυτους τους ανθρωπους.
        Σημαινει οτι Υπαρχει Πιεση πλεον...

  4. Eva avatar
    Eva 18/05/2010 13:06:43

    egw tha thela eva pothev esxes stnv kuria Gkerekou. Afou opws leei n idia dev exei sxesn me tnv periousia tou avdros tns, pou exei brei lefta gia tnv periousia ths kai tis proeklogikes kampavies tns. Apo tn bouleutikh apoznmiwsn, to theatro, tis taivies, kai tis gumves fwtografies tns? De vomizw!!!!!

  5. typhoon avatar
    typhoon 18/05/2010 13:09:16

    Δηλαδή αν παραιτηθεί η Γκερέκου και από βουλευτής και αντικατασταθεί από τον πρώτο επιλαχόντα, τότε θα λυθούν όλα τα ηθικά προβλήματα του κοινοβουλίου, ε?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ typhoon 18/05/2010 13:11:13

      όχι πρέπει να παραμείνει γιατί κάθε Κοινοβούλιο αντιπροσωπεύει τη χώρα ως εικόνα ....

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ typhoon 18/05/2010 13:20:23

      Εσύ πιστεύεις ότι μπορούν τέτοιοι βουλευτές να "βουλευτούν" για την υπέρβαση της κρίσης?

      • typhoon avatar
        typhoon @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/05/2010 13:47:07

        Λίγο ως πολύ όλοι "τέτοιοι" είναι. Όπως το λέει και ο Ιθαγενής. Αν δεν ήταν, θα είχαν καλύτερα πράγματα να κάνουν στη ζωή τους από το να μπλεχτούν εκεί μέσα...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/05/2010 14:09:04

        Τώρα μπορώ να σου πω τίποτα?
        Δε μπορώ.

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 18/05/2010 13:42:49

    Εδώ είναι και παραμένει βουλευτής, του αυτού κόμματος, η Αννα σύζυγος Γιώργου Νταλάρα,ξαδέλφη Ραγκούση, της οποίας ο σύζυγος για κάποιες οικονομικές του εκκρεμότητες με την εφορία, προκάλεσε την αποπομπή Πανταγιά επί κυβερνήσεως Σημίτη.

    Γιατί να μην είναι η Αντζελα, εεεεε;

  7. El Gekko avatar
    El Gekko 18/05/2010 13:57:14

    Όπως έλεγε κάποιος γνωστός "βρες το κίνητρο".
    Ποιός κερδίζει εάν παραιτηθεί η Γκερέκου;