#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2010 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεύτερη φαρμακευτική εταιρία φεύγει από την Ελλάδα



Δεύτερη φαρμακευτική εταιρία φεύγει από την Ελλάδα. Οι παλαιοκομμουνιστικές μέθοδοι της κυρίας Κατσέλη, θα έχουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Πρώτα θα φτιάξει τεχνητά ελλείμματα, και μετά θα ανέβουν οι τιμές.   Θα φτάσει και η μέρα που θα παρακαλούμε όσους έρχονται απ’ έξω να μας φέρουν και ένα κουτί ντεπόν, από τα καλά, τα γνήσια. Όπως πριν το 1989.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/europe/10193799.stm

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2010 20:13:54

    Ακόμη δεν έχετε δεί τίποτε.

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Orestios 31/05/2010 09:16:34

      Την προηγούμενη εβδομάδα διώξανε 180 άτομα από την S.A.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Pankalos 31/05/2010 09:50:05

        Και πού' σαι ακόμα.

  2. Misha avatar
    Misha 30/05/2010 20:50:43

    Όποιος έχει μια μικρή σχέση με τον χώρο του φαρμάκου γνωρίζει ότι οι φαρμακοεταιρείες, οι εταιρείες ιατρικού εξοπλισμού και αναλώσιμων κάνουν κυριολεκτικά ριφιφί στην τσέπη των ελλήνων, υπονομεύοντας και το ΕΣΥ αλλά και την ποιότητα ζωής των ασθενών.

    Eνδεικτικά:
    http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=30526960

  3. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 30/05/2010 21:05:40

    Όντως.
    Όσοι έκαναν περιουσίες, επιχειρήσεις, ευνοήθηκαν με παράνομα μέσα δυο δεκαετίες τώρα, αν θέλετε και τρεις εγω δεν εχω πρόβλημα, καρατόμηση, την κεφαλή τους επι πίνακι.

    Μόνο στην Ελλάδα θα δείς ο απατεώνας να ζητά να βγεί λάδι, και να εμφανίζεται ως και βασιλικότερος του βασιλέως έχοντας απαιτήσεις για το πως θα πρέπει να αναδιαρθρωθεί το σύστημα το οποίο έκλεβε τόσα χρόνια για να πλουτίσει. Παρουσιάζοντας το οικονομικό του εμβαδόν (τα κλεμμένα) σαν απόδειξη της αξίας του.

    Ό "επιτυχημένος" μέσα σε εισαγωγικά, δηλαδή ο κλέφτης και ο απατεώνας, ο γνωστός του γνωστού, η κλίκα, η μασωνια, κτλπ θα πρέπει να παρακαλά να μην καταρρεύσει το σύστημα, γιατί αν αυτό γίνει τότε αυτός θα είναι ο πρώτος που θα χάσει και το κεφάλι του. Αν δεν χάσει ολη τη περιουσία (κλεμμένα) προσπαθώντας να στηρίξει το σύστημα, για να μην χάσει και ο ίδιος το κεφάλι του αφού δεν την δημιούργησε με νόμιμα μέσα, θα χάσει το κεφάλι του.

    ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΘΕΤΟΥΝ ΣΕ ΙΣΧΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΛΟΝ.
    Το να λέμε και να ξαναλέμε τι θα συμβεί και πόσο χειρότερα η μη θα είναι δεν κάνει τίποτε άλλο απο το να εξαγριώνει το κόσμο περισσότερο.
    Στο τέλος ο κομιστής των νέων (messenger) θα κινδυνεύσει να χάσει αυτός το κεφάλι του.

    Ψapisci? Για να το πω και Σιτσιλιάνικα για να το καταλάβουν ορισμένοι?
    Μιλούσα εχτές με εναν πεταμένο εξ Αμερικής, που ενω δε γνώριζε αν το welfare check που του κόβει ο Mr. welfare-Obama θα είναι στη θυρίδα του αύριο το πρωί, γνώριζε όμως πολύ καλά οτι "οι Έλληνες θα πεινάσουν τους επόμενους τρεις μήνες", ήταν μάλιστα και εξαιρετικά σίγουρος γι αυτό!
    Σκέφτομαι λοιπόν κι εγω, ο πονηρεμένος ο Έλληνας, μήπως είμαστε σε πόλεμο, κα΄ποιου είδους πόλεμο, γεωπολιτικά, οικονομικά κτλπ, δηλαδή γίνονται μεγάλες ανακατατάξεις και αποτέλεσμα της μη θωράκισης μας, αλλά κυρίως ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ μας είναι να πέφτει θύμα ο Ελληνικός λαός?
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΥΜΜΕΤΡΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΩΡΑ? Όταν για ψύλλου πήδημα γινόταν αυτό απο τη ΝΔ τα χρόνια που πέρασαν?
    ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ! Αν γίνετε αυτό και ακόμη και η ίδια η αντιπολίτευση ΣΙΩΠΑ στα περί πολέμου και ανακατατάξεων, ΤΟΤΕ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!
    ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ?
    Ποιοί θα επανεμφανιστούν ως αναβαπτισμένοι σωτήρες πάλι, να διαχειριστούν ως έμπιστοι ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ που αρχικά μας έριξε στη κρίση, απλά αντικαθιστώντας το πράσινο με το μπλε ή το ροζ με το ..ατί. Ενω εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε σερβιριστεί μια απο τα ίδια, κι αυτοί θα συνεχίσουν να πλουτίζουν, παραμένοντας εις στο απυρόβλητο με τα κεφάλια τους ποτέ να μην κινδυνεύουν?
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΣΤΗ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, και καλα κάνει αν με ρωτήσεις κάποιος. Το θέμα είναι ο το πολιτικό σύστημα αν το γνωρίζει, ποιανού τα κεφάλια θα αφήσει να χαθούν αν οχι τα δικά του?

    Άραγε οι κομιστές των κακών μαντάτων, ή οι ποιο σκληροπυρνικοί ακόλουθοι θα είναι τα επόμενα θύματα? Γιατί θύματα θα υπάρξουν! Δεν χωράει αντίρρηση!!

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/05/2010 21:11:31

    Μοιάζει άσχετο, αλλά γιά όποιον καταλαβαίνει έχει τη σημασία του.Ποιός βιομηχανικός κλάδος στήριξε μέ νύχια και με δόντια το καθεστώς 1996-2004 ;;;

  5. lotofagos avatar
    lotofagos 30/05/2010 22:09:07

    εγω ξερω μια αλλη δανεζικη εταιρεια που εκλεισε το υποκαταστημα (ΑΕ) στην Ελλαδα πριν απο καμμια δεκαρια χρονια οταν οι φορατζηδες της ζητησαν καποια εκ. δρχ "για να κλεισουν τα βιβλια". Ο Δανος comtroller της πολυεθνικης τους ρωτησε: "σε ποια γραμμη να χρεωσω το κοστος αυτο? " και αφου δεν πηρε απαντηση τα μαζεψαν και εφυγαν αφηνοντας καμμια εκατοστη απολυμενους.

  6. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2010 01:37:55

    Μα γιατί φεύγουν Δανέζικες εταιρίες? Αφού είμαστε Δανία. Του Νότου όπως μας είπε και το GAP.

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Orestios 31/05/2010 09:21:57

      Το πρόβλημα δεν είναι ότι μειώνεται το κέρδος τους, αλλά περισσότερο το ότι οι φαρμακαποθήκες θα αρχίσουν να εξάγουν φτηνά φάρμακα από Ελλάδα και να τα πουλάνε σε άλλες χώρες εντός ΕΕ καταστρέφοντας τις δουλειές των εκεί θυγατρικών. Για το λόγο αυτό κλείνουν την κάνουλα εδώ αναγκάζοντας την κυρα Μαρίλίζα και κυρα Λούκα να εισάγουν τα ίδια φάρμακα απ'εξω σε ακριβότερες τιμές. Ρε φουστη μου, τα γρουνια στο χωριό έχουν περισσότερο μυαλό απο δαύτες... γροϊνκ γροϊνκ

  7. πολιτης μακακας avatar
    πολιτης μακακας 31/05/2010 03:11:02

    Καλά όλα αυτά. Εγώ θα ρωτήσω τους μάγκες του πασοκ που παίζουν με τις ζωές κάποιων άτυχων συμπολιτών μας που για αυτούς είναι θέμα ζωής η θανάτου να υπάρχουν κάποια σκευάσματα της συγκεκριμένης δανέζικης εταιρείας. αν φύγει η νοβο νορντισκ έχουν τρόπο να αντικαταστήσουν πχ της ενέσεις γλυκογόνου με τις οποίες μπορεί να συνέλθει από υπογλυκαιμικό κώμα ένας διαβητικός γιατί ήδη από τώρα είναι δύσκολο να τις βρεις στα φαρμακεία και το για ποια κατάσταση περιγράφω μπορούν να το καταλάβουν φυσικά και μόνο όσοι αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους προβλήματα.
    Η θα βοηθήσει το ΕΚΑΒ που λέει σε ανάλογες περιπτώσεις ότι προηγούνται τα τροχαία;
    Μα επιτέλους τι μπανανία του κερατά χώρα είναι αυτή; Δεν τολμά κάποιος πλέον να την παραλληλίσει-συγκρίνει όπως παλιά με τη Ζιμπάμπουε η την Ακτή του Ελεφαντοστού γιατί και εκείνοι μας έχουν ξεπεράσει στη λίστα.

  8. anonymous avatar
    anonymous 31/05/2010 12:24:27

    Η δεύτερη εταιρία που φεύγει είναι η LEO. Χρησιμοποιώ ένα σκεύασμα από αυτή. Στην Ελλάδα κοστίζει περί τα 15 Ευρώ και στη Γερμανία 27 Ευρώ. Δηλ. πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει;
    Το κόβω να μη βρίσκω το σκεύασμα στην Ελλάδα και να πρέπει να το πληρώνω από την τσέπη μου στα 27 Ευρώ αυτή τη φορά. Χρειάζομαι 4 το χρόνο οπότε μιλάμε για 100 Ευρώ το χρόνο επιπλέον.

    Τι διάολο τα πληρώνω τα 1300 Ευρώ στο ταμείο για υγεία, μου λέτε;