#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2009 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεύτερο debate ζητά η ΝΔ από τον Γιώργο Παπανδρέου - αρνητική απάντηση του ΠΑΣΟΚ

 

Επανερχόμενη η ΝΔ, μετά την σχετική πρόσκληση του Κ. Καραμανλή στο τετ – α – τετ debate του με τον Γ. Παπανδρέου, ζήτησε σήμερα και δεύτερη τηλεοπτική αναμέτρηση μεταξύ των αρχηγών των δύο μεγάλων κομμάτων .

Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος του κόμματος, Γιώργος Κουμουτσάκος, με δηλώσεις του πριν λίγο κάλεσε τον κ. Παπανδρέου σε νέο διάλογο με τον πρωθυπουργό, τονίζοντας: «Δεν θέλουμε να πιστέψουμε πως απέναντι στην ανάγκη πληρέστερης ενημέρωσης των πολιτών, θα επιστρατευτούν υπεκφυγές».

Η δήλωση του κ. Κουμουτσάκου έχει ως εξής:

«Οι δύο τηλεοπτικοί διάλογοι, τα debate ήταν ένα σοβαρό βήμα στην ενημέρωση των πολιτών. Είναι όμως επίσης γεγονός ότι έχουν μείνει, αναπόφευκτα, πολλά αναπάντητα ερωτήματα στους πολίτες. Είναι λοιπόν δεδομένο ότι οι πολίτες θα επιθυμούσαν άλλο ένα δημόσιο διάλογο μεταξύ των δύο υποψηφίων Πρωθυπουργών. Αυτήν την ενημέρωση, τους την οφείλουμε.

 Καλούμε λοιπόν, τον αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης σε μια πρόσθετη δημόσια συζήτηση. Δεν θέλουμε να πιστέψουμε πως απέναντι στην ανάγκη πληρέστερης ενημέρωσης των πολιτών, θα επιστρατευτούν υπεκφυγές. Προσδοκούμε αντίθετα, πως η ανάγκη αυτή θα υπηρετηθεί, διότι οι μόνοι κερδισμένοι θα είναι οι πολίτες και οι δημοκρατικές διαδικασίες»

Αρνητικά απάντησε το ΠΑΣΟΚ στην πρόταση της ΝΔ για νέα τηλεοπτική αναμέτρηση μεταξύ του Γ.Παπανδρέου και του Κ.Καραμανλή.

«Το 2007 προτείναμε τετ α τετ των δύο αρχηγών και η ΝΔ δεν το δέχθηκε, το ίδιο έγινε και στις ευρωεκλογές, όμως επιτέλους το δέχθηκαν στις εκλογές αυτές. Συμφωνήσαμε για 2 ντιμπέιτ -ένα των έξι αρχηγών και ένα των δύο- και αυτά έγιναν. Οι πολίτες έκριναν. Ο κ. Καραμανλής δεν είναι ευχαριστημένος, έχει προβλήματα. Δεν μπορεί όμως να ζητά συνεχώς τρίτη ευκαιρία», δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 26/09/2009 14:32:31

    Σιγά μην τρέξει ο Γιωργάκης...με δεδομένη την άρνησή του είμαι περίεργος να δω τι "παιχνίδι" παίζει η ΝΔ

  2. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 26/09/2009 15:12:00

    Η ΚΙΝΗΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΟΧΗ.
    ΤΟ DEBATE ΟΠΩΣ ΕΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΓΣΗ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ ΤΗΝ ΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ
    ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.
    IL COLPO DI CODA ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΟ ΡΟΓΧΟ
    IT'S TO LATE ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ.
    ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΣΩΜΑ
    ΕΞΟΥΘΕΝΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΥΡΕΣ, ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΤΙΡΑΜΟΛΑ, ΑΠΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ
    ΠΟΥ ΣΠΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ,ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ
    ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ..ΕΠΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΛΥΣΕΤΕ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ DEBATE.
    ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ......
    ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ.

    • Vachus avatar
      Vachus @ EUROTSOPANHS 26/09/2009 16:12:58

      Δηλαδη το θέμα των λαθρομεταναστών θα το λύσει ο Γιωργάκης;

  3. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 26/09/2009 15:13:15

    αποκλείεται να πάει σε τρίτο, τεράστιο λάθος του που δέχτηκε τα προηγούμενα. Απλά είναι πολύ λίγος και απροετοίμαστος για πρωθυπουργός

  4. Orestios avatar
    Orestios 26/09/2009 15:16:32

    Μακάρι να δεχθεί το GAP. Θέλω να ξαναδώ πόσο ήρεμο είναι και να θυμηθώ πόσο ωραία χαμογελά.
    Αλλά έχει τόσο ανίκανους συμβούλους και θα στερίσουν από το λαό μια νέα εμφάνιση.
    Κρίμα!

    Στο μεταξύ κόβουν τις εμφανίσεις του GAP γιατί κάηκε. Όχι από τον ήλιο, αλλά πάτωσε κανονικά. Απογοήτευσε τόσο πολύ όσους περίμεναν περισσότερα, γιατί έτσι τα αστέρια τις Ιπποκράτους τους έταζαν. Τώρα σιγά μην το εκθέσουν πάλι και τρομάξει ο κόσμος. Καλύτερα το αποστειρωμένο in vitro περιβάλλον γιατί στο in vivo τα πράγματα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο.
    Βγάλτε ανίκανοι το ανίκανο GAP να μιλήσει. Πάση Θεού (όποιος κατάλαβε...κατάλαβε)

    • Vachus avatar
      Vachus @ Orestios 26/09/2009 16:14:33

      Τώρα που θα έχει γυρίσει από την Αμερική θα έχει ξεχάσει και τα λίγα Ελληνικά που ήξερε.

    • Αλίκη avatar
      Αλίκη @ Orestios 27/09/2009 15:10:36

      Αγαπητέ Ορέστιε, καθόλου δε βοηθάτε το κόμμα σας με το ΓΚΑΠ σας... "Προβλητική ταύτιση" τούτο λέγεται στην ψυχιατρική, αν έχετε απορία.
      Κρίμα, γιατί κατά τα άλλα τα λέτε ωραία...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 27/09/2009 15:43:04

      αχ αλίκη, του το λέω και έγω, αλλά δεν χαμπαριάζει... σε λίγο οι πασόκοι θα έχουν κοσμιότερο ύφος από τους ΝΔάτες

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 27/09/2009 22:45:33

        Καλά αλικάκι, ότι πεις. Αν ήξερες και τι είναι η προβλητική ταύτιση θα ήταν ακόμη καλύτερα, για σένα τα πράγματα. Και για τον αρχαίο.

  5. ti le re file avatar
    ti le re file 26/09/2009 15:37:15

    Γιατι δε ζηταει αναβολη των εκλογων?
    Λογω βροχης ας πουμε...
    Να δειτε που πολλοι εδω θα το βρουν ... λογικο.

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ ti le re file 26/09/2009 16:23:37

      Χρησιμοποιείς με απίστευτα εύστοχο τρόπο τα αποσιωπητικά. Το έχεις σπουδάσει αυτό ή αφήνεσαι στο ένστικτο και στην έμπνευση;

      • ti le re file avatar
        ti le re file @ Σπατζιώτης 26/09/2009 16:57:30

        Ευχαριστω Σπατζιωτη,
        παντως δεν εχω σπουδασει ...στιξη,
        και δεν αφηνομαι στο ενστικτο (ρε μπας και μου την πεφτεις?).
        Αν πληρωνε η Ιπποκρατους κατι παραπανω, θα εβαζα και... θαυμαστικα.

      • Σπατζιώτης avatar
        Σπατζιώτης @ Σπατζιώτης 26/09/2009 17:11:45

        Μην το κάνεις. Στυλιστικά δεν είναι καθόλου σικ.

  6. mpaxalo avatar
    mpaxalo 26/09/2009 15:42:46

    Για διαβάστε προσεκτικά σήμερα την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ και το ΕΘΝΟΣ. Γιατί επαναφέρουν σενάρια αυτοδυναμίας; Δεν την έχουν σίγουρη στο ΠΑΣΟΚ;

    • sinn avatar
      sinn @ mpaxalo 26/09/2009 15:50:30

      Mπα, κλασική συνταγή για συσπείρωση. Με 153 θα λένε οτι συντρίψαμε τον μπαμπούλα της δεξιάς. Με μη αυτοδυναμία θα πουν οτι νικήσαμε και θα καταγγείλουν νοθεία της επάρατου. Με 156 θα λένε: o πλανήτης άλλαξε σελίδα.

  7. palios avatar
    palios 26/09/2009 15:44:02

    Για μένα αν ο Καραμανλής βγει και πει ανοικτά στον λαό ποιοί τον υπονομεύσαν και γιατί και αν υποσχεθεί οτι θα επανιδρύσει το κόμμα του θα τον παίξει στα ίσια τον Παποανδρέου

    • ti le re file avatar
      ti le re file @ palios 26/09/2009 15:56:46

      Σωστα, αφου δεν τα καταφερε με την επανιδρυση του κρατους,
      ας επανιδρυσει το κομμα του,
      το πολιτικο του γραφειο,
      ή και την εισοδο του σπιτιου του.
      Καποια επανιδρυση θα του κατσει,
      ....για να παιξει στα ισια τον Παπανδρεου.

  8. anagnostis avatar
    anagnostis 26/09/2009 15:45:44

    Η στάση του ΕΘΝΟΥΣ εξηγείται. Ποτέ δεν τον πήγε τον ΓΑΠ ο Μπόμπολας. Θέλοντας και μην τον παίζει αφου επικράτησε του Βενιζέλου. Ερώτημα τι στάση θα κρατήσουνν οι Μπενιζελικοι και οι σημιτικοί στις εκλογές;

  9. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 26/09/2009 15:49:55

    προσέξατε οτι οι φυλλάδες που επιτίθεντο παλαιότερα στα μπλογκς υπερασπίζουν σήμερα το δικαίωμά τους να βάζουν δημοσκοπήσεις με πρόσχημα την ελευθεροτυπία; θα μουρλαθούμε τελείως. Αφου οι ΠΑΣΟκοι είναι σίγουροι για το ρεύμα, τι τις θέλουν τις δημοσκοπήσεις;

  10. qaz avatar
    qaz 26/09/2009 15:55:02

    Καλό είναι για τη νδ να μην επιμείνει περισσότερο στο ζήτημα, έχει εξαντλήσει τα περιθώρια επιρροής του..

  11. tiramola avatar
    tiramola 26/09/2009 16:13:04

    Είναι άγνωστοι στους πολίτες οι δύο μονομάχοι?
    Προήλθαν από παρθενογέννηση?
    ....
    Δεν έχετε καταλάβει ρε αμετανόητοι ότι ψηφίζουμε για πρωθυπουργό και όχι για ηθοποιό?

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ tiramola 26/09/2009 16:32:48

      Φίλε Τιραμόλα, δεν το περίμενα ποτέ από εσένα να υποτιμήσεις τις υποκριτικές ικανότητες ''του ανθρώπου με το μουστάκι''. Αν τον δεις στον ρόλο του Ρόξυ στο ''Χρυσό αγόρι'' του Όντετς, θα πάθεις πλάκα.

  12. tsepos avatar
    tsepos 26/09/2009 16:20:24

    Πανίκος στη ΝΔ. Η πρόταση αποπνέει ηττοπάθεια...

  13. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 16:21:49

    Και ο Ρ. Ρήγκαν ήταν κυριολεκτικά ηθοποιός και, ταυτόχρονα, ένας από τους πιο επιτυχημένους πρόεδρους των ΗΠΑ.

    • tiramola avatar
      tiramola @ καθρέφτης 26/09/2009 16:23:56

      Μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο και για τον ΚΚ?
      Διότι εδώ αφήνει πίσω του χάος....

  14. osaperas avatar
    osaperas 26/09/2009 16:27:27

    Κάθη ημέρα ντιμπέιτ να έχουμε -πρόκειται μήπως να αλλάξει τίποτε ουσιαστικά; Ο ΓΑΠ ΄θα είναι ο ΓΑΠ και ο ΚΚ θα είναι ο ΚΚ. Δηλαδή περιμένουμε το ντιμπέιτ για να διαμορφώσουμε άποψη για τον ΓΑΠ ή για τον ΚΚ;

    Όπως λέει και το τραγούδι-σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε

  15. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 16:48:30

    Όχι βέβαια. Αλλά συμβαίνει να μην με έχει εγκαταλείψει παντελώς η μνήμη μου.

    • osaperas avatar
      osaperas @ καθρέφτης 26/09/2009 16:59:09

      Συμφωνούμε λοιπόν φανταζομαι. Κι εσύ εχεις καλή μνήμη όπως πολλοί άλλοι-άρα χρειάζεσαι άλλο ένα ντιμπέιτ; Για να ακούσεις τι; Αφού όλα είναι στο μυαλό μας εδώ και καιρό.

  16. mareli avatar
    mareli 26/09/2009 17:08:01

    Η επαναφορά της πρότασης για 2ο debate διευκρινίζει πολλά απ' τα συμβαίνοντα στο εκλογικό σώμα, τα οποία επιμελώς αποκρύπτονται από όλα τα ΜΜΕ... μόνο εσείς αντέχετε και δοκιμάζεστε καθημερινά!!!
    Εξηγούμαι:
    1. Αποδυκνείεται ότι τα προηγηθέντα debates, έχουν λειτουργήσει όπως ακριβώς μας περιγράφει το antinews εδώ και μέρες... Οι τάσεις αλλάζουν...
    2. Επιβεβαιώνεται το "θολόν" του Πασοκικού νεφελώματος που λέγεται πρόγραμμα... φαίνεται πως είναι πια εμφανές και στην κοινωνία...
    3. Επισημαίνεται με ιδιαίτερη έμφαση ο ρόλος του κυρίαρχου ηγέτη...

  17. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 17:16:07

    ..."και το τραγούδι λέει πως παίρνω την ευθύνη, πως είμαι αρχηγός σ' αυτό το πανηγύρι..."

  18. kirdou avatar
    kirdou 26/09/2009 18:07:23

    Kαλη κινηση αυτη.Ολη την εβδομαδα θα συζηταμε γιατι δεν δεχτηκε ο Γιωργακης το debate.Κανουν μια προσπαθεια στην ΝΔ να βγει ο Γιωργος απο την κρυψωνα του γιατι μονο σε μπαλκονι για 2 λεπτα τον βλεπουμε.Ουτε τηλεοπτικες συνεντευξεις δινει ουτε τιποτα

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/09/2009 23:30:32

    debate γινεται καθε μερα στα βαλκονια και τα παραθυρα της τιβι.

    Δε μας μοιραζουνβ τις ομιλιες σε DVD να γλιτωσουμε την ταλαιπωρια και να κανουμε και στοπ καρε και fwd και βαλουμε και μουσικο χαλι απο πισω να γουσταρουμε??

    Τους τις επιστρεφουμε εαν τις ζητησουν η τις βαζουμε στην καλπη.

    ΠΠ

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 08:40:15

      Αν βάλουν στα πρόσθετα και το DVD του Ζαχόπουλου θα ξεπουλήσουν.

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Διογένης 27/09/2009 08:42:29

        Και για να μη νομίζετε πως είμαι μονομερής, ας βάλουν κι ένα best of σαρδάμ Γιωργάκη.

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/09/2009 12:00:17

    Mεγάλο Τακτικό Λάθος της ΝΔ. Αλλως τε εκεί πέρα ΄Τα Λάθη πέφτουν σάν το Χαλάζι΄.
    Η Κοινή Λογική λέει πώς το να Ζητάς και άλλο debate με τον Γ.Α.Π.είναι Βούτυρο στο Ψωμί του..
    Σημαινει πώς η Ν.Δ. ξέρει οτι χάνει και προσπαθεί νά ΄εκμεταλλευτεί΄την Αδύναμη παρουσία τού Γ.Α.Π.στήν Τηλοψία μπάς και μειώσει την διαφορά.
    Και έτσι περνάει η Κινηση αυτή προς τον έξω κόσμο,σημειολογικά..
    Προφανώς η διαφορά τών 5,5 μονάδων,πού δέν αλλάζει, εχει προκαλέσει Πανικό.

  21. Αλίκη avatar
    Αλίκη 28/09/2009 01:26:28

    @Ορέστιος

    Αγαπητέ Ορέστιε, εσείς μου απαντήσατε ή το ΓΚΑΠ σας; Ομολογώ πως μπερδεύτηκα... Οι "ψυχίατροι", συνήθως, είναι μεγαλόψυχοι, εσείς λοιπόν πώς ν'αποτελείτε εξαίρεση...